Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Ρυθμιση dimension Z σε Ktm exc 200

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357

    Ρυθμιση dimension Z σε Ktm exc 200

    Καλησπερα εχει ερθει η ωρα να ρυθμίσω το dimension Z απο το μηχανακι , ακομη δεν το εχω βάλει μπροστά αλλα θελω να μαθω μερικά πράγματα για να ειμαι έτοιμος , εχω δει κάποια βιντεάκια στο youtube παρολαυτα θελω να το συζητήσω λιγο μαζι σας , στον κύλινδρο εχει μπει χιτωνιο αν παίζει κάποιο ρόλο. Απο εκει και περα ειδα οτι ξεβιδωβουμε την μεγαλη βίδα πανω απο την αντλια νερου και ενα καπακι απο την αλλη πλευρα μαλλον για να βλέπουμε την γλωσσα ,θα ηθελα να μάθω τι ακριβώς Ρυθμίζουμε στον κυλινδρο , αν καταλαβα καλα κατι με τα καυσαερια δηλαλη την ριντιερα π.χ απο εκει ρυθμιζω ροπες χαμηλα/ ψηλα ; και πως πρεπει να μετακινησω την γλωσσα ωστε να εχω το αποτέλεσμα που ζηταω; Και κατι ακομα η 8αρα βιδα στο κεντρο που γυρνάει το βολαν χρησιμεύει καπου ;
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα εχει ερθει η ωρα να ρυθμίσω το dimension Z απο το μηχανακι , ακομη δεν το εχω βάλει μπροστά αλλα θελω να μαθω μερικά πράγματα για να ειμαι έτοιμος , εχω δει κάποια βιντεάκια στο youtube παρολαυτα θελω να το συζητήσω λιγο μαζι σας , στον κύλινδρο εχει μπει χιτωνιο αν παίζει κάποιο ρόλο. Απο εκει και περα ειδα οτι ξεβιδωβουμε την μεγαλη βίδα πανω απο την αντλια νερου και ενα καπακι απο την αλλη πλευρα μαλλον για να βλέπουμε την γλωσσα ,θα ηθελα να μάθω τι ακριβώς Ρυθμίζουμε στον κυλινδρο , αν καταλαβα καλα κατι με τα καυσαερια δηλαλη την ριντιερα π.χ απο εκει ρυθμιζω ροπες χαμηλα/ ψηλα ; και πως πρεπει να μετακινησω την γλωσσα ωστε να εχω το αποτέλεσμα που ζηταω; Και κατι ακομα η 8αρα βιδα στο κεντρο που γυρνάει το βολαν χρησιμεύει καπου ;
    Delete
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Να πάρεις κανένα manual δεν παίζει Ε?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις κανένα manual δεν παίζει Ε?



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fz6spamman.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	417314

    Κι αυτά είναι μόνο τον τελευταίο μήνα.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fz6spamman.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	417314

    Κι αυτά είναι μόνο τον τελευταίο μήνα.
    Το διαβασα το manual παιδια δεν ρυθμιζει γιατι κολλησε μουργα στα γραναζακια , ανοιξα κυλονδρο τα καθαρισα ομως παλι δεν δουλευει σωστα , μπλεξαμε..
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    παιδια συγνωμη για το σπαμ,αλλα τι στο διαολο εiναι το dimension Z σε οποιοδηποτε μηχανακι?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Είναι μια εξειδικευμενη μέτρηση ρύθμιση κ αφορά τα δίχρονα με powervalve που μεταβάλει το άνοιγμα της θυρίδας εξαγωγής

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παιδια συγνωμη για το σπαμ,αλλα τι στο διαολο εiναι το dimension Z σε οποιοδηποτε μηχανακι?
    Στην ουσία είναι σε ποιο σημείο του φάσματος στροφών ανοίγει το power-valve.

    Ανάλογα με την ρύθμιση μπορεί να μεταβάλεις αν θες το "ξέσπασμα" στα μεσαία/χαμηλά ή ψηλά.

    Βασική προϋπόθεση βέβαια είναι να έχει ελεγχθεί ο φυγοκεντρικός μηχανισμός που ενεργοποιεί το PV.

  9. #9
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αλλα τι στο διαολο εiναι το dimension Z
    Εμένα το μυαλό μου πήγε στους dragonball Z

    Δλδ σοβαρά τώρα, όλα τα ypvs πχ, είχαν αυτή τη ρύθμιση? Κ πολλοί από μας φανταζομαι, δεν την είχαν ακούσει ποτέ εως τώρα?
    Καλά λένε, ότι όσο ζούμε μαθαίνουμε
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει για όλα τα power valves (ypvs, rc, kips)και δεν νομίζω να ισχύει σε αυτά με σερβομοτέρ.

    Το συγκεκριμένο, έχει φυγοκεντρικό μηχανισμό με ελατήριο και μπίλιες.
    Σφίγγοντας στην ουσία το ελατήριο επηρεάζεις με ποιο τρόπο θα ενεργοποιηθεί το φυγοκεντρικό.

    Να και μια φωτό με τον μηχανισμό, πριν τον καθαρισμό.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IGifqIg.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	417335

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ρε μαν είσαι πολύτιμος!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Λοιπόν μετά απο πολύ μελέτη και ψάξιμο σχετικά με powervalve τα γραναζάκια είναι κουρεμένα για κάποιο λόγο, άρα το πέταλο πηδάει δόντια και άρα δεν μπορεί να δουλέψει με τα υπάρχων οπώτε χρήζουν αλλαγής , https://1drv.ms/u/s!AoUoFmc2-gKLqCJp54sOfvCVSqlj , το powervalve στο ΚΤΜ παίρνει από τον στρόφαλο , ένα γλωσσάκι όπως στην παραπάνω φωτογραφία που εχει βάλει ο φίλος σηκώνεται και σπρώχνει το πέταλο , το πέταλο πρέπει να μπει σε συγκεκριμένα σημάδια ΟΜΩΣ μπορείς να κλέψεις και να χρονίσεις διαφορετικά ουσιαστικά το πέταλο ρυθμίζει το πότε θα ανοίξει το κλαπέτο στην εξαγωγή και από τα εξωτερικά βιδάκια ρυθμίζεις το πόσο θα κλείσει το κλαπέτο (εδώ θέλει προσοχή γιατί αν σφίξει το κλαπέτο θα κουρέψει τα γραναζάκια) Επίσης να αναφέρω οτι την πρώτη φορά που θα μπει ο κύλινδρος το γλωσσάκι που έρχεται από την καμπάνα /στροφαλο πρέπει να είναι κάτω κάτω και όσο αφορά την 19άρα βίδα που έχει πάνω από την αντλία νερού εκτός απο μικρο ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις βάση λογικής , ίσως να εξυπηρετεί και στο να κατεβάζεις το γλωσσάκι πριν απο την πρώτη ενεργοποίηση του κινητήρα π.χ αν έχει καποιος το μοτέρ στον πάγκο κατεβασμένο και μόλις το έχει βάλει στην μοτο και είναι το γλωσάκι ψηλά, οπώτε το κατεβάζεις απο την βίδα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fz6spamman.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	417314

    Κι αυτά είναι μόνο τον τελευταίο μήνα.
    Εντάξει ρε φίλε μου συγνώμη αν γεμίζω τον σέρβερ με άχρηστα μηνύματα.. αλλα είναι η πρώτη μου φορά που κάνω ανακατασκευή μηχανάκι και του έχω αλλάξει το πατέρα και την μάνα του , ποιο πριν δεν είχα βγάλει ούτε ρόδα ούτε τακάκια , εχω 2 manual και δεν βρήκα πως πειράζεις τα γραναζακια κτλ μόνο πως ρυθμίζεις το powervalve , επίσης δυσκολεύομαι με τουςτεχνικούς αγγλικούς όρους ,
    Τελευταία τροποποίηση από fz6man; 10/04/2020 στις 19:13.
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Σωπα ρε' συ, άξιος και μόνο που το επιχειρείς. Ωραιο θα είναι αν μπορείς να βάζεις και τα αποτελέσματα στο κάθε τι, για τους επόμενους.

    Να αλλάξω μια εύκολη πλεξούδα θέλω και με πιάνει σύγκρυο όποτε πάω απο πάνω.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Που είναι κουρεμενα ρε μαν, μια χαρά φαίνονται.
    Ρε συ σίγουρα ξέρεις τι κάνεις? Γιατί έκατσα έτσι από απορία κ κοίταξα το service manual του κινητήρα κ τα σχηματικά δείχνουν ότι το δικό σου είναι οκ...
    Τα γρανάζια μόνο γιατί ο χρονισμος τους είναι λάθος. Δεν φαίνεται κ πολύ καλά στην φώτο. Ψάξε βρες τα σημάδια κ βάλτα όπως δείχνει το σχήμα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200410_235340.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	417366

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20200410_235308.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	75,6 KB 
ID:	417367

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Οι γραμμούλες στο πέταλο να πέφτουν πάνω στις κουκκίδες στα γρανάζια.
    Αν δεν έχει κουκκίδες, μέτρα δόντια όσα είναι στο σχηματικο, με σημάδια τα "φαγωμένα" δόντια όπως λες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF