Καλησπέρα!! Κατέχω το μηχανάκι του τιτλου και σκέφτομαι να του κάνω κάποια αλλαγή. Λόγω του ότι η εξάτμιση που εχει μοιάζει με τις μαμά των glx και c50 από ότι είδα και δεν μου αρέσει ούτε και ο ήχος τόσο, θα ήθελα να την αλλάξω. Επειδή το συγκεκριμένο παπί δεν πολύ κυκλοφόρησε στα νιάτα του δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα αφτερμαρκετ για αυτό το μοντέλο. Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να βάλω ολόσωμη εξατμιση από το f1 το οποίο από όσο ξέρω είναι ο απογονος του alfa μου και έχουν παρόμοιο μοτέρ με κάποιες παραλλαγές. Η ακόμα και από Yamaha z που επίσης δίχρονο αλλά δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο τα κυβικά με την εξάτμιση. Επίσης, με την αλλαγή της θα έχω χάσει σε αξιοπιστία η σε κατανάλωση;; Ο ήχος θα αλλάξει σίγουρα . Για ιπποδύναμη δεν με ενδιαφέρει κιόλας αλλά θα αλλάξει κι αυτή;;
Ακόμη ένα ερώτημα, τι λάδι μίξης προτείνετε να του βάζω για την βέλτιστη κατάσταση του μοτέρ;; Μέχρι τώρα του έβαζα του βενζιναδκου αλλά καπνίζει πολύ και έχω ακούσει για το motul 510 συγκεκριμένα ότι είναι πολύ καλό για το μοτέρ!!
Αυτες οι ερωτήσεις για αρχή , καθώς σιγά σιγά προσπαθώ να μπω στον κόσμο της βελτίωσης , πιο πολύ όμως εμφανισιακης δεν με ενδιαφέρει να του ανεβάσω ιπποδύναμη και τα σχετικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!