Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Αγορά honda NC750x η Kawasaki versys 650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    11

    Αγορά honda NC750x η Kawasaki versys 650

    Γεια σας παιδιά..είμαι στην αναζήτηση νέας μηχανής και στο ψάξιμο γενικότερα..σκούτερ οδηγάω από το 2012(xmax250) και αποφάσισα να κάνω την μετάβαση στη μηχανή..μου έχουν κάνει κλικ αυτές οι 2 μηχανες.θα ήθελα την άποψη των πιο έμπειρων να μου δώσουν λίγο τα φώτα τους με τις πληροφορίες τους ούτως ώστε να έχω κι εγώ μια άποψη..σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    AN και κατοχος καβασακι, προτεινω με κλειστα ματια NC750x,λογω μεγαλυτερης αξιοπιστιας και ποιοτητας,και λογω χαρακτηριστικων κινητηρα της συγκεκριμενης μηχανης.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Γειά σου φίλος!! Δεν υπάρχει σωστή κ λάθος επιλογή ανάμεσα σε αυτές τις μηχανές.. Ο καθένας θα σου πει διαφορετική γνώμη.. Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα καταρχάς εμφανισιακά.. Να την βλέπεις κ να γουστάρεις..
    Ο panavour πχ σου είπε το NC.. Για μένα μακράν το versys.. Πολύ πιο όμορφο (αν κ υποκειμενικό) πιο παιχνιδιαρικο, πιο γκαζατο πιο μηχανή..
    Το NC ίσως είναι το κορυφαίο commuter απο πλευράς οικονομίας κ χρηστικότητας όμως δεν θα σε πορωσει..
    Αν θέλεις μια μηχανή να γουστάρεις για μένα versys.. Αν θες μηχανή με την λογική κ την χρηστικότητα NC..

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας..κι εγώ αυτό που καταλαβαίνω με βάση το ψάξιμο στο ίντερνετ και ρωτάω γύρω γύρω καταλαβαίνω ότι το NC είναι μηχανή με απόλυτη αξιοπιστια να κάνεις τη δουλειά σου (πόλη η tour), το versus είναι μηχανή να περιμένεις πως και πως να πας βόλτα και γουστάρεις εμφανισιακα..αλλά είναι γούστα αυτά..και λόγω κορονιοιου δεν μπορούμε να πάμε και για ένα test drive

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    My two cents

    Nc εφόσον προέχει η χρηστικότητα. Άχρωμο άοσμο άγευστο σα μοτοσυκλέτα, τα κάνει όλα κ συμφέρει όμως. Κατανάλωση αστεία ότι κ να κάνεις.
    Συμβουλή ΜΌΝΟ το αυτόματο να πάρεις. Ο κινητήρας κ το μηχανάκι είναι σχεδιασμένα για το αυτόματο. Το συμβατικό προέκυψε για να το πάρουν οι συντηρητικοί, αλλά δεν ταιριάζει στην μηχανή της κόβει πάρα πολύ από τον χαρακτήρα της, στη δε λίγο πιο σβέλτη οδήγηση σπάει αρχ...

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexaras13 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας..κι εγώ αυτό που καταλαβαίνω με βάση το ψάξιμο στο ίντερνετ και ρωτάω γύρω γύρω καταλαβαίνω ότι το NC είναι μηχανή με απόλυτη αξιοπιστια να κάνεις τη δουλειά σου (πόλη η tour), το versus είναι μηχανή να περιμένεις πως και πως να πας βόλτα και γουστάρεις εμφανισιακα..αλλά είναι γούστα αυτά..και λόγω κορονιοιου δεν μπορούμε να πάμε και για ένα test drive
    Δες το λιγο πιο ρεαλιστικα. Το nc οντως ειναι μηχανη εργαλειο, αλλα το versys δεν ειναι δα και η επιτομη της μηχανης που περιμενεις πως και πως να πας βολτα. Κι αν ειναι για σενα τωρα, δε θα ειναι και για πολυ. Το nc ομως παντα θα ειναι εργαλειο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ότι είπε ο DrBig.Να πω οτι μιλούσαμε για 50 άλογα πάνω να σου πω οτι οκ θα δεις διαφορά σε γκάζι και θα καίγεσαι να καβαλήσεις.Τώρα με διαφορές 10-15 άλογα σε μεσαία κατηγορία και τα 2 ψοφίμια είναι αντικειμενικά,παρόλο που κινούνται αξιοπρεπέστατα και γρήγορα.

    Βέβαια εκτός απο τις ευθείες υπάρχουν οι στροφές και εκεί τα 2 μηχανάκια μοιάζουν πάρα πολύ(τα έχω δουλέψει και τα 2 μηχανάκια).

    Σε αξιοπιστία σαφώς δεν υπάρχει καμία επαφή μεταξύ των 2.Η αναλογία είναι κοντά στο 1/5.5 μοτέρ Versys 1 μοτερ NC
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Aν δηλαδή το ΝC είναι μια βαρετη, υποδεέστερη μοτό που πιθανά αντέχει και το Versys μια
    καλύτερα εξοπλισμένη - δυνατότερη - ενδιαφέρουσα που εικάζουμε πως δεν αντέχει, είναι καλύτερα να έχουμε υπόψιν
    την πιθανότητα ότι σε περίπτωση που βαρεθούμε το Versys, το ΝC μπορεί να είχε αντέξει όντας βαρετό;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	68bf95cd15bfa7cb05ed298a1fe6e23b.jpg 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	6,0 KB 
ID:	417387

  9. #9
    Σήμερα μετά από 25 ημέρες κλεισούρα, καβαλησα το versys μου και έκανα μια βόλτα 70χιλ. Ενθουσιαστηκα λες και ήταν η πρώτη βόλτα και μην ακούω σχόλια για αντοχές κλπ Το Versys είναι αξιόπιστο, ευέλικτο, πολύ σουλοπωμενο και αρκετά συναρπαστικό. Συναρπαστικό διότι στρίβει με μεγάλες κλίσεις, έχει γκαζακι, μικρο μετατροχιο, πολύ καλή γεωμετρία και πολύ καλή αίσθηση. Αξιόπιστο το λέω γιατί έχω κάνει 110000 Χιλ και δεν έχει το παραμικρό

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    η kawasaki για μένα είναι αξεπέραστη σε ντιζαιν όπως την γνώρισα απο τα Ι4 GPZ/ZZR και αρκετά επιτυχημένα μοντέλα όλα αυτά τα χρόνια(και αρκετά προβληματικά συγκριτικά με των υπολοίπων ιαπωνικών ανταγωνιστών).
    Η παπαριά που έγινε με τα Ι2 μοτερ που μπηκαν σε er6/versys και ότι δεν το μάζεψαν πίσω όχι τοπικά αλλά παγκοσμίως, είναι τεράστιο λάθος και το πληρώνουν ήδη. Προφανώς όχι γιατι δε μπορούσαν, μια εταιρεία που παράγει τρένα και αεροπλάνα δεν θα ήταν τίποτα, το γεγονός οτι δεν ασχολήθηκαν καν σα να μη τους άγγιξε είναι άκρως σημειωτέον για το customer satisfaction (για το συγκεκριμένο μοντέλο πάντα)
    Στα μοντέλα απο '16 και μετά δεν άκουσαμε κάτι, ενδέχεται κάτι να διορθώθηκε είτε επειδή έχει πέσει η πώληση της καινούργια μοτοσυκλέτας κατακόρυφα και δεν γνωρίζουμε τι πραγματικά συμβαίνει.

    Να θυμίσω το πρόβλημα ήταν βαλβίδα εξόδου που βρισκόταν εντελώς εκτός ορίων με αποτέλεσμα να χτυπήσει πιστόνι(συνήθως χιλιομετρικά κατά την δεύτερη ρύθμιση/ έλεγχο βαλβίδων). Τοπικά δικαιολογήθηκε ότι η ρύθμιση πρέπει να γίνει ΜΟΝΟ σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο.
    Πρόγραμμα, ρύθμιση μείγματος, συμπίεση μοτέρ σε σχέση με άλλους παράγοντες, κάτι απο όλα αυτά, κάτι περισσότερο, όμως τίποτα δεν είχε γίνει...

    Ανατολή με δύση αυτό που επέλεξε να κάνει η χοντα έβαλε ένα χαμηλόροπο μοτερ αυτοκινήτου σε μοτοσυκλέτα που έδωσε δύναμη και ροπη εώς 6500rpm κάνοντας το εργάτη που θα αντέξει πολλές εκαντοντάδες χιλ. χιλιόμετρα χωρίς να απαιτηθεί επισκευή.

    υπάρχει και το tracer 700, με καλύτερη εταιρική υποστήριξη, πιο πρόθυμο μοτερ, πιο σπορ αίσθηση

    και το best seller suzuki vstrom650
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    11
    Γεια σου φίλε,ναι κοιτούσα και αυτά το tracer και το vstrom αλλά το μεν δεν μου κερδίζει το ενδιαφέρον και το δε φοβάμαι πολύ τα μεταχειρισμένα 10ετιας και αν και γνωρίζω πόσο αξιόπιστα είναι .

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    εγώ νόμιζα οτι πας για του κουτιού, μεταχειρισμένο κοιτάς? τι μπατζετ?
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Το να διαβάζω ότι το versys είναι μηχανάκι συγκινήσεων, που δε θες να ξεκαβαλήσεις, ότι έχει γκάζι και στρίβει, με ξεπερνά πραγματικά. Ένα καλό μεσαίου κυβισμού μηχανάκι είναι, σχετικά ψόφιο, καλό για commuting, ταξιδεύει, φωτιά στην άσφαλτο δεν βάζει και δεν ξύνεις αυτιά...
    Το τελευταίο, όχι γιατί δεν μπορεί, όλα μπορούν, αλλά γιατί είναι εκτός comfort zone του, θα σε κουράσει, θα σε τρομάξει και διακινδυνεύεις πτώση.
    Διασκεδαστικό πάντως δεν το λες.
    Το honda από την άλλη είναι ακόμα πιο άχρωμο και άοσμο. Είναι εργάτης, τέρας αξιοπιστίας, φτιαγμένο "για μια ζωή". Εξαιρετικό σε commuting, καλύτερο ποιοτικά, με απίστευτα χαμηλή κατανάλωση. Βέβαια αν το κρίνεις με βάση τη συγκίνηση που σου προκαλεί, είναι σα να πας "ρομαντικό" διήμερο με την 80χρονη γειτόνισσα σου...
    Οδηγικά το versys υπερτερεί. Σε όλα τα άλλα χάνει κατά κράτος. Αν μιλάμε για μεταχειρισμένο, με κλειστά μάτια Honda, δε σπάει, δε χαλάει και κρατά και ψηλή αξία μεταπώλησης.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  14. #14
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    NC 750 απο μενα!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    εγώ νόμιζα οτι πας για του κουτιού, μεταχειρισμένο κοιτάς? τι μπατζετ?
    Του κουτιού κοιτάω φίλε..δηλαδή σε αυτήν την κατηγορία ποιο άλλο μηχανάκι θα μπορούσα να κοιτάξω?μπάτζετ μαξ 8500.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. kawasaki versys 650 ελαστικα
    από tom556575 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2009, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF