Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 252

Θέμα: Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130

    Ducati Multi Strada Enduro 1200 (2016) Vs KTM 1290 Super Adventure T (2016)

    Χαιρετίζω το Forum και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους.
    Μέσα από την μακρόχρονη δίτροχη μου διαδρομή και έχοντας περάσει από τα χέρια μου πολλές μηχανές διαφόρων κατηγοριών,τους τελευταίους 6 περίπου μήνες βρίσκομαι δίχως καμία, αφού προχώρησα πριν καιρό στην πώληση της πιό πρόσφατης μηχανής μου (Hayabusa 2005) η οποία και με εξυπηρετούσε σε πολλά ταξίδια λόγω δουλειάς κυρίως μεταξύ επαρχίας και Αθήνας.
    Πλέον μένω εδω και μερικά χρόνια μόνιμα επαρχία, και αυτό το διάστημα βρίσκομαι σε αναζήτηση της νέας δίτροχης φίλης μου,επανερχόμενος στην παλιά μου κατηγορία On-Off, και γιά να με βολεύει στις εδω οδικές συνθήκες και γιά αγαπημένα δίτροχα ταξίδια.

    Μετά απο πολύ μελέτη και ψάξιμο, ομολογώ ότι είναι η πρώτη φορά που πραγματικά είμαι 50-50 μοιρασμένος, ανάμεσα στις δύο Moto που έχω καταλήξει.Τις έχω βρεί και τις δύο σε σχεδόν καινούργια κατάσταση, με τα ίδια ακριβώς χρήματα τριβάλιτσες και με 6 και 9 χιλιάδες χιλιόμετρα...δηλαδή σχεδόν καινούργιες.Παρά του ότι γνωρίζω πολύ καλά τα + και τα - της κάθε μίας, δεν μπορώ να αποφασίσω ακόμη.Εχω ανέβει και στις δύο, αλλά δεν έχω οδηγήσει καμία απο αυτές.Φυσικά και θα προσπαθήσω να το κάνω, αλλά προς το παρών περιορίζομαι σε ότι διαβάζω και στις γνώμες σας εδω.

    Ιταλία μεριά λοιπόν η Αυστρία ανάμεσα σε αυτές τις δύο υπέροχες μηχανές και γιατί;....ένα θέμα φυσικά που έχει απασχολήσει πολλά μελάνια γραφής ανά τον κόσμο, ακόμη και σήμερα!!

    Σας ευχαριστώ πολύ....
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎   2.jpg‎  

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Με δεδομενο πως ειναι και οι δυο μια απο τα ιδια, θα προτιμουσα αυτην που θα θεωρουσα πιο αξιοπιστη, ειδικα προερχομενος απο hayabusa.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Συμφωνώ απόλυτα,αλλά ακόμη και εκεί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Δοκιμασμένα περίπου το ίδιο και τα δύο μοτέρ και με τα προβλήματα αξιοπιστίας που κατά καιρούς έχουν εμφανίσει και τα δύο στρατόπεδα.....σε ευχαριστώ πολύ όμως γιά την γνώμη σου.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Έχεις σκεφθεί για KLE 500;



    Είχα δει ένα συγκριτικό τεστ στα Αγγλικά, αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω αυτή τη στιγμή. Ίσως ήταν με την πιο καινούρια Multistrada 1260 Enduro. Απ' όσο θυμάμαι, έβγαζε το KTM καλύτερο στο χώμα, ενώ την Aprilia Ducati καλύτερη στην άσφαλτο. Υπάρχει όμως ένα στα Ιταλικά με αγγλικούς υπότιτλους.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/04/2020 στις 20:35.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cineboy Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα,αλλά ακόμη και εκεί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Δοκιμασμένα περίπου το ίδιο και τα δύο μοτέρ και με τα προβλήματα αξιοπιστίας που κατά καιρούς έχουν εμφανίσει και τα δύο στρατόπεδα.....σε ευχαριστώ πολύ όμως γιά την γνώμη σου.
    Ε τοτε παρε αυτη που σου αρεσει πιο πολυ και μη το πολυσκεφτεσαι. Η πολλη αναλυση οδηγει σε διαλυση!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Την Ducati εννοείς...όχι την Aprilia......πάντως σχετικά έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα, αλά ακόμη δεν μπορώ να καταλήξω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ε τοτε παρε αυτη που σου αρεσει πιο πολυ και μη το πολυσκεφτεσαι. Η πολλη αναλυση οδηγει σε διαλυση!
    Σωστός,αλλά και εδω και οι δύο μου αρέσουν πολύ γιά διαφορετικούς λόγους......τέλος πάντων κουβέντα να γίνεται και όλες οι γνώμες και μετρούν και χρήσιμες είναι.Απλά την γνώμη την δική σας αναζητώ και πιθανώς κάποιους που να έχουν οδηγήσει και τις δύο υποψήφιες.Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο αυτό.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cineboy Προβολή μηνύματος
    Την Ducati εννοείς...όχι την Aprilia......πάντως σχετικά έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα, αλά ακόμη δεν μπορώ να καταλήξω.
    .......ισως παλι να θελεις 1250gs και δε το ξερεις!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    .......ισως παλι να θελεις 1250gs και δε το ξερεις!
    Λές;...νόμιζα αρχικά ότι έγραφες 1200, γιατί αυτή όχι....μου είναι αδιάφορη.Αλλά και πάλι τόσο ψηλά σε χρήματα δεν μπορώ να φτάσω.Ανέκαθεν πάντως θεωρούσα τα Gs υπερτιμημένα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Multistrada..Πιο όμορφη..

  11. #11
    Ωραία φάση περνάς φίλε μου.


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Multistrada..Πιο όμορφη..
    Οι Ιταλίδες είναι αλλιώς!!....και είναι πολύ σημαντικό να αρέσει στα μάτια σου αυτό που βλέπουν στο γκαράζ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Cineboy
    Εγγραφή
    17/04/2020
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Ωραία φάση περνάς φίλε μου.

    Είναι αλήθεια φίλε μου αυτό...ευχάριστος πονοκέφαλος μετά απο αρκετά χρόνια και πάλι!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Καλε όρισες Γιάννη, Χρόνια σου πολλά και καλή αγορά ό,τι και άν αποφασίσεις.

    Από φθινόπωρο του 2018 ήμουν ακριβώς στη δικιά σου θέση ψάχνοντας για ταξιδιάρα ψυχή μετά από 1,5 χρόνο αμήχανος. Επιλογή το 1190 αποκλειστικά στο γκρι/ανθρακί/ασημί αλλά οι τιμές στον θέο. Αργότερα, τέτοια εποχή βρίσκω σε καλή τιμή ένα 1290Τ και ενώ έχει δοκιμαστεί από φίλο (ιδιοκτήτη 1290Τ) και έχουν κανονιστεί Service και βαλίτσες ώστε να το πάρω έτοιμο, την παραμονή μου το ακυρώνει. Τότε προέκυψε το Mugello όπου (ξανα)εμφανίστηκε ο έρωτας για τα Ducati

    Αν ψάξεις θα βρείς αρκετές παρουσιάσεις, τεστ και συγκριτικά μεταξύ των 1290 και 1200 σε όλες τις εκδόσεις τους, νομίζω ότι στα περισσότερα βγάζουν πιο ολοκληρωμένο το 1290 adv. Προσωπικά πάντα ψωνίζω με αρχικό κριτήριο το συναίσθημα, οπότε μικροδιαφορές στην απόδοση (για τα δικά μου χέρια) δεν τις λαμβάνω υπόψιν.

    Όσον αφορά την αγορά μτχ, μετά από μήνες ψαξίματος σε Ελλάδα και εξωτερικό (από Σεπτέμβρη του '18 μέχρι Σεπτέμβρη του '19) έχω να πώ ότι στην Ελλάδα τα ΚΤΜ είναι υπερτιμημένα ως μτχ, κοίτα από τα 990adv, 990SMT μέχρι και τα 1290S. Απόδειξη ότι τα βρίσκεις σε ίδια τιμή όταν το 1290Τ έιχε καινούριο 18690€ (νομίζω όταν έβγαλε το 1290S πήγε 19290€) ενώ το 1200 enduro ξεπερνούσε τα 23000€.

    Καλή αγορά και πάλι και ότι και να πάρεις λιώσε το στα χιλιόμετρα!!
    Τελευταία τροποποίηση από contes di Zante; 18/04/2020 στις 08:31.
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Μιας και το εχω περάσει το δήλημα αλλα είχα και στο παρελθον το Multi του 2011 λεω να πω και εγω την γνωμη μου.

    Το Multi 2019 προσωπικά μου φαίνεται οτι σε καθίζει πιο μέσα ενω το ΚΤΜ πιο ψηλα/πανω, οποτε ίσως λογο την Hayabusa να σου ειναι πιο φιλικο το Multi.

    Απο την αλλη εγω σε στατικό επίπεδο ενιωθα το Μulti να εχει πιο ψηλά το βαρος του μιας και επρεπε να βαλω πιο πολύ προσπαθεια να το σηκώσω απο το πλαγια θεση σταντ (ειμαι 1,90 οποτε δεν φταίει το υψος )

    Αισθητικά (και ως "θυμα" marketing) το Multi στα ματια μου ειναι πιο ομορφο αλλα το ΚΤΜ ειναι πιο "εργαλείο".

    Κατα τα αλλα, το κυριο αρνητικο που εχει το Μulti ειναι το κοστος συντήρησης που μπορεί να ειναι ακομα και διπλάσιο σε σχεση με το ΚΤΜ.
    Μιλάω για το στανταρ σερβις και οχι κατι σπελιαλ.

    Ακομα και αν συγκρίνεις τιμη ελλάδας 2015 στο Multi (600-700 euros πλήρωσα) με τιμη 2020 Λουξεμβουργο (που ειμαι απο το 2016) για το ΚΤΜ 2018 Adv S (380-400 euros).
    Οταν ηρθα το 2016 και ρωτησα την τιμη σερβις στο Λουξ για το Multi μου είπαν 1000 euros που ειναι λογική διαφορά με την Ελλάδα.

    Αυτός ηταν και ο κύριος λόγος που τελικά πηρα εδω το ΚΤΜ + οτι στην δική μου περίπτωση το Multi ηταν πολυ πιο ακριβο στην αγορα.

    Καλές αγορες και οτι και αν αποφασίσεις ευχομαι να το χαρεις

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών KTM 1290 Super Adventure
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2019, 11:37
  2. KTM 1290 Super Duke GT
    από Ζεύκας στο forum KTM
    Απαντήσεις: 215
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2018, 18:21
  3. ktm 1290 super adv. t
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2018, 22:29
  4. ktm 1290 super duke gt 2018
    από peterTHErider στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2017, 13:52
  5. KTM 1290 Super Duke facelift
    από Ζεύκας στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF