Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: καφέ vs μαμά

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136

    καφέ vs μαμά

    Επειδή κάθεται και γράφει ο γιατρός σεντόνια σε διάφορα νήματα...

    γιατρός ...
    χε χε, αναφέρθηκα στο σύνολο των ενεργειών ότι περνάει καλά. Αυτό εμπεριέχει την ευκολία χειρισμού, πιις οφ μαϊντ κ.λπ.
    Αν ο αθλιοκατασκευαστής πιστεύει πως χωρίς να μετρήσει, βάζει μια ψευτοσέλα όπου να 'ναι και κλιπ ον σε cruiser, προφανώς όχι.

    Γενικά, ο κόσμος έχει μπερδέψει τα διάφορα "είδη" αυτού του είδους μετατροπών αλλά το χειρότερο είναι πως νομίζει
    ότι θα κάνει οικονομία όχι μόνο σε βάθος χρόνου πχ γιατι πλέον δεν έχει ένα σκασμό πλαστικά αλλά και στην κατασκευή
    γιατί έτσι θέλει.
    Αυτά δεν γίνονται και έχεις δίκιο σε αυτές τις περιπτώσεις.

    Από την άλλη όμως, έτσι όπως τα βλέπουμε 15 χρόνια τωρα, η ψευτοοικονομία, η αθλιοκατασκευή και ο δηθενισμός αποδίδουν στο
    σύνολο της φάρας μας. Αποδίδουν αντίστοιχα με την "επιλογή μοτό χωρίς να έχω ιδέα τι είναι".

    Βλέπουμε να γίνονται επισκευές σε μοτερ - ηλεκτρικά, μοτοσυκλετών που δεν είχαν ελπίδα να σωθούν και μετά να πωλούνται
    λογικά γιατί οι φίλοι που τις είχαν δεν κατάφεραν να στήσουν την υπόλοιπη με τρόπο τέτοιο που θα τους βόλευε στην χρήση.
    Αυτός ο κύκλος αγοραπωλήσεων βελτιώνει το επίπεδο του συνόλου για εμένα.

    Μορφώνει τον αρχικό εμπλεκόμενο, δίνει την δυνατότητα στον επόμενο να φτιάξει κάτι που θέλει ενώ αρχικά δεν είχε ελπίδα οικονομικά,
    δίνει δουλειά σε μηχανικούς. Γενικά όλο αυτό το αλισβερίσι θεωρώ ότι προσφέρει στο επίπεδο του συνόλου των μοτοσυκλετιστών
    είτε δίνοντας την παιδεία και την δυνατότητα να εστιάσουν σε αυτό που πραγματικά χρειάζονται και περνάνε καλά είτε σε μικρότερο
    ποσοστό αποδεικνυοντας τους πως η μοτοσυκλέτα δεν είναι γι' αυτούς.

    Παραδείγματα άπειρα, όπως και από τους φίλους που ψωνίζουν μια μοτό που δεν την μπορούν.
    Είναι πολύπλοκο αυτό που περιγράφω και ελπίζω ότι δεν σε μπερδεύω, τουλάχιστον όχι επίτηδες αλλά στο σύνολο της φάρας
    η άποψη μου είναι πως προσφέρει περισσότερο απο το να μην υπήρχε.

    Σου προτείνω έναν ρεαλιστικό "δείκτη" που σίγουρα δεν θα πρέπει να στηριχθούμε μόνο σε αυτόν αλλά όπως και να έχει
    δεν μπορούμε να αρνηθούμε την ύπαρξή του: κοίταξε σε μάντρες αποσυρμένων, σε καταστήματα κ.λπ. τι ποσοστό παλαιών
    εργοστασιακών μοτό βλέπεις και πόσες που έχουν μετατραπεί;

    Δεν πρόκειται να ολοκληρώσουμε μια τόσο μεγάλη κουβέντα με τόσους πολλούς παράγοντες να την επηρεάζουν.
    Αυτό που θέλω να δείξω είναι πως αυτή η "διαχείριση" από ένα ποσοστό των ανθρώπων που καβαλάμε, καταληκτικά
    προσφέρει στο σύνολο.

    Μπάκλης
    Δεν αντιλαμβάνομαι αυτό στα κόκκινα και καλύτερα να μην γενικολογούμε νομίζω ρε.
    Σου γράφω ότι τα μηχανάκια είναι ουσιαστικά show και όχι go.Οι ιδιοκτήτες περνάν καλύτερα όταν τα χαζεύουν απ΄ότι όταν τα οδηγούν.
    Πρόσεξε τι γράφω ,γράφω για ευχαρίστηση που μου προσφέρει η συμπεριφορά της μοτό ,όχι για τον ναρκισσιστικό καβαλάω με κοιτάνε και γουστάρω αλλά βασικά υποφέρω από την στάση που έχω.
    Τελευταία τροποποίηση από buckley; 07/04/2020 στις 12:15.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Δεν είμαι εγώ που θα πάω κόντρα στη μόδα βέβαια και έχω γράψει ότι μοντέλα που έχουν βγεί κατά δεκάδες χιλιάδες ας τους βάζουν χέρι αντί να σαπίζουν.
    Δεν θα λείψουν από τον πλανήτη κάτι cm 200 cb 250n cx 500 gsx 400 e και r 45.Αλλά κάτι cl 350 cbx 750 f rd 400 και άλλα πολλά που έχουν σφάξει δεν γουστάρω πως να το κάνουμε.Βλέπω εν τω μεταξύ να τα βγάζουν στο κλαρί μερικοί μετά από καιρό και ειλικρινά εγώ αν ποτέ ήθελα τέτοιο, ποτέ μα ποτέ δεν θα παιρνα έτοιμο αλλά θα το έστηνα μόνος μου.Νομίζω αυτό είναι που έχει αξία, αν έχει...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    A η περίφημη θεωρία ''το χάος φέρνει ζωή κι εξέλιξη''.

    Δεν του πήγε και πολύ καλά αυτουνού πάντως (απο το 00:39 και μετά)

    https://youtu.be/UkFAcFtBD48?t=39
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ναρκισσισμός και μοτοσυκλέτα ( αυτοκίνητο ) είναι μια δυνατή σχέση.
    Το βλέπαμε παλιά (είχες μηχανάρα;Σε ήθελαν τα κορίτσια) ,το βλέπουμε και σήμερα.Δεκάδες σουπερσπορτ με φιμέ ζελατίνα γιατί βγάζει μια ''κακία'' - άσχετα που δεν μπορείς να δεις σκυμμένος,απορώ δηλαδή μετά τα 180 τι κάνουν;αξεσουάρ για το θεαθήναι-φτερά κάρμπον,μανέτες κτλ αλλά όχι κάτι χρήσιμο απάνω όπως ένα stabilizer στο τιμόνι.Μηχανάρες με διαδρομή σπίτι-καφετέρια και κανά κόφτη στα φανάρια.
    Δεν είναι μόνο τα καφερεισερ νομίζω.
    Σαν κάτοχος πολλών αμερικάνικων περιοδικών Easyriders κυρίως των 80''s-90''s βλέπω τώρα πολλά τσόπερ που χάζευα τότε και λέω που να πας με αυτό.Η πλάκα είναι πως στις συγκεντρώσεις τους (sturgis κτλ) μάζευαν Ιαπωνέζικες μοτοσυκλέτες της εποχής και τις πατούσαν με διάφορα βαρέα οχήματα για να διασκεδάσουν

    Όπως και ναχει ,όπως την βρίσκει κανείς και ποιος είμαι εγώ που θα τους κατηγορήσω,μήπως και εγώ πιτσιρικάς με το χιλιάρι δεν καμάρωνα σαν γύφτικο σκεπάρνι όταν με κοιτούσαν διάφοροι;(κυρίως διάφορες)
    Γιατί να θέλει ο άλλος 12 ώρες ταξίδι,γιατί να θέλει αδρεναλίνη στις στροφές όπως εγώ-εσύ-κάποιος άλλος.
    Thats life, αυτά.
    porca miseria.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wat.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	23,1 KB 
ID:	417272
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ντροπή λέμε
    https://www.car.gr/31099710-cagiva-sst-350-hd-vw-kaefer
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31099710_0_b.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	62,0 KB 
ID:	420505
    Καμαρώστε και εξάτμιση

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Ξέρεις πολύ καλά μετά από τόσα χρόνια ασχολίας με την μοτοσυκλέτα ότι κάποιες δημιουργήθηκαν και δεν απέκτησαν ποτέ χαρακτήρα και ιστορία. Για εμένα προσωπικά αυτές είναι οι μοτο που αξίζουν να προσθέσεις (ή να αφαιρέσεις) από την εργοστασιακή τους μορφή και να δώσεις κομμάτι του δικού σου χαρακτήρα και κατ'επέκταση στην μοτο κάτι που ποτέ δεν είχε. Εννοείται ότι θα υπάρχουν επιρροές από άλλους που έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια βάση αλλά πολλές πινελιές μπαίνουν από εσένα τον ίδιο. Διαφωνώ σε όσους "κόβουν" ιστορικά μηχανάκια απλά για να φτιάξουν ένα καφέ. Αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη.
    Όπως και δεν μπορούν να γίνουν όλα τα μηχανάκια καφέ ρεισερς. Άσε που σαν ορος δεν τον ξέρουν οι περισσότεροι ούτε από που ξεκίνησε.
    Όπως και να έχει σημασία έχει η βάση που θα διαλέξεις και το ποσό που θα διαθέσεις. Η πλειονότητα πάει σε ένα μαγαζί τους λέει αυτό θέλω καφέ να μου το κάνετε. Και όταν αρχίζει η κοπτοραπτικη και αρχίζει το ποσό της μετατροπής να ανεβαίνει κόψε από εδώ κόψε από εκεί βγαίνουν εκτρώματα σαν το αποπάνω
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι εγώ που θα πάω κόντρα στη μόδα βέβαια και έχω γράψει ότι μοντέλα που έχουν βγεί κατά δεκάδες χιλιάδες ας τους βάζουν χέρι αντί να σαπίζουν.
    Δεν θα λείψουν από τον πλανήτη κάτι cm 200 cb 250n cx 500 gsx 400 e και r 45.Αλλά κάτι cl 350 cbx 750 f rd 400 και άλλα πολλά που έχουν σφάξει δεν γουστάρω πως να το κάνουμε.Βλέπω εν τω μεταξύ να τα βγάζουν στο κλαρί μερικοί μετά από καιρό και ειλικρινά εγώ αν ποτέ ήθελα τέτοιο, ποτέ μα ποτέ δεν θα παιρνα έτοιμο αλλά θα το έστηνα μόνος μου.Νομίζω αυτό είναι που έχει αξία, αν έχει...
    Κατω τα χερια απο αυτο το μοτερ......13 χρονια το ειχα(89-2002)......δεν θελω να το δω καννιβαλισμενο

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-cbx-750-f-cafe-racer.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	420507
    Ουτε καν ετσι

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις πολύ καλά μετά από τόσα χρόνια ασχολίας με την μοτοσυκλέτα ότι κάποιες δημιουργήθηκαν και δεν απέκτησαν ποτέ χαρακτήρα και ιστορία. Για εμένα προσωπικά αυτές είναι οι μοτο που αξίζουν να προσθέσεις (ή να αφαιρέσεις) από την εργοστασιακή τους μορφή και να δώσεις κομμάτι του δικού σου χαρακτήρα και κατ'επέκταση στην μοτο κάτι που ποτέ δεν είχε. Εννοείται ότι θα υπάρχουν επιρροές από άλλους που έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια βάση αλλά πολλές πινελιές μπαίνουν από εσένα τον ίδιο. Διαφωνώ σε όσους "κόβουν" ιστορικά μηχανάκια απλά για να φτιάξουν ένα καφέ. Αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη.
    Όπως και δεν μπορούν να γίνουν όλα τα μηχανάκια καφέ ρεισερς. Άσε που σαν ορος δεν τον ξέρουν οι περισσότεροι ούτε από που ξεκίνησε.
    Όπως και να έχει σημασία έχει η βάση που θα διαλέξεις και το ποσό που θα διαθέσεις. Η πλειονότητα πάει σε ένα μαγαζί τους λέει αυτό θέλω καφέ να μου το κάνετε. Και όταν αρχίζει η κοπτοραπτικη και αρχίζει το ποσό της μετατροπής να ανεβαίνει κόψε από εδώ κόψε από εκεί βγαίνουν εκτρώματα σαν το αποπάνω
    Μιλάς για το sst που ζήτημα να υπάρχουν 3-4 μαμά αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα ?

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Πσσσστ..........Η μοτοσυκλετα δεν ειναι ιδεα, μοτοσυκλετα ειναι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μιλάς για το sst που ζήτημα να υπάρχουν 3-4 μαμά αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα ?
    Ποιο είναι το sst?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31103151_4_b.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	420545
    https://www.car.gr/31103151-yamaha-srx-600-srx-600
    Αυτός ας πούμε το μετάνιωσε άραγε ,για όχι

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ποιο είναι το sst?
    Cagiva Τώρα το είδα. Φαντάσου πόσο άσχημο το έχει κάνει που ούτε κοίταξα τι ήταν
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ποιο είναι το sst?
    Είσαι πολύ νέος ρε

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. JAPAN vs ALL (bikes, cars, μιξερ για καφε και αλλα)
    από Bob_o_mastoras στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 146
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2014, 23:24
  3. φιλτρο k&n vs φιλτρο μαμα
    από intruder στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2014, 14:41
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 15:39
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF