Σελίδα 9 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 304

Θέμα: Ξυλοδαρμός δικυκλιστή από αστυνομικούς στο κέντρο της Αθήνας.

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ρε παίδες, απαντήσεις που εμπεριέχουν προσωπικά δεδομένα, γενικά δεν δίνονται, εκτός και αν είναι απολύτως σχετιζόμενες με το θέμα ή ευνοούν την συνέχεια της συζήτησης.

    Οπότε, ηλικιακά είμαι κάμποσο αλλά όχι πολύ και υπηρέτησα κάτω,πάνω και πιο πάνω.
    Γιατί ρε συ φίλε ξηγιέσαι έτσι; Δηλαδή το "Εσύ είσαι x/y/z άρα δεν μπορείς να έχεις γνώμη για το α/β/γ" δεν είναι δημιουργική συνέχεια της συζήτησης για σένα; Κακώς, πολύ κακώς...

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Η Αθήνα βρίθει ξεκράνωτων τυπάδων με απινάκιδες μοτοσυκλέτες (συνήθως μεγάλου κυβισμου). Ασφαλίτες? Αστυνομικοί? Πάντως, απλοί πολίτες δεν είναι σίγουρα.
    βαστα μικρο καλαθι !

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Να απαντησω λοιπον αφου επιλεγεις να μην μας πεις-δικαιωμα σου-γιατι σε ρωτησα.
    Ειμαι 60 και μισο ετων και απο 7 εως τα 14 εζησα μεσα στην χουντα.
    ΟΥΤΕ πολυ μικρος για να μην καταλαβαινω ,ουτε πολυ μεγαλος για να εχω την,πειρα και την γνωση για μια απολυτως εμπεριστατωμενη αποψη.
    Επειδη ομως στα ματια ενος παιδιου-και λογω αυξημενης συναισθηματικης φορτισης λογω ηλικιας -καποια γεγονοτα διογκωνονται-θα σου πω οτι οσον αφορα την αστυνομια και τον στρατο εχουν εκδημοκρατισθει παααααααρα πολυ τα πραγματα απ οτι ηταν τοτε.Αν λοιπον εισαι αντιστοιχης ηλικιας με μενα θα το ηξερες.ΑΝ παλι δεν εζησες την εποχη ρωτα τον μπαμπα σου να στα πει.Για την εκκλησια δεν θα σου απαντησω γιατι παντα ημουν κατα την μητερα μου χαμενο κορμι σ αυτο το θεμα,και δεν το ξερω αλλωστε.
    Βρε μια χαρά τα λες, αλλά κάνεις αλλού λάθος και φταίω εγώ σε αυτό που δεν ήμουν αρκετά σαφής. (mea culpa).

    Μιλάω για τον βαθύ πυρήνα αυτών των σωμάτων, βάζω και την εκκλησία μέσα.

    Η "επιφανειακή δημοκρατικότητα" μπορεί πολύ εύκολα να γίνει καπνός πίσω από κλειστές πόρτες και όταν απομακρύνονται οι κάμερες ή όταν οι συνθήκες το "επιβάλουν" 'η το "επιτρέψουν".

    Δεν είναι πολλά τα χρόνια που οι "καραφλοί" βαφτισμένοι ως "αγανακτισμένοι πολίτες" λειτουργούσαν σαν εμπροσθοφυλακή στη νόμιμη και "δημοκρατική" αστυνομία.

    Άραγε τα ποσοστά των κομμάτων στα σώματα ασφαλείας, στο στρατό και στην εκκλησία είναι αντίστοιχα με αυτά της υπόλοιπης κοινωνίας

    Δεν μπορείς να κρύψεις έναν ελέφαντα κάτω από το χαλί και αν μπορείς δεν μπορείς για πάρα πολύ καιρό.

    Η δημοκρατικότητα ή έστω η πορεία προς αυτήν πρέπει να είναι ξεκάθαρη, σαφής και να μην αφήνει καμία πιθανότητα παρανόησης.
    ΕΔΕ,δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της, αυστηρή πειθαρχική τιμωρία, πετάς το "σάπιο" κρατάς το "καλό" σε όλο το δημόσιο τομέα και κυρίως στις θέσεις ευθύνης και κλείνουν τα στόματα.
    "Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά". Pun Intended

    Άραγε τι έγινε με τους "ζαρντινιεράτους", με τον "φακελάκηδες", με τους "παραδικαστικούς", με τους "νοβάρτηδες"...

    Υ.Γ.
    Το ότι κάποιος έζησε στα χρόνια της χούντας δεν σημαίνει ότι κατανοεί τους "λόγους", τις "συνθήκες" και τα "απόνερα" της, για να μην πω πως διαπιστώνω κάθε μέρα πως δεν είναι τελικά και λίγοι οι συνομήλικοι σου που την νοσταλγούν. (Ισχύει και το αντίθετο).

    Τι λες εσύ, όσοι έζησαν το μνημόνιο καταλάβανε τη φάση...!;

    Φιλικά πάντα, κουβέντα κάνουμε.

  4. #124
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ως προς τους πρωταγωνιστές της ζαρντινιέρας να έχετε υπόψιν τιμωρήθηκαν αυστηρότατα:Επίπληξη και μετάθεση σε άλλο τμήμα.
    Τιμωρήθηκαν παραδειγματικά.
    Εξ'ου και το "Βαράτε Ελεύθερα,θα γίνει ΕΔΕ"
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Εγώ θέλω να μου πείτε αν το 21 θα βρει μέσα στη μπουζού ,τα κάτωθι καλόπαιδα ...
    https://www.news247.gr/koinonia/egli...i.7633002.html
    Γιατί νομίζω ότι πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που φοράνε κουστούμι και γραβάτα

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Ως προς τους πρωταγωνιστές της ζαρντινιέρας να έχετε υπόψιν τιμωρήθηκαν αυστηρότατα:Επίπληξη και μετάθεση σε άλλο τμήμα.
    Τιμωρήθηκαν παραδειγματικά.
    Εξ'ου και το "Βαράτε Ελεύθερα,θα γίνει ΕΔΕ"
    Συνηθως τους αλλαζουν οροφο.

  7. #127
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εγώ θέλω να μου πείτε αν το 21 θα βρει μέσα στη μπουζού ,τα κάτωθι καλόπαιδα ...
    https://www.news247.gr/koinonia/egli...i.7633002.html
    Γιατί νομίζω ότι πιο επικίνδυνοι είναι αυτοί που φοράνε κουστούμι και γραβάτα
    Μπραβο που δειχνεις και αυτο !
    Γιατι το πραγματικα μεγαλο ποσοστο αυτο ειναι...με επιτυχιες σε ληστειες....κλοπες...αλλα
    και την μαστιγα της παιδικης πορνογραφιας...(πραγματικα εμετος μου ερχεται) που κανουν
    τρομερη δουλεια !

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Βρε μια χαρά τα λες, αλλά κάνεις αλλού λάθος και φταίω εγώ σε αυτό που δεν ήμουν αρκετά σαφής. (mea culpa).

    Μιλάω για τον βαθύ πυρήνα αυτών των σωμάτων, βάζω και την εκκλησία μέσα.

    Η "επιφανειακή δημοκρατικότητα" μπορεί πολύ εύκολα να γίνει καπνός πίσω από κλειστές πόρτες και όταν απομακρύνονται οι κάμερες ή όταν οι συνθήκες το "επιβάλουν" 'η το "επιτρέψουν".

    Δεν είναι πολλά τα χρόνια που οι "καραφλοί" βαφτισμένοι ως "αγανακτισμένοι πολίτες" λειτουργούσαν σαν εμπροσθοφυλακή στη νόμιμη και "δημοκρατική" αστυνομία.

    Άραγε τα ποσοστά των κομμάτων στα σώματα ασφαλείας, στο στρατό και στην εκκλησία είναι αντίστοιχα με αυτά της υπόλοιπης κοινωνίας

    Δεν μπορείς να κρύψεις έναν ελέφαντα κάτω από το χαλί και αν μπορείς δεν μπορείς για πάρα πολύ καιρό.

    Η δημοκρατικότητα ή έστω η πορεία προς αυτήν πρέπει να είναι ξεκάθαρη, σαφής και να μην αφήνει καμία πιθανότητα παρανόησης.
    ΕΔΕ,δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων της, αυστηρή πειθαρχική τιμωρία, πετάς το "σάπιο" κρατάς το "καλό" σε όλο το δημόσιο τομέα και κυρίως στις θέσεις ευθύνης και κλείνουν τα στόματα.
    "Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά". Pun Intended

    Άραγε τι έγινε με τους "ζαρντινιεράτους", με τον "φακελάκηδες", με τους "παραδικαστικούς", με τους "νοβάρτηδες"...

    Υ.Γ.
    Το ότι κάποιος έζησε στα χρόνια της χούντας δεν σημαίνει ότι κατανοεί τους "λόγους", τις "συνθήκες" και τα "απόνερα" της, για να μην πω πως διαπιστώνω κάθε μέρα πως δεν είναι τελικά και λίγοι οι συνομήλικοι σου που την νοσταλγούν. (Ισχύει και το αντίθετο).

    Τι λες εσύ, όσοι έζησαν το μνημόνιο καταλάβανε τη φάση...!;

    Φιλικά πάντα, κουβέντα κάνουμε.
    Ρώτησα το που υπηρέτησες εντελώς καλοπροαίρετα (δεν πιστεύω να έχω δώσει δείγματα ποτέ οτι είμαι κακοπροαίρετος) για να ξέρω πάνω κάτω τι εικόνες έλαβες ,πχ άλλο πεζικάριος στον Έβρο , άλλο αεροπορία στη Λάρισα τέλος πάντων , πληροφοριακά οι περισσότεροι στο στρατό ΠΑΣΟΚ ήταν , ακολουθούσε η ΝΔ και μετά σε μικρά ποσοστά όλα τα υπόλοιπα , για αυτό είχε πάντα πολλούς "βολεμένους και βύσματα" ( όπου ΠΑΣΟΚ βάλε ΣΥΡΙΖΑ μετέπειτα ) Ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας , να το ξέρεις αυτό .

    Εσωτερικά στο στρατό δεν μπορεί να υπάρξει Δημοκρατία και όπως θα γνωρίζεις απαγορεύονται αυστηρά πολιτικές κουβέντες , αν θες μπορώ να σου εξηγήσω τους λόγους αν και νομίζω οτι είναι σαφές το γιατί .

    Επίσης ένα μικρό δυστυχώς ποσοστό , δεν πηγαίνει ούτε για τα χρήματα ούτε για τη σύνταξη, ούτε για την εξουσία σε σώματα ασφαλείας , αλλά γιατί έχουν συγκεκριμένα ιδανικά (να λαμβάνουμε και υπόψιν ότι στρατιωτικός είναι και και ο στρατιωτικός Ιατρός, ο πιλότος , ο μηχανικός αεροσκαφών , και 1002 άλλοι που δεν είναι το κλασικό στερεότυπο "χουντικός πεζικάριος" ) , αυτό το ποσοστό είναι συνήθως και οι άριστοι (ασχέτως με βαθμό ή ειδικότητα) σε αυτό που κάνουν.

    Αυτά , πιάσε ένα μπυρόνι

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Γιατί ρε συ φίλε ξηγιέσαι έτσι; Δηλαδή το "Εσύ είσαι x/y/z άρα δεν μπορείς να έχεις γνώμη για το α/β/γ" δεν είναι δημιουργική συνέχεια της συζήτησης για σένα; Κακώς, πολύ κακώς...
    Μην είμαστε προκατειλημμένοι , εσένα αν σου πεί κάποιος οτι δεν ξαναπαίρνει μοτοσυκλέτα γιατί χαλάνε εύκολα δεν θα ρωτήσεις τι είχε για να καταλάβεις ; (αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς μαζί του και δεν απαξιοίς να απαντήσεις)
    Τελευταία τροποποίηση από KotsosDR; 30/04/2020 στις 21:15.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Καλησπέρα και απο εμένα!
    Θα ήθελα την εξής παρατήρηση και να αποχωρήσω από το θέμα αυτό και να διαβάσω κανένα ταξιδιωτικό ή καμία ανακατασκευή.
    Ο καθένας ανάλογα την περιοχή που μένει, το επάγγελμα που κάνει, το εισόδημα που έχει (καλώς η κακώς αυτών που οι τσέπες είναι μέχρι το γόνατο δεν ασχολούνται και πολύ έμπρακτα με τα πολιτικά, παρά μόνο κατευθύνουν τα πρόβατα!) έχει και την δική του γνώμη και τις δικές του εμπειρίες. Άλλα πράγματα έχει δει και έχει κάνει ο Νίκος ο ηλεκτρολόγος που μένει στο Μεταξουργείο, άλλα ο Μιχάλης που μένει στην γλυφάδα και διατηρεί μια καφετέρια, άλλα ο Μανώλης που μένει στα Μέθανα και είναι αγρότης, άλλα ο Γιώργος στην Αμφιλοχία που είναι κτηνοτρόφος. Απλά εμείς οι Νεοέλληνες (και δεν εννοώ τους 30άρηδες σαν Νεοέλληνες) έχουμε την τάση να κατηγοριοποιούμε τους ανθρώπους ανάλογα με την κοινωνική θέση που έχουν, το επάγγελμα που κάνουν και γενικά το status τους. Γενικά το τσουβάλιασμα δεν κάνει ποτέ καλό. Δεν λύνει χρόνια προβλήματα, τα επιδεινώνει κιόλας.
    Τουλάχιστον εγώ έτσι πιστεύω.

  11. #131
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    562
    Παιδιά αν και πρέπει να αναγνωρίσουν ότι η ελληνική κοινωνία κάνει σιγά σιγά άλματα παραμένει ακόμα αρκετά ταξική και ρατσιστική.

    Παράδειγμα
    Κατά την διάρκεια της καραντίνας έκανα 4000 χλμ στην Αττική με ένα καινούργιο Ρενό κλιο. Δεν με σταμάτησαν ποτέ σε μπλοκο.
    Μία μέρα το πήγα συνεργείο. Πήρα ένα παλιό Getz που έχω. Εκείνη την ημέρα με σταμάτησαν σε δύο μπλόκα..

  12. #132
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Έχει μία βάση αυτό που είπες.
    Πριν λίγα χρόνια περνάω μέσα από την Άρτα,βλέπω μπλόκο καμιά 10ρια αστυνόμοι σίγουρα. Σταματούσαν τους πάντες,είδα σταματημένα αυτοκίνητα,μηχανάκια και ετοιμάζομαι.
    Εγώ οδηγούσα ένα νοικιασμένο Volvo S60,απλά με κοίταξαν .Σταμάτησαν τον πίσω
    when life gets complicated... i ride.

  13. #133
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    (...) Ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας , να το ξέρεις αυτό .

    Εσωτερικά στο στρατό δεν μπορεί να υπάρξει Δημοκρατία(...)
    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι με τον συνδυασμό των παραπάνω,είναι μικρογραφία της κοινωνίας αλλά στο ΠΟΛΥ χειρότερο(και στο αντιδημοκρατικό).
    Δεν εκπλήσσει εντελώς κανέναν λοιπόν ότι το θερμοκήπιο αυτό παράγει σε μεγάλο ποσοστό ακροδεξιά και φασιστικά φρούτα.

    Τιμή λοιπόν και δόξα σε όσους εκεί δεν αλέθονται από τον οδοστρωτήρα.

    Έναν τουλάχιστον τον ξέρουμε και είναι στην Police Action.

    Πραγματικό respect.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bethisguy.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	417887
    Τελευταία τροποποίηση από Vstrommer71; 30/04/2020 στις 22:08.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι με τον συνδυασμό των παραπάνω,είναι μικρογραφία της κοινωνίας αλλά στο ΠΟΛΥ χειρότερο(και στο πολύ αντιδημοκρατικό)
    Καμία σχέση , δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Μπορείς να μου εξηγήσεις την άποψή σου χωρίς θεωρία και υποθέσεις αλλά με πραγματικά δεδομένα και επιχειρήματα;

  15. #135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ρε συ Κωτσο, προφανως ο καθενας εδω μεσα εχει σχηματισει καποια εικονα και γνωμη με βαση βιωματα του, το πώς και απο ποιους μεγαλωσε, το αν, τι και πού σπουδασε, κοκ. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει τωρα να παιρνουμε εναν εναν και να τον ρωταμε προσωπικα δεδομενα; Για να πετυχουμε τι; Να του δωσουμε εμεις τη βουλα και την αδεια να πιστευει ο,τι θελει; Εσυ δλδ που λιγο πιο πανω μας ειπες πώς εσυ βλεπεις το στρατο, μας εδωσες καμια παραπανω αποδειξη; Μιλησες με πραγματικα δεδομενα και επιχειρηματα οπως ζητας απο τους αλλους; Πού ακριβως μας ειπες ποσων ετων εισαι, αν ζουσες επι χουντας, πού υπηρετησες, αν εισαι μονιμος ή οχι, αν ο μπαμπας σου ηταν δεξιος ή αριστερος και παει λεγοντας; Πουθενα. Και ουτε χρειαζεται προφανως. Ειπες τη γνωμη σου για το στρατευμα και τελος. Και αυτο ειναι, μια γνωμη. Οπως και ολων των αλλων εδω μεσα. Αν καποιος γραψει κατι που συμφωνει με οσα λες δε θα τον ρωτησεις τποτα παραπανω, θα κανεις ενα βρουμ και παμε παρακατω. Στους αλλους γιατι κολλας;

Σελίδα 9 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγές στο κέντρο της Αθήνας
    από sadengr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2010, 11:26
  2. Απαντήσεις: 201
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2010, 15:03
  3. Επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας...
    από vas_sia στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 127
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2008, 13:47
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF