Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: Παραξενες καταστασεις με αγγελιες

  1. #31
    Ωραία τα λες. Αλλά εάν πέσω σε ένα πωλητή blitzer, ο οποίος θέλει τα λ7 σε λογαριασμό πριν την μεταβίβαση, τι κάνω; (εγω ξέρω τι θα κάνω αλλά για χάρη της συζήτησης πες μου)
    MM#93

  2. #32
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε μεταφέρεις τα λεφτά μέχρι να φτάσετε στο παράρτημα του Υπουργείου και να έχεις όλα τα χαρτιά στα χέρια σου, ελεγμένα και έτοιμα για κατάθεση. E-banking, μεταφορά, καταθέτεις χαρτιά, φεύγεις με τη νέα σου μοτοσικλέτα.
    Αυτό κάνεις.




    Εσύ δηλαδή πρώτα μεταβιβάζεις, μετά παίρνεις λεφτά;
    Life begins at 45°.

  3. #33


    τέλος από μένα
    MM#93

  4. #34
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Κρίμα, δε θα μάθουμε ποτέ πώς να μεταβιβάζουμε μηχανάκια χωρίς να έχουμε πληρωθεί γι'αυτά.

    Life begins at 45°.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ενα εξτρα ατομο για παρεα στις μεταβιβασεις δεν ειναι κακη ιδεα

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ενα εξτρα ατομο για παρεα στις μεταβιβασεις δεν ειναι κακη ιδεα
    πολύ ΣΩΣΤΑ ,δεν πηγαίνουμε ποτέ μόνοι μας
    και αν εισαι ο ΠΩΛΗΤΗΣ ...ποτέ - ποτέ - ποτέ - ποτέ - ποτέ ΔΕΝ δίνουμε την μηχανή ,στον υποψήφιο αγοραστή αν ΔΕΝ μάς δώσει πρώτα την ταυτότητά του - το δίπλωμα οδήγησής του - και τα κλειδιά του αυτοκινήτου του (αν εχει ερθει με αυτοκίνητο ) δυστυχώς παρα πολύ την επαθαν ετσι κ τώρα κλαίνε ,προσωπικά 2 μοτό που πούλησα ,τα οδήγησε μόνο ο μηχανικός που το ειχε πάει ο αγοραστής για ελεγχο ...προσέχουμε για να εχουμε....
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 06/05/2020 στις 21:39.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ποπαυ
    Ο πωλητής αποδεικνύει την ακεραιότητα του με την μηχανη, την εγκυρότητα των χαρτιών της μηχανης και με το αποδεικτικό μη οφειλής απο εφορία.
    Ο αγοραστης αποδεικνύει την ακεραιότητα του με το να πληρώσει τον αγοραστή. Μονο αυτο ειναι αποδεικτικό για την περίπτωση του και τιποτα αλλο

    Αρα, τον πωλητή με το αντικείμενο τον βλεπεις. Τον αγοραστή χωρις να βάλει λεφτα τον βλέπεις?
    Γιαυτο πρεπει να προηγηθεί η καταθεση/πληρωμη και κατοπιν η μεταβίβαση

    Μεσα σε αυτο υπαρχει χρονος και πλασιο τοσο για να χαλαρωσεις και να εμπιστευθείς οσο και για να αντιληφθείς στην περίπτωση που καποιος ειναι απατεώνας.. αν δε νιωθεις και πας στα τυφλα και κάτσει η περιπτωση τον ήπιες. Συνεπως για να στραβώσει πρεπει να κανεις πολλα λαθη και απερισκεψίες

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ενας Μπλίτζερ για παρεα στις μεταβιβασεις δεν ειναι κακη ιδεα
    Ή μήπως όχι ?

  9. #39
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    μετα απο μισο αιωνα αγοροπωλησιων οχηματων (πριν το 1960 δεν ειχαμε οχηματα στην Ελλαδα )
    λιγο δυσκολο να μην εχουμε "μαθει" τι παιζει στην αγορα. πολλοι απο εμας (προσωπικα ευτυχως οχι) την εχουμε πατησει ασχημα, οπως και πολλοι γνωστοι μας.

    μου λετε πως υπαρχουν ατομα που πουλανε σημερα το χ μοτο, το δινουν βολτα στους υποψηφιους αγοραστες, δεχονται μετρητα και δινουν χαρτια πριν την καταθεση χρηματων? με ποια λογικη?
    ας αφησει ο αγοραστης, οχημα, διπλωμα, ακομα και την αδερφη του, οχημα χωρις εμενα δεν οδηγαει!
    μετρητα? χωρις να ειμαστε μεσα σε τραπεζα για να τα τσεκαρω και να τα καταθεσω στο λογαριασμο μου? δηλ πχ 3-4-5κ μετρητα, και οκ να ειναι να τα παρω να τα βαλω κατω απο το κρεβατι μου?

    ευκολη υποθεση ολιγων λεπτων ειναι.
    εντος κεπ, σου κανει καταθεση μεσο ebanking, τα βλεπεις? αν ναι πας βαζεις υπογραφες για μεταβιβαση και δινεις κλειδι.
    δεν εχει ebanking? θελει να κανει μεταβιβαση στο χωριο του? μαγκια του, σιγουρα δε θα μεταβιβασει το μηχανακι μου παντως

    "μαγκας" αγοραστης για το cbr 250 που πουλαω:
    Αγοραστης: ζεστα ζεστα θα στα δωσω τα 2.200 στο χερι και θα φυγω
    Εγω: προτιμω τα κρυα $$ τα οποια ειναι στο λογαριασμο μου, η τα κρυωνεις η βρησκεις αλλο μοτο...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #40
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    πολύ ΣΩΣΤΑ ,δεν πηγαίνουμε ποτέ μόνοι μας
    και αν εισαι ο ΠΩΛΗΤΗΣ ...ποτέ - ποτέ - ποτέ - ποτέ - ποτέ ΔΕΝ δίνουμε την μηχανή ,στον υποψήφιο αγοραστή αν ΔΕΝ μάς δώσει πρώτα την ταυτότητά του - το δίπλωμα οδήγησής του - και τα κλειδιά του αυτοκινήτου του (αν εχει ερθει με αυτοκίνητο ) δυστυχώς παρα πολύ την επαθαν ετσι κ τώρα κλαίνε ,προσωπικά 2 μοτό που πούλησα ,τα οδήγησε μόνο ο μηχανικός που το ειχε πάει ο αγοραστής για ελεγχο ...προσέχουμε για να εχουμε....
    και αμα πεσει και στην κανει θρυψαλα τι θα κανεις?η αν χτυπησει κιολας
    δεν δινω μηχανη ΠΟΤΕ για test ride, οπως δεν ζηταω κιολας στην περιπτωση που ειμαι εγω ο αγοραστης
    και εννοειται ουτε ανεβαινω δικαβαλο να με παει ο ιδιοκτητης βολτα

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Τα γραφω εδω, να γελασει και κανενας αλλος. Τετοιες εποχες το γελιο χρειαζεται...


    Μεσα σε τρεις μερες δυο επαφες για το GN250. Πρωτος προχθες, σοβαρος κυριος ετων 70. Ερχεται να δει τη μηχανη. Του λεω τι εχει γινει στη μηχανη, ο,τι θα ηθελα να ξερω κι εγω ως αγοραστης δηλαδη. Την κοιταει καλα, μου λεει οτι ειχε και αλλα δυο τετοια στο παρελθον και το ξερει καλα το μοντελο. Μου δινει συγχαρητηρια για την κατασταση της μηχανης, μπραβο σου νεο παιδι να εχει τετοιο μηχανακι και να το κραταει ετσι, κτλ. Ευχαριστω λεω εγω.
    -Στο δια ταυτα: εχω μαζεμενα 200€ και παιρνω συνταξη 800. Καθε μηνα αν βαζω 100€ στην ακρη μεχρι το αλλο Πασχα θα τα εχω μαζεψει τα λεφτα. Παζαρια δε θα σου κανω, ειναι πολυ καλη η τιμη που το δινεις για την κατασταση του.
    ...........(παυση καποιων δευτερολεπτων να συγκεντρωθω)
    -Εεεε, αν καταλαβα καλα θελετε να σας το κρατησω μεχρι το αλλο Πασχα; Ή θελετε δοσεις; Τι μου προτεινετε, δεν καταλαβα;
    -Οχι βρε παδακι μου, εννοειται οτι αν βρεις να το δωσεις πιο νωρις θα το δωσεις. Απλα ηθελα να το δω και να σου πω οτι με ενδιαφερει.

    Ηταν ευγενικος κυριος, συν οτι σεβαστηκα και τα χρονια του, δεν ειπα τιποτα. Συνεχισε για λιγο να μου λεει για τα μηχανακια που ειχε. Καθησα τον ακουσα και του ειπα οτι χαρηκα για τη γνωριμια. Ενας ανθρωπος που ειχε αναγκη να ονειρευτει λιγο. Εις βαρος μου μεν, αλλα και παλι. Το χρονο μου τον εχασα ετσι κι αλλιως, δεν υπηρχε λογος να τον στεναχωρησω.




    Δευτερος σημερα. Απο το τηλεφωνο "με ενδιαφερει πολυ η μηχανη, αυτο ακριβως ψαχνω, φαινεται πολυ προσεγμενο, κτλ." Μου δινει ραντεβου σε συνεργειο, ευτυχως πεντε λεπτα απο μενα. Πηγαινω εκει αρκετα αισιοδοξος, μιας και για το συγκεκριμενο μηχανακι ειμαι σιγουρος (ως και περηφανος μπορω να πω) για την κατασταση του. Ο μαστορας δεν ηταν γνωστος τους, τους τον ειχε συστησει καποιος φιλος. Το κοιταει για λιγο. Το βαζει μπρος, το κανει και μια βολτα. Γυρναει πισω.
    -Λοιπον. Το μηχανακι ειναι πολυ καλο. Και το μοντελο αυτο ειναι πραγματικα σκυλι, απο τα καλυτερα μηχανακια που εχει βγαλει η σουζουκι. Αλλα εγω σουζουκι δε θα επαιρνα. Δε βρισκεις ανταλλακτικα με τιποτα. Μονο κανενα V-Strom ισως.
    -Eεε, αν καταλαβα καλα εννοειται λογω παλαιοτητας του μοντελου; Σιγουρα δεν εχει την ευκολια ενος σημερινου μοντελου στο να βρεις ο,τι θες και αυτο το ξερει φανταζομαι οποιος βλεπει τετοια μηχανακια. Προσωπικα παντως οποτε χρειαστηκα κατι δεν ειχα προβλημα να βρω ο,τι εψαχνα ειτε απο την αντιπροσωπεια ειτε απο αγγελιες.
    -Οχι , δε με καταλαβες. Εννοω γενικα ολα τα σουζουκι. Στην Ελλαδα εκτος απο Χοντα και Γιαμαχα δε θα επαιρνα τιποτα αλλο. Δε βρισκεις ανταλλακτικα.
    -... Ναι, οκ.... Δεν μπορω να πω κατι πανω σ'αυτο. Εχετε μια γνωμη, εχω διαφορετικη.
    Ο αγοραστης ασχετος γενικα απο μηχανες απ'ο,τι καταλαβα εμεινε στη γνωματευση του ειδικου περι ολων των κατασκευαστων πλην δυο.
    Στο γυρισμο θυμηθηκα και εδω μεσα που μιλουσατε για CF και λοιπα κινεζικα και διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων και γελουσα μονος μου. Εδω ουτε τα σουζουκι δεν εχουν ανταλλακτικα, για ποια κινεζικα μου λετε;

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Προφανώς ο μάστορας θα έχει όλως τυχαίως κάποιο δικό του να προτείνει στον ενδιαφερόμενο...
    Ωραία και η πρώτη ιστορία!

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Όλοι μας έχουμε ζήσει ιστορίες τρέλας στις αγοραπωλησίες..
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #44
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τα γραφω εδω, να γελασει και κανενας αλλος. Τετοιες εποχες το γελιο χρειαζεται...


    Μεσα σε τρεις μερες δυο επαφες για το GN250. Πρωτος προχθες, σοβαρος κυριος ετων 70. Ερχεται να δει τη μηχανη. Του λεω τι εχει γινει στη μηχανη, ο,τι θα ηθελα να ξερω κι εγω ως αγοραστης δηλαδη. Την κοιταει καλα, μου λεει οτι ειχε και αλλα δυο τετοια στο παρελθον και το ξερει καλα το μοντελο. Μου δινει συγχαρητηρια για την κατασταση της μηχανης, μπραβο σου νεο παιδι να εχει τετοιο μηχανακι και να το κραταει ετσι, κτλ. Ευχαριστω λεω εγω.
    -Στο δια ταυτα: εχω μαζεμενα 200€ και παιρνω συνταξη 800. Καθε μηνα αν βαζω 100€ στην ακρη μεχρι το αλλο Πασχα θα τα εχω μαζεψει τα λεφτα. Παζαρια δε θα σου κανω, ειναι πολυ καλη η τιμη που το δινεις για την κατασταση του.
    ...........(παυση καποιων δευτερολεπτων να συγκεντρωθω)
    -Εεεε, αν καταλαβα καλα θελετε να σας το κρατησω μεχρι το αλλο Πασχα; Ή θελετε δοσεις; Τι μου προτεινετε, δεν καταλαβα;
    -Οχι βρε παδακι μου, εννοειται οτι αν βρεις να το δωσεις πιο νωρις θα το δωσεις. Απλα ηθελα να το δω και να σου πω οτι με ενδιαφερει.

    Ηταν ευγενικος κυριος, συν οτι σεβαστηκα και τα χρονια του, δεν ειπα τιποτα. Συνεχισε για λιγο να μου λεει για τα μηχανακια που ειχε. Καθησα τον ακουσα και του ειπα οτι χαρηκα για τη γνωριμια. Ενας ανθρωπος που ειχε αναγκη να ονειρευτει λιγο. Εις βαρος μου μεν, αλλα και παλι. Το χρονο μου τον εχασα ετσι κι αλλιως, δεν υπηρχε λογος να τον στεναχωρησω.
    Τουλάχιστον αν πάει κανείς να σου κάνει παζάρια, μπορείς να λες ότι έχεις άτομο που ενδιαφέρεται στην τιμή που το έβαλες, απλά περιμένεις να μαζέψει το χρήμα

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τουλάχιστον αν πάει κανείς να σου κάνει παζάρια, μπορείς να λες ότι έχεις άτομο που ενδιαφέρεται στην τιμή που το έβαλες, απλά περιμένεις να μαζέψει το χρήμα

    Βλέπω το ποτήρι μισογεμάτο κι έτσι, ε;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προταση σχετικα με αγγελιες...
    από noe13 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2010, 05:37
  2. Ερώτηση σχετικα με τα Km μηχανών στις Αγγελίες
    από jp79 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 21:17
  3. Ερώτηση προς mods, admins σχετικά με αγγελίες
    από Nik0s στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2007, 00:14
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF