Σελίδα 299 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 199249289294295296297298299300301302303304309349 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.471 έως 4.485 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #4471
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Λογική που δεν στέκει ούτε σε επίπεδο δημοτικού...

    Κατ' αρχάς το εμβόλιο είναι μια προληπτική ιατρική ενέργεια με σκοπό την μείωση βαρύτερων ιατρικών επιπτώσεων στο σύνολο του πληθυσμού και ως τέτοια το κράτος είναι υποχρεωμένο να το παρέχει δωρεάν σε όλους (ασχέτως κόστους) - και το κάνει. Αφού όμως το θέτεις σε αυτήν την βάση, το κόστος του είναι μικρό μιας και γίνεται 1-2 φορές εφ' άπαξ, ενώ επιπλέον το όποιο κόστος του είναι μηδαμινό μπροστά στο τεράστιο κόστος των νοσηλειών και των διασωληνώσεων που μπορεί να προλάβει/μειώσει...

    Από την άλλη το τεστ είναι μια διαγνωστική διαδικασία, αμφιλεγόμενης απόδοσης, που είναι αχρείαστη στο 95% των περιπτώσεων αν έχεις εμβολιαστεί, και για να έχει έστω μια κάποια διαχειριστική αξία θα πρέπει να επαναλαμβάνεται αρκετές φορές τον μήνα - και άρα σε βάθος χρόνου καταλήγει πολύ ακριβότερο... Και αντίθετα με το εμβόλιο δεν προσφέρει καμία βελτίωση στις πιθανότητες να επιβαρύνεις και με ένα μεγάλο κόστος νοσηλείας στην πορεία...

    Το πως αυτά τα 2 μπαίνουν στην ίδα ζυγαριά στο μυαλό σου είναι πράγματι εντυπωσιακό...
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πού μπήκες στον κοπο να μου απαντήσεις μίας κι εγώ δεν έχω μυαλό ούτε δημοτικού!

    Κατα δεύτερον σου λέω απλά ότι "εμβολιαστείτε Τώρα για να σας σωσουμε"
    το "παρτε 150 ευρώ για να εμβολιαστείτε "
    το "οι εμβολοιασμενοι θα έχουν προνόμια που δε θα έχουν οι υπόλοιποι"
    και άλλα πολλά τέτοια που διχάζουν τους πολίτες και έχουν ξεκινήσει στρατόπεδα εμβολοιασμενων και μη έμενα δε μου ακούγονται καθαρά!
    Ίσως και να έχουν δίκιο αλλά δε το σερβίρουν ωραία και γι'αυτό έχουν σκαλώσει και προσπαθούν με μέσα εξευτελιστικά να κάνουν το κόσμο να εμβολιαστεί.
    Τι δε καταλαβαίνεις?Είσαι και του Πανεπιστημίου!!!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #4472
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ... και φυσικά το προσωπικό έπρεπε να τους περιθάλπει, να τους λούζει, να τους ταϊζει με ό,τι συνεπάγεται αυτό...
    Για την συγκεκριμένη δεν ξέρω αν έλουζε και τάιζε, με τον πατέρα μου πάντως όταν νοσηλευόταν θετικός, αρχ@δια καθάριζαν.

    Και πέθανε μόνος του, άπλυτος και χωρίς να μπορέσουμε να του πούμε ένα σ' αγαπώ, επειδή δεν "επιτρεπόταν" να έχουν επαφές πάνω από
    λίγα λεπτά ανά πολλές ώρες.

    Να μην συνεχίσω.

  3. #4473
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πού μπήκες στον κοπο να μου απαντήσεις μίας κι εγώ δεν έχω μυαλό ούτε δημοτικού!

    Κατα δεύτερον σου λέω απλά ότι "εμβολιαστείτε Τώρα για να σας σωσουμε"
    το "παρτε 150 ευρώ για να εμβολιαστείτε "
    το "οι εμβολοιασμενοι θα έχουν προνόμια που δε θα έχουν οι υπόλοιποι"
    και άλλα πολλά τέτοια που διχάζουν τους πολίτες και έχουν ξεκινήσει στρατόπεδα εμβολοιασμενων και μη έμενα δε μου ακούγονται καθαρά!
    Ίσως και να έχουν δίκιο αλλά δε το σερβίρουν ωραία και γι'αυτό έχουν σκαλώσει και προσπαθούν με μέσα εξευτελιστικά να κάνουν το κόσμο να εμβολιαστεί.
    Τι δε καταλαβαίνεις?Είσαι και του Πανεπιστημίου!!!
    Περα απο την εντελως λαθος διαχειρηση της καταστασης απο τους αρμοδιους, εσυ τι παραπανω χρειαζεσαι για να εμβολιαστεις;
    Γιατι δεν βλεπεις τα εκατομμυρια που εμβολιαστηκαν και δεν επαθαν τιιποτα απολυτως και βλεπεις αυτους τους λιγους που εμφανισαν παρενεργειες;

    Αν σε κολλησουν τα παιδια σου που λογω ηλικιας και κοινωνικοτητας ειναι πιθανοτερο, εισαι σιγουρος οτι θα την βγαλεις χαλαρα; Αν εισαι 50ρης, υπερβαρος, καπνιστης, αγυμναστος, προσθετεις βαριδια στον οργανισμο σου και την προσπαθεια να αναρρωσει.
    Ακομα και να συμβει αυτο ομως ακουω συνεχεια για ανθρωπους που την περασαν στο ποδι και μηνες μετα δεν εχουν συνελεθει ακομα. Κουραζονται με το παραμικρο, δεν εχουν αντοχες καθολου. Long covid το λενε. Θες να το περασεις αυτο; Θες να το ρισκρεις;

    Προσωπικα φιλε παπασουζα, δεν το ρισκαρα. Εμβολιαστηκα γιατι στα 54, πρωην καπνιστης και αγυμναστος απο τα 18 και με ενα παιδι στα 13, ειπα να ειμαι οσο ασφαλης μπορω. Μαλιστα θα εμβολιασω κι τον μικρο σε λιγες μερες γαιτι το long covid χτυπαει κι παιδια μεχρι και με νευρολογικες βλαβες λενε οι Αμερικανοι. Τους Ελληνες που βγαινουν στα καναλια δεν τους ακουω. Αυτοι ασκουν πολιτικη οχι ιατρικη

  4. #4474
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πού μπήκες στον κοπο να μου απαντήσεις μίας κι εγώ δεν έχω μυαλό ούτε δημοτικού!

    Κατα δεύτερον σου λέω απλά ότι "εμβολιαστείτε Τώρα για να σας σωσουμε"
    το "παρτε 150 ευρώ για να εμβολιαστείτε "
    το "οι εμβολοιασμενοι θα έχουν προνόμια που δε θα έχουν οι υπόλοιποι"
    και άλλα πολλά τέτοια που διχάζουν τους πολίτες και έχουν ξεκινήσει στρατόπεδα εμβολοιασμενων και μη έμενα δε μου ακούγονται καθαρά!
    Ίσως και να έχουν δίκιο αλλά δε το σερβίρουν ωραία και γι'αυτό έχουν σκαλώσει και προσπαθούν με μέσα εξευτελιστικά να κάνουν το κόσμο να εμβολιαστεί.
    Τι δε καταλαβαίνεις?Είσαι και του Πανεπιστημίου!!!
    Όταν τα επιχειρήματα γκρεμίζονται τότε το ρίχνουμε στο "ωραίο σερβίρισμα" και στον τάχα μου "διχασμό"... Με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...

    Δεν χρειάζεται να είσαι του Πανεπιστημίου για το αυτονόητο φίλε μου... Την στιγμή που η κυβέρνηση (όπως και όλες στον κόσμο για να μην ξεχνιόμαστε) θεωρεί και έχει αποφασίσει ότι ο μαζικός εμβολιασμός είναι το καλύτερο μέχρι αυτή την στιγμή όπλο για να αντιμετωπιστεί η πανδημία, είναι λογικό να κάνει ότι μπορεί για να "σπρώξει" τους πολίτες προς τα εκεί. Και αφού δεν θέλει/μπορεί να το κάνει υποχρεωτικό νομοθετικά (που κι αυτό είναι μια επιλογή αν η κατάσταση φθάσει στο απροχώρητο) αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσει τακτικές καρότου (πχ 150άρι στους νέους) και μαστιγίου (κάνω την ζωή πατίνι στους ανεμβολίαστους) για να το πετύχει...
    Μετά από από 8 μήνες άπλετης διαθεσιμότητας των εμβολίων, εμφανούς προσπάθειας πειθούς σε όλους τους τόνους, και πια με τα κρούσματα και τις νοσηλείες να σκαρφαλώνουν πάλι επικίνδυνα ψηλά, πόσο άλλο πρέπει να προσπαθήσει να πείσει, ποιους να πείσει, και με ποιόν άλλο "κομψό" και "μη εξευτελιστικό" τρόπο να το κάνει ? Θα περάσουν 3 χρόνια και ακόμα θα συζητάμε άρες-μάρες κουκουνάρες πχ με την άλλη την ηλίθια που έκανε κατάληψη σε σχολείο επειδή θεωρούσε συνωμοσιολογικό, επικίνδυνο, και "αντιδημοκρατικό" να μπει η μπατονέτα με το βαμβάκι του self test 3 εκατοστά στο ρουθούνι του βλασταριού της ? ... Κάποια στιγμή όλα έχουν ένα όριο...

    Προσωπικά πιστεύω ότι όσοι μέχρι τώρα δεν έχουν πειστεί καλοπροαίρετα, δεν πρόκειται να το κάνουν...Ο μόνος πια τρόπος είναι ο δια της πλαγίας οδού "εξαναγκασμός" τους είτε αυτός είναι στην τσέπη τους, είτε στην καθημερινή τους δυσκολία.... Και άργησε κιόλας - έπρεπε να είχε σκληρύνει την στάση της εδώ και κανένα 2-3μηνο που παρουσιάστηκε σοβαρή κάμψη στον ρυθμό εμβολιασμού αλλά ας όψεται η τουριστική περίοδος και το πολιτικό κόστος...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 27/08/2021 στις 11:02.

  5. #4475
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Όταν τα επιχειρήματα γκρεμίζονται τότε το ρίχνουμε στο "ωραίο σερβίρισμα" και στον τάχα μου "διχασμό"... Με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε....
    Την έννοια αυτή του διχασμού την κατάλαβα κάπως έτσι:

    -ΕΓΩ (το ε τεράστιο) θα κάνω ότι γουστάρω γιατί είναι δημοκρατικό μου δικαίωμα
    εσύ θα υποστείς τις συνέπειες των επιλογών μου, χωρίς να έχεις κανένα δικαίωμα να τις αποφύγεις,
    αλλιώς θα διχαστούμε και θυμίζεις ναζιστικό καθεστώς.
    (Η Ελλάδα τώρα ίδια με εκείνους εκεί που σκότωσαν κάτι εκατομμύρια ε?)

    Τώρα δεν ξέρω ποιος ή πως τα σκέφτεται όλα αυτά αλλά φίλε θα διχαστούμε γιατί
    δε γουστάρω να δουλεύεις στον ίδιο χώρο με μένα, δεν γουστάρω να μου κλείσεις
    την παραγωγή και να μείνω άνεργος, δεν αντέχω άλλο λοκ ντάουν οικονομικά
    δε γουστάρω να έρχεσαι σ επαφή με τη μανούλα μου ή το θειούλη μου και να τους χάσω
    δε γουστάρω να κυκλοφορείς στο νοσοκομείο
    που πληρώνω με τα ασφάλιστρα μου (και είναι πάρα πολλά)

    Κατανοώ ότι διαφωνείς αλλά δεν μ ενδιαφέρει.
    Άρα επειδή δεν πρόκειται να προσαρμοστώ στις δικές σου ιδέες
    θα πάρω μέτρα.
    Σαν κράτος, σαν ιδιώτης και σαν άνθρωπος

    Δεν σου αρέσει?
    Υπάρχουν ένα κάρο βουνά να πας να ζήσεις και ένα κάρο βραχονησίδες.
    να βοσκάς πρόβατα μακριά από τους άλλους ανθρώπους που δεν σου έκαναν
    τίποτε και μάντεψε....

    ΕΧΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ




    Για την ελευθερία του ανθρώπου και για τα δημοκρατικά δικαιώματα
    ήθελα να προσθέσω και κάτι ακόμα

    Οι ίδιες εφημερίδες που σκίζουν τα ρούχα τους για τα εμβόλια και αναφέρονται
    μάλιστα και στο σύνταγμα βρίζουν χυδαία γκέι, γυναίκες και όποιον γενικά τους κάνει κέφι.
    Όταν είναι λοιπόν να μιλήσουμε για το γάμο τα κληρονομικά ή την ασφάλεια των γκέι
    τότε έχουμε βρισιές.
    Όταν μιλάμε για τα δικά μας δικαιώματα έχουμε πάλι βρισιές... Στους άλλους και διχασμό

    στα μούτρα του συντάγματος και της ελευθερίας των άλλων

  6. #4476
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	430332
    Φαρμάκι έχω στην Ψυχή
    Φέρνει μαυρίλα θολερή
    Στα στήθια μου
    Νύχτα αξημέρωτη ξανά
    Με το πιοτό της με κερνά
    Εβίβα μου
    Σκοτάδι πίνω για πιοτό
    Πω πω πω πω
    πω πω πω πω
    Ντέφι της λύσσας μου κρατώ
    Πω πω πω πω
    πω πω πω πω
    Και το μυαλό μου είναι θολό
    Πω πω πω πω
    πω πω πω πω…..
    Πω

  7. #4477
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.024
    Τα φασιστοειδή δεν κρατανε ουτε τα προσχηματα πλεον. Έχει και τα καλα της η πανδημία, να ξερουμε που ειναι τα σκατα μην τα πατησουμε.

  8. #4478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Δεν σου αρέσει?
    Υπάρχουν ένα κάρο βουνά να πας να ζήσεις και ένα κάρο βραχονησίδες.
    να βοσκάς πρόβατα μακριά από τους άλλους ανθρώπους που δεν σου έκαναν
    τίποτε και μάντεψε....
    Να λέμε και την αλήθεια, το σύστημα όπως είναι και γίνεται τώρα, δεν σου αφήνει περιθώρια να φύγεις. Και φαίνεται πως ο σκοπός είναι να μην υπάρχει καμμία επιλογή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Οι ίδιες εφημερίδες που σκίζουν τα ρούχα τους για τα εμβόλια και αναφέρονται
    μάλιστα και στο σύνταγμα βρίζουν χυδαία γκέι, γυναίκες και όποιον γενικά τους κάνει κέφι.
    Όταν είναι λοιπόν να μιλήσουμε για το γάμο τα κληρονομικά ή την ασφάλεια των γκέι
    τότε έχουμε βρισιές.
    Όταν μιλάμε για τα δικά μας δικαιώματα έχουμε πάλι βρισιές... Στους άλλους και διχασμό

    στα μούτρα του συντάγματος και της ελευθερίας των άλλων
    Αυτό είναι βέβαια το πλέον τραγελαφικό. Φυσικά και θέλουν να έχουν δικαιώματα στο να πιστεύουν ότι θέλουν, αλλά φυσικά καμμία υποχρέωση στο να αφήνουν στους άλλους ανάλογη ελευθερία.

    Τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας δικά μας.

  9. #4479
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    660
    Σαν να βλέπω καπνούς να βγαίνουν από το φουγάρα του Νταχάου- και Αουσβιτς.

  10. #4480
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Αυτό με το διχασμό παίζει από τον εμφύλιο...δυστυχώς είναι μια καραμέλα που συνεχιζεται ακόμα και το χειρότερο την τρώνε οι νέοι....δηλ το ίδιο πρέπει να λένε οι Γερμανοί όπως και άλλες χώρες που έχουν ανάλογα μέτρα;το κακό είναι μήπως τελικά για τους λίγους την πληρώσουν οι πολλοί και η ειναι δεν είναι Ελβετία να έχει απεριόριστο χρήμα να σκορπάει

  11. #4481
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Ένα υπέροχο βίντεο που εξηγεί με πολλές λεπτομέρειες, το γιατί και το πως κατάφεραν να βγάλουν γρήγορα τα εμβόλια και έχει επίσης αρκετές πληροφορίες για το πως λειτουργεί η τεχνολογία mRNA.



    https://www.youtube.com/watch?v=XPeeCyJReZw

  12. #4482
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpap Προβολή μηνύματος
    Ένα υπέροχο βίντεο που εξηγεί με πολλές λεπτομέρειες, το γιατί και το πως κατάφεραν να βγάλουν γρήγορα τα εμβόλια και έχει επίσης αρκετές πληροφορίες για το πως λειτουργεί η τεχνολογία mRNA.



    https://www.youtube.com/watch?v=XPeeCyJReZw
    Δεν βλέπω κανένα λόγο να κατανοήσω την τεχνολογία mRna εφόσον δεν είμαι γιατρός.
    Αντίθετα πήγα στο γιατρό μου τον ρώτησα μου είπε να το κάνω και το έκανα.
    Ο άνθρωπος κάνει αυτή τη δουλειά κατανοεί τι είναι καλύτερο και προτείνει.
    Πάντα υπάρχει η περίπτωση λάθους αλλά οπωσδήποτε ο γιατρός έχει μικρότερη πιθανότητα να κάνει λάθος από εμένα.
    Δεν είναι φιλοσοφικά ζητήματα ούτε πολιτική.
    Μπορούμε να συζητάμε την πολιτική διάσταση του υποχρεωτικού ή οτιδήποτε μπορεί ακόμα αφού εμβολιαστούμε
    σε ένδειξη αντίθεσης με την υποχρεωτικότητα να μην καταθέσουμε το πιστοποιητικό... οτιδήποτε.
    Αλλά να αντιληφθούμε πως λειτουργεί η τεχνολογία mrna και ίσως να σχολιάσουμε είναι 'οπως και να το κάνουμε παρατραβηγμένο

  13. #4483
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Ορολογίες βιολογίας σχολείου χρησιμοποιεί το βίντεο.
    Αν θυμόμαστε 5 πράγματα από τότε μια χαρά θα το καταλάβουμε. Και φυσικά θέλω να ξέρω πως δουλεύει η τεχνολογία αυτή, θα χρησιμοποιηθεί για να πολεμήσει τον καρκίνο!

    Υπόψιν είμαι εμβολιασμένος (και με άστρα κιόλας - σκληρός μαδαφάκα) και υπέρ του εμβολιασμού, ό,τι μπορεί να μειώσει τους φόβους κάποιου ανθρώπου προς τα εμβόλια (και να τον/την γλιτώσει από την εντατική) είναι καλοδεχούμενο.

  14. #4484
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpap Προβολή μηνύματος
    ό,τι μπορεί να μειώσει τους φόβους κάποιου ανθρώπου είναι καλοδεχούμενο.
    Η γνώση μειώνει τον φόβο του ανθρώπου?
    Νομίζω όχι.
    Η άγνοια είναι το καλύτερο φάρμακο.

  15. #4485
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν βλέπω κανένα λόγο να κατανοήσω την τεχνολογία mRna εφόσον δεν είμαι γιατρός.
    Αντίθετα πήγα στο γιατρό μου τον ρώτησα μου είπε να το κάνω και το έκανα.
    Ο άνθρωπος κάνει αυτή τη δουλειά κατανοεί τι είναι καλύτερο και προτείνει.
    Πάντα υπάρχει η περίπτωση λάθους αλλά οπωσδήποτε ο γιατρός έχει μικρότερη πιθανότητα να κάνει λάθος από εμένα.
    Δεν είναι φιλοσοφικά ζητήματα ούτε πολιτική.
    Μπορούμε να συζητάμε την πολιτική διάσταση του υποχρεωτικού ή οτιδήποτε μπορεί ακόμα αφού εμβολιαστούμε
    σε ένδειξη αντίθεσης με την υποχρεωτικότητα να μην καταθέσουμε το πιστοποιητικό... οτιδήποτε.
    Αλλά να αντιληφθούμε πως λειτουργεί η τεχνολογία mrna και ίσως να σχολιάσουμε είναι 'οπως και να το κάνουμε παρατραβηγμένο
    Αυτό
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF