Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Mt 03 660 ή άλλο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2020
    Μηνύματα
    4

    Mt 03 660 ή άλλο

    Καλησπέρα παιδιά έχω διαβάσει αρκετά για αυτή τη μηχανή καταλήγω ότι μου κάνει σα χρήση για πολη και μικρές εκδρομές
    Είμαι άπειρος οδηγός έχω δίπλωμα Α2
    Θα ήθελα από εσάς να μου πείτε γνώμη, το βρίσκω στα 2.5 με 3.000 ευρώ για τον αν αξίζει δεδομένου ότι μου αρέσει πολύ εμφανισιακά, καθώς και προτάσεις σε ίδια τιμή και παρεμφερή εμφανηση
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παντα μου αρεσε αυτο το μηχανακι αλλα λογω υψους δεν το αγορασα (παραημουν ψηλος γι'αυτο). Το ειχα προτεινει σε καλο φιλο σαν πρωτη μεγαλη μηχανη (μετα το Α1 του δλδ) και εμεινε πολυ ευχαριστημενος. Η απουσια ABS του στοιχισε μια πτωση εντος πολης ομως και μια σπασμενη κλειδα. Αν και δεν ειναι πολυ ελαφρυ (οσο τα 250αρια πχ) ειναι ομως χαμηλο και μαζεμενο σε ογκο και δε θα σε δυσκολεψει απο αυτη την πλευρα. Μεγαλο μονοκυλινδρο ειναι, οποτε σε μεγαλο ταξιδι θα κουρασει λιγο απο πλευρας δονησεων. Κατα τ'αλλα νομιζω οτι εχει πολλα θετικα και ειναι μια πολυ καλη εισαγωγη στις μεγαλες μοτοσυκλετες. Προσωπικα μου αρεσει πολυ το κοντο του γραναζωμα, το κανει πιο σπιρτοζικο απ'ο,τι θα υπεθετε κανεις βλεποντας τα νουμερα των επιδοσεων. Βεβαια και μια εκτη ταχυτητα θα βοηθουσε. Σε αξιοπιστια ειναι δοκιμασμενα μηχανακια και επισης πλεονεκτουν σε σχεση με τα ΧΤ660 στο οτι δεν εχουν πουλησει τοσο, οποτε δεν ειναι στοχος κλοπης. Το ΜΤ03 το αφηνα πεζοδρομιο, ενα ΧΤ οχι. Τελος ειναι μηχανη που θα την αγορασεις, θα την κρατησεις οσο θελεις και οταν πας στο μεγαλυτερο θα παρεις τα λεφτα σου πισω. Οταν την κοιταξα σαν υποψηφια για αγορα το 2016 οι τιμες ηταν ακριβως οι ιδες με σημερα. Θα μπορουσα να ειχα για τεσσερα χρονια μηχανη δλδ και να μην εχω χασει ουτε ευρω σε αξια μεταπωλησης. Το ιδιο ισχυει για ολα τα 660 βεβαια.

    Αν μπορουσες να ανεβεις μισο χιλιαρικο εμπαιναν και τα Duke 250/390 στη συζητηση, που ειναι πολυ πιο συγχρονα μηχανακια αλλα εχουν κι αυτα τα μειονεκτηματα τους. Στα λεφτα που εισαι τωρα νομιζω πως ειναι πολυ καλη αγορα.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Δεν είμαι βέβαιος αν το MT-03 οδηγείται με A2 δίπλωμα. Είναι πολύ κοντά στο όριο της μέγιστης επιτρεπόμενης ισχύος των 35 kw.

    Κάποιοι αναφέρουν διαφορές στην ισχύ, ανάλογα με τη χρονολογία παραγωγής. Δες τα ακόλουθα.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136207

    Μετα απο τηλέφωνο στην yamaha hellas δυστυχώς εμαθα οτι ουτε τα xtx ουτε τα mt-03 οδηγούνται νόμιμα με διπλωμα α2:-( Οσο για την ασφαλιση , ο δικός μου ασφαλιστής ( intersalonica) μου ειπε οτι ναι μεν μπορω να ασφαλισω οποια μηχανή θέλω με αυτό το δίπλωμα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα με καλύψει σε περιπτωση που γίνει το κακό.
    http://www.mybike.gr/topic/65881-%CE...CE%B9-%CE%B12/
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/04/2020 στις 21:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2020
    Μηνύματα
    4
    Εχω τσεκάρει μάλλον όλα τα ποστ για το συγκεκριμένο και άκρη δε βγάζεις με το δίπλωμα.. Άλλος λέει ναι άλλος όχι..
    Τα Duke είναι όντως ωραια και σίγουρα καλύπτονται από το δίπλωμα το θέμα μου είναι ότι όντως μου αρέσει πολύ εμφανισιακά.. Σχετικά με έξοδα ανά έτος τι θεωρείτε πως χρειάζετε;
    Ευχαριστώ κιόλας για τις απαντήσεις

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Καλημέρα. Ρϊξε μια ματιά και για Aprilia Pegaso Strada. Ίδιος κινητήρας (Ιταλικός και αύθραστος), ίδια νεανικά προβλήματα στα μοντέλα 2005-2006 (όπως και στα XT 2004-2006) και ίσως λίγο πιο μοτοσυκλέτα, καλύτερο για ταξίδια και γενικά πιο άνετο. Το ΜΤ03 δεν το έχω οδηγήσει αλλά Strada με ΧΤ έχουν μεγάλη διαφορά σε θέση οδήγησης. Ένας πιτσιρίκος πάντως που ενδιαφερόταν όταν το πούλαγα το ήθελε και λόγω Α2 διπλώματος
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2020
    Μηνύματα
    4
    Ρώτησα το δάσκαλο οδήγησης μου είπε ότι λογικά καλύπτομαι με Α2 βέβαια πρέπει να τσεκάρω την άδεια για να είμαι 100% σίγουρος

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Πάρτο με 1000.
    Αξιόπιστο μηχανάκι δεν θα βγάλει βλάβες μυστήριες και μιας και είσαι νέος οδηγός θα σου ανοίξει ενδιαφέροντες ορίζοντες στα ταξίδια σου.Οι κραδασμοί του είναι αμελητέοι έως ανύπαρκτοι (για το τωρινό επίπεδο εμπειρίας σου) και σίγουρα θα γράψεις πολλά χιλιόμετρα προτού αποζητήσεις κάτι άλλο,εγώ το ΧΤΧ το κράτησα 6 χρόνια και γύρισα όλη την Ελλάδα (παρότι 55 χρονών τότε).

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Είμαι κάτοχος MT 03 660 σχεδόν ένα χρόνο. Η συμπεριφορά του στον δρόμο και η καβάλα του δεν έχει καμία σχέση με XT. Είναι Roadster και όχι Motard. Έχει χαμηλή θέση οδήγησης και κάνει άνετα ταξίδια. Εγώ το έχω για μηχανή ΣΚ. Ροπάτο και δυνατό από χαμηλά και με γρανάζωμα 15-45 η 16-47 γίνεται άλλη μηχανή απλώνει χωρίς να χάνει την ροπή του και πας ταξίδι σβηστός με 140. Κραδασμοί δεν υπάρχουν. Σου δίνει την αίσθηση ότι οδηγάς δικύλινδρο. Μετά τα 150 καταλαβαίνεις κάτι όπως και σε όλες τις μηχανές. Στα χαμηλά σκορτσάρει λίγο μέχρι να το συνηθίσεις με το συμπλέκτη, αν έχεις καλά αλυσιδογράναζα και περιποιημένα θα στο κάνει στο ελάχιστο. Στην αρχή το είχα χωρίς ζελατίνα και πραγματικά μετά τα 110 με ταλάνιζε ο αέρας, με μια ζελατίνα κάνεις ταξιδάρες και το ευχαριστιέσαι απίστευτα. Αξιόπιστος κινητήρας και δυνατός. Μια all around μηχανή αξιόπιστη με ιδιαίτερο σχεδιασμό και όχι σούπα. Παραθέτω και φωτογραφίες αν ανέβουν.

    https://www.dropbox.com/s/lnaxyowhol..._3333.jpg?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/2ljuah69xn..._2490.jpg?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/32ehbjjfxm..._4611.jpg?dl=0
    https://www.dropbox.com/s/a4dwk2q80d..._5148.JPG?dl=0
    Τελευταία τροποποίηση από Stamatis_Bn; 17/06/2020 στις 21:20.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Από τις λίγες μοτοσυκλέτες κάποιας ηλικίας που παραμένουν φρέσκες. Εμένα μου αρέσει πολύ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να το χαίρεσαι. Στο θέμα των κραδασμών θα διαφωνήσω καθέτως βέβαια, αλλά γούστα είναι αυτά. Αν εσένα σου φαίνεται για δικυλινδρο είσαι τυχερός.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να το χαίρεσαι. Στο θέμα των κραδασμών θα διαφωνήσω καθέτως βέβαια, αλλά γούστα είναι αυτά. Αν εσένα σου φαίνεται για δικυλινδρο είσαι τυχερός.
    Σε ευχαριστώ πολύ. Και όμως φίλε μου οι κραδασμοί του για μονό είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Επειδή έχω κάνει και ταξίδια με V-Strom φυσικά πιο άνετα ως ένα βαθμό αλλά στο θέμα των κραδασμών δεν ενόχλησε καθόλου. Πολύ μικρή διαφορά αισθητή στα 150+.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Από τις λίγες μοτοσυκλέτες κάποιας ηλικίας που παραμένουν φρέσκες. Εμένα μου αρέσει πολύ.
    Ένας λόγος που την αγόρασα είναι ότι από την πρώτη στιγμή που την είδα κόλλησα. Ακόμη και τώρα το ίδιο συμβαίνει.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    το προτείνετε για πρώτη μηχανή σε τελείως άπειρο μηχανή με ελάχιστη εμπειρία από οδήγηση παπί;η χρήση ειναι για καθημερινή μετακίνηση πειραιά-κέντρο και λίγο πιο έξω;απο κατανάλωση είναι ίδια με το χτχ 6,5/100;

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Nαι είναι ωραίο, έλεγξε αν φτάνεις και το νιώθεις καλά.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Nαι είναι ωραίο, έλεγξε αν φτάνεις και το νιώθεις καλά.
    το μόνο που με αγχώνει είναι η κατανάλωση μέσα σε κέντρο και αθήνα..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mt-03 ή κάποιο άλλο
    από thodoris_thes στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2016, 20:39
  2. ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΑΜΑΗΑ Mt-03 660
    από motokelly στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 211
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2012, 13:15
  3. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 23:07
  4. mt-03 vs Pegaso strada
    από dimz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 09:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF