Σελίδα 6 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 158

Θέμα: Το φτηνό αποδεικνύεται τελικά ακριβό;Γενική κουβέντα περί μεταχειρισμένων

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία, που από μέσος χρήστης, αλλαγή λάδια, λάδωμα αλυσίδας, φούσκωμα ελαστικών πριν τρία χρόνια δεν έκανα τίποτα παραπάνω, τώρα προσπαθώ να κάνω όσο περισσότερα μπορώ μόνος μου.

    Γιατί;
    Από βίτσιο, από οικονομία, από περιέργεια, από έλλειψη εμπιστοσύνης στο μάστορα.
    (Όταν ήθελα να κάνω πέρσι ρύθμιση βαλβίδων και βγήκα στην γύρα να ρωτήσω κόσμο, πέρα από το γεγονός ότι κανένας δεν μπορούσε να προτείνει έμπιστο μάστορα, πολλοί μου είπαν "φίλε, αν δεν είσαι μπροστά, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το κάνουν καν".
    Είχα όρεξη να το κάνω, μάλλον όχι, διάβασα, ζορίστικα, έκανα παπ@ριές, έβγαλα μια άκρη, τώρα δεν διανοούμαι καν να το δώσω σε μάστορα να το κάνει.)

    Ναι θέλει κόπο, χρόνο και χρήμα.
    Έχω δώσει κοντά στο 1k για εργαλεία και πάλι όχι πρώτης γραμμής, έχω ρίξει άπειρο διάβασμα και έχω κάνει αρκετές ερωτήσεις στα φόρα. (Με δυσανάλογα λίγες απαντήσεις ).

    Το χρόνο του ο καθένας τον κάνει ότι γουστάρει, ο άλλος κάθεται και παίζει PSP όλη μέρα, ο άλλος πίνει φρεντοτσίνο, ο άλλος διαβάζει για το στοίχημα και ο άλλος βλέπει GNTM.
    Ε υπάρχει και κάποιος που ρεστοράρει χρέπια στο βαθμό που αυτός νομίζει.
    Όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει ότι ο άλλος είναι "μαλάκας" και χάνει τον χρόνο του.

    Και μια παρατήρηση και εδώ θα συμφωνήσω με τον telegono.
    Βλέπω μια τεράστια διαφορά νοοτροπίας ανάμεσα στα ελληνικά μοτοφόρουμ και στα αμερικάνικα. (πχ. Thumber Talk).
    Εκεί τσιμπάνε κάτι χρέπια και κάθονται και ασχολούνται και βγαίνουν και καμιά 20άρα άτομα και το συζητάνε, δίνουν συμβουλές και πάει λέγοντας.
    Βγαίνει ο άλλος με κολλημένο RM του 95, που μόλις αγόρασε και πάει 10 σελίδες το θέμα, εδώ δεν θα βγει καν ο άλλος να το πει, θα τον πάρουν με τις πέτρες.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Να πω και εγώ την δική μου εμπειρία, που από μέσος χρήστης, αλλαγή λάδια, λάδωμα αλυσίδας, φούσκωμα ελαστικών πριν τρία χρόνια δεν έκανα τίποτα παραπάνω, τώρα προσπαθώ να κάνω όσο περισσότερα μπορώ μόνος μου.

    Γιατί;
    Από βίτσιο, από οικονομία, από περιέργεια, από έλλειψη εμπιστοσύνης στο μάστορα.
    (Όταν ήθελα να κάνω πέρσι ρύθμιση βαλβίδων και βγήκα στην γύρα να ρωτήσω κόσμο, πέρα από το γεγονός ότι κανένας δεν μπορούσε να προτείνει έμπιστο μάστορα, πολλοί μου είπαν "φίλε, αν δεν είσαι μπροστά, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα το κάνουν καν".
    Είχα όρεξη να το κάνω, μάλλον όχι, διάβασα, ζορίστικα, έκανα παπ@ριές, έβγαλα μια άκρη, τώρα δεν διανοούμαι καν να το δώσω σε μάστορα να το κάνει.)

    Ναι θέλει κόπο, χρόνο και χρήμα.
    Έχω δώσει κοντά στο 1k για εργαλεία και πάλι όχι πρώτης γραμμής, έχω ρίξει άπειρο διάβασμα και έχω κάνει αρκετές ερωτήσεις στα φόρα. (Με δυσανάλογα λίγες απαντήσεις ).

    Το χρόνο του ο καθένας τον κάνει ότι γουστάρει, ο άλλος κάθεται και παίζει PSP όλη μέρα, ο άλλος πίνει φρεντοτσίνο, ο άλλος διαβάζει για το στοίχημα και ο άλλος βλέπει GNTM.
    Ε υπάρχει και κάποιος που ρεστοράρει χρέπια στο βαθμό που αυτός νομίζει.
    Όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει ότι ο άλλος είναι "μαλάκας" και χάνει τον χρόνο του.

    Και μια παρατήρηση και εδώ θα συμφωνήσω με τον telegono.
    Βλέπω μια τεράστια διαφορά νοοτροπίας ανάμεσα στα ελληνικά μοτοφόρουμ και στα αμερικάνικα. (πχ. Thumber Talk).
    Εκεί τσιμπάνε κάτι χρέπια και κάθονται και ασχολούνται και βγαίνουν και καμιά 20άρα άτομα και το συζητάνε, δίνουν συμβουλές και πάει λέγοντας.
    Βγαίνει ο άλλος με κολλημένο RM του 95, που μόλις αγόρασε και πάει 10 σελίδες το θέμα, εδώ δεν θα βγει καν ο άλλος να το πει, θα τον πάρουν με τις πέτρες.
    Η διαφορα εγκειται στο γεγονος οτι ο μεσος αμερικανος εχει και ενα μεγαλο γκαραζ στο σπιτι του,εχει δυο τρια αμαξια στην οικογενεια και την μηχανη την χρησιμοποιει μονο το καλοκαιρι,και εχει πολυ φθηνοτερα ανταλλακτικα και εργαλεια.Ειναι δε και σε νοοτροπια βοηθειας , και γνωσεις αρκετα χρονια μπροστα απο μας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #78
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκατέρωθεν δεν δέχεται η μία πλευρά τη γνώμη της άλλης!

    Ναι υπάρχει αυτός (και εγώ μέσα) που ξέρει, μπορεί και θελει να μαστορεψει. Ψωνίζει το ανταλλακτικό ξαι κερδίζει την εργασία + ότι κάνει κάτι που το γουστάρει.
    Υπάρχει αυτός που έχει διάθεση, ξέρει λίγα πράγματα αλλά δεν έχει χώρο, χρόνο και πιθανών φοβάται. Αυτος καταφεύγει σε μάστορα και του ζαλίζει τον έρωτα.
    Υπάρχει τέλος αυτός που δεν ξέρει και δεν θέλει βα μάθει. Καταφεύγει στον μάστορα όπου και είναι η χαρά αυτού γιατί ότι του πει θα το χαψει και θα πληρώσει!
    Παράδειγμα χρεπιου. Έφτασε στα χέρια μου το Renault clio μοντέλο 2000 της αδελφής μου.
    Τα ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός έκανες ένα τσιγάρο και μετά έκλειναν, οι πίσω πόρτες δεν κλειδωναν με το κεντρικό κλείδωμα. Ο μάστορας που συντηρουσε το αμάξι πρότεινε αλλαγή όλου του μηχανισμού των παραθύρων και αλλαγή στο μοτέρ των πίσω πορτών. Κόστος ανταλλακτικά + εργασία το 1/4 της αξίας του αυτοκινήτου. Τα παράθυρα ήθελαν ένα καλό καθαρισμό των λαστιχων που γλιστρούν και λάδωμα του μηχανισμού. Οι πίσω πόρτες απλά ένα καθάρισμα ενός μοχλικου που λόγο μακας δεν κουνιόταν!
    Μαζί με αυτές τις εργασίες έγινε και μόνωση στο εσωτερικό της ταπετσαρίας των πορτών, ξεβουλωμα στις τρύπες αποστράγγιση στις πόρτες, αλλαγή σκισμενων μεγαφωνων.
    Τι κέρδισα τι έχασα δικό σας!
    Τελευταία τροποποίηση από S705; 03/04/2020 στις 14:56.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #79
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Φίλε μου κανείς δεν είπε κάτι κακό για αυτούς που πιάνουν τα χέρια τους.Ίσα ίσα το αντίθετο.
    Ούτε είπε κανείς μ@λ@κ@ κάποιον που τρώει ώρες στο γκαράζ του όπως είπε ο φίλος πριν.
    Το θέμα ξεκίνησε με την κουβέντα πως όποιος δεν μπορεί/δεν ξέρει/δεν θέλει να ασχοληθεί τόσο πολύ καλό είναι να μην πάρει ένα ερείπιο των 500ε.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #80
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου κανείς δεν είπε κάτι κακό για αυτούς που πιάνουν τα χέρια τους.Ίσα ίσα το αντίθετο.
    Ούτε είπε κανείς μ@λ@κ@ κάποιον που τρώει ώρες στο γκαράζ του όπως είπε ο φίλος πριν.
    Το θέμα ξεκίνησε με την κουβέντα πως όποιος δεν μπορεί/δεν ξέρει/δεν θέλει να ασχοληθεί τόσο πολύ καλό είναι να μην πάρει ένα ερείπιο των 500ε.
    Ξέρω καλά από που ξεκίνησε, αλλά κατέληξε η μία πλευρά να μην δέχεται την αληθινή άποψη της άλλης πλευράς!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #81
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    1)Η καλυτερη αγορα αν εχεις τα χρηματα ειναι καινουργιο.(σωωωωπα ρε φιλε θα μου πειτε τι ειπες τωρα)
    2)Αν δεν εχεις τα χρηματα η καλυτερη αγορα ειναι ενα μεταχειρισμενο σε πολυ καλη
    εως καλη κατασταση.
    3)Αν δεν εχεις ουτε τα χρηματα της δευτερης κατηγοριας...
    Η καλύτερη αγορά είναι πάντα μία (ανά είδος μοτοσικλέτας). Ως καλύτερη αγορά ορίζουμε το καλύτερο μηχανάκι με τα λιγότερα λεφτά. Το πόσα λεφτά διαθέτει ο καθένας ορίζει μόνο το εύρος τιμών στο οποίο απευθύνεται. Υπάρχει μία καλύτερη αγορά στα 3 χιλιάρικα, όπως υπάρχει μία στα 5 χιλιάρικα, μία στα 10 κοκ.

    Αυτή, λοιπόν, η καλύτερη αγορά είναι ΠΑΝΤΑ ένα καλό μεταχειρισμένο. ΠΟΤΕ δεν είναι καινούριο. Εξ ορισμού, αφού στο καινούριο πληρώνεις την αξία του.

    Και για να δώσω ένα παράδειγμα, για όσους δυσκολεύονται να το κατανοήσουν: καλύτερη αγορά δεν έκανα εγώ που αγόρασα το ΜΤ μου καινούριο, αλλά αυτός που το αγόρασε 1,5 χρόνο μετά, σχεδόν καινούριο, 20% κάτω της αρχικής τιμής.

    Αυτό δε σημαίνει ότι όποιος αγοράζει καινούριο είναι ηλίθιος. Αλλά ΔΕΝ κάνει την καλύτερη αγορά. Κάνει σίγουρα την πιο ξένοιαστη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εκατέρωθεν δεν δέχεται η μία πλευρά τη γνώμη της άλλης!

    Ναι υπάρχει αυτός (και εγώ μέσα) που ξέρει, μπορεί και θελει να μαστορεψει. Ψωνίζει το ανταλλακτικό ξαι κερδίζει την εργασία + ότι κάνει κάτι που το γουστάρει.
    Δεν υπάρχει κάτι να δεχτούμε. Καλά κάνουν και σκαλίζουν όσοι σκαλίζουν και ανακατασκευάζουν και επισκευάζουν και κάνουν ό,τι γουστάρουν. Μπράβο, συγχαρητήρια, χαίρομαι γι'αυτούς. Αλλά ΔΕΝ αποτελούν τον μέσο αγοραστή. Ο μέσος αγοραστής θέλει να αγοράσει κάτι και να το χρησιμοποιήσει όπως είναι.
    Life begins at 45°.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παίδες, δεν διαφωνώ με κανένα λέω την δικιά μου εμπειρία.
    Όπως λένε και τα Αμερικανάκια "Choose your poison".

    Αν δεν γουστάρεις, αν δεν μπορείς, φοβάσαι, πληρώνεις μάστορα, web developer, κομπιουτερά, ελαιοχρωματιστή, whatever!
    Αν αντέχει το πορτοφόλι σου πλήρωσε και σεφ για να σου μαγειρεύει

  8. #83
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    το θέμα παρεκτράπηκε

    το θέμα δεν είναι να ξεκινάει να γράψει ο καθένας την εμπειρία του στο μαστορικίλι

    το θέμα ήταν: παρατημένα / χρέπια μηχανάκια

    η μια μεριά λέει "μακριά" αν δεν κατέχεις σε βασικό επίπεδο τουλάχιστο μηχανολογίας και παραπλήσιων τεχνικών

    και η άλλη (o tilegonos) ο οποίος βάση της δική του τεχνογνωσίας παροτρύνει τον μέσο υποψήφιο αγοραστή ακόμη και με γνώσεις καφενείου(ιστοσελίδες και youtube) να επιχειρήσει να αναστήσει ένα χρέπι για να το κάνει λειτουργήσιμο, ενώ παράλληλα υποστηρίζει οτι αυτή η λύση συμφέρει εναντι αλλης(αγοράς προσεγμένου μεταχειρισμένου).

    συνεχίστε απο εδώ
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #84
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το θέμα παρεκτράπηκε

    το θέμα δεν είναι να ξεκινάει να γράψει ο καθένας την εμπειρία του στο μαστορικίλι

    το θέμα ήταν: παρατημένα / χρέπια μηχανάκια

    η μια μεριά λέει "μακριά" αν δεν κατέχεις σε βασικό επίπεδο τουλάχιστο μηχανολογίας και παραπλήσιων τεχνικών

    και η άλλη (o tilegonos) ο οποίος βάση της δική του τεχνογνωσίας παροτρύνει τον μέσο υποψήφιο αγοραστή ακόμη και με γνώσεις καφενείου(ιστοσελίδες και youtube) να επιχειρήσει να αναστήσει ένα χρέπι για να το κάνει λειτουργήσιμο, ενώ παράλληλα υποστηρίζει οτι αυτή η λύση συμφέρει εναντι αλλης(αγοράς προσεγμένου μεταχειρισμένου).

    συνεχίστε απο εδώ
    Κι εδώ η απάντηση είναι προφανής. Είτε γνωρίζεις και καλύπτεις ένα σοβαρό μέρος του συνολικού ποσού με προσωπική εργασία, είτε πληρώνεις. Αδρά, όταν μιλάμε για χρέπια.




    Τηλέγονε, τι έχεις σπουδάσει; Ποιο είναι το επάγγελμά σου;
    Life begins at 45°.

  10. #85
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το θέμα είναι τι θα προτείνεις δημοσίως στο forum, σε κάποιον που ψάχνει μεταφορικό μέσον.

    Ας νιώσουμε λίγο την ευθύνη στις απαντήσεις μας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #86
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κι εδώ η απάντηση είναι προφανής. Είτε γνωρίζεις και καλύπτεις ένα σοβαρό μέρος του συνολικού ποσού με προσωπική εργασία, είτε πληρώνεις. Αδρά, όταν μιλάμε για χρέπια.




    Τηλέγονε, τι έχεις σπουδάσει; Ποιο είναι το επάγγελμά σου;
    Έτσι απλά και τέλος.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #87
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    ....Και μια παρατήρηση και εδώ θα συμφωνήσω με τον telegono.
    Βλέπω μια τεράστια διαφορά νοοτροπίας ανάμεσα στα ελληνικά μοτοφόρουμ και στα αμερικάνικα. (πχ. Thumber Talk).
    Εκεί τσιμπάνε κάτι χρέπια και κάθονται και ασχολούνται και βγαίνουν και καμιά 20άρα άτομα και το συζητάνε, δίνουν συμβουλές και πάει λέγοντας.
    Βγαίνει ο άλλος με κολλημένο RM του 95, που μόλις αγόρασε και πάει 10 σελίδες το θέμα, εδώ δεν θα βγει καν ο άλλος να το πει, θα τον πάρουν με τις πέτρες.
    Όντως και είναι όμορφο, Εκτιμούν την διάθεση και τον κόπο να φτιάξεις κάτι. Προφανώς έχουν περισσότερα δείγματα του τι σου προσφέρει
    όλη η διαδικασία, τους βολεύει το κλίμα και η ύπαρξη βιομηχανίας στις χώρες τους.

    Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν αυτήν την διαφορά με εμάς.
    Νομίζω πως οι σημαντικότεροι είναι η εμμονή μας με το κόστος και το ότι εκείνοι δεν ασχολούνται με πράγματα που δεν τους αρέσουν.

    Πόσο θα μεταπωληθεί;
    Μιά "αξία" που βλέπω σε πολλούς ακόμα και αν συζητάμε για μια καινούρια μοτό. Γιατί να μεταπωληθεί; τόσο ανικανοποίητοι πάντα;
    Τι νόημα έχει να μελετάω την απόκτηση μιας μοτό και πριν την αγορασω να σκέφτομαι πόσα θα πιάσει στο μέλλον;
    Αυτό απο μόνο του δεν επαληθεύει ότι κοιτάζω την λάθος για εμένα;

    Έχω δίκιο.
    Και; γιατί θα πρέπει να παλέψεις γι'αυτό ενώ δεν εκτιμάς το αντίστοιχο "χόμπι", απέναντι σε κάποιον που δεν επηρεάζει τα δικά σου κεκτημένα;
    Βγαίνει κάποιος και λέει: θα πάρω NR λιωμένο, να το στήσω στην αυλή να καλύψω καθημερινές ανάγκες...
    Του απαντά ο πρώτος, φίλε δεν είναι έτσι, θα κοστίσει πολλά και δεν θα κάνεις δουλειά.
    Εγώ που συμφωνώ ότι θα χάσει χρήμα και χρόνο, γιατί να ασχοληθώ αν επιμένει ή βγαίνουν διάφοροι
    να του πουν πως θα μπορούσε να γίνει; Ας το κάνει και ας μάθει μέσω των εμπειριών του.

    Όταν ξεκίνησαν να παίρνουν μερίδιο της αγοράς τα μπόξερ, πολλοί στην παρέα δυσανασχέτησαν:
    Δεν έχουν παιδεία, θα κάνουν τα μποξερ στατους σιμπολ, θα τα σπάνε γιατί έχουν συνηθίσει σε γιαπωνέζικα κ.λπ.

    Έλα ρε παιδιά, ορίστε, μετά από τόσα χρόνια, πολλοί είδαν σε αυτά τις ίδιες αξίες με εμάς και διαμορφώθηκε
    μια αγορά για όσους τους αρέσουν και δεν μπορούν να δώσουν τα χρήματα που κοστίζουν να αγοράσουν κάποιο
    σε τιμη που μπορούν.

    Ασχολούμαστε πολύ είναι η γνώμη μου και όπως και στην διαπαιδαγώγηση, οταν επιμένεις έχεις τα αντίθετα
    αποτελέσματα απο αυτά που θα ήθελες.
    Ας σεβαστούμε λίγο περισσότερο το χρόνο μας ο καθένας και την ελευθερία του διπλανού.

  13. #88
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι τι θα προτείνεις δημοσίως στο forum, σε κάποιον που ψάχνει μεταφορικό μέσον.

    Ας νιώσουμε λίγο την ευθύνη στις απαντήσεις μας.
    Αν άκουγα τον πατέρα μου στα 13 - 14 μου να μην λύσω όλο το ποδήλατο μου για να πάω τον σκελετό για βάψιμο η κοινό ία θα ήταν με έναν λιγότερο άξιο μηχανικό!
    Αφαγα τα άντερα μου αλλά το έκανα!

    Αν άκουγα τους γύρο μου να μην παντρευτώ τότε γιατί ήμουν άνεργος και δεν υπήρχε μια πιθανών να μην είχα τις 2 υπέροχες κόρες μου.

    Δοκιμάζεις και βλέπεις με το αντίστοιχο, όχι πάντα οικονομικό κόστος.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Βλέπω μια τεράστια διαφορά νοοτροπίας ανάμεσα στα ελληνικά μοτοφόρουμ και στα αμερικάνικα. (πχ. Thumber Talk).
    Εκεί τσιμπάνε κάτι χρέπια και κάθονται και ασχολούνται και βγαίνουν και καμιά 20άρα άτομα και το συζητάνε, δίνουν συμβουλές και πάει λέγοντας.
    Βγαίνει ο άλλος με κολλημένο RM του 95, που μόλις αγόρασε και πάει 10 σελίδες το θέμα, εδώ δεν θα βγει καν ο άλλος να το πει, θα τον πάρουν με τις πέτρες.
    Aλήθεια? Σύγκριση με ξένα μοτοφόρουμ ? Μιλάμε για δυσανάλογα μεγέθη από όλες τις πλευρές. Και σε μηχανές και σε ανταλλακτικά και σe restοring και κυρίως σε χρήμα.
    Στα περίπου 60000 μέλη του mrcg δεν είναι όλοι θείοι που βαριούνται αλλά και πάρα πολλοί νέοι. Οι περισσότερες όμως παρουσιάσεις ανακατασκευών είναι από θείους χομπίστες ή μη που διαθέτουν την όρεξη αλλά κυρίως το χρήμα και τον εξοπλισμό. Τον χρόνο τον αφήνω απέξω επίτηδες γιατί πάντα θα βρεις χρόνο για να κάνεις αυτό που θέλεις.Και δεν μεταδίδουν γνώσεις αλλά κυρίως τρέλα για αυτό που κάνουν.
    Απλώς έφερα ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.


    Αυτός που θέλει λοιπόν να μάθει να επισκευάζει ή πάρει ένα χρέπι να το ανακατασκευάσει δεν θα τον αποτρέψει κανένα μοτοφόρουμ
    Η επισκευή έχει την λογική ότι οι περισσότεροι από εμάς διαθέτουν μεταχειρισμένα και οφείλουν ή αναγκάζονται για λόγους οικονομίας να μάθουν την πιο απλή επισκευή εώς κάποιας δυσκολίας- αυτής που δεν χρειάζεται ειδικό εξοπλισμό και εργαλεία.
    Αυτός είναι ο μέσος χρήστης
    Αλλά κυρίως η ανακατασκευή δεν έχει καμία λογική εξήγηση για να το κάνεις. Αλλά δεν θα αποτρέψω ποτέ κανέναν να μην το κάνει ακόμα κι αν οφείλω να του πω ότι θα του κοστίσει ένα σκασμό λεφτά και ατελέιωτο χρόνο αν δεν το έχει ξανακάνει Κοινώς πάρτε μόνο χρέπια και βασανιστείτε ελέυθερα

  15. #90
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Aλήθεια? Σύγκριση με ξένα μοτοφόρουμ ? Μιλάμε για δυσανάλογα μεγέθη από όλες τις πλευρές. Και σε μηχανές και σε ανταλλακτικά και σe restοring και κυρίως σε χρήμα.
    :
    παιδες το moto.gr δεν έχει να ζηλέψει τίποτα όρεξη να έχετε να διαβάσετε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2020-04-03 16-35-58.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	16,9 KB 
ID:	417160
    you rise you fall you're down then you rise again

Παρόμοια θέματα

  1. περί μεταχειρισμένων μηχανών για πόλη
    από georgeww στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2020, 22:14
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 04:42
  3. Supersport μόνο το CH.L. τελικά;
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 11:27
  4. Επειδή το μέγεθος μετράει τελικά...
    από Nik0s στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 09:33
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF