Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 89

Θέμα: Λίγη βοήθεια και κουβέντα εν μέσω καραντίνας!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Δλδ εσύ ξέρεις ΕΝΑ. Πόσα Versys έχουν κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, ξέρεις; Και πόσα βγάλαν το πρόβλημα με την βαλβίδα, ξέρεις;

    Δεν συμπαθώ την Kawasaki, μην μου βάλετε καμιά ταμπέλα ότι πάω να τα βγάλω απροβλημάτιστα ενώ δεν είναι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Εγω δεν βλεπω το λογο ενας συνειδητοποιημενος αναβατης να μην παρει 600cc.
    Gsr,sv650,cbf500-600 naked,diversion, fz6 ειναι μια χαρα μηχανακια για να τα διαχειριστεις. Πολυπερπατημενα τα ξερουν τα συνεργεια και ανταλλακτικα υπαρχουν.
    Ιδανική αρχή για να δεις και προς τα που κλείνεις σαν αναβατης γιατι τα κανουν ολα μετρια, ταξιδι, πιστα κτλ. Μιας και αναφέρθηκε το cbf500 βγαίνει και ΜΕ abs και πολυ καλα κανεις και κοιτάς μόνο επιλογές που το έχουν.

    Το πιο βασικό είναι να πάρεις κάτι που να σου αρέσει εμφανισιακά και ας μην είναι και η πιο ορθολογική επιλογή.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Καλησπέρα και πάλι, σίγουρα όλοι σας (alexis72 // telegonos // sapila racing) ξέρετε πολλά παραπάνω πράγματα για μένα.
    Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες (πχ η Ιάπωνας έχουν βγάλει καλές μηχανές) αλλά υπάρχει και η τύχη.
    Πιστεύω ότι αυτά είναι και λίγο τυχερά. Τόσα λέμε για τους Γερμανούς στα αμάξια για παράδειγμα, και έχω δει μπροστά μου να σπάει κινητήες από Volkswagen Passat και κυριολεκτικά να κόβεται στη μέση.
    Σε αμάξι που το ήξερα αρκετά αλλά και το κάτοχό του (τι ψύρρας ήταν), οπότε πιστεύω παίζει το ρόλο της και η τύχη. Λίγο που κοίταξα πάντως το Versys 650 την κρατάει τη τιμούλα του δεν μπορώ να πω.
    Σίγουρα μέχρι να έρθει η στιγμή θα το ξανα σκεφτώ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν βλεπω το λογο ενας συνειδητοποιημενος αναβατης να μην παρει 600cc.
    Gsr,sv650,cbf500-600 naked,diversion, fz6 ειναι μια χαρα μηχανακια για να τα διαχειριστεις. Πολυπερπατημενα τα ξερουν τα συνεργεια και ανταλλακτικα υπαρχουν.
    Ιδανική αρχή για να δεις και προς τα που κλείνεις σαν αναβατης γιατι τα κανουν ολα μετρια, ταξιδι, πιστα κτλ. Μιας και αναφέρθηκε το cbf500 βγαίνει και ΜΕ abs και πολυ καλα κανεις και κοιτάς μόνο επιλογές που το έχουν.

    Το πιο βασικό είναι να πάρεις κάτι που να σου αρέσει εμφανισιακά και ας μην είναι και η πιο ορθολογική επιλογή.
    Καλησπέρα, αρχικά να σε ευχαριστήσω που με αναφέρεις ως συνειδητοποιημενο αναβάτη, χαίρομαι για αυτό και θα το αποδείξω στη πράξη και όχι μόνο στα λόγια (το ελπίζω :P).
    Είναι μία άποψη και αυτή που λες, μιας και φαντάζομαι σε μεγαλύτερες μηχανές κερδίζεις σε ενεργητική ασφάλεια (φρένα - αναρτήσεις - ταχύτητα) ; Το GSR 600 επειδή με αυτό έκανα και μάθημα μπορώ να πώ δεν μου φάνηκε δύσκολο (εννοώ να το κουμαντάρω ως προς το βάρος του) και σίγουρα μου άρεσε. Δεν σου κρύβω ωστόσο ότι μία φορά στο 2ο μάθημα τα χρειάστηκα όταν άνοιξα λίγο παραπάνω το γκάζι (λογικό φαντάζομαι). Θέλω να ψάξω το CBF 500 που ανέφερες με ABS γιατί δεν το έχω δει, αν έχεις πρόχειρη αγγελία από το car θα ήθελα να το δω. Άρα γνώμη σου είναι να το τολμήσω ως προς τα κυβικά (με ABS) και να πάω προς τα εκεί και αν εν τέλει δεν βρω κάτι να μου αρέσει τόσο να πάω σε κάτι που μου αρέσει πολύ και ας μην έχει ABS? Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Να σαι καλά!

  5. #35
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι, σίγουρα όλοι σας (alexis72 // telegonos // sapila racing) ξέρετε πολλά παραπάνω πράγματα για μένα.
    Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες (πχ η Ιάπωνας έχουν βγάλει καλές μηχανές) αλλά υπάρχει και η τύχη.
    Πιστεύω ότι αυτά είναι και λίγο τυχερά. Τόσα λέμε για τους Γερμανούς στα αμάξια για παράδειγμα, και έχω δει μπροστά μου να σπάει κινητήες από Volkswagen Passat και κυριολεκτικά να κόβεται στη μέση.
    Σε αμάξι που το ήξερα αρκετά αλλά και το κάτοχό του (τι ψύρρας ήταν), οπότε πιστεύω παίζει το ρόλο της και η τύχη. Λίγο που κοίταξα πάντως το Versys 650 την κρατάει τη τιμούλα του δεν μπορώ να πω.
    Σίγουρα μέχρι να έρθει η στιγμή θα το ξανα σκεφτώ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
    Όλα καλά,αλλά κανείς (γνώστης) ποτέ δεν είπε ότι οι Γερμανοί φτιάχνουν καλά αυτοκίνητα και πόσο μάλλον η vw.....Συνεπώς το σπάσιμο ενός μοτέρ vw κάθε άλλο παρά αναπάντεχο και τυχαίο μπορεί να χαρακτηριστεί.

  6. #36
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, αρχικά να σε ευχαριστήσω που με αναφέρεις ως συνειδητοποιημενο αναβάτη, χαίρομαι για αυτό και θα το αποδείξω στη πράξη και όχι μόνο στα λόγια (το ελπίζω :P).
    Είναι μία άποψη και αυτή που λες, μιας και φαντάζομαι σε μεγαλύτερες μηχανές κερδίζεις σε ενεργητική ασφάλεια (φρένα - αναρτήσεις - ταχύτητα) ; Το GSR 600 επειδή με αυτό έκανα και μάθημα μπορώ να πώ δεν μου φάνηκε δύσκολο (εννοώ να το κουμαντάρω ως προς το βάρος του) και σίγουρα μου άρεσε. Δεν σου κρύβω ωστόσο ότι μία φορά στο 2ο μάθημα τα χρειάστηκα όταν άνοιξα λίγο παραπάνω το γκάζι (λογικό φαντάζομαι). Θέλω να ψάξω το CBF 500 που ανέφερες με ABS γιατί δεν το έχω δει, αν έχεις πρόχειρη αγγελία από το car θα ήθελα να το δω. Άρα γνώμη σου είναι να το τολμήσω ως προς τα κυβικά (με ABS) και να πάω προς τα εκεί και αν εν τέλει δεν βρω κάτι να μου αρέσει τόσο να πάω σε κάτι που μου αρέσει πολύ και ας μην έχει ABS? Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Να σαι καλά!
    Κ εγω σε αναλογη φαση με εσενα ειχα βρεθει, εβγαλα διπλωμα σχετικα μεγαλος (29) και πηγα κατευθειαν σε 600αρι. Καμια εμπειρια πιο πριν δεν ειχα καβαλησει ουτε παπι, δεν ηξερα πως μπαινουν οι ταχυτητες. Cbf για την ακριβεια με το φερινκ πηρα, φυσικα με αβσ. Ιδια αντιμετωπιση με εσενα στο θεμα μηχανης ειχα και δεν το μετανιωσα. Βεβαια εκανα ενα σχολειο αμεσως μολις το πηρα και ηταν τα πιο value λεφτα π εδωσα. Εαν επαιρνα κατι μικρο σε μερικους μηνες θα το αλλαζα και οι διαδικασιες πωλησης και αγορας ειναι χρονοβορες και πολλες φορες ψυχοφθορες εαν δεν πας για καινουρια οπως οι πιο πολλοι. Τιμιοτατο το 600αρι, πλεον καταλαβα τι ψαχνω κ το αλλαξα αλλα εχω να θυμαμαι μονο τα καλυτερα απο τη συμβιωση μας. Το μονο που θελει λιγο συνηθεια στην αρχη, ειναι οι μανουβρες σταματημενος γιατι ειναι σχετικα βαρια. Το γκαζι τους δεν ειναι κατι εξωπραγματικο ευκολα θα το συνηθησεις και θα εχεις ενα πιο ικανο συνολο.
    Τωρα μια αγγελια ειναι αυτη, https://www.car.gr/25760461-honda-cbf-500-abs , δεν κυκλοφορουν κ πολλα στο καρ δυστυχως.
    Τωρα γι'αυτο π σου ειπα να σου αρεσει, εγω ειχα αποκλεισει τα χωρις αβσ τελείως, αποφασισα ποια κατηγορια θα παρω και διαλεξα αυτο που μου αρεσε αναμεσα στις επιλογες μου των sportouring. Τωρα αλλοι θα με πουν ανωμαλο π μ αρεσε το cbf
    Απλα μην παρεις πχ το ταδε γιατι λενε οτι ειναι αξιοπιστο, δεν καιει ή ξερω εγω τι αλλο, ενω η καρδια σου λεει καποιο αλλο.
    Τελευταία τροποποίηση από Cpt_Slow; 08/04/2020 στις 21:51.

  7. #37
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Νομίζω δεν έχω μιλήσει με μοτοσυκλετιστή χρόνια και να διαφωνήσει στο παρακάτω :
    2 ειδών οδηγοί, αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν (οκ πτώση με πτώση διαφέρει προφανώς).
    Ναι πιστεύω θα ειναι μια χαρά και τα μικρά κυβικά, ειδικά μετά το μικρό μου αμάξι όλα θα φαίνονται πύραυλοι :P
    Ναι οκ,μας αρέσει να το δουλεύουμε αυτό το απόφθεγμα, έχει και μια μοτοφολκλόρ αυρα γύρω του, μασαζακι για το μοτοεγω μας θα έλεγα,ειδικά αν η πτώση είναι αναίμακτη.
    Εμένα η νύξη μου έγινε, για να μη γίνει αυτό το απόφθεγμα (που σαφώς ισχύει,όπως και το ότι μετά τη νύχτα γίνεται μέρα) μπαμπούλας με αρνητικό κικ μπακ όπως λέμε στο χωριό μου.
    Πρόσεξε, δε λέω να αρχίσουμε να συμβουλεύουμε τους νουμπαδες να γιολαρουν αβερτα.
    Ελπίζω να με εννοείς.

    Για την ταμπακιέρα τώρα.
    Σαφώς και αν πάρεις ξακοσα θα μάθεις να το κουμαντάρεις.δεν είναι πυρηνική φυσική. Αλλά νομίζω ότι μια πιο στρωτή μετάβαση, από τη στιγμή που ούτε παπί δεν έχεις οδηγήσει,θα είναι πιο ωφέλιμη για την εξέλιξη σου σαν αναβάτης.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Κ εγω σε αναλογη φαση με εσενα ειχα βρεθει, εβγαλα διπλωμα σχετικα μεγαλος (29) και πηγα κατευθειαν σε 600αρι. Καμια εμπειρια πιο πριν δεν ειχα καβαλησει ουτε παπι, δεν ηξερα πως μπαινουν οι ταχυτητες. Cbf για την ακριβεια με το φερινκ πηρα, φυσικα με αβσ. Ιδια αντιμετωπιση με εσενα στο θεμα μηχανης ειχα και δεν το μετανιωσα. Βεβαια εκανα ενα σχολειο αμεσως μολις το πηρα και ηταν τα πιο value λεφτα π εδωσα. Εαν επαιρνα κατι μικρο σε μερικους μηνες θα το αλλαζα και οι διαδικασιες πωλησης και αγορας ειναι χρονοβορες και πολλες φορες ψυχοφθορες εαν δεν πας για καινουρια οπως οι πιο πολλοι. Τιμιοτατο το 600αρι, πλεον καταλαβα τι ψαχνω κ το αλλαξα αλλα εχω να θυμαμαι μονο τα καλυτερα απο τη συμβιωση μας. Το μονο που θελει λιγο συνηθεια στην αρχη, ειναι οι μανουβρες σταματημενος γιατι ειναι σχετικα βαρια. Το γκαζι τους δεν ειναι κατι εξωπραγματικο ευκολα θα το συνηθησεις και θα εχεις ενα πιο ικανο συνολο.
    Τωρα μια αγγελια ειναι αυτη, https://www.car.gr/25760461-honda-cbf-500-abs , δεν κυκλοφορουν κ πολλα στο καρ δυστυχως.
    Τωρα γι'αυτο π σου ειπα να σου αρεσει, εγω ειχα αποκλεισει τα χωρις αβσ τελείως, αποφασισα ποια κατηγορια θα παρω και διαλεξα αυτο που μου αρεσε αναμεσα στις επιλογες μου των sportouring. Τωρα αλλοι θα με πουν ανωμαλο π μ αρεσε το cbf
    Απλα μην παρεις πχ το ταδε γιατι λενε οτι ειναι αξιοπιστο, δεν καιει ή ξερω εγω τι αλλο, ενω η καρδια σου λεει καποιο αλλο.
    Ναι καταλαβαίνω πως το λες και λογικά θα ισχύει αυτό που λένε όλοι ότι βαριέσαι εύκολα κάτι, τώρα να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι θα γίνει με εμένα.
    Όσον αφορά το σχολείο θα γίνει σίγουρα δεν το συζητώ, θα είναι τέλεια εμπειρία.
    Την αγγελία την είδα και μια χαρά όμορφο μου φάνηκε! Θα το ψάξω και άλλο αλλά όπως λές και εσύ δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά :P
    Γενικά είμαι αρκετά λογικός και ορθολογιστής στη ζωή μου αλλά στη μηχανή ίσως να μην πρέπει. Απλά ρε γαμώτο αν θέλω ABS πρέπει μάλλον να ανέβω κυβικά (εφόσον θέλω να παραμείνω στο budget μου το οποίο για 1η μηχανή το θεωρώ αξιοπρεπές). Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ναι οκ,μας αρέσει να το δουλεύουμε αυτό το απόφθεγμα, έχει και μια μοτοφολκλόρ αυρα γύρω του, μασαζακι για το μοτοεγω μας θα έλεγα,ειδικά αν η πτώση είναι αναίμακτη.
    Εμένα η νύξη μου έγινε, για να μη γίνει αυτό το απόφθεγμα (που σαφώς ισχύει,όπως και το ότι μετά τη νύχτα γίνεται μέρα) μπαμπούλας με αρνητικό κικ μπακ όπως λέμε στο χωριό μου.
    Πρόσεξε, δε λέω να αρχίσουμε να συμβουλεύουμε τους νουμπαδες να γιολαρουν αβερτα.
    Ελπίζω να με εννοείς.

    Για την ταμπακιέρα τώρα.
    Σαφώς και αν πάρεις ξακοσα θα μάθεις να το κουμαντάρεις.δεν είναι πυρηνική φυσική. Αλλά νομίζω ότι μια πιο στρωτή μετάβαση, από τη στιγμή που ούτε παπί δεν έχεις οδηγήσει,θα είναι πιο ωφέλιμη για την εξέλιξη σου σαν αναβάτης.
    Χαχα καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Εγώ και μαζί σου συμφωνώ και να το κάνω το αγροτικό μου όπως λέτε με ένα μικρό, αλλά ποιο; σε αυτά τα χρήματα αν θες ABS (το ξέρω σας έπρηξα :P) πραγματικά είναι δυσέβρετα!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλώς πράττεις και ζητάς γνώμες αλλά όσες πληροφορίες κι αν μαζέψεις εδώ, αν δεν πας από κοντά (πράγμα δύσκολο τέτοιες μέρες) να τα καβαλήσεις, να τα χαζέψεις ή και να οδηγήσεις κάποια, δε θα βγάλεις άκρη, ιδίως αν είσαι τόσο αναποφάσιστος και ανοιχτός σε προτάσεις!
    Επομένως μην περιμένεις να βγει το απόλυτο συμπέρασμα από τις διαδικτυακές προτάσεις
    Και μια σημείωση: μιλώντας για Honda σε προηγούμενο post, δεν αναφερόμουν στο παλιό CBF 500 αλλά στα πιο καινούρια CB500 , βασικά το F αφού σου αρέσουν τα γυμνά.
    Τα περισσότερα όμως ξεπερνούν το budget σου.

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Χαχα καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. Εγώ και μαζί σου συμφωνώ και να το κάνω το αγροτικό μου όπως λέτε με ένα μικρό, αλλά ποιο; σε αυτά τα χρήματα αν θες ABS (το ξέρω σας έπρηξα :P) πραγματικά είναι δυσέβρετα!
    α γεια σου, το αγροτικό σου! έτσι ακριβως δες το. Δεν χρειάζεται βεβαια να κρατήσει χιλια χρόνια.αυτό είναι κάτι που θα το νιώσεις εσύ,το πότε είσαι έτοιμος για κάτι παραπάνω ή μπορεί και όχι. Μπορεί δηλαδή να καλυφθείς με το μικρό, αναλόγως της χρήσης σου.

    Εγώ ας πούμε θα κοίταζα και το νιντζακι το 250 (και αλλα παρεμφερή) που και κουκλί είναι και δεν έχει να ζηλέψει κάτι στο θέμα βόλτα.
    Αλλιώτικα θα κοιτούσα κάτι σε μοταρντ ή ψευδοεντουρο, βλέπε ΧΤΧ ή DRZ ή ΚLR τελος πάντων τέτοια μηχανακια.
    το αβς ναι σίγουρα προσφέρει σιγουριά, ειδικά σε κάποιον που τώρα αρχίζει.
    Εχουν (περιέργως) γίνει ομηρικές σφαγές εδώ μέσα για την χρησιμότητα του,ψάξε διάβασε,να περνάει και η καραντίνα πιο εύκολα.

    Α και κάτι τελευταίο, δεξιά απο εκεί που λέει απάντηση με παράθεση στα ποστ, έχει ένα συμβολο που αν το πατήσεις σου επιτρέπει να κάνεις πολλαπλή παράθεση. τσεκαρε το για να μην απαντάς στον καθένα ξεχωριστά και γεμίζουν οι σελίδες άσκοπα γιατί καθίσταται το κάθε θρεντ δύσκολο στην ανάγνωση μετά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δλδ εσύ ξέρεις ΕΝΑ. Πόσα Versys έχουν κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, ξέρεις; Και πόσα βγάλαν το πρόβλημα με την βαλβίδα, ξέρεις;

    Δεν συμπαθώ την Kawasaki, μην μου βάλετε καμιά ταμπέλα ότι πάω να τα βγάλω απροβλημάτιστα ενώ δεν είναι.
    να ηταν μόνο 1 η 2 η 3 ....καλά θα ηταν ...ενα ψάξιμο στο google κ θα λυθεί η απορία σου ...δεν αφορά μόνο το versys -er εχουν ακουστεί κ για αλλα μοντέλα της ...π.χ. zx ,εδώ ΔΕΝ μπορεί να λύσει το μέγα πρόβλημα στο ZX130 παπάκι με το καρμπυρατέρ ...που οταν χειμωνιάζει η εχει υγρασία ...αρχίζουν τα προβλήματα ρελαντί- αρυθμίας σβησίματος ...ακόμα κ στο τελευταίο athlete 125 ...εχει κ αυτό καρμπυρατέρ κ 2 ατομα που βρήκα σε φανάρι μού ειπαν εχουν κ αυτά πρόβλημα...οπότε με μιά λέξη η kawasaki ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη κ από μένα μόνο απο ...μακρυά

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φίλε papaDDos , λίγες συμβουλές αν μού επιτρέπεις ...
    1) αν εχεις λίγο μυαλό στο κεφάλι σου κ εισαι σοβαρό ατομο (γιατί το γκάζι ειναι γλυκό...) ,πάρε οσα κυβικά μπορεί η τσέπη σου αλλά 600 η 650cc ειναι τέλεια για αρχή
    2 ) προτού να κάνεις την αγορά να ανέβεις επάνω της να δείς αν κουμπώνεις αν βολεύευσαι επάνω της ,αν φθάνουν τα πόδια σου ανετα κάτω
    3 ) αν μπορείς να κουμαντάρεις το βάρος της ενώ εισαι σταματημένος τελείως
    4 ) οποιο βρείς κ σού αρέσει κ καταλήγεις σε αυτό ,να ψάξεις αν υπάρχουν ανταλ/κά για αυτό πού βρήκες ,δηλ. να ειναι τουλάχιστον στην ελλάδα καλοπουλημένο κ να κυκλοφορεί ακόμα κ να εχει πολλά αντλ/κά σε λογικές τιμές κ να εχει κ καλή αντιπροσωπεία
    5 ) υποχρεωτικός ελεγχος σε δικό σου μάστορα εμπιστοσύνης ...αν δεν δέχεται ο πωλητής κ θέλει μόνο σε δικό του μάστορα ...φύγε τρέχοντας
    6 ) προτίμησε να εχει κεντρικό stand ,απίστευτα ωφέλιμο για καθάρισμα - λάδωμα της αλυσίδας κλπ
    7 ) μην τσιγκουνευτείς λεφτά για καλό κράνος - εξοπλισμό (γάντια - μπουφάν κλπ )
    8 ) αγορά καλής αλυσίδας κ καλού λουκέτου για την φύλαξή της π.χ, απο κλοπή
    9 ) αυτά τα ολίγα καλές βόλτες να εχεις κ οτι εγραψα στο 1 ...να εχεις μυαλό στο κεφάλι σου ,που να ανταποκρίνεται αυτό στόν δεξιό σου καρπό ...ακουμπώντας την γκαζιέρα ...
    συγνώμη αν σε ζάλισα - κούρασα

  14. #44
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    alexis72 σχεδόν όλες οι εταιρίες για κάθε ένα ρημάδι με προβλήματα έχουν άλλες 10 μηχανές χωρίς προβλήματα.
    Δηλαδή για τα Ζ που δεινοπάθησαν στα χέρια του κάθε 25χρονου αλλά ακόμα κυκλοφορούν έχεις να πεις κάτι;Για τα 636;
    Αστοχίες με καταστροφικές συνέπειες είχαν αρκετες εταιρίες ,π.χ Yamaha.
    Φήμες λένε για Suzuki με ραγισμένα πλαίσια, Honda με ραγισμένα μοτέρ κτλ.
    Άρα να μην παίρνει ο κόσμος ΜΤ γιατί η Yamaha έγραψε τον κόσμο στην κ@ρ@π@τσ@κλαρα της κάποτε;
    Ας είμαστε λιγότερο φανατισμένοι θα έλεγα εγώ.
    porca miseria.

  15. #45
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    alexis72 σχεδόν όλες οι εταιρίες για κάθε ένα ρημάδι με προβλήματα έχουν άλλες 10 μηχανές χωρίς προβλήματα.
    Δηλαδή για τα Ζ που δεινοπάθησαν στα χέρια του κάθε 25χρονου αλλά ακόμα κυκλοφορούν έχεις να πεις κάτι;Για τα 636;
    Αστοχίες με καταστροφικές συνέπειες είχαν αρκετες εταιρίες ,π.χ Yamaha.
    Φήμες λένε για Suzuki με ραγισμένα πλαίσια, Honda με ραγισμένα μοτέρ κτλ.
    Άρα να μην παίρνει ο κόσμος ΜΤ γιατί η Yamaha έγραψε τον κόσμο στην κ@ρ@π@τσ@κλαρα της κάποτε;
    Ας είμαστε λιγότερο φανατισμένοι θα έλεγα εγώ.
    Τα μπερδεύεις λίγο ε?
    Κατ αρχάς εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα φανατισμό με καμμία μάρκα.
    Απλά οταν κάποιος ρωτάει θα του πω την γνώμη μου που βασίζεται σε αυτα που ξέρω.

    Μιλάμε για συγκεκριμένα μοντέλα μοτοσυκλετών που μπορεί να παρουσιασουν πολύ σοβαρά προβλήματα και όχι γενικώς για όλα τα μοντέλα μιας εταιρείας, αυτό είναι τσουβάλιασμα.
    Υπάρχουν λοιπόν μοντέλα που μπορεί να παρουσιασουν τόσο σοβαρά προβλήματα που να είναι για πέταμα η να πουληθούν σχεδόν τζάμπα αναγκαστικά.

    Τετοια ειναι πχ:
    Τα Fazer 1000 που ραγιζουν πλαίσιο χωρίς τούμπα η τρακαρισμα και περιέργως κάποιοι τα αγοράζουν ακόμα, φτηνά ειναι βέβαια.
    Τα Κ5 που εκοβαν σκελετό μεν, αλλά όχι χωρίς καποιο κοπάνημα συνηθως.
    Κάποια Fireblade 954 εμφάνιζαν σοβαρό πρόβλημα στους κυλινδρους/μπλοκ μοτέρ, όπως και κάποια R6.
    Μια που ανέφερες το 636 κάποια τέτοια μηχανάκια καταστράφηκαν επίσης απο κομμένη βαλβίδα που έπεσε στον κύλινδρο.
    Γνωρίζω προσωπικά ενα τέτοιο στην Αθήνα, αν το ψάξεις λίγο θα δεις οτι παγκοσμίως αρκετοί τα κλαίνε.
    Τα Ζ750 αντιθέτως δεν είχαν ποτέ κανένα θέμα στο μοτέρ.

    Που κολλάει το ΜΤ μόνο εσυ το ξέρεις!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λίγη βοήθεια και στο 4 παρακαλώ!
    από due στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 06:54
  2. xj900 λαδι και φιλτρο αλλαγη λιγη βοηθεια
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2009, 21:46
  3. To χτυπησα λιγο.... Λιγη βοηθεια;
    από Ταξιδευτής στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 09:56
  4. Πατρα - Ορεστιαδα με Ζ750. Λιγη βοηθεια?
    από megatim στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 09:23
  5. Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στα νομικά είμαι σκάρτος!
    από mastouri στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF