Σελίδα 53 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 343484950515253545556575863103153 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 781 έως 795 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #781
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Πριν ένα μήνα βρέθηκε θετικός στον κορονοιό ο πατέρας (δουλεύει στο εκαβ) ενός συναδέλφου από τη δουλειά. Ο συνάδελφος μένει με τους γονείς του και τα δύο αδέλφια του στο ίδιο σπίτι. Ο συνάδελφος απουσίασε από την δουλειά δύο εβδομάδες προληπτικά ώστε εάν είχε κολλήσει από τον πατέρα του να μην κολλήσει κι εμάς. Ο συνάδελφος έκανε το τεστ και βγήκε αρνητικό. Επίσης, δεν κόλλησε κανένα άλλο μέλος της οικογένειάς του (ούτε καν η μητέρα του που κοιμόταν στο ίδιο κρεβάτι με τον πατέρα του ο οποίος έφερε τον ιό). Το σύμπτωμα του πατέρα ήταν κάποια δέκατα 37 °C και τίποτ άλλο.
    Τον τελευταίο καιρό εχώ ακούσει αρκετές περιπτώσεις δύσκολης μεταδοτικότητας και ελαφριών συμπτωμάτων.

  2. #782

  3. #783
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Προσωπικά ξέρω καμιά δεκαριά περιστατικά στη δουλειά και την οικογένεια όλοι ευτυχώς καλά, οι περισσότεροι με δέκατα ή κανα τριήμερο στην τουαλέτα. Γνωστός χωρίς νοσήματα ούτε καν κάπνιζε ,νοσηλεύτηκε 2 βδομάδες χωρίς εντατική ευτυχώς, έχασε 10 κιλά και ακόμα δεν έχει συνέλθει τελείως. Η γυναίκα του ένα απόγευμα 37.5 η κόρη ούτε κόλλησε.
    Περίεργη φάση ιός πράγματι.

  4. #784
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    perigrafeis symptomata pou elex8hkan oi an8rwpoi kai htan koronoios? sorry gia ta greeklish grafw apo consola ektypwtikou.rwtaw giati eixa akribws ta idia prin mia ebdomada kai elega me peira3e o kairos.

  5. #785
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    perigrafeis symptomata pou elex8hkan oi an8rwpoi kai htan koronoios? sorry gia ta greeklish grafw apo consola ektypwtikou.rwtaw giati eixa akribws ta idia prin mia ebdomada kai elega me peira3e o kairos.
    Αν δεν είχαν κάνει εξέταση θα έλεγα συναχώθηκαν.Κανονικά χαρτί ,Ο ένας πήγε για επέμβαση και στον έλεγχο στο νοσοκομείο τον βρήκαν θετικό με κανένα σύμπτωμα απολύτως.Στη δουλειά από 5-6 διαπιστωμένα κρούσματα γίναν και καμιά 40αρια τεστ σε άτομα που δούλευαν μαζί.

  6. #786
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ευχαριστώ θα πάω για τεστ να δούμε τι συμβαίνει, αν ξέρει κάποιος τι ακριβώς πρέπει να κάνω απο αύριο ή πως να αποφύγω πιθανή ταλαιπωρία θα το χρειαστώ.

  7. #787
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Δεν ξέρω να σου πω αλλά να ξέρεις ότι κυκλοφορεί ίωση 2 ημερών με πυρετό. Όσοι έχουν παιδιά στο σχολείο θα το ξέρουν καλά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #788
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Πριν ένα μήνα βρέθηκε θετικός στον κορονοιό ο πατέρας (δουλεύει στο εκαβ) ενός συναδέλφου από τη δουλειά. Ο συνάδελφος μένει με τους γονείς του και τα δύο αδέλφια του στο ίδιο σπίτι. Ο συνάδελφος απουσίασε από την δουλειά δύο εβδομάδες προληπτικά ώστε εάν είχε κολλήσει από τον πατέρα του να μην κολλήσει κι εμάς. Ο συνάδελφος έκανε το τεστ και βγήκε αρνητικό. Επίσης, δεν κόλλησε κανένα άλλο μέλος της οικογένειάς του (ούτε καν η μητέρα του που κοιμόταν στο ίδιο κρεβάτι με τον πατέρα του ο οποίος έφερε τον ιό). Το σύμπτωμα του πατέρα ήταν κάποια δέκατα 37 °C και τίποτ άλλο.
    Τον τελευταίο καιρό εχώ ακούσει αρκετές περιπτώσεις δύσκολης μεταδοτικότητας και ελαφριών συμπτωμάτων.
    Ρε μπας και τα βαφτίζουν όλα "κρούσματα κορονοιου" για να ξεμπερδεύουν μια ώρα αρχύτερα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #789
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Κρυώνω, τρέχουν μύτες και εχω φάει το σμάλτο της λεκάνης σχεδόν δύο εβδομάδες. Πόνος μόνο στο κεφάλι σαν από βαριά υγρασία.
    Ελάχιστη αλλοίωση γεύσης για μια μέρα. Στέγη, τροφή τακτοποιημένες χωρίς υπερβολές. Παιδιά δεν έχω, ζουμπάω κοιλιές καθημερινά
    όμως γιατί έχουν οι γύρω μου και δεν κρατιέμαι.

  10. #790
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    το στέλεχος του ιού εξασθενημένο
    Αυτό πώς το καταλαβαίνεις?
    Έχει ιδρώσει - λαχανιάσει?
    Θέλει διακοπές?
    Έχει τραυματιστεί?
    Είναι στεναχωρημένος?

    Ποιός είναι ο ορισμός του εξασθενημένου ιού?
    Και ποιός σοβαρός επιστήμονας χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο?

    Το ότι κάποιος κάνει το τεστ και βγαίνει αρνητικό δεν σημαίνει ότι είναι αρνητικός.
    Και κάλλιστα θα μπορούσαν και οι 50 που λές να πέρασαν τον ιό χωρίς συμπτώματα - στατιστικά πολύ τραβηγμένο αλλά πιθανό.

    Τέλος θεωρείς ότι σε κοροϊδεύουν όταν στους 20.000 βρίσκουν 600?
    Ως προς τί? Ότι φουσκώνουν τα νούμερα?
    Εγώ ξέρω ότι είμαστε 10.000.000 στο περίπου.

    Αν κάνεις την αναλογία στους μισούς 500.000/20.000*600 μας βγαίνουν 15.000 ημερήσια νούμερα.
    Τώρα τί? Σου αρέσουν περισσότερο ή λιγότερο?

    Χονδρικά όλα αυτά αλλά απέχουν λιγότερο απο την επιστήμη απο τα συμπεράσματα σου.

  11. #791
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε μπας και τα βαφτίζουν όλα "κρούσματα κορονοιου" για να ξεμπερδεύουν μια ώρα αρχύτερα;
    Τι να πω·

    Στην αρχή εμπιστευόμουνα τυφλά τους επιστήμονες· στην πορεία όμως βλέποντας άτομα του κύκλου μου ή φίλους φίλων να το περνάνε πολύ πιο ανώδυνα απ ότι το επικοινωνούν τα κανάλια

    άρχισα να αμφισβητώ (θέλοντας και μη)

    όχι την ύπαρξη του ιού

    αλλά την επικινδυνότητά του.

    Επίσης, δεν ξέρω τί είναι πιο επικίνδυνο·

    όλη αυτή η τρομοκρατία και τα μέτρα

    ή

    ο ίδιος ο ιός;

    Και πάλι δεν ξερω· δεν μπορώ να τεκμηρίωσω τίποτα και οι σκέψεις αυτές προέρχονται από την παρατήρηση και όχι από εξειδικευμένες γνώσεις.

  12. #792
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αυτό πώς το καταλαβαίνεις?
    Έχει ιδρώσει - λαχανιάσει?
    Θέλει διακοπές?
    Έχει τραυματιστεί?
    Είναι στεναχωρημένος?

    Ποιός είναι ο ορισμός του εξασθενημένου ιού?
    Και ποιός σοβαρός επιστήμονας χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο?

    Το ότι κάποιος κάνει το τεστ και βγαίνει αρνητικό δεν σημαίνει ότι είναι αρνητικός.
    Και κάλλιστα θα μπορούσαν και οι 50 που λές να πέρασαν τον ιό χωρίς συμπτώματα - στατιστικά πολύ τραβηγμένο αλλά πιθανό.

    Τέλος θεωρείς ότι σε κοροϊδεύουν όταν στους 20.000 βρίσκουν 600?
    Ως προς τί? Ότι φουσκώνουν τα νούμερα?
    Εγώ ξέρω ότι είμαστε 10.000.000 στο περίπου.

    Αν κάνεις την αναλογία στους μισούς 500.000/20.000*600 μας βγαίνουν 15.000 ημερήσια νούμερα.
    Τώρα τί? Σου αρέσουν περισσότερο ή λιγότερο?

    Χονδρικά όλα αυτά αλλά απέχουν λιγότερο απο την επιστήμη απο τα συμπεράσματα σου.
    Εγω δεν συμπεραίνω τίποτα, δεν είναι ο κλάδος μου, δεν έχω σπουδές ιατρικής. Όποιος έχει ας μας πει!

    Τωρα τα περί λαχανιασματος και ιδρώτα...
    Εξασθένηση ιού σε μη συμπτώματικους βασικές έννοιες ακόμα και σε σπουδές βιολογίας, τυχαία έχω 3 στο περιβάλλον μου.
    Ποιοι τα λένε αυτά? Το ίντερνετ τεράστιο, η πληροφόρηση ελεύθερη, ψάξιμο θέλει.

    Περί αριθμών. Βασικά μαθηματικά. Έχουμε ένα ποσοστό, όσα πιο πολλά τεστ τόσα πιο πολλά κρούσματα. Αλλά το ποσοστό είναι πάντα ίδιο. Αλλά η κυρά Μαρία και ο κυρ Μήτσος απλά ακούνε 600 κρούσματα και χεζοντε από την τρομάρα τους.
    Ο κάθε ένας έχει τους φόβους του και τα πιστεύω του και από εμένα είναι δεκτά.
    Αλλά δεν μου είναι δεκτό να τρώει κάποιος αμασητη μια είδηση μισή και τροποποιημενη στα συμφέροντα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #793
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1603620763629.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	65,0 KB 
ID:	422093
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #794
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #795
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Τι να πω·

    Στην αρχή εμπιστευόμουνα τυφλά τους επιστήμονες· στην πορεία όμως βλέποντας άτομα του κύκλου μου ή φίλους φίλων να το περνάνε πολύ πιο ανώδυνα απ ότι το επικοινωνούν τα κανάλια

    άρχισα να αμφισβητώ (θέλοντας και μη)

    όχι την ύπαρξη του ιού

    αλλά την επικινδυνότητά του.

    Επίσης, δεν ξέρω τί είναι πιο επικίνδυνο·

    όλη αυτή η τρομοκρατία και τα μέτρα

    ή

    ο ίδιος ο ιός;

    Και πάλι δεν ξερω· δεν μπορώ να τεκμηρίωσω τίποτα και οι σκέψεις αυτές προέρχονται από την παρατήρηση και όχι από εξειδικευμένες γνώσεις.
    Και ο κουνιάδος μου που κόλλησε covid(μαζί με όλη την βάρδια του ) στο Saudi Arabia τα ίδια συμπτώματα είχε.
    Ένα τυπικό κρυολόγημα με μόνη διαφορά την απώλεια γεύσης και την κόπωση.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF