Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 132

Θέμα: Πρώτη μηχανή για αρχάρια

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Κοίτα αν είσαι σίγουρη ότι ο τύπος είναι σωβινιστής ή τελοσπάντων η παιδεία του έχει τόση απόσταση απο την δική σου
    που δεν κατάφερε να σε καταλάβει.
    Πάρε ότι σου αρέσει και πήγαινε σε μια σχολή οδήγησης μοτοσυκλέτας να κάνεις το πρώτο stage ή ατομικό αν έτσι κρίνει ο δάσκαλος εκεί.
    Είναι μια μικρή επένδυση με πολύ μεγάλη απόδοση στην ασφάλεια σου, στη χαρά που θα πέρνεις και στον φόβο που θα μετριάσει στα φυσιολογικά
    επίπεδα που έχουμε όλοι.

    http://www.motorcycleridingacademy.com/

  2. #17
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Εχοντας 45 χρονια εμπειριας οδηγησης δικυκλου,εχω να σου πω οτι,καλυτερα να ξεκινησεις με κατι εως 125 κυβικα στην αρχη ,μικρου βαρους και υψους,ωστε να πατας κατω καλα και με τα δυο σου ποδια,και να μπορεις να στηριξεις με την ''γυναικεια'' σου δυναμη το μηχανακι εαν τυχον γειρει κατα την διαρκεια στατικων ελιγμων.Με τον καιρο ξεθαρρευεις αποκτας αυτοπεποιθηση και γνωση,και ανεβαινεις κυβικα ,ισχυ,και βαρος.Μην κανεις αποτομα βηματα στην αρχη ,που μπορει να αποβουν λαθος.Εχεις καιρο,μην βιαζεσαι,και δεν θα το μετανιωσεις.Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΡΩΤΑ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κοίτα αν είσαι σίγουρη ότι ο τύπος είναι σωβινιστής ή τελοσπάντων η παιδεία του έχει τόση απόσταση απο την δική σου
    που δεν κατάφερε να σε καταλάβει.
    Πάρε ότι σου αρέσει και πήγαινε σε μια σχολή οδήγησης μοτοσυκλέτας να κάνεις το πρώτο stage ή ατομικό αν έτσι κρίνει ο δάσκαλος εκεί.
    Είναι μια μικρή επένδυση με πολύ μεγάλη απόδοση στην ασφάλεια σου, στη χαρά που θα πέρνεις και στον φόβο που θα μετριάσει στα φυσιολογικά
    επίπεδα που έχουμε όλοι.

    http://www.motorcycleridingacademy.com/
    Απλως δεν ταιριάξαμε στον τρόπο εκπαίδευσης γιατί είμαι ένας άνθρωπος που θέλει να μαθαίνει συνέχεια και να μην έχω καμία απορία. Καλοί οι κώνοι και οι σβούρες αλλά να ξέρουμε και πέντε πράγματα παραπάνω. 'Εχω ήδη μιλήσει με την συγκεκριμένη σχολή. Ευχαριστω!

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εχοντας 45 χρονια εμπειριας οδηγησης δικυκλου,εχω να σου πω οτι,καλυτερα να ξεκινησεις με κατι εως 125 κυβικα στην αρχη ,μικρου βαρους και υψους,ωστε να πατας κατω καλα και με τα δυο σου ποδια,και να μπορεις να στηριξεις με την ''γυναικεια'' σου δυναμη το μηχανακι εαν τυχον γειρει κατα την διαρκεια στατικων ελιγμων.Με τον καιρο ξεθαρρευεις αποκτας αυτοπεποιθηση και γνωση,και ανεβαινεις κυβικα ,ισχυ,και βαρος.Μην κανεις αποτομα βηματα στην αρχη ,που μπορει να αποβουν λαθος.Εχεις καιρο,μην βιαζεσαι,και δεν θα το μετανιωσεις.Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΡΩΤΑ.
    Συμφωνω απόλυτα. Δεν βιάζομαι καθόλου ίσα ίσα θέλω να νιώθω σιγουριά.

  5. #20
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν γνωριζω τα περι αξιοπιστιας της συγκεκριμενης μηχανης, αλλα ενα xr125 πιστευω ειναι ιδανικο πρωτο μοτοσακο για καθε χρηση.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Οποιο μηχανάκι μέχρι 250-300κ.εκ διαλέξεις ειναι μια χαρά για πρώτο.

    Διώξε απο το μυαλό σου ο,τι σου έχει πει ο δασκαλος και σε εχει τρομάξει.

    Ο φοβος στα μηχανάκια ειναι ο,τι χειρότερο.

    Επίσης προσπάθησε να κανεις και κάποιο σχολείο ασφαλούς οδήγησης, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Καλημέρα. Καλώς ήρθες.
    Ο ptc (μέλος του φόρουμ)δίνει τη πολύ προσεγμένη τζίνι τού. Είναι ψηρας. Το ξέρω από πρώτο χέρι
    Επειδή δε ξέρω πώς να σου βάλω το λινκ πήγαινε στις αγγελίες των σουζουκι και θα το βρεις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν γνωριζω τα περι αξιοπιστιας της συγκεκριμενης μηχανης, αλλα ενα xr125 πιστευω ειναι ιδανικο πρωτο μοτοσακο για καθε χρηση.
    Το XR είναι ψηλούτσικο για κοπέλα και μάλιστα εντελώς νούμπα ρε συ, θα νιώθει ανασφάλεια στο πάτημα και είναι ότι χειρότερο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Εγώ πάλι θα σου προτείνω να πάρεις 250cc για πρώτο μηχανάκι, είναι επαρκώς ελαφριά και εύκολα αλλά σου δίνουν πολύ περισσότερες δυνατότητες απο το 125.
    Ειδικά όταν αποφασίσεις να πας μια εκδρομή και να βγείς απ την πόλη το 125 δεν φτάνει ούτε για να κινείσαι με μια νορμάλ ταχύτητα ώστε να είσαι ασφαλής.
    Αφού σου αρέσει το στρογγυλό φανάρι του YBR 250 πήγαινε κανε test ride.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα. Καλώς ήρθες.
    Ο ptc (μέλος του φόρουμ)δίνει τη πολύ προσεγμένη τζίνι τού. Είναι ψηρας. Το ξέρω από πρώτο χέρι
    Επειδή δε ξέρω πώς να σου βάλω το λινκ πήγαινε στις αγγελίες των σουζουκι και θα το βρεις.
    Ειναι θεσσαλονικη!

  11. #26
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Καλωσόρισες!
    Θεωρώ ότι μια μοτοσυκλέτα έως 250 cc είναι μια χαρά. Ακόμα καλύτερα αν δεν έχει πολλά πλαστικά και είναι μικρότερο ηλικιακά από σένα. Για το inazuma έχω ακούσει τα καλύτερα από γυναίκα οδηγό (και πήγαινε βόλτες εκτός Αττικής με αυτό).

    Η Αθήνα εχει γίνει ζορικη και πρέπει να έχεις συνέχεια το νου σου. Θα πρέπει να μάθεις να "διαβάζεις" τον άλλο πριν κάνει τη βλακεία για να μπορέσεις να τον αποφύγεις. Συνήθως αυτές τις ικανότητες τις αποκτάς με την τριβη. Εκτός από κράνος και μπουφάν, θα πρότεινα να προσθέσεις στον εξοπλισμό σου γάντια και μπότες διότι ακόμα και σε μια χαζοπτωση (πχ σταματημένη που θα σε πάρει το βάρος γιατί το έδαφος θα είναι ανώμαλο) θα βάλεις παλάμη κάτω και το μηχανάκι θα πλακώσει το πόδι (συνήθως γάμπα και αστράγαλο). Οπότε καλύτερα να είσαι προστατευμένη για να σηκώνεσαι και να μην έχεις ούτε μελανιά
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες!
    Θεωρώ ότι μια μοτοσυκλέτα έως 250 cc είναι μια χαρά. Ακόμα καλύτερα αν δεν έχει πολλά πλαστικά και είναι μικρότερο ηλικιακά από σένα. Για το inazuma έχω ακούσει τα καλύτερα από γυναίκα οδηγό (και πήγαινε βόλτες εκτός Αττικής με αυτό).

    Η Αθήνα εχει γίνει ζορικη και πρέπει να έχεις συνέχεια το νου σου. Θα πρέπει να μάθεις να "διαβάζεις" τον άλλο πριν κάνει τη βλακεία για να μπορέσεις να τον αποφύγεις. Συνήθως αυτές τις ικανότητες τις αποκτάς με την τριβη. Εκτός από κράνος και μπουφάν, θα πρότεινα να προσθέσεις στον εξοπλισμό σου γάντια και μπότες διότι ακόμα και σε μια χαζοπτωση (πχ σταματημένη που θα σε πάρει το βάρος γιατί το έδαφος θα είναι ανώμαλο) θα βάλεις παλάμη κάτω και το μηχανάκι θα πλακώσει το πόδι (συνήθως γάμπα και αστράγαλο). Οπότε καλύτερα να είσαι προστατευμένη για να σηκώνεσαι και να μην έχεις ούτε μελανιά
    Γαντια σιγουρα ναι. Οι μποτες και με την δουλειά μου δεν είναι εύκολο δυστυχώς

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Κατα την γνώμη μου σίγουρα 250cc να κυκλοφορεις σχετικά ανετα σε μεγάλους δρόμους. Κατα τα άλλα οτι σου αρέσει και είναι σε πολύ καλή κατασταση.
    Μποτακια με προστατευτικά εχει και σε casual look. Αν αυτό δεν σε καλύπτει αλλαζε παπούτσια όπως και ρούχα στην δουλειά. Και τζην θα βρεις με κάποια προστασία.
    Για κρανος τι λεφτά υπολογίζεις να διαθέσεις;

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Μπορείς να δεις και τα παρακάτω επίσης:

    https://www.car.gr/27288819-sym-wolf-200-wolf-250
    https://www.car.gr/28321463-honda-vtr-250-cbf-cbr
    https://www.car.gr/24954927-yamaha-ybr-250
    https://www.car.gr/26668985-ktm-200-duke-duke-200-abs

    Μιλώντας για μέχρι 300cc όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, δεν έχεις τίποτα να σε φοβίζει ως προς τη μηχανή, πραγματικά! Είναι συνήθως ελαφριές, φιλικές κ' ιδανικές για το ύψος σου.
    Προτιμάς κάτι χωρίς πολλά πολλά πλαστικά για τυχόν χαζοτουμπίτσες*

    Από τα γραφόμενά σου δείχνεις προσγειωμένη. Σύνεση, προνοητικότητα και προσοχή στο δρόμο, μαζί με εξοπλισμό και σωστή συντήρηση της μηχανής σου και καλά χιλιόμετρα!
    Επίσης αν κατάλαβα καλά οδηγείς αυτοκίνητο. Άρα έχεις ήδη μια (χρήσιμη) εικόνα της κατάστασης και των κινδύνων που συναντάς στους Ελληνικούς δρόμους

    Κάτι τελευταίο, αν στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου, προτίμησε κάτι σε καλύτερη κατάσταση και ας ξεφύγεις λίγο από το ιδανικό μπάτζετ.

    Αυτά. Welcome στους 2 τροχούς

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Κατα την γνώμη μου σίγουρα 250cc να κυκλοφορεις σχετικά ανετα σε μεγάλους δρόμους. Κατα τα άλλα οτι σου αρέσει και είναι σε πολύ καλή κατασταση.
    Μποτακια με προστατευτικά εχει και σε casual look. Αν αυτό δεν σε καλύπτει αλλαζε παπούτσια όπως και ρούχα στην δουλειά. Και τζην θα βρεις με κάποια προστασία.
    Για κρανος τι λεφτά υπολογίζεις να διαθέσεις;
    Από όσα διάβασα και εδώ είναι καλό να διαθέσω τουλάχιστον 200.Δεν έχω πάει να δοκιμάσω ακόμα αλλά θα ήθελα κάτι πολύ καλό. Full face και με την αισθητική του cafe racer μάλλον θα μου πάει πολύ παραπάνω. Θα δοκιμάσω διάφορες εταιρίες και θα σας πω

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  2. Πρωτη μηχανη για απειρο οδηγο μοτοσυκλετας;
    από Ulekin στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2016, 15:53
  3. καλύτερη πρώτη μηχανή για γυναίκα
    από Elina90 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2015, 16:54
  4. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 18:25
  5. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF