Σελίδα 349 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 249299339344345346347348349350351352 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.221 έως 5.235 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #5221
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι απαραίτητο να γίνει μέσω e-banking.
    Μπορεί να γίνει μέσω του taxis.
    Τουλάχιστον αυτό συνέβαινε όταν το είχα κάνει εγώ...
    Η τηλεφωνική πιστοποίηση είναι μια επιπλέον βαθμίδα ασφαλείας και κατά την γνώμη μου καλά κάνει και υπάρχει - τουλάχιστον για τις σημαντικές ενέργειες...
    Σαφώς καλά κάνει και υπάρχει, και σαφώς έχουν γίνει τεράστια βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά η προσέγγιση είναι κακή σε πολλά σημεία, και το ότι οι δημόσιες υπηρεσίες δεν ενημερώνονται αυτόματα είναι τουλάχιστον τραγικό.
    Life begins at 45°.

  2. #5222
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σαφώς καλά κάνει και υπάρχει, και σαφώς έχουν γίνει τεράστια βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά η προσέγγιση είναι κακή σε πολλά σημεία, και το ότι οι δημόσιες υπηρεσίες δεν ενημερώνονται αυτόματα είναι τουλάχιστον τραγικό.
    Στο ξαναγράφω... Αν αλλάξεις ταυτότητα σε 1 εβδομάδα περίπου το ΤΑΧΙΣ θα ενημερωθεί αυτόματα...

    Και με ενημερωμένο το taxis οι περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες (που πλέον τραβάνε αυτόματα τα στοιχεία από αυτό) αλλά και οι τράπεζες (προς το παρόν όχι αυτόματα ) επίσης ενημερώνονται αυτόματα...
    Δεν λέω ότι όλα είναι τέλεια αλλά η αλήθεια είναι ότι η ψηφιοποίηση του δημοσίου έχει κάνει άλματα το τελευταία χρόνια (Πιερρακάκης ? )

  3. #5223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Αυτό ήταν ίσως και το μεγαλύτερο καλό των μνημονίων,διότι η ψηφιοποίηση του δημοσίου ήταν μια από τις ισχυρές ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ,εκσυγχρονισμού,που αξίωσαν οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ.Ουδεν κακόν αμιγές καλού.

  4. #5224
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Στο ξαναγράφω... Αν αλλάξεις ταυτότητα σε 1 εβδομάδα περίπου το ΤΑΧΙΣ θα ενημερωθεί αυτόματα...

    Και με ενημερωμένο το taxis οι περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες (που πλέον τραβάνε αυτόματα τα στοιχεία από αυτό) αλλά και οι τράπεζες (προς το παρόν όχι αυτόματα ) επίσης ενημερώνονται αυτόματα...
    Δεν λέω ότι όλα είναι τέλεια αλλά η αλήθεια είναι ότι η ψηφιοποίηση του δημοσίου έχει κάνει άλματα το τελευταία χρόνια (Πιερρακάκης ? )
    Αυτά τα γνωρίζεις ή τα έχεις διαβάσει κάπου; Γιατί εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία. Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα. Φυσικά καμία αλλαγή δεν έγινε πουθενά αυτόματα. Για να ενημερωθούν τα στοιχεία μου χρειάστηκε να επισκεφθώ τη ΔΟΥ, μετά από 3 εβδομάδες που είχαν διαθέσιμο ραντεβού (από το να ξύνουν τα παπάρια τους και να τρώνε τυρόπιτες στο κυλικείο), και μετά αιτήθηκα τις ενημερώσεις σε ΕΦΚΑ, ΟΑΕΔ, τράπεζες και οπουδήποτε αλλού χρειαζόταν. Ευτυχώς 1-2 από αυτές έγιναν ηλεκτρονικά, αλλά σε όλες τις υπόλοιπες έκλεισα ραντεβού και πήγα εκεί.

    Εξαιρετικό είναι επίσης το γεγονός ότι ενώ είχα αλλάξει τα στοιχεία μου σε ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες, όταν προσπάθησα να κλείσω ραντεβού για τη 2η δόση του εμβολίου, στο emvolio.gov.gr έδειχνε τα παλιά μου στοιχεία. Δε συνεργάζονται ούτε καν οι υπηρεσίες του gov.gr μεταξύ τους, τραβάνε ούτε εγώ ξέρω από πόσες διαφορετικές βάσεις δεδομένων. Γενικά, όπως έγραψα, σωστή πρόθεση, κακή εκτέλεση.
    Life begins at 45°.

  5. #5225
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα γνωρίζεις ή τα έχεις διαβάσει κάπου; Γιατί εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία. Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα. Φυσικά καμία αλλαγή δεν έγινε πουθενά αυτόματα. Για να ενημερωθούν τα στοιχεία μου χρειάστηκε να επισκεφθώ τη ΔΟΥ, μετά από 3 εβδομάδες που είχαν διαθέσιμο ραντεβού (από το να ξύνουν τα παπάρια τους και να τρώνε τυρόπιτες στο κυλικείο), και μετά αιτήθηκα τις ενημερώσεις σε ΕΦΚΑ, ΟΑΕΔ, τράπεζες και οπουδήποτε αλλού χρειαζόταν. Ευτυχώς 1-2 από αυτές έγιναν ηλεκτρονικά, αλλά σε όλες τις υπόλοιπες έκλεισα ραντεβού και πήγα εκεί.

    Εξαιρετικό είναι επίσης το γεγονός ότι ενώ είχα αλλάξει τα στοιχεία μου σε ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες, όταν προσπάθησα να κλείσω ραντεβού για τη 2η δόση του εμβολίου, στο emvolio.gov.gr έδειχνε τα παλιά μου στοιχεία. Δε συνεργάζονται ούτε καν οι υπηρεσίες του gov.gr μεταξύ τους, τραβάνε ούτε εγώ ξέρω από πόσες διαφορετικές βάσεις δεδομένων. Γενικά, όπως έγραψα, σωστή πρόθεση, κακή εκτέλεση.
    Δεν ξέρω το πρόσφατα που γράφεις πόσο πρόσφατο είναι...
    Το καλοκαίρι χρειάστηκε και εγώ και η γυναίκα μου να αλλάξουμε ταυτότητες.
    Μου είπαν στην ασφάλεια ότι σε 7-15 ημέρες μετά θα ενημερωθεί αυτόματα η ΔΟΥ.
    Δεν τους πίστεψα και έστειλα ηλεκτρονικά ερώτημα στο taxis
    Μου επιβεβαίωσαν τα ίδια...
    Όντως σε εβδομάδα το taxis είχε ενημερωθεί χωρίς καμία δική μου ενέργεια...
    Με το ΤΑΧΙΣ ενημερωμένο ενημερώθηκαν ηλεκτρονικά (όχι όλα αυτόματα όμως) τα υπόλοιπα.
    Και φυσικά και η Εργάνη μέσω της οποίας δουλεύει ο εμβολιασμός - και ας είχα κάνει την 1η δόση με την παλιά ταυτότητα...
    Οι Τράπεζες ΔΕΝ δέχονται ακόμα την πιστοποίηση της αλλαγής ταυτότητας μέσω του taxis και έτσι αναγκάστηκα να πάω αυτοπροσώπως και ήταν η μόνη περίπτωση που χρειάστηκε να γίνει κάτι τέτοιο. Κι αυτό γιατί η διαδικασία αλλαγής ταυτότητας είναι από τις ελάχιστες που ακόμα δεν μπορούν να γίνουν ηλεκτρονικά για νομικούς λόγους (παίζονται χρήματα εκεί...). Κι αυτό όμως θα αλλάξει σύντομα απ' ότι μου είπαν στην τράπεζα...(μπορεί και να έχει γίνει ήδη)
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 30/12/2021 στις 13:04.

  6. #5226
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα γνωρίζεις ή τα έχεις διαβάσει κάπου; Γιατί εγώ μιλάω από προσωπική εμπειρία. Άλλαξα ταυτότητα πρόσφατα. Φυσικά καμία αλλαγή δεν έγινε πουθενά αυτόματα. Για να ενημερωθούν τα στοιχεία μου χρειάστηκε να επισκεφθώ τη ΔΟΥ, μετά από 3 εβδομάδες που είχαν διαθέσιμο ραντεβού (από το να ξύνουν τα παπάρια τους και να τρώνε τυρόπιτες στο κυλικείο), και μετά αιτήθηκα τις ενημερώσεις σε ΕΦΚΑ, ΟΑΕΔ, τράπεζες και οπουδήποτε αλλού χρειαζόταν. Ευτυχώς 1-2 από αυτές έγιναν ηλεκτρονικά, αλλά σε όλες τις υπόλοιπες έκλεισα ραντεβού και πήγα εκεί.

    Εξαιρετικό είναι επίσης το γεγονός ότι ενώ είχα αλλάξει τα στοιχεία μου σε ΟΛΕΣ τις δημόσιες υπηρεσίες, όταν προσπάθησα να κλείσω ραντεβού για τη 2η δόση του εμβολίου, στο emvolio.gov.gr έδειχνε τα παλιά μου στοιχεία. Δε συνεργάζονται ούτε καν οι υπηρεσίες του gov.gr μεταξύ τους, τραβάνε ούτε εγώ ξέρω από πόσες διαφορετικές βάσεις δεδομένων. Γενικά, όπως έγραψα, σωστή πρόθεση, κακή εκτέλεση.
    εγω άλλαξα ταυτότητα και δεν το είπα σε κανεναν. αμα θέλουν ας την ενημερώσουν. ζμπουτζαμ γενικα. νομιζω το taxis την ειδε. οι άλλοι δεν με νοιάζουν.

  7. #5227
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω το πρόσφατα που γράφεις πόσο πρόσφατο είναι...
    Το καλοκαίρι χρειάστηκε και εγώ και η γυναίκα μου να αλλάξουμε ταυτότητες.
    Μου είπαν στην ασφάλεια ότι σε 7-15 ημέρες μετά θα ενημερωθεί αυτόματα η ΔΟΥ.
    Δεν τους πίστεψα και έστειλα ερώτημα στο taxis
    Μου επιβεβαίωσαν τα ίδια...
    Όντως σε εβδομάδα το taxis είχε ενημερωθεί χωρίς καμία δική μου ενέργεια...
    Με το ΤΑΧΙΣ ενημερωμένο ενημερώθηκαν ηλεκτρονικά (όχι όλα αυτόματα όμως) τα υπόλοιπα.
    Οι Τράπεζες ΔΕΝ δέχονται ακόμα την πιστοποίηση της αλλαγής ταυτότητας μέσω του taxis και έτσι αναγκάστηκα να πάω αυτοπροσώπως και ήταν η μόνη περίπτωση που χρειάστηκε να γίνει κάτι τέτοιο γιατί η διαδικασία αλλαγής ταυτότητας είναι από τις ελάχιστες που ακόμα δεν μπορούν να γίνουν ηλεκτρονικά για νομικούς λόγους (παίζονται χρήματα εκεί...). Αυτό θα αλλάξει σύντομα απ' ότι μου είπαν όμως...
    Τον Αύγουστο. Και μένα έτσι μου είπαν στην Ασφάλεια, αλλά δεν έγινε ποτέ. Τρεις εβδομάδες μετά έβλεπα ακόμα τα παλιά στοιχεία μου στο taxis και αναγκάστηκα να πάω. Τι να πω, ίσως δουλεύει κατά περίπτωση. ΕΦΚΑ έστειλα email και μου έστειλαν απάντηση επιβεβαίωσης του ραντεβού. Όταν πήγα εκεί, με ενημέρωσαν ότι θα μπορούσε να γίνει και εξ αποστάσεως. Αλλά δεν μπορούσαν να μου το γράψουν στο email. Ίσως χρειάζονταν κάποιο έξτρα επίδομα για να μπουν σε τέτοιο κόπο. ΟΑΕΔ έγιναν όλα μέσω τηλεκλήσης, σούπερ. Ληξιαρχείο απαιτούσε φυσική παρουσία, πάλι με ραντεβού μετά από εβδομάδες. Γενικά κάνουν τη ζωή μας δύσκολη χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Και ευχαριστημένοι είμαστε δηλαδή, αφού τα πράγματα ήταν τρισχειρότερα μόλις πέρσι διότι Τρίτος Κόσμος. Τις τράπεζες δεν τις μετράω, αφού δεν είναι Δημόσιο, αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω ποιο το νόημα της διασύνδεσης με taxis αν το 80% των στοιχείων (όλα τα σημαντικά δηλαδή) δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

    Αυτά.
    Life begins at 45°.

  8. #5228
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τον Αύγουστο. Και μένα έτσι μου είπαν στην Ασφάλεια, αλλά δεν έγινε ποτέ. Τρεις εβδομάδες μετά έβλεπα ακόμα τα παλιά στοιχεία μου στο taxis και αναγκάστηκα να πάω. Τι να πω, ίσως δουλεύει κατά περίπτωση. ΕΦΚΑ έστειλα email και μου έστειλαν απάντηση επιβεβαίωσης του ραντεβού. Όταν πήγα εκεί, με ενημέρωσαν ότι θα μπορούσε να γίνει και εξ αποστάσεως. Αλλά δεν μπορούσαν να μου το γράψουν στο email. Ίσως χρειάζονταν κάποιο έξτρα επίδομα για να μπουν σε τέτοιο κόπο. ΟΑΕΔ έγιναν όλα μέσω τηλεκλήσης, σούπερ. Ληξιαρχείο απαιτούσε φυσική παρουσία, πάλι με ραντεβού μετά από εβδομάδες. Γενικά κάνουν τη ζωή μας δύσκολη χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Και ευχαριστημένοι είμαστε δηλαδή, αφού τα πράγματα ήταν τρισχειρότερα μόλις πέρσι διότι Τρίτος Κόσμος. Τις τράπεζες δεν τις μετράω, αφού δεν είναι Δημόσιο, αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω ποιο το νόημα της διασύνδεσης με taxis αν το 80% των στοιχείων (όλα τα σημαντικά δηλαδή) δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

    Αυτά.
    στη χωρα που με τον αμκα το ικα δεν σε βρισκει στα κιτάπια του και σου ζητάει το αμα εσυ θες διασύνδεση.

  9. #5229
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Να ξέρεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση η Ασφάλεια να μην ενημερώσει την ΔΟΥ… Τώρα αν κάποιος υπάλληλος της ΔΟΥ τον έπαιζε και με τα 2 χέρια αυτό είναι άλλη ιστορία – Ελληνικό Δημόσιο βλέπεις…
    Πάντως πλέον με ενημερωμένο το ΤΑΧΙΣ δεν χρειάζεται να πας σε καμία δημόσια υπηρεσία για αλλαγή στοιχείων. Απλά ακόμα δεν γίνεται αυτόματα παντού και πρέπει να κάνεις εσύ ηλεκτρονικά την ενημέρωση. Σύντομα θα λυθεί κι αυτό…

  10. #5230
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Αλλαγη ταυτοτητας στις 1/12 κ στις 3/12 μηνυμα στο ΤAXIS που μου επιβεβαιωσε την αλλαγη των στοιχειων μου.
    Σοκ σε 2 μερες...Ενημερωμενο το TAXIS.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #5231
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.468
    Τα έχουν πει οι προφήτες αυτά.
    Πράματα και θαματα

  12. #5232
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αυτό ήταν ίσως και το μεγαλύτερο καλό των μνημονίων,διότι η ψηφιοποίηση του δημοσίου ήταν μια από τις ισχυρές ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ,εκσυγχρονισμού,που αξίωσαν οι ΓΕΡΜΑΝΟΙ.Ουδεν κακόν αμιγές καλού.
    Μεγαλυτερη μουφα απο αυτο δεν ξερω ποια ειναι..
    Δεν εχω ιδεα τι ζητησαν οι Γερμανοι αλλα ας ειναι καλα ο Πιερρακακης και ο πρωην υφυπουργος του που δουλευε στην Google παλιοτερα και τα εφτιαξαν ολα αυτα εξαιτιας της πανδημιας. Το μονο καλο σε αυτη την ιστορια που ζουμε. Το gov.gr πριν δυο χρονια σχεδον δεν ειχε τιποτα μεσα.

  13. #5233
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Tρελή μούφα! Τάχα μου ψηφιοποίηση με σοβαρά θέματα έτσι ώστε να έχουμε ανάγκη μέρος των εργασιών
    που μπορεί να αναλάβει το δημόσιο να περνάνε σε εργολάβους έργων κ.λπ.

    Βλέπουν πως δεν αντιδρά κανείς, εφαρμόζουν εικονικά το "σωστό", το "εκσυγχρονισμένο", για το "καλό του λαού"
    και μιας και πέφτουν φράγκα, θεμελιώνουν καλύτερα τις ρουτίνες που τους επιτρέπουν να δίνουν δουλειές σε ιδιώτες.

  14. #5234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Μεγαλυτερη μουφα απο αυτο δεν ξερω ποια ειναι..
    Δεν εχω ιδεα τι ζητησαν οι Γερμανοι αλλα ας ειναι καλα ο Πιερρακακης και ο πρωην υφυπουργος του που δουλευε στην Google παλιοτερα και τα εφτιαξαν ολα αυτα εξαιτιας της πανδημιας. Το μονο καλο σε αυτη την ιστορια που ζουμε. Το gov.gr πριν δυο χρονια σχεδον δεν ειχε τιποτα μεσα.
    Δεν είναι μουφα,απλώς ο πιερρακακης(το ποιο πετυχημένο στέλεχος της παρούσας κυβέρνησης) το υλοποιεί με ταχείς ρυθμούς,οι προηγούμενοι λόγω πολιτικών αγκυλώσεων για ευνόητους λόγους προσπαθούσαν να το καθυστερήσουν.

  15. #5235
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Tρελή μούφα! Τάχα μου ψηφιοποίηση με σοβαρά θέματα έτσι ώστε να έχουμε ανάγκη μέρος των εργασιών
    που μπορεί να αναλάβει το δημόσιο να περνάνε σε εργολάβους έργων κ.λπ.

    Βλέπουν πως δεν αντιδρά κανείς, εφαρμόζουν εικονικά το "σωστό", το "εκσυγχρονισμένο", για το "καλό του λαού"
    και μιας και πέφτουν φράγκα, θεμελιώνουν καλύτερα τις ρουτίνες που τους επιτρέπουν να δίνουν δουλειές σε ιδιώτες.
    Αν το δημόσιο είναι ανίκανο,ας τα πάρει ο ιδιώτης.Εμενα σαν καταναλωτή και πολίτη αυτής της χώρας που δούλεψα 40 χρόνια στον σκληρό και αναλγητo ιδιωτικό τομέα με ενδιαφέρει να κάνω γρήγορα και αποτελεσματικά την δουλειά μου.Ας βρει τρόπο το κράτος να κάνει το δημόσιο να δουλέψει αποτελεσματικά με όποιον τρόπο νομίσει καλύτερα.Ουτως η άλλως σύμφωνα με όλες τις μελέτες το μέσο δημόσιο πληρώνεται 40% καλύτερα από τον μέσο ιδιωτικό τομέα,με το 25% της αποδοτικότητας αυτού.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 30/12/2021 στις 16:57.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF