Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΘΕΜΑ - ΓΡΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Δεν είναι αξιόπιστο το site αυτό. καλό είναι για να πέρνεις μια ιδέα, αλλά μην βασίζεσαι σε αυτά που γράφει.

    Σε VFR400 για παράδειγμα, που ξέρω εγώ τα σωστά μεγέθη, έχει ανακατωμένα και λάθος νούμερα, από διαφορετικά μοντέλα. Π.χ. οι διαστάσεις τροχών-ελαστικών που δίνει είναι για το προηγούμενο μοντέλο, το NC24 που ήταν τελείως άλλη κατασκευή, δίνει ντεπόζιτο 18 λιτρα, που σωστά έχει 15 (το προηγούμενο μοντέλο είχε 16 λίτρα) , δίνει φρένα μπροστά 269mm που δεν υπάρχει καν σαν διάσταση σε Honda κ.ο.κ.

    Και λίγη κοινή λογική, θα είχε ποτέ το αργόστροφο χαμηλής τεχνολογίας δικύλινδρο μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το υψηλόστροφο τετρακύλινδρο; Ούτε καν το σημερινό δικύλινδρο 500 δεν περνάει το 400 του τότε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι αξιόπιστο το site αυτό. καλό είναι για να πέρνεις μια ιδέα, αλλά μην βασίζεσαι σε αυτά που γράφει.

    Σε VFR400 για παράδειγμα, που ξέρω εγώ τα σωστά μεγέθη, έχει ανακατωμένα και λάθος νούμερα, από διαφορετικά μοντέλα. Π.χ. οι διαστάσεις τροχών-ελαστικών που δίνει είναι για το προηγούμενο μοντέλο, το NC24 που ήταν τελείως άλλη κατασκευή, δίνει ντεπόζιτο 18 λιτρα, που σωστά έχει 15 (το προηγούμενο μοντέλο είχε 16 λίτρα) , δίνει φρένα μπροστά 269mm που δεν υπάρχει καν σαν διάσταση σε Honda κ.ο.κ.

    Και λίγη κοινή λογική, θα είχε ποτέ το αργόστροφο χαμηλής τεχνολογίας δικύλινδρο μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το υψηλόστροφο τετρακύλινδρο; Ούτε καν το σημερινό δικύλινδρο 500 δεν περνάει το 400 του τότε.
    http://motorbikespecs.net/index.dyn?...317&make=Honda

    http://motorbikespecs.net/index.dyn?...ch=honda+cb500


    αυτο σου κανει??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Όχι.

    Ξαναδιάβασε την τελευταία παράγραφο που σου έγραψα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #34
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    (το δικό μου έχει 77 και δίνει 80.2 αυτό το site )
    porca miseria.

  5. #35
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Όχι.

    Ξαναδιάβασε την τελευταία παράγραφο που σου έγραψα.
    δεν μεταδιδω αλλο,παραδινομαι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rafiki Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα!
    Σας έχω βρει καιρό τώρα βασικά, αλλά πρακτικά τώρα έγινα μέλος.!
    Ελπίζω να σας βρίσκω καλά υγιής και δυνατούς.
    Πολυσυζητημένο θέμα το ξέρω, αν πιστεύετε ότι έχει απαντηθεί σε άλλο με ενημερώνετε.
    Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το δίπλωμα μου και είμαι προφανως στην αναζήτηση νεας μηχανής.
    Οι επιλογες πολλές, σκέφτομαι διάφορα χωρίς να έχω καταλήξει κάπου.
    Στοιχεία για μένα :

    - 25 χρονών
    - 1,83 ύψος
    - Δίπλωμα ανεξαρτήτου (έχω και αυτοκινήτου και οδηγώ)
    - Συνειδητοποιημένος οδηγός
    - Budget 2500

    Τη μηχανή τη θέλω για τη μετακίνηση μου, για τις βόλτες μου και γιατί όχι κανένα μικρό ταξιδάκι με τα φιλαράκια. Βέβαια υπάρχει και το αμάξι.

    Λίγο για το γούστο μου :

    Είμαι περίεργος, μία μέρα ξυπνάω και μου αρέσει το ΑΧ-1 την άλλη μέρα το Hornet, οπότε καταλαβαίνετε :P
    Δεν μου αρέσουν τα supersport και τα σουλούπια τους και προφανώς δεν μιλάμε για σκούτερ. Περισσότερο naked, on/off, touring.
    Μου αρέσουν :

    - Translap
    - Hornet
    - AX-1 (για άλλο λόγο)

    Όπως καταλαβαίνετε όντως είμαι περίεργος. Διαβάζοντας αρκετά εδώ μέσα μου ήρθε η παρακάτω σκέψη :

    Μήπως για πρώτη μήχανη πρέπει να πάρω μία "γρια" φάση ΑΧ-1 ή CB400 (ασχέτως διαφορετικής κατηγορίας) ή ότι άλλο μου προτείνετε εσείς ώστε να την "λίωσω" να μάθω πάνω της και ύστερα από κάποιο καιρό να επενδύσω σε κάποια καλύτερη; Προσωπικά δεν έχω στο μυαλό μου κάποια συγκεκριμένη αλλά καταλάβατε τι εννοώ.
    Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
    Καλώς ήρθες φίλε. Για εμένα η καλύτερη επιλογή ειναι το Transalp. Καίει, είναι ψιλό άσχημο και μετριο αλλά θα κάνει την δουλειά που το θέλεις με άριστο τροπο. Επίσης σε πέντε χρόνια το πολύ θα έχεις ένα σούπερ κλασικό μηχανάκι, ορόσημο για τον μοτοσυκλετισμο ( το οποίο θα τσουλαει κιόλας) . Το χορνετ που είναι αξιόλογο δεν το προτείνω. Είσαι 1,83 αν πας να κάνεις δικαβαλός τουρισμό με το χορνετ θα έχεις σοβαρό θέμα στριμοκωλιασματος. Το Ax είναι μηχανάκι για αστικη μετακίνηση. Ωραίο να το πάρεις αν έχεις στο νου σου να το αναπαλαιωσεις και να αυξήσεις θεαματικά τις τεχνικές σου γνώσεις και ικανότητες. Προϋποθέτει να έχεις χώρο, χρόνο και χρήμα. Αν δεν έχεις μια από αυτές τις προϋποθέσεις η ταλαιπωρία μπορεί να είναι μεγαλύτερη από την ευχαριστηση. Καλή συνέχεια.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν είπε κανένας για KLE 500;
    Καλήσπέρα, μία χαρά επιλογή αλλά δυστυχώς δεν μου αρέσει καθόλου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για το AX1 δες τι έχω γράψει εδώ https://www.moto.gr/forums/showthrea...69#post3037569

    Οι γενικές αρχές ισχύουν και στα άλλα παλιά που γράφεις.

    Το παλιό, ενδέχεται να θέλει και μια κάποια εξοικίωση, που θα αποκτήσεις σε μαστορέματα πάνω του. Όλο και κάτι άλλοτε ασήμαντο σε κόστος, άλλοτε πιο σημαντικό θα ζητάει. Αν ξέρεις να το αντιμετωπίζεις ή έχεις εφευρετικότητα και ικανότητα μάθησης (κοινώς, πιάνουν τα χέρια σου), έχει καλώς. Αν όμως το πηγαίνεις στον μάστορα ακόμα και γιατί έφυγε ένα φισάκι ή ξεράθηκε ένα σωληνάκι, άστο καλύτερα. Και η μάθηση της τέχνης του πως δουλεύει, είναι ωραία μάθηση για κάποιους ανθρώπους.

    Από την άλλη θα βρεις ΑΧ1 με 700-1000 ευρώ, να κάνεις την δουλειά σου. Άιντε να θέλει και τίποτα αναλώσιμα ή κανά μάζεμα ακόμα. Το καινούριο αντίστοιχο έχει 6.000. Που σύγκριση.
    Καλησπέρα, ναι κατάλαβα πως το λες και δεν ξέρω αν εν τέλει αξίζει η διαδικασία. Ναι σίγουρα κάτι θα μάθεις . Είναι φτηνά ισχύει για αυτό μου τράβηξαν το ενδιαφέρον μιας που τα βλέπω και από μικρός..χαχα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Yamaha xtx-r 660 και εισαι έτοιμος
    Καλησπέρα, τα XTX πέραν ότι ίσως είναι όλα σπασμένα :P είναι και ακριβούτσικα. Το XTR ωστόσο όχι τόσο και είναι ενδιαφέρον, έχει μεγάλες διαφορές με το XTX?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    θα πηγαινα να δω αυτό... https://www.car.gr/26012491-kawasaki-kle-500
    αθανατο, ασπαστο, και κανει αυτα που αναφέρεις...το ειχα κάποτε (2004) σε αυτο ακριβώς τον χρωματισμό.

    και τιμή μια χαρα...με παζαρι σε κοβω κανα 1800αρι.

    (ανταλλακτικά για το εν λόγω μοντέλο παίζουν φυσικά παντού)
    Δεν μου αρέσει γαμώτο :/

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Λόγο του cb400 που είπες, μήπως να κοίταζες και κανένα cbf500 (to στρογγυλοφάναρο)?
    Νομίζω τριγύρω στα 2500 κάτι αξιόλογο θα υπάρχει.
    Ναι! το έχω δεί και είναι και μια χαρά, αλλά ειδικά για αττική στο car.gr είναι μετρημένα στα δάχτυλα. Σίγουρα τα έχω στο νου όμως! Ευχαριστώ

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες φίλε. Για εμένα η καλύτερη επιλογή ειναι το Transalp. Καίει, είναι ψιλό άσχημο και μετριο αλλά θα κάνει την δουλειά που το θέλεις με άριστο τροπο. Επίσης σε πέντε χρόνια το πολύ θα έχεις ένα σούπερ κλασικό μηχανάκι, ορόσημο για τον μοτοσυκλετισμο ( το οποίο θα τσουλαει κιόλας) . Το χορνετ που είναι αξιόλογο δεν το προτείνω. Είσαι 1,83 αν πας να κάνεις δικαβαλός τουρισμό με το χορνετ θα έχεις σοβαρό θέμα στριμοκωλιασματος. Το Ax είναι μηχανάκι για αστικη μετακίνηση. Ωραίο να το πάρεις αν έχεις στο νου σου να το αναπαλαιωσεις και να αυξήσεις θεαματικά τις τεχνικές σου γνώσεις και ικανότητες. Προϋποθέτει να έχεις χώρο, χρόνο και χρήμα. Αν δεν έχεις μια από αυτές τις προϋποθέσεις η ταλαιπωρία μπορεί να είναι μεγαλύτερη από την ευχαριστηση. Καλή συνέχεια.
    Καλησπέρα ! Ευχαριστώ για τις ωραίες συμβουλές! Το τρανσλαπ μου αρέσει αρκετά, έχω ακούσει αρκετά όμως για τη κατανάλωση. Για πόσα λ/100 μιλάμε εντός πόλης με κανονική οδήγηση ; Επίσης επειδή έχω δεί και το CBF600. Μία μικρη σύγκριση μεταξύ τους; Υπάρχει κανένας κάτοχος να μας πει; Νομίζω είναι και τα 2 τετρακίλυνδρα και πάνω κάτω παρόμοια;
    Το Χόρνετ (μου αρέσει η αλήθεια είναι και το ξέρω ότι ειναι 100 άλογα :P ) τι άλλο κακό θα έλεγες ότι έχει ; πέραν των κλασσικων του γυμνού και του ταξιδιού που αναφέρεις;Ευχαριστώ και πάλι!

  9. #39
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rafiki Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα ! Ευχαριστώ για τις ωραίες συμβουλές! Το τρανσλαπ μου αρέσει αρκετά, έχω ακούσει αρκετά όμως για τη κατανάλωση. Για πόσα λ/100 μιλάμε εντός πόλης με κανονική οδήγηση ; Επίσης επειδή έχω δεί και το CBF600. Μία μικρη σύγκριση μεταξύ τους; Υπάρχει κανένας κάτοχος να μας πει; Νομίζω είναι και τα 2 τετρακίλυνδρα και πάνω κάτω παρόμοια;
    Το Χόρνετ (μου αρέσει η αλήθεια είναι και το ξέρω ότι ειναι 100 άλογα :P ) τι άλλο κακό θα έλεγες ότι έχει ; πέραν των κλασσικων του γυμνού και του ταξιδιού που αναφέρεις;Ευχαριστώ και πάλι!
    Το ΤΑ 650
    6,5 λίτρα/100 σε συνθήκες νορμαλ.
    Αν το πας απελπιστικά αργά, να πέσει στα 6 το πολύ.
    Αν το τσιμπήσεις λίγο, ανεβαίνει αντίστοιχα.
    Τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει, σκεφτόμουν σοβαρά να το ξανά πουλήσω λόγω της κατανάλωσης.
    Βέβαια ήθελα να το τεστάρω οπότε το πίεζα λίγο.
    Μετά από κάνα μήνα διαπίστωσα ότι η κατανάλωση σε αυτό το μοντέλο ανεβοκατεβαινει γραμμικά, ανάλογα με το ανοιγοκλεισιμο του καρπού.
    Άσε που δεν με πολυβολευει στην καθημερινή κίνηση της Αθήνας, και το αισθάνομαι σχετικά βαρύ, αν και είμαι 140 κιλά.


    Αν ψάξεις θα βρεις εκατοντάδες συγκριτικά και απόψεις γι δαύτο.
    Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα το πρότεινα για πρώτο μηχανακι.
    Τελευταία τροποποίηση από tzimidis; 14/04/2020 στις 22:03.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Το ΤΑ 650
    6,5 λίτρα/100 σε συνθήκες νορμαλ.
    Αν το πας απελπιστικά αργά, να πέσει στα 6 το πολύ.
    Αν το τσιμπήσεις λίγο, ανεβαίνει αντίστοιχα.
    Τις πρώτες μέρες που το είχα πάρει, σκεφτόμουν σοβαρά να το ξανά πουλήσω λόγω της κατανάλωσης.
    Βέβαια ήθελα να το τεστάρω οπότε το πίεζα λίγο.
    Μετά από κάνα μήνα διαπίστωσα ότι η κατανάλωση σε αυτό το μοντέλο ανεβοκατεβαινει γραμμικά, ανάλογα με το ανοιγοκλεισιμο του καρπού.
    Άσε που δεν με πολυβολευει στην καθημερινή κίνηση της Αθήνας, και το αισθάνομαι σχετικά βαρύ, αν και είμαι 140 κιλά.


    Αν ψάξεις θα βρεις εκατοντάδες συγκριτικά και απόψεις γι δαύτο.
    Εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα το πρότεινα για πρώτο μηχανακι.
    Για να καταλάβω λίγο και εγώ ο ταπεινός οδηγός αυτοκινήτου. Όταν λέμε ότι καίει εννοούμε ότι ένα μηχανάκι 650 κυβικά καεί σαν ένα μικρό 1000αρι αμάξι;
    Ένα μικρό search που έκανα είδα ότι το yaris το 1000αρι σε αστικό κύκλο έχει 6,2λ/100 και σε μεικτό περίπου 5,5λ/100.
    Αν είναι έτσι ναι είναι πολλά αν τα συγκρίνεις μεταξύ τους αλλά όχι και τραγικό ώστε να σε κάνει να την πουλήσεις πιστεύω, εφόσον βέβαια δεν την έχεις αγοράσει για οικονόμια εξ αρχής.
    Για παράδειγμα εγώ για τη δουλεία μου είμαι περίπου 7 χλμ πήγαινε έλα κάθε μέρα. Με λίγα μαθηματικά και με κατανάλωση 6,5λ/100 βγαίνουν περίπου 2,5 λίτρα (με τιμές εκτός corona virus 1,5 ευρώ δεν είναι πολλά). Άντε να βαλω και βόλτες (εντάξει όχι στην αρχή που δεν θα κατεβαίνω ) πόσο να μου βγεί σε ευρώ την εβδομάδα;
    Πείτε μου αν κάνω λάθος!

  11. #41
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rafiki Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβω λίγο και εγώ ο ταπεινός οδηγός αυτοκινήτου. Όταν λέμε ότι καίει εννοούμε ότι ένα μηχανάκι 650 κυβικά καεί σαν ένα μικρό 1000αρι αμάξι;
    Ένα μικρό search που έκανα είδα ότι το yaris το 1000αρι σε αστικό κύκλο έχει 6,2λ/100 και σε μεικτό περίπου 5,5λ/100.
    Αν είναι έτσι ναι είναι πολλά αν τα συγκρίνεις μεταξύ τους αλλά όχι και τραγικό ώστε να σε κάνει να την πουλήσεις πιστεύω, εφόσον βέβαια δεν την έχεις αγοράσει για οικονόμια εξ αρχής.
    Για παράδειγμα εγώ για τη δουλεία μου είμαι περίπου 7 χλμ πήγαινε έλα κάθε μέρα. Με λίγα μαθηματικά και με κατανάλωση 6,5λ/100 βγαίνουν περίπου 2,5 λίτρα (με τιμές εκτός corona virus 1,5 ευρώ δεν είναι πολλά). Άντε να βαλω και βόλτες (εντάξει όχι στην αρχή που δεν θα κατεβαίνω ) πόσο να μου βγεί σε ευρώ την εβδομάδα;
    Πείτε μου αν κάνω λάθος!
    Εμενα η δουλειά μου είναι 40 χλμ καθημερινά, plus βόλτες ταξίδια σ/Μ κλπ

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rafiki Προβολή μηνύματος
    Για να καταλάβω λίγο και εγώ ο ταπεινός οδηγός αυτοκινήτου. Όταν λέμε ότι καίει εννοούμε ότι ένα μηχανάκι 650 κυβικά καεί σαν ένα μικρό 1000αρι αμάξι;
    Ένα μικρό search που έκανα είδα ότι το yaris το 1000αρι σε αστικό κύκλο έχει 6,2λ/100 και σε μεικτό περίπου 5,5λ/100.
    Αν είναι έτσι ναι είναι πολλά αν τα συγκρίνεις μεταξύ τους αλλά όχι και τραγικό ώστε να σε κάνει να την πουλήσεις πιστεύω, εφόσον βέβαια δεν την έχεις αγοράσει για οικονόμια εξ αρχής.
    Για παράδειγμα εγώ για τη δουλεία μου είμαι περίπου 7 χλμ πήγαινε έλα κάθε μέρα. Με λίγα μαθηματικά και με κατανάλωση 6,5λ/100 βγαίνουν περίπου 2,5 λίτρα (με τιμές εκτός corona virus 1,5 ευρώ δεν είναι πολλά). Άντε να βαλω και βόλτες (εντάξει όχι στην αρχή που δεν θα κατεβαίνω ) πόσο να μου βγεί σε ευρώ την εβδομάδα;
    Πείτε μου αν κάνω λάθος!
    Ακριβώς επειδή την θέλεις για περιστασιακή χρήση (δηλαδή κάτω από 10.000χλμ τον χρόνο) μια γριά δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Εγώ στα διάφορα θέματα του φόρουμ απαντώ ότι η λύση είναι μηχανή κούτα αλλά σε εσένα δεν χρειάζεται. Πρέπει βέβαια να είσαι πονηρός και να υπολογισεις αν κάποιοι παράγοντες στο μέλλον μπορεί να αλλάξουν. Δηλαδή όταν περιμένεις μια ύφεση στο 10% (δηλαδή μια πιθανή ανεργία ή μια μείωση μισθού) και όταν περιμένεις να ανέβει το πετρέλαιο από τα χαμηλά του πολύ μα πάρα πολύ ψηλότερα (πέρα από την λήξη της καραντίνας ο Τραμπ σίγουρα θα κάνει κάποια μαλάκια για να ξεφύγει από τα σκατα που έχει πεσει γιατί έχει προεκλογική περίοδο..) τότε τα 6 κ 6,5 λίτρα είναι πολλά...
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 14/04/2020 στις 23:38.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Για να στο θέσω διαφορετικά αν μένεις με τους γονείς σου και κάνεις σεξ με προφυλακτικό τα 6 6,5 του τρανσαλπ ούτε που θα τα σκέφτεσαι..

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2018
    Μηνύματα
    9
    Αν π.χ. έχεις ένα αυτοκίνητο που καίει 5lt/100km και το Transalp στα 6lt/100km και πας καθημερινά στην δουλειά που είναι στο κέντρο αλλά με τη μηχανή παρκάρεις αμέσως ενώ με το αυτοκίνητο φέρνεις 20 λεπτά βόλτες για να βρεις πάρκιν … με τη μηχανή και ποιο φτηνός θα είσαι και πιο γρήγορος.
    Άρα όλα είναι σχετικά με τα δεδομένα του καθενός.
    Το ίδιο και στην επιλογή της μηχανής.

    Σαν ιδιοκτήτης Transalp 650 και CBF600S θα σου πω ότι το καθένα έχει την δική του χρήση. Διαφορετικό τρόπο και θέση οδήγησης το καθένα. Το Transalp αντικειμενικά είναι μια μηχανή που τα κάνει ΟΛΑ αλλά ΜΕΤΡΙΑ, προσωπικά εντός πόλης μου φαίνεται πιο λειτουργικό παρά το ύψος του, φίλος που πέρασαν και τα 2 από τα χέρια του, θεωρεί πιο λειτουργικό το cbf. (άρα πάλι με τα δεδομένα του καθενός).

    Αν δε σε ενδιαφέρει καθόλου το χώμα, το CBF600 είναι καλύτερη επιλογή νομίζω, ποιο γρήγορο, πιο καλά φρένα.

    Όμως ότι και να σου πούμε … πάντα παίζει ρόλο τι θα σου κάτσει στο μάτι και στον κ@λο … άρα βλέπεις και δοκιμάζεις …

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rafiki Προβολή μηνύματος
    .... Το τρανσλαπ μου αρέσει αρκετά... έχω δεί και το CBF600. Νομίζω είναι και τα 2 τετρακύλινδρα
    Μην βασίζεσαι σε ότι βρίσκεις στο ιντερνετ, είδες παράδειγμα παραπάνω που το ιντερνετ γράφει ότινάναι.

    Το Τρανσάλπ είναι δικύλινδρο βεβαίως βεβαίως, με κινητήρα V με γωνία 52 μοιρών, και στροφαλοφόρο με μετατοπισμένα κομβία ώστε να δουλεύει με χρονισμό κινητήρα V 90 μοιρών.

    Ο κινητήρας αυτός σε διάφορες παραλλαγές του, κινεί επίσης τα Bros, Revere, Africa Twin (τα παλιά, όχι το καινούριο), steed, shadow, deauvile, Pacific Coast 800, και είναι από τους πιο διαδεδομένους της Honda, τις δεκαετίες '80 και '90.

    Το CBF600 φυσικά είναι τετρακύλινδρο εν σειρά, με κινητήρα που προέρχεται από τα παλιότερα CBR600F της δεκαετίας του '90.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF