Σελίδα 52 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762102152 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #766
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Έχοντας ζήσει τα παιδικά μου χρόνια στην "σοσιαλιστική" (μτφ: ανδρεοπαπανδρεϊκή) Ελλάδα των 80s, έτυχε λίγα χρόνια μετά την πτώση του τείχους να ζήσω στη Γερμανία. Όσοι δεν είχαμε κομματικές παρωπίδες είχαμε ήδη πάρει μια καλή εικόνα του τι είχε συμβεί στο ανατολικό μπλοκ (και τι φόλα τρώγαμε στην Ελλάδα), αλλά εγώ αυτό που θυμάμαι πιο έντονα είναι κάτι ασήμαντο. Πάνω σε μια κουβέντα μας, μια Πολωνή φίλη μου ανέφερε ότι στη χώρα της "τότε", ένα δίχτυ πορτοκάλια ήταν πολυτελές έδεσμα για γιορτές όπως τα Χριστούγεννα.
    Εγινε παιδες. Δε θα σχολιασω αλλο μιας και αυτο απαγορευεται και δε το ηξερα.Το μονο που θα πω σαν τελευταιο ειναι οτι σε μια εποχη που υπαρχει η δυνατοτητα ολος ο πληθυσμος της γης να εχει τα απαραιτητα εμεις ασχολουμαστε με το αν θα εχω χαβιαρι τα χριστουγεννα η αν θα καβαλησω το κοτερο. Ευχομαι ολοψυχα να μη τυχει σε κανεναν μας να βρεθει στη δυνητικη θεση να χασει τη δουλεια το σπιτι του η την υγεια του. Τοτε ειναι που ισως αλλαξει λιγο μυαλο και σκεψη. Μεχρι τοτε μπορουμε να ζουμε σε ενα κοσμο οπου ο γιατρος πληρωνεται με 1κ το μηνα και ο ποδοσφαιριστης με 50 εκ το χρονο και η προσβαση πλεον σε δημοσια αγαθα πληρωνεται με το αζημιωτο. Συγγνωμη και παλι.

  2. #767
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Να προσθεσω σε ολα αυτα που λες οτι στη σοβιετικη ενωση ολοι ειχανε ενα πιατο φαι και ενα σπιτι να μεινουνε καθως και μια εργασια. Δικαιωμα σε δωρεαν παιδεια και υγεια με υποδομες που δε θα δεις ποτρ στο ελλαδισταν.Τωρα βεβαια αν τα site που ενημερωνεσαι ειναι το capital.gr δε φταιω εγω. Και ναι για μενα για συστημα που ξεκινησε πανω κατω εναν αιωνα πισω ειναι πολυ πιο προχω απο το τραπεζικο συστημα που εχουμε τωρα.Δεν ειπα οτι ηταν τελειο η δεν ειχε προβληματα σαφως και ειχε αλλα θα μπορουσε απλα να τελειοποιηθει. Βεβαια ξερω ειναι πολυ καλυτερα να αμερικανοποιεισαι..
    Ρωτα τους ουκρανους για αυτο το πιατο το φαι. Υποθετω ομως πως εκει που ενημερωνεσαι εσυ σας λενε οτι οι γερμανοι που σκοτωνονταν στο τειχος του βερολινου ηταν δυτικοι που θελαν να περασουν απεναντι.

    Προσωπικα και για να σε προλαβω (που δε σε προλαβα εδω που τα λεμε, σιγα μη προλαβαινα να σε προλαβω), πιστευω πως η καθε πολιτικη συζητηση του ειδους δεν πρεπει να ξεκιναει απο το ποιο πρεπει να ειναι να το συστημα, αλλα ποιοι πρεπει να ειναι οι ηγετες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #768
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Λογικά θα εξαιρεθεί η άθληση.
    Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας το λέει ρητά ότι ΔΕΝ πρέπει να φοράμε μάσκα όταν αθλούμαστε.

    Αν δεν το κάνουν, όταν τρέχω θα φροντίσω να φαίνομαι όσο το δυνατό λιγότερο και να μη προκαλώ.
    Στην ιστοσελίδα με τις οδηγίες βλέπω ως προς τα γυμναστήρια:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από κράτος
    Γυμναστήρια
    Υποχρεωτική χρήση Μασκας στο προσωπικό, κατά την αναμονή σε χώρους του γυμναστηρίου και σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους του γυμναστηρίου καθώς και στην ομαδική άσκηση Εξαιρούνται η ατομική άσκηση (π.χ. διάδρομος, βάρη) με τήρηση αποστάσεων 2μ 1 άτομο ανά 15 τμ Απαγόρευση χρήσης αποδυτηρίων κλπ
    Η λογική λέει ότι δεν μπορούν να επιτρέπουν σε κλειστό χώρο να κάνει κάποιος διάδρομο χωρίς μάσκα, ενώ σε ανοικτό χώρο να σου λέει να τη φοράς όταν τρέχεις ή όταν κάνεις ποδήλατο και τηρείς αποστάσεις από άλλους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #769
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Ρε παιδιά γιατί ψάχνετε να βρείτε τρύπες και αντιφάσεις στα μέτρα αυτα;
    Η λογική είναι να προστατευτεί ο κόσμος το περισσότερο δυνατό, με την λιγότερη δυνατή ζημιά στις επιχειρήσεις.
    Από το να μην φοράμε πουθενά μάσκα, καλύτερα να φοράμε σε κάποιες περιπτώσεις.

  5. #770
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Η ουσία είναι ότι ο άνθρωπος είναι ελαττωματικό είδος.
    Γίνεται γιατρός για την κονόμα και γουστάρει πορτοκάλια που φυτρώνουν στην άλλη άκρη του κόσμου.
    Δεν υπάρχει πολιτική διάσταση σε αυτό.

  6. #771
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά γιατί ψάχνετε να βρείτε τρύπες και αντιφάσεις στα μέτρα αυτα;
    Η λογική είναι να προστατευτεί ο κόσμος το περισσότερο δυνατό, με την λιγότερη δυνατή ζημιά στις επιχειρήσεις.
    Από το να μην φοράμε πουθενά μάσκα, καλύτερα να φοράμε σε κάποιες περιπτώσεις.
    Δεν προσπαθώ να βρω τρύπες και αντιφάσεις. Προσπαθώ να δω πώς θα αθλούμαι ατομικά σε εξωτερικό χώρο και τα νέα μέτρα με εμποδίζουν και υποβαθμίζουν εν δυνάμει την υγεία μου, χωρίς να υπάρχει κατά τη γνώμη μου ουσία ως προς την προστασία του πλήθους. Θα είναι καλύτερα δηλαδή για τη δημόσια υγεία να πάω στο γυμναστήριο να τρέξω διάδρομο χωρίς μάσκα, από το να τρέξω σε ανοικτό χώρο;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #772
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Η λογική είναι αυτή που λέει ο Volpad. Μάσκα παντού ώστε να τη φοράνε οι περισσότεροι όπου υπάρχει συνωστισμός. Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που δε θα φορέσουν αλλά σκέφτονται καλύτερα το 80% παρά το 10%. Σε τέτοια περίπτωση παίρνει η μπάλα και αυτούς που δε φταίνε. Δεν μπορούν να πουν αν αθλείσαι σε εξωτερικό χώρο μη φοράς μάσκα γιατί δε θα φοράει κανένας και όταν γίνει έλεγχος θα αρχίσουν να κάνουν τζόκινγκ. Τώρα για παράδειγμα δε νομίζω να σταματήσουν κανέναν πάνω σε ποδήλατο γιατί δε φορά μάσκα ή κάποιον που θα τον δουν με αθλητικά να τρέχει. Στο Smart Park στα Σπάτα όμως που τα ΣΚ είναι ο ένας πάνω στον άλλο παρόλο που είναι σε εξωτερικό χώρο κακό δε θα κάνει η μάσκα....

  8. #773
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/10/2020 στις 21:46.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #774
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    κατι λενε οτι και στη μηχανη πρεπει να φοραμε, ισχυει κατι τετοιο; η θα μας τρελανουν τωρα;

  10. #775
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Μόνο γι αυτούς που στέκονται όρθιοι στα πατάκια, για τους καθήμενους δεν χρειάζεται..

  11. #776
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Εγώ πάντως έχω δει αρκετούς με μάσκα χωρίς κράνος. Έχει μια λογική, σου λέει ο άλλος ρε πο@στη κορονοϊέ το κεφάλι μου θα το ανοίξω αλλά εσύ δε θα με κολλήσεις.

  12. #777
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Γιατί; Ενδιαφέρεσαι;
    Αν ψάχνετε κουμπάρο........................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #778
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Στην ΕΣΣΔ του τότε και στην Ελλάδα του σήμερα έβγαζαν/βγάζουν τους καθαριστηρες από τα αυτοκίνητα για να μην τους κλέψουν.Η διαφορά είναι ότι εκεί το έκαναν γιατί δεν υπήρχαν καθαριστηρες ενώ εδώ δεν υπάρχουν λεφτά.

  14. #779
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Στην Ελβετια των 8,8 εκατ κατοικων αρχες Οκτωβρη ειχαν 500 κρουσματα την ημερα. Χθες 6.600.

    Στην Ολλανδια των 17 εκατ. κατοικων χθες ειχαν 10.007 κρουσματα και εστειλαν ασθενεις στην Γερμανια για νοσηλεια.

    Φανταστειτε στην Ελλαδα των 11 εκατ. εναν αριθμο γυρω στις 7-8.000 ημερησιων κρουσματων. Τι πιεση θα δεχθει το συστημα υγειας και αν μπορει να το αντεξει, γιατι δεν ειναι μονο οι ασθενεις covid που νοσηλευονται στα νοσοκομεια.


    Ας μην το δοκιμασουμε καλυτερα.

  15. #780
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Στην Ελβετια των 8,8 εκατ κατοικων αρχες Οκτωβρη ειχαν 500 κρουσματα την ημερα. Χθες 6.600.

    Στην Ολλανδια των 17 εκατ. κατοικων χθες ειχαν 10.007 κρουσματα και εστειλαν ασθενεις στην Γερμανια για νοσηλεια.

    Φανταστειτε στην Ελλαδα των 11 εκατ. εναν αριθμο γυρω στις 7-8.000 ημερησιων κρουσματων. Τι πιεση θα δεχθει το συστημα υγειας και αν μπορει να το αντεξει, γιατι δεν ειναι μονο οι ασθενεις covid που νοσηλευονται στα νοσοκομεια.


    Ας μην το δοκιμασουμε καλυτερα.
    Γιατί σου είπε κανείς ότι όλα τα "κρούσματα" χρειάζονται νοσηλεία ή ΜΕΘ? ξέρω 3 ανθρώπους, ο ένας πολύ πολύ κοντινός και μάλιστα συγγενείς που βρέθηκαν θετικοί. Κανείς δεν είχε συμπτώματα και ως δια μαγείας κανένας από αυτούς τους 3 δεν μετέδωσε τον ιό σε κανέναν από τους 50 ανθρώπους που ήρθαν σε επαφή ο κάθε ένας από αυτούς σε δουλειά, οικογένεια, φίλους. Και μάλιστα πολύ από φίλους και οικογένεια πλήρωσαν και έκαναν τεστ, στην εργασία τους έκαναν όλοι όσοι ήρθαν σε επαφή μαζί τους.
    Αλλά όταν μιλάει κανένας σοβαρός νοσιολογος και λέει ότι οι ασυμπτωματικοι είναι το καλύτερο και δωρεάν εμβολιο γιατί μεταφέρουν το στέλεχος του ιού εξασθενημένο και ότι πρώτη φορά στην σύγχρονη ιατρική θεωρείτε ο ασυμπτωματικος ως "κρούσμα" τον φιμώνουν με κάθε νόμιμο και μη τρόπο!
    Όταν βγάζουν ημερήσια 600 "κρούσματα" αλλά δεν λένε ότι έκαναν 20000 τεστ για να βρουν αυτούς τους 600 (οι αριθμοί είναι επίσημοι και όχι από την φαντασία μου) νιώθω ότι απλά παίζουν με την νοημοσύνη μας!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF