Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: BMW F650GS - ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΝΕΟ !

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλτατε, θα προσπαθήσω να απαντήσω στα θέματα που έθεσες. Πάμε λοιπόν:

    1) Για εμένα προτιμάς δίμπουζο, ξεκίνησε από το 2004 αν δεν κάνω λάθος με το face lifting που έγινε, και ναι, το ξεχωρίζεις από το twin που γράφει, αλλά το βλέπεις κιόλας οπτικώς. Το δίμπουζο έχει καλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το μονόμπουζο για να προλάβω απορία σου...
    2) Όπως είπες, είναι υποκειμενική ερώτηση, οπότε πάμε στην επόμενη... Μην εμμένεις στα χιλιόμετρα, αλλά στην εμφάνιση, έχω δει μοτοσυκλέτα με 40.000 χιλιόμετρα κι ήταν ερείπιο, κι έχω δει άλλη με 85-90.000 κι ήταν άριστη... μην παρεξηγηθώ η προτροπή "εμμένεις στην εμφάνιση", ελπίζω να έγινε κατανοητό πως το εννοώ...
    3) Αυτό εξαρτάται από τα χιλιόμετρα της μοτοσυκλέτας, αλλά και την κατάστασή της. Πχ αν είναι να ρυθμιστούν βαλβίδες στα Χ χιλιόμετρα και δεν έχουν έρθει ακόμα αυτά, εννοείς να το κάνεις προληπτικά; Υπάρχει λόγος; Αυτά για τρόμπες νερού και κομμένα καλώδια λαιμού αφορούσαν περισσότερο τα πρώτα μοντέλα εκεί στο 1999-2000, που είχαν παιδικές ασθένειες λόγω νέου μοντέλου... Αν η αντλία είναι ΟΚ γτ να πας να την αλλάξεις χωρίς λόγο;
    4) Όσα αντέχει η τσέπη σου θα δώσεις...από τη στιγμή που έχεις καταλήξει πως θες F650GS, έχεις καταλήξει σε μοτοσυκλέτα 15ετίας όπως λες, ανάλογα το μοντέλο και τη χρονιά που θα βρεις, η δικιά μου είναι μοντέλο 2006, έχω δει να την πουλούν €2.500 κι έχω δει να την πουλούν και €4.200, μια μέση τιμή είναι τα €3.000-€3.500. Εγώ τη δική μου πχ τη δίνω €3.000
    5) Αν ο μηχανικός είναι γνώστης και ξέρει το μοντέλο, ξέρει τι θα κοιτάξει... προτίμησε κάποιον που εξειδικεύεται σε BMW, αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου συστήσω 1-2 μηχανικούς που εγώ προσωπικά θα εμπιστευόμουνα. Δε νομίζω πως χρειάζεται να κοιτάξεις κάτι παραπάνω από ό,τι θα κοίταζες σε οποιοδήποτε μεταχειρισμένο, εξακολουθώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να υποστηρίζω πως πρόκειται για ένα από τα πιο αξιόπιστα μοντέλα που κυκλοφορούν όλα αυτά τα χρόνια, ίσως το πιο αξιόπιστο με έλικα στο ρεζερβουάρ όλα αυτά τα χρόνια.
    6) Έχει ναι, εξαρτάται από το πόσο βαρύ είναι το χέρι σου, αλλά πολύ χοντρικά πριν τα 240-250 χιλιόμετρα, δεν θα σου ανάψει το λαμπάκι, σε ταξίδια μου άναβε μετά τα 280...
    7) Ναι, όλοι Rotax, πάνω γράφει ο κινητήρας Made in Austria, από την Αυστρία πήγαιναν στο Μόναχο για τον εκκεντροφόρο αν δεν κάνω λάθος, αειθαλής κινητήρας, σκυλί...
    8) Στην Κίνα είναι από το 2008 και μετά αν θυμάμαι καλά, από το μοντέλο G650 (η ονομασία) κι όντως το ξεχωρίζεις από τον μαύρο κινητήρα, ο οποίος ήταν συναρμολόγησης Loncin. Αν δεν κάνω λάθος, για ένα μικρό διάστημα, το 2007, υπήρχαν και μερικοί κινητήρες που συναρμαλογούνταν στην Ταϊβάν από την Kymco. G650 και Sertao Κίνα πάντως ο κινητήρας.
    9) 2004-2005-2006 ήταν καλές χρονιές που λένε και στα κρασιά (μιλάω για το δίμπουζο). Αν μιλάμε για μονόμπουζο κοίτα 2002-2003...
    10) Τέλη ετήσια €55, μεταβίβασης συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω.
    11) Go for it!
    Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Τα είπαμε και στο πμ.
    1. Θα έχω το νού μου για το 2μπουζο και αναλόγως τώρα τι θα βρω.
    2. Άρα θεωρείς πχ ένα με 80.000 να μην το φοβηθώ και να πάω να το δω απο κοντά εφόσον φαίνεται καλά συντηρημένο;
    3. Εννοούσα βασικά αν πάω να δω ένα μηχανάκι με 65.000 και θα πρεπει να χει κάνει αυτο το service (πχ ρυθμιση βαλβίδων) σίγουρα;
    4. Θα δώσω το πολύ 3000 γτ πρέπει να μείνουν και για τον εξοπλισμο, οποότε θα πάρω το καλυτερο που μπορώ με τόσα.
    5. Για το συγκεκριμένο σου έχω στείλει και πμ.
    6. Εντάξει για τη καλή κατανάλωση έχω πειστεί πια :P
    7. Τέλεια!
    8. Αν κατάλαβα καλά δεν τα προτιμάμε έτσι;

    Τέλος, λίγο πιο γενικά. Τελικά αυτό με το κομπλέρ μίζας ισχύει να φανταστώ; Αν χαλάσει θέλει καλύτερα το γνήσιο το οποίο μαζί με δουλειά πάει γύρω στα 500?
    Α επίσης, μόλις τη πάρω λογικά θα κάνω ένα μικρό service.. πόσα να περιμένω περίπου;
    Όλο κάτι θυμάμαι, ισχύει ότι της βάζεις βενζίνη στο σταντ γτ παίρνει παραπάνω; Κάπου το διάβασα..

    Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
    Καλή συνέχεια
    Τελευταία τροποποίηση από PapaDDoS; 27/04/2020 στις 00:54.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλη την ομάδα !
    Ευχομαι να σας βρίσκω υγιής γερούς δυνατούς με λίγη ακόμα υπομονή !
    Είμαι όλος αυτιά!
    Τέλος, να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας ζάλισα. Καλές βόλτες σε όλους σας!
    Ευχαριστώ για τις ευχές.
    Λοιπόν βουρ στον πατσά
    Όπως έχω ξαναπεί
    Το μηχανάκι που θες είναι 20ετίας περίπου
    Όλα αυτά τα χρόνιο ποιος ξέρει ποιος το χε
    και ποιος ξέρει τι του κανε
    Και χωρίς αυτή τη σκέψη όμως είναι μια μηχανή που έχει φάει καταπόνηση απ το χρόνο.
    Το ρεζουμέ είναι ότι μ ένα τέτοιο μηχανάκι θα σκας χρήμα συνέχεια και πάντα
    θα υπάρχει ο κίνδυνος μιας ακόμα βλάβης διαφορετικής.
    Η συμβουλή μου λοιπόν είναι η 11η εντολή.
    Ου μπλέξεις
    Κάνε υπομονή πάρε κάτι πιο καινούριο με λιγότερα χλμ
    από ιδιώτη (πιο καλά) και γνωστό ακόμα πιο καλά.
    Εκτός αν σ αρέσει να μαστορεύεις οπότε αλλάζει το κόλπο

  3. #18
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευχές.
    Λοιπόν βουρ στον πατσά
    Όπως έχω ξαναπεί
    Το μηχανάκι που θες είναι 20ετίας περίπου
    Όλα αυτά τα χρόνιο ποιος ξέρει ποιος το χε
    και ποιος ξέρει τι του κανε
    Και χωρίς αυτή τη σκέψη όμως είναι μια μηχανή που έχει φάει καταπόνηση απ το χρόνο.
    Το ρεζουμέ είναι ότι μ ένα τέτοιο μηχανάκι θα σκας χρήμα συνέχεια και πάντα
    θα υπάρχει ο κίνδυνος μιας ακόμα βλάβης διαφορετικής.
    Η συμβουλή μου λοιπόν είναι η 11η εντολή.
    Ου μπλέξεις
    Κάνε υπομονή πάρε κάτι πιο καινούριο με λιγότερα χλμ
    από ιδιώτη (πιο καλά) και γνωστό ακόμα πιο καλά.
    Εκτός αν σ αρέσει να μαστορεύεις οπότε αλλάζει το κόλπο

    Απλή εύλογη απορία... δηλ αν πάρει ένα πιο καινούριο με λιγότερα χιλιόμετρα, θα ξέρει ποιος το είχε και τι του έκανε;

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    851
    Φίλε το είχα δυο φορές στη ζωή μου...το είχα το 2000 κατι σχεδόν καινούργιο μονομπουζο στην έκδοση ντακαρ...τότε το είχαμε παρέα με τον αδερφό μου...του χαμε πιει το αιμα...ήμασταν πιτσιρικάδες...πολυ χώμα, νησιά, καμπιγκ, διακοπές και πολλά άλλα...είχε βγει σκυλί...το μοσχοπουλησαμε...εν μέσω ολυμπιάδας...(ωραίες εποχές έξω ντέρτια και καημοί)

    πριν 5-6 χρόνια ήμουν πάλι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου με τις ίδιες προοπτικές πάνω κάτω που έχεις θέσει και εσύ...

    πήρα ένα με 65.000 χιλιόμετρα δίμπουζο του 2005 που είχε αλλάξει δυο ιδιοκτήτες και εγώ ο τρίτος...το έψαξα όσο μπορούσα μόνος και με μηχανικό...δεν μου έβγαλε κάτι αμέσως το έκανα φουλ σερβις (λάδια φίλτρα μπουζιά, κωνικά ρουλεμαν και άλλα) του βαλα μπροστά πίσω ποιοτικά ελατήρια το σένιαρα όπως κάνω με όλες μου τις μοτο και μετα απο τα πρωτα 3.000 αρχισε να μου βγαζει διάφορα με περισσότερο σοβαρό την ανεξήγητη μανία να βγάζει συνεχώς αντλία νερού (διαρροή παραφλου άναμα λαμπάκι κόκκινο στα όργανα και κίνδυνος να κάψει φλάντζα = χοντρή ζημιά)...μια δυο τρεις το επισκεύασα και το σουταρα (σημειωτέον η αντλία παρέα με άξονα είναι 130αρες)...στα λεφτά που το είχα πάρει αν και του χα ρίξει όπως είπα περαιτέρω χρήμα. να ξέρεις το θέμα με τις αντλίες είναι κατασκευαστικό και δεν λύνεται οριστικα...καθε χ χιλιομετρα και αναλόγως χρήσης θα το βγάζει και θα τα σκάς.

    το μηχανάκι έχει όλα τα θετικά που σου είπαν οι από πάνω...προσωπικά λόγω της κακής τελευταίας εμπειρίας που είχα...δεν θα το ξανα-αγόραζα.

    μερικά σύντομα tips να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα που θα πάς να δείς..

    1. σκυψε απο την αριστερή μεριά (εκει που είναι ο λεβιές ταχυτήτων) και τσεκαρε προσεκτικά κατω απο το πλαϊνό καπάκι του μοτέρ την τρυπίτσα της αντλίας νερού...αν είναι βρεγμένη ή έχει λαδίλα αν ο λαιμός της εξάτμισης που περνά απο κάτω της έχει στίγματα ή εχει αποχρωματιστεί έντονα σε αυτό το σημείο τοτε το μηχανακι αυτό στο παρελθόν ξέρναγε νερά.

    2. άνοιξε το καπάκι το γκρι με το σήμα της bmw επάνω πίσω στην ουρά κάτω απο την μπαγκαζιέρα (ανοίγει με το κλειδί της μοτο) μέσα θα δεις ενα μικρό χώρο για χαρτιά κτλ. στο χώρο αυτό περνάει το τελείωμα του υποπλαισίου...δες αν εχει σπασιμο ή ραγισμα....πολλα απο υπερβολικό φορτωμα κόβανε σε εκείνο το σημείο το υποπλαίσιο (υπάρχουν αναφορές σε σαϊτ του εξωτερικού...

    3. στα συνεργεία επειδή βαριούνται να λύσουν υποπλαίσιο οταν κάνουν σερβις πισω ανάρτησης χαλαρώνουν τις βίδες του υποπλαισίου (δεν λύνουν εντελώς) και σηκώνουν στον αέρα δένοντας από την οροφή (σαν πορτμπαγκαζ ενα πραμα) αυτό μπορεί να προκαλέσει ράγισμα στις βάσεις δεξια αριστερά αν γίνει άτσαλα...κοιταξέ τες..

    4. βαλε μπρος και κουνα το τιμόνι δεξια αριστερα με την μηχανή στο διπλό σταντ..αν σβηνει ή βήχει υπάρχει θέμα στην πλεξουδα καλωδίων του λαιμού...συχνό προβλημα λυνόταν με πιο μακριά καλώδια..

    5. τσέκαρε καλά τα καπάκια του μοτερ δεξιά και αριστερά...αν έχουν υπερβολικούς αποχρωματισμούς σαν φυσαλίδες ένα πράμα (να χει φουσκώσει το χρώμα τους δηλαδή και να κυλάει σε σταγονες ξερές) πιθανότατα το μηχανάκι αυτό ανέβαζε συχνά στη ζωή του υπερβολικές θερμοκρασίες (συνδέεται με τις προβληματικές αντλίες νερού)

    6. σκυψε και περιεργάσου καλά το ψυγείο νερού αν πατάει γερά στις βάσεις του ή κουνιέται πέρα δώθε, άστο να δουλέψει να πάρει μπρος το βεντιλατέρ...πολλά ψυγεία κοβανε τις βάσεις και πήγαινες για καινούργιο και πολλοί θερμοστάτες κόλλαγαν και δεν κάναν την δουλειά τους.

    αυτά ότι άλλο θες εδώ είμαστε..
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 27/04/2020 στις 10:42.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της jimpap
    Εγγραφή
    19/08/2012
    Μηνύματα
    68
    Να προσθέσω ότι υπάρχει η ιστοσελίδα f650.com

    Έχει και φόρουμ αλλά και πολλές διαδικασίες βήμα-βήμα για συντήρηση αλλά και πατέντες.

    Προσοχή μόνο γιατί κάποια άρθρα είναι για το προηγούμενο μοντέλο (funduro)

    Το έχω στα χέρια μου εδώ και 8 χρόνια (dakar μονόμπουζο), δεν μου έχει πει όχι ποτέ, αλλά μικροθεματάκια τα έχει.
    Αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, προχώρα.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευχές.
    Λοιπόν βουρ στον πατσά
    Όπως έχω ξαναπεί
    Το μηχανάκι που θες είναι 20ετίας περίπου
    Όλα αυτά τα χρόνιο ποιος ξέρει ποιος το χε
    και ποιος ξέρει τι του κανε
    Και χωρίς αυτή τη σκέψη όμως είναι μια μηχανή που έχει φάει καταπόνηση απ το χρόνο.
    Το ρεζουμέ είναι ότι μ ένα τέτοιο μηχανάκι θα σκας χρήμα συνέχεια και πάντα
    θα υπάρχει ο κίνδυνος μιας ακόμα βλάβης διαφορετικής.
    Η συμβουλή μου λοιπόν είναι η 11η εντολή.
    Ου μπλέξεις
    Κάνε υπομονή πάρε κάτι πιο καινούριο με λιγότερα χλμ
    από ιδιώτη (πιο καλά) και γνωστό ακόμα πιο καλά.
    Εκτός αν σ αρέσει να μαστορεύεις οπότε αλλάζει το κόλπο
    Καλησπέρα! Ε λοιπόν αυτό και αν ήταν plot twist! Σίγουρα θα προτιμήσω μηχανή από όσο το δυνατόν λιγότερα χέρια. Πιστεύω θα βρω την άκρη για το αν λέει αλήθεια ή όχι. Όταν λες με ενα τετοιο μηχανακι θα σκαω χρηματα συνεχεια και παντα το λες φανταζομαι για ολα τα μηχανακια μιας ηλικιας ή για το συγκεκριμενο;
    Εγώ μαζί σου και να μην μπλέξω και να περιμένω. Πιστεύεις ότι πρέπει να δώσω για 1η μηχανή πάνω από 3.500 ας πούμε; Και τι να πάρω (πάντα με abs); Καλά για τον ιδιώτη προφανώς συμφωνω, ειναι σαφως καλυτερα. Να μαστορευω δεν με χαλαει και εχω ορεξη να μαθω αλλα σιγουρα δεν θα παρω τη μηχανη με αυτο το σκοπο.
    Στη συγκεκριμένη κατέληξα μετα απο αρκετο ψαξιμο και ειναι ισως η μοναδικη που εχει οτι θελω στα χρηματα που θελω (αντε και το cbf600 abs αλλα ξεφευγουμε).
    σε κάθε περιπτωση ευχαριστω για το χρονο σου και το λαμβανω υποψιν σοβαρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimpap Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω ότι υπάρχει η ιστοσελίδα f650.com

    Έχει και φόρουμ αλλά και πολλές διαδικασίες βήμα-βήμα για συντήρηση αλλά και πατέντες.

    Προσοχή μόνο γιατί κάποια άρθρα είναι για το προηγούμενο μοντέλο (funduro)

    Το έχω στα χέρια μου εδώ και 8 χρόνια (dakar μονόμπουζο), δεν μου έχει πει όχι ποτέ, αλλά μικροθεματάκια τα έχει.
    Αν πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, προχώρα.
    Καλησπερα , εννοείται την εχω δει και την εχω ξεφυλλησει λιγο. Οντως εχει παρα πολλα πραγματα φοβερο !
    Μικροθεματακια οταν λες ; Αξιζει να με κρατησουν πίσω ή οχι; Ωραιο το ντακαρ αλλα ισως μου πεσει ψηλο :P
    Σε ευχαριστώ για το χρονο σου, καλα να περνας!

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φίλε το είχα δυο φορές στη ζωή μου...το είχα το 2000 κατι σχεδόν καινούργιο μονομπουζο στην έκδοση ντακαρ...τότε το είχαμε παρέα με τον αδερφό μου...του χαμε πιει το αιμα...ήμασταν πιτσιρικάδες...πολυ χώμα, νησιά, καμπιγκ, διακοπές και πολλά άλλα...είχε βγει σκυλί...το μοσχοπουλησαμε...εν μέσω ολυμπιάδας...(ωραίες εποχές έξω ντέρτια και καημοί)

    πριν 5-6 χρόνια ήμουν πάλι σε αναζήτηση μεταχειρισμένου με τις ίδιες προοπτικές πάνω κάτω που έχεις θέσει και εσύ...

    πήρα ένα με 65.000 χιλιόμετρα δίμπουζο του 2005 που είχε αλλάξει δυο ιδιοκτήτες και εγώ ο τρίτος...το έψαξα όσο μπορούσα μόνος και με μηχανικό...δεν μου έβγαλε κάτι αμέσως το έκανα φουλ σερβις (λάδια φίλτρα μπουζιά, κωνικά ρουλεμαν και άλλα) του βαλα μπροστά πίσω ποιοτικά ελατήρια το σένιαρα όπως κάνω με όλες μου τις μοτο και μετα απο τα πρωτα 3.000 αρχισε να μου βγαζει διάφορα με περισσότερο σοβαρό την ανεξήγητη μανία να βγάζει συνεχώς αντλία νερού (διαρροή παραφλου άναμα λαμπάκι κόκκινο στα όργανα και κίνδυνος να κάψει φλάντζα = χοντρή ζημιά)...μια δυο τρεις το επισκεύασα και το σουταρα (σημειωτέον η αντλία παρέα με άξονα είναι 130αρες)...στα λεφτά που το είχα πάρει αν και του χα ρίξει όπως είπα περαιτέρω χρήμα. να ξέρεις το θέμα με τις αντλίες είναι κατασκευαστικό και δεν λύνεται οριστικα...καθε χ χιλιομετρα και αναλόγως χρήσης θα το βγάζει και θα τα σκάς.

    το μηχανάκι έχει όλα τα θετικά που σου είπαν οι από πάνω...προσωπικά λόγω της κακής τελευταίας εμπειρίας που είχα...δεν θα το ξανα-αγόραζα.

    μερικά σύντομα tips να κοιτάξεις στα μεταχειρισμένα που θα πάς να δείς..

    1. σκυψε απο την αριστερή μεριά (εκει που είναι ο λεβιές ταχυτήτων) και τσεκαρε προσεκτικά κατω απο το πλαϊνό καπάκι του μοτέρ την τρυπίτσα της αντλίας νερού...αν είναι βρεγμένη ή έχει λαδίλα αν ο λαιμός της εξάτμισης που περνά απο κάτω της έχει στίγματα ή εχει αποχρωματιστεί έντονα σε αυτό το σημείο τοτε το μηχανακι αυτό στο παρελθόν ξέρναγε νερά.

    2. άνοιξε το καπάκι το γκρι με το σήμα της bmw επάνω πίσω στην ουρά κάτω απο την μπαγκαζιέρα (ανοίγει με το κλειδί της μοτο) μέσα θα δεις ενα μικρό χώρο για χαρτιά κτλ. στο χώρο αυτό περνάει το τελείωμα του υποπλαισίου...δες αν εχει σπασιμο ή ραγισμα....πολλα απο υπερβολικό φορτωμα κόβανε σε εκείνο το σημείο το υποπλαίσιο (υπάρχουν αναφορές σε σαϊτ του εξωτερικού...

    3. στα συνεργεία επειδή βαριούνται να λύσουν υποπλαίσιο οταν κάνουν σερβις πισω ανάρτησης χαλαρώνουν τις βίδες του υποπλαισίου (δεν λύνουν εντελώς) και σηκώνουν στον αέρα δένοντας από την οροφή (σαν πορτμπαγκαζ ενα πραμα) αυτό μπορεί να προκαλέσει ράγισμα στις βάσεις δεξια αριστερά αν γίνει άτσαλα...κοιταξέ τες..

    4. βαλε μπρος και κουνα το τιμόνι δεξια αριστερα με την μηχανή στο διπλό σταντ..αν σβηνει ή βήχει υπάρχει θέμα στην πλεξουδα καλωδίων του λαιμού...συχνό προβλημα λυνόταν με πιο μακριά καλώδια..

    5. τσέκαρε καλά τα καπάκια του μοτερ δεξιά και αριστερά...αν έχουν υπερβολικούς αποχρωματισμούς σαν φυσαλίδες ένα πράμα (να χει φουσκώσει το χρώμα τους δηλαδή και να κυλάει σε σταγονες ξερές) πιθανότατα το μηχανάκι αυτό ανέβαζε συχνά στη ζωή του υπερβολικές θερμοκρασίες (συνδέεται με τις προβληματικές αντλίες νερού)

    6. σκυψε και περιεργάσου καλά το ψυγείο νερού αν πατάει γερά στις βάσεις του ή κουνιέται πέρα δώθε, άστο να δουλέψει να πάρει μπρος το βεντιλατέρ...πολλά ψυγεία κοβανε τις βάσεις και πήγαινες για καινούργιο και πολλοί θερμοστάτες κόλλαγαν και δεν κάναν την δουλειά τους.

    αυτά ότι άλλο θες εδώ είμαστε..
    Καλησπερα ! Το σίγουρο είναι ότι το 1ο σας άφησε πολυ καλές αναμνήσεις και είναι ωραιο να τα χαιρεσαι!
    Αυτό με την αντλια το εχουν πει και αλλοι και σιγουρα δεν το παραβλεπω. Πιστευω σιγουρα και στη τυχη αλλα φανταζομαι ειναι σε μοντελα συγκεκριμενης χρονολογιας ; Δεν ξερω.
    Όσα για τα tips, σε ευχαριστω πολυ το εκτιμω αφανταστα.
    Καλες βολτες, το μαρτυριο τελειωνει !

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    851
    Η αντλία βγαίνει σε όλα φίλε, εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις που οφείλεται καθαρά σε κωλοφαρδία πιστεύω
    Θέλω να πω ότι επειδή το είχαν πολλοί γνωστοί μου (έχω αλλάξει γενικα πεντε μπεμβε και ήμουν και είμαι πολύ φίλος με παιδιά από σχετικά φόρουμ για χρόνια κάναμε μαζί εκδρομές κτλ) το μηχανάκι και το χα και γω δύο φορές όπως σου είπα... Είναι ψιλοστανταρ τώρα που έχει τα χρονάκια του ότι θα το κουβαλάει το κουσούρι.. Είναι όπως σου είπα κατασκευαστική μαλακία της μπεμβε.. Σε ένα τόσο καλό μηχανάκι πήγε και έβαλε ένα σύστημα αντλίας ψιλοκουλο.. Με τα χρόνια τρώγεται το καπάκι του μοτέρ από μέσα και οι αντλίες ακόμα και καινούργιες διαλύονται πολύ γρήγορα από την τελευταία αλλαγή... Τότε αρχίζουν στα συνεργεία κάτι πατέντες με δαχτυλίδια από μέσα που κρατάνε την αντλία στη θέση της και τελικά μόλις κι αυτό διαλυθεί σου προτείνουν να πάρεις καπάκι μοτέρ! (Δε θες να ξέρεις πόσο έχει)

    Νο2 σχεδόν σίγουρακι πρόβλημα είναι το κομπλέρ της μίζας... Εμένα το δεύτερο και παλαιότερο που πήρα ήταν το μόνο που δεν μου έβγαλε γιατί μίζα είχε αλλάξει ο προηγούμενος αμέσως πριν το πάρω (είχα δει τιμολόγιο)
    Στο δε g650gs που έβγαλε το 10 και μετά αυτό με το μαύρο μοτέρ που το κατασκεύαζε στην Κίνα για να διορθώσουν το γνωστό παγκοσμίως πρόβλημα πήγαν και έβαλαν λέει... μικρότερη αντλια

    Σοβαρή λύση..
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 27/04/2020 στις 21:08.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    712
    φίλε μακάρι να βγώ λάθος αλλά θα μπλέξεις ...εχω φίλη που τα εχει περάσει αυτά 1) 2 φορές αντλία νερού 2) το ΓΝΩΣΤΟΤΑΤΟ κ ΣΧΕΔΟΝ αλυτο προβλημα του κόμπλερ 3) ακριβά ανταλ/κά 4) μάστορα που να ξέρει απο bmw ...και αλλες πολλές χαζοβλάβες π.χ. κόψιμο καλωδίων στη μίζα -υγρασία στα οργανα κ κάποια στιγμή σταμάτησε το στροφόμετρο κ η ενδειξη ρολογιού ,εψαχνε μισό χρόνο για οργανα μετ/να κ ηταν πανάκριβα κλπ) ο βασικός λόγος που το πήρε ( το scarver ειχε ) το ειχε πάρει επειδή ειναι κοντή κοπέλα 1.60 περίπου... ηταν το μόνο που ηταν τόσο χαμηλό...αγανάκτησε απο ακριβές κ συνεχείς βλάβες κ ακριβά ανταλ/κά ,το μόνο που τής αρεσε α) ηταν χαμηλό β) ειχε ιμάντα κ οχι αλυσίδα ,το πούλησε κ ησύχασε ,
    εγω θα σού πρότεινα ( το εχουν 1 φίλος μου κ 1 γνωστός φίλου μου κ ειναι παρα πολύ ευχαριστημένοι με σχεδόν μηδενικά προβλήματα κ μάλιστα ο φίλος μου το εχει ξεσκίσει σε εκδρομές με την γυναίκα του,εδώ κ 9 χρόνια ,εχει γυρίσει σχεδόν ολη την ευρώπη κ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ στό δρόμο ,ισως ειναι στην ελλάδα με τα περισσότερα χλμ στο κοντέρ ,
    HONDA TRANSLAP 700 ,ειναι στα λεφτά που διαθέτεις ...για σκέψου το
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 27/04/2020 στις 21:36.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Η αντλία βγαίνει σε όλα φίλε, εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις που οφείλεται καθαρά σε κωλοφαρδία πιστεύω
    Θέλω να πω ότι επειδή το είχαν πολλοί γνωστοί μου (έχω αλλάξει γενικα πεντε μπεμβε και ήμουν και είμαι πολύ φίλος με παιδιά από σχετικά φόρουμ για χρόνια κάναμε μαζί εκδρομές κτλ) το μηχανάκι και το χα και γω δύο φορές όπως σου είπα... Είναι ψιλοστανταρ τώρα που έχει τα χρονάκια του ότι θα το κουβαλάει το κουσούρι.. Είναι όπως σου είπα κατασκευαστική μαλακία της μπεμβε.. Σε ένα τόσο καλό μηχανάκι πήγε και έβαλε ένα σύστημα αντλίας ψιλοκουλο.. Με τα χρόνια τρώγεται το καπάκι του μοτέρ από μέσα και οι αντλίες ακόμα και καινούργιες διαλύονται πολύ γρήγορα από την τελευταία αλλαγή... Τότε αρχίζουν στα συνεργεία κάτι πατέντες με δαχτυλίδια από μέσα που κρατάνε την αντλία στη θέση της και τελικά μόλις κι αυτό διαλυθεί σου προτείνουν να πάρεις καπάκι μοτέρ! (Δε θες να ξέρεις πόσο έχει)

    Νο2 σχεδόν σίγουρακι πρόβλημα είναι το κομπλέρ της μίζας... Εμένα το δεύτερο και παλαιότερο που πήρα ήταν το μόνο που δεν μου έβγαλε γιατί μίζα είχε αλλάξει ο προηγούμενος αμέσως πριν το πάρω (είχα δει τιμολόγιο)
    Στο δε g650gs που έβγαλε το 10 και μετά αυτό με το μαύρο μοτέρ που το κατασκεύαζε στην Κίνα για να διορθώσουν το γνωστό παγκοσμίως πρόβλημα πήγαν και έβαλαν λέει... μικρότερη αντλια

    Σοβαρή λύση..
    Κατανοητος, και σιγουρα ασπαζομαι τη γνωμη καποιου που ειχε και το μηχανακι. Η αλήθεια ειναι οτι με βάζετε σε σκεψεις δεν θα πω ψεματα, κυριως γτ μιλαμε για μηχανακι 15 χρονων σιγουρα.
    Με αυτα και με αυτα με βλεπω να παιρνω ελαφρως μεταχειρισμενα κανα Zontes ή κανα Benelli να τελειωνει η υποθεση :P
    Ευχαριστώ για τις συμβουλες και το εκτιμω αφανταστα .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    φίλε μακάρι να βγώ λάθος αλλά θα μπλέξεις ...εχω φίλη που τα εχει περάσει αυτά 1) 2 φορές αντλία νερού 2) το ΓΝΩΣΤΟΤΑΤΟ κ ΣΧΕΔΟΝ αλυτο προβλημα του κόμπλερ 3) ακριβά ανταλ/κά 4) μάστορα που να ξέρει απο bmw ...και αλλες πολλές χαζοβλάβες π.χ. κόψιμο καλωδίων στη μίζα -υγρασία στα οργανα κ κάποια στιγμή σταμάτησε το στροφόμετρο κ η ενδειξη ρολογιού ,εψαχνε μισό χρόνο για οργανα μετ/να κ ηταν πανάκριβα κλπ) ο βασικός λόγος που το πήρε ( το scarver ειχε ) το ειχε πάρει επειδή ειναι κοντή κοπέλα 1.60 περίπου... ηταν το μόνο που ηταν τόσο χαμηλό...αγανάκτησε απο ακριβές κ συνεχείς βλάβες κ ακριβά ανταλ/κά ,το μόνο που τής αρεσε α) ηταν χαμηλό β) ειχε ιμάντα κ οχι αλυσίδα ,το πούλησε κ ησύχασε ,
    εγω θα σού πρότεινα ( το εχουν 1 φίλος μου κ 1 γνωστός φίλου μου κ ειναι παρα πολύ ευχαριστημένοι με σχεδόν μηδενικά προβλήματα κ μάλιστα ο φίλος μου το εχει ξεσκίσει σε εκδρομές με την γυναίκα του,εδώ κ 9 χρόνια ,εχει γυρίσει σχεδόν ολη την ευρώπη κ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΕ στό δρόμο ,ισως ειναι στην ελλάδα με τα περισσότερα χλμ στο κοντέρ ,
    HONDA TRANSLAP 700 ,ειναι στα λεφτά που διαθέτεις ...για σκέψου το
    Καλησπερα καλησπερα, ώστε έτσι; Αυτα ειναι σοβαρα που λες η αληθεια ειναι.Τα εχω διαβασει και αλλου ωστοσο αλλα εσυ εχεις και γεγονοτα. Για τα ακριβά ανταλλακτικα δεν το ειχα διαβάσει η αληθεια ειναι και σχετικα φτηνη συντήρηση μαλιστα. Το τρανσλαπ που λες εννοεις το πιο καινουργειο; με το τελειως στρογγυλο φαναρι; Αυτό σιγουρα μου φαινεται μαουνα για 1η μηχανη αλλα αστο αυτο..εβαλα φιλτρο 3000 στο car και μου εβγαλε 11 αγγελιες :P και προφανως ολα σχεδον στα 3000 :P Το παλαιοτερο ειναι ωραιο αλλα δεν εχει abs
    Τελευταία τροποποίηση από PapaDDoS; 27/04/2020 στις 22:10.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Η αντλία βγαίνει σε όλα φίλε, εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις που οφείλεται καθαρά σε κωλοφαρδία πιστεύω
    Θέλω να πω ότι επειδή το είχαν πολλοί γνωστοί μου (έχω αλλάξει γενικα πεντε μπεμβε και ήμουν και είμαι πολύ φίλος με παιδιά από σχετικά φόρουμ για χρόνια κάναμε μαζί εκδρομές κτλ) το μηχανάκι και το χα και γω δύο φορές όπως σου είπα... Είναι ψιλοστανταρ τώρα που έχει τα χρονάκια του ότι θα το κουβαλάει το κουσούρι.. Είναι όπως σου είπα κατασκευαστική μαλακία της μπεμβε.. Σε ένα τόσο καλό μηχανάκι πήγε και έβαλε ένα σύστημα αντλίας ψιλοκουλο.. Με τα χρόνια τρώγεται το καπάκι του μοτέρ από μέσα και οι αντλίες ακόμα και καινούργιες διαλύονται πολύ γρήγορα από την τελευταία αλλαγή... Τότε αρχίζουν στα συνεργεία κάτι πατέντες με δαχτυλίδια από μέσα που κρατάνε την αντλία στη θέση της και τελικά μόλις κι αυτό διαλυθεί σου προτείνουν να πάρεις καπάκι μοτέρ! (Δε θες να ξέρεις πόσο έχει)

    Νο2 σχεδόν σίγουρακι πρόβλημα είναι το κομπλέρ της μίζας... Εμένα το δεύτερο και παλαιότερο που πήρα ήταν το μόνο που δεν μου έβγαλε γιατί μίζα είχε αλλάξει ο προηγούμενος αμέσως πριν το πάρω (είχα δει τιμολόγιο)
    Στο δε g650gs που έβγαλε το 10 και μετά αυτό με το μαύρο μοτέρ που το κατασκεύαζε στην Κίνα για να διορθώσουν το γνωστό παγκοσμίως πρόβλημα πήγαν και έβαλαν λέει... μικρότερη αντλια

    Σοβαρή λύση..
    Καλησπέρα και απο εμένα στο φόρουμ, βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση και νόμιζα ότι βρήκα το ιδανικό μηχανάκι κάτω από 3000 με ABS για 90 πολη/10 χωμα μέχρι που διάβασα τα προβλήματα. Ενώ με πολλά πράγματα "τραβάει" το χέρι μου δεν έχω εμπειρία με μηχανές και δε θέλω η πρώτη μου μεγάλη να είναι μπες βγες στα συνεργεία. Κατά τη γνώση των έμπειρων αν τραβήξω το μπατζετ στα 3800 και πάρω το δικύλινδρο θα γλιτώσω τον πονοκέφαλο κρατώντας τα καλά χαρακτηριστικά του 650GS (άνετο, τα κάνει όλα, σχετικά χαμηλή κατανάλωση) ? Δε μου τρέχουν από τα μπατζάκια, όπως στους περισσότερους, αλλά το τελευταίο που θέλω είναι να το νταντεύω κάθε τρεις και λίγο. Σημειωτέο ούτε τρέχω ούτε ξύνω γόνατα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaszx Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και απο εμένα στο φόρουμ, βρίσκομαι σε μια παρόμοια κατάσταση και νόμιζα ότι βρήκα το ιδανικό μηχανάκι κάτω από 3000 με ABS για 90 πολη/10 χωμα μέχρι που διάβασα τα προβλήματα. Ενώ με πολλά πράγματα "τραβάει" το χέρι μου δεν έχω εμπειρία με μηχανές και δε θέλω η πρώτη μου μεγάλη να είναι μπες βγες στα συνεργεία. Κατά τη γνώση των έμπειρων αν τραβήξω το μπατζετ στα 3800 και πάρω το δικύλινδρο θα γλιτώσω τον πονοκέφαλο κρατώντας τα καλά χαρακτηριστικά του 650GS (άνετο, τα κάνει όλα, σχετικά χαμηλή κατανάλωση) ? Δε μου τρέχουν από τα μπατζάκια, όπως στους περισσότερους, αλλά το τελευταίο που θέλω είναι να το νταντεύω κάθε τρεις και λίγο. Σημειωτέο ούτε τρέχω ούτε ξύνω γόνατα.
    φίλε μου καλησπέρα..

    το δικυλινδρο είναι άλλο μηχανάκι νέοτερης τεχνολογίας (μονάδα abs,αναρτήσεις, ψεκασμός) και φυσικά αν το φτάνεις (σε λεφτά εννοώ) και είσαι μεταξύ των δυο εννοείται να το προτιμήσεις..

    είχα την τύχη να έχω από καινούργιο το f800gs όπως έχω ξαναπεί...ειναι το ιδιο μοτέρ με το 650 απλά στο "μικρο" έχουν κόψει άλογα και είναι πιο ήρεμο, επίσης διαφορές έχουν και τα περιφερειακά (αναρτήσεις κτλ) αλλά ας μην επεκταθώ αυτά τα βρίσκεις παντού στο νετ..

    με το 800 έκανα άπειρα ταξίδια φορτωμένος και φουλ τραβελ εντουρο ανα την Ελλάδα και πολλά ΣΚ πήγαινα χωμάτινες γύρω στη Αθήνα//σκληρή χρήση με λίγα λόγια...

    το μηχανακι δεν μου εκανε κιχ..

    τα δυο μοναδικά θέματα ηταν στα 60.000 χλμ μια κλασμενη πίσω ανάρτηση (φυσικά λόγω χρήσης στο χώμα) και ενα καμένο κάτοπτρο μπροστά στο φανάρι...τη ζημιά με το θολό καμένο κάτοπτρο την έβγαλαν σχεδόν όλα...να το τσεκάρεις στα μεταχειρο...

    επισης τα πρώτα μοντέλα (απο το 2008) είχαν μια δυο ανακλήσεις για αντλία βενζίνης και νερου να κοιταξεις το βιβλιο να της εχει περασει...αν οχι κοίτα άλλο μηχανάκι..
    προσεξε δεν λεω οτι βγαζαν ζημια στις αντλίες, λεω οτι ειδοποιούσε η BMW (που παρολο τη πλάκα που κάνουμε ειναι μια σοβαροτατη εταιρεια με εξαιρετικο αντιπρόσωπο εντος Αθήνας προς Γέρακα μεριά-γνώμη μου πάντα) τους κατόχους να περάσουν να αλλάξουν προληπτικά τα εν λόγω..

    κατα τ αλλα θα τσεκαρεις τα κλασικά που κοιτάμε σε ένα οποιοδήποτε μεταχειρο..

    πολύ κάλο μηχανάκι και φιλικότατο στον αρχάριο.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #28
    Κάτοχος δύο μεταχείρω μονοκύλινδρων f650 (δίμπουζα) με 130.000 και 90.000 χλμ και εδώ και 1 μήνα κάτοχος μεταχείρω του f650 του δικύλινδρου με 40.000 χλμ. Εμένα και στα δύο μονοκύλινδρα έβγαλε από 2 φορές αντλία , 1 φορά κομμένα καλώδια στο τιμόνι ( ασήμαντη ζημιά αλλά σε αφήνει) και 1 φορά θερμοστάτη του ψυγείου . Γιά να βρείς προσεγμένο κοιτάς γύρω στα 2χιλιάρικα. Το δικύλινδρο τώρα είναι ΑΛΛΟ μηχανάκι, πολύ καλύτερο, πολύ ωραίο δούλεμα και χωρίς κραδασμούς. Στην πόλη όμως και σε επιτόπιες μανούβρες το μονοκύλινδρο υπερέχει ( είμαι 1,87). Τώρα το δικύλινδρο για να βρείς της προκοπής πρέπει να φθάσεις τα 4,5 χιλιάρικα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για νεο οδηγο στο διπλωμα
    από gregkoutsikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2016, 09:09
  2. Bmw f650gs .Προβλημα στο ξεκίνημα
    από audioslave στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2016, 22:42
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2014, 15:02
  4. Βοήθεια για αγορά BMW F650GS
    από sotos77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 13:09
  5. Ευθυγράμιση στο τιμόνι της BMW F650gs και γενικότερα σε όλα τα moto
    από jacson123 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2013, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF