Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 132

Θέμα: Θα ξαναέρθει στην χώρα μας κάποιο αξιόλογο παπί?

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Σωστά παιδιά μην προσπαθείτε να εξηγήσετε και να πείσετε κανέναν. Όπως θεωρεί ο καθένας μας, ανάλογα με τις ανάγκες και την τσέπη του γιατί στο τέλος γινόμαστε εριστικοί με το τι είναι παπί κ αν θα είναι πρίγκηπας ή όχι όποιος καταφέρει με θυσίες να το αποκτήσει.

    Έτσι για το στόρι, όντως στην κατηγορία των παπιών έμπαιναν "καταχρηστικά" τότε το Ζ και το FX.
    20 χρόνια μετά ακόμη κυκλοφορούν (όχι εργάτες) με ανταλλακτικά και βελτιώσεις άπειρες.
    Αυτό γιατί αναρωτήθηκε κάποιος για το GTR αν θα υπάρχει μετά απο μερικά χρόνια και αν θα βρίσκει ανταλλακτικά.

    Επίσης
    Αγόρασα το 1999 το supra (98άρι) τιμή με προσφορά (γιατί ήταν τελευταία κομμάτια με ταμπούρο μπροστά, είχε βγεί το δισκοφρενο) 480.000δρχ ή 1.408 €
    Η FXάρα που γούσταρα κόστιζε 1.100.000δρχ ή 3,230€

    Δεν ήταν ακριβά ούτε τότε ούτε τώρα. Εμείς είμαστε φτωχοί απλα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Δεν ήταν ακριβά ούτε τότε ούτε τώρα. Εμείς είμαστε φτωχοί απλα.
    Δυστυχώς η μεγαλύτερη αλήθεια , μακάρι να είχαμε λεφτά να πάρουμε έστω ένα παπάκι που μας αρέσει , δεν ζητάω και καμιά πόρσε ;(

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Έχουμε και λέμε : Ακριβότερη τελική τιμή από τα κλασικά πάπια, ακριβότερα ελαστικά, ακριβότερα αλυσιδογραναζα, αυξημένο κοστο σέρβις, αυξημένη κατανάλωση βενζινης και πολλά άλλα.

    Ας δούμε ένα.... τα κλασσικά πάπια έχουν χώρο αποθήκευσης κάτω από την σέλλα. Μου έτυχε για τρία χρόνια να δουλεύω με βαλίτσα πίσω και πλαϊνές βαλίτσες μαλακες σε κλασικό παπί. Οι χώροι αποθήκευσης ήταν τίγκα και ο μόνος χώρος που είχα για το φαγητό μου και τον καφέ μου ήταν κάτω από την σέλα. Λεπτομέρεια μεν αλλά πολύ σημαντική δε γιατί δουλευα 12με14 ώρες την ημέρα. Αν υπολογίσεις ότι δούλευα 200 μέρες τουλάχιστον με παπί αυτό ήταν μια οικονομία 1000με 1400 ευρώ....

    Αλλά ακόμα και κολατσιό αν δεν παίρνεις πήγαινε πάρκαρε παπί σε περιοχή με τοξικομανείς και ασε κράνος στον καθρέφτη ή γάντια στην βαλίτσα...

    Είναι αυτές οι μικρές λεπτομερειες που αν δουλεύεις κάθε μέρα με κλασσικό παπί και γράφεις 20.000 με 30.000 χλμ τον χρόνο συσωρευονται και σου δίνουν μια μεγάλη υπεραξια. Αυτή μπορεί να είναι 600 ευρώ αλλά μπορεί να είναι και 1700 ευρώ τσέπη σε σχέση με τα σούπερ ουαου (δήθεν) γαματα παπια των 150 κυβικών και με τον συμπλέκτη.

    Και μαντέψτε κάτι αυτά τα 700 έως 1700 ευρώ μπορεί να είναι η διαφορά από το να εισαι ένας πρίγκιπας με κλασικό παπί (με τα ρουχαλάκια σου, τις διακοπές σου, τους οδοντίατρους σου) από το να είσαι ένας φτωχομπινες με ένα δηθεν παπί 150 κυβικών.

    Get a life ρε. Την δικιά σας όχι αυτή που σας λένε οι άλλοι να ζήσετε...
    Δεν καταλαβαίνω γιατί έχετε οι περισσότεροι αρνητική στάση....
    Get a life σε ποιόν?Σε μια αράδα λέξεις και απόψεις,που είναι αντίθετες από τις δικές σας?
    Στο θέμα μας...
    Δεν έχεις ιδεα.Απ'οτι φαίνεται δεν το έχεις οδηγήσει καν.Οπως και οι περισσότεροι που γράφουν σε αυτό το τοπικ.
    Η συντήρηση και η κατανάλωση είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια που έχει το helmin,με μοναδική εξαίρεση τα ελαστικά.Χρησιμοποιω καθημερινά και τα 2.
    Απ'οσο ξέρω όταν μπαίνει το κουτί επάνω η σέλα δεν είναι προσβάσιμη,συνεπώς δεν νοιάζει κανένα διανομέα..
    Στην (υποβαθμισμένη) περιοχή που μένω πάρα πολλοί διανομείς ήδη χρησιμοποιούν gtr.
    Είναι οι ίδιοι που τα περασμένα χρόνια είχαν τα επίσης "ακριβά" crypton X.
    Ξέρεις γιατί?Επιλέγουν κάτι ασφαλές και αξιόπιστο που θα βγάλει πολλά χιλιόμετρα χωρίς να τους εκθέσει ποτέ επαγγελματικά.Σε τελική ανάλυση θα βγάλουν σοβαρό μεροκάματο.
    Επίσης εγώ αν έβαζα τον εαυτό μου στον δρόμο 8 και 10 ώρες,δεν θα έκανα καμία έκπτωση στην ασφάλεια μου, εννοώντας το ABS .
    Τώρα τα ρέστα που γράφεις για υπεραξίες,πρίγκηπες οδοντιάτρους και φτωχομπινεδες τα προσπερνω...
    The only easy day was yesterday.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Μην προσπαθείς να εξηγήσεις, δεν έχει νόημα. Σε αυτές τις περιπτώσεις να θυμάσαι τι έλεγε ο Mark Twain.
    Να αγοράσουμε benelli για delivery?
    The only easy day was yesterday.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Ευχαρίστως να γράψω εντυπώσεις συγκριτικά ανάμεσα σε helmin και gtr ,σε όποιον καλοπροαίρετα ενδιαφέρεται να μάθει τα συν και τα πλην του καθενός στο battlefield,και όχι στο πληκτρολόγιο..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20200426_103113_copy_2312x1736.jpg‎  
    The only easy day was yesterday.

  6. #51
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    παίδες συζητάτε κανα δύο σελίδες πως βλέπει ο καθένας την πάπια απο την προσωπική του χρήση και μονο και όχι αντικειμενικά για τις χρήσεις που έχουμε δει ακούσει
    Για άλλους είναι μηχάνημα δουλειάς, άλλου διασκέδασης, άλλου ταξιδιώτικό μέσο κλπ.. ομοίως και οι υποκατηγορίες που δημιουργηθηκαν.. γρήγορα, τυπικής σχεδίασης, cargo οφροαδ κλπ κλπ

    έτσι όπως παμε..βλέπω τον προσεχή δεκέμβριο να συζητάει ο κόσμος τι ακριβά έχουν γίνει τα keeway/daytona με την αδυναμία αγοράς τους
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #52
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Στην (υποβαθμισμένη) περιοχή που μένω πάρα πολλοί διανομείς ήδη χρησιμοποιούν gtr.
    Είναι οι ίδιοι που τα περασμένα χρόνια είχαν τα επίσης "ακριβά" crypton X.
    Ξέρεις γιατί?Επιλέγουν κάτι ασφαλές και αξιόπιστο που θα βγάλει πολλά χιλιόμετρα χωρίς να τους εκθέσει ποτέ επαγγελματικά.Σε τελική ανάλυση θα βγάλουν σοβαρό μεροκάματο.
    Επίσης εγώ αν έβαζα τον εαυτό μου στον δρόμο 8 και 10 ώρες,δεν θα έκανα καμία έκπτωση στην ασφάλεια μου, εννοώντας το ABS .
    Σωστά, για έναν επαγγελματία η ασφάλεια και η αξιοπιστία είναι τα σημαντικότερα. Πιστεύω ότι πολλές από τις πτώσεις που έχουν οι διανομείς σε βροχερό καιρό, σε δρόμους με κακή άσφαλτο, θα είχαν αποφευχθεί με το ABS. Το ABS αποσβένει τα χρήματά του, ειδικά σε τέτοια χρήση.

    Θεωρώ ότι αν το Honda GTR 150 δεν είχε μανέτα συμπλέκτη, οι ενδοιασμοί περί του αν είναι παπί θα είχαν μειωθεί σημαντικά. Ίσως ένα σωστά ρυθμισμένο quick shifter μετριάσει κάπως την κατάσταση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Φυσικά και υπάρχει ο παράγοντας της προσωπικής προσέγγισης για ένα "προϊόν" .Υπάρχουν όμως και κάποια αδιαμφισβήτητα στοιχεία που πολλοί τα παρερμηνεύουν.
    Νεοσσέ οι βασικοί κανόνες οδικής ασφάλειας επιβάλλουν και τα 2 χέρια στο τιμονι
    The only easy day was yesterday.

  9. #54
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Νεοσσέ οι βασικοί κανόνες οδικής ασφάλειας επιβάλλουν και τα 2 χέρια στο τιμονι
    Προφανώς. Όμως δεν παύει να είναι σημαντικό για έναν επαγγελματία που αλλάζει ταχύτητες συνέχεια επί 8 ώρες τη μέρα, να μη χρησιμοποιεί το αριστερό του χέρι στη μανέτα.

    Ακόμα καλύτερα να μη χρησιμοποιεί καν το πόδι, γι' αυτό έγραψα σε προηγούμενη απάντηση ότι θα αλλάξει άρδην η κατάσταση με την έλευση ποιοτικών ηλεκτρικών scooter, όταν οι τιμές πέσουν σε λογικά επίπεδα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Ευχαρίστως να γράψω εντυπώσεις συγκριτικά ανάμεσα σε helmin και gtr ,σε όποιον καλοπροαίρετα ενδιαφέρεται να μάθει τα συν και τα πλην του καθενός στο battlefield,και όχι στο πληκτρολόγιο..
    Για να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν είμαι προκατειλημενος είμαι σε φάση αγοράς δίκυκλου έως 250 και το gtr είναι στα υπόψη μου μιας και το μεγαλύτερο του προσόν είναι τα 140 κιλά και η εύκολη καβάλα ξεκαβαλα του. Όμως έτσι όπως είναι στημένο, (δηλαδή ολίγον σπορ και χωρίς χώρους) εμένα με αποτρέπει. Γράψε όμως σε παρακαλώ ένα συγκριτικό με helmin για να γίνεις διαφωτιστικοτερος. Έχω 10κ εμπειρία από helmin.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προφανώς. Όμως δεν παύει να είναι σημαντικό για έναν επαγγελματία που αλλάζει ταχύτητες συνέχεια επί 8 ώρες τη μέρα, να μη χρησιμοποιεί το αριστερό του χέρι στη μανέτα.

    Ακόμα καλύτερα να μη χρησιμοποιεί καν το πόδι, γι' αυτό έγραψα σε προηγούμενη απάντηση ότι θα αλλάξει άρδην η κατάσταση με την έλευση ποιοτικών ηλεκτρικών scooter, όταν οι τιμές πέσουν σε λογικά επίπεδα.
    Ρε φίλε με την ίδια λογική δεν αξίζει ούτε το "κανονικό" για σένα παπί , ας πάει να πάρει ένα σκούτερ

    Ξες πόσο καλύτερη διανομή κάνεις με σκούτερ με τις ανέσεις που δίνει?

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παιδιά επειδή βλέπω ωραίες διαφωνίες περί του τι είναι παπι , προτείνω να ανοίξει κάποιος ένα θρεντ στο οποίο θα κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση πάνω στα πολιτικά

  13. #58
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε με την ίδια λογική δεν αξίζει ούτε το "κανονικό" για σένα παπί , ας πάει να πάρει ένα σκούτερ

    Ξες πόσο καλύτερη διανομή κάνεις με σκούτερ με τις ανέσεις που δίνει?
    Η άνεση και η ασφάλεια είναι δύο από τους λόγους που υπάρχουν διανομείς που δουλεύουν με 250-300-350άρια scooter. Ο βασικότερος βέβαια λόγος είναι ότι αυτό το όχημα είχαν πριν πιάσουν δουλειά ως διανομείς. Από την άλλη μεριά όμως χάνουν στα έξοδα κίνησης και συντήρησης, όπου τα παπιά κερδίζουν με διαφορά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #59
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η άνεση και η ασφάλεια είναι δύο από τους λόγους που υπάρχουν διανομείς που δουλεύουν με 250-300-350άρια scooter. Ο βασικότερος βέβαια λόγος είναι ότι αυτό το όχημα είχαν πριν πιάσουν δουλειά ως διανομείς. Από την άλλη μεριά όμως χάνουν στα έξοδα κίνησης και συντήρησης, όπου τα παπιά κερδίζουν με διαφορά.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	35080237_406936056450799_5835025650745868288_o.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	110,3 KB 
ID:	417720
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #60
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Sorry παίδες, αλλά συμφωνώ 100% με Redrider.
    Να πάμε λίγα χρόνια πίσω να πω μια ιστορία; Στο 1993; Ναι να πάμε (δικό μου είναι το post, όπου θέλω θα πάω ).

    Δούλευα τότε σε εταιρεία κάνοντας εξωτερικές εργασίες. Με δικό μου παπί. Ένα Τ50 σκυλί πραγματικό. Δεν ήταν ότι δεν μου έκανε την δουλειά μου, μια χαρά ήταν. Έλα όμως που έβλεπα το GLX90 και μου τρέχαν τα σάλια;
    Βγαίνει κάποια στιγμή το Astrea. Εκεί χάνω τον ύπνο μου. 100 κυβικά ρε φίλε. Θα πηγαίνει άνετα, θα πατάει και τα 90άρια, είναι όμορφο, είναι Honda κλπ κλπ.

    Τιμή τότε; 400.000 δραχμές. Πολλά τα λεφτά. Αν θυμάμαι καλά εκείνη την εποχή είχα μισθό γύρω στις 120.000 δραχμές, δηλαδή έκανε πάνω από 3 μισθούς.
    Δανείστηκα και το πήρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Astrea.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	417724

    Και δεν μετάνοιωσα ποτέ. Δεν με άφησε ποτέ κι ας του πινα το αίμα. Τη μέρα εργάτης (με φόρτωμα που δεν φαντάζεστε) και το βράδυ μεταφορέας κλαρινογαμπρού.

    Πού θέλω να καταλήξω;
    Ότι ήταν τότε το astrea είναι τώρα το gtr.
    Φίλε redrider να το χαρείς όσο δεν πάει, γιατί αυτά τα παπιά, εκτός από εργάτες, πώς να το κάνουμε, κάνουν και την ζωή μας λίγο πιο όμορφη.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θα βρουμε το ανταλλακτικο που πραγματικα κανει στην μηχανη μας?
    από theolc-8 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2014, 15:50
  2. Σας προσκαλούμε στην παρέα μας...
    από vaskar1 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 10:06
  3. ποτε θα κα... ποτε θα κανει...
    από adam_tsouk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 12:11
  4. Το κυπελλο στην εθνικη μας
    από pepenaxos1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 15:12
  5. θα εισαι παντα στην καρδια μας...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF