Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ελαστικα tracer 700

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32

    Ελαστικα tracer 700

    Καλησπερα και καλώς σας βρηκα. Ηρθε λοιπον η ωρα να αλλαξω λαστιχα στο tracer και σημερα μιλησα με αρκερα καταστήματα ελαστικων αλλα δεν μπορω να πω οτι με βοηθησαν ιδιαιτερα. Οι περισσοτεροι με αντιμετωσισαν σαν τρελο και μου έλεγαν μονο να βαλω τα s22. Βεβαια μπορει να φταιω κ εγω με αυτα που ζητάω. Λοιπον, τον τελευταιο καιρό οταν βγαινω βολτα και βλεπω χωματοδρομο με τρώει να μπω και μπαινω, προσεκτικά μεν αλλα μπαινω. Ετσι θα ηθελα ενα λάστιχο που να μην κανει φασαρια στην ασφαλτο αλλα να μπορει να κανει 10 με 20 χιλιομετρα χωμα τη βδομαδα αν χρειαστεί χωρις να σκεφτομαι οτι θα σκίστει. Το χρονο μου βγαίνουν περιπου 5-6000 χιλιομετρα και οδηγω αρκετα στρωτα. Ολες οι προτάσεις και οι εμπειρίες δεκτές. Τα υποψηφια λαστιχα ειναι:
    Pirelli:
    scorpion trail 2
    Mt 60rs

    Dunlop
    Mutant crossover

    Continental
    ContiTrailAttack3
    Tkc 70

    Βεβαια υπάρχει η επιλογη να βαλω ενα μαλακο ασφαλτινο και να ξεχάσω το χωμα, αλλα θα ηθελα να την αποφυγω.
    Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το κατεβατό

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Bridgestone AX41s.Δοκιμασμένο σε πολλά km χωματόδρομων.Ισάξιο κράτημα με τα ΜΤ60rs αλλά πολύ μεγαλύτερη αντοχή.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Εννοείται ότι για 20 χιλιόμετρα χώμα την εβδομάδα δε θα βάλεις τα Bridgestone S22.

    Αν σου αρέσει τόσο το χώμα, σκέψου κάποια στιγμή για Tenere 700, διότι το Tracer 700 έχει ασφάλτινο προσανατολισμό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Σε ευχαριστώ και να ξερεις οτι μεριδιο ευθυνης για τη "ζημια" αυτή φερουν τα ταξιδιωτικα σου εδω μεσα. Εχεις δοκιμασει και καποιο αλλο εκτός του ax41s και του mt60 ;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Bridgestone AX41s.Δοκιμασμένο σε πολλά km χωματόδρομων.Ισάξιο κράτημα με τα ΜΤ60rs αλλά πολύ μεγαλύτερη αντοχή.
    Εγώ απλά να πω ότι ,μιας και είσαι καινούριο μέλος και πιθανότατα να μην ξέρεις τι ρόλο βαράει ο καθένας δεν μέσα, τη συγκεκριμένη συμβουλή να την πάρεις πολύ σοβαρά. Πάτα στο προφίλ του billy να δεις τι χρήση κάνει στη μηχανή του και θα καταλάβεις.

    Edit: Δεν είχε βγει ακόμα το δικό σου μνμ όταν το έγραφα. Άρα παρακολουθουσες το φόρουμ και πριν να γραφτείς.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Για το tenere το εχω σκεφτει αλλα δεν παιζει αυτη την περιοδο με οικογενεια και μεταπτυχιακό. Αργοτερα μπορει και αν δω οτι βασανίζεται πολυ το tracer.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Τώρα έχω scorpion trail στο T7 και στη Gs τα προηγούμενα μου ήταν CTA3. Τώρα έχω τα Pilot road 5 trail. Από αυτά τα τρία που έχω προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα τα CTA3. Σίγουρα θα σε καλύψουν για τη χρήση που αναφέρεις και μάλιστα με το παραπάνω. Στην επόμενη αλλαγή μου θα γυρίσω σε αυτά. Αν θες λεπτομέρειες πες και συνεχίζω
    Φιλικά
    Τελευταία τροποποίηση από Maradi; 28/04/2020 στις 20:16.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimnast Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ και να ξερεις οτι μεριδιο ευθυνης για τη "ζημια" αυτή φερουν τα ταξιδιωτικα σου εδω μεσα. Εχεις δοκιμασει και καποιο αλλο εκτός του ax41s και του mt60 ;

    Χαίρομαι που δίνω κίνητρο και ιδέες για διάφορες διαδρομές και προορισμούς!


    Απο άλλα λάστιχα dual sport δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει κάτι καθώς όπως ήδη γνωρίζεις δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για 17αρες ζάντες.

    Ευχαριστώ θερμά τον PTC για ότι έγραψε!Να αναφέρω όμως οτι σε καμία περίπτωση δεν είναι θέσφατο οι επιλογές μου.Είμαι ανοιχτός σε επιλογές και μου αρέσει να δοκιμάζω αν κάτι μου τραβήξει το ενδιαφέρον.Μόλις έβαλα τα Pirelli MT60rs ήταν αποκάλυψη σε άσφαλτο και χώμα αλλά δυστυχώς σε μηχανάκια 200+κιλών φαγώνεται γρηγορα το πέλμα και στα τελευταία km ο βαθμός επικινδυνότητας αυξάνεται κατακόρυφα.Ετσι τσέκαρα τα AX41s καθώς είναι ένα καινούργιο ελαστικό για scramblers που πατάνε και λίγο χώμα(το ΜΤ60 προορίζεται για μοταρντ) τα οποία δεν είναι ελαφριά.Θεώρησα λοιπόν πως άξιζε μια δοκιμή.Σε συνδυασμό με ένα ωραίο κανάλι στο Youtube που ο φίλος Kyle δοκιμάζει τα λάστιχα σε πραγματικές συνθήκες https://www.youtube.com/watch?v=M4Ku7Vy4ioY πείστηκα να κάνω μια δοκιμή και είμαι ήδη στο 4ο μπροστινό(πίσω φοράω το τακουνάτο ΑΧ41).

    Το λαστιχο δουλεύει υποδειγματικά για μη τακουνάτο σε χωματόδρομο και μου δίνει εμπιστοσύνη.Είναι ταυτόχρονα και πολύ καλό στην άσφαλτο αλλά αυτό το διαπίστωσα μόνος μου καθώς όπως θα δεις στο βίντεο του Kyle,η άσφαλτος είναι επιπέδου αττικής οδού οπότε η όποια σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα πάει περίπατο!Σημαντικό και το οτι είναι σε πολύ καλή τιμή.

    Ενδιαφέροντα δείχνουν και τα Mutant crossover που παρέθεσες και ίσως τα δοκιμάσω κάποια στιγμή,τουλάχιστον μπροστά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    Τώρα έχω scorpion trail στο T7 και στη Gs τα προηγούμενα μου ήταν CTA3. Τώρα έχω τα Pilot road 5 trail. Από αυτά τα τρία που έχω προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα τα CTA3. Σίγουρα θα σε καλύψουν για τη χρήση που αναφέρεις και μάλιστα με το παραπάνω. Στην επόμενη αλλαγή μου θα γυρίσω σε αυτά. Αν θες λεπτομέρειες πες και συνεχίζω
    Φιλικά
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα σκεφτόμουν απλά δεν βρήκα κριτικές καθόλου στο ίντερνετ. Το μόνο που είδα σε ένα φόρουμ ήταν ότι λειτουργούν σε καλύτερα σε θερμοκρασίες Κεντρικής και Βόρειας Ευρώπης. Πάντως αν δεν σου κάνει κόπο γράψε κάτι παραπάνω και για τα δύο.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που δίνω κίνητρο και ιδέες για διάφορες διαδρομές και προορισμούς!


    Απο άλλα λάστιχα dual sport δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει κάτι καθώς όπως ήδη γνωρίζεις δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για 17αρες ζάντες.

    Ευχαριστώ θερμά τον PTC για ότι έγραψε!Να αναφέρω όμως οτι σε καμία περίπτωση δεν είναι θέσφατο οι επιλογές μου.Είμαι ανοιχτός σε επιλογές και μου αρέσει να δοκιμάζω αν κάτι μου τραβήξει το ενδιαφέρον.Μόλις έβαλα τα Pirelli MT60rs ήταν αποκάλυψη σε άσφαλτο και χώμα αλλά δυστυχώς σε μηχανάκια 200+κιλών φαγώνεται γρηγορα το πέλμα και στα τελευταία km ο βαθμός επικινδυνότητας αυξάνεται κατακόρυφα.Ετσι τσέκαρα τα AX41s καθώς είναι ένα καινούργιο ελαστικό για scramblers που πατάνε και λίγο χώμα(το ΜΤ60 προορίζεται για μοταρντ) τα οποία δεν είναι ελαφριά.Θεώρησα λοιπόν πως άξιζε μια δοκιμή.Σε συνδυασμό με ένα ωραίο κανάλι στο Youtube που ο φίλος Kyle δοκιμάζει τα λάστιχα σε πραγματικές συνθήκες https://www.youtube.com/watch?v=M4Ku7Vy4ioY πείστηκα να κάνω μια δοκιμή και είμαι ήδη στο 4ο μπροστινό(πίσω φοράω το τακουνάτο ΑΧ41).

    Το λαστιχο δουλεύει υποδειγματικά για μη τακουνάτο σε χωματόδρομο και μου δίνει εμπιστοσύνη.Είναι ταυτόχρονα και πολύ καλό στην άσφαλτο αλλά αυτό το διαπίστωσα μόνος μου καθώς όπως θα δεις στο βίντεο του Kyle,η άσφαλτος είναι επιπέδου αττικής οδού οπότε η όποια σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα πάει περίπατο!Σημαντικό και το οτι είναι σε πολύ καλή τιμή.

    Ενδιαφέροντα δείχνουν και τα Mutant crossover που παρέθεσες και ίσως τα δοκιμάσω κάποια στιγμή,τουλάχιστον μπροστά.
    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Το είχα δει λίγες μέρες πριν το review και όντως τα δοκίμασε κανονικά και ασφαλτο και χώμα. Στα pirelli και σε review που είδα τόσα βγάζουν όλοι. Το πολύ 8000 λένε οι περισσότεροι. Τώρα για τα mutant που λέμε δεν βρήκα πουθενα καμία δοκιμή. Πάντως από τιμή που ρώτησα τα ax41s ειναι ενα 50αρι φθηνότερα στα 230 αν και το πίσω είναι Dot 2018. Με ψήνει όμως και το dunlop. Από συμπεριφορά στην άσφαλτο πως είναι τα bridgestone; έχουν φασαρια; Κρατάνε όπως ένα ασφάλτινο ή το σκέφτεσαι να στρίψεις; Σε ρωτάω γιατί σε ενα x9 500 που είχα με κατι bridgestone hoop που φορούσε έκανα το σταυρό μου μέχρι να τα αλλάξω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimnast Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Το είχα δει λίγες μέρες πριν το review και όντως τα δοκίμασε κανονικά και ασφαλτο και χώμα. Στα pirelli και σε review που είδα τόσα βγάζουν όλοι. Το πολύ 8000 λένε οι περισσότεροι. Τώρα για τα mutant που λέμε δεν βρήκα πουθενα καμία δοκιμή. Πάντως από τιμή που ρώτησα τα ax41s ειναι ενα 50αρι φθηνότερα στα 230 αν και το πίσω είναι Dot 2018. Με ψήνει όμως και το dunlop. Από συμπεριφορά στην άσφαλτο πως είναι τα bridgestone; έχουν φασαρια; Κρατάνε όπως ένα ασφάλτινο ή το σκέφτεσαι να στρίψεις; Σε ρωτάω γιατί σε ενα x9 500 που είχα με κατι bridgestone hoop που φορούσε έκανα το σταυρό μου μέχρι να τα αλλάξω.

    Αν μιλάμε για τα ΑΧ41s σου έγραψα και στο 1ο ποστ οτι είναι ισάξια με τα ΜΤ60rs δηλαδή άψογα στην άσφαλτο.Θορυβο προσωπικά μόνο σε τακουνάτο έχω συναντήσει.Αυτά ουσιαστικά ασφάλτινα ειναι με μια υποτυπώδη χάραξη για χώμα και σχετικά μελετημένη κορώνα και για αυτή τη δουλειά.

    Μη συγκρίνεις σκούτερ με μοτοσυκλέτα και τα λάστιχα που βγάζουν για τις 2 κατηγορίες.Και στα παπιά το καλύτερο λάστιχο είναι ένα Μετζελερ,ΜΕ22 λέγεται.Κάποτε έβαλα ένα Μ5 και ένα Ζ8 (Metzeler και τα 2) στο NC και ήταν χάλια.Στο R1 που φόραγα Metzeler Racetech K1-K2 (γόμες) ήταν μέσα στα καλύτερα που έχω φορέσει.Κάθε εταιρεία έχει βγάλει και κακά και καλά λάστιχα.Με τα χρόνια η ψαλίδα έχει κλείσει σε ίδια κατηγορία ελαστικών,πλέον όλα καλά είναι απλά υπάρχουν και κάποια που είναι καλύτερα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη για το χρόνο και την υπομονή σου. Χρωσταω

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimnast Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη για το χρόνο και την υπομονή σου. Χρωσταω

    Δε χρωστάς τίποτα φίλε.Υποχρέωση μου είναι.

    Με το καλό ότι και αν επιλέξεις!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Τα Scorpio είναι πολύ καλά αλλά είναι θα έλεγα 50-50 on off. Εξαιρετικά off μέχρι να πιάσουν λασπη η άμμο που υποθέτω δεν ισχύει για σένα. Στο οδήγημα στρωτά σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις ότι είναι ‘τακακια’. Σαφώς πιο θορυβώδη από τα αλλά. Τα PR5 trail είναι 80 οon 20 off. Τα καλύτερα μαζί με τα CTA3 στο δρόμο. Και τα δυο εξαιρετικά στη βροχή. Τα CTA3 είναι καλύτερα off και έχουν πιο ωραίο προφίλ για στροφές. Τα PR5 πλαγιάζουν πιο εύκολα και κρατάνε μέχρι και 15 χιλ χλμ. Τα CTA3 γύρω στα 10χιλ. Τα Scorpio το βλέπω δύσκολο για 8χιλ. Είχα και τα A 41. Είναι καλά και βγάζουν άνετα 10-12 χιλ χλμ αλλά είναι λίγο σκληρά σε σχέση με τα αλλά δυο 80-20. Το πρόβλημα μου με αυτά ήταν πρώτα ο θόρυβος και δεύτερον ότι στη βροχή σαφώς κατώτερα ( πάντα κατ’ έμε Και για τη GS με τα 250+ κιλά). Ποτέ δεν μπόρεσα να τα εμπιστευθώ. Δεν τα ένιωθα. Αν δεν οδηγάς πολύ σε βροχή είναι καλά, φτηνά και θα βγάλουν πολλά χλμ.
    Όλα είναι σχετικά, πως αδηγας, που αδηγας, βάρος κλπ κλπ
    Ότι και να διαλέξεις από τα παραπάνω θα μείνεις ικανοποιημένος. Το μόνο αρνητικό σχόλιο μου είναι ότι κάπως δεν μου κάθεται σωστά τα Scorpio με Tracer700. Το μηχανάκι δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια λάστιχα και ίσως να χάσεις λίγο από τις ικανότητες του σε καλούς δρόμους με υψηλότερες ταχύτητες.
    Ελπίζω τα παραπάνω σχόλια να βοηθήσουν έστω και λίγο
    Φιλικά
    Τελευταία τροποποίηση από Maradi; 30/04/2020 στις 23:00.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παρεπιπτόντως, και τα τρία που είναι 80-20 πλαγιάζουν και ‘κρατάνε’ σε στροφές σε στεγνό δρόμο άφοβα και καλά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ξέχασα να πω ότι από αυτά τα τρία τα Α41 τετραγωνίσαν πιο γρήγορα από τα αλλά δυο.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA TRACER 700
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 20:18
  2. Tracer 700 μετ/νο, cb 500x και/γιο ή κάτι άλλο?
    από jtmcs στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2018, 11:14
  3. Αξιζει να δωσω το tracer 700 για το 900;
    από parlapipas25 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2017, 14:00
  4. NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650
    από Konstantinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 16:00
  5. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF