Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Μπουλονοκλειδο Αερος ή Μπαταριας

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    edit εκανα ενα λαθακι μαλλον λεγοντας 27mm δεν εννοεις Μ27 αλλα οτι χρειαζεσαι κλειδι νουμερο 27 για το παξιμαδι;Αρα παμε σε σπειρωμα Μ20 και αλλαζουν οι αριθμοι
    Ναι σωστα εννοουσα Μ20 σπειρωμα παξιμαδι... Οποτε λογικα μπουλονοκλειδο με 500-700 ή ακομα καλυτερα με 1000 Νm ξεβιδωμα ειναι αρκετα ε??

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikost Προβολή μηνύματος
    Ναι σωστα εννοουσα Μ20 σπειρωμα παξιμαδι... Οποτε λογικα μπουλονοκλειδο με 500-700 ή ακομα καλυτερα με 1000 Νm ξεβιδωμα ειναι αρκετα ε??
    δεν ειμαι σιγουρος και εγω στο ψαξιμο ειμαι
    καλα σιγουρα μια ροπη 1000 σε καλυπτει στα παντα πιστευω,αλλα ισως και να μην ειναι απαραιτητη τοσο μεγαλη ροπη (ανεβαινει και το κοστος πολυ).πιστευω πως ειναι και θεμα κρουσεων
    αν εχει καλη κρουση και με μικροτερη ροπη πιστευω θα ξεβιδωνει
    εχω ενα αεροκλειδο οπως προανεφερα. παρα πολυ δυνατο δεν μου εχει αντισταθει τιποτα (οταν εχω καλη παροχη αερα).θα ψαξω να βρω τι προδιαγραφες εχει αυτο σε κρουσεις,ροπη και θα συγκρινω αντιστοιχα με τα ηλεκτρικα και θα ενημερωσω αν βγαλω συμπερασμα
    edit
    τζιφος το γκουγκλαρισα δεν υπαρχει πουθενα,η αγορα του εχει γινει προ ιντερνετ
    Τελευταία τροποποίηση από Eiver; 08/04/2020 στις 17:21.

  3. #18
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Ένα καλό κομπρεσέρ 50 λίτρων μπορεί να λύσει και να δέσει μπουλόνια αυτοκινήτου. Και γενικά για εργασίες μοτό μια χαρά είναι. Λόγω μικρής δεξαμενής μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα που έτσι και αλλιώς τα δίνεις από μπουλόνι σε μπουλόνι. Μετά είναι θέμα ταχύτητας αναπλήρωσης του κομπρεσέρ. Κάποια Oil Free είναι αρκετά καλά για ερασιτεχνικές εργασίες αλλά μιλάμε για μινίμουμ 50 λίτρα, όχι 24άρια κτλ.

    Για παράδειγμα, κάποια στιγμή θέλω να πάρω το παρακάτω... δεν το βρίσκεις Ελλάδα ούτε σου το στέλνουν λόγω βάρους. Οπότε σε μια από τις βόλτες μου στη Γερμανία θα το φέρω εγώ.

    https://www.youtube.com/watch?v=LeFP6zcumxc

    Για ποιο δύσκολες εργασίες ναι δε κάνει, αλλά πόσοι ερασιτέχνες θα χρειαστούν τέτοιες δύσκολες εργασίες;
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 08/04/2020 στις 23:20.

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Τα κρουστικά καρυδάκια ειναι για κρουστικά εργαλεία και τα υπόλοιπα για εργαλεία χειρός και για καστάνιες αέρος. Φυσικά αν δεν έχουμε κάποιο, χρησιμοποιούμε αυτό που έχουμε αλλά αν έχουμε το κατάλληλο χρησιμοποιούμε αυτό.

    Τα κρουστικά είναι πιο χοντρά και πιο μαλακά ώστε να μη σπάνε απ' τις κρούσεις. Τα επιχρωμιωμένα ή τα βιομηχανικά έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα γιατί δε χρειάζεται να απορροφούν κρούσεις.
    Τα κρουστικά δεν είναι ποτέ επιχρωμιωμένα γιατί το χρώμιο δε θα άντεχε εφ' όσον το σώμα τους είναι φτιαγμένο ώστε να παραμορφώνεται όταν δέχεται μεγάλες ροπές.
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Νίκο η ερώτησή σου πήγε σε καινούριο θρεντ.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158390
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Για όποιον ψάχνεται για ηλεκτρικό μπουλονόκλειδο, βλέπω ότι στο Σκρουτζ έχει προσφορές αυτή την περίοδο, τόσο σε ρεύματος όσο και μπαταρίας, από σοβαρές εταιρίες (Metabo, DeWalt, Milwaukee). Οι τιμές δεν ξέρω αν όντως αξίζουν, αλλά το αναφέρω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Πριν ενάμιση δύο χρόνια αγόρασα ένα ηλεκτρικό μπουλονοκλειδο Parkside 450watt για χρήση μόνο στα μπουλονια των τροχών του αυτοκινήτου. Λόγω lock down χρειαστηκα όλο αυτό το χρόνο για να κάνει το αμάξι 15000 χλμ και σήμερα αποφάσισα να αλλάξω τους τροχούς μπρος πίσω και να πλύνω μέσα έξω τις ζάντες.Ευκαιρία και για πρεμιέρα της 1/2", 60εκ, μανελας force. Το μπουλονοκλειδο είχε μαζί του 4 καρυδακια 17,19,21,24χιλ και ένα ζευγάρι καρβουνακια. Οι προδιαγραφές του λένε ότι ξεβιδώνει μέχρι 320Nm και βιδώνει μέχρι 100 Nm. Εμένα πιο πολύ με ενδιέφερε το βιδωμα να είναι κάτω από 113 Nm που δίνει το μανιουαλ του αυτοκινήτου για τα μπουλονια των 17χιλ.
    Ο ένας τροχός είχε προ μηνός αφαιρεθεί σε συνεργείο για μια εργασία και ο τεχνιταρας εσφιξε με το μπουλονοκλειδο αέρα από δύο φορές κάθε μπουλόνι πριν να τον προλάβω,καπου 180-200Nm θα στοιχηματιζα. Τον ρωτάω αν τελειώσαμε και επειδή ξέρει ότι κάτι καταλαβαίνω, μου λέει όχι ακόμα. Πάει φέρνει το ροποκλειδο, του λέω βάλε 113 και με γράφει κανονικά... Κάνει ότι σφίγγει και με είδε που γέλαγα, μου λέει να σφιξω κι άλλο;! Όχι βρε του λέω μην κουράζεσαι!
    Την μια πλευρά με τα εργοστασιακά σφιξιματα η 60αρα μανέλα ξεσφιγγε λες και τα μπουλονια ήταν χωμένα σε βούτυρο! Πάω και στην ρόδα που εσφιξε ο τεχνιταρας και αμέσως φάνηκε η διαφορά, 200 Nm σίγουρα, με τον λεβιέ του αυτοκινήτου δεν ξεσφιγγε με τίποτα. Τον τέταρτο τροχό τον ξεσφιξα πολύ άνετα με το ηλ μπουλονοκλειδο. Όλα τα σφιξιματα μετά έγιναν άψογα με το Parkside και το τελικό σφίξιμο με το ροποκλειδο 40-200 Nm GEDORE στα 113Nm. Το ροποκλειδο γύρναγε καμμια 20αρια μοιρες και τερμάτιζε με κλικ, άρα το σφίξιμο του ηλ μπουλονοκλειδου ήταν κοντά στα 100 οπως έλεγε. Ευχαριστημένος λοιπόν για τα 60 ευρώ του Parkside και ο χρόνος θα δείξει τις αντοχές του.
    Σημ. Στη φωτο φαίνεται η διαφορά πάχους μεταξύ των καρυδιών, της GEDORE το μπλε και της Parkside το μαύρο πάνω στην προέκταση της μανελας( αναιμικο αλλά δούλεψε). Το καρυδακι της gedore έχει ενισχυμένο το πάνω μέρος που μπαίνει το καρέ και το υπόλοιπο έχει επένδυση πλαστική για να μην γρατζουνάει τις αλουμινενιες ζάντες. Το ροποκλειδο έχει ακόμα δύο καρυδακια 19 και 21 Χιλ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210220_122824.jpg 
Προβολές:	82 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	425692
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 20/02/2021 στις 18:17.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 12:09
  2. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 09:30
  3. Φιλτρα αερος
    από tifoefs στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF