Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 132

Θέμα: Πρώτη μηχανή για αρχάρια

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39

    Cool Πρώτη μηχανή για αρχάρια

    Καλησπέρα και από μένα. Είμαι σε δίλλημα πολύ καιρό τώρα με την επιλογή της πρώτης μου μηχανής.
    Αρχικά ΄να ενημερώσω ότι πήγα στο απεριορίστου εξ αρχής, ωστόσο είμαι άπειρη θεωρητικά μιας και ότι εμπειρία είχα ήταν από παπιά γειτόνων μου μέχρι τα 18. Σήμερα δεκα χρόνια μετά είμαι αρκετά ώριμη και συνεχίζω να έχω αυτήν την αγάπη οπότε θέλω τη βοήθεια σας.
    Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ταχύτητα ειδικά στην παρούσα φάση, θα ήθελα κάτι ελαφρύ να αισθάνομαι ότι έχω τον έλεγχο και να νιώθω όση περισσότερη ασφάλεια μπορώ μαζί με το μπουφάν και το κράνος μου. Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως στην Αθήνα και στο νησί που τουλάχιστον μέχρι τώρα δούλευα τα καλοκαίρια.
    Έπειτα και από συζήτηση με ενα μηχανικό σκεφτόμουν να πάρω κάτι παλιό και οικονομικό τύπου suzuki gn 250 (έχω βρει με αγορά 500 ευρώ αλλά θέλει μαζέματα) που στη πορεία θα μπορούσα και να κάνω ανακατασκευή και να κρατήσω. Γενικά έχω μια αγάπη στα cafe racer / scrambler. Και η άλλη επιλογή που συζητούσαμε είναι το brixton 125 μιας και το βρίσκω μεταχειρισμένο με 1500 για το οποίο ο μηχανικός μου επέμενε ότι είναι λίγα κυβικά και κινέζικο κτλ. Το θέμα όμως είναι μήπως είναι καλύτερα να πάω σε κάτι καινούργιο με abs και ότι βγει και για όσο με βολέψει από ένα μηχανάκι 30τιας; Θέλω γνώμες πλιζ

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    ποσα χρηματα διαθετεις?και τι υψος εχεις?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Σωστα. Λοιπον είμαι 1,70 γύρω στα 60 κιλά. Έχω μαζέψει λεφτά αλλά νομίζω δεν θέλω πάνω από 2 χιλιάρικα να μου πάει γτ θέλω αρχικά να δώ κατα πόσο όντως μπορώ να το υποστηρίξω. Οπότε στο μυαλό μου είναι αν όντως και στη πράξη καραγουστάρω τότε να τα σκάσω να πάρω κάτι καλό σε καμιά 2ετία που να πηγαίνω και εκρομές.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες!
    Σωστά το σκέφτεσαι, να πάρεις ένα φτηνό μεταχειρισμένο στα μέτρα σου και στην πορεία που θα αποκτήσεις εμπειρία, θα είσαι πιο συνειδητοποιημένη για να πας σε κάτι μεγαλύτερο/καλύτερο.
    Ρίξε μια ματιά σε Kawasaki ninja 250, Honda cbr 250,Yamaha Ybr 250, Sym wolf 250.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Ευχαριστώ αρχικά για την άμεση απάντηση. Μου φαίνονται πιο ογκώδη αυτά Λεωνίδα. Το Ybr νομίζω είναι πιο οκ. Ίσως να με έχει τρομοκρατήσει και ο δάσκαλος οδήγησης που είχα γιατί δεν σταμάτησε να μου μιλάει για την επικυνδινότητα και επέμενε να μην πάρω κάτι πάνω από 125. Για τα άλλα που είπα ποια είναι η γνώμη σου;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Να είσαι καλά!
    Εγώ λέω να μη φοβάσαι αλλά σίγουρα ο άνθρωπος που στο είπε, σε γνωρίζει καλύτερα από εμένα!Ο φόβος συνήθως κάνει καλό σε αυτές τις περιπτώσεις, σε προφυλάσσει ως αρχάρια από κάποιες ενδεχόμενες κακοτοπιές... αρκεί να μη φτάνει στο άλλο άκρο..δε βρίσκω λόγο να σε τρομοκρατεί, όπως έγραψες.
    Εννοείται πως και με ενα 125αρι μοτοσυκλετάκι θα κάνεις τη δουλειά σου και θα είσαι ενθουσιασμένη, όπως όλοι με το πρώτο μας δίτροχο.Ωστόσο τα 250cc και οι ~30 ίπποι σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν φόβητρο.
    Προσωπικά δε θα επέλεγα κάτι με 500€, πόσο μάλλον μοτοσυκλέτα 30 ετών.. εκτός και αν ήμουν μηχανικός ή αν ήταν μεγάλη ευκαιρία από κάποιον δικό μου άνθρωπο.
    Υπάρχει και το 200άρι ΚΤΜ Duke,αν σου αρέσει.
    Σε κάθε περίπτωση, δώσε έμφαση στην κατάσταση του μεταχειρισμένου που θα επιλέξεις, είναι κρίμα να τρέχεις στα συνεργεία και να μην το χαρείς.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Να είσαι καλά!
    Εγώ λέω να μη φοβάσαι αλλά σίγουρα ο άνθρωπος που στο είπε, σε γνωρίζει καλύτερα από εμένα!Ο φόβος συνήθως κάνει καλό σε αυτές τις περιπτώσεις, σε προφυλάσσει ως αρχάρια από κάποιες ενδεχόμενες κακοτοπιές... αρκεί να μη φτάνει στο άλλο άκρο..δε βρίσκω λόγο να σε τρομοκρατεί, όπως έγραψες.
    Εννοείται πως και με ενα 125αρι μοτοσυκλετάκι θα κάνεις τη δουλειά σου και θα είσαι ενθουσιασμένη, όπως όλοι με το πρώτο μας δίτροχο.Ωστόσο τα 250cc και οι ~30 ίπποι σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν φόβητρο.
    Προσωπικά δε θα επέλεγα κάτι με 500€, πόσο μάλλον μοτοσυκλέτα 30 ετών.. εκτός και αν ήμουν μηχανικός ή αν ήταν μεγάλη ευκαιρία από κάποιον δικό μου άνθρωπο.
    Υπάρχει και το 200άρι ΚΤΜ Duke,αν σου αρέσει.
    Σε κάθε περίπτωση, δώσε έμφαση στην κατάσταση του μεταχειρισμένου που θα επιλέξεις, είναι κρίμα να τρέχεις στα συνεργεία και να μην το χαρείς.
    Έχεις δίκιο και μένα με φοβίζει κάπως γιατί σκέφτομαι οτι μπορεί να μου βγάζει συνέχεια προβλήματα και ίσως να είναι ακριβό σπορ για αρχάριο.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα,

    Εάν σου αρέσει το gn 250, κοίτα και το VOLTY https://www.car.gr/26224362-suzuki-tu-volty-tu-250 , πάρα πολύ όμορφο αξιόπιστο, αλλά σχετικά σπάνιο, όμως με μηχανικά μέρη από το gn.

    Επίσης εγώ θα κοίταζα και το estrella, https://www.car.gr/classifieds/bikes...290&model=1715, αλλά το ίδιο "δύσκολο" και ξεφεύγει και η τιμή.

    Και τα 2 όμως είναι μοτοσυκλέτες για μια ζωή, τόσο από πλευρά αξιοπιστίας (ειδικά το SUZUKI), όσο και από πλευρά εμφάνισης και χρηστικότητας.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Εάν σου αρέσει το gn 250, κοίτα και το VOLTY https://www.car.gr/26224362-suzuki-tu-volty-tu-250 , πάρα πολύ όμορφο αξιόπιστο, αλλά σχετικά σπάνιο, όμως με μηχανικά μέρη από το gn.

    Επίσης εγώ θα κοίταζα και το estrella, https://www.car.gr/classifieds/bikes...290&model=1715, αλλά το ίδιο "δύσκολο" και ξεφεύγει και η τιμή.

    Και τα 2 όμως είναι μοτοσυκλέτες για μια ζωή, τόσο από πλευρά αξιοπιστίας (ειδικά το SUZUKI), όσο και από πλευρά εμφάνισης και χρηστικότητας.
    Ευχαριστω πολυ! όμορφα και τα δυο

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    φύγε απο την αρχαιολογία ...gn250 suzuki - sr250 yamaha και αυτά που σού πρότεινε ο φίλος bmw1100gs ,
    και πήγαινε τουλάχιστον σε μοντέλα απο 2010 κ μετά , οπως π.χ. αυτό https://www.car.gr/24291141-suzuki-inazuma-250
    το εχει γνωστός φίλου μου κ μόνο καλά λόγια λέει .ανέβα λίγο στα χρήματα ,γιατί στα 2.000 μόνο ταλαιπωρημένα μοτο θα βρείς ...
    επίσης θα σού πρότεινα αυτό με τα 1000 ,το ειχε φιλαρακι μου κ το ειχα οδηγήσει πολλές φορές ,οικονομικό πολύ σε βενζίνη- ροπάτος κινητήρας- πολύ καλά φρένα κ πολύ καλά φώτα για το βράδυ, δεν τού παρουσίασε ποτέ μηχανολογικό η ηλεκτρικό πρόβλημα ,στα 7 χρόνια που το ειχε https://www.car.gr/24343937-honda-cbr-250-250r και στο χρώμα που μού αρέσει κ τού πηγαίνει ,
    οτι κ να πάρεις ,
    1) ελεγχο σε δικό σου μηχανικό
    2) ελεγχο για υπαρξη ανταλλακτικών κ τιμές για service
    3 ) να φθάνουν ανετα η σχεδόν ανετα τα πέλματά σου στο εδαφος οταν εισαι σταματημένη π.χ. σε φανάρι ,για να το κουμαντάρεις ευκολα ,αν τυχόν πάει να σού πλαγιάσει κ να μην σε πλακώσει
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 08/05/2020 στις 00:24.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Tι ωραία φάση, πρώτη μοτό. Κρίμα που είναι δύσκολο να καλύψεις τα κριτήρια σου.
    Πρώτα να ξέρεις ότι είναι λίγες οι μοτοσυκλέτες που δεν είναι ακριβό σπορ. Γενικά οι μικρές συνέρχονται εύκολα
    αλλά όλες έχουν το κόστος τους. Το gn έχει τα εχέγγυα να το πούμε και λίγο αλεξίσφαιρο, δεν είναι να το φοβάσαι.

    Απο την άλλη, την περιγραφή που κάνεις για το δάσκαλο σου πρέπει να την δεις σοβαρά.
    Κάτι βλέπει και ανησυχεί. Έχεις έντονο χαρακτήρα; αφαιρείσαι; ξεσπάς τα συναισθήματα σου στην οδήγηση;
    Όλα είναι στο πρόγραμμα, ίσως είναι καλό τώρα που δεν έχετε επαγγελματική σχέση να τον ρωτήσεις να σου πει ξεκάθαρα.

    Οι δρόμοι έχουν τα χάλια τους, οι οδηγοί το ίδιο και εμάς δεν μας πέρνει ούτε να τσαντιστούμε, ούτε να γυρίσουμε το κεφάλι
    για να βρίσουμε τρεις συλλαβές. Είναι μια μάχη και πρέπει να μείνουμε γεροί και χαρούμενοι στο τέλος της διαδρομής.

    Έχε τα υπόψιν σαν αξίες, μας διαμορφώνουν και συνήθως φαινόμαστε κουλ

    Θα σου πρότεινα να δείς κάποιο μικρό on off, είναι ελαφρά, με μικρά έξοδα, αντέχουν λιγο παραπάνω
    τα λες και σύγχρονα scrabler.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    να πω την αληθεια μονο το YBR ερχεται πιο κοντα στο γούστο μου. Γενικότερα έχω μια αγάπη προς τα απλά και κλασσικά

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Tι ωραία φάση, πρώτη μοτό. Κρίμα που είναι δύσκολο να καλύψεις τα κριτήρια σου.
    Πρώτα να ξέρεις ότι είναι λίγες οι μοτοσυκλέτες που δεν είναι ακριβό σπορ. Γενικά οι μικρές συνέρχονται εύκολα
    αλλά όλες έχουν το κόστος τους. Το gn έχει τα εχέγγυα να το πούμε και λίγο αλεξίσφαιρο, δεν είναι να το φοβάσαι.

    Απο την άλλη, την περιγραφή που κάνεις για το δάσκαλο σου πρέπει να την δεις σοβαρά.
    Κάτι βλέπει και ανησυχεί. Έχεις έντονο χαρακτήρα; αφαιρείσαι; ξεσπάς τα συναισθήματα σου στην οδήγηση;
    Όλα είναι στο πρόγραμμα, ίσως είναι καλό τώρα που δεν έχετε επαγγελματική σχέση να τον ρωτήσεις να σου πει ξεκάθαρα.

    Οι δρόμοι έχουν τα χάλια τους, οι οδηγοί το ίδιο και εμάς δεν μας πέρνει ούτε να τσαντιστούμε, ούτε να γυρίσουμε το κεφάλι
    για να βρίσουμε τρεις συλλαβές. Είναι μια μάχη και πρέπει να μείνουμε γεροί και χαρούμενοι στο τέλος της διαδρομής.

    Έχε τα υπόψιν σαν αξίες, μας διαμορφώνουν και συνήθως φαινόμαστε κουλ

    Θα σου πρότεινα να δείς κάποιο μικρό on off, είναι ελαφρά, με μικρά έξοδα, αντέχουν λιγο παραπάνω
    τα λες και σύγχρονα scrabler.
    έχεις δικιο. η αλήθεια είναι πως η ψυχολογία μου έπαιζε μεγάλο ρόλο ωστόσο αυτά μου τα έλεγε στο πρώτο μάθημα πριν καν ξεκινήσουμε. στο δευτερο καπως εστρωσε αλλα γενικα δεν μου αρεσε καθολου η προσεγγιση του. Φοβάμαι δεν είναι πως δε το λέω, στην Ελλάδα ζούμε και γίνονται τόσα πολλά ατυχήματα . Είναι όμως ένα μεγάλο όνειρο και έχω σκεφτεί πολύ ώριμα ότι θέλω να το προσπαθήσω. Γι αυτό θέλω να ξεκινήσω με κάτι μικρό και ελαφρύ και να το δω στην πορεία.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XaraG Προβολή μηνύματος
    να πω την αληθεια μονο το YBR ερχεται πιο κοντα στο γούστο μου. Γενικότερα έχω μια αγάπη προς τα απλά και κλασσικά
    Kαι το VTR 250 είναι συμπαθητικό

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2020
    Μηνύματα
    39
    Αλλα να πω και κάτι άλλο. Νομίζω θα προτιμούσα να μου έκανε κάποια καλύτερη ενημέρωση για το πως να χειρίζομαι τη μηχανή και πως να συμπεριφέρομαι γενικώς παρά να με φοβίζει και να μου μεταδίδει αυτήν την ενέργεια. Σίγουρα δεν απόλαυσα καθόλου τη φάση που απλά έκανα σβούρες γύρω γύρω τη πίστα ενώ δεν ήξερα ούτε τα βασικά και σίγουρα με επηρέαζε και ο ίδιος. Γιατί στο αμάξι είχα έναν άνθρωπο που με έβγαλε στο δρόμο και σε μια βδομάδα πετούσα, ήξερα τι έχω στα χέρια μου. Αλλά οκ καταλαβαίνω ότι η εκπαίδευση έτσι είναι στην Ελλάδα, προσπαθώ να ενημερωθώ όσο μπορώ και απο εδώ και έχω ήδη τσεκάρει ένα σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης. Σημασία έχει νομίζω ότι πραγματικά το αγαπώ, οτι έχω διάθεσηνα μάθω και το τελευταίο εξάρτημα και ότι δεν έχω κανένα παθος για ταχύτητα

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  2. Πρωτη μηχανη για απειρο οδηγο μοτοσυκλετας;
    από Ulekin στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2016, 15:53
  3. καλύτερη πρώτη μηχανή για γυναίκα
    από Elina90 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2015, 16:54
  4. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ
    από photinie7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 18:25
  5. Πρώτη μηχανή για enduro ;
    από Bil στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2008, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF