Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 252

Θέμα: Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)

  1. #61
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν επιταχυνει θετικα και δυνατα δε ειναι θεμα ηλεκτρονικου γκαζιου μοναχα. Στο 950 με 6η θες τουλαχιστον 4000rpm για να ξεκουνηθει οσο ομαλα κι αν ανοιξεις. Αλλιως κανει ντινγκι τανγκα κλαπα κλουπα γκαπ γκαπ κλπ
    Το 1190 τα ιδια και χειροτερα. Το 1290 ντουκατια κλπ δε ξερω.
    Δεν ειναι deal breaker αυτο απλα ενδειξη του καπως μονοπλευρου χαρακτηρα των μοτασακων αυτων.
    οπως ειπα, τα 950/990/1190 εχουν ολα μηχανικα συστηματα, οποτε εκ των πραγματων, δε μπορεις με κανενα τροπο να συναγωνιστεις ενα γκαζι που απλα ανοιγει μονο του και δινει τοσο οσο, ανεξαρτητα απο την εισοδο του οδηγου...

    τα καλα των ηλεκτρονικων καλουδιων της εποχης, το νεο στρομα σιγουρα ειναι πολυ καλη επιλογη --γενικα-- αλλα και αλλη κατηγορια απο μηχανακια που ειναι 300 κυβικα περισσοτερα...

  2. #62
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    υπάρχει διαφορά εννοείται, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε αναρτησεις ποδιές κινητήρα είναι ωφέλιμα για τέτοια περάσματα, η σύγκριση των νεο αντβέ είναι σε σχέση με μοτοσυκλέτες δρόμου παρομοίων κιλών
    φυσικά και δε σχεδιαστηκαν για να ανταγωνιστούν το thumper ktm 690 enduro

    στο προκείμενο πάρε την τάυλα(το κόκκινο ξέρεις ποιό εννοώ) ρε φίλε τι το βασανίζεις σιγά το δίλημμα
    και να σου πω και την προοπτική κράτα το το χρονικό που θέλεις(και μολις αρχίσει να ζητάει) μετά πούλα το για να παντρευτείς(μοτοσυκλέτα, οχι παντοφλα)
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #63
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    οπως ειπα, τα 950/990/1190 εχουν ολα μηχανικα συστηματα, οποτε εκ των πραγματων, δε μπορεις με κανενα τροπο να συναγωνιστεις ενα γκαζι που απλα ανοιγει μονο του και δινει τοσο οσο, ανεξαρτητα απο την εισοδο του οδηγου...

    τα καλα των ηλεκτρονικων καλουδιων της εποχης, το νεο στρομα σιγουρα ειναι πολυ καλη επιλογη --γενικα-- αλλα και αλλη κατηγορια απο μηχανακια που ειναι 300 κυβικα περισσοτερα...
    Τα 990/1190 εχουν ηλεκτρονικες πεταλουδες που ανοιγουν μονες τους οπως γουσταρουν ανεξαρτητα απο το τι κανει το χερι του οδηγου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    υπάρχει διαφορά εννοείται, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε αναρτησεις ποδιές κινητήρα είναι ωφέλιμα για τέτοια περάσματα, η σύγκριση των νεο αντβέ είναι σε σχέση με μοτοσυκλέτες δρόμου παρομοίων κιλών
    φυσικά και δε σχεδιαστηκαν για να ανταγωνιστούν το thumper ktm 690 enduro

    στο προκείμενο πάρε την τάυλα(το κόκκινο ξέρεις ποιό εννοώ) ρε φίλε τι το βασανίζεις σιγά το δίλημμα
    και να σου πω και την προοπτική κράτα το το χρονικό που θέλεις(και μολις αρχίσει να ζητάει) μετά πούλα το για να παντρευτείς(μοτοσυκλέτα, οχι παντοφλα)
    Τα χρήματα δεν είναι λίγα και σε τέτιους καιρούς....συνεπώς και η μελέτη καθώς και δοκιμή στην πράξη επιβάλλονται περισσότερο.
    Ενα παράδειγμα παντρέματος ποιό θα ήταν για΄εσένα;

  5. #65
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τα 990/1190 εχουν ηλεκτρονικες πεταλουδες που ανοιγουν μονες τους οπως γουσταρουν ανεξαρτητα απο το τι κανει το χερι του οδηγου.
    δευτερευουσες ομως οποτε παλι η κυρια πεταλουδα εκανε οτι το χερι, οι δευτερεουσες αγνωστο, οι οποιες ηταν θεωρητικα για αλλους λογους (ρηποι/θορυβος κλπ) και οπως σε αρκετα μηχανακια της εποχης δε δουλεψαν ποτε (ποσο μαλλον σε κτμ)

    αλλα υπαρχει λογος να συγκρινουμε τεχνολογια 2006 στην προκειμενη περιπτωση με 2020 και να προσπαθουμε να βρουμε γιατι το 2020 τα ηλεκτρονικα δουλευουν καλυτερα, για καποιο αλλο λογο περα απο το να προσπαθουμε να βγαλουμε τα κτμ μπουρδελα και να αναδειξουμε την ανωτεροτητα της μαμας μπουζουκι?

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Αντε παλληκάρια.....καλή Ανάσταση σε λίγο και καλό Πάσχα αύριο.....με υγεία και με πολλά πολλά δίτροχα όνειρα!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9a331918a59ae45900ef8c8fe15472b7.jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	10,2 KB 
ID:	417570

  7. #67
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    δευτερευουσες ομως οποτε παλι η κυρια πεταλουδα εκανε οτι το χερι, οι δευτερεουσες αγνωστο, οι οποιες ηταν θεωρητικα για αλλους λογους (ρηποι/θορυβος κλπ) και οπως σε αρκετα μηχανακια της εποχης δε δουλεψαν ποτε (ποσο μαλλον σε κτμ)

    αλλα υπαρχει λογος να συγκρινουμε τεχνολογια 2006 στην προκειμενη περιπτωση με 2020 και να προσπαθουμε να βρουμε γιατι το 2020 τα ηλεκτρονικα δουλευουν καλυτερα, για καποιο αλλο λογο περα απο το να προσπαθουμε να βγαλουμε τα κτμ μπουρδελα και να αναδειξουμε την ανωτεροτητα της μαμας μπουζουκι?
    Δεν ειναι θεμα ανωτεροτητας η κατωτεροτητας ειναι θεμα προσανατολισμου και χρησης. Καποια μοτερ ειναι φτιαγμενα να ειναι γραμμικα και να εχουν μεγαλο ευρος ωφελιμων στροφων και καποια ειναι φτιαγμενα να ειναι εκρηκτικα με μικροτερο ωφελιμο ευρος στροφων. Σε καποιους αρεσουν τα μεν και σε καποιους τα δε.
    Με το που θα πει καποιος εστω και για πλακα κατι για κτμ και ντουκατι που δε σου αρεσει αρχιζεις τα κομπλεξικα και δημιουργεις εντασεις στις συζητησεις που συμμετεχεις. Καιρος να ξεκομπλαρεις λιγο, δε νομιζεις?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #68
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι θεμα ανωτεροτητας η κατωτεροτητας ειναι θεμα προσανατολισμου και χρησης. Καποια μοτερ ειναι φτιαγμενα να ειναι γραμμικα και να εχουν μεγαλο ευρος ωφελιμων στροφων και καποια ειναι φτιαγμενα να ειναι εκρηκτικα με μικροτερο ωφελιμο ευρος στροφων. Σε καποιους αρεσουν τα μεν και σε καποιους τα δε.
    Με το που θα πει καποιος εστω και για πλακα κατι για κτμ και ντουκατι που δε σου αρεσει αρχιζεις τα κομπλεξικα και δημιουργεις εντασεις στις συζητησεις που συμμετεχεις. Καιρος να ξεκομπλαρεις λιγο, δε νομιζεις?
    η πλακα ειναι καλη, το συνεχομενο λιβανιστιρι σου με τα κτμ εχουμε βαρεθει, ιδιωτικως και δημοσιως (το ιδιωτικο δε μετραει ομως γιατι σε αγαπαμε )

    με μια γρηγορη ματια στα τελευταια σου μηνυματα, μονο στην πρωτη σελιδα, στα μισα λες για τα χαλια των κτμ, στα αλλα μισα πως τα αλλα μηχανακια ειναι καλυτερα απο τα κτμ, παρακατω δε πηγα να ψαξω, ας το κανει αλλος ...οποτε το ξεμπλοκαρισμα το θελει αλλος, εγω εγω ποικιλομορφια στα γραφομενα μου

    ευλογισον, παω να τσουγκρίσω αβγο

  9. #69
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Με δεδομενο πως ειναι και οι δυο μια απο τα ιδια, θα προτιμουσα αυτην που θα θεωρουσα πιο αξιοπιστη, ειδικα προερχομενος απο hayabusa.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ε τοτε παρε αυτη που σου αρεσει πιο πολυ και μη το πολυσκεφτεσαι. Η πολλη αναλυση οδηγει σε διαλυση!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    .......ισως παλι να θελεις 1250gs και δε το ξερεις!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    η πλακα ειναι καλη, το συνεχομενο λιβανιστιρι σου με τα κτμ εχουμε βαρεθει, ιδιωτικως και δημοσιως (το ιδιωτικο δε μετραει ομως γιατι σε αγαπαμε )

    με μια γρηγορη ματια στα τελευταια σου μηνυματα, μονο στην πρωτη σελιδα, στα μισα λες για τα χαλια των κτμ, στα αλλα μισα πως τα αλλα μηχανακια ειναι καλυτερα απο τα κτμ, παρακατω δε πηγα να ψαξω, ας το κανει αλλος ...οποτε το ξεμπλοκαρισμα το θελει αλλος, εγω εγω ποικιλομορφια στα γραφομενα μου

    ευλογισον, παω να τσουγκρίσω αβγο
    Τωρα που εφαγες το αυγουλακι σου ξαναδες τα μηνυματα μου της περιφημης 1ης σελιδας και μη το συνεχισεις, κριμα ειναι για το νημα του ανθρωπου.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #70
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cineboy Προβολή μηνύματος
    Τα χρήματα δεν είναι λίγα και σε τέτιους καιρούς....συνεπώς και η μελέτη καθώς και δοκιμή στην πράξη επιβάλλονται περισσότερο.
    Ενα παράδειγμα παντρέματος ποιό θα ήταν για΄εσένα;
    το πάντρεμα για τον καθένα είναι διαφορετικό. Ένας γενικός κανόνας είναι όταν αγοράζεις (για παντρειά) κούτα με την ζελατίνα, αγοράσεις με προοπτική για μια ζωή έχει το πλεονέκτημα την μοναδικής χρήσης απο ένα κάτοχο και ξέρεις τα πάντα που έχουν σχέση με το ιστορικό.
    Αν όμως αγοράσεις καινούργιο για να πουλήσεις σε δύο χρόνια χάνεις μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία απο οτι με μεταχειρισμένο. Συνεπώς παντρειά ή σχέση εσύ θα απαντήσεις

    Απο την άλλη αν είσαι κατασταλαγμένος στις δύο επιλογές, το έχεις το χρήμα μαζεμένο, οι διαφορές των δύο μοντέλων δεν είναι μεγάλες, πήγαινε με το ένστικτο(κόκκινο είπαμε).
    Διαφορετικά είναι αρκετά τα μοντέλα που προτάθηκαν για να έχεις ένα δεύτερο ντιμπειτ σε νέοεισερχόμενα οσο αναφορά τις προτιμήσεις σου
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    το πάντρεμα για τον καθένα είναι διαφορετικό. Ένας γενικός κανόνας είναι όταν αγοράζεις (για παντρειά) κούτα με την ζελατίνα, αγοράσεις με προοπτική για μια ζωή έχει το πλεονέκτημα την μοναδικής χρήσης απο ένα κάτοχο και ξέρεις τα πάντα που έχουν σχέση με το ιστορικό.
    Αν όμως αγοράσεις καινούργιο για να πουλήσεις σε δύο χρόνια χάνεις μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία απο οτι με μεταχειρισμένο. Συνεπώς παντρειά ή σχέση εσύ θα απαντήσεις

    Απο την άλλη αν είσαι κατασταλαγμένος στις δύο επιλογές, το έχεις το χρήμα μαζεμένο, οι διαφορές των δύο μοντέλων δεν είναι μεγάλες, πήγαινε με το ένστικτο(κόκκινο είπαμε).
    Διαφορετικά είναι αρκετά τα μοντέλα που προτάθηκαν για να έχεις ένα δεύτερο ντιμπειτ σε νέοεισερχόμενα οσο αναφορά τις προτιμήσεις σου
    Η ξεχωριστή περίπτωση εδω είναι,πως και οι δύο επιλογές έχουν βρεθεί με ελάχιστα χιλιόμετρα,και σαν πρώτη τουλάχιστον ματιά απο κοντά,φαίνονται σχεδόν καινούργιες.Σε ότι αφορά το θέμα παντρειάς,αν και μετράω τα χρονάκια μου ακόμη δεν είμαι σε αυτό τον δρόμο,αν και νομίζω ότι πιό εύκολα ερωτεύεσαι το "κόκκινο" και πιό εύκολα "παντρεύεσαι" το άσπρο!!
    Φυσικά οι δεύτερες επιλογές και εδω είναι πολύ χρήσιμες.

    Κόκκινο είπαμε ε;
    Τελευταία τροποποίηση από Cineboy; 19/04/2020 στις 13:05.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Τα θελω σου απο την κατηγορια αυτη πια ειναι ; Εχω οδηγησει και τα δυο και επειδη υποψιαζομαι οτι δεν εχεις συνειδητοποιησει την ταυτοτητα της κατηγοριας αυτων των μοτοσυκλετων δεν συστηνω κανενα απο τα δυο για μια και μοναδικη μοτοσυκλετα all around χρησης.
    Τα travel enduro οπως ονομαζονται αποτελουν ενα παρακλαδι των μεγαλων street touring bikes με την προσθετη ικανοτητα να βγουν απο την ασφαλτο δικαβαλα και φορτωμενα με τριβαλιτζα.
    Kανουν αυτο που δεν κανει ενα οποιοδηποτε street τουρινγκ μηχανακι ,την γρηγορη δλδ διελευση σχετικα στρωτων μη ασφαλτοστρωμενων δρομων ,χωρις να σου φυγουν τα σφραγισματα απο τα δοντια λογω των κραδασμων ταξιδευοντας με 100 π.χ. χλμ/ωρα.Το μειονεκτημα που εχουν αυτες οι μοτοσυκλετες ειναι το τριανταρι τεποζιτο και το υψος της σελας που κανουν την καθημερινη συμβιωση μαζι τους ακρως προβληματικη και αυτος ειναι ο λογος που οι περισσοτερες πουληθηκαν με ελαχιστα χιλιομετρα απο μη συνειδητοποιημενους -ενθουσιωδεις αναβατες.Εαν παρ'ολα αυτα επιμενεις στις αρχικες σου αποψεις μην αγορασεις πρωτου κανεις δοκιμη τους σε αστικες συνθηκες με απαιτησεις μικροελιγμων
    κουκουρουκουκου

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Τα θελω σου απο την κατηγορια αυτη πια ειναι ; Εχω οδηγησει και τα δυο και επειδη υποψιαζομαι οτι δεν εχεις συνειδητοποιησει την ταυτοτητα της κατηγοριας αυτων των μοτοσυκλετων δεν συστηνω κανενα απο τα δυο για μια και μοναδικη μοτοσυκλετα all around χρησης.
    Τα travel enduro οπως ονομαζονται αποτελουν ενα παρακλαδι των μεγαλων street touring bikes με την προσθετη ικανοτητα να βγουν απο την ασφαλτο δικαβαλα και φορτωμενα με τριβαλιτζα.
    Kανουν αυτο που δεν κανει ενα οποιοδηποτε street τουρινγκ μηχανακι ,την γρηγορη δλδ διελευση σχετικα στρωτων μη ασφαλτοστρωμενων δρομων ,χωρις να σου φυγουν τα σφραγισματα απο τα δοντια λογω των κραδασμων ταξιδευοντας με 100 π.χ. χλμ/ωρα.Το μειονεκτημα που εχουν αυτες οι μοτοσυκλετες ειναι το τριανταρι τεποζιτο και το υψος της σελας που κανουν την καθημερινη συμβιωση μαζι τους ακρως προβληματικη και αυτος ειναι ο λογος που οι περισσοτερες πουληθηκαν με ελαχιστα χιλιομετρα απο μη συνειδητοποιημενους -ενθουσιωδεις αναβατες.Εαν παρ'ολα αυτα επιμενεις στις αρχικες σου αποψεις μην αγορασεις πρωτου κανεις δοκιμη τους σε αστικες συνθηκες με απαιτησεις μικροελιγμων
    Η υποψία σου που βασίζεται σχετικά προς εμένα;....ακόμη και το busa που είχα και κράτησα γιά 14 ολόκληρα χρόνια ήξερα τι ακριβώς θέλω απο αυτή, και ποτέ δεν το μετάνοιωσα.Οι λόγοι που το έδιωξα απο τα χέρια μου είναι ξεχωριστοί με τον σπουδαιότερο πως έφυγε σε μιά απίστευτα καλή τιμή γιά την ηλικία του (2005).Δεν είχα σκοπό να το σκοτώσω και εάν δεν έφευγε τώρα δεν θα έφευγε ποτέ, συν του ότι πλέον ο τρόπος ζωής μου εδω στην επαρχία δεν ταίριαζε με τον χαρακτήρα της μηχανής.
    Η οποιαδήποτε νέα αγορά μηχανής πλέον, δεν βασίζεται γιά εμένα στην καθημερινή κυκλοφορία της,αν και εδω (Αργος-Ναύπλιο) καμία σχέση δεν έχει η κυκλοφορία με πρωτεύουσα και άλλες μεγάλες πόλεις.
    Δικάβαλα και φορτωμένα ταξιδάκια ζητώ απο αυτές,μικρά η μεγάλα, εντός η εκτός τειχών,αλλά με δύναμη όταν αυτή την ζητήσω και κυρίως ξεκούραστα γιατί έχουμε πλέον και κάποια ηλικία!!

    Φυσικά και υπάρχουν οι αναβάτες που λές, αλά υπάρχουν και αυτοί που θέλουν πολούν,επειδή γρήγορα θέλουν να πάνε απο το 1290 Τ στο S και απο το 1200 στο 1260.

    Διευκρινίζω ότι σε αυτη την κατηγορία, είχα και Africa + Varadero + Suoper Tenere και άρα γνωρίζω τι μπορείς να κάνεις με τέτοια δίτροχα...ποιά είναι τα + & -
    Σε ότι αφορά την δοκιμή, είπαμε...φυσικά και θα γίνει πριν την αγορά.Πάντως αφού έχεις οδηγήσει και τις δύο θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη σου, στις διαφορές που είδες και ποιά θα ήταν η δική σου επιλογή ανάμεσα τους.....σε ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία τροποποίηση από Cineboy; 19/04/2020 στις 14:17.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Η υποψια μου μπαινει οταν πηδας απευθειας στα travel enduro που ειναι μοτοσυκλετες ειδικου σκοπου παρακαμπτωντας τα ον-οφ αδελφια τους που ειναι ευρυτατης χρησης.
    Εαν επεξηγησεις εν ολιγης τα κριτηρια σου να παρακαμψεις 1200 multistrada η 1190 r πηγαινωντας απ.ευθειας σε αυτα ,θα καταλαβω καλυτερα τα θελω σου.Anyway δεν θα επιμεινω σε αυτο που εσυ γνωριζεις καλυτερα και δεν μου πεφτει λογος αλλωστε.

    Η γνωμη μου προερχεται απο την εποχη που ψαχνομουν στην κατηγορια και τελικα την εγκατελειψα για λογους που εχουν να κανουν με την προτιμηση μου στους 17αριδες τροχους στα ορεινα στροφιλικια ,εκτος απο τα 30 αρια τεποζιτα και το προβληματικο τους βαρος που προστιθεται στο ηδη ψηλο κεντρο βαρους αυτων των μεγαθηριων.Και τα δυο σε κινηση δεν ειναι μπαλαρινες αλλα τα 100 χιλιομετρα σε βατο χωματοδρομο ειναι ψωμοτυρι τους-απορω που βλεπεις υπερβολη σε αυτο-.
    Τα κυριοτερα που προσεξα ειναι οτι ,το μουλτι εχει καλυτερη κλιμακωση στο κιβωτιο για ασφαλτινη κινηση και εκπεμπει ο κινητηρας λιγοτερη ζεστη απο οτι το ktm που δινει την αισθηση φορτηγου με πιο κοντες τις δυο πρωτες σχεσεις και οτι η προστασια απο τον αερα ειναι υπερ του ktm με την τεραστια ζελατινα του.Απο εκει και περα ηλεκτρονικα βοηθηματα ,κινητηρες ,συστηματα πεδησης-abs ,ηλεκτρονικες αναρτησεις,φωτα και λοιπα ειναι χωρις διαφορες και υπερεπαρκη.
    κουκουρουκουκου

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Η υποψια μου μπαινει οταν πηδας απευθειας στα travel enduro που ειναι μοτοσυκλετες ειδικου σκοπου παρακαμπτωντας τα ον-οφ αδελφια τους που ειναι ευρυτατης χρησης.
    Εαν επεξηγησεις εν ολιγης τα κριτηρια σου να παρακαμψεις 1200 multistrada η 1190 r πηγαινωντας απ.ευθειας σε αυτα ,θα καταλαβω καλυτερα τα θελω σου.Anyway δεν θα επιμεινω σε αυτο που εσυ γνωριζεις καλυτερα και δεν μου πεφτει λογος αλλωστε.

    Η γνωμη μου προερχεται απο την εποχη που ψαχνομουν στην κατηγορια και τελικα την εγκατελειψα για λογους που εχουν να κανουν με την προτιμηση μου στους 17αριδες τροχους στα ορεινα στροφιλικια ,εκτος απο τα 30 αρια τεποζιτα και το προβληματικο τους βαρος που προστιθεται στο ηδη ψηλο κεντρο βαρους αυτων των μεγαθηριων.Και τα δυο σε κινηση δεν ειναι μπαλαρινες αλλα τα 100 χιλιομετρα σε βατο χωματοδρομο ειναι ψωμοτυρι τους-απορω που βλεπεις υπερβολη σε αυτο-.
    Τα κυριοτερα που προσεξα ειναι οτι ,το μουλτι εχει καλυτερη κλιμακωση στο κιβωτιο για ασφαλτινη κινηση και εκπεμπει ο κινητηρας λιγοτερη ζεστη απο οτι το ktm που δινει την αισθηση φορτηγου με πιο κοντες τις δυο πρωτες σχεσεις και οτι η προστασια απο τον αερα ειναι υπερ του ktm με την τεραστια ζελατινα του.Απο εκει και περα ηλεκτρονικα βοηθηματα ,κινητηρες ,συστηματα πεδησης-abs ,ηλεκτρονικες αναρτησεις,φωτα και λοιπα ειναι χωρις διαφορες και υπερεπαρκη.
    Το θέμα περί 100 χιλιομέτρων, το έσβησα γθιατί βιάστηκα και δεν κατάλαβα καλά τι ακριβώς εννοούσες...sory γιά αυτό.
    Πάω λοιπόν στα Travel Enduro γιατί με ενδιαφέρουν πολύ τα ταξίδια, με τις συνθήκες που σου περιέγραψα...Ηδη έχω ταξιδέψει δίτροχα σε Ιταλία και Γαλλία, εκτός συνόρων και πολύ μέσα στην χώρα μας.Δεν με ενδιαφέρει το μηχανάκι που θα πάρω γιά να πάω να πάρω τσιγάρα στο περίπτερο,να ανεβαίνω πεζοδρόμια η να πηγαίνω στην δουλειά μου,ούτε να πάρω σβάρνα τα βουνά και τα λαγκάδια.Το 1190 το είχα αρχικά σκεφτεί στο Τ και όχι στο R ,όμως απορρίφθηκε γιατί στην ίδια φιλοσοφία και σε πολύ κοντινά χρήματα υπάρχει το 1290.

    Τέλος απο τον επίλογο σου και σε ευχαριστώ γιά αυτό, καταλαβαίνω ότι μεταξύ των δύο εάν ντε και καλά έπρεπε να επιλέξεις μάλλον θα πήγαινες προς Ducati.

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών KTM 1290 Super Adventure
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2019, 12:37
  2. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 19:21
  3. ktm 1290 super adv. t
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2018, 23:29
  4. ktm 1290 super duke gt 2018
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2017, 14:52
  5. KTM 1290 Super Duke facelift
    από Ζεύκας στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 23:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF