Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 89

Θέμα: Λίγη βοήθεια και κουβέντα εν μέσω καραντίνας!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66

    Λίγη βοήθεια και κουβέντα εν μέσω καραντίνας!

    Καλησπέρα σε όλους,

    εύχομαι το μηνυμά μου να σας βρίσκει γερούς, δυνατούς και γεμάτους υπομονή ακόμα μέχρι να βγείτε έξω για τη βόλτα σας με τη μηχανή.
    Το συγκεκριμένο θέμα το ανοίγω πιο πολύ σαν κουβέντα εν μέσω καραντίνας παρά σαν ανάγκη , καθώς η αγορά της 1ης μου μηχανής αργεί ακόμα,
    τόσο λόγω κατάστασης όσο και για οικονομικούς λόγους.
    Αρκετό καιρό πάλευα να μην ανοίξω θέμα "1ης μηχανής", μιας και τα υπαρκτά θέματα στο φόρουμ είναι πολλά (ίσως τα έχω διαβάσει ολα :P),
    αλλά δεν άντεξα.
    Όντας στα 25 πια και με μικρές μικρές αφορμές από εδώ και από εκεί (ακόμα και όνειρο είδα :P) αποφάσισα ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να
    αποκτήσω το κρυφό πόθο που υπήρχε χρόνια και είχε ξεχαστεί λόγω του φόβου μου (αλλά και σεβασμού) για μηχανή. Πίστεψα ότι έχω αρκετό μυαλό
    στο κεφάλι μου και έπεισα τον εαυτό μου να μην πάει ούτε στο περίπτερο χωρίς τουλάχιστον κράνος, οπότε πήρα το δίπλωμα..και τότε ξεκίνησαν τα δύσκολα.
    Όλη μέρα στο car.gr για να βρω τη μηχανή που θα με κερδίσει και όλη νύχτα στο moto.gr για να μάθουμε 5 πράγματα.
    Σίγουρα είδα αρκετό Youtube, αρκετό όμως, (από μαθήματα Χούντρα μέχρι Hayabusa 0-300 που λέει ο λόγος) και έμαθα και εκεί 5 πράγματα.
    Λίγο για μένα :
    - 25 χρονών
    - 1,73 ύψος
    - 80 κιλά
    - Αρκετά συνηδειτοποιημένος για το τι θέλω τη μηχανή, γεμάτος σεβασμό για αυτή αλλά και τόσο φόβο ώστε να μπορώ να τον χαρακτηρίσω "καλό" φόβο.
    - Δίπλωμα ανεξαρτήτου (μάθημα έκανα με ένα Suzuki GSR 600 και μου φάνηκε τέλειο ωστόσο και τρομαχτικό :P). Έχω οδηγήσει μία φορά Z300 φίλου.
    - Δίπλωμα αυτοκινήτου και κάτοχος ενός
    - Budget έως 3000 ευρώ, αυτά είναι μόνο για τη μηχανή, ο εξοπλισμός είναι ξεχωριστά εννοείται
    - Αποφασίσα ότι κάποια στιγμή θα μου κάνω δώρο το Riding Shcool του Χούντρα

    Τώρα, τι θέλω τη μηχανή :

    Νομίζω τη θέλω πρώτα για χόμπι, παρά για ευκολία που λένε όλοι. Σίγουρα και οι ευκολία παίζει το ρόλο της (κουράστηκα να ψάχνω να παρκάρω στο Παγκράτι :P)
    αλλά δεν είναι ο κύριως. Θέλω να κάνω τις βόλτες μου με τα φιλαράκια, ίσως και κανένα μικρό ταξιδάκι εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες.
    Επίσης, θέλω να τη βλέπω και να μου αρέσει, αποφάσισα να μην συμβιβαστώ καθόλου στην ομορφιά (για εμένα πάντα).

    Τα κριτήρια για την επιλογή της μηχανής :
    - Να διαθέτει ABS (μετά από πολύ ψάξιμο όλοι συμφωνούμε ότι το ABS στον αρχάριο μπορεί να φανεί σωτήριο)
    - Να μην είναι πολύ ψηλή, φαντάζομαι για το ύψος μου πάντα αλλά και ως νέος οδηγός θα θέλω να πατάω καλά κάτω.
    - Να είναι πάνω από 250 κυβικά και μέχρι το πάρα πολύ 600-650 κυβικά (στη χειρότερη) και αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις, πχ Honda Hornet αποκλείεται πιστεύω
    100 άλογα να διαχειριστεί νέος οδηγός είναι αρκετά.
    - Την ομορφιά την αφήνουμε εκτός, μιας και είναι καθαρά υποκειμενικό
    - Supersport της αφήνουμε εντελώς εκτός
    - Σκούτερ εκτός εννοείται, άλλωστε μιλάμε για μηχανή.
    - Κλείνω αρκετά προς naked (ξέρω τα αρνητικά τους), αλλά είμαι ανοιχτός σε κανένα όμορφο On/Off ή με λίγο παραπάνω fairing (πχ το Diversion με το fairing)
    και γενικά είμαι ανοιχτός γιατί μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν το έχω σκεφτεί.

    Για την ώρα δεν μου έρχεται κάτι άλλο.

    Για να καταλάβετε λίγο το γούστο μου, κοιτούσα :
    - KTM Duke 390 (έρωτας αλλά λίγο καγκουριά :P και πανάκριβο)
    - Z300, Z400 (πανάκριβα)
    - ΜΤ-03 (πανάκριβο)
    - Yamaha XTX 660 (no ABS)
    - Kawasaki ER-6n (φαντάζομαι έχει έκδοση ABS αλλά δεν την έχω βρει)
    - Suzuki GSR 600
    - Λίγο πολύ όλα τα γυμνά της Honda

    Όπως καταλαβαίνετε αρκετά και ίσως η σοφότερη επιλογή με τα παραπάνω κριτήρια να ήταν το BMW F650 GS, αλλά δεν με τρελαίνει ρε γαμώτο, το θεωρώ συμβιβασμό για μένα.
    Το συμπερασμά μου είναι ότι αν θέλω ABS πρέπει να ανέβω αρκετά στο Budget (οκ λογικό) ή να πάρω μεγαλύτερη μηχανή (πχ το GSR 600) το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλή
    ιδέα για αρχάριο από πολλές απόψεις (γκάζι - συντήρηση - κατανάλωση).

    Όλες οι γνώμες δεκτές, ελάτε να κάνουμε κουβέντα.
    Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί και διαβάσει όλο αυτό το σεντόνι!
    Καλή συνέχεια!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Pίξε και μια ματιά το ΜΤ-03 660 , μπορεί να σου αρέσει.

    Eγώ θα κοιτούσα για sv 650s.
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 07/04/2020 στις 21:51.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Το σκέφτεσαι πολύ καλά κατα τη γνώμη μου. Πιστεύω ότι δίνεις μεγάλη σημασία στο abs.
    Προχώρησε με γνώμονα τι σου αρέσει περισσότερο και πήγαινε για σχολείο οδήγησης εκφράζοντας την ανασφάλεια σου
    για την έλλειψη abs αν πάρεις κάποια χωρίς.
    Θα σε καλύψει τεχνικά και ψυχολογικά και αν θες μια γνώμη είναι πολύ καλύτερα να μάθεις να οδηγείς χωρίς να υπολογίζεις σε αυτό.

    Δεν ξέρω αν έχει "ευκολία" έτσι όπως το θέτεις μια μοτοσυκλέτα στο Παγκράτι. Δεν κάνεις 20' να παρκάρεις αλλά την κλειδώνεις με ότι
    μπορείς ή παρκάρεις σε κλειστό χώρο που μπορεί να σημαίνει ότι την βάζεις σε αυλή, παρκάρεις λίγο πιο μακριά απο το σπίτι, ακόμα
    και οτι κατεβάζεις κάποια ράμπα για ανέβει 1-2 σκαλιά.

    Για πρώτη μοτό θα προτιμούσα ότι σου αρέσει χωρίς να δεσμευτείς υπερβολικά αγοράζοντας ένα καινούριο.
    Πολύ εύκολα θα στοιχημάτιζα πως θα ερωτευτείς οποιαδήποτε μοτό αγοράσεις σε καλή κατασταση, ακόμα
    και αν έχεις ενδοιασμούς για την εμφάνιση της αρχικά.
    Παρόλα αυτά, το τι σου αρέσει, με την βοήθεια του φορουμ μην πέσεις σε καμιά που βγάζει προβλήματα, θεωρώ ότι είναι
    το σημαντικότερο σε αυτή την φάση.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Εφ οσον ειναι η πρωτη σου μηχανη ΑBS οπωσδηποτε μακαρι να το ειχαμε στην εποχη μου.Θα ειχαμε γλυτωσει πολλα.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 09/04/2020 στις 19:01.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εφ οσον ειναι η πρωτη σου μηχανη ΑBS οπωσδηποτεμακαρι να το ειχαμε στην εποχη μου.Θα ειχαμε γλυτωσει πολλα.
    Σιγά τον πολυέλαιο ρε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    kawasaki versys, suzuki vstrom, (τα 650αρια εννοώ) honda cbf500 (no abs εδω)..
    για γυμνά με τα λεφτά που διαθέτεις δύσκολα με abs φίλε, εκτός κι αν αρχίσεις να κοιτάς εκτός japan, (benelli κτλ)

    για εμένα κατά την ταπεινή μου άποψη θα συμβούλευα να πας σε κάτι 250-300 κυβικά να κάνεις το..."αγροτικό σου" και δεδομένα σε 1,5-2 χρόνια που θα έχεις βαρεθεί και θα ψάχνεις το πιο δυνατό να σπρωξεις τα φραγκα για κάτι που θα κρατήσεις...τι να κρατήσεις δλδ εδώ εγώ που μεγάλωσα και μυαλό δεν βάζω κάθε δυο χρόνια πουλάω και ψάχνω την επόμενη

    πρόσεξε δεν λέω ότι θα έχεις θέμα αμα ξεκινήσεις με π.χ.650, λεω οτι καλύτερα και πιο ομαλά θα μπεις στο κόσμο της μοτοσυκλέτας με κατι ηπιο και φθηνό (τούμπας το ανάγνωσμα) και στην πορεία κανεις το μεγαλο βημα..

    μέχρι τα κυβικά που σου λεω εχεις αρκετές επιλογές σε μεταχειρισμένα αξιόπιστα με abs και αρκετά καλή μεταπώληση...(πχ honda cbr250)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #7
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Σιγά τον πολυέλαιο ρε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1360950501_fotistika _531-800x600.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	417271
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Καλώς τον φίλο και με το καλό η αγορά της μηχανής.
    Συμφωνώ και εγώ ότι το abs θα πρέπει να είναι must, θα σε γλυτώσει από χαζοπτώσεις που είναι σχεδόν αναπόφευκτες στην αρχή.
    Κατά τα άλλα, ότι βρεις και σου αρέσει, καλά είναι όλα τα μηχανάκια!

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    γιατί μωρέ τους φοβίζουμε τους νέους με το μπαμπούλα (εισαι νεος,θα πέσεις) συνέχεια;
    Ναι η τούμπα είναι πάντα μια πιθανότητα στη μηχανή(μικρή,μεγάλη, αναλόγως), όπως επίσης και το ότι ο ουρανός είναι μπλε, τα γρασίδια πράσινα,η μπάλα πουτάνα, κ.ο.κ.

    Συμφωνώ με τα πιο μικρά κυβικά, αφού είσαι τελείως νουμπας.
    Εντωμεταξύ, τα πιο σύγχρονα 250-300 είναι μηχανές κανονικά και όχι υποκατάστατα και θα σε πάνε όπου τραβάει η ψυχή σου.
    και στην πορεία, θα δεις και τι αρχίζει να σου κάνει περισσότερο,τι ζητάς, τι όχι, κλπ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    γιατί μωρέ τους φοβίζουμε τους νέους με το μπαμπούλα (εισαι νεος,θα πέσεις) συνέχεια;
    Ναι η τούμπα είναι πάντα μια πιθανότητα στη μηχανή(μικρή,μεγάλη, αναλόγως), όπως επίσης και το ότι ο ουρανός είναι μπλε, τα γρασίδια πράσινα,η μπάλα πουτάνα, κ.ο.κ.
    1)δεν θεωρω οτι φοβιζω κανεναν απλως προειδοποιω.
    2)νομοτελιακα ολοι εχουν πεσει ή θα πεσουν κυριως οι νεοι.Η τουμπα οταν οδηγεις μοτο δεν ειναι πιθανοτητα αλλα 99,9999999 % βεβαιοτητα
    3)οι πιο τραγικες πτωσεις απ την εμπειρια μου,ειναι το χασιμο του μπροστινου γι αυτο ΝΑΙ στο ΑΒS
    4)το οτι ο ουρανος ειναι μπλε και το γρασιδι πρασινο δεν ειναι πιθανοτητα αλλα βεβαιοτητα,για την πουτανα μπαλλα δεν ξερω ειναι αναλογα τι ομαδα εισαι,και ποσο πουλημενος ειναι ο διαιτητης.
    5)καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε που λεει κι ο λαος.Η τεχνολογια ειναι εδω και για να μας σωζει.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 09/04/2020 στις 19:03.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Ευχαριστώ πολύ, το ΜΤ-03 660 όντως ωραίο αλλά δεν είδα με abs νομίζω στο λίγο που έψαξα στο car, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Το sv δεν με τρελαίνει η αλήθεια ειναι.
    Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου!

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το σκέφτεσαι πολύ καλά κατα τη γνώμη μου. Πιστεύω ότι δίνεις μεγάλη σημασία στο abs.
    Προχώρησε με γνώμονα τι σου αρέσει περισσότερο και πήγαινε για σχολείο οδήγησης εκφράζοντας την ανασφάλεια σου
    για την έλλειψη abs αν πάρεις κάποια χωρίς.
    Θα σε καλύψει τεχνικά και ψυχολογικά και αν θες μια γνώμη είναι πολύ καλύτερα να μάθεις να οδηγείς χωρίς να υπολογίζεις σε αυτό.

    Δεν ξέρω αν έχει "ευκολία" έτσι όπως το θέτεις μια μοτοσυκλέτα στο Παγκράτι. Δεν κάνεις 20' να παρκάρεις αλλά την κλειδώνεις με ότι
    μπορείς ή παρκάρεις σε κλειστό χώρο που μπορεί να σημαίνει ότι την βάζεις σε αυλή, παρκάρεις λίγο πιο μακριά απο το σπίτι, ακόμα
    και οτι κατεβάζεις κάποια ράμπα για ανέβει 1-2 σκαλιά.

    Για πρώτη μοτό θα προτιμούσα ότι σου αρέσει χωρίς να δεσμευτείς υπερβολικά αγοράζοντας ένα καινούριο.
    Πολύ εύκολα θα στοιχημάτιζα πως θα ερωτευτείς οποιαδήποτε μοτό αγοράσεις σε καλή κατασταση, ακόμα
    και αν έχεις ενδοιασμούς για την εμφάνιση της αρχικά.
    Παρόλα αυτά, το τι σου αρέσει, με την βοήθεια του φορουμ μην πέσεις σε καμιά που βγάζει προβλήματα, θεωρώ ότι είναι
    το σημαντικότερο σε αυτή την φάση.
    Ευχαριστώ για το μήνυμα.
    Ναι σε σχολείο θα πάω σίγουρα πιστέυω θα είναι πολύ καλή εμπερία.
    Το Παγκράτι το είπα ενδεικτικά επειδή πάω συχνά με το αμάξι και το παρκάρισμα είναι μαρτύριο, ενώ πχ τη μηχανή ίσως την αφήσω και ακριβώς έξω από το μαγαζι :P
    Σίγουρα θέλω να μου αρέσει και ναι ίσως έχεις δίκιο ότι πάρω θα το ερωτευτώ. Σίγουρα όταν είμαστε κοντά στην αγορά θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε!

  13. #13
    Suzuki sv 650 ιδανικό για σένα πιστεύω.
    Βρίσκεις σε καλή κατάσταση καθώς δεν ελκύει πολύ τους καγκουρες.
    Έχει όσο γκάζι χρειάζεται και σχετικά καλή μεταπώληση αν το βαρεθεις.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    kawasaki versys, suzuki vstrom, (τα 650αρια εννοώ) honda cbf500 (no abs εδω)..
    για γυμνά με τα λεφτά που διαθέτεις δύσκολα με abs φίλε, εκτός κι αν αρχίσεις να κοιτάς εκτός japan, (benelli κτλ)

    για εμένα κατά την ταπεινή μου άποψη θα συμβούλευα να πας σε κάτι 250-300 κυβικά να κάνεις το..."αγροτικό σου" και δεδομένα σε 1,5-2 χρόνια που θα έχεις βαρεθεί και θα ψάχνεις το πιο δυνατό να σπρωξεις τα φραγκα για κάτι που θα κρατήσεις...τι να κρατήσεις δλδ εδώ εγώ που μεγάλωσα και μυαλό δεν βάζω κάθε δυο χρόνια πουλάω και ψάχνω την επόμενη

    πρόσεξε δεν λέω ότι θα έχεις θέμα αμα ξεκινήσεις με π.χ.650, λεω οτι καλύτερα και πιο ομαλά θα μπεις στο κόσμο της μοτοσυκλέτας με κατι ηπιο και φθηνό (τούμπας το ανάγνωσμα) και στην πορεία κανεις το μεγαλο βημα..

    μέχρι τα κυβικά που σου λεω εχεις αρκετές επιλογές σε μεταχειρισμένα αξιόπιστα με abs και αρκετά καλή μεταπώληση...(πχ honda cbr250)
    Καλησπέρα, ευχαριστώ!
    Τόσο το Versys όσο και το Vstrom είναι σίγουρα τέλεια. Ωστόσο μου φαίνονται αρκετά μεγάλα για πρώτη μηχανή (όγκος). Ίσως κάνω και λάθος. Το cbf προφανώς όμορφο και το χω δει αλλά όπως λες όχι ABS :/
    Δεν είμαι τελείως αρνητικός για άλλες μάρκες (το benelli to 302 το βρίσκω πανέμορφο αλλά δυστυχώς δεν έχω άποψη για την εταιρία), ακόμα και zontes είδα αλλά μετά από διάβασμα δεν με έπεισαν και δεν υπάρχει και βάθος χρόνου για να δούμε πως θα πάνε.
    Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου και να πάω προς τα εκεί (δλδ 250-300 κυβικά) αλλά προς τα που; το CBR 250 αν δεν κάνω λάθος έχει "σουλούπι" supersport?

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλώς τον φίλο και με το καλό η αγορά της μηχανής.
    Συμφωνώ και εγώ ότι το abs θα πρέπει να είναι must, θα σε γλυτώσει από χαζοπτώσεις που είναι σχεδόν αναπόφευκτες στην αρχή.
    Κατά τα άλλα, ότι βρεις και σου αρέσει, καλά είναι όλα τα μηχανάκια!
    Τέλεια, χαίρομαι που το σκέφτομαι σωστά! Σε ευχαριστώ!

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λίγη βοήθεια και στο 4 παρακαλώ!
    από due στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 06:54
  2. xj900 λαδι και φιλτρο αλλαγη λιγη βοηθεια
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2009, 21:46
  3. To χτυπησα λιγο.... Λιγη βοηθεια;
    από Ταξιδευτής στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 09:56
  4. Πατρα - Ορεστιαδα με Ζ750. Λιγη βοηθεια?
    από megatim στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 09:23
  5. Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στα νομικά είμαι σκάρτος!
    από mastouri στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF