Σελίδα 16 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 61112131415161718192021 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 304

Θέμα: Ξυλοδαρμός δικυκλιστή από αστυνομικούς στο κέντρο της Αθήνας.

  1. #226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DriveR Προβολή μηνύματος
    Είδαμε και εσένα, την άλλη φορά μην χώνεσε σαν την .. άντε και πρόσεχε τα νέυρα σου.

    https://youtu.be/cP9vlULPeTw?t=41
    Κλαίω με τον τύπο. Ο καλύτερος
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #227
    Μέλος Το avatar του/της DriveR
    Εγγραφή
    14/03/2019
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Κλαίω με τον τύπο. Ο καλύτερος
    Είδες να και κάτι που βγήκε σε αστείο.

  3. #228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος

    Πραγματικα τρομερα ευστοχο

  4. #229
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ο DriveR άρπαξε καρτούλα για το απρεπές ποστ και ελπίζουμε ότι θα αλλάξει τροπάρι.
    Ας μη δοθεί συνέχεια.
    Παμ' παρακάτω.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #230
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DriveR Προβολή μηνύματος
    Εσένα ρωτάω γιατί είσαι έτοιμος να δικάσεις και να κρίνεις αμέσως, να τα λες όπως έχουν και όχι όπως μας αρέσει!
    Ε χαϊ...

    Που λεν και στο χωριο μου...

  6. #231
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Καλα αυτο παιζεται, μην εισαι τοσο σιγουρος...Ο πεθερος μου ηταν στρατιωτικος γιατρος. Οσο ηταν γιατρος, αλλο τοσο ηταν στρατιωτης και αποστρατευτηκε ως αρχηγος υγιειονομικου. Απο συζητησεις μαζι του εκτιμησα πολλα πραγματα που ειτε αγνοουσα ειτε δεν ηθελα να καταλαβω. Το προφανες ρεζουμε ειναι πως υπαρχει εξαιρετικη ποιοτητα ανθρωπων στον στρατο οπως και παντου. Και το αναποδο προφανως. Και καποιοι απο αυτους ενδεχεται κιολλας να πεθανουν για μας. Νομιζω αξιζει σεβασμος σε ολες τις κατηγοριες επαγγελματων, η πες τα οπως θες, οπως στρατιωτες, αστυνομικοι, συλλεκτες απορριματων κλπ οι οποιοι καλουνται να ζησουν ζωες πιο εξω απο την γυαλα των υπολοιπων.

    Και θα τελειωσω λεγοντας κατι που το βρισκω πολυ σημαντικο και το συνανταω παντου στην ελλαδα. Ο ελληνας μπερδευει το λειτουργημα με τον λειτουργο και επειδη δεν σεβεται (δικαιολογημενα η μη) τον λειτουργο, αυτοματως χανει και τον σεβασμο του στο λειτουργημα. Αυτο, εκτος απο εντελως ηλιθιο ειναι και εξαιρετικα επικινδυνο, γιατι οδηγει σε καταλυση των θεσμων και της εννοιας της αξιοκρατιας και δημοκρατιας, που με την σειρα τους ανατροφοδοτουν ενα φαυλο κυκλο. Ειναι κι ενας βασικος λογος γιατι φτασαμε εκει που φτασαμε. Οταν στην συνειδηση ενος λαου η "δικαιοσυνη" ειναι σκουπιδια, ο λαος αυτος ποτε δεν θα ευαισθητοποιηθει ωστε να παλεψει και να αποκτησει αξιους λειτουργους για την δικαιοσυνη. Δεν εχει μαθει την αξια που εχει η προστασια της εννοιας.*

    Οποτε θα προτεινα να προσεχουμε γενικα τι λεμε γιατι τα επαναλαμβανομενα λογια μετα απο λιγο γραφονται στο υποσυνειδητο, μετα βρισκουν το δρομο τους στο θυμικο και τελικα γινομαστε, για να το πω πολιτικλι κορεκτ, ημιμαθεις κι ακατεργαστοι παπαγαλοι των πεποιθησεων αλλων.


    * Θυμιζω εδω το 1984 του Οργουελ οπου καταργουνταν λεξεις απο το λεξικο, ωστε οι ανθρωποι να ξεχασουν τις αντιστοιχες εννοιες και συνεπως και την ικανοτητα να πολεμησουν γι αυτες.
    "Υπεραπλουστευμένη" άποψη που στρέφει το βλέμμα από το "δάσος",όχι στο δέντρο, αλλά σε μια συγκεκριμένη "πευκοβελόνα", λειτουργώντας αποπροσανατολιστικά στο μέγιστο βαθμό.

    Προφανώς και δεν μιλάμε για τον "πεθερό", "πατέρα", "μπατζανάκη του κουμπάρου" που είναι "καλό παιδί", ούτε για τον καθ' όλα "ευγενικό" και "συμπαθέστατο" συνταξιούχο αστυνομικό που συναντώ στο ψιλικατζίδικο της γειτονίας.

    Μμιλάμε για τον "θεσμό", τον ίδιο.

    Όταν ένας θεσμός δεν επιτελεί το έργο του, προφανώς θα τεθεί υπό αμφισβήτηση. (Και οφείλει να)
    Πρώτα αυτός καθ' εαυτός ο θεσμός και κατά δεύτερο λόγο αυτοί που τον στελεχώνουν.
    Πόσο μάλλον όταν αυτός ο θεσμός συχνά, πυκνά παράγει "τερατογεννέσεις".

    Όσο εύκολα μπορεί κάποιος από τους "παραπάνω να πεθάνει για εσένα", άλλο τόσο εύκολα μπορεί να σε "σκοτώσει".
    Θέλεις από "ψευτοτσαμπουκά", θες από "'άγνοια", θες από "έλλειψη κατάρτιστης"... (you name it).
    Ουκ ολίγες ιστοριές γραμμένες από την ζωή.

    Μια μικρή υπενθύμιση για τον "εκδημοκρατισμένο" στρατό.
    Σχεδόν δέκα χρόνια πριν στις απαρχές του μνημονίου έγιναν στην Β.Ελλάδα στρατιωτικές ασκήσεις για αντιμετώπιση διαδηλωτών.
    Σε ποιο ακριβώς πλαίσιο ενός "σύγχρονου στρατού" "δυτικής αστικής δημοκρατίας" εντάσσεται αυτό, η αντιμετώπιση του "εσωτερικού εχθρού" που λέγανε τον "παλιό καλό καιρό";
    Δεν θέλω να το πιάσω ακόμα γενικότερα για το ρόλο του στρατού στα ιστορικά και κοινωνικά δρώμενα ανά τους αιώνες.
    Αλώστε μοτο-φόρουμ είμαστε για μοτοσυκλέτες μιλάμε. (Λέμε τώρα!)

    Χειρότερο από το να εξαφανίζονται λέξεις από το λεξιλόγιο είναι να μεταστρέφεται η έννοια τους. (Retournement γαλιστί).
    Η "αδικία" για παράδειγμα μετονομάζεται σε "δικαιοσύνη", ο "τραμπουκισμός" "προστασία", η "εκμετάλλευση" "εργασία", ο "δωσιλογισμός" "πατριωτισμός" και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί....

    Anyways η ζωή συνεχίζεται μέχρι το επόμενο περιστατικό.
    (μερικοί μου δίνεται την εντύπωση ότι ζείτε στην Ελβετία και ενημερώνεστε για τα τεκταινόμενα από τις ειδήσεις του ΣΚΑΙ)

    *. Ρε συ "Μεγαλογιατρέ" αν ο Τζ. Όργουελ φαντάζονταν ότι τα γραπτά του θα χρησιμοποιούνταν το 2020 σε κάποια μότο-φόρουμ για να βγούνε "λάδι" "μπάτσοι" και "καραβανάδες", μάλλον θα έκοβε το χέρι του με τα ίδια του τα δόντια.

  7. #232
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    ....
    Μια μικρή υπενθύμιση για τον "εκδημοκρατισμένο" στρατό.
    Σχεδόν δέκα χρόνια πριν στις απαρχές του μνημονίου έγιναν στην Β.Ελλάδα στρατιωτικές ασκήσεις για αντιμετώπιση διαδηλωτών.
    Σε ποιο ακριβώς πλαίσιο ενός "σύγχρονου στρατού" "δυτικής αστικής δημοκρατίας" εντάσσεται αυτό, η αντιμετώπιση του "εσωτερικού εχθρού" που λέγανε τον "παλιό καλό καιρό";
    ....
    Αν υποθέσουμε ότι τα σενάρια τα οποία καλείται κάποια υπηρεσία να σχεδιάσει και να εκτελέσει έρχονται απο την εκάστοτε πολιτική ηγεσία, τότε το πρόβλημα δεν είναι ο σρατός αλλά η ψήφος αυτών που έστειλαν να κυβερνήσει την συγκεκριμένη κυβέρνηση.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #233
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    "Υπεραπλουστευμένη" άποψη που στρέφει το βλέμμα από το "δάσος",όχι στο δέντρο, αλλά σε μια συγκεκριμένη "πευκοβελόνα", λειτουργώντας αποπροσανατολιστικά στο μέγιστο βαθμό.

    Προφανώς και δεν μιλάμε για τον "πεθερό", "πατέρα", "μπατζανάκη του κουμπάρου" που είναι "καλό παιδί", ούτε για τον καθ' όλα "ευγενικό" και "συμπαθέστατο" συνταξιούχο αστυνομικό που συναντώ στο ψιλικατζίδικο της γειτονίας.

    Μμιλάμε για τον "θεσμό", τον ίδιο.

    Όταν ένας θεσμός δεν επιτελεί το έργο του, προφανώς θα τεθεί υπό αμφισβήτηση. (Και οφείλει να)
    Πρώτα αυτός καθ' εαυτός ο θεσμός και κατά δεύτερο λόγο αυτοί που τον στελεχώνουν.
    Πόσο μάλλον όταν αυτός ο θεσμός συχνά, πυκνά παράγει "τερατογεννέσεις".

    Όσο εύκολα μπορεί κάποιος από τους "παραπάνω να πεθάνει για εσένα", άλλο τόσο εύκολα μπορεί να σε "σκοτώσει".
    Θέλεις από "ψευτοτσαμπουκά", θες από "'άγνοια", θες από "έλλειψη κατάρτιστης"... (you name it).
    Ουκ ολίγες ιστοριές γραμμένες από την ζωή.

    Μια μικρή υπενθύμιση για τον "εκδημοκρατισμένο" στρατό.
    Σχεδόν δέκα χρόνια πριν στις απαρχές του μνημονίου έγιναν στην Β.Ελλάδα στρατιωτικές ασκήσεις για αντιμετώπιση διαδηλωτών.
    Σε ποιο ακριβώς πλαίσιο ενός "σύγχρονου στρατού" "δυτικής αστικής δημοκρατίας" εντάσσεται αυτό, η αντιμετώπιση του "εσωτερικού εχθρού" που λέγανε τον "παλιό καλό καιρό";
    Δεν θέλω να το πιάσω ακόμα γενικότερα για το ρόλο του στρατού στα ιστορικά και κοινωνικά δρώμενα ανά τους αιώνες.
    Αλώστε μοτο-φόρουμ είμαστε για μοτοσυκλέτες μιλάμε. (Λέμε τώρα!)

    Χειρότερο από το να εξαφανίζονται λέξεις από το λεξιλόγιο είναι να μεταστρέφεται η έννοια τους. (Retournement γαλιστί).
    Η "αδικία" για παράδειγμα μετονομάζεται σε "δικαιοσύνη", ο "τραμπουκισμός" "προστασία", η "εκμετάλλευση" "εργασία", ο "δωσιλογισμός" "πατριωτισμός" και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί....

    Anyways η ζωή συνεχίζεται μέχρι το επόμενο περιστατικό.
    (μερικοί μου δίνεται την εντύπωση ότι ζείτε στην Ελβετία και ενημερώνεστε για τα τεκταινόμενα από τις ειδήσεις του ΣΚΑΙ)

    *. Ρε συ "Μεγαλογιατρέ" αν ο Τζ. Όργουελ φαντάζονταν ότι τα γραπτά του θα χρησιμοποιούνταν το 2020 σε κάποια μότο-φόρουμ για να βγούνε "λάδι" "μπάτσοι" και "καραβανάδες", μάλλον θα έκοβε το χέρι του με τα ίδια του τα δόντια.
    Δε βλεπω μεγαλη πιθανοτητα συννενοησης. Τα μετωπα παρα ειναι πολλα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    "Υπεραπλουστευμένη" άποψη που στρέφει το βλέμμα από το "δάσος",όχι στο δέντρο, αλλά σε μια συγκεκριμένη "πευκοβελόνα", λειτουργώντας αποπροσανατολιστικά στο μέγιστο βαθμό.

    Προφανώς και δεν μιλάμε για τον "πεθερό", "πατέρα", "μπατζανάκη του κουμπάρου" που είναι "καλό παιδί", ούτε για τον καθ' όλα "ευγενικό" και "συμπαθέστατο" συνταξιούχο αστυνομικό που συναντώ στο ψιλικατζίδικο της γειτονίας.

    Μμιλάμε για τον "θεσμό", τον ίδιο.

    Όταν ένας θεσμός δεν επιτελεί το έργο του, προφανώς θα τεθεί υπό αμφισβήτηση. (Και οφείλει να)
    Πρώτα αυτός καθ' εαυτός ο θεσμός και κατά δεύτερο λόγο αυτοί που τον στελεχώνουν.
    Πόσο μάλλον όταν αυτός ο θεσμός συχνά, πυκνά παράγει "τερατογεννέσεις".

    Όσο εύκολα μπορεί κάποιος από τους "παραπάνω να πεθάνει για εσένα", άλλο τόσο εύκολα μπορεί να σε "σκοτώσει".
    Θέλεις από "ψευτοτσαμπουκά", θες από "'άγνοια", θες από "έλλειψη κατάρτιστης"... (you name it).
    Ουκ ολίγες ιστοριές γραμμένες από την ζωή.

    Μια μικρή υπενθύμιση για τον "εκδημοκρατισμένο" στρατό.
    Σχεδόν δέκα χρόνια πριν στις απαρχές του μνημονίου έγιναν στην Β.Ελλάδα στρατιωτικές ασκήσεις για αντιμετώπιση διαδηλωτών.
    Σε ποιο ακριβώς πλαίσιο ενός "σύγχρονου στρατού" "δυτικής αστικής δημοκρατίας" εντάσσεται αυτό, η αντιμετώπιση του "εσωτερικού εχθρού" που λέγανε τον "παλιό καλό καιρό";
    Δεν θέλω να το πιάσω ακόμα γενικότερα για το ρόλο του στρατού στα ιστορικά και κοινωνικά δρώμενα ανά τους αιώνες.
    Αλώστε μοτο-φόρουμ είμαστε για μοτοσυκλέτες μιλάμε. (Λέμε τώρα!)

    Χειρότερο από το να εξαφανίζονται λέξεις από το λεξιλόγιο είναι να μεταστρέφεται η έννοια τους. (Retournement γαλιστί).
    Η "αδικία" για παράδειγμα μετονομάζεται σε "δικαιοσύνη", ο "τραμπουκισμός" "προστασία", η "εκμετάλλευση" "εργασία", ο "δωσιλογισμός" "πατριωτισμός" και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί....

    Anyways η ζωή συνεχίζεται μέχρι το επόμενο περιστατικό.
    (μερικοί μου δίνεται την εντύπωση ότι ζείτε στην Ελβετία και ενημερώνεστε για τα τεκταινόμενα από τις ειδήσεις του ΣΚΑΙ)

    *. Ρε συ "Μεγαλογιατρέ" αν ο Τζ. Όργουελ φαντάζονταν ότι τα γραπτά του θα χρησιμοποιούνταν το 2020 σε κάποια μότο-φόρουμ για να βγούνε "λάδι" "μπάτσοι" και "καραβανάδες", μάλλον θα έκοβε το χέρι του με τα ίδια του τα δόντια.
    Τα εισαγωγικά τι ρόλο παίζουν δεν ξέρω, μπας και μεταμφιέζουν την έννοια ?
    Εν τω μεταξύ σκοπίμως παραλείπεις πολλά να πεις αλλά δεν βαριέσαι, ένα απλό μοτοφόρουμ είμαστε...

  10. #235
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Οι γενικότητες είναι "εύπεπτες" και "συμβιβαστικές" και για αυτό τείνουν να συμφωνούν αν όχι όλοι, οι περισσότεροι μαζί τους.

    Τυχαίο Παράδειγμα:
    Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανάμεσα στους προγραμματιστές που είναι αξιόλογοι και αρκετοί από αυτούς αρκετά ενδιαφέροντες σαν άνθρωποι, δεν θα μπορούσα να πως το ποσοστό είναι αντίστοιχα μεγάλο στους στρατιωτικούς ή στους ταξιτζήδες.

    Με λίγα λόγια κάποιο κλάδοι έχουν την τάση να μαζεύουν περισσότερη "σαβούρα"... και τα αίτια μπορούν σχετικά εύκολα να ιχνηλατηθούν με μια ιστορική αναζήτηση.
    Ασε να μαντεψω.. αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας ε?

    Με την τελευταια φραση σου "περι καποιων κλαδων" λες ακριβως αυτο που με συμβουλευεις να αποφευγω. Οτι οι γενικοτητες ειναι ευπεπτες και συμβιβαστικες.

    Η κοινωνια που ζουμε ειναι εξαιρετικα "μετρια" στην καλυτερη το περιπτωσεων. Απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο. Ο "μεγαλογιατρος" κατ' εμε ειπε κατι πολυ σημαντικο. Σταθειτε στον "λειτουργο" και οχι στο λειτουργημα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #236
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ασε να μαντεψω.. αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας ε?

    Με την τελευταια φραση σου "περι καποιων κλαδων" λες ακριβως αυτο που με συμβουλευεις να αποφευγω. Οτι οι γενικοτητες ειναι ευπεπτες και συμβιβαστικες.

    Η κοινωνια που ζουμε ειναι εξαιρετικα "μετρια" στην καλυτερη το περιπτωσεων. Απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο. Ο "μεγαλογιατρος" κατ' εμε ειπε κατι πολυ σημαντικο. Σταθειτε στον "λειτουργο" και οχι στο λειτουργημα.
    Το τι είναι ο καθένας, βάσει του σκεπτικού του άλλου, είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό. Φαντάζομαι ότι αν ρωτήσεις έναν πυγμάχο πχ να σου πει για τους προγραμματιστές, μπορεί να σου πει ότι είναι εάν κλικ πριν τις κοτες, οπότε όλα καλά, δεν βγαίνει άκρη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #237
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τα εισαγωγικά τι ρόλο παίζουν δεν ξέρω, μπας και μεταμφιέζουν την έννοια ?
    Εν τω μεταξύ σκοπίμως παραλείπεις πολλά να πεις αλλά δεν βαριέσαι, ένα απλό μοτοφόρουμ είμαστε...
    Τα εισαγωγικά χρησιμοποιούνται για:
    1. Για να παρατεθούν τα λόγια κάποιου άλλου όπως ακριβώς αυτός τα είπε.
    2. Για να εντάξουν στο λόγο φράσεις ιδιωματικές ή με μεταφορική χρήση.
    3. Όταν θέλουμε να παραθέσουμε μια λέξη ξενικής προέλευσης η οποία δεν έχει αφομοιωθεί από τη γλώσσα μας και δεν είναι ευρέως γνωστή.
    4. Για να δηλωθεί αποστασιοποίηση του γράφοντος από τα γραφόμενα ή ειρωνική χρήση του λόγου.

    Χάριν συντομίας δεν μακρηγορώ, δεν υπάρχει κανενός άλλου είδους "κρυφή ατζέντα".
    Λέω την άποψη μου, ελπίζω με λογικά επιχειρήματα, χωρίς να θίγω προσωπικά κανένα αλλά ασκώντας κριτική στην άποψη και όχι στο πρόσωπο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ασε να μαντεψω.. αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας ε?

    Με την τελευταια φραση σου "περι καποιων κλαδων" λες ακριβως αυτο που με συμβουλευεις να αποφευγω. Οτι οι γενικοτητες ειναι ευπεπτες και συμβιβαστικες.

    Η κοινωνια που ζουμε ειναι εξαιρετικα "μετρια" στην καλυτερη το περιπτωσεων. Απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο. Ο "μεγαλογιατρος" κατ' εμε ειπε κατι πολυ σημαντικο. Σταθειτε στον "λειτουργο" και οχι στο λειτουργημα.
    Όχι δεν "παινεύω το σπίτι μου" και μιλάω ξεκάθαρα για προσωπική εμπειρία, αυτό αυτομάτως αναιρεί την έννοια της γενίκευσης.
    Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει, ότι είναι κανόνας, ότι είναι "αντικειμενική αλήθεια" ή "θέσφατο", παραθέτω προσωπική εκτίμηση και βίωμα.
    Αν κάποιος άλλος έχει αντίστοιχη ή τελείως διαφορετική εμπειρία την παραθέτει και ο εκάστοτε αναγνώστη βγάζει το δικό του συμπέρασμα και είμαι ο τελευταίος που θα την αμφισβητήσω.

    Στην άποψη-ανάλυση φυσικά και θα επιχειρηματολογήσω αναλόγως.

    Νομίζω κουβέντα κάνουμε, φιλική, δεν "παίζουμε λεκτικό ξύλο".

  13. #238
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Τα εισαγωγικά χρησιμοποιούνται για:
    1. Για να παρατεθούν τα λόγια κάποιου άλλου όπως ακριβώς αυτός τα είπε.
    2. Για να εντάξουν στο λόγο φράσεις ιδιωματικές ή με μεταφορική χρήση.
    3. Όταν θέλουμε να παραθέσουμε μια λέξη ξενικής προέλευσης η οποία δεν έχει αφομοιωθεί από τη γλώσσα μας και δεν είναι ευρέως γνωστή.
    4. Για να δηλωθεί αποστασιοποίηση του γράφοντος από τα γραφόμενα ή ειρωνική χρήση του λόγου.

    Χάριν συντομίας δεν μακρηγορώ, δεν υπάρχει κανενός άλλου είδους "κρυφή ατζέντα".
    Λέω την άποψη μου, ελπίζω με λογικά επιχειρήματα, χωρίς να θίγω προσωπικά κανένα αλλά ασκώντας κριτική στην άποψη και όχι στο πρόσωπο.



    Όχι δεν "παινεύω το σπίτι μου" και μιλάω ξεκάθαρα για προσωπική εμπειρία, αυτό αυτομάτως αναιρεί την έννοια της γενίκευσης.
    Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει, ότι είναι κανόνας, ότι είναι "αντικειμενική αλήθεια" ή "θέσφατο", παραθέτω προσωπική εκτίμηση και βίωμα.
    Αν κάποιος άλλος έχει αντίστοιχη ή τελείως διαφορετική εμπειρία την παραθέτει και ο εκάστοτε αναγνώστη βγάζει το δικό του συμπέρασμα και είμαι ο τελευταίος που θα την αμφισβητήσω.

    Στην άποψη-ανάλυση φυσικά και θα επιχειρηματολογήσω αναλόγως.

    Νομίζω κουβέντα κάνουμε, φιλική, δεν "παίζουμε λεκτικό ξύλο".
    Εσύ πως τα χρησιμοποιείς με ενδιέφερε αν δεν έγινα κατανοητός ,άλλα άστο δεν έχει πια σημασία.
    Στο κείμενο σου πολύ και χωρίς εισαγωγικά λεκτικό ξύλο για τους στρατιωτικούς (μακριά από μένα οι ένστολοι) για να σας προλάβω ,απλά έμαθα από μικρός να τα λέω όλα

  14. #239
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Οπότε αυτοί οι "μ@λ@κες" δεν έκαναν καλά στις Καστανιές, έπρεπε να αφήσουν τους καημένους τους απέναντι να μπουν μέσα να μας γ@μήσουν όπως έλεγαν.

    ΟΚ, απο το πληκτρολόγιο και την Αθήνα είμαστε κούκλοι. Όταν σφίξει ο κωλ@ς όμως κλαιμε και παρακαλάμε σαν τις αδερφές. Δεν βαριέσαι, καλή ψυχή.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #240
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    SeniorCanardo my friend, ο κουμπάρος μου και κολλητός μου φίλος είναι κάτι που περίπου το λένε linux system administrator;; σε μεγάλη εταιρία που έχει πελάτες στοιχηματικές σελίδες, σαιτς ερωτικού περιεχομένου κτλ.Παράλληλα πάει σε πανεπιστήμιο ιδιωτικό για εξειδίκευση σε κάτι που περίπου έχει να κάνει με το cyber crimes .
    Ο ίδιος λοιπόν έχει αντίθετη άποψη από την δικιά σου περί προγραμματιστών και ατόμων του χώρου.
    Όπως είπες έχει να κάνει με τις προσωπικές εμπειρίες του καθένα.
    Λογικό είναι σαν προγραμματιστής να βρίσκεις ενδιαφέροντες ανθρώπους με κοινά χαρακτηριστικά.Αυτό δεν κάνει τους άλλους μ@λ@κ@ς όμως .
    Εγώ πχ είμαι civil engineer και όποτε κάθομαι με άλλα άτομα του ας πουμε κοινωνικού μου κύκλου ( δικηγόρους,συμβολαιογράφους κτλ ) θέλω να βγάλω τα μάτια μου με σκουριασμένο κατσαβίδι.
    Νιώθω άνετα όμως ανάμεσα στα ''αμόρφωτα'' άτομα του chopper club .(ταρίφες , γκαραζιέριδες, λαικατζίδες κοκ)

    υγ εγώ σαν βόρειος και Καβαλιώτης μια ζωή άκουγα πόσο μ@λ@κ@ς είναι οι Αθηναίοι. Τελικά στο στρατό έκανα παρέα μόνο με Αθηναίους.
    Έχει από όλους παντού
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 04/05/2020 στις 13:05.
    when life gets complicated... i ride.

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγές στο κέντρο της Αθήνας
    από sadengr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2010, 11:26
  2. Απαντήσεις: 201
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2010, 15:03
  3. Επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας...
    από vas_sia στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 127
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2008, 13:47
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF