Σελίδα 342 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 242292332337338339340341342343344345346347 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.116 έως 5.130 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #5116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    διαβασα την ειδηση και δεν το χωραει το μυαλο μου. πρόστιμο σε γερους στα βουνα της επαρχιας που ζουνε με 500 ευρω και άνοια. τι ζουμε ρπμ, ποση ντροπη να εισαι στην ιδια κοινωνια με τα φασισταρια που επέλεξαν αυτο το καθεστως. στους νέους έδωσε λεφτα γιατι αν έκανε το ίδιο θα καιγανε τη βουλη αλλα στους γερους που ειναι αδυναμοι προστιμο. το συνταγμα εχει γινει ενα κωλοχαρτο πλεον, ας το καταργησουν, ντροπη και αηδια.
    Πραγματικα αισχος.Βεβαια δεν περιμενουμε τπτ διαφορετικο απο τον Κουλο.Το αστειο ειναι οτι στις επομενες εκλογες,αυτος θα ξαναβγει

  2. #5117
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Και μόλις έγινες ακριβώς αυτό που 340 σελίδες κοροιδεύουμε ...
    Σε λίγο θα λέμε και γιατί να νοσηλεύονται οι άποροι που δεν πληρώνουν μέσω φόρων για δημόσια υγεία? Εγώ μαλάκας είμαι που πληρώνω?
    Και γιατί να πηγαίνουν σχολείο και οι χαζοί και να μένει πίσω το έξυπνο παιδί μου σε σχέση με την ύλη? Το παιδί μου φταίει που αυτοί είναι άσχετοι?
    και η ηθική κατηφορά στον βούρκο της ''δικαιολογημένης'' αντικοινωνικότητας δεν έχει τελειωμό.
    Καταλαβαίνω ότι δεν καταλαβαίνεις και λές ότι λές.
    Δεν πειράζει. Ευτυχώς τις αποφάσεις τις παίρνουν άλλοι

    Κάνε μία βόλτα σε άλλα Ελληνικά φόρουμ να δείς διαφορετικές απόψεις.
    Επειδή ανα καιρούς διαβάζω 4-5 διαφορετικά και ανάλογα το αντικείμενο που εξειδικεύονται βλέπεις και πολύ διαφορετική γραμμή απο τους συντονιστές αλλά και απο τους χρήστες.
    Δεν είναι όλη η Ελλάδα σαν το Moto.gr

    (δεν το πάω παρακάτω για ευνόητους λόγους)
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  3. #5118
    Πιο καθαρο και ευαναγνωστο.....ρε τι ψεκες ειναι τουτοι;;;

    https://pace.coe.int/en/files/29004/...Q7qcrzaDTAqUu0
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ

  4. #5119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Διαβαζοντας αυτο το θρεντ ,εχω αρχισει να αμφιβαλω εαν υπαρχει κορωνοιος και πιστευω πως παρασυρθηκα απο το συστημα και εμβολιαστηκα.Εχω καμμια ελπιδα κυριε Πετρακο μου ;
    Εγώ από την άλλη νιώθω κουμουνιστής, που πήγα και εμβολιάστηκα για το καλό του κοινωνικού συνόλου.

  5. #5120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Πάντως ρε παιδιά για να πάρει τέτοια απόφαση ο Δρακουμέλ τζούνιορ, καταλαβαίνετε ποσο ανάγκη υπάρχει να γίνουν εμβόλια.
    Μιλάμε για πολύ μεγάλο πολιτικό κόστος η απόφαση του, κακά τα ψέματα
    Μπα φιλε δεν νομιζω.Αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια,ειναι οτι ο πασοκος πχ μετακινει την ψηφο του στο πολιτικο τοξο,ειτε λιγο ποιο δεξια ειτε λιγο ποιο αριστερα.Το ιδιο και ο αριστερος,μετακινειται λιγο ποιο δεξια απο κει που ειναι και παει μεχρι συριζα.Ο νεοδημοκρατης,ο κοσμος να χαλασει,οτι και να κανει ο ηγετης του,δεν προκειται ποτε να αλλαξει την ψηφο του.Επισης τα παιδια τους,εννοειται οτι θα ψηφιζουν δεξια οταν μεγαλωσουν.Δεν θα χασει ψηφους ο ζαβος,διοτι οι ψηφοφοροι του πιστευουν οτι αυτο που εκανε ειναι σωστο.Αλλωστε γουσταρουν επιβολες και φασιστικες πρακτικες

  6. #5121
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7ype.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	68,1 KB 
ID:	432611

  7. #5122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menelaos46 Προβολή μηνύματος
    Ααααα σε αυτό δεν έχεις δίκιο, όλα τα παιδιά στα ΜΑΤ έχουν να το λένε ότι το καλύτερο ξύλο έπεσε επί αριστεράς....απλώς η δεξιά έχει το όνομα...
    Ποτε ειχαμε αριστερα?Θεωρεις τον συριζα αριστερα?Η το Πασοκ?Το πολυ πολυ κεντρωα μπορεις να τα χαρακτηρισεις.

  8. #5123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημα είναι ένα
    Πόσες ελευθερίες είμαστε διατεθειμένοι να χάσουμε για την ''ασφαλεια"μας;
    Σήμερα αφορά τους ανεμβολιαστους, χθές τους κουμουνιστες και τους Εβραίους, αύριο;;;
    «Όταν οι Ναζί πήραν τους κομμουνιστές,
    εσιώπησα,
    δεν ήμουν δα κομμουνιστής.
    »Όταν έκλεισαν μέσα τους σοσιαλδημοκράτες,
    εσιώπησα,
    δεν ήμουν δα σοσιαλδημοκράτης.
    »Όταν πήραν τους συνδικαλιστές,
    εσιώπησα,
    δεν ήμουν δα συνδικαλιστής.
    »Όταν πήραν εμένα,
    δεν υπήρχε κανείς πλέον,
    που να μπορούσε να διαμαρτυρηθεί.»

  9. #5124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ποτε ειχαμε αριστερα?Θεωρεις τον συριζα αριστερα?Η το Πασοκ?Το πολυ πολυ κεντρωα μπορεις να τα χαρακτηρισεις.
    Κεντρώα? Δηλαδή τα φαγοπότια του πασοκ και το πετσόκομμα των χαμηλόμισθων και χαμηλοσυνταξιούχων το θεωρείς κεντρώο?

  10. #5125
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβώς συζητάμε; Εδώ υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που δικαιολογούν την πιο ανίκανη και επικίνδυνη κυβέρνηση που έχει υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα, πιθανότατα στον πλανήτη. Σε λίγο θα τους βγάλουμε και ήρωες που παρόλο το "πολιτικό κόστος" πήραν την εξαιρετικά δύσκολη απόφαση και θυσιάστηκαν για το καλό του λαού!
    Συμφωνώ απόλυτα

  11. #5126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Βάστα Ρόμελ....Βάστα Κόβιτ...

  12. #5127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Κεντρώα? Δηλαδή τα φαγοπότια του πασοκ και το πετσόκομμα των χαμηλόμισθων και χαμηλοσυνταξιούχων το θεωρείς κεντρώο?
    ε για αυτο ειπα πολυ πολυ..Δεν θεωρω το πασοκ κεντρωο,εδω δεν θεωρω καν τον συριζα

  13. #5128
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Αναλαμβανει λεει το καθυστερημενο το πολιτικό κόστος.
    Που σημαίνει σε ελεύθερη μεταφραση:
    Ξέρω ότι θα πάρω τα αρχιδια μου στις επόμενες εκλογές, και για να μην αναγκαστώ να ομολογήσω ότι απέτυχα οικτρά παντού και ο κόσμος με φτύνει,
    Θα λέω ότι πλήρωσα το πολιτικό κόστος επειδή τολμησα και πήρα γενναίες αποφασεις για το καλό σας.

    Εκτός κι αν πάει κατευθείαν στο ότι και το Χριστό τον σταυρωσαν, και η Ιφιγένεια θυσιάστηκε κλπ κλπ.

  14. #5129
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Αναλαμβανει λεει το καθυστερημενο το πολιτικό κόστος.
    Που σημαίνει σε ελεύθερη μεταφραση:
    Ξέρω ότι θα πάρω τα αρχιδια μου στις επόμενες εκλογές, και για να μην αναγκαστώ να ομολογήσω ότι απέτυχα οικτρά παντού και ο κόσμος με φτύνει,
    Θα λέω ότι πλήρωσα το πολιτικό κόστος επειδή τολμησα και πήρα γενναίες αποφασεις για το καλό σας.

    Εκτός κι αν πάει κατευθείαν στο ότι και το Χριστό τον σταυρωσαν, και η Ιφιγένεια θυσιάστηκε κλπ κλπ.
    μπα δεν πεφτει ευκολα. εχει πουλησει τοσο διχασμο και εχουν μασησει τοσο οι εμβολιασμένοι που θα τον στηριξουν γιατι τους γλυφει καθε μερα. ο εχθρος βλεπεις ειναι οι ανεμβολιαστοι οχι αυτος που αντι για υγεια αγοράζει οπλα και περιπολικα. πριν τις εκλογες θα δωσει και μια αυξηση σε ενστολους και ολα καλα. παραδοσιακα πραματα.

  15. #5130
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Μπα φιλε δεν νομιζω.Αυτο που εχω καταλαβει τοσα χρονια,ειναι οτι ο πασοκος πχ μετακινει την ψηφο του στο πολιτικο τοξο,ειτε λιγο ποιο δεξια ειτε λιγο ποιο αριστερα.Το ιδιο και ο αριστερος,μετακινειται λιγο ποιο δεξια απο κει που ειναι και παει μεχρι συριζα.Ο νεοδημοκρατης,ο κοσμος να χαλασει,οτι και να κανει ο ηγετης του,δεν προκειται ποτε να αλλαξει την ψηφο του.Επισης τα παιδια τους,εννοειται οτι θα ψηφιζουν δεξια οταν μεγαλωσουν.Δεν θα χασει ψηφους ο ζαβος,διοτι οι ψηφοφοροι του πιστευουν οτι αυτο που εκανε ειναι σωστο.Αλλωστε γουσταρουν επιβολες και φασιστικες πρακτικες
    Έχεις τσουβαλιάσει ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων...
    Δεν είναι έτσι όπως τα λές.
    Τα ποσοστά των "φανατικών" είναι σταθερά και δεν αλλάζουν απο εκλογές σε εκλογές. Το μεγαλύτερο όμως ποσοστό ψηφοφόρων, είναι το σκεπτόμενο, το οποίο μπορεί να ψηφίσει την μία ΝΔ και την άλλη σύριζα.
    Συνήθως οι αλλαγές δεν είναι τόσο "ακραίες", αλλα όχι οτι δεν συμβαίνει.
    Μην είσαι τόσο κάθετος σε αυτά που γράφεις. Δεν ξέρω απο πού έχεις βγάλει αυτά τα συμπεράσματα, αλλα απο την εμπειρία που έχω εγώ, δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα. Καθόλου απόλυτα θα έλεγα.

    Το θέμα αυτό έχει την τάση να πολιτικοποιείται 2-3 φορές σε κάθε σελίδα.

    Όμως να το δούμε και λίγο πιό σφαιρικά?

    Το ζήτημα είναι να πειστεί ο κόσμος να κάνει το εμβόλιο. Όταν λοιπόν δεν πείθεται, πρέπει να του επιβληθεί με κάποιο τρόπο.
    Μην μου πείτε οτι ήταν ευθύνη της κυβέρνησης να πείσει τον κόσμο. Είναι αδύνατον να γίνει αυτό, όταν μέσα στη βουλή δεν υπάρχει κοινή γραμμή. Όταν ο ένας ρίχνει ευθύνες στον άλλο, πάντα δημιουργείται διχασμός στο κόσμο.
    Προσθέτοντας και τα ίντερνετς στα οποία βρίσκει κανείς, ότι μαλακία νάναι, είναι πολύ έυκολο να πειστεί ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού οτι μας τσιπαρουνε. Δεν μπορεί καμία κυβέρνηση να κάνει τίποτα.

    Όμως, όταν κυβερνάς και έχεις πάρει τελικά την απόφαση (για οποιοδήποτε λόγο), πως ο σωστός δρόμος είναι ο εμβολιασμός, και ο κόσμος δεν πείθεται με το καλό, τότε κάτι δραστικό πρέπει να κάνεις.
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι να επιβάλει μία κυβέρνηση τον εμβολιασμό.
    Ένας απο αυτούς είναι να το κάνει άμεσα υποχρεωτικό. Μπορείτε να φανταστείτε βέβαια τι θα συνέβαινε απο την αντιπολίτευση και απο τους φανατικούς σε τέτοια περίπτωση έτσι? Εμφύλιο θα είχαμε... Και εν μέρη θα είχαν και δίκιο.
    Ένας άλλος τρόπος, είναι να κάνεις τη ζωή των αρνητών, τόσο δύσκολη, που οι σκεπτόμενοι απο αυτούς, να το κάνουν.
    Απο αυτή τη λύση, ένας τρόπος είναι να τους αναγκάσεις να μείνουν στο σπίτι. Να πάρουν υποχρεωτικές άδειες άνεφ αποδοχών, να μήν μπορούν να μπούν σε κανένα κατάστημα και για να μπούν, να πρέπει να έχουν PCR 2 ημερών ξέρω γώ (όχι rapid, pcr).
    Άν όμως δεν "ακούσει" ο κόσμος σε αυτή τη πίεση, τότε γαμάς την αγορά, γιατι δεν θα υπάρχει κόσμος να δουλέψει.
    Μια άλλη λύση είναι να τους πιέσεις οικονομικά. Δεδομένου δέ, οτι οι άνω των 60 είναι αυτοί που πιέζουν το σύστημα υγείας περισσότερο, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο και αυτοί που είναι περισσότερο "αγύριστα κεφάλια", πρέπει να στοχεύσεις αυτούς.
    Όμως, οι άνω των 60 δεν είναι ομάδα που θα τους επηρεάσει το να τους αποκλείσεις απο τις καφετέριες και τα μπάρ, πρέπει να τους πιέσεις με άλλο τρόπο.

    Έ, ο τρόπος που εφήρμοσε η κυβέρνηση είναι ένα πρόστιμο.

    Τώρα, άν υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος, δεν είμαι κατάλληλος να το αποφασίσω. Αν ήμουν εγώ κυβέρνηση πάντως, θα είχα πάρει πολύ αυστηρότερα μέτρα και πολύ νωρίτερα.
    Το οτι η τρέχουσα κυβέρνηση έχει διαχειριστεί κακώς, πολλά θέματα (άν όχι τα περισσότερα) της πανδημίας, είναι γιατι προσπαθεί να κρατήσει, όσο είναι δυνατόν, ισορροπίες μεταξύ αγορών, επιχειρηματιών κάθε είδους και να δώσει τα λιγότερα δυνατά πατήματα στην αντιπολίτευση (και δεν εννοώ μόνο τα κόμματα, αλλα και τα μμε κλπ).
    Αποτυγχάνει παταγωδώς βέβαια, αλλα αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

    Εντωμεταξύ, δεν πρέπει να ξεχνάμε, οτι πάντα θα υπάρχουν άτομα τα οποία πραγματικά για λόγους υγείας δεν μπορούν να κάνουν το εμβόλιο και δεδομένου οτι στη παρούσα φάση, ούτε τους γιατρούς δεν μπορεί η κυβέρνηση να εμπιστευτεί, πώς θα τους διαχωρίσει απο τους αρνητές σε περίπτωση υποχρεωτικότητας?

    Όσο και να θέλουμε να πολιτικοποιηθεί το θέμα, πάντα κοινωνικό θα είναι.
    Όποια κυβέρνηση και να ήταν, ότι αποφάσεις και να έπαιρνε, πάντα θα υπήρχαν αυτοί που θα φώναζαν το ανάποδο.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF