Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 72

Θέμα: ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΘΕΜΑ - ΓΡΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    θα πηγαινα να δω αυτό... https://www.car.gr/26012491-kawasaki-kle-500
    αθανατο, ασπαστο, και κανει αυτα που αναφέρεις...το ειχα κάποτε (2004) σε αυτο ακριβώς τον χρωματισμό.

    και τιμή μια χαρα...με παζαρι σε κοβω κανα 1800αρι.

    (ανταλλακτικά για το εν λόγω μοντέλο παίζουν φυσικά παντού)
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 13/04/2020 στις 11:32.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #17
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
    Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.
    Ξέρω από βέσπα!

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
    Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hqdefault.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	10,1 KB 
ID:	417432



    Καλώστον, καιρό είχες να γράψεις. Τι κάνει το τρικύλινδρο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
    Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.
    εγω θα του προτεινα κατι κλασατο με φινετσα και χαρακτηρα παντως.. ενα παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το triumph trident 750, και πιο ειδικα στο γνωστο πρασινο..

    σοβαρα τωρα, ο kachius σου τα ειπε μια χαρα.. θες cbf500 (04-07) και δε το ξερεις.. εναλλακτικα suzuki sv650 εκεινης της εποχης η σε πιο συγχρονο kawasaki er-6 του 06-09

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω θα του προτεινα κατι κλασατο με φινετσα και χαρακτηρα παντως.. ενα παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το triumph trident 750, και πιο ειδικα στο γνωστο πρασινο..

    σοβαρα τωρα, ο kachius σου τα ειπε μια χαρα.. θες cbf500 (04-07) και δε το ξερεις.. εναλλακτικα suzuki sv650 εκεινης της εποχης η σε πιο συγχρονο kawasaki er-6 του 06-09
    Χωρίς πλάκα πάντως ,μια χαρά είναι το triumph του γείτονα διαχρονικό και έχω άνθρωπο γνώστη που τα φτιάχνει φθηνά.Επίσης πάγια έξοδα τίποτα, τέλη ασφάλεια 130 ετησίως.
    Μπάκλης ψηφίζει trident

  6. #21
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω θα του προτεινα κατι κλασατο με φινετσα και χαρακτηρα παντως.. ενα παραδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι το triumph trident 750, και πιο ειδικα στο γνωστο πρασινο..
    Μπάκλης ψηφίζει trident
    Μωρέ γαμάτη είναι αλλά με την καμμία δεν την προτείνω για πρώτη μηχανή! (έχω "στεναχωρήσει" και κανά-δυο που έχουν επικοινωνήσει)

    Αλλά το cbf500 πρέπει να είναι πολύ καλό! Δεν το έχω οδηγήσει (αν και είχα προσπαθήσει να το αγοράσω παλιότερα ).
    Έχω οδηγήσει το γυμνό cbf600 και μου άρεσαι πάρα πολύ, όπου σαν στήσιμο/σασί νομίζω είναι ολόϊδιο, και πιστεύω ο 2κίλυνδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Μωρέ γαμάτη είναι αλλά με την καμμία δεν την προτείνω για πρώτη μηχανή! (έχω "στεναχωρήσει" και κανά-δυο που έχουν επικοινωνήσει)

    Αλλά το cbf500 πρέπει να είναι πολύ καλό! Δεν το έχω οδηγήσει (αν και είχα προσπαθήσει να το αγοράσω παλιότερα ).
    Έχω οδηγήσει το γυμνό cbf600 και μου άρεσαι πάρα πολύ, όπου σαν στήσιμο/σασί νομίζω είναι ολόϊδιο, και πιστεύω ο 2κίλυνδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός
    Και τι ξέρεις εσύ ρε νέος

  8. #23
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Μωρέ γαμάτη είναι αλλά με την καμμία δεν την προτείνω για πρώτη μηχανή! (έχω "στεναχωρήσει" και κανά-δυο που έχουν επικοινωνήσει)

    Αλλά το cbf500 πρέπει να είναι πολύ καλό! Δεν το έχω οδηγήσει (αν και είχα προσπαθήσει να το αγοράσω παλιότερα ).
    Έχω οδηγήσει το γυμνό cbf600 και μου άρεσαι πάρα πολύ, όπου σαν στήσιμο/σασί νομίζω είναι ολόϊδιο, και πιστεύω ο 2κίλυνδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός
    επειδη εγω το εχω το cbf500, λεω με σιγουρια οτι ειναι η πλεον καταλληλη "γρια" για πρωτη μηχανη μεσαιου κυβισμου..

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    πιστεύω ο 2κύλινδρος του 500 θα είναι πολύ πιο φιλικός
    Πιστεύεις; Δεν γνωρίζεις;

    Έχεις οδηγήσει ποτέ 400SF; Αν ναι, σου φάνηκε κάτι μη-φιλικό σε ΑΥΤΟ το μοτέρ και μάλιστα ''πολύ'' κιόλλας σε σχέση με το CB500;

    Τέτοιο ''βούτυρο'' τετρακύλινδρο, με τέτοια γλυκειά απόδοση, τέτοιο ''ανθρώπινο'' ποσό ιπποδύναμης, και τέτοιο βελούδο δούλεμα, δεν έχει υπάρξει ποτέ ξανά στην ιστορία της μοτοσυκλέτας.

    Έχω οδηγήσει και το CB500 το παλιό δλδ αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Honda_CB500_twin.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	417437
    και είναι επίσης φιλικό, με πολύ ωραία απόκριση στις μεσσαίες στροφές ακριβώς εκεί που την χρειάζεσαι στην πράξη, αλλά ''πολυ πιο φιλικό'' δεν το είδα, ούτε καν ''πιο φιλικό''.

    Ίσα ίσα, το 400sf έχει πιο βελούδινο δούλεμα παντού.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πιστεύεις; Δεν γνωρίζεις;

    Έχεις οδηγήσει ποτέ 400SF; Αν ναι, σου φάνηκε κάτι μη-φιλικό σε ΑΥΤΟ το μοτέρ και μάλιστα ''πολύ'' κιόλλας σε σχέση με το CB500;

    Τέτοιο ''βούτυρο'' τετρακύλινδρο, με τέτοια γλυκειά απόδοση, τέτοιο ''ανθρώπινο'' ποσό ιπποδύναμης, και τέτοιο βελούδο δούλεμα, δεν έχει υπάρξει ποτέ ξανά στην ιστορία της μοτοσυκλέτας.

    Έχω οδηγήσει και το CB500 το παλιό δλδ αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Honda_CB500_twin.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	417437
    και είναι επίσης φιλικό, με πολύ ωραία απόκριση στις μεσσαίες στροφές ακριβώς εκεί που την χρειάζεσαι στην πράξη, αλλά ''πολυ πιο φιλικό'' δεν το είδα, ούτε καν ''πιο φιλικό''.

    Ίσα ίσα, το 400sf έχει πιο βελούδινο δούλεμα παντού.
    58 αλογα το 500 ,53 το 400,πιο φιλικο το 500,πιο απλο,με λιγοτερη συντηρηση,πιο οικονομικο,πιο συγχρονο,πιο ησυχο, με πληθωρα ανταλλακτικων,λιγοτερο καβλωτικο,λιγοτερο αρκουδιασμενο απο καθε λογης καφροκαγκουρες,και σε CBF500 -ιδιος κινητηρας,αλλο πλαισιο και αναρτησεις-βγαινει και με ABS ,αλλα δυσευρετο,σ αυτη την εκδοση στην Ελλαδα που ολοι επαιρναν το απλο.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 14/04/2020 στις 13:37.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #26
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Να πω την αλήθεια όντως το μοτέρ του cb400 είναι περίπου όπως τα λέει ο telegonos.
    Δεν νομίζω πως θα τρομάξει κάποιο νέο αναβάτη,το gpz400 δούλευε πολύ πιο άγρια και απότομα.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 14/04/2020 στις 13:43. Αιτία: syntax
    when life gets complicated... i ride.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    58 αλογα το 500 ,53 το 400,πιο φιλικο το 500,πιο απλο,με λιγοτερη συντηρηση,πιο οικονομικο,πιο συγχρονο,πιο ησυχο, με πληθωρα ανταλλακτικων,λιγοτερο καβλωτικο,λιγοτερο αρκουδιασμενο απο καθε λογης καφροκαγκουρες,και σε CBF500 -ιδιος κινητηρας,αλλο πλαισιο και αναρτησεις-βγαινει και με ABS ,αλλα δυσευρετο,σ αυτη την εκδοση στην Ελλαδα που ολοι επαιρναν το απλο.
    Πιο άσχημο

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πιο άσχημο
    Ούτε τα νούμερα ισχύουν, με το ζόρι 45 άλογα έχει το 500. Εννοείται το τετρακύλινδρο είναι πιο δυνατό, και στην πράξη-αίσθηση παραπάνω από όσο λένε τα νούμερα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Με το 400 είχα δώσει για δίπλωμα κυριολεκτικά η μηχανή του πρωτάρη (και όχι μόνο φυσικά ) !

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ούτε τα νούμερα ισχύουν, με το ζόρι 45 άλογα έχει το 500. Εννοείται το τετρακύλινδρο είναι πιο δυνατό, και στην πράξη-αίσθηση παραπάνω από όσο λένε τα νούμερα.
    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...r_four_96.html

    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...cb500e_96.html


    κρειττον το σιγάν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF