Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 72 από 72

Θέμα: ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΘΕΜΑ - ΓΡΙΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ

  1. #61
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στη σχολή οδήγησης ξεκίνησα με παπί, κατόπιν πήγα σε Honda CB400 SuperFour και τέλος σε CBF600 με το οποίο έδωσα εξετάσεις.

    Το CB400 ήταν κακοσυντηρημένο, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ το ζύγισμά του και η θέση οδήγησης. Σπάνια βλέπω στο δρόμο μερικά καλοσυντηρημένα και τα θαυμάζω. Αυτό που οδηγούσα, ήταν σχετικά απρόθυμο στην επιτάχυνση, αλλά πολύ προοδευτικό στο γκάζι. Φυσικά στα μαθήματα το δούλευα σε χαμηλές και μεσαίες στροφές. Δεν ξέρω πώς θα πήγαινε στις υψηλές στροφές, ούτε πόση διαφορά θα είχε αν ήταν καλά συντηρημένο.

    Το CBF600 ήταν βαρύ σε αίσθηση, αλλά επιτάχυνε πιο γρήγορα από το CB400. Όμως ήταν λιγότερο προοδευτικό στο γκάζι, ήθελε περισσότερη προσοχή. Το οδηγούσα και σε υψηλές στροφές, αφού οι δύο δοκιμασίες επιτάχυνσης στην πίστα απαιτούσαν τέτοια χρήση. Η αλήθεια είναι ότι, ως άπειρο οδηγό, με τρόμαζε πάνω από τις 6.000 rpm. Είχε υψηλό κέντρο βάρους, ενώ και εμφανισιακά δεν μου άρεσε πολύ. Ο δάσκαλος έλεγε ότι μέσα στην πόλη είχε κατανάλωση σαν αυτοκίνητο 1.600 cc, ενώ τα καλοκαιρία ανέβαζε συχνά υψηλή θερμοκρασία.

    Γενικά τα τετρακύλινδρα είναι ακατάλληλα για συνθήκες μποτιλιαρίσματος. Μόλις περάσουν 20 λεπτά οδήγησης, ακόμα και το χειμώνα, θα δουλεύει συχνά το βεντιλατέρ. Εσύ όμως λες ότι η δουλειά σου απέχει 3,5 χιλιόμετρα από το σπίτι. Σε τέτοια απόσταση δεν έχει προλάβει καν να ζεσταθεί το λάδι.

    Προσωπικά θα πήγαινα με ποδήλατο ή με τα πόδια για τόσο μικρή απόσταση.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/04/2020 στις 21:28.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Rafiki υπάρχει άλλο ένα στοιχείο που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου. Από την ηλικία σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις οδηγήσει όχημα χωρίς abs. Δηλαδή το yaris έχει και εσύ γενικά λόγω ηλικίας δεν έχεις προλάβει τα οχήματα που παταγες φρένο απότομα και το όχημα συνεχίζε και πήγαινε με τις ρόδες κοκαλωμενες. Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα για την ασφάλεια σου.

    Για να σου δώσω να καταλάβεις την σημαντικότητα του θέματος θα σου πω μια προσωπική ιστορία. Το 2015 λόγω συγκηριων με βρήκε άνεργο και χρεοκωπημενο. Για καλή μου τύχη είχα κάποιες γνωριμίες στην αγορά και βρήκα μια δουλειά σαν πωλητής τροφίμων (αυτή είναι η δουλειά μου). Δυστηχως όμως η οικονομική αβεβαιότητα (capital controls) ενα θέμα υγείας που είχα σε εκκρεμότητα και η αβεβαιότητα που υπήρχε για την απόδοση μου απετρεπε τον εργοδότη μου αντικειμενικά να επενδύσει σε αγορά αυτοκινήτου. Έτσι από μόνος μου εδρασα και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Innova και βρήκα μια φίλη που μου έδινε για 300 ευρώ ένα vw polo mk2 του 1991 χωρίς abs κστασκευασμενο στην τότε δυτική Γερμανία.

    Το αμάξι ήταν απαραίτητο γιατί κάνω 100 με 140 χλμ την ημέρα και δεν παίζει να το κάνεις με δίκυκλο στην συγκεκριμένη δουλειά με βροχή ή με χιόνια. Το αμάξι ήταν απελπιστικά παλιό (ένιωθα εντελως cult δουλευοντας με αυτο) και δεν είχε ούτε καν ζώνες με αυτόματη επαναφορά (πατέντα της Honda το 89 αν δεν κάνω λάθος που την πήρε μετά όλη η βιομηχανία) αλλά τις ζώνες αεροπορικού τυπου. Πάρ όλα αυτά ήταν λειτουργικό και στάθηκε αστέρι. Αν και είμαι οδηγός με πάνω από ένα μυριο χλμ υπήρχε κάτι που με δυσκόλευε. Η έλλειψη abs. Αυτό όχι γιατί δεν μπορούσα να οδηγήσω χωρις abs (απαιτεί γλυκους και προοδευτικόυς χειρισμούς ακριβώς όπως μια μηχανή) αλλά λόγω των υπολοίπων οδηγών οι οποίοι οδηγούσαν οχήματα με abs και κινιοντουσαν σαν νεύροσπαστά. Δηλαδή γκάζι τέρμα φρένο τέρμα. Ακόμα και στο μποτιλιαρισμα. Πάρο όλα αυτά κατάφερα και δεν τράκαρα παρα μόνο μια βροχερή μέρα έξω από το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος μου μπλόκαραν με πολλά οι τροχοί και ταξίδεψα έτσι για καμιά 50 ρια μέτρα χωρίς ατύχημα. Όπως και να χει είναι μια εμπειρία που σε κόβει κρύος ιδρώτας.

    Τρία χρόνια αργότερα η οικονομική κατάσταση είχε αλλάξει και η εταιρεία που εργαζόμουνα κατάφερε και μου αγόρασε ένα νέο αμάξι. Το polo όμως είχε σταθει εντελώς απροβληματιστο και ο εργοδότης μου είχε αρχίσει να το σκέφτεται μήπως μπορούσε να πάρει τον ρόλο του εφεδρικόυ αυτοκινήτου για τους πωλητές. Όταν μου εξέφρασε τις σκέψεις του, του είπα ακριβώς το ίδιο που λέω σε εσένα. Όλοι οι υπόλοιποι πωλητές ήταν πολύ έμπειροι οδηγοί δηλαδή είχαν πάνω από 500κ χιλιόμετρα στην πλάτη αλλά υπήρχε ένα πρόβλημα. Ήταν νεότεροι από εμένα και δεν είχαν προλάβει να οδηγήσουν ποτέ αμάξι χωρίς abs. Ανήκαν σε μια γενιά οδηγών που ποτέ τους δεν μπλοκαριστηκαν οι ρόδες. Όταν εξέφρασα το προβληματισμό μου στον εργοδότη μου αποφασίσαμε ότι το αμάξι θα ήταν εντελώς ακατάλληλο για εφεδρεία.

    Την ιστορία αυτή στην γράφω για να καταλαβεις ότι οι μοτοσυκλέτες που έχεις υποψήφιες για αγορά είναι μοτοσυκλέτες μιας προηγούμενης γενιάς από εσένα. Είναι δύσκολο να τις συγκρίνεις με το αμάξι σου και σίγουρα η οδήγηση τους θα θέλει μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση, εκπαίδευση και οδηγικό χαρακτήρα από εσένα. Η ποιο ασφαλης προσέγγιση του μοτοσυκλετισμου είναι να ξεκινάς από χαμηλά κυβικα και να ανεβαίνεις κατηγορίες. Αυτό ισχύει μέχρι και στο motogp. Να θυμάσαι επίσης ότι οι νέες μοτοσυκλέτες είναι περισσοτερο ασφαλείς από τις παλιές.

    ΥγΣήμερα οδηγώ ένα αμάξι που σε προειδοποιεί αν αλλάζεις λωρίδα και έχει την επιλογή να διατηρεί την πορεία του μέσα στην λωρίδα στρίβοντας μόνο του το τιμόνι (το έχω απενεργοποιημενο γιατί με φοβίζει). και μπορεί και διαβάζει τις πινακιδες... δηλαδή αν κινείσαι σε έναν δρόμο και αναρωτηθεις πόιο είναι το όριο έχει στην οθόνη του το όριο της τελευταίας πινακίδας που πέρασες... (εντω μεταξύ δεν έχει τασάκι και κινδυνεύεις να σκοτωθείς από την καυτρά του τσιγάρου σου..) Ειναι φοβερό εργαλείο αλλά μοιάζει με υπερμεγέθες ψυγείο, computer, μιξερ. Είναι σαν να του λείπει η ψυχή. Η αίσθηση και η προσωπικότητα παλιού polo δεν υπάρχει....

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Απλά αναφέρω ότι το 1981 πρωτοτοποθετήθηκε σύστημα προέντασης των ζωνών ασφαλείας (Mercedes S Class), επομένως υπήρχαν ήδη με αυτόματη επαναφορά. Επίσης, ως ευτυχής κάτοχος μιας αρκετά παλιάς alfa romeo, είχε και αυτή με επαναφορά το 1981 (αν όχι και νωρίτερα).

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Rafiki υπάρχει άλλο ένα στοιχείο που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου. Από την ηλικία σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις οδηγήσει όχημα χωρίς abs. Δηλαδή το yaris έχει και εσύ γενικά λόγω ηλικίας δεν έχεις προλάβει τα οχήματα που παταγες φρένο απότομα και το όχημα συνεχίζε και πήγαινε με τις ρόδες κοκαλωμενες. Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα για την ασφάλεια σου.

    Για να σου δώσω να καταλάβεις την σημαντικότητα του θέματος θα σου πω μια προσωπική ιστορία. Το 2015 λόγω συγκηριων με βρήκε άνεργο και χρεοκωπημενο. Για καλή μου τύχη είχα κάποιες γνωριμίες στην αγορά και βρήκα μια δουλειά σαν πωλητής τροφίμων (αυτή είναι η δουλειά μου). Δυστηχως όμως η οικονομική αβεβαιότητα (capital controls) ενα θέμα υγείας που είχα σε εκκρεμότητα και η αβεβαιότητα που υπήρχε για την απόδοση μου απετρεπε τον εργοδότη μου αντικειμενικά να επενδύσει σε αγορά αυτοκινήτου. Έτσι από μόνος μου εδρασα και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Innova και βρήκα μια φίλη που μου έδινε για 300 ευρώ ένα vw polo mk2 του 1991 χωρίς abs κστασκευασμενο στην τότε δυτική Γερμανία.

    Το αμάξι ήταν απαραίτητο γιατί κάνω 100 με 140 χλμ την ημέρα και δεν παίζει να το κάνεις με δίκυκλο στην συγκεκριμένη δουλειά με βροχή ή με χιόνια. Το αμάξι ήταν απελπιστικά παλιό (ένιωθα εντελως cult δουλευοντας με αυτο) και δεν είχε ούτε καν ζώνες με αυτόματη επαναφορά (πατέντα της Honda το 89 αν δεν κάνω λάθος που την πήρε μετά όλη η βιομηχανία) αλλά τις ζώνες αεροπορικού τυπου. Πάρ όλα αυτά ήταν λειτουργικό και στάθηκε αστέρι. Αν και είμαι οδηγός με πάνω από ένα μυριο χλμ υπήρχε κάτι που με δυσκόλευε. Η έλλειψη abs. Αυτό όχι γιατί δεν μπορούσα να οδηγήσω χωρις abs (απαιτεί γλυκους και προοδευτικόυς χειρισμούς ακριβώς όπως μια μηχανή) αλλά λόγω των υπολοίπων οδηγών οι οποίοι οδηγούσαν οχήματα με abs και κινιοντουσαν σαν νεύροσπαστά. Δηλαδή γκάζι τέρμα φρένο τέρμα. Ακόμα και στο μποτιλιαρισμα. Πάρο όλα αυτά κατάφερα και δεν τράκαρα παρα μόνο μια βροχερή μέρα έξω από το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος μου μπλόκαραν με πολλά οι τροχοί και ταξίδεψα έτσι για καμιά 50 ρια μέτρα χωρίς ατύχημα. Όπως και να χει είναι μια εμπειρία που σε κόβει κρύος ιδρώτας.

    Τρία χρόνια αργότερα η οικονομική κατάσταση είχε αλλάξει και η εταιρεία που εργαζόμουνα κατάφερε και μου αγόρασε ένα νέο αμάξι. Το polo όμως είχε σταθει εντελώς απροβληματιστο και ο εργοδότης μου είχε αρχίσει να το σκέφτεται μήπως μπορούσε να πάρει τον ρόλο του εφεδρικόυ αυτοκινήτου για τους πωλητές. Όταν μου εξέφρασε τις σκέψεις του, του είπα ακριβώς το ίδιο που λέω σε εσένα. Όλοι οι υπόλοιποι πωλητές ήταν πολύ έμπειροι οδηγοί δηλαδή είχαν πάνω από 500κ χιλιόμετρα στην πλάτη αλλά υπήρχε ένα πρόβλημα. Ήταν νεότεροι από εμένα και δεν είχαν προλάβει να οδηγήσουν ποτέ αμάξι χωρίς abs. Ανήκαν σε μια γενιά οδηγών που ποτέ τους δεν μπλοκαριστηκαν οι ρόδες. Όταν εξέφρασα το προβληματισμό μου στον εργοδότη μου αποφασίσαμε ότι το αμάξι θα ήταν εντελώς ακατάλληλο για εφεδρεία.

    Την ιστορία αυτή στην γράφω για να καταλαβεις ότι οι μοτοσυκλέτες που έχεις υποψήφιες για αγορά είναι μοτοσυκλέτες μιας προηγούμενης γενιάς από εσένα. Είναι δύσκολο να τις συγκρίνεις με το αμάξι σου και σίγουρα η οδήγηση τους θα θέλει μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση, εκπαίδευση και οδηγικό χαρακτήρα από εσένα. Η ποιο ασφαλης προσέγγιση του μοτοσυκλετισμου είναι να ξεκινάς από χαμηλά κυβικα και να ανεβαίνεις κατηγορίες. Αυτό ισχύει μέχρι και στο motogp. Να θυμάσαι επίσης ότι οι νέες μοτοσυκλέτες είναι περισσοτερο ασφαλείς από τις παλιές.

    ΥγΣήμερα οδηγώ ένα αμάξι που σε προειδοποιεί αν αλλάζεις λωρίδα και έχει την επιλογή να διατηρεί την πορεία του μέσα στην λωρίδα στρίβοντας μόνο του το τιμόνι (το έχω απενεργοποιημενο γιατί με φοβίζει). και μπορεί και διαβάζει τις πινακιδες... δηλαδή αν κινείσαι σε έναν δρόμο και αναρωτηθεις πόιο είναι το όριο έχει στην οθόνη του το όριο της τελευταίας πινακίδας που πέρασες... (εντω μεταξύ δεν έχει τασάκι και κινδυνεύεις να σκοτωθείς από την καυτρά του τσιγάρου σου..) Ειναι φοβερό εργαλείο αλλά μοιάζει με υπερμεγέθες ψυγείο, computer, μιξερ. Είναι σαν να του λείπει η ψυχή. Η αίσθηση και η προσωπικότητα παλιού polo δεν υπάρχει....
    Δηλαδή αν κάποιος θέλει να πάρει μοτοσυκλέτα αλλά το budget δεν καλύπτει αγορά με ABS να μην πάρει. Καλά κατάλαβα?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    Απλά αναφέρω ότι το 1981 πρωτοτοποθετήθηκε σύστημα προέντασης των ζωνών ασφαλείας (Mercedes S Class), επομένως υπήρχαν ήδη με αυτόματη επαναφορά. Επίσης, ως ευτυχής κάτοχος μιας αρκετά παλιάς alfa romeo, είχε και αυτή με επαναφορά το 1981 (αν όχι και νωρίτερα).
    Σωστός. Καπου είχα δει μια διαφήμιση της Honda για τι civic του 89 92 τρίτη γενιά και παραπλανηθηκα. Νομίζω (πάλι) ότι η Volvo ήταν η πρωτοπόρος.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή αν κάποιος θέλει να πάρει μοτοσυκλέτα αλλά το budget δεν καλύπτει αγορά με ABS να μην πάρει. Καλά κατάλαβα?

    Όχι όχι. Να πάρει αλλά να δώσει ιδιαίτερη έμφαση στην εκπαίδευση του και στον εγκλιματίσμο του πάνω στις ιδιαίτεροτητες της οδήγησης του συγκεκριμένου οχηματος.

    Δηλαδή εγώ προσωπικά λόγω σωματοτυπου 1,76 θεωρώ τις ψηλές top heavy μοτοσυκλέτες μη κατάλληλες για εμένα και ολιγον επικυνδινες. Αν τύχαινε τώρα να κατεβει ο διάολος και μου λεγε: ανθρωπε πάρε ένα varadero και χρησιμοποίησε το μέσα στην πόλη σαν παπί ειδάλλως σου παίρνω την ψυχη... το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να πάρω ένα varadero να το φορτώσω 150 κιλά αμμοχάλικο και να πάρω τα βουνά. Στριφτερες διαδρομές χώμα και τέτοια. Θα έδινα επίσης πολύ βάση σε συστηματικη γυμναστική με βαρη και όχι σε αερόβια όπως κάνω τώρα. περιστασιακά. Θα το έριχνα και μερικές φορές κάτω και θα το σηκωνα. Θα προσπαθούσα να μάθω και να συνηθισω την μηχανή όχι στον δρόμο αλλά σε άλλες συνθήκες ποιο δύσκολες αλλά ποιο ασφαλείς. Όταν θα έβγαινα λοιπον στην πόλη θα είχα άλλο αέρα.

    Ομοίως και με την μηχανή που θα πάρει ο φιλος έτσι θα πρέπει να πράξει. Χρειάζεται να σκυψει λίγο να εγκλιματίστει και νά εκπαιδεύτει στο οδηγαω χωρίς abs. Μπορεί να πάει χώμα. Να πάει πίστα. Σε μια σχολη ασφαλούς οδήγησης. Πρέπει να γράψει κάποιες ώρες συνειδητά να την μάθει μέχρι κάποια πράγματα του γίνουν δεύτερη φυση(δλδ το φρένο απαλά και προοδευτικά ακόμα και σε καταστάσεις πανικού). Το βέβαιο είναι ότι αν την πάρει και πάει να την οδηγήσει σαν το γιαρις θα ζήσει κάποιες δύσκολες στιγμές...

  7. #67
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    αν ταχες κανει ολα αυτα με βαραντερο στα βουνα ,θα σε ψαχνανε ακομα εκει πανω
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    ... (εντω μεταξύ δεν έχει τασάκι και κινδυνεύεις να σκοτωθείς από την καυτρά του τσιγάρου σου..)
    Γι'αυτό ακριβώς δεν έχει τασάκι. Επειδή το τσιγάρο στο αυτοκίνητο μπορεί να σε σκοτώσει. Νωρίτερα και πιο βίαια από το συνηθισμένο, εννοώ.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Αμερικάνοι τελείως ΡΠΜ, κρίνουμε τα οχήματα από τα τασάκια και τις ποτηροθήκες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #70
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πάντως το ABS είναι σωστό κριτήριο για την επιλογή πρώτης μοτοσυκλέτας. Από μια και μόνο πτώση να σε σώσει σε βρεγμένο δρόμο, αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

    Άμποτε να γίνουν υποχρεωτικά κι άλλα ηλεκτρονικά βοηθήματα, όπως το traction control.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #71
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πάντως το ABS είναι σωστό κριτήριο για την επιλογή πρώτης μοτοσυκλέτας. Από μια και μόνο πτώση να σε σώσει σε βρεγμένο δρόμο, αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

    Άμποτε να γίνουν υποχρεωτικά κι άλλα ηλεκτρονικά βοηθήματα, όπως το traction control.
    σε οποιονδηποτε δρομο
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #72
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    σε οποιονδηποτε δρομο
    Σωστά. Όμως στο βρεγμένο δρόμο, εκτοξεύεται η πιθανότητα να διπλώσει το τιμόνι σε έναν αρχάριο οδηγό. Μπορεί να μην είναι καν βροχερή μέρα, αρκεί σε ένα κομμάτι του δρόμου να έχουν τρέξει νερά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF