Σελίδα 134 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 3484124129130131132133134135136137138139144184234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.996 έως 2.010 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #1996
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από axelpap Προβολή μηνύματος
    Ε και με την σωματικη ακαιρεοτητα του κοσμου .....δεν εχει.-

    Μεσα σε ΟΥΤΕ 3 μηνες πηραν αδειες, παρηγαγαν, μετεφεραν δοκιμασαν σε "εθελοντες" παντα,¨κανα 2 χιλιαδες..... εμβολια (αν και στην σελιδα που παρεθεσες historyofvaccines), στο τελος σε τεστ που εχει, λεει οτι ΠΑΝΤΑ δοκιμαζονται τα εμβολια ΠΡΩΤΑ σε ζωα αλλα αυτα ειναι ψιλα γρμματα. Δοκιμαστηκαν σε ζωα; Αποτελεσματα;

    Τα ιδια και με καποιους αλλους στην νιγηρια.

    Το world economic forum μιλαει για εμβολια..... μαλιστα. Το world economic forum μιλαει κυριως για τις οικονομικες προεκτασεις της 10 ετους δοκιμης εμβολιων. Με απλα λογια δε φαστερ δε μπετερ. Money is our god

    Κατα τ αλλα κοπτεται ο bono για τα παιδακια στην αφρικη!

    Το βλεπω του χρονου θα ειμαστε ολοι παλι αγκαλια και θα τραγουδαμε USA for africa 2021 revisited.
    Αδυνατώ να σε ακολουθήσω γιατί δε το κάνω και με χαρά.
    Αλλά ναί, αυτό λέω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν αρρωστήσουν ΜΕΤΑ το εμβόλιο τι θα πούμε; αχου δεν το πρόλαβαν, η κακιά η στιγμή;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το εμβόλιο βγήκε σε ένα χρόνο αντί για δέκα.
    Οπότε μήν περιμένουμε να είναι το ίδιο ασφαλές και αποτελεσματικό με τα υπόλοιπα που ξέρουμε.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  2. #1997
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Είναι αστείο οι άνθρωποι που για την αντιμετώπιση της πανδημίας έδωσαν δεκάδες εκατομμύρια σε τηλεοπτικά κανάλια και σκόιλ ελικικού, ενώ έκλεισαν επιχειρήσεις και σχολεία, αλλά κράτησαν ανοιχτές τις εκκλησίες, να μιλούν για πρόληψη, ατομική ευθύνη και να πιάνουν τα μαθηματικά στο στόμα τους γενικότερα.

    Βέβαια δεν περιμένεις κάτι καλύτερο από ένα κράτος στο οποίο συμβαίνει αυτό:

    Συνημμένο 423095

    Εύχομαι να πεθάνουμε όλοι και να εξαφανιστεί η χώρα από τον πλανήτη. Για το καλό της ανθρωπότητας.

    Ειλικρινά δέ μπορώ να καταλάβω. Τέτοια πράγματα δεν πρέπει να λέγονται έτσι άνετα , ούτε για αστείο. Μεγάλο λάθος και κατάντια...

    Ελπίζω να μη πάθεις ούτε εσύ, ούτε η οικογένεια σου, ούτε κανένας γενικότερα αυτά που εύχεσαι , ειλικρινά και μέσα από την καρδία μου το εύχομαι.

    Σε ενοχλεί η εκκλησία , σε ενοχλεί ο λαός , σε ενοχλεί η χώρα ... με το συμπάθιο κιόλας αλλά τι κάνεις σε αυτόν εδώ τον τόπο;

    Είσαι αρκετά μεγάλος και είμαι αρκετά μικρός για να σου δώσω συμβουλή , παρόλα αυτά θα το κάνω (και ας πάει χαμένη). Βρες την υπομονή να δέχεσαι τα πράγματα που δεν μπορείς να αλλάξεις , βρες το κουράγιο να αλλάζεις αυτά που μπορείς και απέκτησε σοφία να γνωρίζεις τη διαφορά μεταξύ τους. Ίσως έτσι ζήσεις λίγο καλύτερα.

  3. #1998
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Σε ενοχλεί η εκκλησία , σε ενοχλεί ο λαός , σε ενοχλεί η χώρα ... με το συμπάθιο κιόλας αλλά τι κάνεις σε αυτόν εδώ τον τόπο;
    Υπομονή.
    Life begins at 45°.

  4. #1999
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Υπομονή.
    Κι αυτός ο Skynet πόσο ακόμα θέλει για να αποκτήσει συνείδηση, πια;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #2000
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Υπομονή.
    Νομιζω ολη αυτη η νευρικοτης και κριτικη προερχεται απο την αδυναμια σου λογω περιορισμων μετακινησης και συναφων απαγορευσεων να αγορασεις και να πουλησεις ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ .
    Κανε υπομονη κι ο ουρανος θα γινει πιο γαλανος

    https://www.youtube.com/watch?v=35QX2Z14hU4
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 25/11/2020 στις 11:27.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #2001
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Με λίγα λόγια προτείνεις να σεβαστεί τους "κανόνες" απέναντι σε αυτούς που τους ορίζουν για εμάς
    ενώ οι ίδιοι τους καταπατούν, με μοναδικό στόχο την υποδούλωση μας.

    Τι μας έχει διδάξει η θρησκεία και ο λαός αυτής της χώρας φίλε Κώστα;
    Για ποιον λόγο υπάρχουμε αυτή την στιγμή και έχουμε την δυνατότητα να συζητάμε;
    Για να αποποιούμαστε την ελευθερία μας και να διδάξουμε τους επόμενους να κάνουν το ίδιο;

    Καλύτερα μιας ώρας φίλε Κώστα.

  7. #2002
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Με λίγα λόγια προτείνεις να σεβαστεί τους "κανόνες" απέναντι σε αυτούς που τους ορίζουν για εμάς
    ενώ οι ίδιοι τους καταπατούν, με μοναδικό στόχο την υποδούλωση μας.

    Τι μας έχει διδάξει η θρησκεία και ο λαός αυτής της χώρας φίλε Κώστα;
    Για ποιον λόγο υπάρχουμε αυτή την στιγμή και έχουμε την δυνατότητα να συζητάμε;
    Για να αποποιούμαστε την ελευθερία μας και να διδάξουμε τους επόμενους να κάνουν το ίδιο;

    Καλύτερα μιας ώρας φίλε Κώστα.
    Αυτό που λες με αυτό που έγραψα δεν έχει καμία σχέση , δεν κατάλαβες το νόημα μάλλον .

    Υ.Γ. Αν έλεγες σε αυτούς που είπαν την τελευταία φράση που έγραψες κάτι σαν αυτό : "Εύχομαι να πεθάνουμε όλοι και να εξαφανιστεί η χώρα από τον πλανήτη. Για το καλό της ανθρωπότητας." Το πιθανότερο να μη προλάβαινες να πάρεις και δεύτερη ανάσα...

  8. #2003
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    1. Όταν όλες οι ερευνητικές ομάδες εστιάζουν σε ένα στόχο δεν είναι ΠΟΛΥ πιθανό να βρούν ταυτόχρονα το εμβόλιο ειδικά όταν τα λεφτά είναι ΠΑΡΑ πολλά? Να μου πείς για το aids ότι μέσα σε ένα μήνα δύο ομάδες βρήκα εμβόλιο να δεχτώ ότι κάτι βρομάει.
    3. Αν δε θές να έχεις αυξημένες πιθανότητες να πεθάνεις τότε θές διαθέσιμα κρεβάτια στα νοσοκομεία οπότε μέτρα και πού και πού lockdown. Οπότε το ζητήσατε γιατί πολύ απλά δεν έχετε εναλλακτική. (και εγώ μέσα)

    ....
    1. Nαι, ισχύει, αλλά εδώ και καιρό έχω αρχίσει να μην πιστεύω στις συμπτώσεις. Ειδικά όταν εμπλέκονται κυβερνήσεις και πολύ χρήμα στη μέση. Δεν είμαι αντισυστημικός, το αντίθετο θα σου πουν κάποιοι που με ξέρουν. Αφελής προσπαθώ να μην είμαι.
    3. Οπότε να μην έχουμε. Θα μου πεις πόσα να έχουμε, δεν ξέρω, ούτε εγώ ούτε κανένας. Αλλά σήμερα ο covid-19, αύριο ο 20, ο 21, ο Αρμαγεδώνας, ποιος ξέρει. Δλδ σε οτιδήποτε δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε κλειδωνόμαστε στο κλουβί μας;

    Ειδικά που πλέον έχουνε βιάσει τόσο πολύ αυτόν το πλανήτη που θα αρχίσουμε να βλέπουμε διάφορα.

    Και κάτι τελευταίο.. Αυτό το εμβολιαστείτε όλοι είναι αστείο. Θες να προφυλαχθείς από τον Covid-19 με το εμβόλιο που λένε ότι είναι ΑΣΦΑΛΕΣ (με κλινικές έρευνες και τεστ μέσα σε ελάχιστους μήνες), ΟΚ, δικαίωμά σου, να το κάνεις. Εσύ θα είσαι (κατ' εσέ, γιατί έτσι σου είπαν) ασφαλής, κι όσοι δεν κάνουν θα πεθάνουν. Αυτό το "να το κάνουμε όλοι γιατί αν δεν το κάνουμε θα κολλήσουν όλοι" είναι αστείο. Δεν πείθει.

    Πολύ πρεμούρα τους έπιασε να ζήσουμε.

    Τόσα χρόνια πεθαίνει κόσμος απο ασιτία σε όλο τον πλανήτη, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο σκοτωνόμαστε στους δρόμους, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν από το κάπνισμα, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν από ττις συνθήκες στις μεγαλουπόλεις, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν σε πολέμους, στα @@ τους.

    Ξαφνικά γίναμε φιλάνθρωποι και θέλουμε να σώσουμε τον κόσμο, και για να τον σώσουμε, επειδή δεν ξέρουμε τι μας γίνεται κλείνουμε τα πάντα (παγκοσμίως) και βουλιάζει η οικονομία και πρέπει να ζήσουμε πλέον (αφού μας έσωσαν) φτωχοί, χωρίς περιουσία (γιατί οι τράπεζες δεν θα πάθουν τίποτα, το εμπεδώσαμε αυτό), και χωρίς εργασία ή με συνθήκες παλιοτέρων εποχών.

    Το οικονομικό μοντέλο δεν δούλεψε, κι έχουμε reset. Μας επιτρέψανε να ζήσουμε ανθρώπινα 100 χρόνια, αλλά καταλάβανε τη μ@λακία τους κι έρχεται η διόρθωση.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #2004
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρα μιλαμε για οργανωμενα συμφεροντα ρε Ταβαριτς...

    (εμενα παλι γιατι μου μοιαζουν ολα αυτα εντελως ανοργάνωτα..??)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #2005
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    1. Nαι, ισχύει, αλλά εδώ και καιρό έχω αρχίσει να μην πιστεύω στις συμπτώσεις. Ειδικά όταν εμπλέκονται κυβερνήσεις και πολύ χρήμα στη μέση. Δεν είμαι αντισυστημικός, το αντίθετο θα σου πουν κάποιοι που με ξέρουν. Αφελής προσπαθώ να μην είμαι.
    3. Οπότε να μην έχουμε. Θα μου πεις πόσα να έχουμε, δεν ξέρω, ούτε εγώ ούτε κανένας. Αλλά σήμερα ο covid-19, αύριο ο 20, ο 21, ο Αρμαγεδώνας, ποιος ξέρει. Δλδ σε οτιδήποτε δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε κλειδωνόμαστε στο κλουβί μας;

    Ειδικά που πλέον έχουνε βιάσει τόσο πολύ αυτόν το πλανήτη που θα αρχίσουμε να βλέπουμε διάφορα.

    Και κάτι τελευταίο.. Αυτό το εμβολιαστείτε όλοι είναι αστείο. Θες να προφυλαχθείς από τον Covid-19 με το εμβόλιο που λένε ότι είναι ΑΣΦΑΛΕΣ (με κλινικές έρευνες και τεστ μέσα σε ελάχιστους μήνες), ΟΚ, δικαίωμά σου, να το κάνεις. Εσύ θα είσαι (κατ' εσέ, γιατί έτσι σου είπαν) ασφαλής, κι όσοι δεν κάνουν θα πεθάνουν. Αυτό το "να το κάνουμε όλοι γιατί αν δεν το κάνουμε θα κολλήσουν όλοι" είναι αστείο. Δεν πείθει.

    Πολύ πρεμούρα τους έπιασε να ζήσουμε.

    Τόσα χρόνια πεθαίνει κόσμος απο ασιτία σε όλο τον πλανήτη, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο σκοτωνόμαστε στους δρόμους, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν από το κάπνισμα, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν από ττις συνθήκες στις μεγαλουπόλεις, στα @@ τους.
    Κάθε χρόνο πεθαίνουν σε πολέμους, στα @@ τους.

    Ξαφνικά γίναμε φιλάνθρωποι και θέλουμε να σώσουμε τον κόσμο, και για να τον σώσουμε, επειδή δεν ξέρουμε τι μας γίνεται κλείνουμε τα πάντα (παγκοσμίως) και βουλιάζει η οικονομία και πρέπει να ζήσουμε πλέον (αφού μας έσωσαν) φτωχοί, χωρίς περιουσία (γιατί οι τράπεζες δεν θα πάθουν τίποτα, το εμπεδώσαμε αυτό), και χωρίς εργασία ή με συνθήκες παλιοτέρων εποχών.

    Το οικονομικό μοντέλο δεν δούλεψε, κι έχουμε reset. Μας επιτρέψανε να ζήσουμε ανθρώπινα 100 χρόνια, αλλά καταλάβανε τη μ@λακία τους κι έρχεται η διόρθωση.
    Το πάς πολύ γρήγορα και ανοίγεις πολύ στη στροφή

    1. Οκ
    3. Κάτσε λίγο. Πανδημία στατιστικά δεν έχουμε κάθε χρόνο! Βέβαια σε ένα πλανήτη με αυτόν τον πληθυσμό και αυτούς τους ρυθμούς έχουμε αυξήσει τη συχνότητα αλλά έχουμε και την τεχνολογία για να το αντιμετωπίζουμε πιο εύκολα. Βλέπεις τώρα κάθεσαι σπίτι σου αραχτός, κάποιοι πληρώνονται κιόλας και απλά περιμένεις. Δεν σου λείπει τίποτα.
    Αυτό γινόταν πριν 300 χρόνια για τον περισσότερο πληθυσμό?

    Το ότι έχουμε βιάσει τον πλανήτη είναι δεδομένο. Στην αρχή της πανδημίας χάρηκα λίγο που μειώσαμε ταχύτητα. Βέβαια τώρα τα πάμε χειρότερα με το σκουπιδαριό απο τον covid.

    Στα υπόλοιπα, απο ασιτία πεθαίνουν οι φτωχοί.
    Στους δρόμους κυρίως πάλι οι φτωχοί.
    Απο το κάπνισμα θα πεθάνεις μετά τα παραγωγικά σου χρόνια.
    Απο πολέμους πάλι οι φτωχοί και απο τις συνθήκες στις πόλεις μετά τα παραγωγικά χρόνια.

    Το βλέπεις το μοτίβο?

    Το οικονομικό μοντέλο δουλεύει, απλά τώρα μας έσκασε ένα bug του πλανήτη-ανθρώπινου είδους και προσπαθούμε να βγάλουμε patch.

    Δεν ενδιαφέρει το σύστημα να ζήσεις 100 χρόνια. Να παράγεις περισσότερα, να κερδίζεις λιγότερα και να ξοδεύεις ότι έχεις
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  11. #2006
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το πάς πολύ γρήγορα και ανοίγεις πολύ στη στροφή

    1. Οκ
    3. Κάτσε λίγο. Πανδημία στατιστικά δεν έχουμε κάθε χρόνο! Βέβαια σε ένα πλανήτη με αυτόν τον πληθυσμό και αυτούς τους ρυθμούς έχουμε αυξήσει τη συχνότητα αλλά έχουμε και την τεχνολογία για να το αντιμετωπίζουμε πιο εύκολα. Βλέπεις τώρα κάθεσαι σπίτι σου αραχτός, κάποιοι πληρώνονται κιόλας και απλά περιμένεις. Δεν σου λείπει τίποτα.
    Ο όρος πανδημία είναι τεχνητός, και μόλις πέρσυ ο ΠΟΥ άλλαξε τον ορισμό του κι αντικατέστησε τη λέξη θάνατο με την προσβολή. Τεράστια η διαφορά... Ισότητα covid-19 με ευλογιά, ιλαρά, Ισπανικής γρίπη κλπ δηλαδή.
    Κάθομαι σπίτι αραχτός; Γνωριζόμαστε και ξέρεις τι κάνω; Δεν είμαι επιθετικός, απλά δεν είμαι αραχτός ΕΓΩ. Άλλοι είναι, και περιμένουν να πληρώσουν τις βιοποριστικές ανάγκες τους, των παιδιών τους, τα δάνεια που έχουμε με τα 534 το μήνα. Ναι, έχουν πεθάνει στο άραγμα και διαβάζουν άρλειν, για να ξεχνούντε.
    Κι εγώ που δουλευω 10-12 ώρες σήμερα, αν καταρρεύσει το σύστημα (λίγο, περισσότερο ή εντελώς), αύριο θα κάθομαι κι εγώ. Κι αν καθόμαστε όλοι, δεν θα ειναι καθιστική διαμαρτυρία.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αυτό γινόταν πριν 300 χρόνια για τον περισσότερο πληθυσμό?
    Πριν 300 χρόνια πέθαινες κι από γάγγραινα ή ελονοσία, δεν λες τίποτα μ' αυτό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το ότι έχουμε βιάσει τον πλανήτη είναι δεδομένο. Στην αρχή της πανδημίας χάρηκα λίγο που μειώσαμε ταχύτητα. Βέβαια τώρα τα πάμε χειρότερα με το σκουπιδαριό απο τον covid.
    Πάλι ο πολίτης φταίει; Η ατομική υπεθυνότητα; Ή η εκκωφαντική έλλεψη των κρατών; (δεν το πολιτικοποιώ, τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, δικαίωμά μου, είμαι αρκετά μεγάλος και διαβασμένος για να το κάνω).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στα υπόλοιπα, απο ασιτία πεθαίνουν οι φτωχοί.
    Στους δρόμους κυρίως πάλι οι φτωχοί.
    Απο το κάπνισμα θα πεθάνεις μετά τα παραγωγικά σου χρόνια.
    Απο πολέμους πάλι οι φτωχοί και απο τις συνθήκες στις πόλεις μετά τα παραγωγικά χρόνια.

    Το βλέπεις το μοτίβο?
    Το ξέρω, δεν χρειάζεται να το δω. Άρα συμφωνείς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος

    Το οικονομικό μοντέλο δουλεύει, απλά τώρα μας έσκασε ένα bug του πλανήτη-ανθρώπινου είδους και προσπαθούμε να βγάλουμε patch.
    Patch πλέον δεν βοηθάει με τόσο εικονικό χρήμα και τέτοια χρέη (παγκοσμίως).
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δεν ενδιαφέρει το σύστημα να ζήσεις 100 χρόνια. Να παράγεις περισσότερα, να κερδίζεις λιγότερα και να ξοδεύεις ότι έχεις
    Οπότε, αφού ο covid-19 χτυπάει γέρους, γιατί μας κλείνουν μέσα; Για να καλύψουν το παραπάνω;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #2007
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    ..Κι αν καθόμαστε όλοι, δεν θα είναι καθιστική διαμαρτυρία...
    Σορυ που απομονώνω την φράση σου αλλά μου θύμισες μια ιδέα που είχα προσπαθώντας να βρω λύση για μια αναίμακτη επανάσταση.
    Με τις σημερινές συνθήκες μοιάζει πολύ ταιριαστή προσπάθεια:

    Αν καθίσουμε όλοι* σπίτια μας για ένα μήνα, με μοναδικό έργο τον "έλεγχο" και την υποστήριξη - αλληλεγγύη του γείτονα μας,
    θα πεινάσουμε χωρίς κίνδυνο απώλειας ζωών, θα δυσκολευτούμε κ.λπ. αλλά θα έχουμε πολύ λιγότερο κίνδυνο απο τους ιούς
    και η ζημιά που θα γίνει στο σύστημα που μας επιβάλουν ως δεδομένο θα είναι ανυπολόγιστη.

    Έχουμε κάθε δικαίωμα να το κάνουμε, ο στρατός στην παρούσα είναι πολύ δύσκολο να κινηθεί εναντίον πολιτών που κάθονται στα σπίτια τους
    η αστυνομία ακόμα και αν επιλέξει να κινηθεί εναντίον των πολιτών, δεν έχει την δυναμική να υποχρεώνει καθημερινά τους πάντες
    και θα έχει και το πρόβλημα να διαφυλάξει το σπίτι του ο κάθε αστυνομικός είτε έχει γνωστοποιήσει ότι είναι αστυνομικός είτε το κρύβει.

    *όλοι όμως

  13. #2008
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σορυ που απομονώνω την φράση σου αλλά μου θύμισες μια ιδέα που είχα προσπαθώντας να βρω λύση για μια αναίμακτη επανάσταση.
    Με τις σημερινές συνθήκες μοιάζει πολύ ταιριαστή προσπάθεια:

    Αν καθίσουμε όλοι* σπίτια μας για ένα μήνα, με μοναδικό έργο τον "έλεγχο" και την υποστήριξη - αλληλεγγύη του γείτονα μας,
    θα πεινάσουμε χωρίς κίνδυνο απώλειας ζωών, θα δυσκολευτούμε κ.λπ. αλλά θα έχουμε πολύ λιγότερο κίνδυνο απο τους ιούς
    και η ζημιά που θα γίνει στο σύστημα που μας επιβάλουν ως δεδομένο θα είναι ανυπολόγιστη.

    Έχουμε κάθε δικαίωμα να το κάνουμε, ο στρατός στην παρούσα είναι πολύ δύσκολο να κινηθεί εναντίον πολιτών που κάθονται στα σπίτια τους
    η αστυνομία ακόμα και αν επιλέξει να κινηθεί εναντίον των πολιτών, δεν έχει την δυναμική να υποχρεώνει καθημερινά τους πάντες
    και θα έχει και το πρόβλημα να διαφυλάξει το σπίτι του ο κάθε αστυνομικός είτε έχει γνωστοποιήσει ότι είναι αστυνομικός είτε το κρύβει.

    *όλοι όμως

    Ναι, γράφαμε όλοι εκθέσεις στο Λύκειο. Επίσης, παγκόσμιος αφοπλισμός κι επί γης ειρήνη.

    Είσαι και προφανώς ανύπαντρος.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #2009
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Όντως αλλά εγώ δεν το βλέπω τόσο θετικά

  15. #2010
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ο όρος πανδημία είναι τεχνητός, και μόλις πέρσυ ο ΠΟΥ άλλαξε τον ορισμό του κι αντικατέστησε τη λέξη θάνατο με την προσβολή. Τεράστια η διαφορά... Ισότητα covid-19 με ευλογιά, ιλαρά, Ισπανικής γρίπη κλπ δηλαδή.
    πηγή?

    https://www.who.int/bulletin/volumes...ed%20pandemics.


    Κάθομαι σπίτι αραχτός; Γνωριζόμαστε και ξέρεις τι κάνω; Δεν είμαι επιθετικός, απλά δεν είμαι αραχτός ΕΓΩ. Άλλοι είναι, και περιμένουν να πληρώσουν τις βιοποριστικές ανάγκες τους, των παιδιών τους, τα δάνεια που έχουμε με τα 534 το μήνα. Ναι, έχουν πεθάνει στο άραγμα και διαβάζουν άρλειν, για να ξεχνούντε.
    Κι εγώ που δουλευω 10-12 ώρες σήμερα, αν καταρρεύσει το σύστημα (λίγο, περισσότερο ή εντελώς), αύριο θα κάθομαι κι εγώ. Κι αν καθόμαστε όλοι, δεν θα ειναι καθιστική διαμαρτυρία.
    Επειδή το πήγες στο προσωπικό, ούτε και εγώ κάθομαι. Αλλά ο περισσότερος κόσμος αυτό κάνει.

    Πριν 300 χρόνια πέθαινες κι από γάγγραινα ή ελονοσία, δεν λες τίποτα μ' αυτό.
    ναί αλλά η πιθανότητα να κολλήσεις κάτι ήταν ΠΟΛΥ μικρότερη
    δεν υπήρχε η διασπορά στον πλανήτη που υπάρχει τώρα

    και το να πήγαινες να ζήσεις σε ένα βουνό δεν ήταν και πολύ σπάνιο που και τώρα υπάρχει σαν λύση για να ξεφύγεις απο την πανδημία και να βρείς την ησυχία σου

    Πάλι ο πολίτης φταίει; Η ατομική υπεθυνότητα; Ή η εκκωφαντική έλλεψη των κρατών; (δεν το πολιτικοποιώ, τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, δικαίωμά μου, είμαι αρκετά μεγάλος και διαβασμένος για να το κάνω).
    ποιά έλλειψη?
    το ότι το 99.99% του πληθυσμού ασχολείται με σκουπίδια και έχουμε αποκτήσει ανάγκες για το οτιδήποτε φταίει το κράτος?
    το ότι πλέον στους νέους λείπουν ΒΑΣΙΚΕΣ γνώσεις επιβίωσης (πλένουμε τα χέρια μετά απο δημόσια τουαλέτα) φταίει το κράτος?

    Το ότι τα 3χρονα ξέρουν να παίζουν το κινητό φταίει το κράτος?


    Patch πλέον δεν βοηθάει με τόσο εικονικό χρήμα και τέτοια χρέη (παγκοσμίως).
    Αφού είναι εικονικό, δεν υπάρχει όριο

    Οπότε, αφού ο covid-19 χτυπάει γέρους, γιατί μας κλείνουν μέσα; Για να καλύψουν το παραπάνω;
    Επειδή δε χτυπάει μόνο γέρους και φρακάρει το σύστημα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF