Σελίδα 332 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 232282322327328329330331332333334335336337342 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.966 έως 4.980 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #4966
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Ως συνήθως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση και όχι στους sex pistols (στους clash ίσως…).
    Είναι γεγονός ότι τα ιδιωτικά νοσοκομεία χρεώνουν (ειδικά παλαιότερα – τώρα πια οι ασφαλιστικές έχουν ξυπνήσει και δεν τα καταπίνουν αμάσητα) αχρείαστες εξετάσεις προκειμένου να ανεβάσουν τα κέρδη/τζίρους τους. Όπως και είναι γεγονός ότι λειτουργούν μόνο προγραμματισμένα και κατόπιν συμφωνίας οπότε δεν θα περιθάλψουν το έκτακτο περιστατικό, ή τον τραυματία, ή τον άπορο.
    Από την άλλη λόγω ευελιξίας (έστω και κινούμενα με κίνητρο το κέρδος – το δέχομαι αυτό) θα προσελκύσουν με καλύτερες αμοιβές τους γιατρούς που ήδη έχουν διακριθεί στο ΕΣΥ αλλά έχουν βαρεθεί να υποπληρώνονται και δεν θέλουν να λειτουργούν μόνιμα με την λογική του “φακέλλου”.
    Όπως επίσης πάλι λόγω ευελιξίας θα πρωτοστατήσουν στην εισαγωγή νέων ιατρικών τεχνολογιών (πχ ρομποτική) άσχετα αν αυτή τελικά θα απευθυνθεί σε αυτούς που μπορούν να την πληρώσουν.

    Κατά την γνώμη μου το βασικό σύστημα υγείας της χώρας πρέπει να είναι δημόσιο και ποτέ δεν μπορεί/πρέπει να υποκατασταθεί από το ιδιωτικό. Αυτό όμως δεν σημαίνει να ρίξουμε στην πυρά το ιδιωτικό. Χρέος της πολιτείας είναι να βάλει και να επιβλέπει κανόνες που θα επιτρέπουν και στα 2 να λειτουργούν - το καθένα με τον ρόλο του και χωρίς το ένα να υποσκάπτει ή να κερδοσκοπεί εις βάρος του άλλου… Σκεφτείτε το σαν συγκοινωνούντα δοχεία αλλά με δικλείδες ασφαλείας σε κάθε άκρη… Δύσκολη εξίσωση το ξέρω, ειδικά σε μια χώρα σαν την δική μας…
    Η υγεία δεν μπορεί να είναι ιδιωτική εξ ορισμού.
    Ο ιδιώτης θέλει να βγάλει λεφτά. Αν γίνεις καλά ακόμα καλύτερα
    κάνει και διαφήμιση
    Ο πρώτος στόχος όμως είναι το κέρδος και το κομάντο το κάνει το λογιστήριο.

    Τώρα για τις αμοιβές
    Με δεδομένο ότι εγώ δεν πήγα πα.μιο
    αλλά πληρώνω τις σπουδές του γιατρού που αν τις έκανε στην Αγγλία ήθελε ένα φορτηγάκι λεφτά
    Κατανοώντας ότι διάβασε και σπούδασε τόσα χρόνια (κ εγώ όμως ως τώρα δεν διασκέδαζα δούλευα)
    ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ θα έπρεπε να παίρνει για να είναι ικανοποιημένος?
    10 μισθούς εργάτη? 20?
    Πόσους?

    Και πόσα νομίζει θα ήθελε να πληρώνει εφορεία?
    (γιατί εμένα καλύτερα να μου δόσεις ρεπό παρά υπερωρία δηλωμένη)

    Αυτά ξέρεις όλα δεν πάνε μαζί με την άσπρη μπλούζα
    και το φακελάκι ο άλλος μπορεί να μην έχει να το σκάσει
    όπως και την αμοιβή στο ιδιωτικό οπότε?
    Εμένα η εμπειρία μου με το σύστημα υγείας
    ως τώρα δεν ήταν καλή
    Υπήρξαν όμως εξαιρέσεις το τονίζω αυτό
    Υπάρχουν ΑΓΙΟΙ 'άνθρωποι εκεί μέσα δίπλα σε αλήτες

  2. #4967
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    @Parking
    Εγώ δεν κατάλαβα που ακριβώς διαφωνούμε...

  3. #4968
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Σε ένα ιδανικό πλασμένο πλανήτη.
    Γιατί εγώ βλέπω κάτι αποδείξεις $10.000 μόνο για διακομιδή με το "εκαβ" τους.
    Είναι κλασσικό θέμα στο reddit να ανεβάζουν οι Αμερικάνοι αποδείξεις απο τα νοσοκομεία τους και να γελάνε οι Ευρωπαίοι


    Το κάθε σύστημα έχει τα καλά και τα κακά του. Τα οποία πολλαπλασιάζονται όταν δε δουλεύει σωστά.
    Στην ιδιωτική ασφάλιση που έχω και πληρώνω 55 ευρώ το μήνα η κάλυψη μου ανεξαρτήτως περιστατικού είναι 500000 ανά περιστατικό,άρα στα @ μου αν βάλει το ασθενοφόρο 10000 ευρώ.Περισσευουν να φαει κι ο γιατρός και η νοσοκόμα και ο νεκροθαφτης του νοσοκομείου.

  4. #4969
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Στην ιδιωτική ασφάλιση που έχω και πληρώνω 55 ευρώ το μήνα η κάλυψη μου ανεξαρτήτως περιστατικού είναι 500000 ανά περιστατικό,άρα στα @ μου αν βάλει το ασθενοφόρο 10000 ευρώ.Περισσευουν να φαει κι ο γιατρός και η νοσοκόμα και ο νεκροθαφτης του νοσοκομείου.
    Δεν πάει έτσι... Οι υπερβολικές αμοιβές αργά ή γρήγορα νομοτελειακά καταλήγουν σε αναπροσαρμογές/αυξήσεις των ασφαλίστρων.... by the way - είσαι σίγουρος ότι η ασφάλειά σου καλύπτει στο 100% ΚΑΙ την μεταφορά ή/και ότι αυτή δεν εμπίπτει στο εκπιπτόμενο ποσό ή απλά το υποθέτεις ?

  5. #4970
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δεν πάει έτσι... Οι υπερβολικές αμοιβές αργά ή γρήγορα νομοτελειακά καταλήγουν σε αναπροσαρμογές/αυξήσεις των ασφαλίστρων.... by the way - είσαι σίγουρος ότι η ασφάλειά σου καλύπτει στο 100% ΚΑΙ την μεταφορά ή/και ότι αυτή δεν εμπίπτει στο εκπιπτόμενο ποσό ή απλά το υποθέτεις ?
    Τα καλύπτει ολα.ΑΠΛΩΣ όπως όλες οι ασφάλειες έχει εκπιπτομενο πόσον που στην περίπτωση μου είναι 3000 ευρώ.ΑΥτο σημαίνει ότι πληρώνεσαι από 3001 και πάνω.

  6. #4971
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Τα καλύπτει ολα.ΑΠΛΩΣ όπως όλες οι ασφάλειες έχει εκπιπτομενο πόσον που στην περίπτωση μου είναι 3000 ευρώ.ΑΥτο σημαίνει ότι πληρώνεσαι από 3001 και πάνω.
    ψιλοπράματα δηλαδή...

    αν (μακριά από μας) πέσεις με το μηχανάκι και χρειαστείς έναν γύψο στο χέρι, στα @@@ σου λοιπόν αν σε χρεώσουν ένα ταληράκι, σιγά, εσύ ένα τριαράκι θα δώσεις μόνο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #4972
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    @Parking
    Εγώ δεν κατάλαβα που ακριβώς διαφωνούμε...
    Πουθενά,ο καθένας τον πόνο του λεει εδώ μέσα.
    Και που λες φιλαράκι χθες γυρνώντας απο τη δουλειά με εκλεισε ενα αμάξι.
    Κοκκάλωσα το μπροστινο ,το μηχανάκι πηγε να φύγει δεξιά αλλά το κράτησα.
    Στα διάλα με τα ζωάδια

  8. #4973
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    ψιλοπράματα δηλαδή...

    αν (μακριά από μας) πέσεις με το μηχανάκι και χρειαστείς έναν γύψο στο χέρι, στα @@@ σου λοιπόν αν σε χρεώσουν ένα ταληράκι, σιγά, εσύ ένα τριαράκι θα δώσεις μόνο
    Τις ιδιωτικές ασφάλειες φίλε μου ειδικά στις μεγάλες ηλικίες όπως εγώ ΔΕΝ τις κάνεις για απλά περιστατικά όπως αυτά που αναφέρεις.Οταν μεγαλώσεις θα μάθεις.

  9. #4974
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Στην ιδιωτική ασφάλιση που έχω και πληρώνω 55 ευρώ το μήνα η κάλυψη μου ανεξαρτήτως περιστατικού είναι 500000 ανά περιστατικό,άρα στα @ μου αν βάλει το ασθενοφόρο 10000 ευρώ.Περισσευουν να φαει κι ο γιατρός και η νοσοκόμα και ο νεκροθαφτης του νοσοκομείου.
    μόνο για τα σεντόνια φτάνουν στην Αμερική
    https://www.independent.co.uk/life-s...-b1872148.html

    πέρα απο την πλάκα είναι τεράστιο το θέμα και δεν υπάρχει μία απλή λύση
    ανέβασε αν θέλεις το συμβόλαιο της ασφαλιστικής να το χαζέψω
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  10. #4975
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    μόνο για τα σεντόνια φτάνουν στην Αμερική
    https://www.independent.co.uk/life-s...-b1872148.html

    πέρα απο την πλάκα είναι τεράστιο το θέμα και δεν υπάρχει μία απλή λύση
    ανέβασε αν θέλεις το συμβόλαιο της ασφαλιστικής να το χαζέψω
    Εδώ δεν είμαστε Αμερική.Επειδη το έχω χρησιμοποιήσει 1 σοβαρή φορα (το έχω ήδη 12 χρόνια) σου λέω απλώς ότι το έχω αποσβέσει και με το παραπάνω και με συνθήκες 7αστερου ξενοδοχείου.Μπορει στο ΕΣΥ να στοίχιζε λιγοτερο σαν ιατρικό κοστος αλλά σίγουρα κι εκεί με το φακελάκι θα ερχόταν μια η άλλη για μενα και σίγουρα οι συνθήκες νοσηλείας θα ήταν χειρότερες (θάλαμοι,νοσοκόμες,φασαρία, καθαριότητα κλπ.)

  11. #4976
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Τις ιδιωτικές ασφάλειες φίλε μου ειδικά στις μεγάλες ηλικίες όπως εγώ ΔΕΝ τις κάνεις για απλά περιστατικά όπως αυτά που αναφέρεις.Οταν μεγαλώσεις θα μάθεις.
    Αν σου συμβει κατι σοβαρο οι καλοι γιατροι χειρουργουν σε δημοσια και ιδιωτικα νοσοκομεια και συνηθως θα σε μεταχειριστει με τον ιδιο τροπο, ο γιατρος, οποιο και να επιλεξεις. Παθων και μαθων αρκετες φορες.

    Οι ιδιωτικες ασφαλειες ειναι οπως οι τραπεζες φιλε, Σου δινουν ομπρελλα στην λιακαδα και στην παιρνουν πισω μιλις αρχισει να βρεχει.

  12. #4977
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Εφυγα...τους κατεθεσα σε ενα RF που στειλανε 150€ οσο ηταν για τις εξετασεις και μου ειπανε οτι θα επιληφθει το νομικο τμημα.
    Ευχαριστως τους απαντησα...ετσι θα παρω και αυτα που σας εδωσσα και περισσοτερα.
    Ακριβώς αυτό που έλεγα παραπάνω στον φίλο stefano, ραντεβού στα δικαστήρια τώρα.

  13. #4978
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό που έλεγα παραπάνω στον φίλο stefano, ραντεβού στα δικαστήρια τώρα.
    Δεν νομιζω να το κανουν γιατι δεν υπαρχει υπογραφη πουθενα σε ποσό η εξετασεις οποτε θα ειχανε βγαλει διαταγη πληρωμης και δεν θα μπορουσα να κανω τιποτα.
    Δικαστικα εξοδα για το υπολοιπο των 350€ που ζητανε ειναι πολυ παραπανω οποτε μαλλον δεν θα κανουν τιποτα.

  14. #4979
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Δεν νομιζω να το κανουν γιατι δεν υπαρχει υπογραφη πουθενα σε ποσό η εξετασεις οποτε θα ειχανε βγαλει διαταγη πληρωμης και δεν θα μπορουσα να κανω τιποτα.
    Δικαστικα εξοδα για το υπολοιπο των 350€ που ζητανε ειναι πολυ παραπανω οποτε μαλλον δεν θα κανουν τιποτα.
    Πριν πόσο καιρό είχε γίνει ?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #4980
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Η υγεία δεν μπορεί να είναι ιδιωτική εξ ορισμού.
    Ο ιδιώτης θέλει να βγάλει λεφτά. Αν γίνεις καλά ακόμα καλύτερα
    κάνει και διαφήμιση
    Ο πρώτος στόχος όμως είναι το κέρδος και το κομάντο το κάνει το λογιστήριο.
    Ενώ στο Δημόσιο όλοι σκίζονται για την υγεία σου.
    Life begins at 45°.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF