Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Παραξενες καταστασεις με αγγελιες

  1. #1
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196

    Παραξενες καταστασεις με αγγελιες

    Καλησπερα

    λοιπον εχουμε και λεμε
    μεσα στις διαφορες αγγελιες που εχω στο car.gr ειναι και μια δερματινη φορμα
    ειναι η πιο ακριβη αγγελια μου μακραν , πρεπει ναναι κανα 8μηνο και ανεβασμενη
    χτυπησαν ενα δυο τηλ στην αρχη δεν εκατσε και μετα ησυχια, λεω οκ δεν ειναι καιρος τωρα για φορμες καποια στιγμη θα κατσει

    χτυπαει τηλεφωνο την προπροηγουμενη κυριακη βραδακι, τυπος απο την Σπαρτη ειπε την θελει να του την στειλω
    του δινω iban μου στελνει ενα μηνυμα με ελλειπη στοιχεια, ψαχνοντας στο google maps δεν υπηρχε καμια αντιστοίχηση φυσικα
    λεφτα δεν μπηκαν ποτε στην τραπεζα (φυσικα και δεν εσταλει η φορμα) και απο τοτε το τηλεφωνο του ειναι κλειστο

    λεω οκ, μπορει να το μετανιωσε και να ντραπηκε να απαντησει

    την επομενη κυριακη, προχτες δλδ, βραδακι χτυπαει το τηλεφωνο παλι
    τυπος απο λαμια, που απο την φωνη οσο μπορουμε να κανουμε εικονα καποιον καμια σχεση με μηχανες
    ακουγοταν ο μαγκας του καφενε ,μου μιλαγε με υποκοριστικα λες και γνωριζομασταν απο χτες
    ηθελε την φορμα λοιπον , του δινω iban , τωρα τωρα μου λεει σου κανω καταθεση μπες να δεις
    βρε ειναι κυριακη του λεω αυριο θα φανει
    μα αφου στην κανω τωρα συνεχισε να λεει
    μετα πολλα , ποτε δεν μου εστειλε στοιχεια για να στειλω το δεμα, φυσικα καταθεση δεν εγινε , και εννοειται δεν με ξαναπηρε τηλ

    παει καπου το μυαλο σας?συμπτωση?αναποφασιστοι αγοραστες? καποια καινουργια απατη ?ψαχνουν χαιβανια να στειλουν οτι πουλανε χωρις να εχουν πληρωθει?
    δεν ξερω
    εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Η γενική ταχυδρομική υποστηρίζει αποστολή με αντικαταβολή μετρητής. (φαντάζομαι το υποστηρίζουν και οι άλλες)
    Ο αγοραστής δίνει τα λεφτά και μόλις μπουν, εσύ στέλνεις το δέμα (και πληρώνεσαι).
    Νομίζω είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για αγοραπωλησίες μεταξύ αγνώστων (μείον 2 ευρώ προμήθεια βέβαια)

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Μου έχει τύχει και εμένα με SH 300 που πούλαγα το 2008 από χρυση ευκαιρια. Με παίρνει τύπος τηλέφωνο - όπως λες και εσύ "μάγκας του καφενέ", λες κ ήμασταν φιλαράκια (επίσης παρουσίαζε τον εαυτό του ως καλό παιδί και κακόμοιρο βιοπαλαιστή), επίσης άσχετος με μηχανές - και μου αράδιαζε το πόσο καλό μηχανάκι είναι το SH 300 και πόσο πολύ το θέλει και το χρειάζεται και το έχει ανάγκη για τη δουλειά του και και και. Μου δίνει μία διεύθυνση ενός συνεργείου στο Αιγάλεω για να το πάω να το δούνε χωρίς να είναι αυτός παρών όμως. Το συνεργείο ήταν της κακιάς ώρας. Το βάζει ο μηχανικός στη ράμπα και κάτι ψευτοκοίταγε. Αφού το κοίταξε κανά λεπτό μου λέει "μιά χαρά είναι το μηχανάκι". Το παίρνω, φεύγω, και την επόμενη μέρα με παίρνει ο τύπος τηλέφωνο και μου λέει ότι κάτι στράβωσε με τα λεφτά που είχε για το μηχανάκι, αλλά οκ, σε κανά δυό μέρες θα βρισκε άλλα, και μόλις βρει τα λεφτά θα με πάρει τηλέφωνο για να πάμε να κάνουμε τη μεταβίβαση και ιστορίες για αγρίους. Τις επόμενες δύο μέρες με πήρε τρία τηλέφωνα λέγοντάς μου το ίδιο τροπάρι· ότι όπου να ναι θα βρει τα λεφτά κτλ κτλ. Όταν του είπα "πάρε με όταν θα έχεις τα λεφτά" δεν με ξαναπήρε .
    Αυτός μάλλον πόνταρε στο ότι εγώ πάνω στην κάψα μου να το δώσω, θα του έκανα την μεταβίβαση και αυτός θα μου έδινε τα λεφτά όποτε τα είχε. Ποτέ δηλαδή .

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    ...... ψαχνουν χαιβανια να στειλουν οτι πουλανε χωρις να εχουν πληρωθει?
    δεν ξερω
    εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον?
    Ναι δυστυχώς και δεν είναι καινούριο κόλπο. Με διάφορα τρικ εκμεταλευόμενοι τους ηλεκτρονικούς τρόπους πληρωμής
    πείθουν τους πωλητές να στείλουν ακριβά μεταχειρισμένα αντικείμενα ή τα παραλαμβάνει μεταφορική.

    Όλα φαίνονται καθαρά κ.λπ. καταφέρνουν ακύρωση πληρωμής ή δεν έχουν πληρώσει εξαρχής και
    κατα την διάρκεια το φορτηγό της μεταφορικής παραδίδει σε κάποιο πάρκινγκ super market, αποθήκες κ.λπ.
    που τα πράγματα αλλάζουν φορτηγό και χάνονται χωρίς ελπίδα να ανιχνευθούν.

    Πολύ προσοχή σε οτιδήποτε!
    Εξοπλισμός μοτό, ηλεκτρονικά, ποδήλατα, οικοσυσκευές, αξεσουάρ, ρουχισμός κ.ο.κ.

    Είναι γνωστό κόλπο και έχει εξαπατηθεί πολύς κόσμος.
    Ένα λογικό δείγμα απάτης είναι πως δεν γνωρίζουν λεπτομέρειες για το προϊόν που αγοράζουν
    και δεν ενδιαφέρονται να ρωτήσουν πράγματα που θα τους κρατούσαν ασφαλείς.

    Ένα άλλο ότι χρησιμοποιούν τριήμερα, αργίες, κ.λπ. που μπορεί να φαίνεται η πληρωμή τους
    αλλά να είναι εικονική ή να μην φαίνεται "ακόμη".

    Μέσω παϋπαλ και ηλεκτρονικών νομισμάτων που μπορείς να ακυρώσεις δεν χρειάζεται να αναφερθώ καν.

    Πολύ προσοχή, έχει εξαπατηθεί κόσμος και η ανίχνευση είναι σχεδόν αδύνατη.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Νόμος απαράβατος:

    αν δεν δεις το χρήμα στην τσέπη σου δεν φεύγει τίποτα από τα χέρια σου.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Κόβουν κίνηση απλά.... Συνέντευξη σου παίρνουν.
    Έχουμε γεμίσει πολλούς απατεώνες,ΑΛΛΑ έχουμε επίσης και πολύ κόσμο χαζο,η-και απελπισμένο για λεφτά.
    Αυτά τα κενά νοημοσύνης ψάχνουν τα τσακάλια προκειμένου να αρπάξουν.
    Άμα σε κόψουν ενημερωμένο η έξυπνο εξαφανίζονται.
    Άλλωστε τι κόστος έχει ένα τηλέφωνο πια.
    The only easy day was yesterday.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γενικοτερα εξω παιζει πολυ χαζομαρα και ημιμαθεια
    απο αυτο πανε να βγαλουν μεροκαματο

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ένα λογικό δείγμα απάτης είναι πως δεν γνωρίζουν λεπτομέρειες για το προϊόν που αγοράζουν
    και δεν ενδιαφέρονται να ρωτήσουν πράγματα που θα τους κρατούσαν ασφαλείς.
    + ότι δεν κάνουν παζάρι.

  9. #9
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    και παζαρι δεν καναν
    και καμια ορεξη δεν ειχαν να ρωτησουν για την στολη , που μεταξυ μας δεν αγοραζεις δερματινη αν δεν την δοκιμασεις
    ηταν σιγουροι οτι θα τους κανει

    τεσπα, εγω καταληγω μονο στο χερι με χερι πλεον, ουτε τραπεζες ουτε μεταφορικες ουτε τπτ
    αδικο δυστυχως για οσους ειναι επαρχια και ειναι σωστοι και τιμιοι αλλα για μενα ειναι η μονη σιγουρη λυση

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RAMMSTEIN Προβολή μηνύματος
    παει καπου το μυαλο σας?συμπτωση?αναποφασιστοι αγοραστες? καποια καινουργια απατη ?ψαχνουν χαιβανια να στειλουν οτι πουλανε χωρις να εχουν πληρωθει?
    δεν ξερω
    εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον?
    Τι σε νοιάζει; Αν δε δεις λεφτά, δε στέλνεις. Δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάς θερμίδες σε τέτοιες σκέψεις.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Μην παρεξηγηθεί αυτό που λέει ο BLiTzeR. "Να δείς" σημαίνει να διαχειριστείς με τα δικά σου μέσα.
    Η απόδειξη της κατάθεσης που μπορεί να στείλει κάποιος είναι τίποτα, το ίδιο και διάφορες αναφορές που μπορεί να στείλει
    ο ίδιος από οποιαδήποτε τράπεζα - οργανισμό.

    Ένα "επίσημο" email τράπεζας από τον αγοραστή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΑΣΗ! προσέχετε, το μυαλό παίζει παιχνίδια και τα τρυκ είναι παλιά.

    Μόνο αυτά που μπορείς να μετακινήσεις από το λογαριασμό σου σε άλλο είναι ασφαλή. Οχι στο όμως στο πεϊπαλ.
    Χρήματα στο λεπτό, western union και κατάθεση σε λογαρισμό μπορεί να κάνει κάποιος από οπουδήποτε, αν δεν μπορεί κάτι παίζει.
    Οι κανόνες είναι απλοί όπως και κατ' ιδίαν, τα χρήματα στα χέρια του πωλητή και το αντικείμενο περνάει στον αγοραστή.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ναι, δεν εννοούσα να τα δεις οπτικά. Εννοούσα να φτάσουν στην κατοχή σου. Κατάθεση/μεταφορά και ένας έλεγχος e-banking είναι συνήθως ο τρόπος.

    Προσωπικά, δε στέλνω καν αντικαταβολή, ακόμα κι αν σημαίνει ότι ίσως χάσω μια πώληση. Μετά από πολλές 100άδες αγοραπωλησίες, έχω το σύστημά μου.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τι σε νοιάζει; Αν δε δεις λεφτά, δε στέλνεις. Δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάς θερμίδες σε τέτοιες σκέψεις.
    γιαυτό ρε είσαι τετράπαχος;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Ακόμα και η κατάθεση σε τράπεζα είναι επισφαλής, αν τα χρήματα προέρχοναι από ηλεκτρονική υποκλοπή ή από ξέπλυμα. Μπορεί η τράπεζα να αφαιρέσει το ποσό που έλαβες στο λογαριασμό σου, ακόμα και να κληθείς από δημόσια αρχή να εξηγήσεις ότι δεν αποτελείς μέρος του κυκλώματος.

    Φυσικά γλυτώνεις τις ποινικές ευθύνες, αλλά τα χρήματα χάνονται, όπως επίσης και το προϊόν σου, που είναι στα χέρια του απατεώνα.

    Δυστυχώς, είναι να εύχεσαι να μη σου τύχει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Ρε παλικάρια σωστά όλα αυτά που λέτε και καλό είναι να προσέχουμε, αλλά με αυτή τη λογική ούτε το χέρι με χέρι δεν είναι 100% σίγουρο.
    Αν είναι δηλαδή σεσημασμένος και τον παρακολουθεί η αστυνομία και σας βουτήξουν και τους δύο την ώρα της συναλλαγής ?
    Ή αν πολύ απλά τα μετρητά είναι πλαστά ?
    Ή αν εκεί που είστε κάπου παράμερα (γιατί δεν θα μετράτε λεφτά μέσα στο μετρό φαντάζομαι) βγάλει ένα σιδερικό και σε αφήσει με το πουλί στο χέρι ?
    Όλοι οι τρόποι έχουν + και - , και καλώς ή κακώς πάντα πρέπει να υπάρχει και λίγη καλή πίστη, αλλιώς δεν θα γινόταν δοσοληψίες.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προταση σχετικα με αγγελιες...
    από noe13 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2010, 04:37
  2. Ερώτηση σχετικα με τα Km μηχανών στις Αγγελίες
    από jp79 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 20:17
  3. Ερώτηση προς mods, admins σχετικά με αγγελίες
    από Nik0s στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 23:14
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 17:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF