Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 89

Θέμα: Λίγη βοήθεια και κουβέντα εν μέσω καραντίνας!

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    γιατί μωρέ τους φοβίζουμε τους νέους με το μπαμπούλα (εισαι νεος,θα πέσεις) συνέχεια;
    Ναι η τούμπα είναι πάντα μια πιθανότητα στη μηχανή(μικρή,μεγάλη, αναλόγως), όπως επίσης και το ότι ο ουρανός είναι μπλε, τα γρασίδια πράσινα,η μπάλα πουτάνα, κ.ο.κ.

    Συμφωνώ με τα πιο μικρά κυβικά, αφού είσαι τελείως νουμπας.
    Εντωμεταξύ, τα πιο σύγχρονα 250-300 είναι μηχανές κανονικά και όχι υποκατάστατα και θα σε πάνε όπου τραβάει η ψυχή σου.
    και στην πορεία, θα δεις και τι αρχίζει να σου κάνει περισσότερο,τι ζητάς, τι όχι, κλπ.
    Νομίζω δεν έχω μιλήσει με μοτοσυκλετιστή χρόνια και να διαφωνήσει στο παρακάτω :
    2 ειδών οδηγοί, αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν (οκ πτώση με πτώση διαφέρει προφανώς).
    Ναι πιστεύω θα ειναι μια χαρά και τα μικρά κυβικά, ειδικά μετά το μικρό μου αμάξι όλα θα φαίνονται πύραυλοι :P

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Suzuki sv 650 ιδανικό για σένα πιστεύω.
    Βρίσκεις σε καλή κατάσταση καθώς δεν ελκύει πολύ τους καγκουρες.
    Έχει όσο γκάζι χρειάζεται και σχετικά καλή μεταπώληση αν το βαρεθεις.
    Καλησπέρα, είσαι ο 2ος που το προτείνει οπότε θα αρχίσω το ψάξιμο πάνω σε αυτό να δω και τι λένε τα παιδιά μέσα στο φόρουμ! Σε ευχαριστώ!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες φίλε μου!
    Mε τη λαχτάρα που φαίνεται να έχεις αλλά και με το φόβο, εντός ή εκτός εισαγωγικών, θεωρώ δεδομένο πως ό,τι κι αν επιλέξεις, θα το καταχαρείς!
    Αρκεί να είσαι τυχερός και να μην είναι κακομεταχειρισμένο.

    Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω: 390 Duke , Versys 650 , ER6f .

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες φίλε μου!
    Mε τη λαχτάρα που φαίνεται να έχεις αλλά και με το φόβο, εντός ή εκτός εισαγωγικών, θεωρώ δεδομένο πως ό,τι κι αν επιλέξεις, θα το καταχαρείς!
    Αρκεί να είσαι τυχερός και να μην είναι κακομεταχειρισμένο.

    Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω: 390 Duke , Versys 650 , ER6f .
    Καλώς σας βρήκα!
    Να σαι καλα, το εύχομαι και εγω!
    Εννοείται όταν έρθει αυτή η στιγμή και θα σας συμβουλευτώ και θα πάρω φίλο που οδηγεί χρόνια μαζί αλλά και μηχανικό!
    Το 390 το κοιτάω αρκετά προφανώς, κρατάει τιμή το άτιμο!
    Το Versys νομίζω είναι ογκώδες αλλά θα το τσεκάρω καλυτερα για να το λες.
    Το ER6f ουσιαστικά δεν είναι το Ninja 600? ;ή κάνω λάθος;

  5. #20
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    καλώς ήρθες Γιώργο και ελπίζω και να μείνεις !

    σαν μηχανή θα σου πρότεινα και εγώ ένα versys650 όπως είπαν και πιο πάνω.
    είμαι στο ίδιο ύψος με εσένα και ξεκίνησα με ένα aprilia strada ,μετά από εμπειρία μόνο με πάπια. δεν αντιμετώπισα κανένα σοβαρό πρόβλημα και δυο πτώσεις που είχα ήταν στατικές τις πρώτες εβδομάδες λόγο απειρίας χειρισμού βάρους (όχι ότι ήταν βάρια).
    θα σταθώ όμως στο ABS . μην το έχεις σαν πανακειο ,πότε μα πότε δεν είχα πτώση από χάσιμο μπροστινού σε φρένα,έμαθα σε μια αλάνα και μετά στον δρόμο να φρενάρω οριακά και να έχω αίσθηση τι γίνεται εκεί μπροστά. αφού έχεις σκοπό να παρακολουθησεις και σχολείο θα μάθεις και από εκεί. αντίθετος μπορώ να πω ότι τώρα που η νέα μου μηχανή έχει abs νιώθω ότι αμολάει πολύ νωρίς και μου μεγαλώνει την απόσταση φρεναρισματος. αυτό μεταφράζετε σε εμπειρία ,κάτι που δεν έχεις άλλα μου δείχνεις ότι έχεις καλές βάσεις.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    το cbr βγαίνει σε 250 σε 300 και σε 500 (για τις κατηγορίες που κοιτάς) το 250 και το 300 ειναι πολύ κοντά σε φιλοσοφία, σχεδόν ίδια..

    εδώ το 250
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbr250r-33_V1.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	417274

    κι εδώ πως περίπου κάθεσαι πάνω στο 300αρι όταν κινείσαι μέσα στο αστικό περιβάλλον..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2020-honda-cbr300r-06-scaled.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	88,5 KB 
ID:	417275

    ειναι μεν σουπερσπορτ το στήσιμο αλλά μην φανταστείς ξάπλα στο ρεζερβουάρ...κάπως έτσι σε φέρνει..
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 08/04/2020 στις 08:21.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    529
    Καλώς ήρθες και με το καλό να πάρεις αυτό που θα σου κάνει κλικ.

    Όσο αφορά το ABS εγώ από την μεριά μου είμαι αρνητικός γιατί θέλω πάντα να ελέγχω εγώ που και πότε θα φρενάρω και πως θα σταματήσω. Επίσης είναι σαν να έχεις μάθει μόνο με αυτόματο και μετά δεν θα θέλεις να οδηγήσεις τίποτα άλλο γιατί θα σκέφτεσαι ότι δεν το ξέρεις και ότι δεν θα νιώθεις σιγουριά. Όλοι πέσαμε και στατικά και από βλακείες κάποια στιγμή. Αν και άλλαξα πρόσφατα μηχανή, μπορώ να σου πω πως έψαχνα χωρίς ABS και ένας λόγος που πήρα παλιό μοντέλο (2004) ήταν και αυτός καθώς και ότι έχει καρμπυρατέρ, αλλά δεν είναι της παρούσης.

    Στην θέση σου θα έπαιρνα όπως λένε και οι υπόλοιποι φίλοι μια μηχανή περίπου στα 300 κυβικά και μόλις ένιωθα πιο άνετος, είτε χρηματικά, είτε οδηγικά, θα πήγαινα σε κάτι μεγαλύτερο ανάλογα με τις ορέξεις μου.

    Πάντα σου εκφράζω την γνώμη μου και δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι..

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    καλώς ήρθες Γιώργο και ελπίζω και να μείνεις !

    σαν μηχανή θα σου πρότεινα και εγώ ένα versys650 όπως είπαν και πιο πάνω.
    είμαι στο ίδιο ύψος με εσένα και ξεκίνησα με ένα aprilia strada ,μετά από εμπειρία μόνο με πάπια. δεν αντιμετώπισα κανένα σοβαρό πρόβλημα και δυο πτώσεις που είχα ήταν στατικές τις πρώτες εβδομάδες λόγο απειρίας χειρισμού βάρους (όχι ότι ήταν βάρια).
    θα σταθώ όμως στο ABS . μην το έχεις σαν πανακειο ,πότε μα πότε δεν είχα πτώση από χάσιμο μπροστινού σε φρένα,έμαθα σε μια αλάνα και μετά στον δρόμο να φρενάρω οριακά και να έχω αίσθηση τι γίνεται εκεί μπροστά. αφού έχεις σκοπό να παρακολουθησεις και σχολείο θα μάθεις και από εκεί. αντίθετος μπορώ να πω ότι τώρα που η νέα μου μηχανή έχει abs νιώθω ότι αμολάει πολύ νωρίς και μου μεγαλώνει την απόσταση φρεναρισματος. αυτό μεταφράζετε σε εμπειρία ,κάτι που δεν έχεις άλλα μου δείχνεις ότι έχεις καλές βάσεις.
    Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ελπίζω και εγώ να μείνω :P
    Μπορεί να έχετε και δίκιο και να είναι όλα στο μυαλό, όσον αφορά τον όγκο. Προσωπικά όταν περνάω δίπλα από ένα Vstrom λέω τι μαούνα είναι αυτή και δεν με φαντάζομαι να το πάνω σε αυτό εύκολα.
    Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να ανέβω πάνω σε μία και να δω τι θα μου βγάλει. Το versys η αλήθεια ειναι ότι κρατάει τιμούλα και δύσκολα το βρίσκεις στο car μέχρι τα 3000 (οκ ίσως πρέπει να ανέβω στα χρήματα μην τα θέλω και όλα δικά μου :P), ωραίο μηχανάκι ωστόσο. Τώρα για το abs φαντάζομαι συγκαταλέγεσαι στη κατηγορία που οδηγεί πολλά χρόνια σε 2 τροχούς οπότε έχεις την εμπειρία.
    Εγώ να καταλάβεις δεν έχω προλάβει να οδηγήσω καν αμάξι χωρίς ABS. Δεν το έχω πανάκεια σίγουρα, αλλά πιστέυω για τις συνθήκες που οδηγούμε όλοι στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχει και είμαι διατεθιμένος
    να περιμένω να μαζέψω τα χρήματα και να πάρω κάτι με αυτή τη δυνατότητα παρά να βιαστώ. Βέβαια δεν αποκλείω το γεγονός εν τέλει να μάθαινα χωρίς ABS και στο τέλος να μην το ήθελα καθόλου.
    Σε ευχαριστώ και πάλι για το μήνυμα σου!

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    το cbr βγαίνει σε 250 σε 300 και σε 500 (για τις κατηγορίες που κοιτάς) το 250 και το 300 ειναι πολύ κοντά σε φιλοσοφία, σχεδόν ίδια..

    εδώ το 250
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cbr250r-33_V1.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	80,9 KB 
ID:	417274

    κι εδώ πως περίπου κάθεσαι πάνω στο 300αρι όταν κινείσαι μέσα στο αστικό περιβάλλον..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2020-honda-cbr300r-06-scaled.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	88,5 KB 
ID:	417275

    ειναι μεν σουπερσπορτ το στήσιμο αλλά μην φανταστείς ξάπλα στο ρεζερβουάρ...κάπως έτσι σε φέρνει..
    Χαζεύοντας στο car είδα ότι δύσκολα πέφτει στα 3000 αν θες πιο καινούργιο μοντέλο με ABS. Είναι όμορφο δεν λέω και σίγουρα δεν φαίνεται τόσο σκυφτός ο αναβάτης όσο το είχα στο μυαλό μου.
    Θα το έχω στα υπόψιν σίγουρα και θα το ψάχνω! Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες και με το καλό να πάρεις αυτό που θα σου κάνει κλικ.

    Όσο αφορά το ABS εγώ από την μεριά μου είμαι αρνητικός γιατί θέλω πάντα να ελέγχω εγώ που και πότε θα φρενάρω και πως θα σταματήσω. Επίσης είναι σαν να έχεις μάθει μόνο με αυτόματο και μετά δεν θα θέλεις να οδηγήσεις τίποτα άλλο γιατί θα σκέφτεσαι ότι δεν το ξέρεις και ότι δεν θα νιώθεις σιγουριά. Όλοι πέσαμε και στατικά και από βλακείες κάποια στιγμή. Αν και άλλαξα πρόσφατα μηχανή, μπορώ να σου πω πως έψαχνα χωρίς ABS και ένας λόγος που πήρα παλιό μοντέλο (2004) ήταν και αυτός καθώς και ότι έχει καρμπυρατέρ, αλλά δεν είναι της παρούσης.

    Στην θέση σου θα έπαιρνα όπως λένε και οι υπόλοιποι φίλοι μια μηχανή περίπου στα 300 κυβικά και μόλις ένιωθα πιο άνετος, είτε χρηματικά, είτε οδηγικά, θα πήγαινα σε κάτι μεγαλύτερο ανάλογα με τις ορέξεις μου.

    Πάντα σου εκφράζω την γνώμη μου και δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι..
    Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για το χρόσο σου!
    Καταλαβαίνω πως το λες, εδώ έχουμε μάθει με ταχύτητες στο αμάξι και όταν οδηγώ αυτόματο γελάω :P
    Η αλήθεια είναι ότι αν κινηθώ σε επιλογές χωρίς ABS οι επιλογές μου είναι πολύ περισσότερες. Δεν ξέρω η αλήθεια είναι αλλά όπως είπα και σε άλλο φίλο εδώ πέρα
    προτιμώ να περιμένω να μαζέψω κάποια χρήματα παραπάνω παρά να βιαστώ. Θα το σκεφτώ.
    Και πάλι σε ευχαριστώ για το μήνυμα και εύχομαι καλή δύναμη!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αδελφέ....μακρυά απο KAWASAKI ...γενικά θα ελεγα ...χάλια (μάπα) αντιπροσωπεία ,τι να πώ για το versys 650 η και το er (φοράνε ιδιο κινητήρα )
    ΟΛΟΙ που ασχολούμαστε με μοτό ξέρουμε οτι αυτός ο κινητήρας κόβει την εξωτερική δεξιά βαλβίδα κ ειδικά στα μοντέλα 2010-2015 ...εχω προσωπική εμπειρία απο αδελφικό μου φίλο (οπότε τον ξέρω πώς οδηγεί -πόσο πρόσεχε το versys που ειχε - και πόσο ασχημα ...(πούστ..α ηθελα να γράψω κανονικά) του φέρθηκε η αντιπροσωπεία...εδώ αλλά κ γενικά η kawasaki...λίγο ψάξιμο στο google κ θα το διαπιστώσεις...μόνος σου κ δεν αφορά 10-100-1000 περιστατικά κ στην ελλάδα μόνο αλλά σχεδόν οπου κυκλοφόρησε το versys 650 ...για μένα εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα τέρμα ...αν θέλεις να μπλέξεις πάρε versys ...η επισκευή κοστίζει 2-2.500 ευρώ πληροφοριακά....

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αδελφέ....μακρυά απο KAWASAKI ...γενικά θα ελεγα ...χάλια (μάπα) αντιπροσωπεία ,τι να πώ για το versys 650 η και το er (φοράνε ιδιο κινητήρα )
    ΟΛΟΙ που ασχολούμαστε με μοτό ξέρουμε οτι αυτός ο κινητήρας κόβει την εξωτερική δεξιά βαλβίδα κ ειδικά στα μοντέλα 2010-2015 ...εχω προσωπική εμπειρία απο αδελφικό μου φίλο (οπότε τον ξέρω πώς οδηγεί -πόσο πρόσεχε το versys που ειχε - και πόσο ασχημα ...(πούστ..α ηθελα να γράψω κανονικά) του φέρθηκε η αντιπροσωπεία...εδώ αλλά κ γενικά η kawasaki...λίγο ψάξιμο στο google κ θα το διαπιστώσεις...μόνος σου κ δεν αφορά 10-100-1000 περιστατικά κ στην ελλάδα μόνο αλλά σχεδόν οπου κυκλοφόρησε το versys 650 ...για μένα εταιρεία που ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη της για μένα τέρμα ...αν θέλεις να μπλέξεις πάρε versys ...η επισκευή κοστίζει 2-2.500 ευρώ πληροφοριακά....
    Μια κομμένη βαλβίδα που δεν πρόλαβε να κάνει ζημειά, δεν κοστίζει τόσο πολύ η επισκευή. Θέλει λύσιμο η κεφαλή και άλλαγμα η παρμένη βαλβίδα.

    Τόσο μεγάλο κόστος, θα έχει, αν η βαλβίδα σπάσει τελείως, κόβει βόλτες στον θάλαμο καύσης για...καιρό, και κάποια στιγμή σφηνώσει στο πιστόνι, φρακάρει τον κινητήρα ενώ έχει πολλές στροφές, σπάσει μπιέλα, σφάξει κύλινδρο και ενδεχομένως τμήμα κάρτερ.

    Σε μια τέτοια περίπτωση, δεν ασχολείσαι να επισκευάσεις μοτέρ, παίρνεις άλλο, με πολύ λιγότερα λεφτά. Κανά 1000ρικο έχει στην αγορά μεταχειρισμένων ένα μοτέρ, από ιδιώτη μπορεί να το βρεις και φτηνότερα.


    Επίσης καλόν είναι , να μην τρομάζουμε τον κόσμο. Πόσα Versys έχουν πουληθεί και πόσα το κάνανε αυτό; Αν έχουν πουληθεί 3000 versys στην Ελλάδα, και κόψανε βαλβίδα τα... 10, ε δεν είναι και καμιά τρομαχτική πιθανότητα βλάβης. Μην κοιτάς ένα φόρουμ όπου αναφέρονται π.χ. 10 βλάβες, γιατί σε ένα φόρουμ δεν θα ανοίξει ποτέ θέμα κανείς με τίτλο ''εμένα δεν μου έχει χαλάσει και δουλεύει μια χαρά'', ενώ οι 10 που τους χάλασε, θα ακουστούν. Το ότι ακούγονται 10, δεν σημαίνει ότι αυτοί είναι όλοι, υπάρχουν και άλλοι 2990 που δεν τους χάλασε (τα νούμερα υποθετικά, για το παράδειγμα)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μια κομμένη βαλβίδα που δεν πρόλαβε να κάνει ζημειά, δεν κοστίζει τόσο πολύ η επισκευή. Θέλει λύσιμο η κεφαλή και άλλαγμα η παρμένη βαλβίδα.

    Τόσο μεγάλο κόστος, θα έχει, αν η βαλβίδα σπάσει τελείως, κόβει βόλτες στον θάλαμο καύσης για...καιρό, και κάποια στιγμή σφηνώσει στο πιστόνι, φρακάρει τον κινητήρα ενώ έχει πολλές στροφές, σπάσει μπιέλα, σφάξει κύλινδρο και ενδεχομένως τμήμα κάρτερ.

    Σε μια τέτοια περίπτωση, δεν ασχολείσαι να επισκευάσεις μοτέρ, παίρνεις άλλο, με πολύ λιγότερα λεφτά. Κανά 1000ρικο έχει στην αγορά μεταχειρισμένων ένα μοτέρ, από ιδιώτη μπορεί να το βρεις και φτηνότερα.


    Επίσης καλόν είναι , να μην τρομάζουμε τον κόσμο. Πόσα Versys έχουν πουληθεί και πόσα το κάνανε αυτό; Αν έχουν πουληθεί 3000 versys στην Ελλάδα, και κόψανε βαλβίδα τα... 10, ε δεν είναι και καμιά τρομαχτική πιθανότητα βλάβης. Μην κοιτάς ένα φόρουμ όπου αναφέρονται π.χ. 10 βλάβες, γιατί σε ένα φόρουμ δεν θα ανοίξει ποτέ θέμα κανείς με τίτλο ''εμένα δεν μου έχει χαλάσει και δουλεύει μια χαρά'', ενώ οι 10 που τους χάλασε, θα ακουστούν. Το ότι ακούγονται 10, δεν σημαίνει ότι αυτοί είναι όλοι, υπάρχουν και άλλοι 2990 που δεν τους χάλασε (τα νούμερα υποθετικά, για το παράδειγμα)
    Μας κούφανες λίγο...
    Οταν σε ενα μοτέρ κόβεται βαλβίδα δημιουργείται μεγάλη ζημιά ΑΜΕΣΩΣ , δεν τίθεται θέμα αν θα προλάβει η όχι.
    Και δεν ειναι μόνο το Versys αλλά κι άλλα Kawasaki που εχουν το ίδιο θέμα.
    Οσο για το αν τρομάζει ο κόσμος, καλό είναι να τρομάξει και να μην το πάρει το τριμπούρδελο.
    Αλλιώς μπορεί να βρεθεί σαν τον φίλο μου τον Νίκο που του έκοψε βαλβίδα το κατα τα άλλα τούμπανο ZX10 και το έδωσε σχεδόν τζάμπα αναγκαστικά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    2 εβδομάδες κυκλοφορούσα μοτοσυκλέτα με κομμένη βαλβίδα. Μάλιστα, είχε τρυπήσει και το πιστόνι του κυλίνδρου, αλλά ο κινητήρας εκτός του ότι παρουσίαζε μειωμένη ιπποδύναμη και ψέκαζε λάδι στην εξάτμιση, με πήγαινε και με έφερνε κανονικά.

    Κάποια στιγμή έγινε και το δεύτερο στάδιο που περιγράφω, φράκαρε, έσφαξε χιτώνιο και κάρτερ, και το μοτέρ καταστράφηκε ολοσχερώς.

    Δεν είναι καθόλου απαραίτητο ότι βλάβη σε βαλβίδα θα κάνει μεγάλη καταστροφή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μας κούφανες λίγο...
    Οταν σε ενα μοτέρ κόβεται βαλβίδα δημιουργείται μεγάλη ζημιά ΑΜΕΣΩΣ , δεν τίθεται θέμα αν θα προλάβει η όχι.
    Και δεν ειναι μόνο το Versys αλλά κι άλλα Kawasaki που εχουν το ίδιο θέμα.
    Οσο για το αν τρομάζει ο κόσμος, καλό είναι να τρομάξει και να μην το πάρει το τριμπούρδελο.
    Αλλιώς μπορεί να βρεθεί σαν τον φίλο μου τον Νίκο που του έκοψε βαλβίδα το κατα τα άλλα τούμπανο ZX10 και το έδωσε σχεδόν τζάμπα αναγκαστικά.
    ετσι ακριβώς ειναι ,εγω εγραψα αυτό που ξέρω απο πρώτο χέρι κ ο φίλος μου το πούλησε σχεδόν ΤΖΑΜΠΑ κ αγόρασε πρίν 3-3.5 χρόνια το πιό κάτω μεταχ/νο με 35.000 χλμ απο τον κουνιάδο του (οπότε τα χλμ ηταν πραγματικά κ ατρακάριστο - αφού μένουν στην ιδια πολυκατοικία κ το εβλεπε καθημερινά) κ μέχρι σήμερα μετά απο 40.000 δικά του σκληρά χλμ τού εχει βγεί αστέρι https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158234
    ακριβώς το ιδιο μοντέλο σαν τού φίλου
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 08/04/2020 στις 14:22.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λίγη βοήθεια και στο 4 παρακαλώ!
    από due στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 06:54
  2. xj900 λαδι και φιλτρο αλλαγη λιγη βοηθεια
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2009, 21:46
  3. To χτυπησα λιγο.... Λιγη βοηθεια;
    από Ταξιδευτής στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 09:56
  4. Πατρα - Ορεστιαδα με Ζ750. Λιγη βοηθεια?
    από megatim στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 09:23
  5. Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στα νομικά είμαι σκάρτος!
    από mastouri στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF