Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Ερώτηση για μετατροπή σε LPG

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225

    Ερώτηση για μετατροπή σε LPG

    Καλημέρα λογικά όλοι σας έχετε αμάξι και μερικοί από σας θα το έχουν μετατρέψει σε υγραέριο αξίζει τον κόπο; Έχω ένα corsa van του 2009 βενζίνη τόσα χρόνια δεν το έκανα γιατί φοβόμουνα για τις βλάβες του κινητήρα τώρα έχω σκοπό κάποια στιγμή να το αλλάξω επομένως και να μου δημιουργήσει προβλήματα σε βάθος χρόνου δεν με ενδιαφέρει, σκέφτομαι να το μετατρέψω σε υγραέριο ώστε να γλυτώσω μερικά λεφτά από την κατανάλωση για να τα βάζω στην άκρη για το καινούργιο αμάξι που θέλω να αγοράσω πιστεύετε ότι αξίζει η μετατροπή ή τζαμπα τα λεφτά που θα δωσω; Τα χιλιόμετρα που κάνω κάθε έτος είναι περιπου 12 με 15.000 80% μέσα στην πολη. Πιστεύετε ότι θα είναι και ένα συν στην μεταπώληση όταν θα το δώσω; ή θα είναι μείον;

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    την ίδια σκέψη κάνω και εγώ για το αμάξι της γυναίκας (ibiza 1.2 του 2006)

    150k χλμ, σε ψιλό καλή κατάσταση όμως (το έχει 1ο χέρι), ούτως ή άλλως ελάχιστη αξία έχει πλέον

    το μόνο που με φοβίζει μην ξεκινήσουμε να βγάζει ότι ναναι ζημιές, γιατί μέχρι στιγμής το κουβαδάκι έχει αποδειχθεί σκυλί...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Ειχα βαλει σε ενα GRAND CHEROKEE που ειχα το 2004....τοτε που ακομα υπηρχαν 4 βενζιναδικα με LPG ατην Αθηνα..
    Με το υγραεριο εκανα συνολικα 150.000κμ ( το αμαξι ειχε συνολικα 280.000κμ).... κανενα προβλημα...
    Αργοτερα, σε ενα X5 παλι με υγραεριο και 100.000κμ περιπου μαζι του....κανενα προβλημα....

    Γενικα αξιζει, αλλα να οταν το αμαξι σου εχει αρκετα υψηλη καταναλωση ( 10+ λιτρα / 100κμ), και κανεις αρκετα χλμ τον χρονο ( πανω απο 20.000)...
    Εκει αρχιζεις να κανεις αποσβεση αμεσα..

    πχ με την βενζινη στο €1.70 και με μια καναλωση 10λτ/100κμ, στα 10.000κμ τον χρονο πληρωνεις €1700 περιπου.
    με το υγραεριο στην τιμη €1/λιτρο πληρωνεις για τα ιδια χιλιομετρα €1000 τον χρονο.
    Για να βαλεις το υγραεριο θες περιπου €1800 με €2000 νομιζω......οποτε κανεις αποσβεση σε σχεδον 2 χρονια.....

    Αν στον χρονο κανεις τα δπλασια χιλιομετρα, τοτε οπως βλεπεις αξιζει.....

    αναλογα μαθηματικα κανε και με την καταναλωση του αμαξιου σου......
    εγω πχ με το Grand, και με μια καταναλωση στα 15λ/100κμ και με 25.000κμ τον χρονο που εκανα βγηκα πολυ κερδισμενος........ και τοτε η βενζινη ειχε €0.80 και το υγραεριο €0.25 !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  4. #4
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    Ειχα βαλει σε ενα GRAND CHEROKEE που ειχα το 2004....τοτε που ακομα υπηρχαν 4 βενζιναδικα με LPG ατην Αθηνα..
    Με το υγραεριο εκανα συνολικα 150.000κμ ( το αμαξι ειχε συνολικα 280.000κμ).... κανενα προβλημα...
    Αργοτερα, σε ενα X5 παλι με υγραεριο και 100.000κμ περιπου μαζι του....κανενα προβλημα....

    Γενικα αξιζει, αλλα να οταν το αμαξι σου εχει αρκετα υψηλη καταναλωση ( 10+ λιτρα / 100κμ), και κανεις αρκετα χλμ τον χρονο ( πανω απο 20.000)...
    Εκει αρχιζεις να κανεις αποσβεση αμεσα..

    πχ με την βενζινη στο €1.70 και με μια καναλωση 10λτ/100κμ, στα 10.000κμ τον χρονο πληρωνεις €1700 περιπου.
    με το υγραεριο στην τιμη €1/λιτρο πληρωνεις για τα ιδια χιλιομετρα €1000 τον χρονο.
    Για να βαλεις το υγραεριο θες περιπου €1800 με €2000 νομιζω......οποτε κανεις αποσβεση σε σχεδον 2 χρονια.....

    Αν στον χρονο κανεις τα δπλασια χιλιομετρα, τοτε οπως βλεπεις αξιζει.....

    αναλογα μαθηματικα κανε και με την καταναλωση του αμαξιου σου......
    εγω πχ με το Grand, και με μια καταναλωση στα 15λ/100κμ και με 25.000κμ τον χρονο που εκανα βγηκα πολυ κερδισμενος........ και τοτε η βενζινη ειχε €0.80 και το υγραεριο €0.25 !!
    Δε νομίζω να κάνει 2 χιλίαρικα ένα σύστημα LPG, από μια γρήγορη ψακτική που έκανα, κάνα 1000ρικο βαριά βαριά να πάει

    η διαφορά στο καύσιμο αυτή τη περίοδο είναι περίπου στα 85-90 λεπτά ανά λίτρο

    Με 8lt/100 χλμ, και 2€ βενζίνη στις 10000 χλμ θέλεις 1600€ καύσιμο

    Άντε να πούμε ότι καις 10% παραπάνω γκάζι, με 9lt/100 και κόστος 1,1€, πάς στα 1000€ καύσιμο

    600€ / 10000 χλμ, απόσβεση σε 1 1/2 χρόνο (με περισσότερα χλμ ακόμα πιο νωρίς), αρκεί να μην έχεις κάποιο παρατράγουδο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  5. #5
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Ακομα και με τις τιμες εκει που εχουν φτασει σημερα συμφαιρει...
    Απλα πρεπει να βρεις σωστο συνεργειο για την εγκατασταση...απο εκει ξεκιναν ολα!
    Εχω ενα πουντακι με 70000χλμ. δουλεμενα σε υγραεριο και η μονη ζημια που εβγαλε ηταν τα μπουζοκαλωδια...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Αμα είναι να μην το κρατήσεις και να κάνεις κάτω απο 15000 τι νόημα έχει , μέχρι να κάνεις απόσβεση θα το πουλήσεις. 750+- έχει μια εγκατάσταση με όλα τα χαρτιά.
    Πλέον οι περισσότεροι εγκαταστάτες έχουν μάθει αλλά θέλει λίγο ψάξιμο ο μάστορας.
    Στην μεταπώληση δεν μετράει οι περισσότεροι θέλουν να κάνουν οι ίδιοι την εγκατάσταση.
    Αν θές πραγματική οικονομία και είσαι κοντά σε πρατήριο το φυσικό αεριο αξίζει με μεγαλύτερο αρχικό κόστος εγκατάστασης 1500+ και λίγα χλμ αυτονομίας 180+-.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Δύσκολο ερώτημα. Θέλει ψάξιμο πόσο "ευαίσθητος" είναι ο συγκεκριμένος κινητήρας στο αεριο, υπάρχουν μοτέρ που δεν νοιώθουν και μοτέρ που βγαζουν τα θεματάκια τους.
    Αν είναι να γλυτώσεις 700 ευρώ μετά απο 2-3 χρόνια να δώσεις 1000 για ανοιγμα κεφαλής και αλλαγή βαλβίδων, άσε καλύτερα.

    Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και ο εγκαταστάτης και το σύστημα που βάζει. Για καλό εγκαταστάτη θα πληρώσεις προφανώς κάτι παραπάνω. Αυτα τα φτηνά δεν θα τα εμπιστευόμουν.

    Γενικά το αεριο για μενα μακροπρόθεσμα ειναι φθορα για τον κινητήρα.

    Θα ήμουν πολύ σκεπτικός απέναντι σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Πόσο μάλλον για αγορά μτχ με σύστημα αεριου πάνω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    απο μεταπώληση οχι δεν αξιζει αλλα ουτε θα χασεις και τιποτα. φαντάζομαι οπως μπαινει βγαινει κιολας.
    για πανω απο 10κ το χρονο αξιζει με τα χιλια εφοσον δεν κανεις πολύ μικρες διαδρομες. το χειμωνα πχ αν δουλευεις στα 5 λεπτά απο το σπίτι σου δεν θα κάψει ποτε υγραεριο. πρεπει να ζεσταθει το αμαξι για να μπει το αεριο και πολλες φορες εχω κανει 8χλμ μεχρι να μπει. κάθε αμαξι ειναι διαφορετικο. σε μερικα αμαξια δεν δουλευει καλα και επιμένουν να βάζουν. οι εγκαταστάτες που ηταν αχρηστοι εχουν κλείσει πλεον ή δεν πατάει κανενας. στην αθηνα υπάρχουν πολλα μεγάλα μαγαζια που δουλευουν ολες τις μαρκες. εχει ενα στο χαιδαρι που μπαινοβγαινουν 100 αμαξια την ημερα. ομως μην πας στο πιο φθηνο συστημα. μια καλη εγκατασταση κανει 850+ ακομα και στο πιο απλο αμαξι. εχουμε 2 και μονο μπεκ αλλαξαμε στο ενα γιατι ειχε παμπφθηνο συστημα πανω.

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    την ίδια σκέψη κάνω και εγώ για το αμάξι της γυναίκας (ibiza 1.2 του 2006)

    150k χλμ, σε ψιλό καλή κατάσταση όμως (το έχει 1ο χέρι), ούτως ή άλλως ελάχιστη αξία έχει πλέον

    το μόνο που με φοβίζει μην ξεκινήσουμε να βγάζει ότι ναναι ζημιές, γιατί μέχρι στιγμής το κουβαδάκι έχει αποδειχθεί σκυλί...
    Τού βάζεις πωλητήριο δίνεις και κάτι ακόμη και αγοράζεις ένα Panda CNG και είσαι αρχηγός.
    Έχω ένα τέτοιο 3χρονια τώρα με 55000χλμ και είναι εργαλείο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τού βάζεις πωλητήριο δίνεις και κάτι ακόμη και αγοράζεις ένα Panda CNG και είσαι αρχηγός.
    Έχω ένα τέτοιο 3χρονια τώρα με 55000χλμ και είναι εργαλείο.
    Δεν της αρέσει ρε φίλε, χρυσή την έχω κάνει...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #11
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δεν της αρέσει ρε φίλε, χρυσή την έχω κάνει...
    Η γυναίκα μου το έχει λατρέψει. Να φανταστείς ότι δεν ήθελε να παίρνει το Passat που είναι εντελώς άλλη κλάση αυτοκίνητο.
    Δεν μπλέκεις και με μετατροπές γιατί το μοτέρ του είναι φτιαγμένο για CNG (βαλβίδες και έδρες).
    Ένα τελευταίο θα πω. Βόλος Αθήνα και επιστροφή 28€.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    E παρτης το Ibiza CNG...
    Καλο χρυσο το Panda (το εχει ξαδερφος μου το CNG) αλλα με τετοια νουμερα στο crash test ειναι λιγο yolo η φαση.

    Με να 1000ρικο παντως βαζεις καλο συστημα αεριου.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω να κάνει 2 χιλίαρικα ένα σύστημα LPG, από μια γρήγορη ψακτική που έκανα, κάνα 1000ρικο βαριά βαριά να πάει
    Ναι δεν γνωριζω ειναι η αληθεια γιατι εχω χρονια να ασχοληθω με το αθλημα......εγω τα ειχα βαλει τοτε €2000+

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  14. #14
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    E παρτης το Ibiza CNG...
    Καλο χρυσο το Panda (το εχει ξαδερφος μου το CNG) αλλα με τετοια νουμερα στο crash test ειναι λιγο yolo η φαση.

    Με να 1000ρικο παντως βαζεις καλο συστημα αεριου.
    Bασικά η κουβέντα με το Panda γινόταν όταν αυτό είχε 12-13 χιλιάρικα (με κάτι επιδοτήσεις κλπ), και εγώ δεν είχα παιδί

    Τώρα με τον μπέμπη και τα αμάξια μαμά CNG να παίζουν κάνα 20ρικο, πολύ της είναι το 1000ρικο του LPG

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Ότι κάνεις έχε στο νου ότι αέριο και ψηλές στροφές μοτέρ δεν πάνε μαζί....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ 6ΒΟΛΤΟΥ ΣΕ 12ΒΟΛΤΟ
    από irinia στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2016, 20:36
  2. Ερώτηση για λάδια σε Moulti 1000
    από alximistis στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 13:15
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 14:34
  4. Ερώτηση για μπουζί σε CBF-600
    από ewsd στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF