Σελίδα 129 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 2979119124125126127128129130131132133134139179229 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.921 έως 1.935 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #1921
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αυτη η καραντινα δεν εχει καμμια σχεση με την προηγουμενη
    αν βαλεις εξω καποιον που θεωρητικα δεν ξερει δεν θα καταλαβει οτι υπαρχει καραντινα
    μιλαω για αθηνα....επαρχια δεν πολυ πηραν χαμπαρι ουτε στην πρωτη

    Συμφωνώ κι επ' αυξάνω....
    Επειδή και το προηγούμενο lockdown και στο τωρινό την βγάζω σε μαγαζί λιανικής που παραμένει ανοικτό βαρώντας μύγες και χαζεύοντας έξω, η αίσθησή μου αυτή την φορά είναι ότι ο δρόμος έχει περισσότερη κίνηση και κυκλοφορία απ' ότι πχ τον Αύγουστο - ειδικά τις πρωινές ώρες. Μόνο μετά τις 6.00 το απόγευμα ερημώνει αισθητά και (πάλι τραβώντας το από τα μαλλιά) μπορεί να ψυλλιαστείς για καραντίνα.
    Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και τον Μάρτη μετά όμως το 1ο 15νθήμερο του κλειδώματος...Τότε όντως στην αρχή και για περίπου 10-15 ημέρες ένιωθες την "μη κανονικότητα". Αμάξια ελάχιστα (κάποια στιγμή μέτραγα 1 κάθε 30-40 δευτερόλεπτα), κόσμος ελάχιστος (άκουγες ή αισθανόσουν κάποιον να περπατά πίσω σου και...τρόμαζες). Μετά το 15νθήμερο ξεθάρρεψαν...
    Αυτό όμως που βλέπω τώρα δεν έχει καμία σχέση ούτε με τον Μάρτη, ούτε φυσικά με κάτι που έχει σχέση με καραντίνα....

  2. #1922
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Εδώ και 2 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα πηγαίνω για περπάτημα 4-5 χιλιόμετρα στην πόλη μου. Συνήθως πηγαίνω κατά τις 6.30 το απόγευμα. Προ καραντίνας, άντε να συναντούσα 15-20 άτομα να τρέχουν ή να περπατούν. Με το που έγινε η καραντίνα, ο κακός χαμός. Προχτές ειλικρινά φοβήθηκα, πρέπει να ήταν χωρίς υπερβολή 200-300 νοματαίοι που είχαν βγει για "σωματική άσκηση"... Οι περισσότεροι με τον καφέ και το τσιγάρο στο χέρι, ο ένας δίπλα στον άλλο, αγκαλιασμένοι, παρέες και πηγαδάκια 4-5 μαζί, να σουλατσάρουν αργά τάχα ότι γυμνάζονταν... Το 90% χωρίς μάσκα, ή η μάσκα κατεβασμένη στο λαιμό, δηλ χωρίς μάσκα... Κάθε τόσο, ακούγονταν κλασικά τα Smart και τα Punto με τον Σφακιανάκη και τον Ρέμο στο τέρμα να κόβουν βόλτες... Προ καραντίνας, τα κρούσματα ημερησίως ήταν 8-10, σήμερα ξεπέρασαν τα 30 ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑΣ υποτίθεται...
    Γιατι το εχουμε κανει τοσο μεγαλο ζητημα οτι αρκετοι συμπολιτες μας το εριξαν στην σωματικη ασκηση κατα την διαρκεια της καραντινας?

    Η ψυχικη υγεια ειναι εξισου σημαντικη με την σωματικη και εαν καποιος δεν δουλευει μου φαινεται καλυτερη ιδεα να παει να περπατησει παρα να παει να παρει μισο κιλο φετα για να παρει λιγο αερα.Τουλαχιστον με το περπατημα δεν στριμωχνεται σε κλειστο χωρο.

    Ας μην αναπαραγουμε την τρομολαγνικη προπαγανδα των ΜΜΕ που το κανουν για να ριξουν την ευθυνη για την κατασταση στους "ατακτους" πολιτες και οχι στην ανικανοτητα της κυβερνησης.
    Το θεμα ειναι αν φορανε μασκες και τηρουν τις αποστασεις οταν πανε για "σωματικη ασκηση" και οχι το αν εγιναν αθλητες λογω καραντινας.
    Εγω αυτο που βλεπω εκει που παω για τρεξιμο ειναι οτι ολοι τηρουν τα μετρα

  3. #1923
    Παντως σημερα σε γνωστη αλυσιδα σουπερ μαρκετ γινοταν της κακομοιρας απο κοσμο, κανονικα επρεπε να χω παρει τηλ για καταγγελια.

  4. #1924
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201121_155137.jpg 
Προβολές:	223 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	422970
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #1925
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    sad post alert
    ο γνωστος μου και αδερφικος φιλος του αδερφου μου που ανεφερα σε προηγουμενα σχολια μου
    οτι νοσηλευονταν διασωληνωμενος, δυστυχως δεν τα καταφερε.. πριν χτυπηθει απ'τον ιο, ηταν
    υγειεστατος και προσεχε παρα πολυ καθως ηταν πατερας δυο βρεφων το ενα εκ' των οποιων
    νεογεννητο..
    τρανη αποδειξη οτι τελικα ο ιος δε θεριζει μονο τους αδυναμους.. οποτε καντε μου τη χαρη ορισμενοι
    να βαλτε μυαλο και σταματηστε να φωναζετε και να προσπαθειτε να πεισετε τους υπολοιπους οτι
    ο covid ειναι "μια απλη γριπουλα και μαλιστα λιγοτερο επικινδυνη απο την εποχικη.."

    ας αναπαυθει εν ειρηνη και καλη δυναμη στους οικειους του

    παιδες προσεχετε οσο μπορειτε.. τα πραγμματα εκει εξω ειναι πολυ ζορικα..

    https://www.in.gr/2020/11/21/greece/...os-ellinas-dj/

  6. #1926
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Γιατι το εχουμε κανει τοσο μεγαλο ζητημα οτι αρκετοι συμπολιτες μας το εριξαν στην σωματικη ασκηση κατα την διαρκεια της καραντινας?

    Η ψυχικη υγεια ειναι εξισου σημαντικη με την σωματικη και εαν καποιος δεν δουλευει μου φαινεται καλυτερη ιδεα να παει να περπατησει παρα να παει να παρει μισο κιλο φετα για να παρει λιγο αερα.Τουλαχιστον με το περπατημα δεν στριμωχνεται σε κλειστο χωρο.

    Ας μην αναπαραγουμε την τρομολαγνικη προπαγανδα των ΜΜΕ που το κανουν για να ριξουν την ευθυνη για την κατασταση στους "ατακτους" πολιτες και οχι στην ανικανοτητα της κυβερνησης.
    Το θεμα ειναι αν φορανε μασκες και τηρουν τις αποστασεις οταν πανε για "σωματικη ασκηση" και οχι το αν εγιναν αθλητες λογω καραντινας.
    Εγω αυτο που βλεπω εκει που παω για τρεξιμο ειναι οτι ολοι τηρουν τα μετρα

    Δεν μιλάμε για σωματική άσκηση, αλλά για "σωματική άσκηση" εντός πολλών εισαγωγικών. Καταρχάς, δεν αναπαράγω καμία τρομολαγνική προπαγάνδα, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν παρακολουθώ τηλεόραση και την εφημερίδα την έχω κόψει εδώ και χρόνια, αυτά που αναφέρω προέρχονται από αυτά που βλέπω και βιώνω. Αναμφισβήτητα, η ψυχική υγεία είναι εξίσου σημαντική με τη σωματική, και μακάρι να το είχαν ρίξει όλοι στη σωματική άσκηση, μόνο που εδώ μιλάμε για παραθυράκι sms B6 για να τα λέμε με τους κολλητούς μας, εγώ αυτό βλέπω.

    Το περιώνυμο Β6 (που μαζί με το Β4) το έχουν ξεχειλώσει, αναφέρει ΑΤΟΜΙΚΗ σωματική άσκηση. Τώρα πως συνδυάζεται η ατομική άσκηση με άλλους 5-6 μαζί δεν ξέρω... σωματική άσκηση με τον καφέ στο ένα χέρι, το τσιγάρο στο άλλο και ρυθμό ανάπηρης νεκρής χελώνας, δεν ξέρω πως μπορείς να την επιτύχεις και να την συνδυάσεις... σωματική άσκηση 4 μαζί στο παγκάκι 1 ώρα καθισμένοι, δεν ξέρω τι ακριβώς γυμνάζει... σωματική άσκηση με τζινάκι, παπουτσάκι σένιο και μπουφανάκι γυπαετού, ή με καλό παντελόνι και γραβάτα που είδα τις προάλλες, δεν ξέρω πως συνδυάζεται... από τα 300 άτομα που έκοβαν βόλτα πέρα-δώθε, με το ζόρι οι 40-50 να έκαναν πράγματι σωματική άσκηση. Πόσες φορές έχει αναφερθεί εδώ μέσα το φαινόμενο του καλοκαιριού, που ο καθένας καβαλάει για ευκολία ένα μηχανάκι για 2-3 μήνες ευκαιριακά επειδή βολεύει... όπως μπορεί κανείς να διακρίνει τον εποχιακό "αναβάτη", άλλο τόσο εύκολα μπορεί να διακρίνει κανείς αυτόν που έχει μεταφέρει την καφετέρια στον ανοιχτό χώρο και πραγματοποιεί "σωματική άσκηση"... και το ειρωνικό και τραγελαφικό ξέρεις ποιο είναι; Ακούς κάθε τόσο να σχολιάζουν όλοι: "σιγά μην λήξει το lockdown, μέσα θα μας έχουν, αφού ο κόσμος δεν βάζει μυαλό"... όπου κόσμος, ο νεοέλληνας εννοεί ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους εκτός από τον ίδιο.

    Σήμερα που πήγα για την καθημερινή άσκηση, ήμασταν 10 μετρημένοι και δεν υπερβάλλω, 10 μετρημένοι που περπάταγαν ή έτρεχαν. Γιατί; Γιατί φύσαγε και δεν βολεύει, σου παίρνει το μαλλί, σου σβήνει το τσιγάρο, σου χαλάει τον καφέ με τους κολλητούς στο παγκάκι... Η κυβερνητική ανικανότητα έχει να κάνει με το χώρο της υγείας, με τις παλινδρομήσεις με τα σχολεία, με το βεβιασμένο άνοιγμα των συνόρων, με χίλια άλλα. Όταν κανονίζεις με άλλες 5 να πάτε στο σπίτι της μανικιουρίστας, όταν κανονίζεις να έρθει ο κουρέας κι η κομμώτρια σπίτι σου να σε καλλωπίσει, όταν πας για παροχή βοήθειας σε ηλικιωμένο για να δεις Netflix στην 50άρα που πήρε ο κολλητός, όταν πας για να δεις το παιδί επειδή είσαι σε διάσταση, αλλά πας να πηδήξεις το νέο αμόρε, τότε ΝΑΙ, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ υπάρχει ατομική ευθύνη. Και τα παραδείγματα δεν είναι από το μυαλό μου, είναι όλα πραγματικά γτ είμαστε και μικρή κοινωνία και είναι νεοελληνική μαγκιά να κορδώνεσαι για το τι κάνεις για να σπάσεις την καραντίνα...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 21/11/2020 στις 21:32.

  7. #1927
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    sad post alert
    ο γνωστος μου και αδερφικος φιλος του αδερφου μου που ανεφερα σε προηγουμενα σχολια μου
    οτι νοσηλευονταν διασωληνωμενος, δυστυχως δεν τα καταφερε.. πριν χτυπηθει απ'τον ιο, ηταν
    υγειεστατος και προσεχε παρα πολυ καθως ηταν πατερας δυο βρεφων το ενα εκ' των οποιων
    νεογεννητο..
    τρανη αποδειξη οτι τελικα ο ιος δε θεριζει μονο τους αδυναμους.. οποτε καντε μου τη χαρη ορισμενοι
    να βαλτε μυαλο και σταματηστε να φωναζετε και να προσπαθειτε να πεισετε τους υπολοιπους οτι
    ο covid ειναι "μια απλη γριπουλα και μαλιστα λιγοτερο επικινδυνη απο την εποχικη.."

    ας αναπαυθει εν ειρηνη και καλη δυναμη στους οικειους του

    παιδες προσεχετε οσο μπορειτε.. τα πραγμματα εκει εξω ειναι πολυ ζορικα..

    https://www.in.gr/2020/11/21/greece/...os-ellinas-dj/

    Δυστυχώς, όσοι έχουν σκατά και σανό μέσα στο κεφάλι τους, μυαλό δεν θα βάλουν... Λυπηρό, τι να σχολιάσεις για έναν νέο άνθρωπο και τι να πεις σ' αυτούς τους ανθρώπους που άφησε πίσω του;

    Όλο και πιο συχνά ακούω περιπτώσεις ανθρώπων που κόλλησαν το χτικιό, και το ανησυχητικό είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι χτυπιόνται ότι πρόσεχαν όσο τίποτα!!! Το φτωχό μου μυαλό λέει, αυτό που είχα διαβάσει κάπου πριν πολλούς μήνες, ίσως και στην αρχή όλης αυτής της παράνοιας... ότι η χρήση μάσκας κυρίως προστατεύει να μην διασπείρουν τον ιό όσοι τον κουβαλάνε εν γνώσει ή αγνοία, κι όχι τόσο για να μην το κολλήσεις από άλλον. Απλά αν την φοράει ΣΩΣΤΑ κάποιος, βοηθά στο να μειωθεί το ιικό φορτίο που θα εισπνεύσει... όσο όμως οι μάσκες είναι στους λαιμούς ή απούσες, θα αυξάνονται δυστυχώς οι περιπτώσεις όπως του παιδιού που χάθηκε έτσι. Προχτές στη δουλειά, μπαίνει μέσα ένας πελάτης και μετά από 2-3 λεπτά αρχίζει να βήχει με γαϊδουρόβηχα. Οι κλώσσες συνάδελφοι, το μόνο που έκαναν ήταν να είναι απαθέστατες, ή να χαζογελάνε η μία στην άλλη. Πετάχτηκα πάνω, και βλέπω ότι ο γέρος όχι μόνο έβηχε επίμονα, είχε βγάλει και τη μάσκα, όπως είχε κάνει το ίδιο και η συνάδελφος που τον εξυπηρετούσε. Αν δεν έκανα εγώ φασαρία, θα ήταν ακόμα εκεί να βήχει χωρίς μάσκα... μόλις έφυγε, τους έριξα τα απαραίτητα γαμήδια, που έγιναν μεγαλύτερα γαμήδια όταν άκουσα την απάντηση "έλα μωρέ, τι να του λέγαμε, ντραπήκαμε γέρος άνθρωπος"... Το κερασάκι; Η συνάδελφος άνευ μάσκας το μεσημέρι μου ζήτησε να την πάω σπίτι της κι όταν της είπα ότι αν την πάω θα πρέπει να φορέσει μάσκα, γυρνάει και μου λέει "είσαι υπερβολικός, σιγά μη φορέσω μάσκα και μέσα στο αμάξι, τι φοβάσαι μωρέ, τόσο καιρό δεν έχω πετύχει αστυνομία, και να έχει θα τους δούμε και θα προλάβουμε να βάλουμε"... Στο σπίτι δεν την πέταξα, κόντεψα όμως να την πετάξω από το παράθυρο...

  8. #1928
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Ενταξει καθε μερα τα ιδια βλεπουμε. Δεν αλλαζουν μυαλα. Απλα το θεμα ειναι οτι οι δικες τους επιλογες επηρεάζουν και εμας τους υπολοιπους. Και θα αρχισουν να πεφτουν φαπες στον δρομο αν και ειμαι σιγουρος οτι ηδη εχουν πεσει.

  9. #1929
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Να προσθέσω και εγω κατι, ως επαγγελματική ιδιότητα μπαινω βγαίνω στα νοσοκομεία κλινικές, μπορω να σας πω οτι αυτη την περίοδο τα τηλεοπτικα κανάλια αντι να μεγενθυνουν τα δρώμενα..λιγα λενε οσο αναφορα την τραγικη κατάσταση των νοσοκομείων, ενδεχομένως να καλύψουν λιγο απο την ανεπάρκεια προετοιμασιας της κυβέρνησης, ομως δεν θελω να θίξω αυτο δεν ειναι της ωρας.
    Κρατήστε οτι αυτο που συμβαίνει μεσα στα νοσοκομεία δε περιγράφεται...οι απεξω ειμαστε "αλλού" συγκριτικά με αυτο που βιώνουν εκει μεσα..
    Σημερα πιασαμε 108 νεκρούς εν μεσω 14ημερης ηδη καραντίνας.
    Στην Θεσσαλονίκη ειναι ακόμη πιο τραγικη η κατάσταση μιας και ειναι ηδη "sold out" οι κλίνες μεθ και ενω εχει περιπου 5μερες νωρίτερα καραντινα, τα κρούσματα ανεβαίνουν αντι να πεφτουν..
    Πλέον "δεν γυρνάει"...ανοίξει δεν ανοίξει η αγορά θα πεθάνει πολύς κοσμος..

    Το νου σας να μαστε εδω να συζητάμε..

  10. #1930
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω και εγω κατι, ως επαγγελματική ιδιότητα μπαινω βγαίνω στα νοσοκομεία κλινικές, μπορω να σας πω οτι αυτη την περίοδο τα τηλεοπτικα κανάλια αντι να μεγενθυνουν τα δρώμενα..λιγα λενε οσο αναφορα την τραγικη κατάσταση των νοσοκομείων, ενδεχομένως να καλύψουν λιγο απο την ανεπάρκεια προετοιμασιας της κυβέρνησης, ομως δεν θελω να θίξω αυτο δεν ειναι της ωρας.
    Κρατήστε οτι αυτο που συμβαίνει μεσα στα νοσοκομεία δε περιγράφεται...οι απεξω ειμαστε "αλλού" συγκριτικά με αυτο που βιώνουν εκει μεσα..
    Σημερα πιασαμε 108 νεκρούς εν μεσω 14ημερης ηδη καραντίνας.
    Στην Θεσσαλονίκη ειναι ακόμη πιο τραγικη η κατάσταση μιας και ειναι ηδη "sold out" οι κλίνες μεθ και ενω εχει περιπου 5μερες νωρίτερα καραντινα, τα κρούσματα ανεβαίνουν αντι να πεφτουν..
    Πλέον "δεν γυρνάει"...ανοίξει δεν ανοίξει η αγορά θα πεθάνει πολύς κοσμος..

    Το νου σας να μαστε εδω να συζητάμε..
    αν ξεφύγουν οι νεκροι θα βρουνε μια χωρα με περισσοτερους να μας βγαλουν πρωτη ειδηση. και καπάκι μια δημοσκόπηση. γενικα τα μμε αυτη την εποχη θυμίζουν εντονα μερες δημοψηφίσματος.

  11. #1931
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς, όσοι έχουν σκατά και σανό μέσα στο κεφάλι τους, μυαλό δεν θα βάλουν... Λυπηρό, τι να σχολιάσεις για έναν νέο άνθρωπο και τι να πεις σ' αυτούς τους ανθρώπους που άφησε πίσω του;

    Όλο και πιο συχνά ακούω περιπτώσεις ανθρώπων που κόλλησαν το χτικιό, και το ανησυχητικό είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι χτυπιόνται ότι πρόσεχαν όσο τίποτα!!! Το φτωχό μου μυαλό λέει, αυτό που είχα διαβάσει κάπου πριν πολλούς μήνες, ίσως και στην αρχή όλης αυτής της παράνοιας... ότι η χρήση μάσκας κυρίως προστατεύει να μην διασπείρουν τον ιό όσοι τον κουβαλάνε εν γνώσει ή αγνοία, κι όχι τόσο για να μην το κολλήσεις από άλλον. Απλά αν την φοράει ΣΩΣΤΑ κάποιος, βοηθά στο να μειωθεί το ιικό φορτίο που θα εισπνεύσει... όσο όμως οι μάσκες είναι στους λαιμούς ή απούσες, θα αυξάνονται δυστυχώς οι περιπτώσεις όπως του παιδιού που χάθηκε έτσι. Προχτές στη δουλειά, μπαίνει μέσα ένας πελάτης και μετά από 2-3 λεπτά αρχίζει να βήχει με γαϊδουρόβηχα. Οι κλώσσες συνάδελφοι, το μόνο που έκαναν ήταν να είναι απαθέστατες, ή να χαζογελάνε η μία στην άλλη. Πετάχτηκα πάνω, και βλέπω ότι ο γέρος όχι μόνο έβηχε επίμονα, είχε βγάλει και τη μάσκα, όπως είχε κάνει το ίδιο και η συνάδελφος που τον εξυπηρετούσε. Αν δεν έκανα εγώ φασαρία, θα ήταν ακόμα εκεί να βήχει χωρίς μάσκα... μόλις έφυγε, τους έριξα τα απαραίτητα γαμήδια, που έγιναν μεγαλύτερα γαμήδια όταν άκουσα την απάντηση "έλα μωρέ, τι να του λέγαμε, ντραπήκαμε γέρος άνθρωπος"... Το κερασάκι; Η συνάδελφος άνευ μάσκας το μεσημέρι μου ζήτησε να την πάω σπίτι της κι όταν της είπα ότι αν την πάω θα πρέπει να φορέσει μάσκα, γυρνάει και μου λέει "είσαι υπερβολικός, σιγά μη φορέσω μάσκα και μέσα στο αμάξι, τι φοβάσαι μωρέ, τόσο καιρό δεν έχω πετύχει αστυνομία, και να έχει θα τους δούμε και θα προλάβουμε να βάλουμε"... Στο σπίτι δεν την πέταξα, κόντεψα όμως να την πετάξω από το παράθυρο...
    ''Καλή'' η συνάδελφος;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #1932
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899
    Ποιος εχει δίκιο?

    1.Ο Καθηγητής Κλινικής Φαρμακολογίας, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Δημήτρης Κούβελας. 19/7/2020

    «Δεν υπάρχει εμβόλιο για κανέναν άλλο κορωνοϊό και δεν υπάρχει ούτε για το AIDS ούτε για τον Έμπολα. Γιατί φανταζόμαστε ότι μπορεί να υπάρξει για αυτόν τον κορωνοϊό; Κατά 99% δεν θα υπάρξει εμβόλιο για τον κορωνοϊό γιατί δεν μπαίνει μόνιμη ανοσία. Δεν μας σκοτώνει ο ίδιος ο ιός. Πεθαίνουμε από μία έντονη αντίδραση του ανοσοποιητικού. Εάν εγώ το ενισχύσω σε έναν ασθενή τότε θα πεθάνει από το εμβόλιο. Είναι κοινή λογική», υποστήριξε ο κ. Καθηγητής.


    https://www.thestival.gr/eidiseis/yg...rntgKu6FeBO2Yg

    2. ή αυτοι που αποφάσισαν με τα λεφτα μας οτι αυτο το εμβολιο ειναι λύση

    https://www.skai.gr/news/ygeia/pano-...a9TgYqbhpFQDh8


    Δεν μπορει να εχουν και οι δυο δίκιο.Αναμενουμε.

  13. #1933
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Ποιος εχει δίκιο?
    Έλα ντε... αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα με αυτο το χτικιό που έσκασε ξαφνικά, ότι ο κόσμος έχει μπερδευτεί από τις αντικρουόμενες απόψεις, αυτών οι οποίοι υποτίθεται πως είναι οι κατ' εξοχήν αρμόδιοι να μιλήσουν και να δώσουν κατευθύνσεις. Γενικά με αυτή την πανδημία, έχω την εντύπωση ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και παλινωδούν από τη μια θεωρία στην άλλη οι επιστήμονες... στην αρχή τα παιδιά και οι μαθητές χαρακτηρίστηκαν βραδυφλεγής υγειονομική βόμβα, τώρα αποφάνθηκαν ότι τα παιδιά δεν μεταδίδουν τον ιό, και το ποσοστό μόλυνσης είναι της τάξης του 0,1%... στην αρχή έλεγαν μεταδίδεται με τη χειραψία και από τα τρόφιμα, τώρα υποστηρίζουν ότι δεν μεταδίδεται με τη χειραψία... στην αρχή έλεγαν γάντια, μετά τα γάντια είναι άχρηστη πρόληψη και δεν προσφέρει κάτι... στην αρχή έλεγαν μεταδίδεται με το σάλιο, τώρα δεν μεταδίδεται με το σάλιο, αλλά μόνο αεροβίως... μην αναφέρουμε τη Θεία Κοινωνία... άλλος λέει κολλάει, άλλος δεν κολλάει, άλλος εξαρτάται από την πίστη του καθενός, άλλος ανάλογα με την ομάδα αίματος... όταν οι επιστήμονες δεν μπορούν να καταλήξουν και να συμφωνήσουν σε μια κοινή θέση, άντε να βγάλεις άκρη και τι να πιστέψεις...

    Για το εμβόλιο εν προκειμένω, έχω ακούσει στο ραδιόφωνο πηγαίνοντας στη δουλειά το πρωί (γτ δεν βλέπω τηλεόραση, ούτε διαβάζω εφημερίδες και ίντερνετ) καθηγητές φαρμακολογίας να υποστηρίζουν τα πάντα, ένα ιατρικό ποτ πουρί επίσης: άλλος λέει το εμβόλιο θα έχει αποτελεσματικότητα, άλλος λέει ότι δεν θα υπάρξει ποτέ εμβόλιο, άλλος λέει ότι δεν έχει αρκετά δεδομένα να δώσει απάντηση... και μιας κι ανέφερες το AIDS, συζήταγα το καλοκαίρι με κάποιον που είχε κάνει μεταπτυχιακό στη γενετική και είχε καθηγητή κάποιον από αυτούς που βγαίνουν κατά καιρούς στην τηλεόραση και είναι στην επιτροπή των λοιμωξιολόγων. Αυτός υποστήριζε, ότι ο Covid-19 είναι στην ουσία AIDS, γιαυτό και οι πολυοργανικές βλάβες και η εξασθένηση του ανοποιητικού και όλο αυτό προέκυψε από Κίνα μεριά, όταν από λάθος διέρρευσε ιός απο εργαστήριο, στο οποίο προσπαθούσαν να βρουν εμβόλιο κατά του AIDS... Ι took it with a grain of salt, καθώς δεν έχω ακούσει αυτή τη θεωρία να κυκλοφορεί, και θεωρώ απίθανο να την έχει σαν πληροφορία ένας Έλληνας επιστήμονας μόνο... η επίσημη εξήγηση ήταν πως υπάρχει συμφωνημένη ομερτά από την επιστημονική κοινότητα και ξέρουν περί τίνος πρόκειται...

  14. #1934
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Οι επιστήμονες λένε τα δικά τους, ο καθένας μέχρι εκεί που φτάνει και είναι εντελώς φυσικό να υπάρχουν δεκάδες απόψεις
    αλλά και εκατοντάδες διατυπώσεις της ίδια άποψης.
    Και βέβαια αν δεν περάσουν καμιά δεκαριά χρόνια μην περιμένετε "επιστημονική αλήθεια".
    Πρώτα παρατήρηση μετά υποθέσεις μετά πειράματα ....
    Η ουσία είναι ότι κάτι υπάρχει και κάποιους τους σκοτώνει άσχετα τι είναι αυτό και που βγήκε και γιατί.
    Από το αυτό άνθρωποι πεθαίνουν, άνθρωποι δεν μπορούν να δουλέψουν να θρέψουν τα παιδιά τους και γενικά η ψυχολογία είναι στον πάτο.
    Γι αυτό το σωστό είναι να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να υποχωρήσει γρήγορα,
    να μην έχουμε νεκρούς και να μην πεθάνουμε από πείνα.
    Λοιπόν το να φοράμε μια μάσκα και να πλένουμε τα χεράκια μας να μη τρώμε τα νύχια μας και να κρατάμε μια απόσταση μεταξύ μας
    είναι πολύ εύκολο να το κάνουμε.
    Δεν υπάρχει ΕΓΓΥΗΣΗ ότι είναι αποτελεσματικά τα παραπάνω αλλά αυτά μπορούμε να κάνουμε ΕΜΕΙΣ.
    Ας περιοριστούμε σε αυτά και ας αφήσουμε τα υπόλοιπα στους επιστήμονες που είναι η δουλειά τους και στις μυστικές υπηρεσίες.

  15. #1935
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Σίγουρος δε μπορεί να είναι κανείς, αλλά υπολογίζοντας τις πιθανότητες:

    Αν ο ιός είχε όντως βγει από εργαστήριο των Κινέζων, οι Αμερικάνοι θα τους είχαν ανοίξει δεύτερη κ*λότρυπα. Και σίγουρα προσπάθησαν.

    Αν Αμερικανοευρωπαίοι, Ρώσοι και Κινέζοι προσπαθούν να βγάλουν εμβόλιο (επιτυχώς, όπως φαίνεται), θα τους εμπιστευθώ περισσότερο από έναν επιστήμονα, μέχρι να αποδειχθεί ότι κάνουν λάθος.

    Χωρίς να ξέρω, υπολογίζω ότι εμβόλιο για άλλο κορωνοϊό δεν έχει βγει, επειδή η δυσκολία εξέλιξης συνδυάζεται με έναν άλλο παράγοντα: οι ιοί αυτοί δεν προκαλούν ανεξέλεγκτες πανδημίες, οπότε τα χρήματα που πέφτουν στην έρευνα είναι πολύ λιγότερα. Με τον covid έπεσαν πολλά χρήματα διότι λόγω πανδημίας, εκτός του ότι καίγεται το σπίτι μας, όποιος φτάσει πρώτος στον τερματισμό κερδίζει το τζακ-ποτ. Πέραν αυτού και ακριβώς λόγω του επείγοντος της κατάστασης, το χρονοδιάγραμμα εξέλιξης του εμβολίου έχει συμπτυχθεί σημαντικά, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.

    Αν ήθελαν να μας βάλουν μάσκα, τσπάκι, Λουσιφεράση 666 ή να τα μασήσουν, μπορούσαν να το είχαν κάνει και με τις όχι και τόσο παλιές εξάρσεις SARS και MERS. Δε βλέπω γιατί να το κάνουν μόνο τώρα αν δεν είναι όντως χειρότερα τα πράγματα.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF