Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: VERSYS 650 VS TRACER 700

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2020
    Μηνύματα
    10

    VERSYS 650 VS TRACER 700

    Χαιρετώ όλη την παρέα του forum.

    Πρώην κάτοχος BMW 700 gs και τώρα κάτοχος ενός CB 500 X το οποίο είναι φανταστικό μηχανάκι για την πόλη αλλά αποφάσισα να το αλλάξω για να ξαναανέβω κατηγορία.

    Η πρώτη σκέψη μου ήταν να πάρω ξανά το BMW 700 gs, μοντέλο του 17 η 18 αλλά μετά σκέφτηκα το κόστος συντήρησης και διάφορα άλλα.

    Τελικά μετά από έρευνα έχω καταλήξη ανάμεσα σε αυτά τα δυο. Περιμένω να τα κάνω test ride για να δω ποιο θα μου ταιριάξει καλύτερα.

    Έχω οδηγήση και απορρίψει ήδη το vstrom, ήταν άνετο και βολικό άλλα δεν με γέμιζε.

    Με ύψος 1,85 και 87 κιλά. ποιο πιστεύεται ότι θα μου κάθετε καλύτερα; Μήπως είναι για το ύψος μου ''μικρά στο μάτι'' και αυτά;

    Η χρήση που το θέλω θα είναι Αθήνα κατά κύριο λόγω και κάνα ταξιδάκι 200-400 χλμ μια στο τόσο. Περίπου θα έλεγα 10.000 χλμ το χρόνο.

    Μιλάω πάντα για καινούργιο μοντέλο.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Γειά σου φίλε μου..
    Το tracer είναι πιο sport κ λίγο πιο γρήγορο.
    Το versys έχει καλύτερες αναρτήσεις είναι πιο όμορφο (υποκειμενικό)..
    Ειναι πολύ κοντά τα δύο μηχανάκια..
    Με το ύψος που έχεις το tracer θα σου φανεί ποδήλατο. Ειναι μικροκαμωμενο.. Θεωρώ ότι το versys θα σου κάτσει καλυτερα
    Όπως κ να χει οδήγησε τα να έχει πιο ολοκληρωμένη αποψη
    Καλή επιλογή σ ευχομαι

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Σε λεπτομεριες για κάποιους που εχουν καποια δεδομενα ειναι ενα ακομη κατασκευαστικό λαθος που παρέμεινε σε βαθος χρονων απο την καβα ειναι το μεταξόνιο στα 1415 του βερσυς, ειναι μεταξόνιο για μικρομεσαιο naked και οχι για τουριστική εκδοση μεσαιας κατηγοριας. Επισης καλο το usd και με πολλες ρυθμίσεις ομως το παράκεντρο αμορτισερ δεν αποδίδει οπως θα έπρεπε.

    Εγω θα επαιρνα το γιαμαχα οχι του '20 αλλα του '19 στοκαρισμενο πιο vfm πιο ολοκληρωμένο για την χρηση που προβλέπεται
    Αυτο για παραδειγμα
    https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/c...01-530x397.jpg

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2020
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Η πλάστιγγα έγειρε στο versys.

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Κάτοχος Versys 1ης γενιάς από το 2012 έως και σήμερα ως μοναδικό μέσο μετακίνησης.

    1.80 75κιλά.

    Θα σου πω οτι για τη σωματοδομή σου το Tracer θα σου φανεί πιο μικρό ενώ το Versys πιο "γεμάτο" και θα σου είναι πιο άνετο το Kawasaki.
    Παρόλαυτά αν μιλάμε αποκλειστικά για καινούριο θα πήγαινα στο tracer700 χωρίς συζήτηση αν δεις οτι σε test ride δε σου κάθεται άσχημα και το πιο μαζεμένο Yamaha.
    Στα χρήματα που κοστίζουν και τα 2 το Yamaha του 2020 είναι πολύ πιο εξελιγμένο,φιλικό και futureproof σε περιφερειακά αξεσουάρ και θα πουλήσει σίγουρα αρκετά περισσότερο. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα έδινα το Versys και θα συμπλήρωνα για το 700άρι Tracer.

    Ζύγισε καλά τι σε ενδιαφέρει περισσότερο. Πόσο καλά κουμπώνει πάνω σου λόγω σωματοδομής το κάθε ένα, ή αν το σεβαστό ποσό που θα δώσεις θα πιάσει περισσότερο αξία σε αυτό που θα πάρεις στο συνολικό πακέτο.

    Φιλικά και χωρίς παρωπίδες.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2020
    Μηνύματα
    10
    Η μηχανή ήρθε και από τις [πρώτες βόλτες διαπιστώνω ότι έκανα τέλεια επιλογή. Πάρα πολύ καλή ανεμοκάλυψη, ζωηρώς κινητήρας (αν και δεν τον άνοιξα ιδιαίτερα), δυνατό στις στροφές και μου φαίνεται ότι στο ταξίδι θα έχω αυτά τα λίγα χιλιόμετρα που ήθελα παραπάνω εύκολα. Γενικά πολύ μεγάλη αναβάθμιση από το cb.
    Φίλε George_Sp έκανα μια βόλτα το tracer αλλά διαπίστωσα ότι για τον όγκο μου ήταν πολύ μικρό. Μου έδινε την εντύπωση ότι ήταν μικρότερο και από το cb. πάντως είχε φοβερό γκάζι...

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καλόβολτο το Versys και να το χαρείς.

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT
    από fatsas35 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2020, 22:13
  2. FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502
    από fatsas35 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 23:18
  3. Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)
    από asymvivastos85 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2018, 15:19
  4. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  5. versys 650 vs xt660x
    από Γιώργος Πατρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 11:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF