Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Μηχανή για αρχάριο/Κατάλληλη μηχανή για μένα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16

    Μηχανή για αρχάριο/Κατάλληλη μηχανή για μένα

    Καλησπέρα σε όλους όσους το διαβάσουν. Καταρχάς ξέρω ότι το θέμα της πρώτης μηχανής έχει αναλυθεί αρκετές φορές σε αυτό το site, ωστόσο επειδή έχω διαφορετικά κριτήρια από τα υπόλοιπα παιδιά που άρχισαν το ίδιο thread, και επειδή οι απαντήσεις στα δικά τους δε με κάλυψαν, έρχομαι να το ξανά θίξω. Δεν έχω μπει καν στον κόσμο των μηχανών. Δίπλωμα θα βγάλω σε λίγο καιρό που θα κλείσω τα 24 για να πάω κατευθείαν σε απεριόριστο. Ο λόγος που δεν το έκανα τόσο καιρό, είναι ότι δεν υπήρχε προοπτική αγοράς μηχανής και όχι επειδή θέλω τα πολλά κυβικά. Είμαι οδηγός αυτοκινήτου από τα 18. Φοβητσιάρης πολύ στο δρόμο και πάντα το πόδι πάνω από το φρένο κι όχι πάνω από το γκάζι. Θέλω να πιστεύω ότι προσέχω κι ότι έχω μια εμπειρία από την οδηγική κουλτούρα στη χώρα μας. Φυσικά πάνω στη μηχανή όλα αυτά αλλάζουν.
    Το λοιπόν, μετά τον μακροσκελή πρόλογο, ας πω τι διαθέτω και τι ζητάω. Ζω στη Θεσσαλονίκη. Θέλω μία μηχανή η οποία να με εξυπηρετεί στην πόλη (max απόσταση 10-15 χιλιόμετρα συνεχόμενα και συνήθως όχι μποτιλιαρισμένα). Ωστόσο, θέλω να μπορώ να πηγαίνω κανένα ταξιδάκι εδώ στα κοντά (Χαλκιδική το καλοκαίρι με 2ο άτομο, Καβάλα, Ξάνθη, όχι πάνω από 200χλμ, και κυρίως αυθημερόν, όχι μεγάλα ταξίδια). Θέλω κάτι που να είναι οικονομικό μέσα στην πόλη (αν και όταν οδηγάς αμάξι 20ετίας που θέλει 9λίτρα/100χλμ μέσα στην πόλη, όλα οικονομικά σου φαίνονται) αλλά να συνδυάζει και άνεση σε έναν κοντινό προορισμό. Δε με ψήνει να αλλάζω μηχανές κάθε χρόνο, οπότε θα το εκτιμούσα να είναι κάτι που να το κρατούσα για καμία 5ετία τουλάχιστον. Γενικώς θέλω το bare minimum για να μπορώ να πάω κι ένα ταξίδι της προκοπής. Ξέρω ότι και με παπάκι 125cc θα πάω ταξίδι με επιμονή κι υπομονή, αλλά νομίζω γίνομαι κατανοητός. Budget δεν έχω αποφασίσει ακόμη γιατί έχω ακόμα καιρό μέχρι να αρχίσω να κοιτάω πυρετωδώς για το τι θα πάρω. Ας πούμε γύρω στα 2.000€ (όχι και τόσο αυστηρός) μόνο για τη μηχανή. Από τα λίγα που έχω δει τον τελευταίο καιρό, δε θέλω κάτι σε: παπί, scooter, vespa, super sport. Μου αρέσουν τα naked, μου αρέσουν τα on/off (αλλά τα πιο "street" εμφάνισης. Όχι δηλαδή τα XT, αλλά περισσότερο τα τύπου Honda CB500X, άντε οριακά το KLE) και γενικά αυτά που αν δεν πας με μεγάλη ταχύτητα, θα είσαι σε όρθια θέση και θα είναι άνετα στην οδήγηση. Με 250cc και 300cc κάνεις άνετο ταξιδάκι 150-200χλμ και πίσω ή πρέπει να αρχίσω να κοιτάω σε μεγαλύτερες κατηγορίες; Θεωρώ ότι σαν πρωτάρης καλύτερα είναι να πάω κατευθείαν σε μεταχειρισμένη (έχω μάστορα πολύ αξιόλογο και πολύ έμπιστο) και θα προτιμούσα κάτι με γνώμονα τη χαμηλή κατανάλωση, τα φθηνά σέρβις και ανταλλακτικά, το να "αντέχει" γενικά, γιατί στα χέρια του πρωτάρη θα δεχθεί κακομεταχείριση.
    Ευχαριστώ πολύ όποιον το διαβάσει και προτείνει κάτι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    μια ενδεικτικη αναζητηση για αυτα που ζητας......
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...prd&st=private

    με προτιμηση στα δικυλινδρα
    (προσθεσε πολη-θεσσαλονικη)

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Έτσι όπως τα λες κ με τους αποκλεισμούς ειδικά των σκούτερ (θα ήταν από τις πρώτες προτάσεις μου) μάλλον θα σκεφτόμουν μικρό μονοκυλινδρο(έως 300cc που είναι σχετικά εύκολα) η μεγαλύτερο δικυλινδρο εκεί γύρω στα 600-650 cc με προτιμηση στο transalp κι όχι το vstrom, παρόλο που τσιμπάει λίγο παραπάνω στο καύσιμο

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_Venetis Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους όσους το διαβάσουν. Καταρχάς ξέρω ότι το θέμα της πρώτης μηχανής έχει αναλυθεί αρκετές φορές σε αυτό το site, ωστόσο επειδή έχω διαφορετικά κριτήρια από τα υπόλοιπα παιδιά που άρχισαν το ίδιο thread, και επειδή οι απαντήσεις στα δικά τους δε με κάλυψαν, έρχομαι να το ξανά θίξω. Δεν έχω μπει καν στον κόσμο των μηχανών. Δίπλωμα θα βγάλω σε λίγο καιρό που θα κλείσω τα 24 για να πάω κατευθείαν σε απεριόριστο. Ο λόγος που δεν το έκανα τόσο καιρό, είναι ότι δεν υπήρχε προοπτική αγοράς μηχανής και όχι επειδή θέλω τα πολλά κυβικά. Είμαι οδηγός αυτοκινήτου από τα 18. Φοβητσιάρης πολύ στο δρόμο και πάντα το πόδι πάνω από το φρένο κι όχι πάνω από το γκάζι. Θέλω να πιστεύω ότι προσέχω κι ότι έχω μια εμπειρία από την οδηγική κουλτούρα στη χώρα μας. Φυσικά πάνω στη μηχανή όλα αυτά αλλάζουν.
    Το λοιπόν, μετά τον μακροσκελή πρόλογο, ας πω τι διαθέτω και τι ζητάω. Ζω στη Θεσσαλονίκη. Θέλω μία μηχανή η οποία να με εξυπηρετεί στην πόλη (max απόσταση 10-15 χιλιόμετρα συνεχόμενα και συνήθως όχι μποτιλιαρισμένα). Ωστόσο, θέλω να μπορώ να πηγαίνω κανένα ταξιδάκι εδώ στα κοντά (Χαλκιδική το καλοκαίρι με 2ο άτομο, Καβάλα, Ξάνθη, όχι πάνω από 200χλμ, και κυρίως αυθημερόν, όχι μεγάλα ταξίδια). Θέλω κάτι που να είναι οικονομικό μέσα στην πόλη (αν και όταν οδηγάς αμάξι 20ετίας που θέλει 9λίτρα/100χλμ μέσα στην πόλη, όλα οικονομικά σου φαίνονται) αλλά να συνδυάζει και άνεση σε έναν κοντινό προορισμό. Δε με ψήνει να αλλάζω μηχανές κάθε χρόνο, οπότε θα το εκτιμούσα να είναι κάτι που να το κρατούσα για καμία 5ετία τουλάχιστον. Γενικώς θέλω το bare minimum για να μπορώ να πάω κι ένα ταξίδι της προκοπής. Ξέρω ότι και με παπάκι 125cc θα πάω ταξίδι με επιμονή κι υπομονή, αλλά νομίζω γίνομαι κατανοητός. Budget δεν έχω αποφασίσει ακόμη γιατί έχω ακόμα καιρό μέχρι να αρχίσω να κοιτάω πυρετωδώς για το τι θα πάρω. Ας πούμε γύρω στα 2.000€ (όχι και τόσο αυστηρός) μόνο για τη μηχανή. Από τα λίγα που έχω δει τον τελευταίο καιρό, δε θέλω κάτι σε: παπί, scooter, vespa, super sport. Μου αρέσουν τα naked, μου αρέσουν τα on/off (αλλά τα πιο "street" εμφάνισης. Όχι δηλαδή τα XT, αλλά περισσότερο τα τύπου Honda CB500X, άντε οριακά το KLE) και γενικά αυτά που αν δεν πας με μεγάλη ταχύτητα, θα είσαι σε όρθια θέση και θα είναι άνετα στην οδήγηση. Με 250cc και 300cc κάνεις άνετο ταξιδάκι 150-200χλμ και πίσω ή πρέπει να αρχίσω να κοιτάω σε μεγαλύτερες κατηγορίες; Θεωρώ ότι σαν πρωτάρης καλύτερα είναι να πάω κατευθείαν σε μεταχειρισμένη (έχω μάστορα πολύ αξιόλογο και πολύ έμπιστο) και θα προτιμούσα κάτι με γνώμονα τη χαμηλή κατανάλωση, τα φθηνά σέρβις και ανταλλακτικά, το να "αντέχει" γενικά, γιατί στα χέρια του πρωτάρη θα δεχθεί κακομεταχείριση.
    Ευχαριστώ πολύ όποιον το διαβάσει και προτείνει κάτι.
    Θάνο καλώς ήρθες!

    Στο post σου έχω επισημάνει 2 σημεία τα οποία θα σε κάνουν να πέσεις ή να έχεις ατύχημα με τη μηχανή.

    Αν όμως νομίζεις ότι μπορείς να καταπολεμήσεις τον φόβο σου και να μην είσαι με το πόδι ή το δάχτυλο στο φρένο, τότε προχώρα με λιγότερα κ.εκ στην αρχή και αργότερα το βλέπεις για κάτι μεγαλύτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 29/04/2020 στις 10:51.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Σαν νεος στην μοτοσυκλεττα παρε κατι μεχρι 250 κυβικα,και μεχρι 25 αλογα,ξεκινα σιγα σιγα ,μαθε το,και αφου αισθανθεις σιγουρος,ανεβαινεις κυβικα και υποδυναμη.Μην ξανοιγεσαι αποτομα,γιατι η απειρια μπορει να εχει ασχημα αποτελεσματα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Γι' αυτά που ζητάς, καλές επιλογές θα ήταν το Kawasaki Z300, το Versys 300 και το Honda CB500X. Τα απαιτούμενα χρήματα όμως είναι διπλάσια από τον προϋπολογισμό σου, ενώ χρειάζεσαι και μερικές εκατοντάδες ευρώ για εξοπλισμό ασφαλείας.

    Επαυξάνω στις επισημάνσεις του Χάρη. Στις μοτοσικλέτες η απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια είναι στο τιμόνι και το γκάζι. Το φρένο θέλει πολλή προσοχή. Η μοτοσυκλέτα που θα αγοράσεις, να έχει οπωσδήποτε ABS.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/04/2020 στις 09:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες Θάνο!
    Αυτό για το φόβο εξήγησέ το λίγο...αν μπορεί να μετουσιωθεί σε σεβασμό προς τους υπόλοιπους οδηγούς δεν είναι κακό.
    Αφού σου αρέσει το CB500 είναι μια πολύ καλή λύση αλλά δε θα βρεις με τα δύο χιλιάρικα που διαθέτεις.
    Όσο για το KLE, είναι επίσης μια λύση και μπορείς να βρεις στα χρήματα που ψάχνεις.
    Ξεκινώντας μαθήματα, θα δεις ότι θα "λυθείς" και θα είσαι πιο άνετος με τις μοτοσυκλέτες.
    Θα μπορούσες επίσης να αφήσεις κάποια χρήματα στην άκρη για να κάνεις ένα σχολείο οδήγησης, αφού πάρεις το δίπλωμα

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Καταρχάς σας ευχαριστώ όσους απαντήσατε. Να διευκρινίσω κάτι: όταν είπα ότι έχω το πόδι μου (στο αυτοκίνητο) και άρα ότι θα έχω και το χέρι μου (στη μηχανή) πάνω από το φρένο, το εννοούσα μεταφορικά. Όχι ότι θα κάνω σπασμωδικές κινήσεις και ακαριαία φρεναρίσματα διακινδυνεύοντας μία πτώση. Ήθελα απλώς να ξεκαθαρίσω ότι πηγαίνω σίγουρα μεν, με χαμηλές ταχύτητες δε! Ότι σέβομαι τους υπόλοιπους οδηγούς και ότι δεν ανοίγω το γκάζι κι όποιον πάρει ο διάολος. Ότι δεν είμαι λάτρης της υψηλής ταχύτητας δηλαδή.
    Αν και νομίζω μου απαντήσατε έμμεσα, αλλά εγώ θα το ρωτήσω για διευκρίνιση: Δηλαδή με 250cc μπορώ να κάνω αυτές τις καθημερινές εξορμήσεις που θέλω κανένα Σαββατοκύριακο; Ξέρω ότι αν δεν είχα την παράμετρο του ταξιδιού, θα μπορούσα να πάρω ένα σκουτεράκι 125cc να κάνω τη δουλειά μου μέσα στην πόλη και σε 2 χρόνια που θα έχω μάθει, να το αλλάξω, αλλά ξεκαθάρισα από την αρχή ότι θέλω κάτι που να συνδυάζει 1)Οικονομία στην πόλη, 2)Άνεση στα κοντινά ταξίδια, 3)Να μην το αλλάξω σε 1 χρόνο αλλά να το κρατήσω για καιρό. Τα 250cc πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις, ή πάω σε κάτι παραπάνω;

  9. #9
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Μια χαρά πας από Θεσσ-Καβάλα με 250 κε.Ακόμα και με σκούτερ.Δυνατές συγκινήσεις και 200ρες στην Εγνατία δεν ψάχνεις είπες.
    Κάτι που συνηθίζω να λέω.Πόσες φορές τον χρόνο θα πας Καβάλα-Δράμα ξερω γω που;Κοίτα η μηχανή σου να είναι κατάλληλη για όλες τις υπόλοιπες μέρες αφού θα την οδηγάς καθημερινά
    Δεν ξέρω για τι 250ρι μιλάς βέβαια.Με τα χρήματα σου θα πάρεις κάτι παλιό ,όχι ότι είναι κακό απαραίτητα αυτό αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πέσεις σε φόλα.
    Δες τα KLE
    when life gets complicated... i ride.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thanos_Venetis Προβολή μηνύματος
    Τα 250cc πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις, ή πάω σε κάτι παραπάνω;
    Το θεμα δεν ειναι αν πληρουν τα 250 τις προυποθεσεις,που κατ εμε ,τις πληρουν το θεμα ειναι πως εσυ σαν παντελως αρχαριος δεν πληροίς κατ εμε τις προυποθεσεις ακομη για κατι μεγαλυτερο χωρις κινδυνο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Συμφωνω με τους προλαλησαντες. Μικρή ένσταση για τα κυβικά. Σαφώς κ κάνουν ταξιδάκι τα 250. Απλά επειδή στην ζωή ο έρως κ τα κυβικά δεν κρύβονται, τηρουμένων των αναλογιών όσο περισσότερα τόσο καλύτερα.
    Αλλά αυτό τελικά είναι πολύ προσωπική επιλογή για το τι χρειάζεσαι.
    Προσωπικά κ έχοντας αρκετά χρόνια εμπειρίας, ξεροντας την χρήση, τις ανάγκες μου, αλλά κ τα κόστη συντήρησης, θα πήγαινα σε transalp για μεγαλο παπι στην θέση σου. Ωστόσο επειδή δεν είσαι ακόμη σίγουρος για την επιλογή σου, το σωφρον είναι να ξεκινήσεις χαμηλά κ κρίνοντας απ τις ανάγκες σου κ το πορτοφόλι σου να ανέβεις.
    Χωρίς να έχω κάνει έρευνα αγοράς για το μπατζετ σου, στην μοτοσυκλετιστικη κατηγορία των 250cc υπάρχουν τα cb κ τα ybr που είναι κατ ομολογια μηχανάκια πασπαρτού

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Έχω 250αρι μονοκυλινδρο και δεν το θεωρώ κατάλληλο για ταξίδι 200 χλμ σε εθνική
    Εκτός αν είσαι τόσο ζεν που μπορείς να πηγαίνεις σταθερά με 100-110
    Το μηχανάκι δεν θα πάθει κάτι παντως

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι καλό που ζητάς προκαταβολικά απόψεις. Όμως να ξέρεις ότι στην πορεία των μαθημάτων οδήγησης, θα διαμορφώσεις έστω και μικρή άποψη για τις προτιμήσεις σου. Προς το παρόν προέχει να ξεκινήσεις τα μαθήματα, να μάθεις να οδηγείς σωστά και να μαζέψεις τα απαραίτητα χρήματα για μαθήματα, εξετάσεις, πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό αναβάτη και τέλος της μοτοσυκλέτας.

    Συνεπιβάτη θα πάρεις αφού αποκτήσεις αρκετή εμπειρία και φροντίσεις να έχεις αγοράσει και γι' αυτόν πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αναφερθηκε ηδη το versys 300 αλλα ειναι ενδεχομενως εκτος μπατζετ. Ομως κανει ο,τι θες και με το παραπανω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Το θεμα δεν ειναι αν πληρουν τα 250 τις προυποθεσεις,που κατ εμε ,τις πληρουν το θεμα ειναι πως εσυ σαν παντελως αρχαριος δεν πληροίς κατ εμε τις προυποθεσεις ακομη για κατι μεγαλυτερο χωρις κινδυνο.
    Συνόψισες πάρα πολύ ωραία τις σκέψεις μου και τους ενδοιασμούς μου, επομένως αφού η ικανότητά μου και οι απαιτήσεις μου "συναντιούνται" στα 250cc, κοιτάω για εκεί!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Nεα μηχανή για αρχάριο
    από Johan87 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2020, 14:42
  2. Μηχανή για αρχάριο
    από Centaur στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2014, 12:29
  3. Νέα μηχανή για αρχάριο
    από kogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2011, 11:21
  4. ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ
    από maitsos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 18:00
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 11:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF