Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 252

Θέμα: Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Ενδιαφέρον παρουσιάζει η κατάταξη και τα σχόλια στα παρακάτω άρθρα...

    https://translate.google.com/transla...st&prev=search

    https://translate.google.com/transla...ml&prev=search

    https://webcache.googleusercontent.c...&ct=clnk&gl=gr
    Τελευταία τροποποίηση από Cineboy; 18/04/2020 στις 19:34.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου , το Honda VFR 1200 CROSSTOURER το έχεις υπόψη ;

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Επειδή αναφέρεις ότι μένεις μόνιμα επαρχία.

    Είσαι βέβαιος ότι θέλεις Duc ή ΚΤΜ;
    Είχες ποτέ κάτι τέτοιο;

    υ.γ. αν η επαρχία είναι η Θήβα ή Κόρινθος π.χ. πάσο.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου , το Honda VFR 1200 CROSSTOURER το έχεις υπόψη ;
    Και πολύ καλά κάνεις που ρωτάς....ναι ήταν στην αρχική πεντάδα επιλογής μου, αλλά στον δρόμο βγήκε έξω....το έχω οδηγήσει μάλιστα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Επειδή αναφέρεις ότι μένεις μόνιμα επαρχία.

    Είσαι βέβαιος ότι θέλεις Duc ή ΚΤΜ;
    Είχες ποτέ κάτι τέτοιο;

    υ.γ. αν η επαρχία είναι η Θήβα ή Κόρινθος π.χ. πάσο.
    Ναι...πλέον είμαι βέβαιος,αν και όπως έγραψα πριν δεν είχα ποτέ κάτι απο τα δύο.Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω τώρα.Βρίσκομαι περιοχή Αργους-Ναυπλίου...πολύ κοντά απο Αθήνα δηλαδή, αν και κάποιες ημέρες του μήνα λόγω και δουλειάς βρίσκομαι Αθήνα.

  6. #51
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    τα μηχανακια ουσιαστικες διαφορες δεν εχουν, και μιλαμε και για τα 3 στην ουσια κορυφαια της κατηγοριας (gs multi adv)

    ολα εχουν απλα στο ιδιο πραγμα μια ελαφρως διαφορετικη προσεγγιση...το κτμ ειναι το πιο ωμο, το μπεμβε το πιο κυριλεδοανετο, το ντουκατι καπου στη μεση...αν για σενα δεν ειναι deal breaker καποια πιθανως χαζοπροβληματακια που μπορει να παρουσιασουν, οδηγησε τα απλα και παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο....

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    τα μηχανακια ουσιαστικες διαφορες δεν εχουν, και μιλαμε και για τα 3 στην ουσια κορυφαια της κατηγοριας (gs multi adv)

    ολα εχουν απλα στο ιδιο πραγμα μια ελαφρως διαφορετικη προσεγγιση...το κτμ ειναι το πιο ωμο, το μπεμβε το πιο κυριλεδοανετο, το ντουκατι καπου στη μεση...αν για σενα δεν ειναι deal breaker καποια πιθανως χαζοπροβληματακια που μπορει να παρουσιασουν, οδηγησε τα απλα και παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο....
    Ναι.....όπως έχω γράψει θα προσπαθήσω να τα οδηγήσω και όχι απλώς να ανέβω επάνω στην σέλα τους, όπως ήδη έχω κάνει.....ας μπορέσουμε πρώτα να κυκλοφορήσουμε κανονικά λόγω της πανδημίας και θα γίνει και αυτό.Σε ευχαριστώ πολύ.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν είχα την τιμή να καβαλήσω κανένα από τα δύο, μόνο ότι έχω δει διαβάσει.
    Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτού του είδους οι μοτοσικλέτες είναι κάτι σαν τα suv στα αυτοκίνητα,δηλαδή δείχνουν ότι μπορούν κ εκτός δρόμου γιατί έχουν λίγο ψηλότερο σασί κλπ

    Για μενα, χώμα δεν κάνει κανένα, κ αυτή η απλή διάβαση χωματοδρομων που διατείνεται το μάρκετινγκ την κάνεις μη σου πω κ με το χαγιαμπουσα(ακραίο αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ ελπίζω)
    Οπότε ένα όχημα που προορίζεται για τον δρόμο, καλύτερα θα ήταν να είναι προσανατολισμενο κατά κει χωρίς να αλλήθωρίζει.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ΚΤΜ (εδώ κ χρόνια) προσπαθεί να μπει στα χωράφια των δρομισιων. Τα 950-990 ήταν κ είναι εξαιρετικά μηχανάκια για εκτός δρόμου κ όχι απλά διάβαση χωματοδρομου, ίσως μέχρι κ το 1190. Μετά είναι προσανατολισμενα στο δρόμο κ ας γράφουν adv..
    Απ την άλλη η duc προσπαθεί να πάρει μερίδιο αγοράς που δεν είχε. Το πρώτο multi (1000ds) μάλλον δεν τ αγόραζαν ούτε οι ίδιοι κ ήταν εντελώς δρόμου μηχανή. Απ το 1200 κ έκτοτε βελτιώθηκε πολύ σε εμφάνιση κ σαφώς σε επιδόσεις.

    Κατόπιν των ανωτέρω η επιλογή μου θα ήταν ιταλική,με την έννοια η εταιρεία φτιάχνει δρομισια σπορ μηχανάκια ανέκαθεν.
    Σαφώς δεν υποτιμώ την ΚΤΜ κ ο παράγοντας προσωπική ευχαρίστηση είναι κάτι εντελώς προσωπικός.

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Και με τα 950 πας χωμα μονο εκει που μπορεις να εχεις μια καποια ροη. Με το που θα κωλωσει το μηχανακι τον ηπιες. Αυτος ειναι κι ο λογος που προτιμω τυπου βστρομ ακομα και στο χωμα. Εχουν τα κιλακια τους κι αυτα αλλα τοσο η σελα οσο και το κεντρο βαρους ειναι σημαντικα πιο χαμηλα και σε πολυ μικρες ταχυτητες με τις οποιες αναποφευκτα θα αναγκαστεις συχνα να κινηθεις, κατεβαζεις τα ποδαρακια κατω και το φερνεις βολτα. Ας αφησουμε το λιωσιμο που τρωει ο συμπλεκτης σε μοτερ που δουλευει εντελως ξεκουρδιστα στις 1500 στροφες. Σ'ενα review στο σωληνα που εβλεπα για το 1050 ελεγε πως το στρωματακι ανοιγε καθαρα και ξαστερα με 6η απο κατω απο 2000rpm. Αυτα ειναι επιπεδα ομαλοτητας 4κυλινδρου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #55
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    προφανως και ανοιγει απο τις 2000 στροφες ξαστερα, εφοσον εχει ηλεκτρονικο γκαζι (το οποιο δεν ανοιγει τερμα)
    αρα ανοιγει η δεν ανοιγει? σημασια εχει να ανοιγει ή να νομιζεις οτι ανοιγει αλλα να μην ανοιγει ???

  11. #56
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    προφανως και ανοιγει απο τις 2000 στροφες ξαστερα, εφοσον εχει ηλεκτρονικο γκαζι (το οποιο δεν ανοιγει τερμα)
    αρα ανοιγει η δεν ανοιγει? σημασια εχει να ανοιγει ή να νομιζεις οτι ανοιγει αλλα να μην ανοιγει ???
    Αν επιταχυνει θετικα και δυνατα δε ειναι θεμα ηλεκτρονικου γκαζιου μοναχα. Στο 950 με 6η θες τουλαχιστον 4000rpm για να ξεκουνηθει οσο ομαλα κι αν ανοιξεις. Αλλιως κανει ντινγκι τανγκα κλαπα κλουπα γκαπ γκαπ κλπ
    Το 1190 τα ιδια και χειροτερα. Το 1290 ντουκατια κλπ δε ξερω.
    Δεν ειναι deal breaker αυτο απλα ενδειξη του καπως μονοπλευρου χαρακτηρα των μοτασακων αυτων.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα την τιμή να καβαλήσω κανένα από τα δύο, μόνο ότι έχω δει διαβάσει.
    Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτού του είδους οι μοτοσικλέτες είναι κάτι σαν τα suv στα αυτοκίνητα,δηλαδή δείχνουν ότι μπορούν κ εκτός δρόμου γιατί έχουν λίγο ψηλότερο σασί κλπ

    Για μενα, χώμα δεν κάνει κανένα, κ αυτή η απλή διάβαση χωματοδρομων που διατείνεται το μάρκετινγκ την κάνεις μη σου πω κ με το χαγιαμπουσα(ακραίο αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ ελπίζω)
    Οπότε ένα όχημα που προορίζεται για τον δρόμο, καλύτερα θα ήταν να είναι προσανατολισμενο κατά κει χωρίς να αλλήθωρίζει.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ΚΤΜ (εδώ κ χρόνια) προσπαθεί να μπει στα χωράφια των δρομισιων. Τα 950-990 ήταν κ είναι εξαιρετικά μηχανάκια για εκτός δρόμου κ όχι απλά διάβαση χωματοδρομου, ίσως μέχρι κ το 1190. Μετά είναι προσανατολισμενα στο δρόμο κ ας γράφουν adv..
    Απ την άλλη η duc προσπαθεί να πάρει μερίδιο αγοράς που δεν είχε. Το πρώτο multi (1000ds) μάλλον δεν τ αγόραζαν ούτε οι ίδιοι κ ήταν εντελώς δρόμου μηχανή. Απ το 1200 κ έκτοτε βελτιώθηκε πολύ σε εμφάνιση κ σαφώς σε επιδόσεις.

    Κατόπιν των ανωτέρω η επιλογή μου θα ήταν ιταλική,με την έννοια η εταιρεία φτιάχνει δρομισια σπορ μηχανάκια ανέκαθεν.
    Σαφώς δεν υποτιμώ την ΚΤΜ κ ο παράγοντας προσωπική ευχαρίστηση είναι κάτι εντελώς προσωπικός.
    Αναλυτικότατη η σκέψη σου και σε ευχαριστώ γιά αυτό.Το θέμα δεν είναι μόνο το να μπορείς να περάσεις σχετικά άνετα απο βατούς χωματόδρομους, αλά και σε μιά απλή τυχών καθημερινή κίνηση να μην χρειάζεσαι μασάζ στα χέρια και στους ώμους, όπως π.χ γινόταν με το busa και φαντάζομαι στα υπόλοιπα του είδους.Με κούρασε πλέον αυτό,γιατί εκτός απο μεγάλες εθνικές οδούς...(πόσες φορές θα πάς,υπάρχουν και άλλοι δρόμοι που πρέπει να απολαμβάνουμε δίτροχα και ανθρώπινα.Πάντως από παντού στον κόσμο διαβάζω ότι και τα δύο μιά χαρά τα πηγαίνουν και στο χώμα, τηρουμένων πάντα των αναλογιών γιά τέτοιου είδους μηχανές.

  13. #58
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cineboy Προβολή μηνύματος
    Αναλυτικότατη η σκέψη σου και σε ευχαριστώ γιά αυτό.Το θέμα δεν είναι μόνο το να μπορείς να περάσεις σχετικά άνετα απο βατούς χωματόδρομους, αλά και σε μιά απλή τυχών καθημερινή κίνηση να μην χρειάζεσαι μασάζ στα χέρια και στους ώμους, όπως π.χ γινόταν με το busa και φαντάζομαι στα υπόλοιπα του είδους.Με κούρασε πλέον αυτό εκτός απο μεγάλες εθνικές οδούς,υπάρχουν και άλλοι δρόμοι που πρέπει να απολαμβάνουμε δίτροχα και ανθρώπινα.Πάντως από παντού στον κόσμο διαβάζω ότι και τα δύο μιά χαρά τα πηγαίνουν και στο χώμα, τηρουμένων πάντα των αναλογιών γιά τέτοιου είδους μηχανές.
    Μαζι σου και για την κ@βλα των ογρωπαϊκων και για το μια ζωη την εχουμε και για ολα. Αλλα πραγματικα μη παρεις τετοια μηχανακια νομιζοντας πως θα πας χωμα. Αν δεν εισαι τιμονι θα εισαι μονιμως με την ψυχη και το πορτοφολι στο στομα. Θα πας εκει που θα πηγαινε οτιδηποτε, απλα λιγο πιο ανετα και γρηγορα. Εξαιρεση ευκολιας χειρισμου στο χωμα ειναι το gs λογω χαμηλοτερου κεντρου βαρους, τελελεβερ και ομαλοτητας μοτερ με ροπη απο το 0.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μαζι σου και για την κ@βλα των ογρωπαϊκων και για το μια ζωη την εχουμε και για ολα. Αλλα πραγματικα μη παρεις τετοια μηχανακια νομιζοντας πως θα πας χωμα. Αν δεν εισαι τιμονι θα εισαι μονιμως με την ψυχη καιμτο πορτοφολι στο στομα.
    Οχι φυσικά....δεν είναι ο προσανατολισμός μου στο χώμα,απλά εάν στο ταξίδι τύχει και μιά μικρή διαδρομή από έναν βατό χωματόδρομο, να μπορώ να τον περάσω ανθρώπινα...μόνο αυτό.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Πάντως πολύ ωραία συζήτηση έχουμε ανοίξει...οφείλω να το πω.

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών KTM 1290 Super Adventure
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2019, 12:37
  2. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 19:21
  3. ktm 1290 super adv. t
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2018, 23:29
  4. ktm 1290 super duke gt 2018
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2017, 14:52
  5. KTM 1290 Super Duke facelift
    από Ζεύκας στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF