Σελίδα 322 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 222272312317318319320321322323324325326327332 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.816 έως 4.830 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #4816
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Τα πάντα είναι πολιτική, φίλοι. Ακόμα και αν πετάς τα σκουπίδια στον μπλε ή πράσινο κάδο είναι θέμα πολιτικής βούλησης.
    Αν θες να ελαχιστοποιήσεις την κρατική παρέμβαση στο εθνικό σύστημα υγείας, την παιδεία, την προστασία των δασών κλπ. είναι θέμα πολιτικής. Αν θες να την ενισχύσεις, το ίδιο.
    Κολοκύθια, έχε εσύ όση πολιτική βούληση θέλεις.
    Αν δεν έχω εγώ λεφτά να πληρώσω ότι βούληση και να έχεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
    ΤΙΠΟΤΑ.
    Με πορδές (πολιτική βούληση) δεν βάφεις αυγά.

  2. #4817
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    οντως τα παντα συνδέονται με την πολιτική στην ελλαδα γιατι δεν υπαρχει ουδετερη προσέγγιση. δεν υπαρχει συνεννόηση δηλαδη σε κανένα τομεα, ουτε καν στην υγεια εν καιρω πανδημιας. δείτε ποσα νομοσχέδια η τροπολογίες κατατέθηκαν απο αντιπολίτευση και τελικα πέρασαν απο την κυβερνηση. απειροελάχιστα. μα ειναι δυνατον η αντιπολίτευση να κανει παντα λαθος?! οχι απλα δεν δεχετε ποτε κανενας να συμφωνει με τον απεναντι ακομη και για το αν ο ουρανος ειναι γαλανος. γυρνάμε παντα στην ιδια ριζα του προβλήματος. δεν έχουμε φιλοσοφία συνεργασιας στον πολιτικό κοσμο. δεν ειναι ολες οι δεξιες/φιλελευθερες/καπιταλιστικες ιδεες καλες η κακες. ουτε είναι ολες οι προοδευτικες/σοσιαλιστικες καλες οι κακες. ενα κρατος, θέλει για να παει μπροστα ενα μειγμα πολιτικής, μια προσεγγιση ουδετερη, αποστασιοποιημένη απο παλαιοκομματικες ιδεες ειδικά σε τομεις οπως η παιδεία και η υγεια. Το μεγαλύτερο δώρο που έκανε η αριστερα στην ελλάδα του σήμερα ειναι που ψηφισε επιτέλους την απλη αναλογική. Και ηρθε ο μπαγλαμας και την κατηργησε. Αν χαθει αυτη η ευκαιρία να αλλάξουμε το πολιτικό τοπιο και να δεχτούμε οτι δεν γινετε να κυβερναει αυτος που παιρνει 38% για το 100% της χωρας θα ειναι πολύ κρίμα. Αλλα τι ξέρουν οι ευρωπαίοι που συγκυβερνάνε... εμεις εδω ξέρουμε καλύτερα.

  3. #4818
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    8Κ κρουσματα σε 600+Κ τεστ ομως. Θετικοτητα 1,2%. Το οποιο μπορει και να μην λεει πολλα. Οι 500+ διασωληνωμενοι οπως και οι 80 θανατοι λενε ομως
    Πριν καμιά ώρα βγήκε αρθογράφος της Καθημερινής στην ΕΤ-1 και είπε ότι δεν πρέπει να στεκόμαστε στους θανάτους, το βρήκε λογικότατο να είναι τόσοι μωρέ...

  4. #4819
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    δηλ πριμοδοτούν Pfizer & Moderna υπονοείς ;
    δεν μπορεί να υπάρχουν αντικειμενικοί λόγοι για αυτό ( περισσότερα περιστατικά παρενεργειών / χαμηλότερη αποτελεσματικότητα ) ή έστω και περίπτωση να μην τα έχουν βρει σε θέματα τροφοδοσίας ή σύμβασης κτλ...; δεν ξέρω ρωτάω...
    Όχι, δεν υπονόησα καθόλου ότι γίνεται "πριμοδότηση" Pfizer και Moderna. Λέω ευθέως, ότι παρόλο που μας έχουν ζαλίσει τα παπάρια ότι τα εμβόλια είναι δοκιμασμένα και αποτελεσματικά, τα εμβόλια της Astra και της Janssen "εξαφανίστηκαν" λόγω χαμηλότερης ασφάλειας και αποτελεσματικότητας, αντίστοιχα. Όταν έχω κάνει ακριβώς 2 μήνες πριν το μονοδοσικό της Janssen, και μου στέλνει μήνυμα να πάω να κάνω την... αναμνηστική (sic), είναι ηλίου φαεινότερο ότι πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ... Και γιατί μόνο 2 μήνες κι όχι 6 μήνες όπως τα άλλα;

    Χτες με πήρε τηλ γνωστή μου που εργάζεται σε εμπορικό κατάστημα. Ο αφεντικός, έδωσε τελεσίγραφο σε όλους τους υπαλλήλους πως όποιος δεν εμβολιαστεί θα απολυθεί. Μια κοπέλα, χρόνια υπάλληλος, αρνήθηκε και πήρε τον πούλο. Οι υπόλοιποι εμβολιάστηκαν από φόβο, πιτσιρικάδες σχετικά όλοι σε ηλικία. Χτες ένας από τους υπαλλήλους, πλήρως εμβολιασμένος, κόλλησε και μάλλον έχουν κολλήσει όλοι εκεί μέσα, επειδή ο αφεντικάρας τους αφήνει να κυκλοφορούν άνευ μάσκας, εμβολιασμένοι γαρ... ο νοσήσας, το περνάει με βαρύ πονοκέφαλο, μπούκωμα και πονόλαιμο, όπως το περνάνε δηλ και οι περισσότεροι που έχουν κολλήσει και δεν έχουν κάνει εμβόλιο... εντάξει, κλασικά του είπαν την κλισέ ατάκα "αν δεν το είχες κάνει τώρα, θα ήσουν στο νοσοκομείο", έχοντας προεξοφλήσει με διορατικότητα την κατάληξή του...

    Μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα ότι πρέπει να εμβολιαστούν άπαντες, ότι για όλα φταίνε οι ανεμβολίαστοι και η μη επίτευξη τουλάχιστο 80% ποσοστού εμβολιασμένων, όταν χώρες με ποσοστά εμβολιασμού 83% και 85% χτυπιούνται ήδη αλύπητα από το νέο κύμα και οδεύουν ήδη σε νέα lock down... εμφάνισαν τον εμβολιασμό σαν Πανάκεια, μόνο που αποδεικνύεται Πίθος των Δαναίδων.

  5. #4820
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Κολοκύθια, έχε εσύ όση πολιτική βούληση θέλεις.
    Αν δεν έχω εγώ λεφτά να πληρώσω ότι βούληση και να έχεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
    ΤΙΠΟΤΑ.
    Με πορδές (πολιτική βούληση) δεν βάφεις αυγά.
    Πολιτική βούληση είναι να προσλαμβάνεις 5.000 αστυνομικούς αντί γιατρους και νοσηλευτές.
    Πολιτική βούληση είναι να αγοράζεις περιπολικα αντί για εξοπλισμό ΜΕΘ.
    Πολιτική βούληση είναι να κλείνεις νοσοκομεία στην επαρχία εν μέσω πανδημίας ( ήταν να γίνει το '20 παει για το '22 ).

    Για αυτά λεφτά υπάρχουν έτσι;

  6. #4821
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν υπονόησα καθόλου ότι γίνεται "πριμοδότηση" Pfizer και Moderna. Λέω ευθέως, ότι παρόλο που μας έχουν ζαλίσει τα παπάρια ότι τα εμβόλια είναι δοκιμασμένα και αποτελεσματικά, τα εμβόλια της Astra και της Janssen "εξαφανίστηκαν" λόγω χαμηλότερης ασφάλειας και αποτελεσματικότητας, αντίστοιχα. Όταν έχω κάνει ακριβώς 2 μήνες πριν το μονοδοσικό της Janssen, και μου στέλνει μήνυμα να πάω να κάνω την... αναμνηστική (sic), είναι ηλίου φαεινότερο ότι πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ... Και γιατί μόνο 2 μήνες κι όχι 6 μήνες όπως τα άλλα;

    .
    Γιατί κακώς δόθηκε ως μονοδοσικο το JJ. Έπρεπε να έχει δυο δόσεις όπως και το ΑΖ που είναι αντίστοιχης τεχνολογίας.
    Δεν είναι τυχαίο που η προστασια που προσφερει μερικούς μήνες μετά είναι αντίστοιχη των μερικώς εμβολιασμενων.
    Οπότε τώρα σε φωνάζουν για να σε καλυψει πληρως.

  7. #4822
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Γιατί κακώς δόθηκε ως μονοδοσικο το JJ. Έπρεπε να έχει δυο δόσεις όπως και το ΑΖ που είναι αντίστοιχης τεχνολογίας.
    Δεν είναι τυχαίο που η προστασια που προσφερει μερικούς μήνες μετά είναι αντίστοιχη των μερικώς εμβολιασμενων.
    Οπότε τώρα σε φωνάζουν για να σε καλυψει πληρως.
    Κακώς δόθηκε από ποιον;;;; Από την εταιρεία; Από τον ΕΜΑ; Από την ΕΕ; Από τον Π.Ο.Υ.; Κάποιος φταίει για αυτό λοιπόν, και σίγουρα όχι ο πολίτης που το επέλεξε.

    Να με καλύψει πλήρως; Και πριν λίγο καιρό, πλήρως ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι με κάλυπτε. Άρα έρχεσαι στα λόγια μου...

  8. #4823
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κακώς δόθηκε από ποιον;;;; Από την εταιρεία; Από τον ΕΜΑ; Από την ΕΕ; Από τον Π.Ο.Υ.; Κάποιος φταίει για αυτό λοιπόν, και σίγουρα όχι ο πολίτης που το επέλεξε.

    Να με καλύψει πλήρως; Και πριν λίγο καιρό, πλήρως ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι με κάλυπτε. Άρα έρχεσαι στα λόγια μου...
    Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.
    Όμως η κάλυψη των εμβολίων ήταν παντα υπό επιστημονική αίρεση εφόσον τα δεδομένα έδειχναν διαφορετικά.

    Όπως και κανείς δεν ήξερε πότε θα χρειαστεί και αν, η τρίτη δόση.

    Γενικά παμε με το κλασικό, βλέποντας και κάνοντας.

  9. #4824
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Αυτη η αριστερα που εννοεις, την κοκινη, την κραταει ζωντανη η ακροδεξια. Αντιβαρο ειναι, δεν εχει νοημα υπαρξης χωρις αυτους.
    Έχει και άλλη οπτική, αυτήν που ο κομμουνισμός δημιουργεί την ακροδεξιά, τις δίνει δικαιολογίες να καλύπτει αντισυνταγματικές κινήσεις κ.λπ.
    Ρίξε μια ματιά στην σχολή της Φρανκφούρτης, μην σταθείς μόνο στην ανάρτηση που βάζω
    δώσε της ένα διωράκι και μετά ρίξε μια ματιά στο βιβλίο πανευρώπη του Καλλέργη.

    Είμαι σίγουρος πως θα δεις πολλές ομοιότητες με όσα κάνουμε πράξη στην ελλάδα 45 τιμημένα σήμερα.

    Προσωπικά στεναχωρήθηκα όταν άκουσα το "εμείς δεν θέλουμε να κυβερνήσουμε". Ακόμα θεωρώ πως μου είπαν:
    προσελαβέ με, δώσε μου μισθούς - προνόμια αλλα μην περιμένεις να εργαστώ και να ρισκάρω τις "φιλίες" που θα κάνω,
    εγώ θα είμαι εκεί να παίρνω μέρος στις αποφάσεις.

    Βέβαια, αν είναι δύσκολες και τέρμα εναντίον σου, θα διαμαρτύρομαι με αποχή και θα αποφασίζουν οι άλλοι..

    θεωρώ ότι ο κομμουνισμός (ενας υγιής όχι σαν τους γνωστούς) δεν ταιριάζει ουτε στο μέγεθος μας (και κατ' επέκταση στα προϊόντα" μας)
    ούτε στη φιλοσοφία - διάθεσή μας.
    Μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι θα αναιρέσουμε τους ήρωες κομμουνιστές ή πως θα παραμερίσουμε τα καλά που έχει προσφέρει το κίνημα
    σε εμάς. Το σκέφτομαι σαν μία μέθοδο διαχείρισης ενός κράτους.

    Πιστεύω ότι ο φιλελευθερισμός μας ταιριάζει - εξυπηρετεί, πολύ καλύτερα.
    Προσοχή: δεν αναφέρομαι στο ανήθικο δόγμα που βλέπουμε να λειτουργεί ωςνεοφιλελευθερισμός. Αυτό δημιουργήθηκε στα πλαίσια
    του "διασκευάζω υποβαθμίζοντας για να ελέγχω" που αναφέρεται παραπάνω στην σχολή της Φρανκφούρτης.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 17/11/2021 στις 20:30.

  10. #4825
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ να απαντήσω στις ερωτήσεις σου.
    Όμως η κάλυψη των εμβολίων ήταν παντα υπό επιστημονική αίρεση εφόσον τα δεδομένα έδειχναν διαφορετικά.

    Όπως και κανείς δεν ήξερε πότε θα χρειαστεί και αν, η τρίτη δόση.

    Γενικά παμε με το κλασικό, βλέποντας και κάνοντας.

    Ναι, μόνο που έτσι που πάει, αύριο-μεθαύριο θα βγει η μετάλλαξη ΦΟΥ και δεν το έχουν σε τίποτα να πουν "κάθε μήνα εμβόλιο για πλήρη προστασία", και για να μην ξεχνιόμαστε, τα εμβόλια είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ και ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ. Μέχρι πριν κανα δυο μήνες έλεγαν ότι δεν υπάρχει λόγος για 3η δόση και πως οι πολίτες δεν πρέπει να ακούνε τις εταιρείες, αλλά τους επιστήμονες...μόνο που το κλασικό σύστημα "στου κασίδα την κεφάλα" βλέποντας και κάνοντας δεν είναι και η ασφαλέστερη κι επιστημονικότερη μέθοδος...

    Το έλεγα, το λέω, και θα το λέω, τα εμβόλια αυτά κυκλοφόρησαν "στο πόδι". Βγήκαν σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, και δημιούργησαν φρούδες ελπίδες παγκοσμίως... το ομιχλώδες κομμάτι όλης αυτής της ιστορίας είναι το αν θα αποδειχτούν και ασφαλή σε βάθος χρόνου, ή θα προκύψει η νέα θαλιδομίδη λόγω αυτής της βιασύνης...

  11. #4826
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Πολιτική βούληση είναι να προσλαμβάνεις 5.000 αστυνομικούς αντί γιατρους και νοσηλευτές.
    Πολιτική βούληση είναι να αγοράζεις περιπολικα αντί για εξοπλισμό ΜΕΘ.
    Πολιτική βούληση είναι να κλείνεις νοσοκομεία στην επαρχία εν μέσω πανδημίας ( ήταν να γίνει το '20 παει για το '22 ).

    Για αυτά λεφτά υπάρχουν έτσι;
    Προσλάβανε 5000 αστυνομικούς?
    Γιατί εγώ βλέπω συνέχεια για πανεπιστημιακούς φρουρούς 2-3 χρόνια τώρα και νομίζω ότι
    απλά κάνουν το γνωστό ψηφοθηρικό κόλπο ομηρίας υποψηφίων.
    Πάντως μην μπερδεύεις τους γιατρούς με τους αποφοίτους λυκείου που ψάχνουν μια δουλειά.
    Στην δεδομένη οικονομική κατάσταση και με τα δεδομένα μισθολόγια δεν...

  12. #4827
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν υπονόησα καθόλου ότι γίνεται "πριμοδότηση" Pfizer και Moderna. Λέω ευθέως, ότι παρόλο που μας έχουν ζαλίσει τα παπάρια ότι τα εμβόλια είναι δοκιμασμένα και αποτελεσματικά, τα εμβόλια της Astra και της Janssen "εξαφανίστηκαν" λόγω χαμηλότερης ασφάλειας και αποτελεσματικότητας, αντίστοιχα. Όταν έχω κάνει ακριβώς 2 μήνες πριν το μονοδοσικό της Janssen, και μου στέλνει μήνυμα να πάω να κάνω την... αναμνηστική (sic), είναι ηλίου φαεινότερο ότι πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ... Και γιατί μόνο 2 μήνες κι όχι 6 μήνες όπως τα άλλα;
    Εξαφανίστηκαν από που από τις ειδήσεις του σκάι?
    Στον υπόλοιπο κόσμο πουλάνε μια χαρά.
    https://www.ft.com/content/cae4eb5f-...c-6fd3afe352ab

  13. #4828
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εξαφανίστηκαν από που από τις ειδήσεις του σκάι?
    Στον υπόλοιπο κόσμο πουλάνε μια χαρά.
    https://www.ft.com/content/cae4eb5f-...c-6fd3afe352ab
    https://www.efsyn.gr/kosmos/eyropi/2...n-johnson-2022

  14. #4829
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Και τι λέει αυτό το άρθρο ότι είναι αναποτελεσματικά και ανασφαλή?
    Γιατί εγώ το διαβάζω ότι οι πολίτικοί της ΕΕ προτιμούν να ψωνίζουν αποκλειστικά από κάποιες εταιρείες που εντελώς τυχαία
    βγάζουν τα ακριβότερα εμβόλια με τα λεφτά μας.

  15. #4830
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και τι λέει αυτό το άρθρο ότι είναι αναποτελεσματικά και ανασφαλή?
    Γιατί εγώ το διαβάζω ότι οι πολίτικοί της ΕΕ προτιμούν να ψωνίζουν αποκλειστικά από κάποιες εταιρείες που εντελώς τυχαία
    βγάζουν τα ακριβότερα εμβόλια με τα λεφτά μας.
    Γιατί έτσι θες να το διαβάσεις... μιλάει καθαρά για την ανησυχία από τις παρενέργειες. Το "με τα λεφτά μας" είναι λίγο άκυρο, δεν χρησιμοποίησαν τα λεφτά μας για να ανακαλύψουν το εμβόλιο...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF