Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 158

Θέμα: Το φτηνό αποδεικνύεται τελικά ακριβό;Γενική κουβέντα περί μεταχειρισμένων

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Αγγελίες για σκρατς έχει γίνει το θέμα.. όπως αναφέρθηκε το φθηνό είναι ακριβό.. ότι είναι ευκαιρία στην εβδομάδα πάνω έχει φύγει, εκτός αν είναι σε καμία δύσβατη περιοχή η καμία περίεργη μάρκα..κάποιες μηχανές δεν αξίζει να ασχοληθείς ούτε τζάμπα να στις δώσουν είναι τρυπιοι κουμπάραδες κ σου στοιχίζουν περισσότερο από το να πάρεις ένα πλήρως λειτουργικό κ σε καλή κατάσταση.οποτε οι εκφράσεις του τύπου θέλω κάτι φθηνό η τώρα δεν έχω την οικονομική άνεση πάνε περίπατο..
    Στο συγκεκριμένο λείπει κ το κοντέρ..
    Υ.Γ. Στο Καρ υπάρχουν χιλιάδες τέτοιες αγγελίες κ φθηνότερες που θέλουν πόσα ευρώ κ πόσες επισκέψεις σε συνεργεία με το ρίσκο αν δουλέψουν πότε σωστά..
    To πήγε για ρύθμιση για το ΚΤΕΟ πως κάνεις έτσι και συ ...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    εδώ ειμαστε ....η αγγελία αυτή ειναι πάνω απο 6 μήνες ,ενδιαφέρθηκε φίλος φίλου μου κ μεσολάβησα εγώ (αφού εχω serow και ξέρω πού πάσχουν κ τι θέλουν εστω απο φωτο) αλλο βέβαια ειναι ,να το δείς απο κοντά - να το ακούσεις-να το οδηγήσεις ,πήρα τηλ. μίλησα εγώ με το παλικάρι που το πούλαγε (πολύ εξυπηρετικός - και ΔΕΝ βαριόταν να μού απαντήσει σε κάθε μου ερώτηση,οπως κάνουν οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ...) μού ειπε οτι μόνο το κόμπλερ εχει θέμα ,αλλά παίρνει κανονικά μπροστά σε κατηφόρα ,τον παρακάλεσα να μού στείλει 2 φωτο κοντινές απο το καρμπυρατέρ που εχει επάνω , αμέσως τίς εβαλε στην αγγελία του στο car ,(ειναι οι 2 τελευταίες φωτο που δείχνει το καρμπυρατέρ απο κοντά) και ειδα οτι ΔΕΝ φοράει το γνήσιο περίφημο ...mikuni bst34mm .αλλά ενα κινέζικο μάρκας ΚΕΙΗΟΝ (προσοχή ΟΧΙ τα γνωστά ΚΕΙΗΙΝ αλλά ΚΕΙΧΟΝ ??? κ μάλιστα μού ειπε κ το συνεργείο στο κορωπί που το εβαλε) και για αυτό η ντίζα γκαζιού εξέχει κλπ ,σίγουρα θα θέλει ελεγχο για σκουριές (ειδικά στο ντεπόζιτο βενζίνης) γιατί τίς βλέπω στο κάτω μέρος του ,για μένα θα το χτύπαγα ανετα (τότε ζητούσε 500 ευρώ ) αλλά θέλει οδήγημα με κρύο κ με ζεστό το μοτέρ για συμπεριφορά τού καρμπυρατέρ που φοράει ,αλλιώς αλλαγή με μετ/νο γνήσιο mikuni bst34,αλλά ΔΕΝ βρίσκεις σχεδόν καθόλου στην ελλάδα καλό ,για μένα συμφέρει η αγορά του ,αλλά πρέπει να ξέρεις πού πονάνε αυτά ,1) καρμπυρατέρ 2) σκουριές κ τρύπημα στο ντεπόζιτο βενζίνης 3) αλυσίδα κίνησης θέλει πολύ τακτικά ρύθμισμα η αλλαγμα μαζί με τα γρανάζια εμπρός πίσω ) θα πήγαινα να το οδηγήσω αλλά ειναι στο κορωπί κ οποτε μπορούσα εγώ δεν μπορούσε αυτός ,κ τώρα με την απαγόρευση μετακίνησης ...το ξεχνάμε ,τελικά ο φίλος φίλου που ενδιαφερόταν , το ηθελε αμεσα για το χωριό του ,βρήκε ενα ttr250 και το αγόρασε τσάκ μπάμ ,αλλά πλήρωσε πάνω απο 2.000 ευρώ ...δηλαδή 4 φορές επάνω απο το serow...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    γιά μένα συμφέρει η αγορά ενός serow ,βέβαια ειναι 30 χρόνια μοτο ...οπότε θέλει σίγουρα μαζεματάκια ,αλλά εάν πιάνουν λίγο τα χέρια σου ,το κάνεις κούκλα ,
    1) εχει 2 βαλβίδες κ 1 εκκεντροφόρο
    2) εχει 1 μπουζί ( ngk DR8EA 4 ευρώ εχει ) (το αλλάζεις με κλειστά κυριολεκτικά μάτια) ειναι δηλ. πολύ ανετα προσβάσιμο (και δεν χρειάζεται να βγάλεις πλαστικά-ντεπόζιτα κλπ κλπ )
    3) ειναι αερόψυκτο (ουτε ψυγεία - θερμοστάτες- βεντιλατέρ μπλέκεις ουτε τίποτα)
    4) δεν εχει τρόμπα - αντλία βενζίνης (extra κόστος αν χαλάσει - τώρα βάζουν σχεδόν και σε ολα τα 125 άρια βλέπω...)
    5) βρίσκεις ευκολα ελαστικά εμπρός-πίσω ,δεν εχει δηλαδή σπάνιες διαστάσεις κ να ψάχνεσαι ...
    6) ανταλ/κά εχει πολλά η yamaha λίγο εως αρκετά τσιμπημένες οι τιμές τους ....
    7) ειναι πολύ χαμηλό ,κάθεσαι πολύ ανετα κ φθάνουν ανετα ολο το πέλμα σου κάτω ,ιδανικό για κοντά ατομα κ ιδανικότατο για κοπέλες ,
    8) πολύ οικονομικό για τα χρόνια του ,με 1 λίτρο για κάθε 23-26 χλμ με ηρεμη οδήγηση
    9) ευκολα προσβάσιμο για αλλαγή λαδιών κ πιό ευκολη η αλλαγή φίλτρου λαδιού (1.1 λιτρα παίρνει με αλλαγή κ φίλτρου λαδιού) +σχετικά ευκολη η αλλαγή φίλτρου αέρα πρέπει να βγεί ομως το πλαινό πλαστικό
    10) φρένα το μπροστά ,δισκόφρενο αρκετά καλό το πίσω ταμπούρο μέτριο ...
    11) φώτα για βράδυ ,απο μέτρια εως χάλια σε απόλυτο σκοτάδι π.χ. σε χωριό χωρίς κολώνες φωτιζόμενες κλπ .
    12) μπαταρία (αυτά με μίζα ) φοράει την YTX7L-BS με κόστος 30-40 ευρώ ,κρατάει 3-4 χρόνια περίπου ,υπάρχουν μοντέλα οπως το δικό μου που εχει κ μίζα κ μανιβέλα ,οπότε κ απο μπαταρία να μείνεις πατάς την μανιβέλα κ εφυγες ...
    προσωπικά τα λατρεύω γιατί τού δίνεις ελάχιστα κ σού προσφέρει πολλά περισσότερα...
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 02/04/2020 στις 12:51.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ναι ναι απίστευτο
    Συνημμένο 417109
    Γιατί ρε ση?Ακριβώς έτσι ήταν και το μηχανάκι μού. Με ένα ορινκ στη ταπα τού λαδιού λύθηκε. Πιο πολύ αισθητικό είναι το θέμα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ο ορισμός του το πιο ακριβό είναι το φτηνό και το πιο φθηνό το ακριβό νέοι μου.
    Το adve που βάλατε πρώτη κατηγορία.
    Το παρακάτω που φιλοξενώ 2η
    Συνημμένο 417110

    Μην βιάζεστε ,μην ενθουσιάζεστε ...
    Το είχα αυτό. Μετάνιωσα που το δωσα. Ευτυχώς ο τύπος που το πήρε είναι γνωστός και το βλέπω που και που. Με 800 ευρώ θα το ξαναέκανα δικό μου. Και χεστηκα και για το κοντέρ. Παίρνω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι με ότι αυτό συνεπάγεται...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Είσαι υπερβολικός θεωρώ.
    Πες πες,άμα αρχίσεις να αντικαθιστάς πράγματα και όχι να τα μπαλώνεις,κάπου εκεί θα φτάσεις.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το είχα αυτό. Μετάνιωσα που το δωσα. Ευτυχώς ο τύπος που το πήρε είναι γνωστός και το βλέπω που και που. Με 800 ευρώ θα το ξαναέκανα δικό μου. Και χεστηκα και για το κοντέρ. Παίρνω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι με ότι αυτό συνεπάγεται...
    Πιστεύεις δηλαδή ότι έκαναν μλκ και οι 10 (δεν σου λέω παραπάνω) από τις 1600+ επισκέψεις που πήγαν και το δαν από κοντά και το απέρριψαν ...
    Εντάξει δεν θα επιμείνω

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πιστεύεις δηλαδή ότι έκαναν μλκ και οι 10 (δεν σου λέω παραπάνω) από τις 1600+ επισκέψεις που πήγαν και το δαν από κοντά και το απέρριψαν ...
    Εντάξει δεν θα επιμείνω
    Άν θα έβλεπες το μηχανάκι μού όταν το πήρα θα καταλάβαινες.


    Και επιτέλους...
    Πρέπει κάποτε να σταματήσει αυτό που θέλει τους πολλούς να έχουν δίκιο και τον ένα άδικο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Εγώ πάντως πρόσφατα απέκτησα ένα AX1-250. Για 150 ευρώ, κι αυτά σε 2 δόσεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P00313-171858.jpg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	73,1 KB 
ID:	417131


    Σε τρισάθλια κατάσταση, λίγο πριν το πάρει ο γύφτος για παλιοσίδερα. Πρώτη σοβαρή έλλειψη, μίζα, πρώτο ενδιάμεσο γρανάζι μίζας και καπάκι γραναζιού, για την ώρα λείπουν, αλλά θα τα βρει ο ιδιοκτήτης που δεν μου έδωσε όλα τα πράγματα για αυτό, λόγω που μας πρόλαβε ο κορωναιός και δουλεύει σουπερμαρκετ ο άνθρωπος και δεν έχει χρόνο να τρέξει να ψάχνει κούτες ούτε για αστείο για την ώρα.

    Λείπει επίσης τελείως όλο το μούτρο: Πλαστικό, φανάρια, όργανα, πλαισάκι οργάνων, κλειδαριά τιμονιού, ανύπαρκτα. Θα μπει ένα στογγυλοφάναρο κλασσικό αστείου κόστους και ένα μινι πολυ οργανάκι που τα έχω ήδη εδώ και χρόνια, κι έχει αποσβέσει το κόστος του πολλές φορές.

    Θέλει αναλώσιμα. ΟΛΑ. Λάδια, νερά, φίλτρα, αλυσογράναζα, μπαταρία, λάστιχα, τακάκια, τσιμούχες. Θα μπουν. Θα πάει κανά 400ρι όλα μαζί.

    Θέλει λύσιμο, καθάρισμα, βάψιμο (έστω προσωρινό) και τακτοποίηση σχεδόν κάθε τι πάνω του για να γίνει λειτουργικό. Θα γίνουν. Δωρεάν από εμένα. Άιντε να δώσω και κανά 100ρι ακόμα για επισκευές ζημειών π.χ. το φαγωμένο ψαλίδι από την αλυσίδα που θα πάει για γέμισμα το αλουμίνιο και ότι άλλα τέτοια θα προκύψουν.

    Και θα βρεθώ να έχω δώσει κανά 650ρι ευρώ, κι αυτά λίγα-λίγα, και θα έχω ένα λειτουργικό όχημα, για 1) καθημερινή μετακίνηση 2) να μην το λυπάμαι 3) να μην καίνε χιλιόμετρα τα ''καλα'', 4) να μάθει οδήγηση η φίλη μου εύκολα και χωρίς άγχος ζημειάς 5) θα πάμε και σε κανά βουναλάκι και σε κανά καλοκαιρινό νησί απροβλημάτιστα σε δρόμους που με τα στριτ θα προβληματιζόμουν και θα πληρώσει και ναύλο <250cc. Κι αν έρθει η ώρα το πουλάω και φεύγει στα λεφτά που θα έχω δώσει πάνω-κάτω.

    Θα μου πεις, το έπαιρνες από άλλη αγγελία, ψιλοέτοιμο με τα ίδια λεφτά. Ναι, και το ψιλοέτοιμο, δεν θα θέλει λέτε;

    Για πε μπάκλει, ακριβό είναι τελικά ή φτηνό;


    Θέλω να πω με όλα τα παραπάνω. Δεν υπάρχει στάνταρ κανόνας στο θέμα ''φτηνό μεταχειρισμένο''. Υπάρχουν φτηνά που βγήκαν ακριβά, υπάρχουν φτηνά που έμειναν φτηνά, υπάρχουν ακριβά που μείναν εκεί στο ακριβά, υπάρχουν ακριβά που βγήκαν ακόμα πιο ακριβά, υπάρχουν ρίσκα που βγήκαν καλώς, υπάρχουν ρίσκα που βγήκαν κακώς, υπάρχουν ελαττώματα που δεν μας χαλάνε και πολύ και ζούμε με αυτά και κάνουμε την δουλειά μας, υπάρχουν ελαττώματα που είναι κρίσιμης σημασία και δεν γίνεται δουλειά αν δεν φτιαχτούν. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και όσο αφορά το καθευατό όχημα, και όσο αφορά τον άνθρωπο που θα εμπλακεί και τις προτεραιότητές του. Κρίνουμε κατά περίπτωση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Κάτσε πρώτα να το κάνεις λειτουργικό κ ασφαλές κ μετά υπολογίζεις ποσο θα σου πάει..στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό..όλο κ κάτι θα βγει..

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Κάτσε πρώτα να το κάνεις λειτουργικό κ ασφαλές κ μετά υπολογίζεις ποσο θα σου πάει..στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό..όλο κ κάτι θα βγει..
    Δεν θα βγει, ξέρω τι κάνω, ούτε πρώτο ερείπιο που παίρνω είναι, ούτε κανάς χθεσινός, ούτε έχω βγει ποτέ εκτός προυπολογισμού, ήξερα την ιστορία του, είχα ήδη δει τι χρειάζεται όταν το πήρα. Αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό.

    Ένα σύχρονο αντίστοιχο σε καινούριο είναι CRF250L. Τιμή σχεδόν 6000 ευρώ. Και δεν το χρειάζομαι κιόλλας το καινούριο, ίσα ίσα είναι εμπόδιο για την χρήση που θέλω το καινούριο. Και τα 6000 δεν θα τα ξαναβάλεις ποτέ ξανά στην τσέπη, την άλλη μέρα να το βάλεις αγγελία έχεις ήδη χάσει τουλάχιστον 1000 ευρώ, σε 2-3 χρόνια έχεις χάσει 3000 ευρώ.

    Είναι τελικά πιο φτηνό το μεταχειρισμένο και μάλιστα στην ετούτη εδώ την περίπτωση, το ρημάδι μεταχειρισμένο ή δεν είναι; Σε τούτη εδώ την περίπτωση, όχι μόνο είναι 10δες φορές πιο φτηνό, είναι και πιο ταιριαστό σε αυτό που θέλω.

    Τι μας λέει το παράδειγμα; Ανάλογα την περίπτωση, τι έχουμε, τι θέλουμε, τι μπορούμε. Κρίνουμε και κάνουμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Το μεταχειρισμένο είναι πάντα καλύτερη αγορά, με μόνη προϋπόθεση να είναι καλό μεταχειρισμένο. Αλλά αυτό απαιτεί γνώσεις (και τύχη).
    Life begins at 45°.

  13. #28
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    ... μετά υπολογίζεις ποσο θα σου πάει..στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό..όλο κ κάτι θα βγει..
    Με χόντα ΑΧ ........... μάλλον θα τον γ@μήσουν τον γαμπρό..............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κι ομως κανεις ενα σοβαρο λαθος
    υπαρχει στανταρ κανονας στο μεταχειρισμενο
    ο αγοραστης
    καποιος που δεν ξερει δεν μπορει και δεν θελει να ασχοληθει πρεπει να παρει οτι κοντυτερα σε καινουριο και ας το πληρωσει καλα
    καποιος σαν εσενα που θα κανει τα παντα τσαμπα γιατι ξερει μπορει να παρει το μεγαλυτερο ρημαδι που θα βρει στην εξευτελιστικοτερη τιμη και να το συνεφερει
    εγω ως δευτερη περιπτωση εβγαλα 13 χρονια με ρημαδια και τα κατευχαριστηθηκα

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Μεταχειρισμένο με μεταχειρισμένο έχει διαφορά..κ εγώ είμαι υπέρ του μεταχειρισμένου αλλά του καλού μεταχειρισμένου,όχι χρεπια..κ εγώ μεταχειρισμένα παίρνω,αλλά σε καλή κατάσταση τα κρατάω 2-3 χρόνια κάνω τα προβλεπόμενα σέρβις άντε κ καμία αλυσίδα η τακάκια το πολύ κ τα δίνω όσο τα έχω πάρει η λίγο παραπάνω..ο καθένας κάνει τις επιλογές του..μια φορά πήρα ένα παλιό σκούτερ κ το μετάνιωσα,για αυτό πότε πάλι χρεπια..θα δώσω κάτι παραπάνω κ θα τα πάρω στην μεταπώληση..κ αν δεν έχω την οικονομική άνεση θα περιμένω να μασω τα χρήματα η θα πάρω κάτι αξιοπρεπείς στα χρήματα που διαθέτω..η φθηνια τρώει τον παρά..

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περί μεταχειρισμένων μηχανών για πόλη
    από georgeww στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 22:14
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 04:42
  3. Supersport μόνο το CH.L. τελικά;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 11:27
  4. Επειδή το μέγεθος μετράει τελικά...
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 09:33
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF