Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Νορβηγία-Nordkapp 2016

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Νορβηγία-Nordkapp 2016

    Ένα εκπληκτικό roadtrip που έγινε υπο δύσκολες συνθήκες τον Αύγουστο του 2016. Το έκανα ρισκάροντας αρκετά πράγματα αλλά έπρεπε να γίνει καθώς ήταν το όνειρο που είχα απο παιδί.Τελικά όλα πήγαν καλά,απο αυτά που ρίσκαρα δε χάθηκε απολύτως τίποτα,ενισχύοντας έτσι τη γενικότερη αντίληψη μου για το πως πρέπει να ζω.

    Το ταξίδι είχε πλάκα και κάποια απρόοπτα.Το ένα ήταν οτι στη Νορβηγία το Metzeler Z8 πέταξε λινά,περίπου στις 8500km,βέβαια με αρκετά μεγάλη μέση ταχύτητα ταξιδιού. Και το άλλο,κρατηθείτε,ήταν οτι κάπου στο Nordkapp έχασα την πινακίδα μου.

    Για να μη μπλέξω με πρεσβείες κλπ καθώς δεν είχα και πολύ χρόνο επέλεξα να γυρίσω όπως ήμουν.Εκανα 6.000km χωρίς πινακίδα,διέσχισα τόσες χώρες και κανένας δεν πήρε χαμπάρι εκτός απο τα σύνορα Σερβίας-Ουγγαρίας όπου ένας ευγενικός κατα τα αλλα αστυνόμος απλά τσέκαρε τον αριθμό πλαισίου κατόπιν προτροπής μου.Θα μπορούσε αυτό το ταξίδι να γυριστεί και σε ταινία!Περισσότερα εδώ http://ncclub.gr/index.php/topic,119.0.html

    Δημιούργησα ένα βίντεο απο αυτό το Roadtrip.Οι εικόνες είναι μαγικές καθώς η Νορβηγία είναι μέσα στις πιο όμορφες χώρες στον κόσμο.Για μένα σίγουρα η πιο όμορφη που έχω δει.Απο κοντά ακολουθεί η Ισλανδία.

    Ταξιδέψτε παρέα!


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    αυτά.....
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καποια στιγμή θα το παω και εγω, το ποτε δεν ξερω..
    Billy ποσες μερες ειχες διαθέσιμες στο ταξιδι,? χωρις συνεπιβάτη αν διακρίνω σωστα. Αύγουστος? Καταλύματα η καμπσαιτς?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καποια στιγμή θα το παω και εγω, το ποτε δεν ξερω..
    Billy ποσες μερες ειχες διαθέσιμες στο ταξιδι,? χωρις συνεπιβάτη αν διακρίνω σωστα. Αύγουστος? Καταλύματα η καμπσαιτς?
    Στο εύχομαι γιατί είναι απο τα ταξίδια που αξίζουν περισσότερο απο όλα!Εχω βάλει λινκ που αναφέρω αναλυτικά τι και πως.Είχα μόλις 12 μέρες άντε +1 με 2 σε περίπτωση στραβής(τελικά δε χρειάστηκαν).Κινήθηκα γρήγορα σχεδόν παντού.Γενικά σε ξενοδοχεία έμεινα ή σε Hostel όπου δεν έβρισκα.Τσουχτερά μεν αλλά όταν κάνω 1000km τη μέρα μέσο όρο έχω ανάγκη την άνεση του ξενοδοχείου.Αύγουστος ήταν και εννοείται μόνος!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στο εύχομαι γιατί είναι απο τα ταξίδια που αξίζουν περισσότερο απο όλα!Εχω βάλει λινκ που αναφέρω αναλυτικά τι και πως.Είχα μόλις 12 μέρες άντε +1 με 2 σε περίπτωση στραβής(τελικά δε χρειάστηκαν).Κινήθηκα γρήγορα σχεδόν παντού.Γενικά σε ξενοδοχεία έμεινα ή σε Hostel όπου δεν έβρισκα.Τσουχτερά μεν αλλά όταν κάνω 1000km τη μέρα μέσο όρο έχω ανάγκη την άνεση του ξενοδοχείου.Αύγουστος ήταν και εννοείται μόνος!
    10k σε 12 μέρες?? τρέλα!!! καλά έχω κάνει συνεχόμενες μονοκοπανιές αλλά 10 συνεχόμενες ποτέ, θα μου πεις πως αλλιώς να βγει. Λογικό, ξενοδοχειάκι και μάλιστα καλό
    απο κούραση μετά την επιστροφή σου βγήκε? ή η υπερένταση τα απόσβεσε όλα?

    πάντως είναι γαμάτο παρά τον αγώνα αντοχής αξίζει 101%, αλλά για την περίπτωση μου θα ήθελα 25μέρες για να βγάζω ένα 8ωρο οδήγηση, ένα 8ωρο ξενάγηση/ψυχαγωγία, ένα 8ωρο ύπνο
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    10k σε 12 μέρες?? τρέλα!!! καλά έχω κάνει συνεχόμενες μονοκοπανιές αλλά 10 συνεχόμενες ποτέ, θα μου πεις πως αλλιώς να βγει. Λογικό, ξενοδοχειάκι και μάλιστα καλό
    απο κούραση μετά την επιστροφή σου βγήκε? ή η υπερένταση τα απόσβεσε όλα?

    πάντως είναι γαμάτο παρά τον αγώνα αντοχής αξίζει 101%, αλλά για την περίπτωση μου θα ήθελα 25μέρες για να βγάζω ένα 8ωρο οδήγηση, ένα 8ωρο ξενάγηση/ψυχαγωγία, ένα 8ωρο ύπνο
    12.000km βγήκαν!Απο Βαλκάνια πήγα και ήρθα και πρέπει να υπολογίσεις και οτι απο Βόρειο Ακρωτήρι τράβηξα τέρμα δυτικα στα Lofoten και κατέβηκα απο τα φιορδ!

    Δεν ένιωσα κούραση πουθενά πάντως,ήμουν στην τσίτα.Είναι και τα τοπία που βλέπεις εκεί πάνω που σου δίνουν έξτρα ενέργεια.Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα δικά μας πανέμορφα μέρη,μην ξεχνάμε και τον θησαυρό που ζούμε ε!

    Το ταξίδι αυτό θα γινόταν έτσι όπως έγινε ή μπορεί και να μη γινόταν ποτέ.Ξέρεις πως πάνε αυτά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Ωραίες και οι Νορβηγίες αλλά καλό θα ήταν να γυρίσεις και την Ελλάδα,έχει καταπληκτικά μέρη.
    Oh,wait.
    porca miseria.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ωραίες και οι Νορβηγίες αλλά καλό θα ήταν να γυρίσεις και την Ελλάδα,έχει καταπληκτικά μέρη.
    Oh,wait.
    Δεν παίζεσαι ρε!


    Χωρίς πλάκα πολύ σωστή η μομφή σου.Εχω φίλους που σνομπάρουν την Ελλάδα και βγαίνουν εξωτερικό σε κάθε ευκαιρία και δεν έχουν πάει Πελοπόννησο ποτέ σκέψου. Θεωρώ πως η χώρα μας έχει πάρα πολλά να δώσει και μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι πολλά μέρη στην Ελλάδα σχετικά άγνωστα χτυπάνε στα ίσια πολλά αντίστοιχα σε πιο τουριστικές χώρες,απλά δεν τα έχουμε αναδείξει!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δεν παίζεσαι ρε!


    Χωρίς πλάκα πολύ σωστή η μομφή σου.Εχω φίλους που σνομπάρουν την Ελλάδα και βγαίνουν εξωτερικό σε κάθε ευκαιρία και δεν έχουν πάει Πελοπόννησο ποτέ σκέψου. Θεωρώ πως η χώρα μας έχει πάρα πολλά να δώσει και μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι πολλά μέρη στην Ελλάδα σχετικά άγνωστα χτυπάνε στα ίσια πολλά αντίστοιχα σε πιο τουριστικές χώρες,απλά δεν τα έχουμε αναδείξει!
    'Ετσι ακριβώς, μένω Σκωτία και γίνετε χαμός με το NC500, το έκανα 3 φορές σχεδόν τα τελευταία χρόνια, ΠΑΡΑ ΠΟΛΎ ΚΑΛΟ από πολλές απόψεις, ΑΛΛΑ σε κάθε περίπτωση υπερτιμημένο και υπερβολή να χαρακτηρίζεται σαν ένα από τα 3 καλύτερα ροαντ τριπς παγκοσμίως....!!! Το έχω πει μάλιστα ότι ένας αντίστοιχος γύρος Πελοποννήσου θα μπορούσε να σταθεί ΑΝΕΤΑ απεναντί του, αν όχι να χαρακτηριστεί καλύτερος. Και φυσικά δεν υπάρχει μόνο η Πελοπόννησος... Ηπειρος, Στερεά Ελλάδα, Πίνδος ακόμα και Κρήτη είναι τρομεροί τουριστικοί προοριοσμοί με μηχανή... Μόνο μειονέκτημα τα καυτά Ελληνικά καλοκαίρια...(ίσως και κάποια ακόμα μικρότερα, αλλά ας μην επεκταθώ εδώ...). Το γεγονός είναι ότι δεν υπάρχει ένα σοβαρό σχέδιο ανάπτυξης μοτοτουρισμού στην Ελλάδα, αλλά ακόμα και εμείς οι ίδιοι σαν Έλληνες δεν έχουμε αντιληφθεί την αξία αυτού που έχουμε στα χέρια μας.
    Από την άλλη τρέμω καμιά φορά στην ιδεά ότι κάποιοι νεοέλληνες ίσως το αντιληφθούν...
    Καλούς δρόμους
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    LOUKI δεν μας βλέπω Ελλάδα φέτος και τελικά θα ξαναφάμε στη μάπα το NC500 και μάλιστα σε τέντες μια και δε βλέπω να ανοίγουν καταλύματα.
    Με πρώτη ευκαιρία όμως, μαζί Νέδα που δεν πρόλαβα να δω το Μάρτη.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Την παρασκευή με το καλό θα πάω Νέδα,πως τα φέρνει η ζωή ε,εμείς ονειρευόμαστε τα ξένα και εσείς την Ελλάδα
    By the way το ποστ μου ήταν για να ''πειράξω'' τον billy και όχι να κάνω κόντρα έξω vs Ελλάδα,έτσι;;
    porca miseria.

  12. #12
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Maradi Προβολή μηνύματος
    LOUKI δεν μας βλέπω Ελλάδα φέτος και τελικά θα ξαναφάμε στη μάπα το NC500 και μάλιστα σε τέντες μια και δε βλέπω να ανοίγουν καταλύματα.
    Με πρώτη ευκαιρία όμως, μαζί Νέδα που δεν πρόλαβα να δω το Μάρτη.
    Καλύτερα που δεν πρόλαβες...
    Μια χαρά με σχηνάκι στη Σκωτία και μάλιστα τρεις φορές σόλο...άντε και με παρέα φέτος...επιτέλους
    Δεν παραπονιόμαστε σε καμιά περίπτωση... απλά μην τρώμε τα "παραμύθια" και το μάρκετινγκ. Παραμυθένια η Σκωτία πραγματικά, αλλά έχει και πολλά άλλα ωραία ο κόσμος όλος...
    Καμία κόντρα, fish and chips vs σουβλάκι... τρώμε τα πάντα ( και τα κοάλα...)
    Όνειρα δεν έκανα από μικρός, μόνο σχέδια γούσταρα...
    Αυτός ο ιός μας τα χάλασε αλλά θα τα καταφέρουμε να κάψουμε και φέτος λίγο λάστιχο.

    υ.γ. Κάνε μια βουτιά και για μας, και πήγαινε να δεις και λίγο φως στη άκρη του "τούνελ" εκεί στη Νέδα...ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Κόντρα, ποια κόντρα; Μια χαρά τα είπε ο LOUKI.
    Όλα τα μέρη είναι διαφορετικά, όμορφα και ενδιαφέροντα, αλλά το ελληνικό φαγοπότι ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ! Μιλάω από εκτεταμένη ανα τον κόσμο πείρα.

    υ.γ. LOUKI, σ’αγαπάω, σ’εκτιμάω, αλλά εγώ μπρίκια για καφέ ΔΕΝ κουβαλάω, και μαζί σου στη σκηνή ούτε με σφαίρες.
    Τελευταία τροποποίηση από Maradi; 06/05/2020 στις 15:52.
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Νέδα μέσα στο ποτάμι τέτοια εποχή?Ούτε με λεφτά δε μπαίνω!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Νέδα μέσα στο ποτάμι τέτοια εποχή?Ούτε με λεφτά δε μπαίνω!
    Μπες με hangover... θα ξανανοιώσεις...Δοκιμασμένα....
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 301
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2020, 15:12
  2. Nordkapp-Βορειο ακρωτηρι
    από GLYSTRAS στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2007, 22:47
  3. Νορβηγία- πληροφορίες
    από BELZEBOYLIS στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 19:22
  4. Στην Κορυφη της Ευρωπης (Nordkapp)
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2005, 08:33
  5. Εντυπώσεις απ' το Nordkapp!!!
    από antares στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF