Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 158

Θέμα: Το φτηνό αποδεικνύεται τελικά ακριβό;Γενική κουβέντα περί μεταχειρισμένων

  1. #31
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Δεν υπάρχει στάνταρ κανόνας στο θέμα ''φτηνό μεταχειρισμένο''. Υπάρχουν φτηνά που βγήκαν ακριβά, υπάρχουν φτηνά που έμειναν φτηνά, υπάρχουν ακριβά που μείναν εκεί στο ακριβά, υπάρχουν ακριβά που βγήκαν ακόμα πιο ακριβά, υπάρχουν ρίσκα που βγήκαν καλώς, υπάρχουν ρίσκα που βγήκαν κακώς, υπάρχουν ελαττώματα που δεν μας χαλάνε και πολύ και ζούμε με αυτά και κάνουμε την δουλειά μας, υπάρχουν ελαττώματα που είναι κρίσιμης σημασία και δεν γίνεται δουλειά αν δεν φτιαχτούν. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και όσο αφορά το καθευατό όχημα, και όσο αφορά τον άνθρωπο που θα εμπλακεί και τις προτεραιότητές του. Κρίνουμε κατά περίπτωση.
    Ακριβώς και επειδή το αναφέρεις στο τέλος, για όλες αυτές τις περιπτώσεις, πρέπει να υπάρχει και ο ανάλογος άνθρωπος(αγοραστής) που θα καλεστεί να τις αντιμετωπίσει / διαχειριστεί. Και επειδή ο μέσος δεν έχει καμία σχέση με το άθλημα(προχωρημένο μαστόρεμα) μην προτάσσεται τις μηχανολογικές σας γνώσεις ως θέσφατο για τον καθένα στον χώρο, γιατί θα πλανάται οικτρά όποιος νομίζει οτι έχει τις δυνατότητες μέσω ιστοσελίδων και youtube να κάνει επιτυχές ανακατασκευή και μάλιστα και οικονομικά.

    Ο ικανός που έχει πλήρες εξοπλισμό και καμια αποθήκη ανταλλακτικών χομπιστικα στο σπιτι του. Ναι μπορει. Αυτοί που έχουν ικανότητες αλλά τους λείπουν όλα τα υπόλοιπα θα πηγαίνουν με τον γνώμονα VFM, τι λεφτά δίνω τι μηχανή αγοράζω, πλήρως συνειδητοποιημένα αναλαμβάνοντας μικρά η μεγάλα ρίσκα ξέροντας ως κοινωνικός κανόνας το φθηνό σου βγαίνει δύο φορές πιο ακριβώς(με ελάχιστε εξαιρέσεις)
    Για όλους τους νεοεισερχόμενους και άσχετους με τον χώρο που μπαινουν (και εδώ) και ρωτάνε -έχω ένα χιλιάρικο τι αγοράζω? Η απάντηση είναι τίποτα(ούτε παπι). Μάζεψε τουλάχιστο ένα χιλιάρικο ακόμη και το συζητάμε.


    Όσο αναφορά το κοστολόγιο που έβγαλες για το ax1 και σε σχέση με άλλους οικονομικούς απολογισμούς σου απο άλλα προτζεκτ σου(cbr400/vf750) αν δεν έχεις κάποιον να σε τροφοδοτεί τζάμπα τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά που θα βάλεις πάνω τα νούμερα ΔΕΝ βγαίνουν...Έτσι και σε αυτό
    Εκτός εάν αρκείσαι και ικανοποίησε με μισοαναγεννημένο χρέπι και ναι θα συμφωνήσω είναι γούστα και δε μου πέφτει λόγος.
    Όμως ρε μάγκες είτε το Restoration ή το Customization είναι κατασκευές που κύριο μέλημα έχει την δημιουργία την ευρεσιτεχνία την αισθητική το χόμπι χωρις περιορισμούς και μπατζετ(γιατί οι εργατοώρες και το μεράκι δεν αποπληρώνονται).
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι καταλαβαίνει εννοείται, η πορεία του στο χώρο με τα μηχανάκια ελπίζω πέρα από την ευχαρίστηση να τον δίδαξε και κάποια πράγματα που τον έκαναν σοφότερο για να μην επαναλάβει ενδεχόμενες στραβές που του έτυχαν.Ο Μπάκλης έφαγε φόλες στην πορεία εννοείται γιατί οδηγός του ήταν συνήθως το συναίσθημα (ακόμα είναι).
    Υπάρχει ένας γενικός κανόνας στα μεχ/να και φυσικά πάντα οι εξαιρέσεις - ευκαιρίες.Αποφύγετε μηχανάκια με ελλείψεις και παρατημένα (πάντα εννοείται κοινά μοντέλα όχι σπάνια) που έχουν πιάσει ένα πάτωμα τιμής γιατί 2-3 μήνες μετά θα βρείτε ένα ίδιο σε λειτουργία - κυκλοφορία που δεν θα του λείπει τίποτα και δεν θα έχει διαφορά τιμής από το αρχικά "φθηνό" και δεν θα έχετε χάσει και χρόνο για αποκατάσταση.Για να μην κουράζω, εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα το μαύρο ΚΤΜ γιατί με το καλημέρα θα έφθανα σε λεφτά το πορτοκαλί που σας έδειξα και δεν θα είχα ταλαιπωρηθεί.Βρωμάει ο τόπος πια από μονοκύλινδρα ΚΤΜ κάθε ηλικίας και τιμής.Το εγκαταλελειμμένο στο κοτέτσι serrow μια από τα ίδια και χειρότερα, στην τελική έχεις σκάρτο πεντακοσάρικο και θες μοτοσυκλέτα θα την φας ...πρέπει να μαζέψεις τουλάχιστον άλλα τόσα.Μιλάμε πάντα για τον μέσο χρήστη και όχι τον Μιχαλάκη.Έγραψε ένας φίλος ότι μετά το serrow των 500- ευρώ στράφηκαν σε μηχανάκι 2000 ευρώ.Αν είχαν χρόνο υπήρχαν πολλές δεκάδες μοτόρια ενδιάμεσα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Πάμε τώρα στον μαστρομιχάλη που μου απηύθυνε και ερώτημα.Έδωσες 75Χ2 ευρώ και έσωσες το μοτόρι σου βγάζω το καπέλο, εσένα ε και του Λευκάδιου μπορεί και 2-3 άντε 5 εδώ μέσα που θα είχαν άντερα και όρεξη.Δεν είναι παράδειγμα αυτό όμως φίλε ούτε και κατά αντιδιαστολή που βάζεις απέναντι στο ΑΧ των 150 ως 650 ευρώ το crf των 6000.
    Υπάρχουν 100δες μηχανάκια εκεί ανάμεσα.Πόσοι νομίζεις θα ήταν διαθετειμένοι επίσης να κυκλοφορήσουν ΑΧ άδειο μπροστά με οργανάκι και φαναράκι unisex
    Μακάρι να μη σου βγάλει καμμιά άλλη στραβή και να τα βρείς όλα φθηνά όπως τα προυπολόγισες.Δεν αντιπροσωπεύεις όμως τον μέσο χρήστη εκκολαπτόμενο μαστροχαλαστή

  4. #34
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ...
    Ένα σύχρονο αντίστοιχο σε καινούριο είναι CRF250L. Τιμή σχεδόν 6000 ευρώ. Και δεν το χρειάζομαι κιόλλας το καινούριο, ίσα ίσα είναι εμπόδιο για την χρήση που θέλω το καινούριο. Και τα 6000 δεν θα τα ξαναβάλεις ποτέ ξανά στην τσέπη, την άλλη μέρα να το βάλεις αγγελία έχεις ήδη χάσει τουλάχιστον 1000 ευρώ, σε 2-3 χρόνια έχεις χάσει 3000 ευρώ.
    ...
    Σε αυτή την περίπτωση συμφέρει να αγοράσεις ένα CRF250L τριών ετών με 3.000€. Αμφιβάλλω ότι θα το βρεις μισοτιμής στην τριετία, απλά απαντώ με βάση τους υπολογισμούς σου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #35
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    ευκαιρία είναι το Μτ του νεοσσού ,όλα τα άλλα τζόκερ
    when life gets complicated... i ride.

  6. #36
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εγώ θα δώσω σαν παράδειγμα το ΧΤ μου.
    Παρατημένο 5-6 χρόνια ,με λάστιχα που φαίνονται καινούργια κτλ.Αυτή την στιγμή αν το πουλούσα όποιος το αγόραζε θα ήθελε με τους μάστορες ξεφτίλα ένα χιλιάρικο.Σιγά να μην του έλεγα ότι θέλει από φελά μέχρι ρεκτιφιέ και πιστόνι.
    ''Φίλε μια χαρά δούλευε πριν το παρατήσω,τώρα δεν παίρνει μπρος,θέλει καθάρισμα καρμπ και ότι άλλο βγάλει''.Τα υπόλοιπα φλάτζες τσιμούχες αλυσιδες γρανάζια σκουρίες κτλ τα ξέρετε.Αν βάλεις και κανα βάψιμο...
    Φυσικά δεν θα το έκανα ,για αυτό και δεν το πουλάω έστω 4-5 κατοστάρικα αλλά λίγοι είναι αυτοί που θα σκεφτούν έτσι;
    Παρατημένη μότο = μπελάς εκτός και αν και, και, και.

    Υγ δεν θα είχα πρόβλημα με μότο 20+τιας που όμως κυκλοφορεί και είναι μαζεμένη,θα την ακούσω,θα την κάνω μια μικρή βόλτα κτλ.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 02/04/2020 στις 18:33.
    when life gets complicated... i ride.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μ'αρεσει να ακούω για zombie dual sports(και όχι μόνο). Πεθαμένα, παρατημένα και σκουριασμένα κάποιοι τα αναβιώνουν. Βλέπω πολύ συχνά στο YouTube τέτοια, με άλλα κριτήρια φυσικά, αφού σε άλλες οικονομίες και αγορές τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Χάρηκα που άκουσα αυτά για το serow, όπως και για το ax.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα δώσω σαν παράδειγμα το ΧΤ μου.
    Παρατημένο 5-6 χρόνια ,με λάστιχα που φαίνονται καινούργια κτλ.Αυτή την στιγμή αν το πουλούσα όποιος το αγόραζε θα ήθελε με τους μάστορες ξεφτίλα ένα χιλιάρικο.Σιγά να μην του έλεγα ότι θέλει από φελά μέχρι ρεκτιφιέ και πιστόνι.
    ''Φίλε μια χαρά δούλευε πριν το παρατήσω,τώρα δεν παίρνει μπρος,θέλει καθάρισμα καρμπ και ότι άλλο βγάλει''.Τα υπόλοιπα φλάτζες τσιμούχες αλυσιδες γρανάζια σκουρίες κτλ τα ξέρετε.Αν βάλεις και κανα βάψιμο...
    Φυσικά δεν θα το έκανα ,για αυτό και δεν το πουλάω έστω 4-5 κατοστάρικα αλλά λίγοι είναι αυτοί που θα σκεφτούν έτσι;
    Παρατημένη μότο = μπελάς εκτός και αν και, και, και.

    Υγ δεν θα είχα πρόβλημα με μότο 20+τιας που όμως κυκλοφορεί και είναι μαζεμένη,θα την ακούσω,θα την κάνω μια μικρή βόλτα κτλ.
    Εντελώς καλοπροαίρετα, δεν νομίζω να δώσει κάνεις 1000 ευρώ για μηχανάκι χωρίς να το ακούσει.

  8. #38
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Δεν μίλησα για χίλια φίλε μου.Είπα ότι θα μπορούσα να το δώσω 400-500 αλλά μετά θα ήθελε άλλα χίλια.Με 1500 παίρνεις ένα που το κυκλοφορείς άμεσα.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι καταλαβαίνει εννοείται, η πορεία του στο χώρο με τα μηχανάκια ελπίζω πέρα από την ευχαρίστηση να τον δίδαξε και κάποια πράγματα που τον έκαναν σοφότερο για να μην επαναλάβει ενδεχόμενες στραβές που του έτυχαν.Ο Μπάκλης έφαγε φόλες στην πορεία εννοείται γιατί οδηγός του ήταν συνήθως το συναίσθημα (ακόμα είναι).
    Υπάρχει ένας γενικός κανόνας στα μεχ/να και φυσικά πάντα οι εξαιρέσεις - ευκαιρίες.Αποφύγετε μηχανάκια με ελλείψεις και παρατημένα (πάντα εννοείται κοινά μοντέλα όχι σπάνια) που έχουν πιάσει ένα πάτωμα τιμής γιατί 2-3 μήνες μετά θα βρείτε ένα ίδιο σε λειτουργία - κυκλοφορία που δεν θα του λείπει τίποτα και δεν θα έχει διαφορά τιμής από το αρχικά "φθηνό" και δεν θα έχετε χάσει και χρόνο για αποκατάσταση.Για να μην κουράζω, εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα το μαύρο ΚΤΜ γιατί με το καλημέρα θα έφθανα σε λεφτά το πορτοκαλί που σας έδειξα και δεν θα είχα ταλαιπωρηθεί.Βρωμάει ο τόπος πια από μονοκύλινδρα ΚΤΜ κάθε ηλικίας και τιμής.Το εγκαταλελειμμένο στο κοτέτσι serrow μια από τα ίδια και χειρότερα, στην τελική έχεις σκάρτο πεντακοσάρικο και θες μοτοσυκλέτα θα την φας ...πρέπει να μαζέψεις τουλάχιστον άλλα τόσα.Μιλάμε πάντα για τον μέσο χρήστη και όχι τον Μιχαλάκη.Έγραψε ένας φίλος ότι μετά το serrow των 500- ευρώ στράφηκαν σε μηχανάκι 2000 ευρώ.Αν είχαν χρόνο υπήρχαν πολλές δεκάδες μοτόρια ενδιάμεσα.
    Θα το πω απλά.
    Το μηχανάκι μού το πήρα 800€
    Έδωσα σε 2 χρόνια 1.000€
    1.800.
    Σε αυτή τη τιμή έβρισκα σαφώς ένα καλύτερο από το δικό μού που δε θα ήθελε τίποτα.
    ΑΛΛΆ
    1.800€ δεν είχα σε καμία περίπτωση να τα δώσω αμπαου.
    Οπότε εμένα με βολεύει να ψωνίζω έτσι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι παράδειγμα αυτό όμως φίλε ούτε και κατά αντιδιαστολή που βάζεις απέναντι στο ΑΧ των 150 ως 650 ευρώ το crf των 6000.
    Υπάρχουν 100δες μηχανάκια εκεί ανάμεσα.Πόσοι νομίζεις θα ήταν διαθετειμένοι επίσης να κυκλοφορήσουν ΑΧ άδειο μπροστά με οργανάκι και φαναράκι unisex
    Μακάρι να μη σου βγάλει καμμιά άλλη στραβή και να τα βρείς όλα φθηνά όπως τα προυπολόγισες.Δεν αντιπροσωπεύεις όμως τον μέσο χρήστη εκκολαπτόμενο μαστροχαλαστή
    Αντιπροσωπεύω όμως το ΑΝΤΙΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ της θεωρίας ''μην παίρνετε φτηνό θα βγει ακριβό''. Εννοείται ότι δεν έχουν όλοι ένα μικρό συνεργείο στο υπόγειό τους και γνώσεις μαστροχαλαστή και πρόσβαση σε φιλικό συνεργείο. Κάποιοι όμως το έχουν. Και ένας να έχει, αρκεί.

    Για να ισχύει μια πρόταση πρέπει να ικανοποιεί όλες τις πιθανές περιπτώσεις. Αν δεν εξετάσεις ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις, ορθολογική απόδειξη της αλήθειας της πρότασης, δεν έχεις.

    Αρκεί όμως ΕΝΑ αντιπαράδειγμα, δλδ μια περίπτωση που να μην επαληθεύεται από την πρόταση, για να δείξει ορθολογικά ότι η πρόταση δεν ισχύει, είναι ψευδής.

    Για τα 10δες ενδιάμεσα, φυσικά και θα συμφωνήσουμε και το ξέρεις, δεν είπα εγώ ότι δεν υπάρχουν. Άλλωστε το ξαναλέω, κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική, και αυτό ήθελα να πω πάνω από όλα τα άλλα που σταθήκατε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αντιπροσωπεύω όμως το ΑΝΤΙΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ της θεωρίας ''μην παίρνετε φτηνό θα βγει ακριβό''. Εννοείται ότι δεν έχουν όλοι ένα μικρό συνεργείο στο υπόγειό τους και γνώσεις μαστροχαλαστή και πρόσβαση σε φιλικό συνεργείο. Κάποιοι όμως το έχουν. Και ένας να έχει, αρκεί.

    Για να ισχύει μια πρόταση πρέπει να ικανοποιεί όλες τις πιθανές περιπτώσεις. Αν δεν εξετάσεις ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις, ορθολογική απόδειξη της αλήθειας της πρότασης, δεν έχεις.

    Αρκεί όμως ΕΝΑ αντιπαράδειγμα, δλδ μια περίπτωση που να μην επαληθεύεται από την πρόταση, για να δείξει ορθολογικά ότι η πρόταση δεν ισχύει, είναι ψευδής.

    Για τα 10δες ενδιάμεσα, φυσικά και θα συμφωνήσουμε και το ξέρεις, δεν είπα εγώ ότι δεν υπάρχουν. Άλλωστε το ξαναλέω, κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική, και αυτό ήθελα να πω πάνω από όλα τα άλλα που σταθήκατε.
    Παράδειγμα προς αποφυγήν είσαι όχι αντιπαράδειγμα , δεν κάνουμε μαθηματικά εδώ ρε δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τι συζητάμε εδώ Δεν συζητάμε αν θα κολυμπήσει ο Μιχαλάκης αν τον πετάξεις στα βαθιά Συζητάμε αν θα καταφέρει να κολυμπήσει ο μέσος χρήστης

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αντιπροσωπεύω όμως το ΑΝΤΙΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ της θεωρίας ''μην παίρνετε φτηνό θα βγει ακριβό''. Εννοείται ότι δεν έχουν όλοι ένα μικρό συνεργείο στο υπόγειό τους και γνώσεις μαστροχαλαστή και πρόσβαση σε φιλικό συνεργείο. Κάποιοι όμως το έχουν. Και ένας να έχει, αρκεί.
    Δεν αρκεί γιατί χρειάζεται και χρόνο.
    Δε διαφωνώ ότι είναι ωραίο hobby. Μακάρι να είχα χρόνο να το έκανα και αυτό αλλά δεν!

    Εξαρτάται πόσο κοστολογεί και το χρόνο του ο καθένας και πόσο το ευχαριστιέται.

  13. #43
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως πρόσφατα απέκτησα ένα AX1-250. Για 150 ευρώ, κι αυτά σε 2 δόσεις.

    Συνημμένο 417131


    Σε τρισάθλια κατάσταση, λίγο πριν το πάρει ο γύφτος για παλιοσίδερα. Πρώτη σοβαρή έλλειψη, μίζα, πρώτο ενδιάμεσο γρανάζι μίζας και καπάκι γραναζιού, για την ώρα λείπουν, αλλά θα τα βρει ο ιδιοκτήτης που δεν μου έδωσε όλα τα πράγματα για αυτό, λόγω που μας πρόλαβε ο κορωναιός και δουλεύει σουπερμαρκετ ο άνθρωπος και δεν έχει χρόνο να τρέξει να ψάχνει κούτες ούτε για αστείο για την ώρα.

    Λείπει επίσης τελείως όλο το μούτρο: Πλαστικό, φανάρια, όργανα, πλαισάκι οργάνων, κλειδαριά τιμονιού, ανύπαρκτα. Θα μπει ένα στογγυλοφάναρο κλασσικό αστείου κόστους και ένα μινι πολυ οργανάκι που τα έχω ήδη εδώ και χρόνια, κι έχει αποσβέσει το κόστος του πολλές φορές.

    Θέλει αναλώσιμα. ΟΛΑ. Λάδια, νερά, φίλτρα, αλυσογράναζα, μπαταρία, λάστιχα, τακάκια, τσιμούχες. Θα μπουν. Θα πάει κανά 400ρι όλα μαζί.

    Θέλει λύσιμο, καθάρισμα, βάψιμο (έστω προσωρινό) και τακτοποίηση σχεδόν κάθε τι πάνω του για να γίνει λειτουργικό. Θα γίνουν. Δωρεάν από εμένα. Άιντε να δώσω και κανά 100ρι ακόμα για επισκευές ζημειών π.χ. το φαγωμένο ψαλίδι από την αλυσίδα που θα πάει για γέμισμα το αλουμίνιο και ότι άλλα τέτοια θα προκύψουν.

    Και θα βρεθώ να έχω δώσει κανά 650ρι ευρώ, κι αυτά λίγα-λίγα, και θα έχω ένα λειτουργικό όχημα, για 1) καθημερινή μετακίνηση 2) να μην το λυπάμαι 3) να μην καίνε χιλιόμετρα τα ''καλα'', 4) να μάθει οδήγηση η φίλη μου εύκολα και χωρίς άγχος ζημειάς 5) θα πάμε και σε κανά βουναλάκι και σε κανά καλοκαιρινό νησί απροβλημάτιστα σε δρόμους που με τα στριτ θα προβληματιζόμουν και θα πληρώσει και ναύλο <250cc. Κι αν έρθει η ώρα το πουλάω και φεύγει στα λεφτά που θα έχω δώσει πάνω-κάτω.

    Θα μου πεις, το έπαιρνες από άλλη αγγελία, ψιλοέτοιμο με τα ίδια λεφτά. Ναι, και το ψιλοέτοιμο, δεν θα θέλει λέτε;

    Για πε μπάκλει, ακριβό είναι τελικά ή φτηνό;


    Θέλω να πω με όλα τα παραπάνω. Δεν υπάρχει στάνταρ κανόνας στο θέμα ''φτηνό μεταχειρισμένο''. Υπάρχουν φτηνά που βγήκαν ακριβά, υπάρχουν φτηνά που έμειναν φτηνά, υπάρχουν ακριβά που μείναν εκεί στο ακριβά, υπάρχουν ακριβά που βγήκαν ακόμα πιο ακριβά, υπάρχουν ρίσκα που βγήκαν καλώς, υπάρχουν ρίσκα που βγήκαν κακώς, υπάρχουν ελαττώματα που δεν μας χαλάνε και πολύ και ζούμε με αυτά και κάνουμε την δουλειά μας, υπάρχουν ελαττώματα που είναι κρίσιμης σημασία και δεν γίνεται δουλειά αν δεν φτιαχτούν. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, και όσο αφορά το καθευατό όχημα, και όσο αφορά τον άνθρωπο που θα εμπλακεί και τις προτεραιότητές του. Κρίνουμε κατά περίπτωση.
    Εάν θες την γνώμη μου καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος πάντως για έξοδα. Και εξηγώ:
    1. Ο κινητήρας είναι σε καλύτερη κατάσταση από την εξωτερική εμφάνιση? Έμβολο, κύλινδρος, κεφαλή, σαζμάν ? Μια επισκευή/καθαρισμός/ρύθμιση καρμπυρατέρ θα γίνει απο σένα?
    2. Καλάμια, πίσω αμορτισέρ δουλεύουν σωστά?
    3. Φρένα, σωληνάκια, τρόμπες δουλεύον επίσης?
    4. Για να μην πιάσουμε τα ηλεκτρικά.

    Εύχομαι όλα να είναι με το μέρος σου, αν και η εμπειρία μου με έχει διδάξει το αντίθετο.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Θα το πω απλά.
    Το μηχανάκι μού το πήρα 800€
    Έδωσα σε 2 χρόνια 1.000€
    1.800.
    Σε αυτή τη τιμή έβρισκα σαφώς ένα καλύτερο από το δικό μού που δε θα ήθελε τίποτα.
    ΑΛΛΆ
    1.800€ δεν είχα σε καμία περίπτωση να τα δώσω αμπαου.
    Οπότε εμένα με βολεύει να ψωνίζω έτσι.
    Καλημέρα,

    Επιλέον και αυτό που θα έπερνες €1.800,00 μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια θα ήθελε κάτι από το €1.000,00 που έδωσες σε αυτό που αγόρασες €800,00, οπότε σου βγήκε πολύ λιγότερο από €1.800,00.

  15. #45
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    Επιλέον και αυτό που θα έπερνες €1.800,00 μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια θα ήθελε κάτι από το €1.000,00 που έδωσες σε αυτό που αγόρασες €800,00, οπότε σου βγήκε πολύ λιγότερο από €1.800,00.
    Οι υποδιαστολές σου με σκοτώνουν.

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περί μεταχειρισμένων μηχανών για πόλη
    από georgeww στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 22:14
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 04:42
  3. Supersport μόνο το CH.L. τελικά;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 11:27
  4. Επειδή το μέγεθος μετράει τελικά...
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 09:33
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF