Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: BMW F650GS - ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΝΕΟ !

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66

    BMW F650GS - ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΝΕΟ !

    Καλησπέρα σε όλη την ομάδα !
    Ευχομαι να σας βρίσκω υγιής γερούς δυνατούς με λίγη ακόμα υπομονή !
    Γιώργος εδώ, αναζητώντας τη 1η μου μηχανή.
    Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για μένα, δείτε το θέμα μου https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158383

    Στο ψητό τώρα, το συγκεκριμένο μηχανάκι πληροί τις προυποθέσεις μου και είναι υποψήφιο και μάλιστα ίσως αυτό θα νικήσει στο τέλος.
    Έχω διαβάσει πάρα πολλά, εννοείται και εδω μέσα το πλήρες άρθρο φίλου https://www.moto.gr/forums/showthrea...ghlight=review αλλά και το https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?p=257395 καθώς και άλλα πολλά.

    Έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι πρόκειται για ενα αξιόλογο μηχανάκι με ελάχιστα αρνητικά.
    Λίγα πράγματα μου έχουν μείνει σαν απορίες ακόμα και τα παραθέτω παρακάτω :

    1. Προτιμάμε το μονόμπουζο ή το δύμπουζο; Πότε ξεκίνησε να βγαίνει το δύμπουζο; Το καταλαβαίνω μόνο στο κινητήρα που λέει Twin;
    2. Πόσα χλμ θεωρούνται πολλά για το συγκεκριμένο μηχανάκι; Ξέρω υποκειμενική ερώτηση, εξαρτάται πολύ από τη συντήρηση. Αλλά μία γενική ιδέα να έχω;
    3. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να έχει γίνει σίγουρα στα Χ χλμ ; Πχ τρόμπα νερού που ακούω συχνα; ή ρυθμιση βαλβίδων;
    4. Μέχρι πόσα χρήμτα θεωρητικά πρέπει να δώσω για το συγκεκριμένο, καθώς καλώς ή κακώς μιλάμε για ένα μηχανάκι 15ετίας; (το budget Μου είναι max 3.000)
    5. Υπάρχει κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να το ελέγξει ο μηχανικός που θα το πάω πριν το πάρω;
    6. Φαντάζομαι έχει trip για να μετράμε τα χλμ αφού δεν έχει δείκτη βενζίνης, σωστά;
    7. Όλοι οι κινητήρες, ανεξαρτήτως μοντέλου είναι της Rotax;
    8. Πότε ξεκίνησε να κατασκευάζεται στη Κίνα υπό την επίβλεψη της BMW; Νομίζω είναι στα μοντέλα που έχουν μαύρο κινητήρα;
    9. Ποιες χρονολογίες να προτιμήσω;
    10. Γνωρίζουμε πόσα είναι η μεταβίβαση και τα τέλη; (καθαρά απο περιέργια)
    11. Τέλος, έχω διαβάσει αρκετά ότι είναι μία χαρά για πρώτη! Έχει κανείς αντίθετη άποψη; Είμαι όλος αυτιά!

    Τέλος, να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας ζάλισα. Καλές βόλτες σε όλους σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Επειδή τυχαίνει να το είχε πολύ κοντινός φίλος ξέρω ότι ένα καλή και οικονομική μηχανή.
    Αν παλιώσει όμως βγάζει συνεχώς ζημιές συνήθως ακριβές (κομπλερ μίζας, αντλία νερού κ.α.)
    Ας μιλήσουν καλύτερα οι έχοντες προσωπική εμπειρία.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    265
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

    Γενικά είναι πολύ αξιόλογη μηχανή. Εγώ έχω του 2001, εδώ και 3 χρόνια περίπου. Είναι οικονομική, με ένα γέμισμα, μέσα στην πόλη με 2 άτομα κάνει περίπου 270 χιλιόμετρα. Το 2μπουζο ήταν από το 2004 μέχρι το 2007 και είναι ακόμα πιο οικονομικό. Κάποια στιγμή βγήκε πάλι στην κυκλοφορία ως g650gs Με μαύρο κινητήρα από Κίνα.

    Το κομπλερ είναι το βασικό πρόβλημα που το έχουμε όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού μας, καθώς το γνήσιο με εργατικά, πάει στο 500,00.

    Κατά τα άλλα είναι η μόνη επιλογή που έχεις σε μονοκύλινδρο με ψεκασμό και ABS. Μέσα στην πόλη είναι πραγματικά παπί με αρκετή δύναμη χωράει παντού. Επίσης είναι αρκετά καλό και σε ταξίδια.

    Το απλό σέρβις, λάδια-φιλτρα μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Ανταλλακτικά βρίσκεις πολύ εύκολα γιατί έχει κυκλοφορήσει παρα πολύ. Δεν το κλέβουν εύκολα και συνήθως οι κάτοχοι του δεν του έχουν πιει το αίμα, αλλά θα το έχουν φορτώσει με αξεσουάρ.

    Λόγω χρηστικότητας, τα περισσότερα θα έχουν αρκετά χιλιόμετρα στις ροδες τους, αλλά πέρα από κομπλερ και αντλία νερού δεν έχω ακούσει κάτι άλλο σοβαρό. Γενικά να ρωτήσεις εάν τα έχουν αλλάξει και ειδικά στο κομπλερ, εάν έχουν βάλει το γνήσιο. Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μεγάλη, περίπου 200,00 ευρώ, αλλά έχω ακούσει ότι με το μη γνήσιο, μπορεί να σου βγάλει μέχρι και ρουλεμάν στροφαλου.

    Οι τιμές νομίζω είναι από 1.500,00 με 2.000,00 για ένα πολύ καλό με λίγα χιλιόμετρα και αρκετά αξεσουάρ, οπότε στα 3.000,00 βγάζεις και την βενζίνη για 3 χρόνια.

    Γενικά εάν είσαι συνειδητοποιημένος αναβάτης, θα σε βολεψει τόσο πολύ που δύσκολα θα βρεις κάτι εναλλακτικό για να κάνεις μετάβαση κατά την άποψη μου, εγώ ψάχνω και δεν βρίσκω.

    Ελπίζω να σε κάλυψαν τα παραπάνω.
    Τελευταία τροποποίηση από bmwr1100gs; 23/04/2020 στις 23:16.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Επειδή τυχαίνει να το είχε πολύ κοντινός φίλος ξέρω ότι ένα καλή και οικονομική μηχανή.
    Αν παλιώσει όμως βγάζει συνεχώς ζημιές συνήθως ακριβές (κομπλερ μίζας, αντλία νερού κ.α.)
    Ας μιλήσουν καλύτερα οι έχοντες προσωπική εμπειρία.
    Καλησπέρα! Χαίρομαι που συμφωνούν ο φίλος σου με όσα έχω διαβάσει.
    Αυτά που αναφέρεις, πονάνε στη τιμή επειδή είναι BMW ή απλά είναι ακριβά ανταλλακτικά;
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

    Γενικά είναι πολύ αξιόλογη μηχανή. Εγώ έχω του 2001, εδώ και 3 χρόνια περίπου. Είναι οικονομική, με ένα γέμισμα, μέσα στην πόλη με 2 άτομα κάνει περίπου 270 χιλιόμετρα. Το 2μπουζο ήταν από το 2004 μέχρι το 2007 και είναι ακόμα πιο οικονομικό. Κάποια στιγμή βγήκε πάλι στην κυκλοφορία ως g650gs Με μαύρο κινητήρα από Κίνα.

    Το κομπλερ είναι το βασικό πρόβλημα που το έχουμε όλοι στο πίσω μέρος του μυαλού μας, καθώς το γνήσιο με εργατικά, πάει στο 500,00.

    Κατά τα άλλα είναι η μόνη επιλογή που έχεις σε μονοκύλινδρο με ψεκασμό και ABS. Μέσα στην πόλη είναι πραγματικά παπί με αρκετή δύναμη χωράει παντού. Επίσης είναι αρκετά καλό και σε ταξίδια.

    Το απλό σέρβις, λάδια-φιλτρα μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Ανταλλακτικά βρίσκεις πολύ εύκολα γιατί έχει κυκλοφορήσει παρα πολύ. Δεν το κλέβουν εύκολα και συνήθως οι κάτοχοι του δεν του έχουν πιει το αίμα, αλλά θα το έχουν φορτώσει με αξεσουάρ.

    Λόγω χρηστικότητας, τα περισσότερα θα έχουν αρκετά χιλιόμετρα στις ροδες τους, αλλά πέρα από κομπλερ και αντλία νερού δεν έχω ακούσει κάτι άλλο σοβαρό. Γενικά να ρωτήσεις εάν τα έχουν αλλάξει και ειδικά στο κομπλερ, εάν έχουν βάλει το γνήσιο. Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μεγάλη, περίπου 200,00 ευρώ, αλλά έχω ακούσει ότι με το μη γνήσιο, μπορεί να σου βγάλει μέχρι και ρουλεμάν στροφαλου.

    Οι τιμές νομίζω είναι από 1.500,00 με 2.000,00 για ένα πολύ καλό με λίγα χιλιόμετρα και αρκετά αξεσουάρ, οπότε στα 3.000,00 βγάζεις και την βενζίνη για 3 χρόνια.

    Γενικά εάν είσαι συνειδητοποιημένος αναβάτης, θα σε βολεψει τόσο πολύ που δύσκολα θα βρεις κάτι εναλλακτικό για να κάνεις μετάβαση κατά την άποψη μου, εγώ ψάχνω και δεν βρίσκω.

    Ελπίζω να σε κάλυψαν τα παραπάνω.
    Καλησπέρα. Με κάλυψαν δεν μπορώ να πώ. Αυτό με την οικονομία της το έχω διαβάσει πολύ και η αλήθεια είναι ότι με έχει εντυπωσιάσει. Άρα 2μπουζο μόνο για την οικονομία να το προτιμήσω;
    Για αυτό από Κίνα όχι λεμε ή ο κινητήρας παραμένει αυτός της Rotax? To κομπλερ που λετε πρωτη φορά το ακουω παιδια ..φανταζομαι τοσο παει γιατι τσιμπαει το BMW? Συνήθως στα πόσα χλμ μπορεί να βγει;
    Γιατι οκ, 500 ειναι πολλα λεφτα. Ισχύει όμως αυτο που λες, αυτα που δινει το συγκεκριμενο μηχανακι στα λεφτα αυτα δεν τα βρισκω αλλου. Βέβαια, να ρωτήσω, το ABS οκ το έχει αλλά είναι απο το 2002 ας πουμε. Κάνει δουλειά ή είναι τόσο πίσω η τεχνολογία που είναι περίπου σαν να μην είχες;
    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

    Κάτι πιο γενικό, λέτε το θέμα να το ανοίξω γενικά μέσα στην Υποενότητα Μοντέλα για να το δουν περισσότεροι ή να το αφήσω εδώ;

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    265
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα! Χαίρομαι που συμφωνούν ο φίλος σου με όσα έχω διαβάσει.
    Αυτά που αναφέρεις, πονάνε στη τιμή επειδή είναι BMW ή απλά είναι ακριβά ανταλλακτικά;
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!



    Καλησπέρα. Με κάλυψαν δεν μπορώ να πώ. Αυτό με την οικονομία της το έχω διαβάσει πολύ και η αλήθεια είναι ότι με έχει εντυπωσιάσει. Άρα 2μπουζο μόνο για την οικονομία να το προτιμήσω;

    Το 2μπουζο είναι πιο οικονομικό και πιο νέο. Μην περιμένεις τρελή διαφορά σε σχέση με το μονόμπουζο. Δηλαδή το 4,3 με 4,5 που βλέπω εγώ στην πόλη 2κάβαλος, φαντάζομαι θα ήταν 3,8 με 4,00. Εάν το βρεις στην ίδια τιμή προφανώς είναι προτιμητέο, αλλά σημασία έχει κατάσταση που θα το βρεις.

    Για αυτό από Κίνα όχι λεμε ή ο κινητήρας παραμένει αυτός της Rotax?

    Το σχέδιο είναι ROTAX, η συναρμολόγηση είναι στην Κίνα, ειλικρινά δεν έχω άποψη για το εάν έχει επιρεαστεί η αξιοπιστία, σαν χαρακτηριστικά απόδοσης και οικονομίας όμως είναι ίδια.

    To κομπλερ που λετε πρωτη φορά το ακουω παιδια ..φανταζομαι τοσο παει γιατι τσιμπαει το BMW?

    Πολλοί βάζουν το αντίστοιχο ανταλλακτικό από APRILIA PEGASSO που θεωρητικά φοράει τον ίδιο κινητήρα και είναι πολύ πιο οικονομικό περίπου στα €300,00. Γενικά όμως έχω ακούσει πως μετά από 10 με 15.000 χιλιόμετρα την ακούει ο στρόφαλος. Μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα, ευτυχώς δεν το έχω αντιμετωπίσει.


    Συνήθως στα πόσα χλμ μπορεί να βγει;

    Είναι ανάλογα με την χρήση, πόσες μιζιές έχει πάρει.


    Γιατι οκ, 500 ειναι πολλα λεφτα.

    Μπορείς να επιλέξεις μοτοσυκλέτα που το έχει αλλάξει, πόσο μάλλον και με γνήσιο ή διαφορετικά να παζαρέψεις την τιμή για αυτό τον λόγο.


    Ισχύει όμως αυτο που λες, αυτα που δινει το συγκεκριμενο μηχανακι στα λεφτα αυτα δεν τα βρισκω αλλου. Βέβαια, να ρωτήσω, το ABS οκ το έχει αλλά είναι απο το 2002 ας πουμε. Κάνει δουλειά ή είναι τόσο πίσω η τεχνολογία που είναι περίπου σαν να μην είχες;

    Χρησιμοποιώ μηχανές με ABS περίπου από το 2006, ακόμα και το αρχαίο ABS του BMW R1100GS που είχα , λειτούργησε όταν έπρεπε να λειτουργήσει και δεν λειτουργούσε όταν δεν έπρεπε να λειτουργήσει. Σίγουρα η τεχνολογία προχωράει, όμως εάν το εναλλακτικό σενάριο είναι να μην έχεις καθόλου, τότε καλύτερα να έχεις ένα προηγούμενης γενιάς.


    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

    Κάτι πιο γενικό, λέτε το θέμα να το ανοίξω γενικά μέσα στην Υποενότητα Μοντέλα για να το δουν περισσότεροι ή να το αφήσω εδώ;
    Κοίτα εφόσον το ταβάνι σου είναι τα €3.000,00 σίγουρα θα ακούσεις και άλλες προτάσεις. Εγώ το έχω βολευτεί και το έχω φιλοσοφήσει έτσι, πάρε και άλλες προτάσεις και δες ποιές είναι πραγματικά οι ανάγκες σου.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Κοίτα εφόσον το ταβάνι σου είναι τα €3.000,00 σίγουρα θα ακούσεις και άλλες προτάσεις. Εγώ το έχω βολευτεί και το έχω φιλοσοφήσει έτσι, πάρε και άλλες προτάσεις και δες ποιές είναι πραγματικά οι ανάγκες σου.
    Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες, βοήθησες πολύ.
    Κατά πάσα πιθανότητα εκεί θα καταλήξω (η αγορά θα γίνει από Σεπτέμβριο λόγω της όλης κατάστασης αλλά και οικονομικά) γιατί πραγματικά όντως δεν έχω βρει κάτι καλυτερο σε αυτά τα χρήματα.
    Πρέπει να πάω στα 3500+ για να έχω ABS πχ (εκτος από το CBF600 που έχει βγάλει εκδόσεις αλλά μιλάμε για άλλο πράγμα 4κυλινδρο κτλπ) οπότε δεν βρίκσω το λόγο να μην προχωρήσω σε αυτό μιας και τα αρνητικά του πραγματικά ειναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού, συν οτι θεωρώ ότι για πρώτη μηχανή δεν πρέπει (πέραν του δεν μπορω :P )να δώσω πάνω απο 3000.
    Και όντως το κομπλερ είναι διαπραγματευτικο χαρτί σε περίπτωση που δεν το έχει αντικαταστησει ο προηγούμενος κάτοχος.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου! Να σαι καλα!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    265
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες, βοήθησες πολύ.
    Κατά πάσα πιθανότητα εκεί θα καταλήξω (η αγορά θα γίνει από Σεπτέμβριο λόγω της όλης κατάστασης αλλά και οικονομικά) γιατί πραγματικά όντως δεν έχω βρει κάτι καλυτερο σε αυτά τα χρήματα.
    Πρέπει να πάω στα 3500+ για να έχω ABS πχ (εκτος από το CBF600 που έχει βγάλει εκδόσεις αλλά μιλάμε για άλλο πράγμα 4κυλινδρο κτλπ) οπότε δεν βρίκσω το λόγο να μην προχωρήσω σε αυτό μιας και τα αρνητικά του πραγματικά ειναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού, συν οτι θεωρώ ότι για πρώτη μηχανή δεν πρέπει (πέραν του δεν μπορω :P )να δώσω πάνω απο 3000.
    Και όντως το κομπλερ είναι διαπραγματευτικο χαρτί σε περίπτωση που δεν το έχει αντικαταστησει ο προηγούμενος κάτοχος.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου! Να σαι καλα!
    Καλημέρα,

    Εάν η χρήση που θα κάνεις είναι 80% πόλη και 20% ταξίδια, τότε το F650GS πιστεύω πως είναι πιο πρακτικό από κάποιο 4κύλινδρο, ειδικά εάν μέρος των ταξίδιών περιλαμβάνει νησιά, επαρχιακό δίκτυο, βατό χωματόδρομο κτλ. Φαντάσου πως από την δεκαετία του 80 μέχρι αρχές 2000, τα μονοκύλινδρα 250 - 600, ήταν το καθημερινό όχημα και ΣΚ / και τα καλοκαίρια όργωναν όλη την Ελλάδα. Το F είναι αυτή η φιλοσοφία σε πολύ πιο σύγχρονη εκδοχή με ψεκασμο και ABS και πολύ πιο βολικό στον αναβάτη.

    Απο το άλλο σου post είδα πως θα είναι η πρώτη σου μηχανή. Το F650GS, είναι ιδανικό για πρώτη μηχανή:

    1. Έχει δύναμη από χαμηλά, αλλά δεν σε τρομάζει καθόλου, ο κινητήρας είναι τελείος γραμμικός στην απόδοσή του.
    2. Είναι χαμηλό, στην απλή έκδοση (γιατί έβγαινε και σε έκδοση dakar) με πάρα πολύ καλή σέλα.
    3. Έχει σχετικά λίγα κιλά.
    4. Με μια μπαγκαζιέρα (που πολύ πιθανό θα την έχει από τον προηγούμενο), φορτώνεται πολύ εύκολα και είναι πάρα πολύ βολικό για τον/την συναναβάτη.
    5. Είναι πολύ εύκολο να το πουλήσεις όποτε θες, σε πολύ καλή τιμή, χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα.

    Ως προς τον χρόνο αγορά εγώ θα σου έλεγα να το τραβήξεις για Νοέμβριο - Δεκέμβριο, τον χειμώνα πάντα υπάρχου καλύτερες τιμές για αγορά και την άνοιξη / καλοκαίρι για πώληση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PapaDDoS Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα! Χαίρομαι που συμφωνούν ο φίλος σου με όσα έχω διαβάσει.
    Αυτά που αναφέρεις, πονάνε στη τιμή επειδή είναι BMW ή απλά είναι ακριβά ανταλλακτικά;
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

    Νομίζεις ότι οι ζημιές σε άλλες μάρκες είναι φθηνότερες;

    Είναι πάγια άποψη και εμπειρία μου ότι όταν παίρνεις μια μηχανή παλιά και περπατημένη θα πρέπει να έχεις υπολογίσει επιπλέον χρήματα για απρόβλεπτα.
    Και στην περίπτωση του κοντινού μου προσώπου αλλά και γενικότερα οι βλάβες που προκύπτουν είναι οι γνωστές. Π.χ. ρουλεμάν λαιμού και τροχών, τσιμουχάκια μπροστινού, επισκευή αμορτισέρ πίσω, ανορθωτής και άλλα πολλά.
    Όπως επίσης και αναλώσιμα.
    Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις - έστω και τμηματικά - 1500 ευρώ πάνω σε ένα μηχανάκι που αγοράζεις φθηνά. Στο τέλος της ημέρας θα έχεις κάτι παλιό και αναξιόπιστο.
    Αν πας σε f650gs πάρε όσο πιο καινούριο μοντέλο μπορείς.
    Τα κάποια εκατοντάδες ευρώ που θα δώσεις παραπάνω θα τα γλιτώσεις στη συνέχεια.

    υ.γ. Το συγκεκριμένο μοντέλο δε θα το πήγαινα σε συνεργείο που φτιάχνουν μπεμβέ. Ούτως ή άλλως είναι συμβατικό σε κατασκευή.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Σχετικό άσχετο
    Όσον αφορά το κομπλερ
    Είχα KTM950SM κ είχαν ακουστεί θέματακια με το κομπλερ. Δεν θυμάμαι ποιος μηχανικος με είχε συμβουλέψει να έχω πάντα την μπαταρία του φορτισμένη γιατί ήθελε πολύ δύναμη στο μιζαρισμα. Οπότε επένδυσα σε έναν ctek5.0 κ λόγω γκαράζ μπορούσα πάντα να την συνδέω μετά από κάθε βόλτα. 6 χρόνια κ καμία 50αρια χιλιαδες χλμ ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό στην μίζα κ να φανταστεις ότι καλοκαίρι κολλημένος σε αργά φανάρια το έσβηνα να μην βράζει κ μιζαριζα ξανά όταν μπορούσα να κινηθώ.
    Δεν ξέρω αν στο bmw είναι θέμα κακού σχεδιασμού του ανταλλακτικου ή την ακούει από πεσμένο ρεύμα

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    265
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Σχετικό άσχετο
    Όσον αφορά το κομπλερ
    Είχα KTM950SM κ είχαν ακουστεί θέματακια με το κομπλερ. Δεν θυμάμαι ποιος μηχανικος με είχε συμβουλέψει να έχω πάντα την μπαταρία του φορτισμένη γιατί ήθελε πολύ δύναμη στο μιζαρισμα. Οπότε επένδυσα σε έναν ctek5.0 κ λόγω γκαράζ μπορούσα πάντα να την συνδέω μετά από κάθε βόλτα. 6 χρόνια κ καμία 50αρια χιλιαδες χλμ ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό στην μίζα κ να φανταστεις ότι καλοκαίρι κολλημένος σε αργά φανάρια το έσβηνα να μην βράζει κ μιζαριζα ξανά όταν μπορούσα να κινηθώ.
    Δεν ξέρω αν στο bmw είναι θέμα κακού σχεδιασμού του ανταλλακτικου ή την ακούει από πεσμένο ρεύμα
    Μπορεί να επιρεάζει και η φόρτηση της μπαταρίας. Η βλακεία είναι πως στο μονόμπουζο, για να φτάσεις στην μπαταρία πρέπει να λύσεις τα πλαστικά μπροστά. Ευτυχώς το άλλαξαν στα επόμενα μπντέλα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    578
    Αυτο το λένε και για τα kle 500 που πάσχουν εκεί να είναι σε καλή κατάσταση η μπαταρία.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.418
    Παρόμοιο θέμα έχουν και κάποια Triumph ,αν δεν είναι καλά γεμάτη η μπαταρία χαλάει το ''starter clutch ''.
    porca miseria.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    Εάν η χρήση που θα κάνεις είναι 80% πόλη και 20% ταξίδια, τότε το F650GS πιστεύω πως είναι πιο πρακτικό από κάποιο 4κύλινδρο, ειδικά εάν μέρος των ταξίδιών περιλαμβάνει νησιά, επαρχιακό δίκτυο, βατό χωματόδρομο κτλ. Φαντάσου πως από την δεκαετία του 80 μέχρι αρχές 2000, τα μονοκύλινδρα 250 - 600, ήταν το καθημερινό όχημα και ΣΚ / και τα καλοκαίρια όργωναν όλη την Ελλάδα. Το F είναι αυτή η φιλοσοφία σε πολύ πιο σύγχρονη εκδοχή με ψεκασμο και ABS και πολύ πιο βολικό στον αναβάτη.

    Απο το άλλο σου post είδα πως θα είναι η πρώτη σου μηχανή. Το F650GS, είναι ιδανικό για πρώτη μηχανή:

    1. Έχει δύναμη από χαμηλά, αλλά δεν σε τρομάζει καθόλου, ο κινητήρας είναι τελείος γραμμικός στην απόδοσή του.
    2. Είναι χαμηλό, στην απλή έκδοση (γιατί έβγαινε και σε έκδοση dakar) με πάρα πολύ καλή σέλα.
    3. Έχει σχετικά λίγα κιλά.
    4. Με μια μπαγκαζιέρα (που πολύ πιθανό θα την έχει από τον προηγούμενο), φορτώνεται πολύ εύκολα και είναι πάρα πολύ βολικό για τον/την συναναβάτη.
    5. Είναι πολύ εύκολο να το πουλήσεις όποτε θες, σε πολύ καλή τιμή, χωρίς να χάσεις ιδιαίτερα.

    Ως προς τον χρόνο αγορά εγώ θα σου έλεγα να το τραβήξεις για Νοέμβριο - Δεκέμβριο, τον χειμώνα πάντα υπάρχου καλύτερες τιμές για αγορά και την άνοιξη / καλοκαίρι για πώληση.
    Ακριβώς αυτή θα είναι η χρήση οπότε είμαστε μια χαρά! Χαίρομαι που συμφωνείς και εσυ ότι είναι μια χαρά για 1η μηχανή, θεωρώ ότι είναι η σοφότερη λύση.
    Αυτό για το χειμώνα ισχύει γιατί έχει κρύο και δεν ζητάνε μηχανες ή μήπως για τα τέλη πχ για να μην τα πληρώσουν;
    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Νομίζεις ότι οι ζημιές σε άλλες μάρκες είναι φθηνότερες;

    Η αλήθεια ειναι πως δεν το ξερω, μονο για τη Honda έχω διαβάσει ότι δαγκώνει λίγο

    Είναι πάγια άποψη και εμπειρία μου ότι όταν παίρνεις μια μηχανή παλιά και περπατημένη θα πρέπει να έχεις υπολογίσει επιπλέον χρήματα για απρόβλεπτα.
    Και στην περίπτωση του κοντινού μου προσώπου αλλά και γενικότερα οι βλάβες που προκύπτουν είναι οι γνωστές. Π.χ. ρουλεμάν λαιμού και τροχών, τσιμουχάκια μπροστινού, επισκευή αμορτισέρ πίσω, ανορθωτής και άλλα πολλά.
    Όπως επίσης και αναλώσιμα.
    Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις - έστω και τμηματικά - 1500 ευρώ πάνω σε ένα μηχανάκι που αγοράζεις φθηνά. Στο τέλος της ημέρας θα έχεις κάτι παλιό και αναξιόπιστο.
    Αν πας σε f650gs πάρε όσο πιο καινούριο μοντέλο μπορείς.
    Τα κάποια εκατοντάδες ευρώ που θα δώσεις παραπάνω θα τα γλιτώσεις στη συνέχεια.

    υ.γ. Το συγκεκριμένο μοντέλο δε θα το πήγαινα σε συνεργείο που φτιάχνουν μπεμβέ. Ούτως ή άλλως είναι συμβατικό σε κατασκευή.
    Απολυτα κατανοητο αυτο που λες και λογικο εδω που τα λεμε. Μπορεί κάτι να βγάλει. Φαντάζομαι για αυτές οι γνωστές βλάβες θα πρέπει να τα έχει δει ο τεχνικος που θα το παω να το ελέγξει έτσι; Εννοω θα φανεί φαντάζομαι; Εννοείται θα παλέψω για όσο νεότερο μοντέλο μπορώ (δεν ξερω τι παίζεθ βεβαια με τα μοντελα που εφτιαχναν στη Κινα).
    Εγω σου λεω αντε και δεν πας σε αυτο που ειναι ενα μηχανακι 15+ χρονων. Σε αυτα τα χρηματα δεν βρισκεις ρε γαμωτο με ABS (ας μην μπουμε στη διαδικασια καλο ή κακο, το θέλω). Λες να παρω το duke390 και κατω απο 3500 δεν πεφτει το ριμαδι :P Κατανοητό και αυτό με το συνεργείο! Σε ευχαριστώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Σχετικό άσχετο
    Όσον αφορά το κομπλερ
    Είχα KTM950SM κ είχαν ακουστεί θέματακια με το κομπλερ. Δεν θυμάμαι ποιος μηχανικος με είχε συμβουλέψει να έχω πάντα την μπαταρία του φορτισμένη γιατί ήθελε πολύ δύναμη στο μιζαρισμα. Οπότε επένδυσα σε έναν ctek5.0 κ λόγω γκαράζ μπορούσα πάντα να την συνδέω μετά από κάθε βόλτα. 6 χρόνια κ καμία 50αρια χιλιαδες χλμ ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό στην μίζα κ να φανταστεις ότι καλοκαίρι κολλημένος σε αργά φανάρια το έσβηνα να μην βράζει κ μιζαριζα ξανά όταν μπορούσα να κινηθώ.
    Δεν ξέρω αν στο bmw είναι θέμα κακού σχεδιασμού του ανταλλακτικου ή την ακούει από πεσμένο ρεύμα
    Ενδιαφέρον πληροφορία θα το εχω στο νου μου..τωρα ποσο ευκολο ειναι να το κανεις μετα απο καθε βολτα δεν ξερω αλλα οκ αν ειναι να γλιτωσεις 500 ευρω ? :P

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	F7934092-01.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	27,8 KB 
ID:	417672

    Κάνεις το κόπο μια φορά κ βάζεις το πριζακι αναμονή (ιδανικα παρεμβάλεις κ μια ασφαλεια στο θετικό) κ μετά μόνο το πριζωνεις όποτε θες

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Καλησπέρα φίλτατε, θα προσπαθήσω να απαντήσω στα θέματα που έθεσες. Πάμε λοιπόν:

    1) Για εμένα προτιμάς δίμπουζο, ξεκίνησε από το 2004 αν δεν κάνω λάθος με το face lifting που έγινε, και ναι, το ξεχωρίζεις από το twin που γράφει, αλλά το βλέπεις κιόλας οπτικώς. Το δίμπουζο έχει καλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το μονόμπουζο για να προλάβω απορία σου...
    2) Όπως είπες, είναι υποκειμενική ερώτηση, οπότε πάμε στην επόμενη... Μην εμμένεις στα χιλιόμετρα, αλλά στην εμφάνιση, έχω δει μοτοσυκλέτα με 40.000 χιλιόμετρα κι ήταν ερείπιο, κι έχω δει άλλη με 85-90.000 κι ήταν άριστη... μην παρεξηγηθώ η προτροπή "εμμένεις στην εμφάνιση", ελπίζω να έγινε κατανοητό πως το εννοώ...
    3) Αυτό εξαρτάται από τα χιλιόμετρα της μοτοσυκλέτας, αλλά και την κατάστασή της. Πχ αν είναι να ρυθμιστούν βαλβίδες στα Χ χιλιόμετρα και δεν έχουν έρθει ακόμα αυτά, εννοείς να το κάνεις προληπτικά; Υπάρχει λόγος; Αυτά για τρόμπες νερού και κομμένα καλώδια λαιμού αφορούσαν περισσότερο τα πρώτα μοντέλα εκεί στο 1999-2000, που είχαν παιδικές ασθένειες λόγω νέου μοντέλου... Αν η αντλία είναι ΟΚ γτ να πας να την αλλάξεις χωρίς λόγο;
    4) Όσα αντέχει η τσέπη σου θα δώσεις...από τη στιγμή που έχεις καταλήξει πως θες F650GS, έχεις καταλήξει σε μοτοσυκλέτα 15ετίας όπως λες, ανάλογα το μοντέλο και τη χρονιά που θα βρεις, η δικιά μου είναι μοντέλο 2006, έχω δει να την πουλούν €2.500 κι έχω δει να την πουλούν και €4.200, μια μέση τιμή είναι τα €3.000-€3.500. Εγώ τη δική μου πχ τη δίνω €3.000
    5) Αν ο μηχανικός είναι γνώστης και ξέρει το μοντέλο, ξέρει τι θα κοιτάξει... προτίμησε κάποιον που εξειδικεύεται σε BMW, αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου συστήσω 1-2 μηχανικούς που εγώ προσωπικά θα εμπιστευόμουνα. Δε νομίζω πως χρειάζεται να κοιτάξεις κάτι παραπάνω από ό,τι θα κοίταζες σε οποιοδήποτε μεταχειρισμένο, εξακολουθώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να υποστηρίζω πως πρόκειται για ένα από τα πιο αξιόπιστα μοντέλα που κυκλοφορούν όλα αυτά τα χρόνια, ίσως το πιο αξιόπιστο με έλικα στο ρεζερβουάρ όλα αυτά τα χρόνια.
    6) Έχει ναι, εξαρτάται από το πόσο βαρύ είναι το χέρι σου, αλλά πολύ χοντρικά πριν τα 240-250 χιλιόμετρα, δεν θα σου ανάψει το λαμπάκι, σε ταξίδια μου άναβε μετά τα 280...
    7) Ναι, όλοι Rotax, πάνω γράφει ο κινητήρας Made in Austria, από την Αυστρία πήγαιναν στο Μόναχο για τον εκκεντροφόρο αν δεν κάνω λάθος, αειθαλής κινητήρας, σκυλί...
    8) Στην Κίνα είναι από το 2008 και μετά αν θυμάμαι καλά, από το μοντέλο G650 (η ονομασία) κι όντως το ξεχωρίζεις από τον μαύρο κινητήρα, ο οποίος ήταν συναρμολόγησης Loncin. Αν δεν κάνω λάθος, για ένα μικρό διάστημα, το 2007, υπήρχαν και μερικοί κινητήρες που συναρμαλογούνταν στην Ταϊβάν από την Kymco. G650 και Sertao Κίνα πάντως ο κινητήρας.
    9) 2004-2005-2006 ήταν καλές χρονιές που λένε και στα κρασιά (μιλάω για το δίμπουζο). Αν μιλάμε για μονόμπουζο κοίτα 2002-2003...
    10) Τέλη ετήσια €55, μεταβίβασης συγγνώμη αλλά δεν γνωρίζω.
    11) Go for it!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για νεο οδηγο στο διπλωμα
    από gregkoutsikos στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2016, 09:09
  2. Bmw f650gs .Προβλημα στο ξεκίνημα
    από audioslave στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2016, 22:42
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2014, 15:02
  4. Βοήθεια για αγορά BMW F650GS
    από sotos77 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 13:09
  5. Ευθυγράμιση στο τιμόνι της BMW F650gs και γενικότερα σε όλα τα moto
    από jacson123 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2013, 14:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF