Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Παραξενες καταστασεις με αγγελιες

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Ρε παλικάρια σωστά όλα αυτά που λέτε και καλό είναι να προσέχουμε, αλλά με αυτή τη λογική ούτε το χέρι με χέρι δεν είναι 100% σίγουρο.
    Αν είναι δηλαδή σεσημασμένος και τον παρακολουθεί η αστυνομία και σας βουτήξουν και τους δύο την ώρα της συναλλαγής ?
    Ή αν πολύ απλά τα μετρητά είναι πλαστά ?
    Ή αν εκεί που είστε κάπου παράμερα (γιατί δεν θα μετράτε λεφτά μέσα στο μετρό φαντάζομαι) βγάλει ένα σιδερικό και σε αφήσει με το πουλί στο χέρι ?
    Πάτε μαζί στο γκισέ της τράπεζας και κάνει (ή του κάνεις) την κατάθεση.

  2. #17
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Πάτε μαζί στο γκισέ της τράπεζας και κάνει (ή του κάνεις) την κατάθεση.
    Πολύ σωστός, ΑΝ είσαι ο πωλητής.
    Αν είσαι ο αγοραστής πώς σε διασφαλίζει 100% αυτό ?
    Τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές και εδώ μέσα και πάντα προκύπτει ένα μικρό κενό που μπορεί να το καπηλευθεί κάποιος επιτήδειος.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Ρε παλικάρια σωστά όλα αυτά που λέτε και καλό είναι να προσέχουμε, αλλά με αυτή τη λογική ούτε το χέρι με χέρι δεν είναι 100% σίγουρο.
    Αν είναι δηλαδή σεσημασμένος και τον παρακολουθεί η αστυνομία και σας βουτήξουν και τους δύο την ώρα της συναλλαγής ?
    Ή αν πολύ απλά τα μετρητά είναι πλαστά ?
    Ή αν εκεί που είστε κάπου παράμερα (γιατί δεν θα μετράτε λεφτά μέσα στο μετρό φαντάζομαι) βγάλει ένα σιδερικό και σε αφήσει με το πουλί στο χέρι ?
    Δε δέχομαι μετρητά στο χέρι σε αγοραπωλησίες οχημάτων. Αν τα έχει μετρητά, πάμε σε ΑΤΜ για κατάθεση.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε δέχομαι μετρητά στο χέρι σε αγοραπωλησίες οχημάτων. Αν τα έχει μετρητά, πάμε σε ΑΤΜ για κατάθεση.
    Πριν ή μετά την μεταβίβαση;
    MM#93

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Πριν. Μετά, δεν έχει νόημα. Αν δε νιώθει άνετος, του δίνω να κρατάει όλα τα χαρτιά, τα οποία έχουν ήδη ελεγχθεί. Αν πάλι δε νιώθει άνετος, λυπάμαι, να αγοράσει από αλλού.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πριν. Μετά, δεν έχει νόημα. Αν δε νιώθει άνετος, του δίνω να κρατάει όλα τα χαρτιά, τα οποία έχουν ήδη ελεγχθεί. Αν πάλι δε νιώθει άνετος, λυπάμαι, να αγοράσει από αλλού.
    Θα έκανες και εσύ το ίδιο εάν βρισκόσουν στην θέση του;
    MM#93

  7. #22
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Θα έκανες και εσύ το ίδιο εάν βρισκόσουν στην θέση του;
    Απαντάω εγώ για πάρτη μου:
    Οχι, δεν θα το έκανα.
    Αλλά για τον εαυτό μου είμαι 100%σιγουρος ότι θέλω να πουλήσω κι ότι δεν είναι λαμογιο να του φάω τα λεφτά.

    Αυτά.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Απαντάω εγώ για πάρτη μου:
    Οχι, δεν θα το έκανα.
    Αλλά για τον εαυτό μου είμαι 100%σιγουρος ότι θέλω να πουλήσω κι ότι δεν είναι λαμογιο να του φάω τα λεφτά.

    Αυτά.
    Συνεπώς, όταν πουλάς, ζητάς να σου βάλουν τα λ7 σε τραπεζικό λογαριασμό (πριν του μεταβιβάσεις το μηχανάκι), αλλά όταν θέλεις να αγοράσεις δεν θα έβαζες εσύ λ7 σε λογαριασμό πριν την μεταβίβαση.

    Το αν είσαι ή οχι λαμόγιο, αυτό δεν το ξέρει ο αγοραστής ή πωλητής (ανάλογα την περίπτωση).
    MM#93

  9. #24
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Θα έκανες και εσύ το ίδιο εάν βρισκόσουν στην θέση του;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Απαντάω εγώ για πάρτη μου:
    Οχι, δεν θα το έκανα.
    Αλλά για τον εαυτό μου είμαι 100%σιγουρος ότι θέλω να πουλήσω κι ότι δεν είναι λαμογιο να του φάω τα λεφτά.

    Αυτά.
    Αυτό ακριβώς. Όλα ξεκινούν από το ότι εγώ γνωρίζω ότι είμαι έντιμος και τυπικός και δε θα ρίξω ποτέ κανέναν. Φυσικά, ο άλλος δεν μπορεί να το γνωρίζει.

    Όταν πουλάω, εγώ ορίζω τους κανόνες. Όπως έγραψα, μετά από πολλές, ΠΟΛΛΕΣ αγοραπωλησίες, ξέρω ακριβώς τι και πώς. Όποιος δε θέλει, αγοράζει από αλλού. Έχω "χάσει" πωλήσεις επειδή αρνήθηκα να στείλω αντικαταβολή. Έτσι απλά. Ή με εμπιστεύεσαι ή δεν υπάρχει συναλλαγή.

    Όταν αγοράζω, _προσπαθώ_ να βρω μια κοινή γραμμή, ώστε να εξασφαλιστούμε κάπως και οι 2. Αν κάτι δε μου αρέσει, κάνω πίσω. Αλλά πάντα ο πωλητής έχει τον τελευταίο λόγο.

    Σε όλα τα παραπάνω παίζει ρόλο, φυσικά, και το άτομο με το οποίο συναλλάσσεσαι. Δεν εμπνέουν όλοι την ίδια εμπιστοσύνη. Αλλά κάποια πράγματα είναι κόκκινες γραμμές, δεν τα ξεπερνώ ποτέ.
    Life begins at 45°.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς. Όλα ξεκινούν από το ότι εγώ γνωρίζω ότι είμαι έντιμος και τυπικός και δε θα ρίξω ποτέ κανέναν. Φυσικά, ο άλλος δεν μπορεί να το γνωρίζει.

    Όταν πουλάω, εγώ ορίζω τους κανόνες. Όπως έγραψα, μετά από πολλές, ΠΟΛΛΕΣ αγοραπωλησίες, ξέρω ακριβώς τι και πώς. Όποιος δε θέλει, αγοράζει από αλλού. Έχω "χάσει" πωλήσεις επειδή αρνήθηκα να στείλω αντικαταβολή. Έτσι απλά. Ή με εμπιστεύεσαι ή δεν υπάρχει συναλλαγή.

    Όταν αγοράζω, _προσπαθώ_ να βρω μια κοινή γραμμή, ώστε να εξασφαλιστούμε κάπως και οι 2. Αν κάτι δε μου αρέσει, κάνω πίσω. Αλλά πάντα ο πωλητής έχει τον τελευταίο λόγο.

    Σε όλα τα παραπάνω παίζει ρόλο, φυσικά, και το άτομο με το οποίο συναλλάσσεσαι. Δεν εμπνέουν όλοι την ίδια εμπιστοσύνη. Αλλά κάποια πράγματα είναι κόκκινες γραμμές, δεν τα ξεπερνώ ποτέ.
    Καταλαβαίνεις ότι εάν όλοι εφαρμόσουμε τα παραπάνω που λες, κάνεις δεν θα αγόραζε και κάνεις δεν θα πουλούσε (μεταξύ αγνώστων φυσικά και όχι μεταξύ γνωστών).
    MM#93

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Στη θεωρία, ναι. Παρ'όλα αυτά κάνω εξαιρετικές αγοραπωλησίες πάντα, οπότε κάτι πρέπει να κάνω σωστά.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Εσύ μπορεί να κάνεις κάτι σωστά. Κάποιος τρίτος όμως που σε διαβάζει, προσπαθώντας να κάνει αυτά που κάνεις μπορεί να μην πετύχει.
    MM#93

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Εσύ μπορεί να κάνεις κάτι σωστά. Κάποιος τρίτος όμως που σε διαβάζει, προσπαθώντας να κάνει αυτά που κάνεις μπορεί να μην πετύχει.
    Ναι, κι αυτό παίζει. Προφανώς ο καθένας δίνει τη δική του οπτική. Δεν είμαι υπεύθυνος για την επιτυχία κανενός. Απλά παραθέτω πώς μπορεί να είναι κάποιος πιο ασφαλής. Όσο αυξάνεις τα μέτρα ασφαλείας, σίγουρα μειώνεις τον αριθμό των υποψήφιων αγοραστών. Διαλέγεις και παίρνεις.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Ωραία. Μας είπες τρόπους για προστασία από πιθανούς κακούς αγοραστές, εφόσον είμαστε πωλητές

    Πες μου κι εμένα, που είμαι εδώ και καιρό, υποψήφιος αγοραστής, πως να προστατευτώ από πιθανόν κακούς πωλητές.
    MM#93

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δε μεταφέρεις τα λεφτά μέχρι να φτάσετε στο παράρτημα του Υπουργείου και να έχεις όλα τα χαρτιά στα χέρια σου, ελεγμένα και έτοιμα για κατάθεση. E-banking, μεταφορά, καταθέτεις χαρτιά, φεύγεις με τη νέα σου μοτοσικλέτα.

    100% εξασφαλισμένος δεν είσαι ποτέ, αν ο άλλος είναι επιτήδειος. Αλλά θεωρώ ότι, σε γενικά πλαίσια, μπορείς να το καταλάβεις αυτό.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προταση σχετικα με αγγελιες...
    από noe13 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2010, 05:37
  2. Ερώτηση σχετικα με τα Km μηχανών στις Αγγελίες
    από jp79 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 21:17
  3. Ερώτηση προς mods, admins σχετικά με αγγελίες
    από Nik0s στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2007, 00:14
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF