Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Suzuki Ts 200 R Πρώτο μηχανάκι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    11

    Suzuki Ts 200 R Πρώτο μηχανάκι

    Καλησπέρα σε όλους,

    Με λένε Βαγγέλη, είμαι 24 και ξεκίνησα να ασχολούμαι με το εντουρο τωρα. Με το μηχανοκίνητο ασχολούμαι από τα 18 μου εντατικά. Σαν δεύτερη δουλειά και χόμπι παράλληλα έχω τα καρτ, ειμαι μηχανικός σε ομαδα. Έτσι λοιπόν με τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου από τις πίστες και τα δίχρονα θέλησα να ασχοληθώ και με τις μηχανες, καθώς πάντα με σαγήνευε η ελευθερία που σου χαρίζουν.
    Έτσι λοιπόν ξεκίνησα μια έρευνα γενικα για πώς θα κινηθώ ΠΡΩΤΑ από εξοπλισμό, και αφού τα πείρα ΟΛΑ πήγα στην μηχανη...
    Το μπάτζετ ήταν εξαρχής περιορισμένο και δεν ήθελα να ανοιχτών πολύ, πρώτη επαφή με το σπορ θα έχει πτωσεις, φθορες, λάθος χειρισμούς οπότε θα ήταν κρίμα να πάρω ένα καλώ μηχανακι και να το δειαλυσω .
    Κατέληξα στο SUZUKI TS 200 R.
    Ένα παλιό on/off 200cc 2T enduro τις κλασικής εποχής των CRM, DT, KDX κ.α. Σαν μηχανάκι έχει ωραία αίσθηση, βολικό, κομψό με γλυκιά ανάρτηση που διαβάζει πολύ ωραία το χωμα. Όσο αφορά το Γκάζι τώρα, έχει γίνει μια μετατροπή στις βαλβίδες εξαγωγείς (power valve) σε μόνιμη ανοικτή θέση καθώς ήταν το ευαίσθητο σημείο του ώστε να αποφευχθεί η ζημιά στον κύλινδρο.... Και έτσι η δύναμη βγαίνει όλη μόνο ψηλα... Θα ήθελα την σοφή γνώμη σας και τις εμπειρίες σας (αν κάποιος έχει) με το εν λόγω μοντέλο, για την αξιοπιστία του και γενικά σαν μηχανάκι πώς ειναι?!...

    Ευχαριστώ πολύ,
    Βαγγέλης.

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Για να εχει επιβιωσει ως τωρα βρε φιλε καλο δε θα ειναι?
    Τα TS ειναι μοντελα '85-92 εφάμιλλα των DT200R στην συνεχεια τα αλλαξε με την σειρα RMX.
    Δεν ξερω γιατι πρεπει να ειναι ανοιχτή η βαλβιδα ροπής, εχει να κανει τι βρηκαν, τι εκαναν και τι αφησαν οι προηγούμενοι κατοχοι. Η μιξη γίνεται με την ατλια λαδιου ή απο βαζεις στο ρεζερβουάρ? ψαξου γενικα και στα διεθνη φορα για πιο εξειδικευμένες απαντησεις
    Εγω ειμαι τις αποψης οτι αν παρεις ενα παλιο μοντέλο που εχει προβληματα πρεπει να ξεκινησεις απο την αρχη να επιλύεις ενα ενα τα θεματα κανοντας το εργοστασιακό οπως δηλαδη ειχε βγει απο την γραμμη. Γιατι τοτε το μηχανακι ηταν αξιοπιστο και εμπιστευσιμο. Οσο πιο πολλες πατέντες εχει τοσο πιο πολλα θεματα θα δημιουργηθούν οταν ξεκινησει να βγάζει
    Βαλε και καμια φωτο να θυμηθούμε τα νιατα μας

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Δεν βρίσκεις ανταλλάκτικά αν πάθουν κάτι όπως και σε όλα εκείνης την εποχής εκτός των dt wr yamaha...
    Οπότε το παίρνεις φθηνά και με το ρίσκο να το κάνεις σκράπ σε μία στραβή.
    Πάπαδες θα κάνεις και μιά χαρά είναι για να κάνεις πολλά πράγματα.
    Αν υπάρχουν χρήματα τα ktm 300 αρια είναι μονόδρομος για αυτο το στύλ.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Ηταν ενα θεμα τα power valves.
    Κ με τον κουμπαρο μου οταν ειμασταν πιτσιρικαδες με τα 125αρια στο TSR ειχαμε καταργησει τα power valves λογω προβληματων κ κολληματων.
    Το 200 λογω κυβικων το κανει πιο υποφερτο στα χαμηλα λογω της τρυπας αλλα ψηλα σκοτωνει.
    Αν δεν εχει καποιο θεμα δουλεψε το κανονικα.
    Αν θυμαμαι καλα εχει nicasil αυτο κ δεν παιρνει πανω απο 2 νουμερα πιστονακι αν κατσει στραβη.
    Ψαχνεσαι για κυλινδρο κλπ κλπ μετα.
    Απο περιφερειακα ηταν αρκετα καλο κ με ενα σωληνακι υψηλης μπροστα ειχε μεταμορφωθει πολυ.
    Λαδι αν δεν κανεις μιξη απο ντεποζιτο δωσε μια προπορεια στην αντλια να δινει κατι τις παραπανω.

    Κ οτι ξανακοιταγα με τον κουμπαρο μου μπας κ τσιμπησουμε κανα 125αρι η 200αρι διχρονακι να ξανανιωσουμε πιτσιρικαδες.
    Λυσιμο/δεσιμο για αλλαγη πιστονιου μεσα σε 1 ωρα.
    Τα αλλαζαμε για να το στρωσουμε με 1-2 μερες κ να παμε διακοπες Κρητη η Ευβοια...ωρε εποχες!!
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    11
    Καλησπέρα παιδια,

    Το μηχανάκι όταν το πείρα ήταν ετσι.... Ο προηγούμενος το είχε επισκευάσει... Το πρόβλημα ήταν το εξής.... Το power valve είναι μια διερουμενη βαλβίδα... Από την χρήση άρχιζε να ξεχιλωνει λιγο λίγο το δαχτυλίδι της μισής βαλβίδας που ενωνωταναι με την άλλη μισή και στο τέλος κοβόταν και η βαλβίδα έπεφτε μέσα στον Κύλινδρο με τραγικά αποτελέσματα.... Οπότε οι πιο παλιοί τις ένωναν και τις έβαζαν σε μόνιμη ανοικτή θέση και το πρόβλημα της αξιοπιστίας λυνόταν.
    Εγώ από όταν το πείρα καταργείσα το μικρό ρεζερβουάρ του λαδιού και βάζω έτοιμη Μιξη με 2.5% λάδι CASTROL racing 1 full synthetic. Έχω κάνει ανακατασκευή το καρμπιρατερ (και καθαρισμό με υπερηχους)με βάση το Manual και το έχω φέρει σε κατάσταση Καινούργιου. Καινούργια ένδυση στην σέλα με μαύρο αντιολισθητικο υλικό.
    Αλλαγή ball joint στο πίσω αμορτισέρ. 'Καινούριο" ρεζερβουάρ με πλαστικοποιημένο εσωτερικό. Custom φίλτρο αέρα με σφουγγάρι Κ&Ν. Χούφτες με εσωτερικό αλουμίνιο Shark. Tekegawa χερούλια. Shark μανέτα συμπλέκτη. Καθαρισμος εξάτμισης με φωτια... Κιτ επισκευής φρένα μπρος πίσω. Τακάκια μπρος πίσω suzuki. Και μένουν να ασχοληθώ με ρουλεμαν τροχων (προληπτικά) φωτό στο τέλος που θα το δεσω!!
    Τελευταία τροποποίηση από BigRay; 06/05/2020 στις 20:39.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    11
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	95689192_257280148974167_5482163155025002496_n.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	417996
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	95748480_235073941102772_1461046783453954048_n.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	417997
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	95847095_251714409521077_9121573409199751168_n.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	417998

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Ουαου!! Πολυ ωραιο το εχεις και εχεις κανει καλη δουλειά!
    Μηπως ειναι το RMX και οχι TS?
    Δεν εχω εμπειρία στο συγκεκριμένο προβλημα που συζητάτε, προσωπικα είχα το kdx250sr '96, δεν ειχα προβλημα ουτε με την βαλβιδα ροπής και δουλευε με την αντλια λαδιου. Ψαξου στο εξωτερικό θα υπαρχει μεγαλύτερη βαση δεδομένων

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ πολύ Doctor! Θα ανεβάσω τελειωμένο... Όχι είναι TSR, το RMX ήταν το Motocross που έβγαζε η suzuki. Ίσως σε μπερδεύει το φτερό που έχω αλλάξει πίσω!

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Τα μοντελα τα θυμαμαι σα χθες, RMX250 ηταν το ψευδοεντουρο και το cross ηταν το RM250
    Παρε και τα χαρακτηριστικά του να δεις
    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...mx250%2091.htm
    Και η φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ με το δικο σου

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Αντιστοίχως τα kdx & kx / crm & cr / wrz & wr

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    11

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BigRay Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραιο! Ειναι μαλλον η τελευταία του εκδοση του και εχει δανειστεί κοστούμι απο το rmx
    της ιδιας χρονιάς
    Βαλε αν θελεις την εξελιξη σε φωτό οσο το προχωράς

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    11
    Ειναι το τελευταίο μοντέλο μετά έγινε RMX θα ανεβάσω σύντομα!!

  14. #14
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Τα μοντελα τα θυμαμαι σα χθες, RMX250 ηταν το ψευδοεντουρο και το cross ηταν το RM250
    Παρε και τα χαρακτηριστικά του να δεις
    https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...mx250%2091.htm
    Και η φαση ειναι οτι μοιαζει πολυ με το δικο σου
    Το RMX έβγαινε σε δύο εκδόσεις, την εντουρο (RMX250) και την ψευδοεντούρο (RMX250S) που είχε φλας, βάση πινακίδας κλπ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BigRay Προβολή μηνύματος
    Ειναι το τελευταίο μοντέλο μετά έγινε RMX θα ανεβάσω σύντομα!!
    Τα δύο μοντέλα υπήρξαν και παράλληλα. Όπως και να έχει το δικό σου φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια του
    RIDE MORE TALK LESS

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Καλή αρχή , ωραία τα παλιά δίχρονα , το μόνο κακό είναι τα ανταλλακτικά , και εγώ πέρυσι χαλβάδιαζα ένα ωραίο crm 250 AR και καμιά φορά μετανιώνω που δεν το είχα πάρει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Antalaktika Gia Suzuki Ts 50!!!!! Help~!!!!!!!!!!!!!!!!
    από DrkAngel στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2006, 16:57
  2. Η Honda ετοιμάζει το πρώτο μηχανάκι με αερόσακο
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF