Σελίδα 29 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 1924252627282930313233343979129 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #421
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    @stefanos:
    Νομίζω οτι παραβλέπεις οτι «μπανανίες» τύπου Αγγλίας Γερμανίας Σουηδίας (ξέρεις, εκεί που η «πολιτισμένη», «αναπτυγμένη» Ελλας προσεχώς θα πάει ζητιανεύοντας) έχουν και τεράστιους πληθυσμούς υπέργηρων που κρατιούνται με το ζόρι εν ζωη, γιατί κι αυτό είναι μεγάλη μπιζνες...

    Αναμενόμενο σε πανδημία να υπάρχουν απώλειες, δεν φτάνουν για όλους οι μπανάνες.

  2. #422
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Αναμενόμενο σε πανδημία να υπάρχουν απώλειες, δεν φτάνουν για όλους οι μπανάνες.
    Αναμενόμενο και αναπόφευκτο αλλά σε καμιά περίπτωση θετικό για την οικονομία.

  3. #423
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Το αρνητικό για την οικονομία ήταν οτι ο Τζονσον λάκισε (δεν ξέρω ακόμα γιατί - ακούγονται διάφορα περί πιέσεως από Μακρον) και με την καραντίνα έκανε ζημιά που θα πάρει χρόνια να καταλάβει ο κόσμος την έκτασή της.

    Και όχι μόνο για την Αγγλιά, αλλά παλιές αποικίες της όπως Ινδία και Αφρική, που ακολούθησαν τον Βρετανικό σινιάλο έχουν ίσως πολλαπλάσιους θανάτους να αντιμετωπίσουν τώρα, απ' ο,τι θα είχαν απο έναν ιό, ναι μεν λίγο πιο σόβαρο από την κοινή γρίππη (maybe), αλλά ουτέ καν όσο βαρβάτο όσο, ξερωγώ, μια Ισπανική γρίππη του 1918, που πάλι δεν θα δικαιολογούσε το παγκόσμιο αίσχος της @καραντίνας@ που είδαμε.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  4. #424
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Το αρνητικό για την οικονομία ήταν οτι ο Τζονσον λάκισε (δεν ξέρω ακόμα γιατί - ακούγονται διάφορα περί πιέσεως από Μακρον) και με την καραντίνα έκανε ζημιά που θα πάρει χρόνια να καταλάβει ο κόσμος την έκτασή της.

    Και όχι μόνο για την Αγγλιά, αλλά παλιές αποικίες της όπως Ινδία και Αφρική, που ακολούθησαν τον Βρετανικό σινιάλο έχουν ίσως πολλαπλάσιους θανάτους να αντιμετωπίσουν τώρα, απ' ο,τι θα είχαν απο έναν ιό, ναι μεν λίγο πιο σόβαρο από την κοινή γρίππη (maybe), αλλά ουτέ καν όσο βαρβάτο όσο, ξερωγώ, μια Ισπανική γρίππη του 1918, που πάλι δεν θα δικαιολογούσε το παγκόσμιο αίσχος της @καραντίνας@ που είδαμε.
    Το κάθε κράτος τι θα κάνει δεν έχει και μεγάλη σημασία.
    Καραντίνα ή χωρίς οι οικονομίες θα φάνε ξύλο γιατί ξαφνικά ο κόσμος βρέθηκε να αντιμετωπίζει
    βασικά προβλήματα που αξιωματικά θεωρούσαμε λυμένα.
    Ξαφνικά πεθαίνεις από απλή γρίπη γιατί δεν υπάρχει κρεβάτι
    ξαφνικά στην Αμερική ομαδικοί τάφοι για τα αζήτητα για 15 μέρες πτώματα...
    Και όλα αυτά θα συνεχίσουν να απασχολούν αρκετό καιρό.

  5. #425
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    η χορωδια του κοκκινου στρατου τραγουδαει ιταλικες οπερες.

    https://www.youtube.com/watch?<br />...3TSNhTtYRx8AKg
    Έτσι όπως πάμε οι εβραίοι θα τραγουδούν γερμανικά τραγούδια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #426
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    ξαφνικά ο κόσμος βρέθηκε να αντιμετωπίζει
    βασικά προβλήματα που αξιωματικά θεωρούσαμε λυμένα.
    Πράγματι αυτό που λες είναι μεγάλη αλήθεια.
    Δεν θέλω να υποτιμίσω τον ιό. Εξ άλλου, έχοντας κάποια χρονάκια και κάποιες πνευμονιούλες στο παθητικό μου, φαντάζομαι πως θα με μετράνε στις ευάλωτες ομάδες... μπορεί αυτό να μου ακούγεται αστείο, αλλά κανείς δεν ξέρει ποιός φεύγει αύριο.

    Παρ' όλα αυτά, μένω με μια έντονη αίσθηση οτι ο κακός διαχειρισμός της κατάστασης έχει κάνει πολύ μεγαλύτερη ζημιά από τον ίδιο τον ιό. Μπροστά στο αναπάντεχο και το άγνωστο, πολλοί θα προτιμήσουν την αντίδραση που προτάσει γνώση και δύναμη, παρά την παραδοχή της άγνοιας και την ταπεινότητα που θα την συνόδευε.

    Ίσως ξεσυνηθήσαμε τον θάνατο σαν μέρος της καθημερινότητάς μας, και την θέση του σαν "πνευματικό οδήγο" (ας το πούμε έτσι) και ξαφνικά δεχόμαστε ακόμα και τα πιο άρρωστα και παράλογα σενάρια, αρκεί να υπόσχονται κάποια - όποια - "προστασία".
    Μιλάω για την κοινωνία γενικά. Ίσως σαν μοτοσικλετιστές να έχουμε μια έστω λίγο πιο οξεία συνείδηση των θυγατέρων της Ανάγκης, και ένα πνεύμα που να μην θεωρεί οτι "ζωη πάση θύσια" είναι το πιο πολύτιμο πράγμα στον κόσμο.

    Ίσως τελικά η μεγάλη κληρονομιά απο τον ιό (και όσους άλλους ιούς ακολουθήσουν) να είναι ο διχασμός των ανθρώπων σε δύο νέα στρατόπεδα, εντελώς διαφορετικά από τις μεχρί τώρα κοινωνικές και πολιτικές δομές.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  7. #427
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Ίσως σαν μοτοσικλετιστές να έχουμε μια έστω λίγο πιο οξεία συνείδηση των θυγατέρων της Ανάγκης, και ένα πνεύμα που να μην θεωρεί οτι "ζωη πάση θύσια" είναι το πιο πολύτιμο πράγμα στον κόσμο.
    Όταν μιλάμε για τον εαυτό μας , εύκολα υιοθετούμε την παραπάνω έκφραση και προσωπικά έχω θέσει τον εαυτό μου στο παρελθόν σε απίστευτους κινδύνους, όταν όμως μιλάμε για αγαπημένα μας πρόσωπα ;
    Παιδιά μας , γυναίκες μας ;

    Παράδειγμα : Το ίδιο είναι να τρέχεις με 250 μόνος , το ίδιο με ένα 4χρονο παιδί; Το πρώτο όλοι το κάναμε, το δεύτερο κανένας (ελπίζω).

  8. #428
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    όταν όμως μιλάμε για αγαπημένα μας πρόσωπα ;
    Παιδιά μας , γυναίκες μας ;


    Φίλε νομίζω οτι αυτό που αναφέρεις είναι λογική πλάνη, συγκεκριμένα "επίκληση στο συναίσθημα".
    Κανένας άνθρωπος πλην ψυχοπαθών δεν εκθέτει εσκεμένα τα αγαπημένα του πρόσωπα σε κίνδυνο. Το ένστινκτο είναι πάντα η προστασία.

    Το να υπονοήσει κανείς κάτι τέτοιο για περάσει "το δικό του" είναι βδελυρό πολιτικό τέχνασμα και χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Δεν απέχει πολύ από τον ληστή που λέει "ξέρω οτι εσύ δεν φοβάσαι, αλλά αν δεν κάνεις ο,τι σου πω θα σκοτόσω τα παιδιά σου". (Ή, στην περίπτωση του πολιτικου - "θα πω οτι τα σκότωσες εσύ"). Όσοι χειρίζονται αυτό το κόλπο για να χειραγωγήσουν κόσμο ξέρουν καλά την αποτελεσματικότητά του.

    Οι ηθικές αρχές που ισχύουν για το άτομο, πώς μπορεί να μην ισχύουν για το άμεσο περιβάλλον του;
    Αν π.χ. πιστεύεις αληθινά οτι πρέπει να πάρεις την οικογένειά σου και να την πας κάπου αλλού, για το καλό όλων, ακόμα και αν υπάρχει ρίσκο, δεν το κάνεις, γιατί κάποιο κακό μπορεί να σε βρεί στο δρόμο; That's life, ρε man.

    Αν πραγματικά πιστεύω οτι το όποιο καθεστώς κάνει κάτι κακό δεν πρέπει να αντιδράσω, γιατί θα εκθέσω τους δικούς μου; Πού λες να οδηγήσει αυτός ο δρόμος;

    Τεσπα, συγνώμη κιόλας αν το χόντρυνα λιγάκι, αλλά τελευταία τάχω πάρει λίγο κατακούτελα, με τους εκ του ασφαλούς σωτήρες, και τις θείτσες που 'σκέφτονται τα παιδιά'.

    Ο καθένας θα πράξει όπως καταλαβαίνει.
    Αυτό ήθελα να πώ λέγοντας οτι βλέπω να επέρχεται κάποιος νέος κοινωνικός διχασμός (το σενάριο αργοεξελίσσεται εξάλλου εδώ και αρκετά χρόνια), δεν σκοπεύω να επεκτείνω το θέμα εδώ.

    Επιστροφή στο θέμα μας... πού θα είναι η πρώτη βόλτα άμα λήξει η καραντίνα.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  9. #429
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κάπου σε μεγάλο υψόμετρο,με κακούς στενούς δρόμους,δέντρα ,ποτάμια :]
    Αν και διαβάζω πως από 4 του μήνα ΔΕΝ θα επιτρέπεται να βγαίνουμε εκτός νομού
    when life gets complicated... i ride.

  10. #430
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος


    Φίλε νομίζω οτι αυτό που αναφέρεις είναι λογική πλάνη, συγκεκριμένα "επίκληση στο συναίσθημα".
    Κανένας άνθρωπος πλην ψυχοπαθών δεν εκθέτει εσκεμένα τα αγαπημένα του πρόσωπα σε κίνδυνο. Το ένστινκτο είναι πάντα η προστασία.

    Το να υπονοήσει κανείς κάτι τέτοιο για περάσει "το δικό του" είναι βδελυρό πολιτικό τέχνασμα και χτύπημα κάτω από τη ζώνη. Δεν απέχει πολύ από τον ληστή που λέει "ξέρω οτι εσύ δεν φοβάσαι, αλλά αν δεν κάνεις ο,τι σου πω θα σκοτόσω τα παιδιά σου". (Ή, στην περίπτωση του πολιτικου - "θα πω οτι τα σκότωσες εσύ"). Όσοι χειρίζονται αυτό το κόλπο για να χειραγωγήσουν κόσμο ξέρουν καλά την αποτελεσματικότητά του.

    Οι ηθικές αρχές που ισχύουν για το άτομο, πώς μπορεί να μην ισχύουν για το άμεσο περιβάλλον του;
    Αν π.χ. πιστεύεις αληθινά οτι πρέπει να πάρεις την οικογένειά σου και να την πας κάπου αλλού, για το καλό όλων, ακόμα και αν υπάρχει ρίσκο, δεν το κάνεις, γιατί κάποιο κακό μπορεί να σε βρεί στο δρόμο; That's life, ρε man.

    Αν πραγματικά πιστεύω οτι το όποιο καθεστώς κάνει κάτι κακό δεν πρέπει να αντιδράσω, γιατί θα εκθέσω τους δικούς μου; Πού λες να οδηγήσει αυτός ο δρόμος;

    Τεσπα, συγνώμη κιόλας αν το χόντρυνα λιγάκι, αλλά τελευταία τάχω πάρει λίγο κατακούτελα, με τους εκ του ασφαλούς σωτήρες, και τις θείτσες που 'σκέφτονται τα παιδιά'.

    Ο καθένας θα πράξει όπως καταλαβαίνει.
    Αυτό ήθελα να πώ λέγοντας οτι βλέπω να επέρχεται κάποιος νέος κοινωνικός διχασμός (το σενάριο αργοεξελίσσεται εξάλλου εδώ και αρκετά χρόνια), δεν σκοπεύω να επεκτείνω το θέμα εδώ.

    Επιστροφή στο θέμα μας... πού θα είναι η πρώτη βόλτα άμα λήξει η καραντίνα.
    Μη συγκρίνουμε ανθρώπους - πολιτικές - τακτικές με έναν ιό ... ο ιός δεν έχει ηθική , ούτε πολιτικά χρώματα

    Όσο για το αν κάποιος εκθέτει τα παιδιά κτλ σε κίνδυνο λόγω μή σωστής πληροφόρησης ή ότι άλλο υπάρχουν τα καθημερινά παραδείγματα με τα παιδιά σε ρόλο αερόσακου σε παπιά και scooter , με τρικάβαλα σε λεωφόρους κτλ ....

    Καταλαβαίνω ότι υπάρχει κόσμος που δεν πιστεύει οτι υπάρχει πανδημία , ακόμα και οτι δεν υπάρχει ιός ή οτι έχουμε να κάνουμε μια απλή γρίπη , δικαίωμα τους ... Για εμάς τους υπολοίπους που πιστεύουμε οτι υπάρχει πανδημία, η καραντίνα και η απομόνωση είναι πρακτικές αποδεκτές που έχουν έρθει με την πείρα των ειδικών ανά τους αιώνες.
    Το αν θα χρησιμοποιηθεί μετέπειτα απο κακόβουλες κυβερνήσεις ή καθεστώτα είναι ένα άλλο κομμάτι και μία άλλη συζήτηση .
    Για εμένα η ζωή είναι το υπέρτατο αγαθό και η υπέρτατη πράξη η αυτοθυσία .

  11. #431
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Πώς θα γίνονται μαθήματα και εξετάσεις οδήγησης σε 4τροχα και 2τροχα εν μέσω covid...
    Πιο συγκεκριμένα για τα 2τροχα: Όσον αφορά στις πρακτικές εξετάσεις για απόκτηση άδειας οδήγησης δικύκλου, δεδομένου ότι αυτές γίνονται σε εξωτερικό χώρο, δεν τίθεται ζήτημα υγειονομικής προστασίας, ούτε στην πρώτη, ούτε στη δεύτερη φάση κατά την οποία ο υποψήφιος ακολουθείται από τον εκπαιδευτή με άλλο όχημα. Ειδικά για τη θεωρητική εκπαίδευση, επί του παρόντος δεν εξετάζεται το ενδεχόμενο να γίνεται εξ αποστάσεως. Ωστόσο εφόσον κριθεί απαραίτητο, θα επανεκτιμηθεί η κατάσταση.

  12. #432
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Η μάσκα δεν βοηθούσε πριν τις 4 μετά είναι υποχρεωτική και πρόστιμο.
    Τελικά τι ισχύει από τις 4 του μήνα;Μετακίνηση μόνο εντός του νομού κατοικίας;Πότε σκέφτονται να γίνει ελεύθερη;
    εντιτ το βρήκα οκ, από τις 18 κ βλέπουμε .
    when life gets complicated... i ride.

  13. #433
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Οι αντικρουόμενες απόψεις και επίσημες οδηγίες για τη χρήση μάσκας, πραγματικά με παραξενεύουν και κλονίζουν κάπως την εμπιστοσύνη μου σε εκείνους που φάσκουν και αντιφάσκουν μέσα σε μερικές εβδομάδες.

    Τι άλλαξε στα επιστημονικά και κοινωνικά δεδομένα, ώστε να δοθεί αντίθετη οδηγία;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #434
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Οι αντικρουόμενες απόψεις και επίσημες οδηγίες για τη χρήση μάσκας, πραγματικά με παραξενεύουν και κλονίζουν κάπως την εμπιστοσύνη μου σε εκείνους που φάσκουν και αντιφάσκουν μέσα σε μερικές εβδομάδες.

    Τι άλλαξε στα επιστημονικά και κοινωνικά δεδομένα, ώστε να δοθεί αντίθετη οδηγία;
    Μάλλον το ότι πλέον υπάρχουν σχετικά αποθέματα καθώς και εγχώρια παραγωγή.


    Και εγώ θεωρούσα απαραίτητη τη μάσκα για κυκλοφορία , οχι μόνο για ατομική προστασία αλλά και (γνωρίζοντας ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό ασυμπτωματικών) για προστασία των απέναντί μου , το θέμα ήταν οτι δεν υπήρχαν ... ούτε για ιατρικό προσωπικό

  15. #435
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Μάλλον το ότι πλέον υπάρχουν σχετικά αποθέματα καθώς και εγχώρια παραγωγή.


    Και εγώ θεωρούσα απαραίτητη τη μάσκα για κυκλοφορία , οχι μόνο για ατομική προστασία αλλά και (γνωρίζοντας ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό ασυμπτωματικών) για προστασία των απέναντί μου , το θέμα ήταν οτι δεν υπήρχαν ... ούτε για ιατρικό προσωπικό
    Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι δεν ανέφεραν απλά να μην τις χρησιμοποιούμε, επειδή δεν υπάρχουν αποθέματα, αν και είχε ειπωθεί κι αυτό. Έλεγαν ότι κάνουν περισσότερο κακό, παρά ωφελούν τους απλούς πολίτες.

    Προσωπικά αυτό με κάνει να υποψιάζομαι ενδεχόμενη προσπάθεια χειραγώγησης της μάζας. Αν θέλουν την εμπιστοσύνη των πολιτών, πρέπει να υπάρχει συνέπεια στις οδηγίες ή έστω επαρκής τεκμηρίωση των φαινομενικών αντιφάσεων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF