Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής - Απόψεις - Ιδέες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2020
    Μηνύματα
    7

    Αγορά πρώτης μηχανής - Απόψεις - Ιδέες

    Καλησπέρα σε όλους,

    Στα 33 μου ήρθε η ώρα να αποκτήσω την πρώτη μου μηχανή.

    Άσχετος με τον χώρο, χρειάζομαι τα φώτα σας.
    Για να σας βοηθήσω να με βοηθησετε, ορισμένες πληροφορίες από την μεριά μου:

    Σωματοδομή: 1,75 / 70kg

    Χρήση: Σχεδόν αποκλειστικά εντός πόλεως, μικρές αρχικά μετακινήσεις με σκοπό (μόλις εξοικειωθώ) μετακίνηση προς την δουλειά μου (απόσταση από το σπίτι: 22χλμ.)
    Μικρές εκδρομές τύπου Κόρινθος, Χαλκίδα κτλ. σπάνια (ίσως και καθόλου).

    Τι με ενδιαφέρει: Ευκολία και άνεση στην οδήγηση / αξιοπιστία (όσο γίνεται) / οικονομική συντήρηση

    Μτχ./Καινούργια - budget: εδώ είμαι πολύ μπερδεμένος.
    Είμαι πάντα υπέρ του καινούργιου, γιατί έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και για την πραγματική κατάσταση της μηχανής.
    Αλλά είναι η πρώτη μου, είναι και λίγο δοκιμαστική η όλη φάση με την μηχανή, οπότε μεταχειρισμένη ίσως να ήταν πιο σωστή κίνηση.
    Αν πάω για μεταχειρισμένη, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσω πάνω από 3-3,5 χιλιάρικα , μιας και αν είναι να ανέβω κι άλλο προτιμώ σε καινούργια (όπου παίζω και με δόσεις).

    Τύπος μηχανής: όχι scooter. Μετά από αναζήτηση online (και στο φόρουμ) , μου τράβηξαν την προσοχή μηχανές τύπου MT-03/07 , Z400, CMX500 Rebel. Επίσης θεωρώ ότι ΔΕΝ θα με βόλευε (λόγω χρήσης και σωματοδομής) κάποια τύπου Transalp / V-Strom.


    Έχετε κάποια πρόταση προς τα που να κατευθυνθώ (μάρκα, μοντέλο, τύπος);
    Εάν πάω σε μτχ., τι θα πρέπει να προσέξω, να αποφύγω (ηλικία, χιλιόμετρα);
    Κάτι που μου διαφεύγει γενικά σαν κριτήριο επιλογής;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Welcome!
    Για να ρωτάς περί Transalp, MT07, υποθέτω πως διαθέτεις το απεριόριστο.Ωστόσο για τη χρήση αυτή που περιγράφεις, δεν έχεις λόγο να κινηθείς ψηλά σε κυβικά...θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου και με 300-400cc.Προτείνω να κινηθείς στην αγορά των μεταχειρισμένων με ένα ποιοτικό και με καλή μεταπώληση δίτροχο και στην πορεία που θα γνωρίζεις καλύτερα τις ικανότητες και τα γούστα σου, το αλλάζεις.
    Δες για 390 duke, z300, MT-03, Suzuki Inazuma,CBR300.
    Εξοπλισμός υπάρχει;Αν όχι, χρειάζεσαι οπωσδήποτε χρήματα και για κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Συμφωνω με τον Λεωνιδα.

    Αφηνω εδω κι αυτην την αγγελια που ανεβηκε χθες. Εντος μπατζετ και εντος θεματος.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Αφου εισαι παντελως ασχετος και 33 ,ξεκινα με καποιο μηχανακι μεχρι 15 ιππους ,δηλαδη ενα παπι ή μοτοσυκλεττακι μεχρι 200 κυβικα,και μετα ανεβαινεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Λόγω ηλικίας, δηλαδή μυαλό στο κεφάλι θα πρότεινα να προσανατολιστεις σε μεταχειρισμένο εμπορικό μοντέλο με την λογική αν δεν σου αρέσει τελικά ή σε φοβίσει, να μπορέσεις να πουλήσεις άμεσα χωρίς πολύ μεγάλη χασουρα
    Επομενως δες το mt07 που είναι κ για αρχάριους κ πουλιέται κ εύκολα

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2020
    Μηνύματα
    63
    Mt 03 και Ζ 400 είναι ιδανικά για την χρήση που θες..δες τα και από κοντά να δεις και ποιο σού ταιριάζει καλύτερα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Εγώ από την άλλη θα προτείνω : HONDA CRF 250 RALLY

    Ότι πρέπει για αρχάριο , ότι πρέπει για να μάθεις (και ίσως αγαπήσεις) άλλες ομορφιές του μοτοσυκλετισμού , ότι πρέπει για Αττική και γύρω και άν έχεις όρεξη ...πολύ πιο γύρω (υπάρχουν άτομα που έχουν γυρίσει τον πλανήτη). Ευέλικτο μέσα στη πόλη , άνετο και όμορφο (γούστα είναι αυτά βέβαια)
    Μπορείς άνετα να το κρατήσεις μια ζωή αν σε καλύπτει αφού είναι σχετικά αθάνατο και αν όχι έχει καλή μεταπώληση .
    Το ύψος σου μή το φοβάσαι , μπορείς να οδηγήσεις ότι μοτοσυκλέτα υπάρχει στο εμπόριο , το να μάθεις σωστά είναι το θέμα .

    https://www.youtube.com/watch?v=EQ4ykxSvPmU
    https://www.youtube.com/watch?v=H7cd9ifCqfo


    Για έμενα οι ψευδοεντούρο 250 ήταν είναι και θα είναι οι πιο κατάλληλες και ταυτόχρονα εύκολες μοτοσυκλέτες για ξεκίνημα .

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    το rally 250 είναι όντως πανέμορφο! και δεν είμαι καν χωματινος.
    Πολύ δυνατή επιλογή αν και νομίζω είναι λίγο ακριβούτσικο για καινούριο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αν το μεταχειρισμένο προϋποθέτει και σύγχρονο εγώ θα πήγαινα σε sv650 ή er6. Αν δεν έχεις θέμα να αγοράσεις και κάτι πιο παλιό τα er5, gs500 και cb500(το παλιό) είναι τρελά σχολεία.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας.

    Πάμε να συνοψίσουμε:

    καταρχάς όντως έχω δίπλωμα για απεριόριστα κυβικά.
    Επίσης δεν θέλω να πάω σε παπί, και γιατί πιο ασφαλής νιώθω σε μηχανή.....ε, και μου αρέσει περισσότερο και οπτικά.
    Supersport δεν είναι επίσης του γούστου μου.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    (...)Ωστόσο για τη χρήση αυτή που περιγράφεις, δεν έχεις λόγο να κινηθείς ψηλά σε κυβικά...θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου και με 300-400cc.Προτείνω να κινηθείς στην αγορά των μεταχειρισμένων με ένα ποιοτικό και με καλή μεταπώληση δίτροχο και στην πορεία που θα γνωρίζεις καλύτερα τις ικανότητες και τα γούστα σου, το αλλάζεις. (..)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Λόγω ηλικίας, δηλαδή μυαλό στο κεφάλι θα πρότεινα να προσανατολιστεις σε μεταχειρισμένο εμπορικό μοντέλο με την λογική αν δεν σου αρέσει τελικά ή σε φοβίσει, να μπορέσεις να πουλήσεις άμεσα χωρίς πολύ μεγάλη χασουρα
    Κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ την προσέγγιση μεταχειρισμένου.

    Έκανα μία έρευνα αγοράς για τα μοντέλα που αναφέρθηκαν, σε μεταχειρισμένο και καινούργιο (στο car.gr κυρίως), για να δω σε τι τιμές παίζουν:

    ΜΤΧ. (<10 ετών) Καινούργια
    Yamaha MT-03 2500 - 4000 5200
    Yamaha MT-07 4000 - 5500 6800
    Kawasaki Z300 3500 - 4000 5200
    Kawasaki Z750 3500 - 5000 ---
    KTM Duke 390 3000 - 4500 5800
    Suzuki Inazuma 2700 - 3000 ---
    Suzuki SV650 4300 - 5500 6800
    Kawasaki ER6 3000 - 4000 ---

    Η ΜΤ-07 προτείνεται αρκετά απ'ό,τι βλέπω (και μου αρέσει και πολύ), είναι όμως πάνω από το budget μου για μτχ. και σχεδόν πλησιάζει καινούργια MT-03.
    Αν βέβαια έχει μεταπωλητική αξία, ίσως αξίζει την υπέρβαση.

    Αλλιώς εντός budget, βλέπω τις MT-03 (νομίζω 1η προτίμηση) , Inazuma, ER6.

    Σχετικά με την αγορά:
    έβαλα ηλικία έως 10ετίας στην αναζήτηση, θεωρώντας ότι σε πιο παλιά ίσως δεν αξίζει. Τι λέτε;
    Επίσης πόσα χλμ. θεωρούνται "normal" σε μια μηχανή (σε αυτοκίνητο π.χ. συνήθως λέμε τα 10.000 τον χρόνο);

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Μια παρατηρηση εδω. Η τιμη μεταχειρισμενων ΜΤ03 που εχεις βαλει δεν ειναι σωστη. Βλεπεις και τιμες απο το παλιο ΜΤ03 (660cc) που δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το ΜΤ03 που μαλλον σε ενδιαφερει (το γυμνο R3 βασικα). Το πιο φθηνο μεταχειρισμενο στο car αυτη τη στιγμη ειναι στα 3900€ απ'ο,τι βλεπω.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια παρατηρηση εδω. Η τιμη μεταχειρισμενων ΜΤ03 που εχεις βαλει δεν ειναι σωστη. Βλεπεις και τιμες απο το παλιο ΜΤ03 (660cc) που δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το ΜΤ03 που μαλλον σε ενδιαφερει (το γυμνο R3 βασικα). Το πιο φθηνο μεταχειρισμενο στο car αυτη τη στιγμη ειναι στα 3900€ απ'ο,τι βλεπω.
    Σε ευχαριστώ για την επισήμανση, δεν το είχα παρατηρήσει.

    Υπάρχει κάποιος λόγος για να αποφύγω το παλιό MT-03;
    Στα μάτια μου φαίνεται ΟΚ εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Είναι μονοκύλινδρο ,660 κε και φοράει το μοτέρ από χτ660,απριλια πηγασο κτλ με ότι σημαίνει αυτό.
    porca miseria.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kyros_G Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την επισήμανση, δεν το είχα παρατηρήσει.

    Υπάρχει κάποιος λόγος για να αποφύγω το παλιό MT-03;
    Στα μάτια μου φαίνεται ΟΚ εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
    Οχι, δεν ειπα οτι πρεπει να το αποφυγεις. Απλα επειδη εβαλες τιμη καινουριου διπλα 5200 (που ειναι η τιμη του ΜΤ03 των 320cc) φανταστηκα οτι μπερδεψες τα δυο μοντελα. Θα μπορουσε να σε ενδιαφερει και το παλιο καλλιστα για τη χρηση που θες. Καποιες παραπανω πληροφοριες εδω. Για τα συγχρονα μοντελα ειναι πιο ευκολο να βρεις παρουσιασεις και γνωμες. Οι ομοιοτητες των δυο ΜΤ03 τελειωνουν στο ονομα παντως. Εχουν δεκα χρονια διαφορα ως μοντελα, το ενα 660 μονοκυλινδρο, πενταταχυτο, χωρις ABS, το αλλο 320 δικυλινδρο, πολυ πιο συγχρονο.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 13/05/2020 στις 15:25.

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kyros_G Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    Στα 33 μου ήρθε η ώρα να αποκτήσω την πρώτη μου μηχανή.

    Άσχετος με τον χώρο, χρειάζομαι τα φώτα σας.
    Για να σας βοηθήσω να με βοηθησετε, ορισμένες πληροφορίες από την μεριά μου:

    Σωματοδομή: 1,75 / 70kg

    Χρήση: Σχεδόν αποκλειστικά εντός πόλεως, μικρές αρχικά μετακινήσεις με σκοπό (μόλις εξοικειωθώ) μετακίνηση προς την δουλειά μου (απόσταση από το σπίτι: 22χλμ.)
    Μικρές εκδρομές τύπου Κόρινθος, Χαλκίδα κτλ. σπάνια (ίσως και καθόλου).

    Τι με ενδιαφέρει: Ευκολία και άνεση στην οδήγηση / αξιοπιστία (όσο γίνεται) / οικονομική συντήρηση

    Μτχ./Καινούργια - budget: εδώ είμαι πολύ μπερδεμένος.
    Είμαι πάντα υπέρ του καινούργιου, γιατί έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και για την πραγματική κατάσταση της μηχανής.
    Αλλά είναι η πρώτη μου, είναι και λίγο δοκιμαστική η όλη φάση με την μηχανή, οπότε μεταχειρισμένη ίσως να ήταν πιο σωστή κίνηση.
    Αν πάω για μεταχειρισμένη, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δώσω πάνω από 3-3,5 χιλιάρικα , μιας και αν είναι να ανέβω κι άλλο προτιμώ σε καινούργια (όπου παίζω και με δόσεις).

    Τύπος μηχανής: όχι scooter. Μετά από αναζήτηση online (και στο φόρουμ) , μου τράβηξαν την προσοχή μηχανές τύπου MT-03/07 , Z400, CMX500 Rebel. Επίσης θεωρώ ότι ΔΕΝ θα με βόλευε (λόγω χρήσης και σωματοδομής) κάποια τύπου Transalp / V-Strom.


    Έχετε κάποια πρόταση προς τα που να κατευθυνθώ (μάρκα, μοντέλο, τύπος);
    Εάν πάω σε μτχ., τι θα πρέπει να προσέξω, να αποφύγω (ηλικία, χιλιόμετρα);
    Κάτι που μου διαφεύγει γενικά σαν κριτήριο επιλογής;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Θα συμφωνήσω με τον typhoon:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Λόγω ηλικίας, δηλαδή μυαλό στο κεφάλι θα πρότεινα να προσανατολιστεις σε μεταχειρισμένο εμπορικό μοντέλο με την λογική αν δεν σου αρέσει τελικά ή σε φοβίσει, να μπορέσεις να πουλήσεις άμεσα χωρίς πολύ μεγάλη χασουρα
    Επομενως δες το mt07 που είναι κ για αρχάριους κ πουλιέται κ εύκολα
    Είσαι 33 ετών, λογικά κάποια εγκράτεια και ωριμότητα υπάρχει.
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην πας σε MT-07 που είναι και το καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, από όσα ανέφερες.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF