Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 158

Θέμα: Το φτηνό αποδεικνύεται τελικά ακριβό;Γενική κουβέντα περί μεταχειρισμένων

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Οι υποδιαστολές σου με σκοτώνουν.
    Λογιστής....

    ο καθένας με τα χούγια του.


    χαχαχα

  2. #47
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Λογιστής....

    ο καθένας με τα χούγια του.


    χαχαχα

    Δεν μπορεί,έχεις σίγουρα συνδέσει το μοτο.γρ με το excel!
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 03/04/2020 στις 11:36.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος

    Δεν μπορεί,έχεις σίγουρα συνδέσει το μοτο.γρ με το ecxel!
    χαχαχα

    moto.gr

    παντού

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    Επιλέον και αυτό που θα έπερνες €1.800,00 μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια θα ήθελε κάτι από το €1.000,00 που έδωσες σε αυτό που αγόρασες €800,00, οπότε σου βγήκε πολύ λιγότερο από €1.800,00.
    Τα μηχανάκια τα πληρώνεις ΤΕΛΟΣ
    Ότι δίνεις παίρνεις
    Φυσικά αν έσκαγε και μια 10άρα άλλα γκάζια άλλα έξοδα.
    Λάθος να παίρνεις μηχανάκι χωρίς να υπολογίσεις τη συντήρηση
    Όσο πιο παλιό τόσο χειρότερα σε όλα
    Η ερώτηση όμως είναι άλλη.
    Μετακίνηση ή σπορ ?

  5. #50
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Παράδειγμα προς αποφυγήν είσαι όχι αντιπαράδειγμα , δεν κάνουμε μαθηματικά εδώ ρε δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τι συζητάμε εδώ Δεν συζητάμε αν θα κολυμπήσει ο Μιχαλάκης αν τον πετάξεις στα βαθιά Συζητάμε αν θα καταφέρει να κολυμπήσει ο μέσος χρήστης
    Πες τα, γιατί θα παραπλανήσει κανέναν άνθρωπο με αυτά που γράφει και θα νομίζει ο αναγνώστης ότι τα χρέπια αποκαθίστανται με λίγα χρήματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Τα χρεπια αποκαθίστανται με λίγα χρήματα και πολύ και προσεκτική δουλειά
    Αν δε βάλεις δουλειά δεν αποκαθίστανται ούτε με πολλά χρηματα

  7. #52
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Όταν μιλάμε για αγορά μεταχειρισμένου, μιλάμε για τον μέσο αγοραστή που δε θα βάλει χέρι πάνω στο μηχανάκι, εκτός ίσως από το να αλλάξει λάδια. Οι 2-3 που μπορούν να ανακατασκευάσουν ολόκληρο το μηχανάκι μόνοι τους, με 30€, μπράβο τους, αλλά είναι ειδική περίπτωση, που δεν αφορά τον μέσο αγοραστή, άρα και τη γενικότερη συζήτηση.

    Και πάλι ισχύει ότι το καλό μεταχειρισμένο είναι πάντα η καλύτερη αγορά, φυσικά. Αλλά καλό μεταχειρισμένο δεν αγοράζεις με 800€. Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές στις αγορές μας. Μεταχειρισμένο που ζητάει χρήμα με την αγορά δεν είναι καλό.
    Life begins at 45°.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Τα χρεπια αποκαθίστανται με λίγα χρήματα και πολύ και προσεκτική δουλειά
    Αν δε βάλεις δουλειά δεν αποκαθίστανται ούτε με πολλά χρηματα
    Ο χρόνος είναι χρήμα βέβαια μή το ξεχνάμε αυτό.

    Και με τα χρήματα αγοράζεις χρόνο (του μηχανικού ).

    Όπως και μία ζημιά σου κοστίζει σε χρήμα + χρόνο (χρήμα!).

  9. #54
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Έτσι είναι.
    Ο αδερφός μου κάποτε (είναι μάστορας) είχε το χόμπι να βρίσκει χρέπια και να τα κάνει full ανακατασκευή,βάψιμο,τα πάντα και να γεμίζει έτσι τα απογεύματα και τα Σ/Κ του.
    Στην πορεία τα πουλούσε φυσικά,έχει ήδη 3-4 μηχανές,δεν γινόταν να τις κρατάει όλες.
    Φίλοι και γνωστοί για χαβαλέ του έλεγαν ''α ρε κουφάλα πάλι τα κονόμησες,το πήρες 500 το έδωσες 2κ''.
    Βέβαια αν βάλεις τις εργατοώρες+ τα ανταλλακτικά μην σου πω έμπαινε και μέσα.
    when life gets complicated... i ride.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Γιατί τόση υποτίμηση όμως προς τον μέσο χρήστη; Τι είναι δλδ ο μέσος χρήστης για εσάς; Χειριστής τοστιέρας; Δεν ξέρει; Δεν μαθαίνει; Δεν ενδιαφέρεται καν;

    Πολύ λυπηρό μου φαίνεται εμένα, να τα διαβάζω αυτά σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ. Έχετε προδικάσει ότι ο μέσος αγοραστής μεταχειρισμένου, είναι τελείως ανίκανος να καταλάβει και να επιληφθεί σε τεχνικά πράγματα.

    Ε δεν είναι έτσι. Έχω γνωρίσει πολλούς ανθρώπους παντελώς άτεχνους, σαν αυτούς που περιγράφετε, αλλά έχω γνωρίσει και πολλούς που όλο και κάτι θα φτιάξουν, χωρίς να έχουν προηγούμενη εκπαίδευση για αυτό. Με την λογική.

    Το ακόμα πιο λυπηρό, είναι ότι εσείς είστε νέοι άνθρωποι. Τόση πολύ παραίτηση ''δεν είμαστε άξιοι'' από νέους ανθρώπους, για μοτοσυκλετοθέματα, και όλο αυτό σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ;

    Δλδ ένας νέος άνθρωπος, π.χ. 25 ετών, θα πάρει μια μηχανή μεταχειρισμένη, που τις περισσότερες φορές επιλέγει μηχανή από πάθος για την μηχανή και όχι για χρηστικό μέσο άρα θα έχει και πάθος να μάθει για αυτήν, λίγο μεταχειρισμένη ή πολύ, και τι, θα πελαγώσει όταν ας πούμε χαλάσει η τρόμπα βενζίνης; Δεν μπορεί να καταλάβει τι γίνεται ή μπορεί αλλά δεν είναι δυνατό να την αλλάξει; Με βοήθεια στην αρχή από κάποιον επαγγελματία. Θα πέσει θα σπάσει ένα πλαστικό και μια μανέτα, και δεν θα πάρει λίγο κόλλα και ένα σπρέι να το φέρει λίγο προσωρινά το πλαστικό και να αλλάξει την μανέτα; Θα πάει να το πετάξει ή θα το πάει στην αντιπροσωπεία να του ζητήσουν ένα ακίνητο για κόστος;

    Καλέ! Δεν είναι διαφορικές εξισώσεις λέμε, βίδα εδώ, καπάκι εκεί είναι, έλεος δλδ. Lego για μεγάλα παιδάκια.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #56
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Το να μη θέλεις να ασχοληθείς, δε σημαίνει ότι δεν ξέρεις, ότι δεν είσαι ικανός ή ότι είναι δύσκολο. Κάποιοι έχουμε και κανονικές δουλειές.

    Εγώ, προσωπικά, θέλω να καβαλάω, όχι να μαστορεύω. Και πιστεύω ότι αντιπροσωπεύω τον μέσο χρήστη. Αν διαφωνείτε, να το συζητήσουμε, να κάνουμε ένα poll!
    Life begins at 45°.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το να μη θέλεις να ασχοληθείς, δε σημαίνει ότι δεν ξέρεις, ότι δεν είσαι ικανός ή ότι είναι δύσκολο. Κάποιοι έχουμε και κανονικές δουλειές.

    Εγώ, προσωπικά, θέλω να καβαλάω, όχι να μαστορεύω. Και πιστεύω ότι αντιπροσωπεύω τον μέσο χρήστη. Αν διαφωνείτε, να το συζητήσουμε.
    Πστ όταν έγραψε 25 δεν έλεγε εσένα
    ΥΓ Επί του θέματος τα έγραψα πιο πάνω ...

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Χαχα το ξέρω, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο περισσότερος κόσμος εκεί έξω δε θέλει να κάνει τον μηχανικό μοτοσικλετών, είτε είναι 20 ετών, είτε 25, είτε 40. Αν ήθελε, θα γινόταν μηχανικός μοτοσικλετών.

    Το μόνο μηχανάκι μου που ασχολήθηκα λίγο παραπάνω ήταν το DRZ, αλλά το έκανα στον ελεύθερο χρόνο μου, επειδή βαριόμουν, επειδή γούσταρα, επειδή ήθελα να μαστορέψω. Αντικειμενικά άξιζε; Μου έσωζε χρήματα; Κέρδιζα κάτι; Όχι, απολύτως τίποτα. Έχανα κιόλας, γιατί έκανα 3πλάσιο χρόνο από έναν εκπαιδευμένο μηχανικό. Αλλά το έκανα επειδή ήθελα. Και μόνο. Μην προσπαθείτε - άδικα - να το εκλογικεύσετε.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χαχα το ξέρω, αλλά είμαι σίγουρος ότι ο περισσότερος κόσμος εκεί έξω δε θέλει να κάνει τον μηχανικό μοτοσικλετών, είτε είναι 20 ετών, είτε 25, είτε 40. Αν ήθελε, θα γινόταν μηχανικός μοτοσικλετών.

    Το μόνο μηχανάκι μου που ασχολήθηκα λίγο παραπάνω ήταν το DRZ, αλλά το έκανα στον ελεύθερο χρόνο μου, επειδή βαριόμουν, επειδή γούσταρα. Αντικειμενικά άξιζε; Μου έσωζε χρήματα; Κέρδιζα κάτι; Όχι, απολύτως τίποτα. Έχανα κιόλας, γιατί έκανα 3πλάσιο χρόνο από έναν εκπαιδευμένο μηχανικό.
    Είναι αυτές οι ρομαντικές εικόνες του 1950 που για να οδηγείς ή καβαλάς έπρεπε να έχεις πτυχίο μηχανικού, κομπλέ σετ εργαλείων μαζί και οι βόλτες/ταξίδια έπαιρναν μήνες.
    ΟΚ αν ειναι χόμπυ, αλλά με 20κάτι μέρες άδεια το χρόνο δεν πας πουθενά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #60
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εγώ telegonos νομίζω πως ασυναίσθητα υποτιμάς την δυνατότητα σου (και κάποιων άλλων εδώ) να μαστορεύεις κατ'αυτόν τον τρόπο.
    Εγώ ζηλεύω όποιον μπορεί και ασχολείται μόνος του κάθε φορά που διαβάζω εδώ μια ανακατασκευή ή επισκευή.
    Δεν μιλάμε για αλλαγή σε λάδια ή μια μανέτα αλλά για την δυνατότητα να το κάνεις όλο βίδες .

    (edit)
    Και εγώ μπορώ από ένα προσχέδιο σε χαρτί να φτιάξω 3d απεικονίσεις ,τομές κτλ.Δεν το θεωρώ όμως εύκολο επειδή μπορώ να το κάνω εγώ.
    Θα πληρωθώ ανάλογα λοιπόν όταν κάποιος χρειαστεί τις υπηρεσίες μου,το ίδιο και κάποιος με το δικό σου ταλέντο.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 03/04/2020 στις 12:59.
    when life gets complicated... i ride.

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. περί μεταχειρισμένων μηχανών για πόλη
    από georgeww στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 22:14
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 04:42
  3. Supersport μόνο το CH.L. τελικά;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 11:27
  4. Επειδή το μέγεθος μετράει τελικά...
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 09:33
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF