Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Υμηττός επί Κορονοϊού 12-4-2020

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Υμηττός επί Κορονοϊού 12-4-2020

    Χρειαζόμουν μια εξόρμηση έστω και αυτή που για τα δεδομένα της εποχής είναι αρκετά μεγάλη!

    Τα κλασσικά περάσματα για το βουνό πλέον φυλάσσονται ενώ διάφορα άλλα ανέκαθεν είχαν μπάρες.Ενα ελαφρύ μηχανάκι είναι παιχνιδάκι να το ρίξεις και να το σύρεις κάτω απο μια μπάρα,δε συμβαίνει όμως το ίδιο και με ένα μηχανάκι 220 κιλών.Στην ανάγκη θα το έκανα και αυτό βέβαια αλλά τώρα δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος.

    Είχα μελετήσει την περιοχή της Αργυρούπολης και είχα εντοπίσει ένα μονοπάτι για πεζούς το οποίο ενώνει εναν ασφαλτόδρομο με έναν παράλληλο χωματόδρομο ο οποίος ανεβαίνει στο εκκλησάκι της Αγίας Ειρήνης.

    Πέρασα λοιπόν σχετικά εύκολα και ανέβηκα στο εκκλησάκι το οποίο έχει μοναδική θέα στο λεκανοπέδιο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	79,6 KB 
ID:	417496


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	87,6 KB 
ID:	417497


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.JPG 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	417498


    Συνάντησα αρκετό κόσμο που ανέβαινε με τα πόδια.Κοίτα να δεις που ο Έλληνας έγινε φυσιολάτρης και αθλητής με τον Κορονοϊό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	77,7 KB 
ID:	417499


    Απο την Αγία Ειρήνη λοιπόν ο χωματόδρομος συνεχίζει ψηλότερα και συναντά έναν άλλον που ξεκινά λίγο πριν τις κεραίες και καταλήγει στην Παιανία.Απο μικρός που κοιτούσα τον Υμηττό απο τη Βουλιαγμένης δεν περίμενα ποτέ οτι θα έρθει κάποια στιγμή που θα ξεκινήσω απο την Αργυρούπολη και θα φτάσω στην πίσω μεριά του βουνού απο χωμα.


    Βίντεο της διαδρομής https://www.youtube.com/watch?v=KiNs...ture=emb_title



    Η διαδρομή έχει τη μοναδική δική της γοητεία κοιτώντας απο ψηλά την τσιμεντένια τερατούπολη.Μόνο απο ψηλά αντιλαμβάνεται κανείς το μέγεθος αυτής της πόλης.

    Μερικά στιγμιότυπα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	417500


    Ανεβαίνοντας συνάντησα έναν ποδηλάτη που του είχε λυθεί ο άξονας της ρόδας.Δυστυχώς δεν είχα κατάλληλο κλειδί για αυτόν.Του έκανα και πλάκα λέγοντας οτι '' Χόντα έχω ρε φίλε 270.000km δεν έχω χρειαστεί εργαλεία ποτέ, και περισσότερα να είχα τι να τα κάνω?''


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	96,7 KB 
ID:	417501


    Ανεβαίνοντας ψηλότερα το μικρό χωμάτινο πάσο



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	417503


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	417507
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Εδώ φτάνοντας σε ένα μεγάλο οροπέδιο λίγο πριν διασταυρωθώ με τον χωματόδρομο που σας είπα πριν


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	417508


    ξεκινάω και κατεβαίνω απο την άλλη πλευρά.Διακρίνεται η Τερψιθέα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	417509


    Και εδώ πια έχοντας φτάσει στην πλευρά της Παιανίας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	176 
Μέγεθος:	84,0 KB 
ID:	417511


    Εδώ ο χωματόδρομος τελειώνει μετά απο σχεδόν 11km


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	91,9 KB 
ID:	417512


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	108,6 KB 
ID:	417513


    Επέστρεψα απο Γλυκά νερά αλλά χωρίς να χρησιμοποιήσω κεντρικούς δρόμους.Πέρασα απο τους οικισμούς Αγια Τριάδα,Προσήλιο,Καμίνι μέχρι εκεί και απο εκεί και μετά μέσα απο την Αγία Παρασκευή και τον Χολαργό πάλι μέσα απο δευτερεύοντες δρόμους.


    Ήταν μια πολύ ωραία εξόρμηση τηρουμένων των συνθηκών που βιώνουμε.Αντε με το καλό να ''απελευθερωθούμε'' και να ταξιδέψουμε πιο μακριά!


    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    μπραβο σου φιλαρακι

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    μπραβο σου φιλαρακι

    Να σαι καλά φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Εύγε!

    Το χωματόδρομο μέχρι την Αγία Ειρήνη, τον έκανα κάποτε με τα πόδια όταν έκανα διάλειμμα από τη δουλειά μου. Ακριβώς κάτω από το εκκλησάκι, υπάρχει ένα πυροφυλάκιο, στο οποίο ανέβαινα κάθε φορά.

    Το κομμάτι του χωματόδρομο που ξεκινάει πιο χαμηλά από τις κεραίες του Υμηττού και καταλήγει στην Άνω Γλυφάδα, το είχα κάνει πριν από 3 χρόνια με το ποδήλατο. Είχα ανέβει τον Υμηττό, ως συνήθως από άσφαλτο, αλλά είχα κατέβει από το οροπέδιο που δείχνεις και κατόπιν από το κατηφορικό σπαστήρι.

    Η θέα, αμέσως μετά το οροπέδιο (έκανα τη διαδρομή αντίθετα από εσένα), είναι πραγματικά πολύ διαφορετική από τα άλλα βουνά της Αττικής, διότι νιώθεις ότι προσγειώνεσαι προοδευτικά προς τα Νότια προάστια. Μία ατελείωτη απότομη πλαγιά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fIMG_20161226_133748.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	69,5 KB 
ID:	417514
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Θα συμφωνήσω απόλυτα φίλε!


    Υ.Γ:Φωτογραφιάρα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Με τη μοτοσυκλέτα βλέπεις πολύ περισσότερα μέρη, αλλά με την ποδηλασία έχεις την ικανοποίηση ότι φθάνεις, όπου αντέχεις, με τις δυνάμεις σου.

    Βέβαια εσύ το έχεις συνδυάσει με πάρα πολλές ενδιαφέρουσες πεζοπορίες. Οπότε και μέρη διαφορετικά βλέπεις και τις κορυφές κατακτάς με τα πόδια σου. Επειδή ακριβώς έχεις κολλήσει το μικρόβιο του βουνού και των κορυφών, θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να αρχίσεις να τις κυνηγάς με το ποδήλατο.

    Η κορυφή της Πεντέλης είναι ο αγαπημένος μου ποδηλατικός προορισμός. Πάει και άσφαλτος, που μπορείς να φθάσεις με τη μοτοσυκλέτα και καταλήγει στο πρώην στρατόπεδο της αεροπορίας, που πλέον φυλάσσεται μερικές ώρες της ημέρας (μέχρι να δύσει ο ήλιος).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με τη μοτοσυκλέτα βλέπεις πολύ περισσότερα μέρη, αλλά με την ποδηλασία έχεις την ικανοποίηση ότι φθάνεις, όπου αντέχεις, με τις δυνάμεις σου.

    Βέβαια εσύ το έχεις συνδυάσει με πάρα πολλές ενδιαφέρουσες πεζοπορίες. Οπότε και μέρη διαφορετικά βλέπεις και τις κορυφές κατακτάς με τα πόδια σου. Επειδή ακριβώς έχεις κολλήσει το μικρόβιο του βουνού και των κορυφών, θα σου πρότεινα κάποια στιγμή να αρχίσεις να τις κυνηγάς με το ποδήλατο.

    Η κορυφή της Πεντέλης είναι ο αγαπημένος μου ποδηλατικός προορισμός. Πάει και άσφαλτος, που μπορείς να φθάσεις με τη μοτοσυκλέτα και καταλήγει στο πρώην στρατόπεδο της αεροπορίας, που πλέον φυλάσσεται μερικές ώρες της ημέρας (μέχρι να δύσει ο ήλιος).


    Εχω πάει στην κορυφή της Πεντέλης και εχει και εκει πολύ ωραια θέα.Απλα ειχε μπάρα και συνέχισα αυτά τα λίγα μέτρα με τα πόδια.Ειναι ερειπωμένο τελείως το στρατόπεδο,αμφιβάλλω για το αν φυλάσσεται!


    Δυστυχώς με ποδήλατο δε μπορείς να ταξιδέψεις μακριά και αυτο ειναι το μοναδικό μειονεκτημα,κατα τα αλλα ειναι ωραία φάση.Εχω συνηθίσει ομως να φευγω μακριά όταν μου δίνεται η ευκαιρία και δε μπορεί να με καλύψει ο κοντινός προορισμός.Θα μου πεις οτι θα μπορούσα να φορτώνω το ποδήλατο και να πηγαίνω με αμάξι αλλά και πάλι δε θα το έκανα καθώς θα έχανα την απόλαυση της μοτοσυκλετιστικής οδήγησης.

    Εχω σκεφτεί πολλές φορές για ένα μικρό εντουροειδές να τριγυρνάω εδω τριγύρω.Ξέρω ομως πολύ καλά οτι θα πάω 2 φορές στην Πάρνηθα,2 φορές στην Πεντέλη και αλλές 2 στην Εύβοια και μετά θα ψάχνω να το δώσω.Χώρια που όταν θα έρχεται η ώρα κατα πάσα πιθανότατα θα παίρνω το μεγάλο για να ταξιδέψω μακριά και θα αφήνω για κάποια άλλη φορά τα κοντινά.

    Είμαι σοβαρά γιατρέ μου? Πάσχω απο σοβαρή ασθένεια ταξιδιωτικής μανίας ανεξάρτητα απο την αγάπη μου για τα βουνά που συνδυάζεται.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Το στρατόπεδο της αεροπορίας στην Πεντέλη έχει περάσει από διάφορες φάσεις. Μέχρι το 2002 ήταν φυλάκιο, επανδρωμένο με στρατιώτες. Κατόπιν εγκαταλήφθηκε μερικά χρόνια. Μπορούσες να μπεις μέσα, να δεις τα ερειπωμένα κτίρια και να απολαύσεις την περιμετρική θέα.

    Κατόπιν εγκατέστησαν στην κορυφή μία κεραία, σε μικρό τμήμα του στρατοπέδου, που συντηρείται και φυλάσσεται από την ανατολή μέχρι τη δύση του ηλίου. Μπορείς να δεις το στρατιωτικό τζιπάκι τις ώρες που πάει και επιστρέφει. Η μπάρα που κλείνει την είσοδο του στρατοπέδου μπήκε τα τελευταία χρόνια, ενώ έχουν βάλει και κάμερες ασφαλείας.


    Ως προς τα υπόλοιπα, πάω πάσο. Έχω πολύ περισσότερα να μάθω από τις ταξιδιωτικές και ορειβατικές σου εμπειρίες, από εκείνα που έχω να σου πω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Εξερευνώντας τη Μάνη 12-1-2020
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2020, 06:37
  2. Ρε σεις..Πρώτη του έτους...Επίδαυρος 12/1/2020
    από o teos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2020, 15:21
  3. 23η Συνάντηση Αθήνας 12-1-2020 ΦΙΛΠΑ
    από gior-gos στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2020, 11:28
  4. 7/12/03
    από filippos_hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2003, 11:29
  5. Μοτοκαφές 12/11/03
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 20:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF