Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Ρυθμιση dimension Z σε Ktm exc 200

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Που είναι κουρεμενα ρε μαν, μια χαρά φαίνονται.
    Ρε συ σίγουρα ξέρεις τι κάνεις? Γιατί έκατσα έτσι από απορία κ κοίταξα το service manual του κινητήρα κ τα σχηματικά δείχνουν ότι το δικό σου είναι οκ...
    Τα γρανάζια μόνο γιατί ο χρονισμος τους είναι λάθος. Δεν φαίνεται κ πολύ καλά στην φώτο. Ψάξε βρες τα σημάδια κ βάλτα όπως δείχνει το σχήμα
    Συνημμένο 417366

    Συνημμένο 417367
    τα δόντια τα μικρά δεν είναι φαγωμένα και δεν θυμάμαι αν η φωτογραφία ειναι πριν η μετα απο το πρώτο άνοιγμα, στην αρχή ηταν τελείως κολλημένα οπότε με το τράβηγμα χάλασαν τα μεγάλα δόντακια που έπιανα κόντρα με το παπαγαλάκι και τα χάλασα τα οποία λειτουργούν σαν τερματικά ενώ τώρα γυρνάνε γύρω γύρω..Τα καινούργια ανταλλακτικά εχουν μαζί με το φυγοκεντρικό είδη παραγγελθεί απο ktm parts , η λυπητερή 126 ευρώ , Οσο για τις τελείες που λέει το manual φιλε μου στα δικά μου γραναζάκια δεν υπήρχαν και ακολούθησα την λύση που είπες απο διάφορες φωτογραφίες γιατί είχα μεν το manual repair άλλα έλειπε το κεφάλαιο με τα συγκεκριμένα σχηματικά άλλα το βρήκα πλέον
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Σήμερα ρύθμισα το dimension z βάση του manual στα 4,7 όμως με το dimmension X αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα λόγο χιτωνίου , και τι εννοώ σύμφωνα με το manual repair προτίνει 0,60 φλάντζα και διάκενο (χ) 0,55 ενώ στο 125 exc 0,60 , αν υποθέσουμε ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά λόγο του μεγαλύτερου πιστονιού ας πούμε χοντρικά ότι χρειαζόμαστε το χ του κυλίνδρου στα 0,75 , εγώ λοιπόν έβαλα μια ροδέλα 1 χιλιοστού και έρχεται πρόσωπο (δηλαδή η μέτρηση του dimension x είμαι στο 0,100) όμως το σετ φλαζες της athena δίνει 2 φλάτζες για τον κύλινδρο και ειναι περίπου 0,55 δέκατα , είναι σωστή κίνηση να κλείσω το μοτέρ με μία από τις δύο φλάντζες ώστε έρθω ποιό κοντά στο 0,75 ?
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Man δεν ξέρω καν γιατί ασχολούμαι...
    READ THE FUCKING MANUAL
    Δεν ξέρεις αγγλικά? Βάλτο στο translate, ζήτα απο κάποιον που ξέρει την ορολογία να σου εξηγήσει.

    Δεν υποθέτεις ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά. Το βρίσκεις https://www.quora.com/How-do-I-calcu...cc-of-a-engine

    Eαν είχες πάρει χαμπάρι τι είναι το dimension x θα καταλάβαινες ότι αφενός δεν σχετίζεται με τα κυβικά , αφετέρου με τοποθέτηση χιτωνίου σε nicasil κυλίνδρο "ακυρώνεις" στην πραγματικότητα το dimension x.

    Aυτός είναι και ένας απο τους κύριους λόγους που τα μεταποιημένα nicasil με χιτώνιο είτε χάνουν σε δύναμη , είτε πεθαίνουν απο την προανάφλεξη και τελικά κολλάνε.

    Εν συνεχεία
    Το 0,75 που γράφεις είναι απο το μυαλό σου εντελώς. Το manual δίνει 0.55 για μοντέλα έως το 2002 και 0.0 απο το 2003 και μετά. Τέλος, αυτές είναι οι μετρήσεις.

    Κι επειδή αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάνεις τρελές αλχημείες...Την ροδέλα του ενός χιλιοστου που την έβαλες και ήρθε πρόσωπο το dim x? To manual είναι ξεκάθαρο και πάλι ότι η ρύθμιση του χ γίνεται με φλάτζες στην βάση του κυλίνδρου. Ροδέλα και που?

    Και για να το κλείνω
    Ναι είναι σωστή κίνηση να τοποθετήσεις τις φλάτζες του κιτ.
    Προφανώς οι μετρήσεις σου είναι ότι να ναι και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
    Ωστόσο είναι η μόνη λύση για να μην σου κολλήσει το μοτερ κι ας σέρνεται απο δύναμη.

    Επόμενο θέμα που θα ανοίξεις, το βλέπω απο τώρα θα είναι για το τζετάρισμα του καρμπυρατερ. Ναι δεν πρόκειται να δουλέψει με λάθος x και θα προσπαθείς να το μαζέψεις απο βελόνα και ζιγκλέρ...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357

    Post

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Man δεν ξέρω καν γιατί ασχολούμαι...
    READ THE FUCKING MANUAL
    Δεν ξέρεις αγγλικά? Βάλτο στο translate, ζήτα απο κάποιον που ξέρει την ορολογία να σου εξηγήσει.

    Δεν υποθέτεις ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά. Το βρίσκεις https://www.quora.com/How-do-I-calcu...cc-of-a-engine

    Eαν είχες πάρει χαμπάρι τι είναι το dimension x θα καταλάβαινες ότι αφενός δεν σχετίζεται με τα κυβικά , αφετέρου με τοποθέτηση χιτωνίου σε nicasil κυλίνδρο "ακυρώνεις" στην πραγματικότητα το dimension x.

    Aυτός είναι και ένας απο τους κύριους λόγους που τα μεταποιημένα nicasil με χιτώνιο είτε χάνουν σε δύναμη , είτε πεθαίνουν απο την προανάφλεξη και τελικά κολλάνε.

    Εν συνεχεία
    Το 0,75 που γράφεις είναι απο το μυαλό σου εντελώς. Το manual δίνει 0.55 για μοντέλα έως το 2002 και 0.0 απο το 2003 και μετά. Τέλος, αυτές είναι οι μετρήσεις.

    Κι επειδή αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάνεις τρελές αλχημείες...Την ροδέλα του ενός χιλιοστου που την έβαλες και ήρθε πρόσωπο το dim x? To manual είναι ξεκάθαρο και πάλι ότι η ρύθμιση του χ γίνεται με φλάτζες στην βάση του κυλίνδρου. Ροδέλα και που?

    Και για να το κλείνω
    Ναι είναι σωστή κίνηση να τοποθετήσεις τις φλάτζες του κιτ.
    Προφανώς οι μετρήσεις σου είναι ότι να ναι και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
    Ωστόσο είναι η μόνη λύση για να μην σου κολλήσει το μοτερ κι ας σέρνεται απο δύναμη.

    Επόμενο θέμα που θα ανοίξεις, το βλέπω απο τώρα θα είναι για το τζετάρισμα του καρμπυρατερ. Ναι δεν πρόκειται να δουλέψει με λάθος x και θα προσπαθείς να το μαζέψεις απο βελόνα και ζιγκλέρ...
    Το manual δεν γραφει για χιτωνια και λογικο ειναι, εχει καποιες τιμες που εγω δεν μπορω να φτασω και κανω μια ερωτηση σχετικα με φλατζες μηπως και μπορεσω να ερθω ποιο κοντα ,δυστηχως κυλινδρο νικασιλ δεν εχω ,τι να κανω τωρα να πετάξω το μηχανακι; Αναγκαστικά θα παω με χιτωνιο και οσο παει
    Την ροδελα την εβαλα για μετρήσω την αποσταση απο το ανω νεκρο σημείο του πιστονιου μεχρι το χειλος που πρεπει δεν κανω αλχημιες.
    https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqCTr8y4PQdNUrV4i
    Τα κυβικα Υπέθεσα οτι παιζουν ρολο γιατι στο 125 δινει αλλη τιμη
    Τελος παντων ας κλειδωσει καποιος mod η ας τα σβησει καλυτερα αφου τα μηνύματα μου ειναι η ντροπη του φορουμ, αυτο και ολα τα αλλα θεματα και συγνωμη για την ενόχληση, ευχαριστώ για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας .
    Τελευταία τροποποίηση από fz6man; 12/04/2020 στις 10:44.
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  5. #20
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Man δεν ξέρω καν γιατί ασχολούμαι...
    READ THE FUCKING MANUAL
    Δεν ξέρεις αγγλικά? Βάλτο στο translate, ζήτα απο κάποιον που ξέρει την ορολογία να σου εξηγήσει.

    Δεν υποθέτεις ότι το μηχανάκι ανέβηκε κυβικά. Το βρίσκεις https://www.quora.com/How-do-I-calcu...cc-of-a-engine

    Eαν είχες πάρει χαμπάρι τι είναι το dimension x θα καταλάβαινες ότι αφενός δεν σχετίζεται με τα κυβικά , αφετέρου με τοποθέτηση χιτωνίου σε nicasil κυλίνδρο "ακυρώνεις" στην πραγματικότητα το dimension x.

    Aυτός είναι και ένας απο τους κύριους λόγους που τα μεταποιημένα nicasil με χιτώνιο είτε χάνουν σε δύναμη , είτε πεθαίνουν απο την προανάφλεξη και τελικά κολλάνε.

    Εν συνεχεία
    Το 0,75 που γράφεις είναι απο το μυαλό σου εντελώς. Το manual δίνει 0.55 για μοντέλα έως το 2002 και 0.0 απο το 2003 και μετά. Τέλος, αυτές είναι οι μετρήσεις.

    Κι επειδή αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάνεις τρελές αλχημείες...Την ροδέλα του ενός χιλιοστου που την έβαλες και ήρθε πρόσωπο το dim x? To manual είναι ξεκάθαρο και πάλι ότι η ρύθμιση του χ γίνεται με φλάτζες στην βάση του κυλίνδρου. Ροδέλα και που?

    Και για να το κλείνω
    Ναι είναι σωστή κίνηση να τοποθετήσεις τις φλάτζες του κιτ.
    Προφανώς οι μετρήσεις σου είναι ότι να ναι και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
    Ωστόσο είναι η μόνη λύση για να μην σου κολλήσει το μοτερ κι ας σέρνεται απο δύναμη.

    Επόμενο θέμα που θα ανοίξεις, το βλέπω απο τώρα θα είναι για το τζετάρισμα του καρμπυρατερ. Ναι δεν πρόκειται να δουλέψει με λάθος x και θα προσπαθείς να το μαζέψεις απο βελόνα και ζιγκλέρ...
    ρε φίλε, αν σε χαλάει τότε γιατί μπαίνεις στον κόπο να του απαντήσεις;
    μόνο και μόνο για να γίνεις εριστικός;
    Δεν έβαλε σε κανέναν το μαχαίρι στο λαιμό απαιτώντας απαντήσεις ούτε και ζήτησε λεφτά απο κανέναν.
    Αν θέλει, όποιος θέλει, του απαντάει.

    Αν ήταν κάτι που δεν έχει λόγο να βρίσκεται εδώ, θα έφευγε οπότε λάρωσε λίγο κι εσύ με το ύφος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Το πρόβλημα είναι να προσδιορίσουμε ένα νέο Χ λόγω oversize πιστονιού ώστε να έχουμε ίδια συμπίεση ??
    ή πως θα μετρήσουμε το χ χωρίς παχύμετρο??

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα είναι να προσδιορίσουμε ένα νέο Χ λόγω oversize πιστονιού ώστε να έχουμε ίδια συμπίεση ??
    ή πως θα μετρήσουμε το χ χωρίς παχύμετρο??
    Το πρωτο φυσικα
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Οκ το παραδέχομαι ότι ξέφυγα με το ύφος των γραπτών μου. Με συγχωρειτε.

    Προς αποκατασταση ορίστε οι σχετικές σελίδες του manual, όποιος μπορεί ας τον βοηθησει τον φίλο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200412_162652.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	417409

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200412_162628.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	417410

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Το πρωτο φυσικα
    Αν είναι oversize το χιτώνιο η συμπίεση θα μεγαλώσει.
    Από την άλλη όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις την συμπίεση με φλάτζες στη βάση σε δίχρονο γιατί σηκώνεις ταυτόχρονα και τις θυρίδες αλλάζοντας το χρονισμό.
    Οπότε ακολουθείς τις συμβουλές του κατασκευαστή του κιτ, αν αυτός δεν παρέχει πληροφορίες τότε ότι λέει η ΚΤΜ και την συμπίεση τη ρίχνεις με τη φλάντζα στο καπάκι.

    Υ.Γ Η μέτρηση λέει γίνεται με τις φλάντζες στη θέση τους και 2 από τα 4 παξιμάδια βιδωμένα.

    Καλή τύχη γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κανένα μηχανάκι να πήγε μακριά με τέτοια μετατροπή.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αν είναι oversize το χιτώνιο η συμπίεση θα μεγαλώσει.
    Από την άλλη όμως δεν μπορείς να ρυθμίσεις την συμπίεση με φλάτζες στη βάση σε δίχρονο γιατί σηκώνεις ταυτόχρονα και τις θυρίδες αλλάζοντας το χρονισμό.
    Οπότε ακολουθείς τις συμβουλές του κατασκευαστή του κιτ, αν αυτός δεν παρέχει πληροφορίες τότε ότι λέει η ΚΤΜ και την συμπίεση τη ρίχνεις με τη φλάντζα στο καπάκι.

    Υ.Γ Η μέτρηση λέει γίνεται με τις φλάντζες στη θέση τους και 2 από τα 4 παξιμάδια βιδωμένα.

    Καλή τύχη γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κανένα μηχανάκι να πήγε μακριά με τέτοια μετατροπή.
    Κατανοητο θα μπορουσα να κανω μια ποιο λεπτη φλατζα custom πχ μια 0,20 με καποιο φλατζοχαρτο ;
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Λοιπόν πήγα τον κύλινδρο σε εναν καλό ρεκτιφιατζή εδώ στην πόλη μου και κατέβασα τον κύλινδρο και οχι το καπάκι 1 δέκατο https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqFFDnbSaiJjBn3Gl .
    H μαλακία του προηγουμενου ρεκτιφιατζή ειναι οτι δεν μου έκανε φάλτσο στις θυρίδες και φοβάμαι να μην φάει κανένα ελατήριο ρε γμτ.. https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqFDxLSDr1xZQHXtd
    κόστος 10 ευρώ!
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    λοιπόν λοιπόν περιμένουμε νέο κυλινδροπίστονο μιας και είμαι λίγο ψείρας , καθως περιμένοντας ανακάλυψα αλλο ενα προβληματάκι, μάλλον ο προηγούμενος κάτοχος προσπάθησε να ρυθμίσει το powervalve απο την 19αρα βίδα χωρίς να ξεσφίξει την 8αρα και μάλλον έχουμε πρόβλημα , οχι οτι γυρνάει τρελά άλλα δεν μπορώ να βρω πληροφορίες , καθαρά απο περιέργεια έβγαλα το καπακι να δώ το σύστημα το γλωσάκι πως δουλευει μπας και μπορέσω να το λύσω γιατί κατι μου λέει ότι κλώτσησε ενα έλασμα που σπρώχνει η πλαινή 8αρα άλλα δεν κατάφερα με τίποτα να βρώ πως βγαίνει η 199αρα βίδα αλουμινίου και παιδεύτηκα πολυ!
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Καλησπέρα παιδια λοιπον μετα απο ενα προβληματακι με την καμπανα προχωρησα αρκετα άλλαξα ρουλεμαν και τσιμουχες στην αντλια νερου και το ρουλεμανακι πανω στο καρτερ, μου ηρθαν τα καινούργια powervalve καθώς και το καινούργιο κυλινδροπιστονο (τελικα το παλιο σετ θα μεινει στην ακρη ), Εχθες μονταρα στον κυλινδρο το γλωσακι της εξαγωγης το φυγοκεντρικο και τις βαλβιδες και φυσικα χρονισα το καινουργιο πεταλο συμφωνα με το manual και δουλευουν τελεια .
    Δυστηχως περιμενω την φλαντζα του καρτερ απο την πλευρα της καμπανας και με καθυστερει για να κλεισω τα καπακια και να βαλω το μοτερ πανω στον σκελετο , η καμπανα βγηκε και δεύτερη φορα γιατι δεν έμπαινε τελικα το γραναζι της μανιβελας.. Επειτα μπηκε η φουρκετα του μυλου σασμαν αν το λέω σωστα, δοκιμασα και μερικες ταχυτητες για να δω αν δουλευει και τελευταια αλλάχτηκε και η εισαγωγη καρμπιλατερ μιας και ειχε τα μαυρα της τα χαλια , καθαρίστηκε και ο χωρος και τα καπακια του βολαν.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20200610_232200~01.jpg‎   20200610_203327~01.jpg‎   20200610_174839~01.jpg‎   20200610_231912~01.jpg‎   20200610_184708~01~01.jpg‎  

    received_2650202751929650.jpeg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από fz6man; 13/06/2020 στις 22:21.
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF