Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Μηχανές και Μανάδες

  1. #31
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Αν δεν έβαζε τη φράση "για ένα 24ωρο" στο τέλος, θα ήταν σωστή η σύγκριση, αν και εσκεμμένα υπερβολική.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #32
    Πολλά λόγια, λίγη δουλειά Το avatar του/της Petros95
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    24 χρονών γάιδαρος είσαι. Αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος, κάνεις ό,τι γουστάρεις. Αν εξαρτάσαι οικονομικά από τους γονείς σου, διαλέγεις αν θα φας τα λεφτά τους σε κάτι με το οποίο διαφωνούν, ή αν θα κάτσεις στα αυγά σου μέχρι να ανεξαρτητοποιηθείς. Η μάνα σου θα σου ξαναμιλήσει ούτως ή άλλως.

    Αυτά από άτομο που κάθε άλλο παρά μπορν του μπη γουάιλντ ήταν/είναι
    Εννοείται πως δεν θα ζητήσω λεφτά από τους γονείς μου για δίπλωμα/μηχανή! Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.
    I'am marching under the runes.

  3. #33
    Πολλά λόγια, λίγη δουλειά Το avatar του/της Petros95
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πολύ φυσιολογική ακούγεται η μάνα σου. Εφόσον είναι εκπαιδευτικός έχεις ελπίδες να μην χρησιμοποιήσει
    ανήθικα μέσα για να σε αποτρέψει πχ την υγεία της.

    Πρώτα απο όλα πρέπει να καταλάβεις ότι είναι ενάντια στη φύση να σταματήσει να ανησυχεί για εσένα
    πάνω σε κάτι επισφαλές να κινείσαι σε ένα περιβάλλον που κάνει την ζουγκλα να μοιάζει ειδυλλιακή.

    Μπορείς να βγάλεις δίπλωμα εν αγνοία της, να συνεχίσεις την εκπαίδευση σου σε σχολεία οδήγησης κ.λπ.
    Επίσης να αγοράσεις τον εξοπλισμό σου.

    Μετά απο αυτά, μπορείς να αγοράσεις μια μοτοσυκλέτα και να την πας σπίτι χάνοντας μέρος της εμπιστοσύνης της
    γιατί κινήθηκες "κρυφά" ή να αποδεικνύεις καθημερινά ότι είσαι ικανός να σταθείς στα πόδια σου και χρησιμοποιείς
    την λογική, μένοντας μόνος σου χωρίς την βοήθειά της και αποφεύγοντας να της υπενθυμίζεις την μοτό.

    Ελάχιστοι βρήκαν συμπαράσταση απο την μάνα τους να γίνουν μοτοσυκλετιστές.
    Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις την σύγκρουση με κάθε τρόπο. Να κάνεις τα όνειρα σου πράξη και, μπροστά της τουλάχιστον,
    να δίνεις στην μοτοσυκλέτα την μικρότερη δυνατή σημασία ενώ δίνεις την μεγαλύτερη στην ασφάλεια σου, την ευγένεια
    τον αυτοσεβασμό σου.

    Φύλαξε μια λογική κουβέντα με επιχειρήματα για την ώρα που θα παρουσιάσεις την μοτοσυκλέτα
    και μην επαναλαμβάνεσαι. Έχεις αβανταζ την παιδεία της και αντίπαλο την φύση.

    Καλως ήρθες
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Ναι η αλήθεια είναι πως είναι πολύ λογική αλλά σε αυτό το θέμα την πιάνει αυτό το κάτι. Ξέρω πως όλες οι μανάδες ανησυχούν αλλά νόμιζα πως μόνο η δικιά μου έκανε σαν παρανοϊκή.
    I'am marching under the runes.

  4. #34
    Πολλά λόγια, λίγη δουλειά Το avatar του/της Petros95
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    8
    Καταρχήν πάρε ένα + για τους Bathory.
    Χαχα ότι θα έβρισκα άνθρωπο να καταλάβει τον στίχο δεν το περίμενα

    Και κάτι ακόμα,μην το πάρεις στραβά.
    ΔΕΝ ξέρεις να οδηγάς.Γνωρίζεις να ξεκινάς και να βάζεις ταχύτητες προς το παρών.
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Η οδήγηση είναι μεγάλο θέμα.
    I'am marching under the runes.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Το ίδιο και με μένα τον προηγούμενο αιώνα φαίνεται οι μάνες δεν αλλάζουν. Άρχισα να δουλεύω έβγαλα δίπλωμα αγόρασα μηχανή όλα οκ ήμουν και πιο μικρός από σένα. Το πρήξιμο που είχα φάει από την μάνα μου πάντως δεν συγκρίνεται με το πρήξιμο που τρώω από την γυναίκα μου γι'αυτό να είσαι έτοιμος μετά από χρόνια όταν παντρευτείς απόλαυσε λοιπόν τις μοτοσυκλέτες όσον είσαι ελεύθερος γιατί έρχονται και δυσκολότερες μερες

  6. #36
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    βαλε τη μανα σου κατω και συζητησε την..
    ο ξαδερφος ο γιος της φιλης και ο μαθητης, κατω απο ποιες συνθηκες σκοτωθηκαν?
    φοραγαν κρανη και λοιπο εξοπλισμο? εκαναν μαλακιες στο δρομο?

    εξηγησε της οτι στην αγορα εκτος απο καρνη, υπαρχει ειδικος εξοπλισμος προστασιας του υπολοιπου σωματος
    τον οποιο και σκοπευεις να αποκτησεις και να γινει δευτερο δερμα σου οταν θα καβαλας τη μηχανη..

    εξηγησε της οτι η μηχανη που θελεις, δεν ειναι κανα σουπερ ντουπερ ουαου υπεροπλο που παει με 300 αλλα
    ενα ηρεμο all around βολταδικο εργαλειο, πιθανον πιο αργο απο ενα μεσο αμαξι και δε σκοπευεις σε καμια
    περιπτωση να κανεις υπερβολες με αυτη..

    εξηγησε της οτι αφου οικονομικα δε σε καλυπτει εκεινη, αμα στα 24 σου δε σε αφηνει να παρεις τη ζωη σου στα χερια σου
    και να κανεις οτι γουσταρεις, μη παραπονεθει μετα οταν στα 40 σου θα ειναι αναγκασμενη ακομα να σε νταντευει εκεινη

    σε καθε περιπτωση δειχτης οτι εσυ την αποφαση σου την εχεις ηδη παρει και καλα θα κανει να το χωνεψει..

    αλλα μετα δειχνε της οτι νοιαζεσαι για την ασφαλεια σου και προσεχεις..


    στα 21 μου που ειχα ενα ρημαδοπαπο, με πηρε σβαρνα μια νταλικα με αποτελεσμα να κινδυνεψω πολυ σοβαρα να χασω
    εντελως το δεξι μου χερι.. τη γλυτωσα ευτυχως με αφαιρεση αρκετης μυικης μαζας και κρεατος (οι μυες μου ειναι μισοι)
    μετα απο 3 πλαστικα χειρουργια και 6 μηνες κινητικων προβληματων..
    η μανα μου, κλασικος αυταρχικος τυπος ελληνιδας μανας ουτε που τολμουσε να σκεφτει την ιδεα να ξανακαβαλησω μηχανακι
    οκτωβρη τρακαρα, απριλη ξεμπλεξα, ιουλιο παρκαρα νεο μηχανακι εξω απ'το σπιτι.. καταφερα να την πεισω οτι μετα απο αυτο
    που επαθα ειμαι πλεον πιο ωριμος οδηγικα.. (ηξερε ηδη οτι μαλακιες δε κανω στο δρομο) λιγο λιγο μετα απο χρονια εγινα και
    μηχανοβιος.. τη μηχανη που εχω τωρα με βοηθησε η ιδια να την αγορασω.. τωρα με κοροϊδευει κι απο πανω που επενδυω οσο
    πιο συχνα μπορω στην ασφαλεια μου! καποια στιγμη μου ειχε πει οτι χαιρεται κιολας που η ενασχοληση μου με τις μηχανες δειχνει
    οτι δεν απεκτησα ψυχολογικα με το προβλημα στο χερι μου, και δεν φοβηθηκα να αντιμετωπισω το κακο που με βρηκε..

    δε θελει κοπο, θελει τροπο..

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Petros95 Προβολή μηνύματος
    Ξέρω πως είναι λίγο αξιολύπητο να κλαίγομαι για την μάνα μου αλλά θέλω την άποψή σας για να δω αν όντως έχω άδικο...
    Καθόλου αξιολύπητο.
    Να την έχεις από κοντά και να την καθησυχάζεις με την στάση σου ( σοβαρότητα, εξοπλισμός κλπ).
    Μόνο έτσι θα ηρεμήσει. Όσο γίνεται τουλάχιστον.

    Ότι λέει ο mikes
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    βαλε τη μανα σου κατω και συζητησε την..
    ο ξαδερφος ο γιος της φιλης και ο μαθητης, κατω απο ποιες συνθηκες σκοτωθηκαν?
    φοραγαν κρανη και λοιπο εξοπλισμο? εκαναν μαλακιες στο δρομο?

    εξηγησε της οτι στην αγορα εκτος απο καρνη, υπαρχει ειδικος εξοπλισμος προστασιας του υπολοιπου σωματος
    τον οποιο και σκοπευεις να αποκτησεις και να γινει δευτερο δερμα σου οταν θα καβαλας τη μηχανη..

    εξηγησε της οτι η μηχανη που θελεις, δεν ειναι κανα σουπερ ντουπερ ουαου υπεροπλο που παει με 300 αλλα
    ενα ηρεμο all around βολταδικο εργαλειο, πιθανον πιο αργο απο ενα μεσο αμαξι και δε σκοπευεις σε καμια
    περιπτωση να κανεις υπερβολες με αυτη..

    εξηγησε της οτι αφου οικονομικα δε σε καλυπτει εκεινη, αμα στα 24 σου δε σε αφηνει να παρεις τη ζωη σου στα χερια σου
    και να κανεις οτι γουσταρεις, μη παραπονεθει μετα οταν στα 40 σου θα ειναι αναγκασμενη ακομα να σε νταντευει εκεινη

    σε καθε περιπτωση δειχτης οτι εσυ την αποφαση σου την εχεις ηδη παρει και καλα θα κανει να το χωνεψει..

    αλλα μετα δειχνε της οτι νοιαζεσαι για την ασφαλεια σου και προσεχεις..


    στα 21 μου που ειχα ενα ρημαδοπαπο, με πηρε σβαρνα μια νταλικα με αποτελεσμα να κινδυνεψω πολυ σοβαρα να χασω
    εντελως το δεξι μου χερι.. τη γλυτωσα ευτυχως με αφαιρεση αρκετης μυικης μαζας και κρεατος (οι μυες μου ειναι μισοι)
    μετα απο 3 πλαστικα χειρουργια και 6 μηνες κινητικων προβληματων..
    η μανα μου, κλασικος αυταρχικος τυπος ελληνιδας μανας ουτε που τολμουσε να σκεφτει την ιδεα να ξανακαβαλησω μηχανακι
    οκτωβρη τρακαρα, απριλη ξεμπλεξα, ιουλιο παρκαρα νεο μηχανακι εξω απ'το σπιτι.. καταφερα να την πεισω οτι μετα απο αυτο
    που επαθα ειμαι πλεον πιο ωριμος οδηγικα.. (ηξερε ηδη οτι μαλακιες δε κανω στο δρομο) λιγο λιγο μετα απο χρονια εγινα και
    μηχανοβιος.. τη μηχανη που εχω τωρα με βοηθησε η ιδια να την αγορασω.. τωρα με κοροϊδευει κι απο πανω που επενδυω οσο
    πιο συχνα μπορω στην ασφαλεια μου! καποια στιγμη μου ειχε πει οτι χαιρεται κιολας που η ενασχοληση μου με τις μηχανες δειχνει
    οτι δεν απεκτησα ψυχολογικα με το προβλημα στο χερι μου, και δεν φοβηθηκα να αντιμετωπισω το κακο που με βρηκε..

    δε θελει κοπο, θελει τροπο..

  8. #38
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Εμένα πάλι η μάνα μου ανέκαθεν ήταν σύμφωνη με την αγορά μηχανής παρότι τις έβλεπε σαν αεροπλανοφορα. Δεν είχε και δεν έχει μεγάλη εμπειρία. Από 15 χρονών ζήτησα μηχανή κια πάντα μου έλεγε θα έρθει σωστή στιγμή. Μπορεί να άργησε κάπως, πήρα το παπί μου στα 27 και τη μηχανή(ένα cbr600) μόνος μου χωρίς την οικονομική συμβολή των δικών μου. Αυτό που κατάλαβα και μου εξηγησε ήταν ότι δεν φοβόταν τη μηχανή αλλά εμένα. Δε ξέρω αν είχε δίκιο η άδικο ωστόσο σήμερα παρατηρώ ότι α) τα χρόνια που οδηγούσα αυτοκίνητο με βοήθησαν παααααρα πολύ στην οδηγικη μου συμπεριφορά με τη μηχανή β)η εμπειρία στο δρόμο με βοήθησε να αποφεύγω όσο το δυνατόν τα προβλήματα πάντως τύπου γ) ότι λαλακια κάνω στο δρόμο είναι πιο συνειδητή κια όσο περνάνε τα χρόνια πιο περιορισμένη. Αν εισαι σίγουρος για σένα θα σιγουρευτουν και οι άλλοι (συνήθως)
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 17/04/2020 στις 20:57.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. MotoPOD μηχανές και αεροπλάνα.
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 12:54
  2. Μηχανές και βουνά...
    από Fireball400 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 13:24
  3. Online Games με μηχανες και οχι μονο
    από OzZzZzY στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2007, 12:14
  4. Μηχανές και πιθανότητες (ή αλλιώς νόμος του Μέρφυ...)
    από Tropeas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 20:51
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF