Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 132

Θέμα: Θα ξαναέρθει στην χώρα μας κάποιο αξιόλογο παπί?

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    539
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προφανώς. Όμως δεν παύει να είναι σημαντικό για έναν επαγγελματία που αλλάζει ταχύτητες συνέχεια επί 8 ώρες τη μέρα, να μη χρησιμοποιεί το αριστερό του χέρι στη μανέτα.

    Ακόμα καλύτερα να μη χρησιμοποιεί καν το πόδι, γι' αυτό έγραψα σε προηγούμενη απάντηση ότι θα αλλάξει άρδην η κατάσταση με την έλευση ποιοτικών ηλεκτρικών scooter, όταν οι τιμές πέσουν σε λογικά επίπεδα.
    Ρε φίλε φαντάσου (πραγματικό σέναριο) να έχει σκάσει
    η καγκελάριος ή να είναι Χριστούγεννα και να εχουν πάρει όλοι το δωρο. Και εσύ να πρέπει να κάνεις 100 140 χλμ μονίμως σε μποτιλιαρισμα. Εντάξει τα άκρα σου τα έχεις διαλύσει.

    Εντωμεταξύ οποίος καβαλάει μηχανή λίγο πολύ έχει κάνει ένα χειρουργείο και κάποια μετά τραυματική αρθρίτιδα λίγο πολύ την έχει...

  2. #62
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Ακόμα καλύτερα να μη χρησιμοποιεί καν το πόδι, γι' αυτό έγραψα σε προηγούμενη απάντηση ότι θα αλλάξει άρδην η κατάσταση με την έλευση ποιοτικών ηλεκτρικών scooter, όταν οι τιμές πέσουν σε λογικά επίπεδα.
    Ακόμα καλύτερα να μην οδηγάει καν ,απλά να κάθεται και να τα κάνει όλα ο SKYNET.
    porca miseria.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Για να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν είμαι προκατειλημενος είμαι σε φάση αγοράς δίκυκλου έως 250 και το gtr είναι στα υπόψη μου μιας και το μεγαλύτερο του προσόν είναι τα 140 κιλά και η εύκολη καβάλα ξεκαβαλα του. Όμως έτσι όπως είναι στημένο, (δηλαδή ολίγον σπορ και χωρίς χώρους) εμένα με αποτρέπει. Γράψε όμως σε παρακαλώ ένα συγκριτικό με helmin για να γίνεις διαφωτιστικοτερος. Έχω 10κ εμπειρία από helmin.
    Με μια ματια.
    Το GTR είναι 122 κιλά γεματο.
    Το helmin 105 κιλά άδειο συν το μεγάλο 5,6 λίτρων ντεπόζιτο,που είναι τεράστιο πλεονέκτημα στην αυτονομία.Σαν αίσθηση βάρους,μια η άλλη.
    Το helmin με πολύ χαμηλότερη θέση οδήγησης και αρχοντική σέλα.Το gtr σε βάζει ψηλά σε σκληρή και στενή σέλα.Καμια σχέση δηλαδή.
    Συνηθίζεται εύκολα πάντως άμα είσαι ψημένος αναβατης και όχι κανένα μπαρμπάδι με λουμπάγκο.
    Κατανάλωση περίπου η ίδια.Οσο και να φαίνεται παράλογο, πηγαίνοντας και με τα 2 από την μια άκρη της Αττικής στην άλλη,το 150 πάει ξεκούραστα και με το μισό γκάζι από το helmin,το οποίο κρεμάει την 4η στα 95 χαω ανάβαση Συγγρού.
    Από συντήρηση όλα τα αναλώσιμα πλην των ελαστικών έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές.Αν θες να πας σε άλλες μάρκες ανταλλακτικων υπάρχουν πάρα πολλές εναλλακτικές ειδικά για το gtr .
    Μοτέρ τι να περιγράψω.. το gtr μπορεί να γράφει χιλιόμετρα όσο αντέχει ο πισινός σου.Οχι ότι το helmin δεν την παλεύει,εγώ δεν την παλεύω.
    Από φρένα?Το πακέτο με το cbs του helmin αξιοπρεπέστατο.Με χαλάει πολύ η αυξομείωση της αίσθησης σκληρότητας όταν πατάς συνδιαστικα μπρος πίσω.Το gtr 2 κατηγορίες πάνω,πολύ δυνατά και προοδευτικά ακόμα και με φρενάρισμα στα 130.
    Θεωρώ πολύ ευαίσθητο το abs πίσω,αλλά κρατάω επιφυλάξεις γιατί τα ελαστικά είναι τουλάχιστον μέτρια.
    Στο στήσιμο και στρίψιμο η σύγκριση είναι η μέρα με τη νύχτα.
    Συγκριτικά νομίζω πως πραγματικά και τα 2 είναι πολύ καλα ΠΑΠΙΑ .
    Αναλόγως των απαιτήσεων χρήσης και γούστου επιλέγει ο καθένας.
    Κατα τη γνώμη μου το gtr σου προσφέρει αρετές που θα έβρισκες σε μεγαλύτερες μοτοσυκλέτες,με χρηστικότητα και συντήρηση παπιου, χάνοντας όμως κάποια απλά στοιχεία που προσφέρουν τα μικρά παπιά.
    Και εγώ πριν πάρω το gtr κοιτούσα τι έπαιρνα με αυτά τα λεφτά.Δεν σου κρύβω πως μπηκα στον πειρασμό.Παρολαυτα θεωρώ πως έπραξα σωστά ,όπως όταν πήρα τότε το ακριβό crypton X.
    The only easy day was yesterday.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Φίλε red rider , πιστεύεις ότι το GTR αξίζει περισσότερο από το crypton X? Μπορείς να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ τους;

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    539
    Ωραία πες μου λοιπόν γιατί κρατάς ακόμα το helmin και πόσα χλ έχεις κάνει με το gtr γιατί μπορεί να είσαι ακόμα στα μέλια. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω λόγω των σπορ αναρτήσεων πως την παλεύεις (που σε συνδυασμό με τα λάστιχα του δίνουν πλεονέκτημα στο κράτημα) όταν δουλεύεις στις υποβαθμισμενες περιοχές γιατί και εγώ εκεί δουλεύω. Η σέλα του gtr είναι στενή για να γλιστράς και να αλλάζεις θέση πριν το πλαγιασμα(πολύ διασκεδαστικο) αλλά η σέλλα του helmin είναι τουριστική. Έχε υπόψη σου ότι με helmin έχω κάνει 200 μέσα σε μια μέρα σχετικά ξεκούραστα για παπί.

  6. #66
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Πως στον Αχιλλέα φτάσαμε να ξετεντώνουμε ακόμα και θέμα για παπάκια, είναι φαινόμενο!
    του μοτο.γρ φυσικα!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Σωστά παιδιά μην προσπαθείτε να εξηγήσετε και να πείσετε κανέναν. Όπως θεωρεί ο καθένας μας, ανάλογα με τις ανάγκες και την τσέπη του γιατί στο τέλος γινόμαστε εριστικοί με το τι είναι παπί κ αν θα είναι πρίγκηπας ή όχι όποιος καταφέρει με θυσίες να το αποκτήσει.

    Έτσι για το στόρι, όντως στην κατηγορία των παπιών έμπαιναν "καταχρηστικά" τότε το Ζ και το FX.
    20 χρόνια μετά ακόμη κυκλοφορούν (όχι εργάτες) με ανταλλακτικά και βελτιώσεις άπειρες.
    Αυτό γιατί αναρωτήθηκε κάποιος για το GTR αν θα υπάρχει μετά απο μερικά χρόνια και αν θα βρίσκει ανταλλακτικά.

    Επίσης
    Αγόρασα το 1999 το supra (98άρι) τιμή με προσφορά (γιατί ήταν τελευταία κομμάτια με ταμπούρο μπροστά, είχε βγεί το δισκοφρενο) 480.000δρχ ή 1.408 €
    Η FXάρα που γούσταρα κόστιζε 1.100.000δρχ ή 3,230€

    Δεν ήταν ακριβά ούτε τότε ούτε τώρα. Εμείς είμαστε φτωχοί απλα.
    μια διόρθωση μόνο γιατι ο συλλογισμός σου χωλαίνει.
    Δεν είναι στείρα μετατροπή του νομίσματος η αξία όταν έχουν μεσολαβήσει 20 χρόνια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Παιδιά επειδή βλέπω ωραίες διαφωνίες περί του τι είναι παπι , προτείνω να ανοίξει κάποιος ένα θρεντ στο οποίο θα κάνουμε μια εποικοδομητική συζήτηση πάνω στα πολιτικά
    Καταλαβαίνω ότι είσαι καινούριος εδώ, πρέπει όμως να γνωριστείς λίγο καλύτερα με το χώρο,το ύφος και τους κανόνες του μέρους που επιλέγεις να συνδιαλέγεσαι.
    Η προτροπή σου απαγορεύεται δια ροπόκλειδου. ψάξε σχετικές αναφορές εδώ μεσα, να καταλάβεις το γιατί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    539
    Να προσθέσω ότι σέλα του helmin μου φάνηκε εξαιρετικά άνετη ακόμα ποιο άνετη και από ένα er 500 που είχα σε ταξίδι. Υπάρχει κόσμος που παραπονιέται για την σέλα του αλλά ουσιαστικά δεν έχει πρόβλημα η σέλα αλλά οι αναρτήσεις που θέλουν 1500 χλμ περίπου να στρωθούν και να μαλακωσουν.

    Σχετικά με τον τρόπο φρενάρισματος θα συμφωνήσω. Τα φρένα δεν έχουν αίσθηση αλλά σε σταματάνε. Επειδή το μπροστινό του helmin βουτάει πολύ (μαλακό) και με ενοχλούσε πάντα φρεναρα πρώτα με το πίσω (που δίνει δύναμη πίσω κυρίως και μετά μπρος) και μετά με το μπροστά. Αυτό αποτρέπει το βούτηγμα του μπροστινού και σου δίνει την αίσθηση ότι Καβάλας κάτι με πολύ ακριβές αναρτήσεις.

  8. #68
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    μια_ζωη_καβα, το θέμα της σέλας είναι που βελτιώνεται θεαματικά σε οποιοδήποτε δίκυκλο με μικρό σχετικά κόστος ρε συ.
    ναι οκ,διαφορετικης φιλοσοφίας τα δυο που συγκρίνετε τωρα αλλά το νέο είναι όπλο απ'ολες τις πλευρές.
    Έχει όμως συμπλέκτη.εκεί χάνει πολύ απο την ιδιότητα "εργάτης". γνώμη μου.

    βούτηγμα λόγω μαλακού μπροστινού κάνει και το κρ-Χ.
    αυτό δεν το κάνει κακό μηχανάκι, ούτε και φοβίζει τον αναβάτη.
    αν θες αίσθηση "ss" στο πηρούνι, τότε παει αλλου η κουβέντα.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 26/04/2020 στις 13:17.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    539
    Γαυρε όλα τα πάπια (δεν ξέρω για τα 150 άρια) έχουν πανομοιότυπο στήσιμο στις αναρτήσεις. Μαλακό μπροστινό σκληρές πίσω. Για να μην χάνεις τον έλεγχο στις λακκούβες. Απλά αν ανεβαίνεις μποτιλιαρισμενη Κηφισίας μαζί με άλλες 50 μηχανέςκαι με οδηγούς του στυλ "σκληροί καργιοληδες" και λυσαται όλοι να φτασεται στο πρωτο φανάρι στην καλύτερη θέση για την επόμενη διηθηση το γκάζι φρένο βούτηγμα είναι ενοχλητικό και κοστίζει σε seconds.....

    Πάντως το helmin λόγω του CBS σε απετρεπε να το οδηγας σπορ..
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 26/04/2020 στις 12:55.

  10. #70
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    νομίζω έχεις καταλάβει απο τα συμφραζόμενα τι γνώμη έχω για τους απανταχού σκλιηρους καριόληδες
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #71
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.038
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Να προσθέσω ότι σέλα του helmin μου φάνηκε εξαιρετικά άνετη ακόμα ποιο άνετη και από ένα er 500 που είχα σε ταξίδι. Υπάρχει κόσμος που παραπονιέται για την σέλα του αλλά ουσιαστικά δεν έχει πρόβλημα η σέλα αλλά οι αναρτήσεις που θέλουν 1500 χλμ περίπου να στρωθούν και να μαλακωσουν.

    Σχετικά με τον τρόπο φρενάρισματος θα συμφωνήσω. Τα φρένα δεν έχουν αίσθηση αλλά σε σταματάνε. Επειδή το μπροστινό του helmin βουτάει πολύ (μαλακό) και με ενοχλούσε πάντα φρεναρα πρώτα με το πίσω (που δίνει δύναμη πίσω κυρίως και μετά μπρος) και μετά με το μπροστά. Αυτό αποτρέπει το βούτηγμα του μπροστινού και σου δίνει την αίσθηση ότι Καβάλας κάτι με πολύ ακριβές αναρτήσεις.
    σε βλεπω ενταξει??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    539
    Panavour δεν ήθελα να σε απογοητεύσω και δεν το έγραψα. Η σέλα του είναι πάρα πολύ καλύτερη από του er. Ακόμα και οι συνεπιβάτες μου το είπανε.

    Βασικά η σέλα του er είναι τόσο άβολη που κάποια μαλάκια έχει κάνει η kawasaki στην εργονομία. Δεν γίνεται να καβαλαω ποδήλατο μια ώρα και στο er να θέλω στάση στα 30 με 40 λεπτά. Πάω στοίχημα ότι την ιδια χαζομάρα έχει κάνει και με το versys 300

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ωραία πες μου λοιπόν γιατί κρατάς ακόμα το helmin και πόσα χλ έχεις κάνει με το gtr γιατί μπορεί να είσαι ακόμα στα μέλια. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω λόγω των σπορ αναρτήσεων πως την παλεύεις (που σε συνδυασμό με τα λάστιχα του δίνουν πλεονέκτημα στο κράτημα) όταν δουλεύεις στις υποβαθμισμενες περιοχές γιατί και εγώ εκεί δουλεύω. Η σέλα του gtr είναι στενή για να γλιστράς και να αλλάζεις θέση πριν το πλαγιασμα(πολύ διασκεδαστικο) αλλά η σέλλα του helmin είναι τουριστική. Έχε υπόψη σου ότι με helmin έχω κάνει 200 μέσα σε μια μέρα σχετικά ξεκούραστα για παπί.
    Η αναφορά στην περιοχή αφορούσε το βιοτικό και εισοδηματικό επίπεδο...
    Με το gtr έχω κάνει 7 χίλιαδες χιλιόμετρα και με το helmin 2 χιλιάδες.
    Το gtr είναι δικό μου και το helmin υπό την "κηδεμονία" μου 8 μήνες το χρόνο.Δεν είμαι μαζοχα να έχω 2 παπιά!
    Το ξεκούραστα χιλιόμετρα πάλι φίλε είναι υποκειμενικα.Ποσα κιλά είσαι? Με ποιο τρόπο τα καλυψες,μια κι έξω,ανά δεκάδες με στάση,πως? Εντός αστικού ιστού,εκτός?
    The only easy day was yesterday.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Φίλε red rider , πιστεύεις ότι το GTR αξίζει περισσότερο από το crypton X? Μπορείς να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ τους;
    Νομίζω πως αξίζει μόνο και μόνο για το abs.
    Σε όλα τα επίπεδα είναι μια κατηγορία πανω το gtr.
    Θεωρώ πως το crypton x είχε πιο ποιοτικά άβαφα πλαστικά και κάποιες μικρές λεπτομέρειες πιο προσεγμένες,όπως το δέρμα της σέλας.
    Για όλα τα άλλα τα έχω γράψει παραπάνω,και στο σχετικό τοπικ για gtr.
    Γενικά όμως είναι άτοπο να συγκρίνουμε μηχανάκι που έχει σταματήσει να υπάρχει καινουριο.
    The only easy day was yesterday.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    539
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Η αναφορά στην περιοχή αφορούσε το βιοτικό και εισοδηματικό επίπεδο...
    Με το gtr έχω κάνει 7 χίλιαδες χιλιόμετρα και με το helmin 2 χιλιάδες.
    Το gtr είναι δικό μου και το helmin υπό την "κηδεμονία" μου 8 μήνες το χρόνο.Δεν είμαι μαζοχα να έχω 2 παπιά!
    Το ξεκούραστα χιλιόμετρα πάλι φίλε είναι υποκειμενικα.Ποσα κιλά είσαι? Με ποιο τρόπο τα καλυψες,μια κι έξω,ανά δεκάδες με στάση,πως? Εντός αστικού ιστού,εκτός?
    Τα 120 Αθήνα Γλυφάδα Βούλα γύρω γύρω με στάσεις και χτύπησα και το απόγευμα μια Ραφήνα για έναν γιατρό. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα. Με παπί έχω κάνει και ταξίδι 300 αρι όχι μόνο μια φορά και με το ποδήλατο φέτος χτύπησα την πρώτη μου κατοστάρα.

    Φυσικά όταν είσαι με μικρά κυβικά πηγαίνεις σιγά. Εγώ επιλέγω να πηγαίνω μέχρι εκεί που χαλάει η ποιότητα κυλισης. Το μοτέρ του helmin αποδίδει στις μεσαίες και το καλύτερο για εμένα ήταν να πηγαίνω από 70 έως 80. Τα ίδια χλμ ισχύουν ακριβώς για το δικαβαλο. Να μου πεις δεν κινδυνεύεις σε αυτοκίνητοδρόμο ετσι;Κινδυνεύεις μόνο από πιτσιρικά που κάνει τάπα προσπεράσεις από δεξιά αργά το βραδυ (παρασκευη βγαίνει ποιο νωρίς) αλλά αυτός είναι λίγο πολύ επικινδυνος για όλους.

    Δεν πείθομαι όμως με το gtr. Ασ πούμε χειμώνα ζελατίνα μπορείς να του βάλεις;

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πως θα βρουμε το ανταλλακτικο που πραγματικα κανει στην μηχανη μας?
    από theolc-8 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2014, 14:50
  2. Σας προσκαλούμε στην παρέα μας...
    από vaskar1 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 09:06
  3. ποτε θα κα... ποτε θα κανει...
    από adam_tsouk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 11:11
  4. Το κυπελλο στην εθνικη μας
    από pepenaxos1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 14:12
  5. θα εισαι παντα στην καρδια μας...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2004, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF